Hongerstaking inj Noord-Ierïand breidt zich uit Steun aan Suriname blijft Oost-Duitsland maakt verzoenend gebaar Gevechtskracht troepen YS in Europa ontoereikend Opnieuw rellen in W.-Berlijn Voorstel voor top over mensenrechten Resoluties YN tegen Israël DINSDAG 16 DECEMBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Ook Japan waarschuwt Oostblok over Polen OOST-B ERLIJ N/WAR SCHAU (ANP/AP) - Oost- Duitsland is gisteren na ontstemming vanwege de Westduitse houding te genover de Poolse kwestie meer op de toer van ver zoening gegaan. De Oostduitse partijleider Erich Honeckerzei in Oost-Berlijn, dat het de interduitse betrekkingen wil verbeteren en dat de twee Duitslanden "een grote verant woordelijkheid" delen voor ont spanning en het bewaren van de vrede. "Oost-Duitsland wil blij ven streven naar betere betrek kingen met Bonn op basis van ge lijkheid en evenwicht in de veilig heid". Vrijdag had de Oostduitse minister van buitenlandse zaken, Oskar Fischer, Bonn naar aanleiding van mogelijke Westelijke sanc ties tegen het Oostelijk blok inge val van miliiair ingrijpen in Polen beschuldigd van meedoen aan wat hij noemde chantagepogin gen van de NAVO. Fischer had laten doorschemeren, dat eventuele sancties akkoorden betreffende het reisverkeer op West-Berlijn in gevaar zouden kunnen brengen. Maar het Oost duitse partijblad Neues Deutsch- land, dat gisteren in een commen taar wel veel liet doorklinken van de opmerkingen van Fischer, herhaalde zijn waarschuwing met betrekking tot de uit 1972 da- terende transitregeling voor Wes t-Berlijn niet. Het Russische partijblad Prawda heeft gisteren Zbigniev Brzezins- ki ervan beschuldigd dat hij een Amerikaanse campagne leidt voor een "psychologische oorlog voering" tegen Polen, de Sowjet- Unie en de rest van het socialisti sche blok. Volgens het blad zou de uit Polen afkomstige adviseur van presi dent Carter voor veiligheidsza ken verantwoordelijk zijn voor een reeks anonieme verklaringen van het Witte Huis inzake Polen. Deze uitspraken worden "welbe wust, uitdagend en duidelijk an ti-Pools en anti-Russisch van strekking" genoemd. Ondertussen is de rust in Polen nog niet weergekeerd. Vandaag wordt de staking uit 1970 her dacht. De vrees bestaat dat de herdenking en het onthullen van het monument in Gdansk, waar een miljoen mensen worden ver wacht, uit zal lopen op ongere geldheden. De Poolse bisschop pen hebben in een verklaring ge vraagd de onthullingsplechtig heid te laten verlopen in een sfeer van "kalmte, rust en nadenkend heid". Ook de Poolse boeren zijn nog steeds niet tevreden. Hun onaf hankelijke vakbond is niet er kend en geregistreerd en zij heb ben de eis gesteld dat het Poolse opperste gerechtshof dit alsnog doet. Verwacht wordt dat het ge rechtshof op 30 december een uit spraak over deze kwestie zal doen. Japan heeft zich inmiddels ge schaard achter de Westerse waar schuwingen dat een militair in grijpen in Polen het einde zal be tekenen van de ontspanning. De Japanse minister van buitenland se zaken. Ito, die op het ogenblik een rondreis maakt door Europa, meent dat de Polen m staat ge steld moeten worden zelf hun problemen op te lossen. Zijn ambtgenoot, de Westduitser Genscher, benadrukte nogmaals dat een interventie van het War- schau-Pact in Polen verschillen de vormen kan aannemen. "Het kan een geleidelijk proces zijn, waarbij begonnen wordt met oe feningen van het Warschau-Pact in Polen en dan hoeft er van een rechtstreekse inval geen sprake te zijn", zo zei Genscher. Door een dergelijke handelswijze zou het voor het Westen erg moeilijk zijn om te bepalen wanneer en of er werkelijk een interventie heeft plaatsgevonden. - Twee uitgelekte rapporten van het Amerikaanse ministe rie van defensie hebben nieu we twijfel opgeroepen aan de paraatheid van de Ameri kaanse strijdkrachten en aan de mogelijkheid voor de Amerikaanse troepen in Eu ropa met conventionele mid delen tegen een inval uit het Oosten een geloofwaardige BELFAST —De spanning in Noord-Ierland stijgt nu gisteren nog eens 23 IRA- gevangenen zich bij de an dere hongerstakers heb ben aangesloten. De actie van de 23, die gisteroch- tend hun ontbijt lieten staan, leek als een verrassing te komen voor de organisatoren van de andere hongerstaking. Het is echter dui delijk dat de 23 extra druk willen uitoefenen op de Britse regering om tegemoet te komen aan hun eisen om politieke status. In totaal zijn nu 30 mensen in hon gerstaking in de Noordierse ge vangenissen, onder wie enkele IRA-vrouwen en enkele protes tantse gevangenen. Zeven hon gerstakers beginnen vandaag aan hun 51e dag zonder voedsel. Alle politieverloven in Noord-Ierland zijn ingetrokken met het oog op mogelijke gewelddadigeheden, nu de toestand van tenminste een van de zeven zeer kritiek is. De 26-jarige Sean McKenna loopt gevaar permanent blind te wor den als gevolg van vitaminege brek, ook als hij zijn hongersta king nu op zal geven. McKenna heeft geweigerd medische be handeling te ondergaan. Hij heeft moeite met spreken en herkende gisteren nauwelijks zijn moeder, die nu toestemming heeft gekre gen hem eenmaal per week te be zoeken. Volgens zijn broer heeft McKenna niet lang meer te leven. Een Britse woordvoerder zei gis teren dat alle zeven nu lijden aan concentratieverlies. Volgens de organisatoren van de hongersta king lijden alle zeven ook aan ge zichtsverlies. Vastberaden McKenna is een van de meest vast beraden hongerstakers van de groep. Een van de redenen waar om hij in de gevangenis beland de, is een poging tot moord op een politieagent. McKenna werd door de rechter, voor een speciale rechtbank zonder jury, veroor deeld tot 25 jaar gevangenisstraf. Evenals alle andere republikein se hongerstakers behoorde McKenna, voordat hij aan zijn staking begon, tot de „deken mannen". Deze protesteerden te gen de weigering van de Britse autoriteiten hen politieke status te verlenen door geen gevange niskleding te dragen en zich slechts in dekens te hullen. Twee jaar geleden breidden ze die cam pagne uit door hun uitwerpselen op de celmuren te smeren en zich niet mee McKenna komt uit een traditioneel Noordiers republikeins gezin. Zijn vader was actief IR A-man en stierf vijf jaar geleden aan een hartaanval, die men in republi keinse kringen toeschrijft aan de voorafgaande ruwe ondervra gingsmethoden door de autoritei ten. McKenna's moeder steunt haar zoon in zijn actie. De Britse premier Margaret That cher heeft vrijdag een gesprek met Ian Paisley, de woordvoer der van de protestantse gemeen schap in Noord-Ierland. Paisley is bang dat Thatcher onder druk van de hongerstakers tegemoet zal komen aan enkele van hun ei sen. Hij wil ook weten wat de pre mier vorige week besprak met de Zuidierse premier Charles Haug- hey over Noord-Ierland. Paisley is het niet eens met het ver zoek van een andere protestantse leider aan de regering, om alle ge vangenen toe te staan hun eigen kleding te dragen. Deze eis is ook opgenomen in het pakket van de republikeinse hongerstakers. Paisley waarschuwde de rege ring echter daaraan niet toe te ge ven, omdat het een excuus zou zijn voor de IRA-gevangenen in para-militaire uniformen in de gevangenis rond te lopen. Pais ley's voorstel om een referendum te houden waarin de Britten zich uit kunnen spreken over de toe komst van Noord-Ierland, werd door andere protestantse leiders afgedaan als „een gevaarlijk idee". De weduwe van een politieagent, die door een van de hongersta kers vermoord was, heeft hem in een brief laten weten dat zij hem hiervoor „vergeeft" (ADVERTENTIE) Godet Cognac Superieure Fine Champagne Jarenlang gerijpt op eikehouten fusten in de kelders van het beroemde huis Godet. Met een eigen karakter. :htig, warm en geurig. Kenners v Verkrijgbaar bij slijterij en wijnhandel. e onderscheiden. rrm WEST-BERLIJN (Reuter) - Op nieuw hebben zich gister avond ongeregeldheden voor gedaan in het centrum van West-Berlijn. De politie kwam met gummistokken in actie tegen ongeveer 3.000 de monstranten die protesteer den tegen de recente maatre gelen tegen krakers. Het was de derde maal dat het tot gevechten kwam, sinds de politie vrijdag in het district Kreuzberg tegen de bezetters van kraakpanden was opge treden. In het weekeinde wer den bij rellen 24 menseti aan gehouden. Ondanks bezorgdheid regering en parlement (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG - De Nederlandse re gering is bezorgd over de situatie in Suriname, waar sinds augus tus grondwet en parlement bui ten werking zijn gesteld en waar de situatie met betrekking tot de mensenrechten steeds meer kri tiek oproept. De regering hoopt op een normalisering van de toe stand in Suriname en wil daaraan bijdragen door de steun aan de regering-Chin a Sen voort te zet ten. Harde maatregelen liggen niet in het verschiet. Dit blijkt uit een nota van minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) over het Nederlandse beleid met betrekking tot Suriname. Suriname was gisteren ook onder werp van gesprek in een besloten vergadering van de vaste com missie voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer. Na afloop van het beraad bleken de kamer leden de bezorgdheid van de re gering te delen. In zijn nota constateert minister Van der Klaauw dat zich in de laatste maanden in Suriname ontwikkelingen hebben voorge daan, „die wijzen op een mogelij ke verdere afbrokkeling van de rechtsstaat". In dat verband wor den gevallen van ambtelijke en militaire willekeur genoemd en de gang van zaken rond het Bij zonder Gerechtshof, dat belast is met de vervolging van corruptie- praktijken onder het bewind van de door de staatsgreep van 25 fe bruari dit jaar verdreven premier Arron. De Nederlandse regering, dié dui delijk zo voorzichtig mogelijk wil manoeuvreren, meent volgens Van der Klaauw „dat de regering Chin a Sen nog steeds de beste garantie biedt voor de terugkeer naar democratische verhoudin gen, het functioneren van de rechtsstaat en de opbouw van een irin de mens en de sociale rechtvaardigheid centraal staan". De afgelopen tijd zijn in politiek Den Haag de nodige twijfels gere zen over de activiteiten van de Militaire Missie in Suriname. Ho ge Nederlandse militairen zijn in dat kader belast met advisering van het Surinaamse leger. Dal zelfde leger doet. door soms wil lekeurige arrestaties, verhalen over martelingen, directe betrok kenheid bij de rechtspraak en de belangrijke politieke invloed van onder meer bevelhebber majoor Desi Bouterse, steeds negatiever van zich spreken. Desondanks wil de Nederlandse re gering er niet toe overgaan de le den van de missie terug te roe pen. Weliswaar onderstreept Van der Klaauw in zijn nota „het be lang van een zo spoedig mogelij ke terugkeer van het Surinaamse Nationaal Leger naar normale omstandigheden", maar er blijft in dat leger een ernstig gebrek aan ervaren kader en daarom blij ven deskundige adviezen nodig, aldus de minister. Het is de (gemiddeld) negen Neder landse officieren uitdrukkelijk verboden te adviseren inzake binnen- of buitenlandse politiek en op liet gebied van militaire operaties, betoogt de bewinds man. En hoewgl de missie „tame lijk kwetsbaar is", zijn er vol doende garanties tegen ongewen ste betrokkenheid bij Surinaam se aangelegenheden. Het kamerlid Patijn (PvdA) onder schrijft de opstelling van Van der Klaauw in grote lijnen. Hij wijst hierbij op de belangrijke rol, die juist Nederland kan spelen voor normalisatie van de verhoudin gen in Suriname. De PvdA'er gokt ook op de regering-Chin a Sen, maar maakt zich grote zor gen over de rechtszekerheid en de mensenrechten-situatie in Su riname. MADRID (UPI) - De Verenigde Staten, Canada en Spanje hebben op de Europese veilighcidsconfe- rentie in Madrid de 35 deelne mende landen voorgesteld een speciale conferentie te houden, waarop deskundigen uit Oost en West zich zullen buigen over de mensenrechten. Volgens Westerse afgevaardigden maakt het voorstel niet veel kans aanvaard te worden door de Sow- jet-Unie en de andere Oostblok landen. Op de veiligheidsconfe rentie moeten alle voorstellen met unanieme stemmen worden aangenomen. In het voorstel van de drie landen wordt niet gesproken o^er tijd en plaats van de speciale conferen tie. Wel zegt het voorstel dat de conferntie niet langer dan vier a zes weken zou mogen duren, en zou moeten eindigen met aanbe velingen aan de regeringen van de deelnemende landen. De VS, Canada en Spanje verklaren in hun voorstel dat schendingen van de mensenrechten "de ont wikkeling van vriendschappelij ke betrekkingen en samenwer king tussen de deelnemende sta ten blokkeren". Zij benadrukken de noodzaak van een grotere ken nis van de rechten en plichten op dit terrein, tezamen met een vol ledige uitvoering van de sloktak- te van Helsinki wat betreft de vrijheid van het geweten, de godsdienst en het geloof en de rechten van de nationale minder heden. De VS hebben gisteren ook op de veiligheidsconlerentie in Madrid verklaard dat een Russische mili taire interventie in Polen een ein de zou maken aan de basis voor Europese veiligheid en samen werking. "Elke staat moet de vrij heid hebben te beslissen over zijn eigen toekomst", aldus de Ameri kaanse afgevaardigde Warren Zimmerman. Hoewel er geen sta ten met name werden genoemd, weerspiegelde de Amerikaanse verklaring duidelijk de bij het Westen levende vrees voor een Russische interventie in Polen, aldus de Amerikaanse afgevaar digde Warren Zimmerman. Hoe wel er geen staten met name wer den genoemd, weerspiegelde de Amenkanse verklaring duidelijk de bij het Westen levende vrees voor een Russiche interventie in Polen, aldus Amerikaanse func tionarissen. Zimmerman lokte een kwade reac tie van de Russische delegatie uit toen hij tijdens een zitting achter gesloten deuren de Russische in lijving van Estland, Letland en Litouwen in 1940 illegaal noemde en zei dat deze inlijving nog steeds niet voor de VS is erkend. De Rus Ribakov omschreef de Amerikaanse verklaring als "on aanvaardbaar en onvergeeflijk". "Het is net zo iets als zeggen dat Texas en Alaska niet rechtmatig deel uitmaken van de VS", aldus Ribakov. (ADVERTENTIE) verdediging te voeren. Vol gens de columnist Jack An derson zegt een zeer geheim rapport van het Pentagon, dat de materiële reserves in Euro pa te laag zijn om onmiddel lijk een sterk verweer te voe ren. totdat de bevoorrading jjit de VS op gang komt. Volgens het Pentagon gaat met de aanvoer zoveel tijd ge paard. dat bevoorrading uit Amerika pas na zes maanden een rol van betekenis gaat spelen. Bij het rapport be hoort een opsomming, zegt Anderson, die de bestaande voorraden vergelijkt met wat voor de eerste zestig dagen nodig zou zijn. Daaruit blijkt dat in plaats van 3673 105- mm-tankkanonnen in juli van het vorig jaar slechts 497 in reserve waren. In plaats van 2665 5-tons vrachtwagens stonden er vijf klaar. In het geheel niet voorhanden wa ren 2000 gepantserde perso- neelsvoertuigen 205 200-mm- houwitsers en 335 houwitsers van 155 mm. Wat de munitie betreft: alle voorraden zijn ontoereikend: leger en marine hebben de helft van het benodigde, de luchtmacht ongeveer twee derde. De brandstofvoorra den zijn te laag want ze wor den voor paraatheidsoefenin gen gebruikt en de onder- houdsfaciliteiten schieten zo ver te kort dat de tactische luchtmacht van marine en luchtstrijdkrachten al na 30 dagen problemen zou onder vinden. Het tweede rapport, geheimge houden, beschrijft de resulta ten van een onderzoek onder Amerikaanse officieren over de gehele wereld naar de ge- vechtswaarde van hun troe pen. Daaruit zou blijken dat het gebrek aan jonge, capabe le onderofficieren een zeer groot probleem is en dat in Europa maar 39 procent van de soldaten denkt dat hun eenheden het goed zouden doen in een gevechtssitua tie. Volgens Clifford Alexander, on derminister van defensie, is het rapport (van augustus 1979) verouderd en legt het ten onrechte verband tussen competentie en lage resulta ten van intelligentie-tests en schoolopleiding. Niettemin, gegeven het feit dat de Amerikanen pas na zes maanden voorraden kunnen aanvoeren naar Europa en dat materieel is voor de eerste fa se van de strijd in een conflict dat met conventionele strijd middelen in Europa zou be ginnen, betekent dit dat de westelijke strijdkrachten al zeer snel voor de consequen tie staan atoomwapens in te zetten. De drempel daarvoor bestaat nauwelijks meer, want volgens de meeste des kundigen, zal een conventio nele oorlog, zonder atoomwa pens, in het gunstigste geval al na enkele weken beslist zij- 3014 01 ROTTERDAM, WESTERSINGEl 42 TEL (010)36 35 00 Maand t/m zatefd geopend, *rij koopav Levering/stemmen door geheel Wadtrtand NEW YORK (ANP) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties neeft gisteren met grote meerderheid enige ontwerp resoluties aanvaard die krachtige kritiek inhouden op het Israëli sche beleid ten aanzien van het conflict in het Midden-Oosten. In het krachtigst gestelde voorstel dat met 98 tegen 1H stemmen, bij 32 onthoudingen werd goedge keurd. wordt "de volledige en on voorwaardelijke terugtrekking van de Israëlische troepen uit alle Palestijnse en Arabische gebie den verlangd" Met 94 tegen 19 stemmen, bij 34 onthoudingen deed de Algemene Vergadering een beroep op de Veiligheids raad, sancties tegen de joodse staat te overwegen. In een andere resolutie werd Israël "in de krachtigste bewoordin gen" veroordeeld omdat het via een wet Jeruzalem heeft uitge roepen tot zijn ondeelbare, eeu wige hoofdstad. Voorts sprak de Algemene Verga dering zich uit tegen "alle gedeel telijke akkoorden en afzonderlij ke verdragen", waarmee gedoeld werd op het Israelisch- Egyptische vredesverdrag. Libanon heeft de secretaris generaal van de VN. Kurt Wald- heim, gevraagd de Uixifiltroefx n betere wapens oneen grotere vrij heid van handelen te geven De afschrikkingsmacht van de Uni fil zou zo moeten worden ver groot.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9