"Raad Noordwijk springt te makkelijk om met risico gif Leimuiden pakt illegaal stallen caravans aan 'Bodegraven' heeft ppijt van motie jtegen Smallenbroek Mogelijk intrekking apotheekver gunnin g Nieuwkoopse artsen Wethouder: "We kunnen plan nog tegenhouden Teleurgestelde 'corsoconsnl' Jos van Driel neemt na 30 jaar afscheid DONDERDAG 18 DECEMBER 1980 LEIDEN/REGIO NOORDWIJK/KATWIJK - "Ramackers spreekt ge heel ten onrechte van een 'ambtelijke stoomwals' De gemeente Noordwijk kan het plan elk moment tegenhouden. Er komen nog zoveel procedures" Wethouder Van Duijn spreekt als reactie op uitlatingen van de verontruste bewoner van het ge bied rond de voormalige Kat- wijkse vuilstortplaats in Noord- wijk vari verschillende visies op de zaak. Met nadruk stelt hij dat er niets onverantwoords in het gebied zal gebeuren. Hoewel hij zegt niets te willen ach terhouden laat hij toch niet het achterste van zijn tong zien: "Ik spreek mij niet uit over het mate riaal dat de gemeente tot haar be schikking heeft. We verwachten in het begin van volgend jaar een nieuw rapport van het Rijksinsti tuut voor Drinkwatervoorzie ning. Pas als wij alle gegevens hebben, beslissen wij over een mogelijk intrekken van het plan". De uitlatingen van Ramackers wijt hij aan een verschil van taxatie De onvrede van de natuurkundi ge over de korte behandeling in de raad verklaart Van Duijn als volgt: "Flauwekul. Luisteren is een kunst. Ramackers heeft kun nen horen dat ik heb gezegd dat er nog zoveel mogelijkheden zijn om het plan te stoppen. De zaak kan altijd nog worden bevroren" Aan de voor Katwijkse vuilstortin- gen verantwoordelijke wethou der J. Bergman hadden wij willen vragen hoe de vergiften indertijd op de belt, die vlakbij de nieuw bouwwijk Rijnsoever ligt, terecht zijn gekomen. De wethouder ver wees ons naar de gemeentelijk voorlichter. Die bleek echter met vakantie. Haar vervanger slaagde er niet in tijdig een reactie van Bergman te krijgen. NOORDWIJK/KATWIJK - „De gemeenteraad van Noordwijk is te gemakkelijk omgesprongen met de risico's voor mensen van het vergif dat blijkt te liggen op de voormalige Katwijkse vuil nisbelt, die op Noordwijks grond gebied ligt" Die mening is Noordwijker Ramackers toegedaan. Hij zegt „daarom dan ook ge schokt te zijn" over de wij ze waarop de raad heeft ge discussieerd naar aanlei ding van zijn vragen over de aanwezigheid van mo gelijke kankerverwekken de stoffen op de vuilnis belt. Hij stelde deze tijdens de jongste raadsvergade ring in Noordwijk. Ramackers achteraf: ..Wethouder Van Duijn springt zeer noncha lant met deze zaak om. Willens en wetens heeft hij als ondeskundig man, het plan er doorheen ge jaagd. Ik hoef niet weg te lopen voor zo'n man. Ik doe mijn werk en hij moet dat ook doen". En over de rol van de gemeentraad stelt hij: „Ik vind het onbegrijpe lijk dat deze nog mensen vlakbij die belt erbij wil plaatsen. Op een woonwagenkamp. En dat terwijl er landelijk in de politiek de grootste aandacht wordt ge schonken aan allerlei gifzaken. Maar in Noordwijk raast de amb telijke stoomwals gewoon door. Ik begrijp niet dat wethouder Van Duijn het bestemmingsplan voor dat gebied doorzet". Onderzoek In juli van dit jaar moest Ramac kers vernemen dat er iets niet he lemaal pluis was rnet de vuilstort plaats vlakbij zijn huis. „Ik ben in 1977 aan de Gravendijkseweg ko men wonen. Ik wist toen van niets. Er lag een grote bult in de verte, maar die was geheel be groeid met gras. Er graasden schapen. Wij waren eigenlijk nog wel gelukkig met die hoop voor de deur. Onze buurman, die ver derop woont, weet echter wel be ter. Hij heeft de vuilnisberg van het begin af aan zien groeien. Zo'n tien jaar geleden heeft hij al protesten laten horen. Niemand nam hem toen serieus" Zelf kreeg Ramackers pas halver wege dit jaar lucht van mogelijke vervelende zaken rond de vuil stortplaats. Een toevallig onder zoek van het Rijksinstituut voor Drinkwateronderzoek (RID) rond de Noordwijkse vuilstort plaats bracht opmerkelijke zaken aan het licht. Dit was de eerste keer dat hij hoorde van verontrei nigd grondwater bij zijn woning. De gemeente liet echter kort daarna van zich horen via een brief, waarin hem en zijn gezin werd aangeraden maar geen gebruik meer te maken van het grondwa ter. Een gemeenteambtenaar had daarvoor de zaken nog eens na der toegelicht. Toen ging er bij Ramackers een lampje branden, zo vertelt hij, Mede door zijn functie als natuur kundige bij een grote oliemaat schappij wist hij wat verontreini ging van het grondwater kan in houden. Hij vroeg het rapport op van de RID, en schrok zich wild. Omdat hij in staat was, zo vertelt Ramackers, om de cijfers en an dere gegevens in duidelijke taal om te zetten, sprak het rapport boekdelen voor hem. Het grond water rond de vuilstortplaats be vat kankerverwekkende stoffen. Ook is er sprake van landbouwgif in het grondwater. Ramackers ging niet over één nacht ijs. Door studie en gesprekken met mensen 'die het kunnen we ten' verdiepte hij zijn inzicht. Hij had zelfs een gesprek met de be wonerscommissie van Lekker- kerk. Langzaam begon bij hem zich een beeld te vormen van de mogelijke ramp die er zou kun nen ontstaan. Boomaanplant Wat schetste zijn verbazing toen de gemeente met een ontwerp- bestemmingsplan voor het ge bied rond de vuilstortplaats op de proppen kwam. Onder andere is er in dit plan sprake van een ge meenschappelijk woonwagen kamp van Katwijk en Noordwijk Ook is er een groenvoorziening in opgenomen. Dit verbaasde Ra mackers nog meer: „Het vervuil de grondwater stroomt langzaam naar het zuid-oosten. Er zijn twee horizontale stromen. Eentje met een snelheid van ongeveer 3 me ter per jaar. Deze wordt steeds door de gemeente genoemd Maar er is ook nog een stroming die 15 meter per jaar aflegt. Boomaanplant kan deze stromin gen versnellen of van richting doen veranderen. Je kan daar niets met zekerheid over zeggen Verder komt het gif door de aan plant terecht in de kringloop" Begin deze maand werd het be stemmingsplan ter inzage gelegd Dit werd Ramackers te gortig, zo vertelt hij. Hij stelde verschillen de politieke partijen op de hoogte van de hem bekende feiten. ,De gemeente was intussen opge houden mij precieze verhalen te vertellen. Ik wilde mede daaron de zaak in de openbaarheid bven gen. Wat mij vooral teleurstelde was het ontbreken van deskun digheid. Ik verwacht niet dat men zelf deskundigheid heeft over de ze moeilijke zaken, maar de ge meente kan op z'n minst een des kundige inschakelen. Processen rond giftige stoffen zijn moeilijk te voorspellen. Het is een zaak - van uitermate voorzichtigheid" Lauw Dezelfde dag dat Ramackers een toespraak hield voor de Noord wijkse gemeenteraad, dat was eergisteren, had minister Ginjaar van volksgezondheid en milieu hygiëne nog eens extra de nadruk gelegd op de gevaren van de vuil stortplaatsen. Voor het afgraven van giftige vuilnisbelten wordt extra geld uitgetrokken, zo deel de hij mee. De Noordwijkse raad reageerde volgens Ramackers echter erg lauw. Een voorstel om tot afkeu ring van het bestemmingsplan over te gaan, werd niet eens in stemming gebracht. Daarintegen werd er wel lang over de vossen in de Noordwijkse duinen ge sproken. Dit bezorgde Ramac kers een dermate grote kater, zo vertelt hij achteraf, dat hij zo snel mogelijk na de behandeling van de kwestie-vuilnisbelt naar huis wilde. Vooralsnog zoekt Ramackers de publiciteit. Hoewel hij het liever anders had gezien: „Ik heb de mensen goed geïnformeerd. Dan verwacht je handelen. Minister Ginjaar gaat de zaken aanpakken en wethouder Van Duijn zet zijn plannetjes gewoon door. Van ge meentezijde laat men mij weten dat er weer nieuwe onderzoeken worden gepleegd. Dan ga je toch niets anders doen totdat de resul taten hiervan bekend zijn". ,,A1 met al heb ik toch nog de in druk dat de zaak op zijn pootjes terecht komt. Er kunnen echter zoveel dingen gebeuren. Wat ik niet hoop is dat deze zaak een po litieke speelbal wordt. Mijn gezin wordt dan de franje'" OLAF HOENSON Jos van Driel welgemoed aanwe zig bij een van de corso's dat uitzijn brein was ontsproten. BOLLENSTREEK - Jos van Driel (77), die meer dan 30 jaar lang de talrijke praalwagens van het corso in de bloembollenstreek ontwierp, heeft zijn werk zaamheden definitief overgedragen aan zijn zoon Kees. Van Driel vertrekt met stille trom. Voor hem geen receptie. Het is zijn eigen wens dat het zo ge beurt. En dat niet alleen uit be scheidenheid. Van Driel sr. is ook teleurgesteld. Jos van Driel is een man met een idee. Ruim 30 jaar geleden zag hij, een man zonder enige kennis van of binding met het bloembollen- bedrijf, hoe elk jaar honderddui zenden afgesneden hyacinten op de vuilnishoop terecht kwamen. In gedachten zag hij een lange stoet van "rijdende bloemstuk ken" door de streek trekken, langs vele tienduizenden verruk te toeschouwers. En voor de de coratie konden die voor de afval hoop bestemde bloemen worden gebruikt, zo vond Van Driel uit. Hij geraakte bezeten van dat idee. En hij zag kans zijn enthousiasme over te brengen op een aantal nuchtere zakenmensen uit het bloembollenvak. Onafgebroken was hij in de weer. "Bel gerust te middernacht", zette hij op zijn briefpapier, waarop hij zichzelf de titel "Corsoconsul van de bloe- menkust" toebedeelde. NOORDWIJK - Uit een super markt aan het Rederijkersplein in Noordwijk zijn vannacht 57 sloffen sigaretten gestolen ter waarde van zo'n 1600 gulden. De daders verschaften zich toegang tot de zaak door de deur te force ren. Het alarm van de beveiligde zaak is niet overgegaan. Van de daders ontbreekt elk spoor. VOETBAL - Frans Thijssen wordt door veel voetbaldeskundigen beschouwt als de beste buiten landse voetballer in Engeland. Samen met Arnold Mühren en John Wark vormt hij een van de meest uitgekiende middenveld- trio's, luidde het oordeel. VOETBAL - In groep zes van de kwalificatiewedstrijd voor de we reldkampioenschappen in Span je heeft Portugal met 3-0 gewon nen van Israël. En inderdaad werd het corso door de jaren heen een vaste prik. Het zag er soms naar uit dat, vooral om financiële redenen, men met het corso moest stoppen. Maar toch reed het corso elk jaar weer door de streek, en trok het talloze bezoekers uit vele landen. Men zou hebben verwacht dat, nu Jos van Dnel ermee ophoudt, hij met de nodige erkentelijkheids- bewijzen zou worden uitgeluid Hij verdwijnt echter geruisloos En dat is eigenlijk niets voor hem want geluidloos was hij nooit. Al tijd trachtte hij iedereen zijn en thousiasme voor het corso bij te brengen. Artiest Jos van Driel had een eigen stijl. Hij was een artiest, bij wie het alleen maar was begonnen om de ver werkelijking van een schoon heidsideaal. Hij kwam als een vreemde eend in de (bloembol- len)bijt en eigenlijk is hij dat zijn leven lang gebleven. De zakelijke instelling van zovelen die op een of andere wfjze bij het corso wa ren betrokken, was hem bijvoor beeld vreemd. Die twee opvattingen smolten niet samen. Voor Jos van Driel was het corso het grote doel, voor de anderen één van de middelen om propaganda te maken voor het produkt. Jos van Driel méókte het corso, de anderen zorgden er voor dat het kon plaatsvinden. Dat anderen niet zo'n bevlogenheid hadden als Van Driel, moet hem soms een gevoel van eenzaam heid hebben gegeven. Dat wordt duidelijk gedemonstreerd door zijn afscheid met stille trom. Hij is voor zijn ongetwijfeld grote verdiensten nimmer op enige wij ze onderscheiden. En nu hoeft het voor hem niet meer. Een idea list is afgegaan door de zijdeur En dat is triest. TOM LODE WIJK (publicist en ingewijd in het bloemen- en bloembollenvak) De caravans van Huteker. middenin het weiland geparkeerd De gemeente wil eerst de illegaal aangelegde toegangsweg oprui men en ziet vervolgens ook de caravans liever vandaag dan morgen verdwijnen. LEIMUIDEN - De weg op het 'caravanterrein' van A. (Hulsker aan de Oosterweg »in Leimuiden moet van |het Leimuidense gemeen tebestuur worden verwij- derd. In een vorige week «verzonden 'kennisgeving' jjwerd Hulsker te verstaan 9 gegeven dat als hij van daag niet zelf de weg had •verwijderd, de gemeente Jdat dan wel zou doen, op kosten van Hulsker. IJ- lings werd gisteren alsnog tdoor burgemeester G. J. van der Kroft besloten om de beslissing over het wel of niet verwijderen van de weg door de gemeente te verdagen tot vandaag. Het is nog de vraag of vandaag wordt besloten om de weg wegte laten halen. Burgemeester Van der Kroft heeft gisteren in een ge sprek met Hulsker te kennen ge geven dat hij eventueel wel "mee' wil gaan" in het voorstel van Hulsker om te wachten met het verwijderen van de weg tot Gede puteerde Staten uitspraak heeft gedaan over een door Hulsker aangetekend beroep. Een beroep tegen de eis van de gemeente dat de caravans weg moeten van het terrein aan de Oosterweg. Hulsker heeft een terrein in eigen dom aan de Oosterweg. Gezien de zeer grote ruimtenood bij zijn ca- ravanhandel in de Leimuidense Dorpsstraat, stalt hij caravans op zijn terrein aan de Oosterweg. Om het stallen en wegslepen van de caravans op dit drassige ter rein te vergemakkelijken heeft Hulsker een weg aangelegd van ongeveer zestig meter met een verharding van lavaslakken. De ze weg is echter aangelegd zonder de vereiste "aanlegvergunning' van de gemeente Leimuiden. Bo vendien past de weg volgens het college van B en W niet in het bestemmingsplan, zoals trou wens ook het stallen van cara vans in strijd is met de agrarische bestemming. Het beroep van Hulsker is dan ook gericht op ontheffing van de be palingen in het bestemmings plan. Het college van B en W heeft redenen om daar niet aan .mee te werken. Het bederft het land schappelijk schoon en bovendien is er volgens het college niet voor niets een agrarische oestemming aan dit gebied gegeven. De weg moet dus weg en als het even kan vervolgens de caravans. De uitspraak van Gedeputeerde Staten over de caravans van Hulsker aan dc Oosterweg wordt eind januari '81 verwacht. Ondertussen duurt onverminderd de drukke caravan-situatie in de Dorpsstraat voort. Hulsker weet niet waar hij al die caravans moet laten. [BODEGRAVEN - Het gemeentebestuur van Bodegraven heeft ijlings de vorige week i aangenomen motie weer ingetrokken om het Intergemeentelijk Automatiseringscen- J jtrum Midden Nederland en burgemeester A.G. Smallenbroek van Waddinxveen van alle fc blaam te zuiveren. £)Se Bodegraafse raad besloot een ij "week geleden het automatise- al te vorstelijk zou hebben be loond voor bewezen diensten. Als gedelegeerd commissaris heeft Smallenbroek in 1979 enkele maanden de leiding van het cen trum op zich genomen. Hij zou daarvoor ruim een ton hebben ge vangen. De raad in Bodegraven baseerde zich vorige week op de jaarreke ning van het Automatiserings centrum over 1979. Achteraf is echter gebleken dat er sprake is van een misverstand als gevolg van onduidelijkheden in de jaar rekening. Zoals Smallenbroek vorige week al verklaarde is het geld naar een bureau (A.J. van der Ploeg BV) gegaan dat in de arm werd genomen om het werk van Smallenbroek met ingang van juli 1979 voort te zetten. De burgemeester van Waddinx veen, die vorige week veront waardigd reageerde op de in Bo degraven aanvaarde motie, is in middels op de hoogte gesteld van het besluit om de nu betreurde motie weer in te trekken. Commissie beslist 9 februari NIEUWKOOP - De beslis sing om de vergunning van de huisartsen in Nieuwkoop en Noorden die een huisapotheek hou den, in te trekken, is voor lopig uitgesteld tot 9 fe bruari. De provinciale adviescommissie voor gebiedsaanwijzing (inge steld op grond van de wet op de geneesmiddelvoorziening) heeft deze week in het Provinciehuis in Den Haag het verzoek van de Nieuwkoopse apotheker R. J. Tu- pamahu behandeld, om de huisa potheekvergunningen van de dokters H. J. W. Brinkman, M Sanders en P. Sluis (Nieuwkoop) en G. C. A. Essens (Noorden) in te trekken. Alle partijen werden door de com missie gehoord, artsen, apothe ker en de Vereniging Patiënten belangen Nieuwkoop/Noorden bij monde van voorzitter J B. van Vliet. Aangezien dit veel tijd in beslag nam, bleef er voor de com missie weinig tijd over om te be raadslagen. Vandaar dat de be slissing is verdaagd naar 9 februa- Dc provinciale commissie zal naar alle waarschijnlijkheid de ver gunning van de Nieuwkoopse artsen intrekken. Voor huisarts Essers in Noorden ligt de situatie wat anders, omdat hij niet in het verzorgingsgebied van apothe ker Tupamahu zit. Het bedie ningsgebied van Essens is vrij omvangrijk eb er doet zich ook nog dc juridische moeilijkheid voor dat deze huisarts zijn apo theekvergunning in een aanslui tend gedeelte in de provincie Utrecht mag gebruiken. Zoals bekend heeft apotheker Tu pamahu zich in augustus van dit jaar aan de Kennedylaan in Nieuwkoop gevestigd. De plaat selijk huisarten wullen om finan ciële redenen en omdat zo bang /nu cl,.( dc Mvice VOOr hun pa tiënten afneemt, hun huis-apo theek niet overdoen aan Tupama hu Overigens moet Tupanahu de artsen gaan betalen als hij hun apotheek overneemt. Als huisartsen weigeren hun apo theek over te doen, bestaat voor de apotheker dc mogelijkheid op grond van de wet op de genees middelenvoorziening een proce dure aan te spannen, hetgeen Tu pamahu heeft gedaan. De proce dure kan nog wel even aanlopen, want er bestaan verschillende be roepsmogelijkheden voor de huisartsen, als de commissie, zou besluiten de apotheekvergun ning in te trekken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27