Kamer: jongeren wat meer ontzien fnnbj( WIE WASJEZUS ECHT? Programmaraad tegen mini-tv CDA en VVD contra Albeda Mislukt pianorecital Uit in de Randstad 'Zelfhulpgroep' voor gescheiden predikantsvrouwen DONDERDAG 18 DECEMBER 1980 VARIA PAGINA 23 Delftse splijtstof voor leger? DEN HAAG (ANP) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vreest dat gebruikte splijtstofstaven van de hoger onderwijs reactor in Delft worden gebruikt voor militaire toepassingen in de Verenig de Staten. De Tweede-Kamerleden Zijlstra en Ter Beek hebben in schriftelij ke vragen aan de regering bevestiging gevraagd van de berichten dat de gebruikte staven uit Delft worden vervoerd naar de Savan nah River Plant in Amerika, welk bedrijf hoog-verrijkt uranium en plutonium zou vervaardigen voor militaire toepassingen en dus kernwapens. De socialisten verlangen o.m. een overzicht van de data waarop vervoer van dit kernamteriaal naar en van Delft en eventueel Petten (Energie-Onderzoek Centrum) heeft plaatsgehad. HILVERSUM (ANP) - De pro grammaraden radio en televi sie. die de NOS moeten advi seren inzake de programma's, zijn tegen uitzending van de wedstrijden voor het zoge naamde mini- wereldkampioenschap voet bal. dat rond de jaarswisse ling in Uruguay wordt gehou den. De programmaraad televisie had zich al eerder in deze trant uitgesproken. De pro grammaraad radio echter was aanvankelijk vóór uitzending maar is daarop teruggekomen naar aanleiding van de uit spraken van de Kamer en het kabinet. Het negatieve advies van de programmaraad radio is ove rigens pas gekomen nadat de KNVB zaterdag had besloten wel naar Uruguay te gaan. Toen ook werd bekendge maakt dat de NOS-radio rechtstreekse reportages zou gaan verzorgen van de wed strijden van het Nederlands elftal. Het is intussen nog niet bekend of de NOS zich aan de advie zen zal houden. Verwacht wordt dat de raad van beheer (het dagelijks bestuur) daar over op korte termijn gaat praten. Daarbij is dan ook een belangrijke stem weggelegd voor de commissarissen radio en televisie, respectievelijk Tom Nieuwenhuijsen en Jan de Troye, die adviezen van de programmaraden naast zich neer kunnen leggen. DEN HAAG (GPD) - De regeringspartij en CDA en VVD willen niet dat de mini mumjeugdlonen zo drastisch verlaagd worden als minister Albeda (sociale za ken) van plan is. Zij vinden dat vooral de 16- en 17-jarigen onevenredig zwaar gepakt worden en dienden gisteren tij dens het debat in de Tweede Kamer een motie in om deze groepen te ontzie- De minimumjeugdlonen worden vastgesteld dooreen bepaald per centage af te trekken van het mi nimumloon voor volwassenen. 23-jarigen krijgen het normale minimumloon en voor elk jaar jonger gaat er 7.5 procent af. Al beda wil de jeugdlonen verlagen door dit percentage te verhogen tot 10. Van Iersel (CDA) en De Korte (VVD) gaan in principe akkoord met de voorgestelde matiging. Zij - vinden dat de relatief hoge mini mumlonen voor jongeren mede de oorzaak zijn van de hoge jeugdwerkloosheid. Een verla ging van dit loon zal volgens hen leiden tot meer werk voor deze groepen. De cumulatie van de maatregel leidt echter voor hen tot een te grote druk op de jongste werkne mers en daarom dienden zij geza menlijk een motie in. waarin de regering gevraagd wordt de groe pen onder 19 jaar slechts met de oude norm van 7,5 procent te kor ten en voor 15 en 16-jarigen zelfs met slechts vijf procent. Verder hebben zij bezwaren tegen Kritiek op arrestatieteams AMSTERDAM (GPD) - De linkse raadsfracties in Amsterdam, die gezamenlijk een ruime meerder heid vormen, hebben gisteren fel le kritiek geleverd op de wijze waarop arrestatieteams van de politie tijdens ongeregeldheden relschoppers aanpakken. Tijdens de algemene beschouwingen in de Amsterdamse raad werd B en W verzocht een onderzoek in te stellen naar de arrestatieteams van de 'burgerpot'. Plaatsvervangend voorzitter van de PvdA-fractie L. Genet, betreurt het dat de werkwijze van de aan houdingseenheden nooit in de Amsterdamse gemeenteraad is besproken. Volgens Genet mag "de burgemeester niet schromen een diepgaand onderzoek in te stellen naar wat er bij de Grote Wetering is gebeurd. Politiemen sen die zomaar mensen mishan delen, horen in een politiekorps niet thuis". (ADVERTENTIE) DE HOLLANDSE WINTER IS EEN VIJAND VAN UW GAVE HUID. In de winter heeft uw huid veel te lijden. Gure buitenlucht en droge atmosfeer van centraal ver warmde ruimten doen een aanslag op de zachtheid en soepelheid van uw huid. Zoals het verstrijken der jaren kan ook het winterweer droogterimpeltjes in uw gezicht veroorzaken. Gelukkig hebben al veel vrouwen het geheim ontdekt om hun huid tegen deze nadelige invloeden te beschermen: Oil of Ulay. Oil of Ulay is een 'beauty fluid' die het natuur lijke vochtcvenwicht van uw huid weer herstelt. Het geheim van Oil of Ulay is dat het eigenschappen heeft die gelijk zijn aan die van uw eigen huidvloeistoffen. Daardoor neemt de huid het direct en volledig op. Als u uw gezicht en hals 's morgens en 's avonds masseert met Oil of Ulay, voelt u dat de huid heerlijk zacht en soepel blijft. Door de verzorgende en tegelijk beschermende eigenschappen is Oil ol Ulay bovendien een ideale basis voor make-up. U zou Oil of Ulay* toch eens moeten proberen. Want zo helpt u uw huid in goede konditic te houden en blijft u er jong uitzien, ondanks het gure Hollandse winterweer. Oil of Ulay, een geregistreerd handelsmerk. Verkrijgbaar hij apotheek, drogist en parfumerie. de door de minister voorgestelde overgangstermijn. Daarin wordt bepaald dat jongeren, die al bij een baas in dienst zijn, niet in loon zullen dalen zolang zij bij de zelfde werkgever blijven. Zij wil len dat alle werkende jongeren voorlopig geen inkomensdaling krijgen. Het voorstel van de rege ring zou te veel de arbeidsmobili teit tegengaan, aldus Dc Korte. CDA en VVD dienden hierover gezamenlijk een motie in. Tegenstribbelen De minister zal in zijn antwoord waarschijnlijk wel tegenstribbe len tegen de veranderingen ten gunste van de jongste werkne mers, maar hij zal naar verwacht niet al te veel bezwaren tegen aanneming van de motie maken. Het gaat tenslotte slechts om een kleine aanpassing van zijn maat regel. De tweede motie van de re geringspartijen zal op meer pro blemen van de minister stuiten, omdat het gevraagde technisch moeilijk uitvoerbaar zal zijn. De oppositiepartijen lieten weinig heel van de maatregel. Mogr (PvdA) zei zelden zo'n slecht voorstel gezien te hebben. De mi nister kan volgens hem geen garantie geven voor de relatie tus sen verlaging van het loon en meer werk voor jongeren en ver der worden met het voorstel slechts de lasten verschoven van de jongeren naar de ouders of ver zorgers. Bisschof (D'66) vindt de maatregel veel te ver gaan. Volgens haar moeten ook de jongeren in deze tijd matigen, maar dit kan slechts wanneer een onderzoek is gedaan naar de bestedingen van de jon geren. Volgens haar is daarover veel te weinig bekend. De actiegroep "Lekker Dier" was gisteren op het Binnenhof in Den Haag om aandacht te vragen voor de negatieve gevolgen van de bio-industrie op mens. dieren milieu. D'66-fraclieleider Terlouw duwt op de foto een meege bracht kist-kalf in zijn krappe onderkomen. LEIDEN - Op het optreden van het piano-duo Corrie Ambachtsheer en Klaas de Vries, die gister avond in de Kapelzaal werken a quatre mains uitvoerden, past jammer genoeg alleen maar het woord teleurstellend. Beiden hebben ongetwijfeld een gede gen pianistische opleiding ont vangen, maar in artistiek opzicht is het daarbij gebleven. In de uitgevoerde werken van Mo zart, Schubert, Ravel, Bizet, Satie en Chabrier was althans van een eigen interpretatie niets te be speuren. Het lijkt of een verbor gen metronoom beider spel aan banden legt, waardoor de muziek de kans niet krijgt tot leven te ko men. Hun spel blijft daardoor schools en dus dodelijk verve lend: dat gold voor Mozart's Te- ma con variazoni evenzeer als voor diens structuurloze Fuga, de fantasieloze Fantasie van Schu bert, de kinderachtige Jeux d'en- fants van Bizet en de gortdroge Satie. Zolang beide pianisten geen kans zich een dimensie aan de vertol king van deze stuk voor stuk schitterende composities toe te voegen, blijft hun spel aardig voor de huiselijke kring, maar ook niet meer dan dat. MIES ALBARDA ROTTERDAM De Doelen - kl. zaal, zo 21 om 14 en 20 uur. woe 24 om 19 en 21 uur. volkskerstzang: zo 21. e.f. zaal, 20.15 uur. zondagavondmuziek, ned. saxofoonkwartet. Glazounow. Keuris. Bozza en Petersma: woe 24. gr. hal. 12.45 uur. koffieconcert Rotterdams Kamerkoor, begeleidingsorkest o.l.v. Gerard Akkerhuis. Haydn en Bach. AMSTERDAM Concertgebouw - do 18. kl. zaal. 20.30 uur. Amsterdams Universi teitskoor. o.l.v. Huub Kerstens Rainer Zipperling gamba: vr 19. gr. zaal. 20.15 uur. Radio Filharmonisch Orkest, o.l.v. Miklós Erdély/Ulf Hoelscher viool; za 20. gr. zaal. 15 uur. matinee op de vrije zaterdag Radio Kamerorkest o.l.v. Jerzv Maksymiuk Zoltan Benyacs en Jouke van der Leest altviool; zo 21. kl. zaal. 11 uur Anner Bijlsma cello; zo 21. gr. zaal. 20.15 uur. Oratorium Vereni ging Groot Noord en Nederlands Radio Orkest o.l.v. Willem Wie- sehahn/Nelly v.d. Spek sopraan; ma 22. kl. zaal. 20.15 uur, Jaap schröder barokviool; woe 24, kl. zaal, 12.30 uur lunchconcert Het Nedelands Kamerorkest o.l.v. Kees Bakels. De Meervaart - do 18. 20.15 uur, Mechels Miniatuur Theater met 'Eén vloog over het koekoeksnest' van Dale Wasserman; vr 19.21 uur, Projectthealer met 'De plotselinge dood van de anarchist' van Dgrio Fo; za 20, 14 uur Gitaar-workshop met Peter van Stra ten van Vitesse; za 20, 21 uur popconcert Tutti Frutti en Vitesse; zo 21, Meervaart Multiplex: 12 uur, Elsa Lioni met 'Elsa Exclu sief, 15.30 uur jazz: Balck Straight Music. Stadsschouwburg - do 18, 20.15 uur. Het Nationale Ballet met 'Giselle' Petipa /Adam solisten Karin Schnabel en Ilan Ebbelaar; vr 19 en za 20, 20.15 uur, Publiekstheatcr met 'Antonius en Cleo patra' van Shakespeare, regie; Hans Croiset; zo 21. 14 uur, Het Nationale Ballet met 'Giselle' Petipa Adam solisten Monique Sand en Francis Sinceretti; di 23. 20 uur. Nederlandse Operas tichting met 'Le nozze di Figaro' van W.A. Mozart; woe 24. 20.15 uur. Het Nationale Ballet met Fokine-programma. Nieuwe de la Mar Theater - za 20 t m za 27. (beh. zo) Het Amstel Toneel met 'Krokewit het mannetje van Stavoren' een muzikaal spel van Mies Bouhuys voor kinderen van 7 tot 12 jaar. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - do 18. vr 19. Gouden Vijver met Mary Dresselhuvs, Jan Retel e.a. van Ernest Thompson. 20.15 uur; zo 20 en zo 21. 14 uur. Haagse Comedie Zonder Gekheid van Alan Ayckbourn; ma 22. Theater Unie-Willem Brcuker Kollektief. De Vuyle Wasch. regie: Lodewijk de Boer. 20.15 uur: di 23.20.15 uur. Zuidelijk Toneel Globe. Het Aterlier van Jean Claude Grumberg; woe 24. 20.15 uur, Haagse Comedie met Midzomer van Julian Mitchell. Congresgebouw - do 18, Residentie-Orkest, Jeugdconcert. dir Alain Lombard. 20 uur; za 20, 20.15 uur Promcnadeconcerl. dir: Alain Lombard. Circustheater - vr 19 en zo 21. 20 uur De Nederlandse Operastich ting met Le Nozze Di Figaro van W.A. Mozart; ma 22, 20.15 uur. Het Nationale Ballet. 'Giselle'. Petipa/Coralli - Adolphe Adam, solisten: Laurel Benedict, Francis Sinceretti. Diligentia - zo 21, 11.30 uur. Theodora Geraets viool. Marlijn van den Hoek piano; zo 21.14.30 uur, concert Seraphim Trio: t m 3 jah dagelijks 20.15 uur, behalve 17, 22. 23, 24, 25, 29 en 31 dec, Frans Halsema met Je moet er geweest zijn. HOT- wo 17 do 18 vr 19. Haagse Comedie met Bacchanten'Euripi- des, regie: Bernard Goss; zo 21, 20.30 uur Stichting Jazz in Den Haag, Third Eye International. Appeltheater-woe 17 t/m za 20.20.15 uur, Opkomsten Ondergang, regie: Eric Vos, Mahagonny en Burgerbruiloft van Bertolt Brecht. LEIDEN De Schouwburg - za 20, 20.15 uur, The American Dream van Ed ward Albeeen Surprise Surprise van Michel Tremblay. gespeeld door Esta; di 23,20.15 uur. Wie is Wie?, komedie van Rogel O'Hir- son met Pleuni Touw en Hugo Metsers. LAK-Theater- do 18, 20 uur Tussen de schuifdeuren; vr 19. 20.30 uur, Nederlands Dans Theater: De Springplank; za 20,20.30 uur. Onafhankelijk Toneel: 'Einde'. Zeventien gescheiden predi kantsvrouwen hebben een "zelf hulpgroep" opgericht om elkaar tot steun te zijn en ook andere vrouwen te helpen die in hetzelf de schuitje zitten. De zeventien vrouwen kwamen be gin dit jaar voor het eerst bij el kaar in het vormingsinstituut "Kerk en Wereld" van de Neder lands Hervormde Kerk in Drie bergen. Toen bleek, dat veel ge scheiden predikantsvrouwen te leurgesteld zijn over het gemis aan begeleiding vanuit de kerk. De groep wil eraan werken, dal het taboe op echtscheiding van predikantsechtparen wordt door broken. Een speciaal probleem van geschei den predikantsvrouwen is, dat zij in de regel de predikantswoning moeten verlaten en hun werk in de gemeente kwijt .raken. Vol gens de zeventien oprichters van de "zelfhulpgroep" is de predi kantsvrouw door het beroep van haar man niet of nauwelijks in staat haar eigen leven in te rich ten. De groep heeft een vrij lange lijst van gescheiden predikantsvrou wen opgesteld. Het contactadres is: "Kerk en Wereld" in Drieber gen. Niet katholiek Pastoraal «erkenden. In het bis dom Den Bosch is nu ook een be langenvereniging van pastoraal werkenden opgericht. Het al of niet katholieke karakter van zo'n vereniging is daarbij onderwerp van soms felle discussie geweest. Uiteindelijk werd met 39 stem men voor en 23 tegen gekozen voor een niet-katholieke, burger lijke vereniging. Mgr. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, had tevoren per brief aan al zijn pastores laten weten, dat hij akkoord zou gaan met een ka tholieke vereniging, die haar doel zou nastreven in overeenstem ming met de leer van de Rooms- Katholieke Kerk en overleg zou plegen met het beraad van pries ters en pastorale werkers van het bisdom. Als men beslist geen ker kelijke vereniging wilde, dan zou de bisschop nog wel zijn goed keuring kunnen geven aan een burgerlijke vereniging op katho lieke grondslag. Een louter bur gerlijke vereniging zou hij be treuren. Dat is het dus toch ge worden. De vergadering van pastoraal werkenden sprak uit, een goed contact met de bisschop te willen onderhouden. Bcroepingswerk. Hervormde Kerk: benoemd tot catecheet te Schoonebeek (Dr.) drs. J. Alma Soest. Gereformeerde Kerken: beroepen te Rotterdam-Ommoord H. Mak- kinga Maasland. Doopsgezinde Broederschap: aangeno men naar Apeldoorn mevrouw E.I.T. van der Zee Giethoorn. Voorbehoedmiddelen De Rooms-Katholiekc Kerk wordt ongeloofwaardig als ze geen ruimte laat voor het eigen geweten. Dat schrijft een antal Belgische katholieke intellectue len in een brief aan de nationale bisschoppenconferentie. De brief heeft betrekking op de in Rome gehouden synode over hu welijk en gezin. De meeste katholieke echtparen menen, in geweten goed te han delen als zij kunstmatige voorbe hoedmiddelen - verboden door het rooms-katholieke leergezag - gebruiken. De intellectuelen wil len niet meer het kerkelijke ver bod als norm nemen. Volgens hen zou de anti-pil-encycliek "Humanae Vitae" van Paulus 6 moeten worden herzien. De brief is onder anderen onderte kend door een vroegere conciliai re werkgroep rond huwelijksmo raal, het rectoraat van do univer siteiten in Leuven en Kortrijk, hoofden van verschillende uni versiteitsfaculteiten, professoren in de moraaltheologie en verte genwoordigers van grote katho lieke sociale organisaties. Bijbels. De Tsjcchoslowaakse au toriteiten hebben de Rooms- Katholieke Kerk in dit land toe stemming gegeven om 100.000 exemplaren te laten drukken van de nieuwe Tsjechische bijbelver taling. Deze vertaling kwam vo rig jaar gereed. Toen werden 120.000 exemplaren gedrukt voor de protestantse kerken in het land. GLASGOW (ANP) - Het nationale voetbalstadion van Schotland. Hampden Park in Glasgow, zal komend jaar mogelijk zijn poor ten moeten sluiten indien geen gelden kunnen worden vrijge maakt om het drastisch te reno veren. Hampden Park. dat in 1903 in gebruik werd gesteld, was ja renlang het op een na grootste stadion van de wereld. Alleen het Maracana-stadion in Rio de Ja neiro (capaciteit 200.000 toe schouwers) was gu.U i- Enige jaren geleden werd uit veilig heidsoverwegingen de capaciteit teruggebracht van 149 000 naar 88.000. De slechte staat waarin de tribunes verkeerden noopten tot deze stap. In mei van het komend jaar zal het stadion opnieuw wor den gecontroleerd. Als geen reno vaties zijn aangebracht zal Hamp den Park stellig worden gesloten. De Schotse voetbalbond heeft al laten weten dat het stadion van Celtic (Parkhcad Ground) dan de wedstrijden krijgt van dc Schotse ploeg (ADVERTENTIE) DE KERST-PANORAMA MAC U NIET MISSEN Is het waar wat Evangelisten ons over zijn leven vertellen? Heeft hij werkelijk geleefd op historische plaatsen in het Heilige Land? Lees er alles over in de uitneembare bijlage. VERDER IN DE NIEUWE PANORAMA: Openhartig interview met Vader Abraham. Vrolijke Kerst-enquête. Met wie wilt u het liefst op stap met Dries, Willeke. Wieteke, Patty of Martine? Win met de Kerst-puzzel zo'n prachtige 25-delige Spectrum encyclopedie. De kopstoot die Rudie Koopmans velde. Een kapitaal aan leesplezier Overal te koop.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23