Huisvrouw krijgt maatschappij op de de hele stoep Castro tevreden over Cubaanse economie Bonn en Cairo blij met Haig oh, die winter van ons Staking Europese ambtenaren DONDERDAG 18 DECEMBER 1980 Partijcongres maakt nieuw vijfjarenplan HAVANA (UPI/DPA) - Onder lei ding van president Fidel Castro is gisteren in Havana het congres van de Cubaanse communisti sche partij geopend. Vier dagen lang zal het economisch beleid van de komende vijfjaar worden uitgestippeld. Castro, wiens vijf-jarenplan naar aangenomen wordt zonder meer zal worden goedgekeurd, maakte melding van „buitengewone vor deringen" van de Cubaanse eco nomie in de afgelopen vijf jaar. Dit ondanks „talrijke moeilijkhe den". Volgens hem heeft de eco nomie een „aanvaardbare" jaar lijkse groei van vier procent te zien gegeven. Als moeilijkheden noemde Castro ziekten in de landbouw waardoor de koffie-, suiker- en tabaksoog sten lager waren uitgevallen. Dankzij een grotere doeltreffend heid en produktiviteit waren des alniettemin vorderingen ge maakt. In zijn verslag maakte Castro ook gewag van een verbetering van de handelsbetrekkingen met de socialistische staten. Daardoor was het mogelijk de invoer uit ka pitalistische landen te verminde- Castro gaf toe dat het doel van een economische groei van 6 procent in de afgelopen vijfjaar niet was gehaald. Hij noemde de groei van 4 procent „acceptabel" gezien de wereldwijde recessie en inflatie. De Cubaanse partijleider gaf aan dat in het komende vijfjarenplan wordt gemikt op een jaarlijkse groei van vijf procent. De investe ringen zullen tot 1985 met 15 tot 20 procent moeten stijgen en de suikerproduktie - de economi sche ruggegraat van het eiland - met 20 tot 25 procent. De particu liere consumptie zal in het plan met jaarlijks 4 procent omhoog moeten. Castro benadrukte dat om de beoogde verhoging van de le vensstandaard mogelijk te ma ken. een voortdurende bestrij ding van de bureaucratie noodza kelijk is. Hij sprak daarmee indi rect over de problemen die dit jaar leidden tot de liittocht van 100.000 Cubanen naar de Ver enigde Staten. Volgens de Cu baanse partijleider hebben al meer dan een miljoen Cubaanse arbeiders geprofiteerd van veran deringen in de beloningsstruc tuur, waaronder een verhoging van het minimumloon en specia le prestatie- en productiviteits- toeslagen. Ondernemingen op Cuba kunnen nu, onder staatstoezicht, met een eigen budget in eigen verantwoorde lijkheid werken. Fidel Castro noemde als successen van de afgelopen vijfjaar een te ruggang van de kindersterfte van 27.3 per duizend in 1975 tot 19.3 in 1979 en de verdubbeling van het aantal leerlingen (1.3 miljoen) dat de lagere school voltooit. In wat een waarschuwing leek aan het adres van de aanstaande Amerikaanse president Ronald Reagan gaf hij aan dat hij bezorgd is over wat de nieuwe Ameri kaanse regering voor zijn eiland gaat betekenen. ..Nu stormen over het halfrond waaien en nu reactionaire en extreem rechtse krachten zich aan de top hebben genesteld in het machtigste land ter wereld, zullen we het commu nisme in Cuba nooit vaarwel zeg gen", aldus Fidel Castro. BONN'CAIRO (Reuter/DPA) - Bonn en Cairo hebben de aan wijzing van dc vroegere NA- VO-oppcrbevelhcbber als Amerikaanse minster van buitenlandse zaken gisteren in officiële reacties toege juicht. Egypte. Washington's naaste partner in de Arabische we reld. zei via zijn minister van buitenlandse zaken, Hassan Ali. te menen, dat de benoe ming zal bijdragen tot het brengen van stabiliteit in het Midden-Oosten. Israël rea- Vrouwenbond NVV: Veel slecht betaald thuis- "werk" Een onbekend aantal vrouwen in Nederland grijpt „betaald thuiswerk" aan als een (slecht betaalde) mogelijkheid om toch wat eigen inkomsten te hebben. In haar project „Huisvrouw" heeft de Vrou wenbond NVV haar leden ook om informatie gevraagd naar dit werk. Er kwamen meer dan honderd voorbeel den van thuiswerk op deze vraag, met name in de gebie den textiel, landbouw, tuin bouw. visserij, administratief werk, elektronica, inpakwer- k. Zoals: het naaien voor ateliers, het maken van lampekappen, handschoenen en knopen, het stikken en afwerken van rokken, toilettasjes en tricota ge, het naaien van vlaggen, tenten en feesthoedjes. Thuis werksters houden zich voorts bezig met garnalen en bollen pellen, groenten schoonma ken. tik-, plak-, vouw- en boekhoudwerk, het maken van computeronderdelen eri veiligheidsbrillen, het verko pen van schoonheidsmidde len en plastic huishoudgerei, het maken van hondemanden en aanstekers en nog veel De vrouwen die deze informatie verstrekten wijzen vooral op de lage beloning, het systeem van „stukloon", het ontdui ken van premies door de werkgevers, onverwachte be- lastingaang iften en het zelf moeten halen en brengen van het materiaal.-In haar brochu re „De huisvrouw maakt er werk van" stelt de Vrouwen bond NW dan ook, dat de ar beidsvoorwaarden en sociale rechten van de thuiswerk sters moeten worden verbe terd en wettelijk vastgelegd. AMSTERDAM - Huisvrouwen krijgen de hele maatschappij op hun stoep. Huisvrouwen worden thuis geconfronteerd met allerlei maatschappelijke problemen en de uitlopers daarvan. Met prijsstijgingen, steeds vaker met werkloosheid van een man, of met de problemen van kinderen die niet aan het werk kunnen komen. Toch hebben ze niets te vertellen, want er wordt niet gevraagd naar hun mening Kinderbijslag gedeeltelijk leerplichtigen gaat vervallen DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) heeft een wetsontwerp ingediend om kinderbijslag aan ouders van ge deeltelijk leerplichtigen af te schaffen. Gedeeltelijk leerplich tig zijn jongelui van zestien en ze ventien jaar, die naast hun baan één of twee dagen onderwijs moeten volgen. Tot nu toe ontvin gen hun ouders voor hen kinder bijslag. Die regeling is indertijd getroffen vooruitlopend op een verlenging van de leerplicht tot drie dagen per week. Het zijn bekende klanken die. met de nodige varianten, regelmatig te horen zijn in de discussie over de positie van de huisvrouw. Nog niet zo lang geleden zijn deze ar gumenten uitgangspunt geweest van een project van de Vrouwen bond NVV, onder de titel „De Huisvrouw". Binnen de Vrou wenbond NVV zijn voornamelijk vrouwen van werknemers geor ganiseerd; vrouwen dus die over het algemeen zelf niet in loon dienst zijn. De bond (die als doelstelling heeft „de behartiging van de maat schappelijke belangen van de vrouw, ongeacht of zij werkne mer is") telt op het ogenblik onge veer 12.000 leden en is dus géén vakbond maar een vrouwenorga nisatie met veel ruimte voor ont- wikkelings-, scholings- en vor mingswerk. Momenteel wordt in de vrouwenbond wel gewerkt aan het verkrijgen van stemrecht binnen de FNV (de Federatie Ne derlandse Vakbeweging), omdat men vindt dat de tijd rijp is voor „verbreding van de strijd van de vakbeweging". Boekje open Het project „De Huisvrouw" is door de Vrouwenbond NVV op twee manieren aangepakt. Alle afdelingen van de bond kregen rapportageformulieren met dis cussievragen over de positie van de huisvrouw en daarnaast werd het onderwerp tijdens regionale dagen door een groot aantal leden besproken. De resultaten van de enquête zijn inmiddels gebun deld in een geïllustreerde bro chure: „De huisvrouw maakt er werk van" (ondertitel: „De Vrou wenbond NVV doet een boekje open over de huisvrouw"). In vier hoofdstukken wordt inge gaan op de vele facetten van de huisvrouwelijke taak, de onmis baarheid van de huisvrouw die ei genlijk nooit ziek kan zijn, het on derwijs voor vrouwen (onderwij sachterstand, actiegroepen als Tijd voor School, het open- school-werk) en het onderwerp vrouwen en arbeid. Uit het feit dat 150 van de 191 afde lingen van de bond de discussie vragen van het project hebben beantwoord, blijkt wel dat de dis cussie rondom de positie van de huisvrouw nog steeds volop in de belangstelling staat. Uit de ant woorden op de enquête blijkt ook hun taak als met twee kinderen per week 70 tot 90 uur aan de diverse huishou delijke taken besteedt, maar in feite 24 uur per dag „verantwoor delijk en beschikbaar" is. „Huishoudloon", als mogelijkheid om overeen eigen inkomen te be schikken, wordt als oplossing af gewezen door het merendeel van de vrouwen van de bond omdat het de huidige taakverdeling tus sen vrouwen en mannen alleen maar zou bevestigen. Het eerlij ker verdelen van het betaalde werk in de maatschappij is een andere mogelijkheid, die echter in de huidige omstandigheden als een dubbele belasting voor de meeste vrouwen wordt gezien en pas haalbaar zou worden als ook het huishoudelijk werk eerlijker kan worden verdeeld. Van de di verse huishoudelijke taken blijkt, naast de verantwoordelijk heid voor het opvoeden van kin deren, vooral de verantwoorde lijkheid voor de besteding van het financiële inkomen zwaar te wegen. „Uitgaven voor zichzelf' worden door veel huisvrouwen dan ook als sluitposten op dat ge zinsbudget gezien. Veranderingen Wat zou er veranderd, dan wel ver beterd kunnen worden in de hui dige positie van de huisvrouw? Ook het project „Huisvrouw" heeft een waslijst van verlangens en suggesties opgeleverd die in de brochure worden aangereikt. Zoals: een regeling in cao's waar door werknemers betaald verlof kunnen krijgen als een gezinslid ziek is. Uitbreiding van de gezins zorg (waar juist op bezuinigd wordt), zodat iedereen in noodge vallen deze hulp kan krijgen, en een volksverzekering voor huis vrouwen. Wat onderwijs betreft: geen bezui niging maar uitbreiding van alle vormen van het zogenaamde tweede-kans-onderwijs, dat juist voor vrouwen zo belangrijk kan zijn. Handhaving van het open- school-project in zijn huidige vorm, steun voor de actie tijd voor-school (die een andere schooltijdenregeling beoogt), uit breiding van kinderopvang, recht van vrouwen op betaald educatief verlof (in dit geval zou huisvrouw in de tegenwoordige BOKSEN - Rudy Koopmans zal op de gezinsverantwoordelijkheid tijdelijk moeten kunnen worden overgedragen aan echtgenoot of gezinsverzorgsters). Over vrouw en arbeid tenslotte het bekende eisenprogramma: bete re verdeling van werk buitens huis en binnenshuis, meer deel tijdbanen, scholingsmogelijkhe den voor gehuwde vrouwen die weer willen gaan werken als de kinderen de deur uit zijn. goede (en voldoende) opvangmogelijk heden voor kinderen, geen ver vanging van betaalde krachten door vrijwilligers en verbetering van de rechtspositie van de vrij willigster. De brochure „De huisvrouw maakt er werk van" is bedoeld als bij drage aan de verdere discussie over positie en rechten van de huisvrouw en is voorteen beschei den prijsje (f 1,50, exclusief por tokosten) te koop. Inlichtingen over de wijze van bestellen bij de Vrouwenbond NVV in Amster dam, telefoon 020-134626. WASHINGTON - Nu de kerst nadert worden overal ter wereld weer sfeervolle foto's gemaakt van verlichte kerstbomen. Zo ook in Washington, waar voor het Witte Huis een fraai verlichte kerstboom is gestationeerd, elke energiecrisis ten spijt. Voor Carter de laatste kerst in het Witte Huis. volgend jaar zal hij het met een boompje in zijn tuin in Plains moeten stellen. geerde niet officieel, maar re geringsfunctionarissen in Je ruzalem merkten wel op, dat Haig als een hechte vriend van de joodse staat wordt be schouwd. In Bonn werd benoeming be halve door een regerings woordvoerder, die sprak over de „terugkeer van een vriend van Europa", ook gunstig ont vangen door de oppositie Een woordvoerder daarvan Alois Mertes. zei, dat de wijzing van Haig als een licht punt voor het Atlantische bondgenootschap en voor een realistische politiek te genover Oost-Europa wordt gezien. Haig. zo zei hij, heeft nooit aangedrongen op een vijandige houding tegenover Moskou, echter wel gewaar schuwd voor concepten van ontspanning en ontwape ning, die zouden kunnen lei den tot een verslapping van de politieke wil en versluie ring van het open ook in Euro pa voor een op veiligheid ge richte politiek. Kamer: uitstel ontslag Volvo DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer vindt dat het dreigende ontslag bij Volvo Car BV moet worden uitgesteld. De Kamer wil uitstel tot de uitkomsten van het komende overleg tussen de rege ring en het Zweedse moederbe drijf bekend zijn. Zonodig wil de Kamer nog een debat aan de sa nering bij Volvo Car wijden. De Raad van Bestuur van Volvo maakte eerder deze week bekend dat vanwege de tegenvallende re sultaten zo n 1200 banen bij de drie produktiebedrijven moeten verdwijnen. Dat zou leiden tot het ontslag van 900 werknemers. De voorstellen van de directie zijn woensdag met de Raad van Commissarissen besproken en zullen opnieuw begin januari aan de orde komen. Met algemene stemmen nam de Ka mer gisteren een motie van dc so cialist Castricum aan, waarin uit stel van dc sanering werd bepleit. Ook sprak dc Kamer hierin uit dat de regering aan het begin van elk jaar met Volvo-Zweden de uitvoering van de bestaande overeenkomsten moet nagaan. Het overleg dat in januari gehou den wordt acht de Kamer voorts van grote betekenis voor het voortbestaan van de autofabrie- 4 KARAKTER EN VERDELING VAN HET WINTERSE WEER tijd meer nadelen dan voordelen verbonden zien. Voordeel: het bekende "argument van „eigen baas zijn in eigen tijd over eigen werk". De lijst van na delen is aanzienlijk langer: geen eigen inkomen, nooit „echt vrij" omdat er geen vaste werktijden zijn en het koken en verzorgen daarnaast in vakanties meestal doorgaat, doorwerken boven de 65. weinig ontplooiingsmogelijk heden. geisoleerd werken aan een taak die „nooit af' is en waar in ook maar zelden iets vooruit kan worden gedaan. Scheiding tussen werktijd en vrije tijd is er niet. Volgens de vrouwen van de vrouwenbond mag er van wor den uitgegaan dat een huisvrouw 5 februari 1981 in Parijs zijn Euro pese titel verdedigen tegen zijn Franse uitdagerTafer. Het betreft de Europese strijd in het half- zwaargewicht. In het lichtwelter- gewicht eiste de Spanjaard Anto nio Guinaldo de Europese titel voor zich op door de Italiaanse titelverdediger Martinese in de derde ronde knock out te slaan. ZAALHANDBAL - In het toernooi om de Europese beker speelt SEW uit Nibbixwoud in de kwartfinales tegen het Bulgaarse Sportik Kremikovtzi. Op 12 ja nuari wordt er in Bulgarije ge speeld, een week later volgt de return. BRUSSEL - De ongeveer 1500 Eu ropese ambtenaren die werk zaam zijn bij het secretariaat van de Europese ministerraad, zijn in staking. Ze protesteren daarmee tegen de weigering van de EG- ministers hun salarissen met 3.5 procent te verhogen (3,3 prijs compensatie en 0,2 procent reëel). Hoewel het stakingsparool van de door Italianen gedomineerde Eu rovakbond algemeen is opge- 1 volgd, is de vergadering van de Europese Landbouwraad van daag wel doorgegaan. Het mini maal benodigde aantal personeel (tolken, secretaressen, veilig heidsdiensten) kon namelijk worden opgeroepen. Dé land bouwministers van de Negen en hun collega uit Griekenland (dat vanaf 1 januari ook EG-lid is) ko men bijeen in een overigens spookachtig leeg gebouw. De staking bij het raadssecretariaat duurt tot volgende week dinsdag. Dan komen de stakers weer bij een om te beslissen wat er verder moet gebeuren. Dat lijkt niet zo moeilijk: op die dag gaat het raadssecretariaat dicht voor zo'n tien dagen kerstverlof. Veel onte vreden Euro-ambtenaren dien de staking dan ook als een verlen ging van deze vakantie. Dc Europese Negen bespraken dinsdag een voorstel om dc duur betaalde EG-ambtenarcn in 1981 - voor het eest in hun carrière - zo'n 1 a 2 procent te laten inleve ren gezien de economische crisis in Europa.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21