Sluiting dreigt voor particulier verpleegtehuis Werktij dverkorting bij Adlerfabrieken Huizen Sumatrastraat worden gerenoveerd Ministeries willen niet betalen flE0Q333& Sluiting Wolspinnerij nog een open zaak JOYD ontkent boze opzet Bewoners \erverstraat en omgeving willen een eigen buurthuis Op eigen kosten LEIDEN - De patiënten van het tehuis Solglytt dreigen op straat te worden gezet. Het ministerie van volksgezond heid en milieugygiëne weigert nog langer met geld over de brug te komen via de algemene wet bijzondere ziekte kosten (AWBZ). Het ministerie van CRM weigert om via de algemene bijstandwet de kosten te dragen. De gemeente heeft het minsterie van volksgezondheid nu een ex- pressebrief gestuurd, waarin met de grootste klem wordt verzocht de vergoedingsregeling ook nog na 1 januari van kracht te laten "Om een ernstige crisissituatie en een publiek schandaal te voorko men", aldus het college in zijn brief aan de minsiter. B en W wijzen erop dat stopzetting van de uitkering op grond van de AWBZ rampzalige persoonlijke gevolgen zal hebben voor de be woners van huize Solglytt en dat tevens sluiting van het tehuis on afwendbaar is, zelfs wanneer er maar enkele patiënten zouden vertrekken. Wethouder Schoute zegt van meet af aan op een oplos sing te hebben aangedrongen. 'Maar de ministeries proberen de zaak naar elkaar af te schuiven" aldus de wethouder. Hij bena drukt dat er voor de patiënten van. huize Solglytt geen andere opvang bestaat. "Het hele circuit in verpleging en verzorging in Leiden zit verstopt. Overal zijn lange wachtlijsten. Toch zit Lei den met zijn aantal bedden boven de landelijke normen. En het zijn de normen die een voorziening als huize Solglytt om zeep hel pen", aldus Schoute. Huize Solglytt, gevestigd in een verbouwd herenhuis aan het Plantsoen/hoek Levendaal, is een particuliere instelling. Er worden op dit moment 61 merendeels be jaarde mensen verpleegd. De ver pleegden zijn moeilijk plaatsbaar in andere tehuizen, hun proble matiek is van uiteenlopende aard, zowel sociaal als psychisch. Huize Solgytt aan het Plantsoen dat met sluiting wordt bedreigd. Het onderkomen voldoet niet aan de normen van het ministerie. De verpleging is volgens de gemeen te echter goed. Het ziekenfonds voor Leiden en omstreken heeft moeite gedaan om de patiënten in andere - wel erkende - inrichtin gen onder te brengen, maar voor PvdA-er heeft plannetje voor jongeren huisvesting ongeveer twintig personen is dat niet gelukt. Het ziekenfonds schaart zich daarom aan de zijde van de gemeente. LEIDEN - Het PvdA-raadslid Van der Pluijm heeft een plannetje ontworpen voor de huisvesting van werkende jongeren. Van der Pluijm heeft als amateur architect een tekening gemaakt hoe volgens hem het huisves tingsprobleem van deze groep kan worden aangepakt. De opzet ervan is het onderbrengen van vier wooneenheden voor één persoon onder één dak. Volgens Van der Pluijm moet men af van grote bouwkolossen zoals de Pe likaanhof. Zijn ontwerp gaat uit van een woning van twee etages, die niet meer ruimte vergt dan een gezinswoning. Elke etage be vat twee wooneenheden met een gemeenschappelijke keuken per etage. Door een simpele ingreep zou een etage ook voor een meer- persoonshuishouden geschikt gemaakt kunnen worden. 'De bestaande flats zijn ongeschikt om op een goedkope manier voor jongeren in te delen", aldus Van der Pluijm, die zijn woningen maar meteen de naam Plu-vier- woningen heeft meegegeven. Het raadslid denkt een betaalbaar al ternatief te hebben bedacht Zelfs al zou zo'n woning twee ton kosten, dan is dat - gedeeld door vier - nog altijd binnen de Van Dam-normen, zo rekent hij voor- .Het idee van Van der Pluijm is ontstaan bij de voorbereiding van het bestemmingsplan Stevens hof. Het was hem daarbij opge vallen dat er aan de woningsoort nog weinig aandacht was be steed. EDE - LEIDEN - Directeur Sybren Lootsma van de Wolspinnerij Ede nv heeft gistermiddag in een gesprek met vakbonden en werkgeversorganisatie toegegeven dat "de presentatie van de bedrijfssluiting van de Leidse vestiging aan de Kanaalweg niet volkomen vlekkeloos was". De Industriebond FNV en de bijna vijftig werknemers reageerden vorige week woedend met een bedrijfsbezetting van één dag op de mededeling van Lootsma dat "Leiden" moest sluiten. Loots ma ging na de bezetting meteen overstag en beloofde de beslis sing tot sluiting ter discussie te willen stellen. Gisteren werd hiertoe "de aftrap genomen". Lootsma zei gisteren dat niet helemaal goed is overgekomen "dat wij een gesprek met de vakbonden over de sluiting niet uit de weg wilden gaan". De Vakraad voor de Textiel (een overkoepe lend overlegorgaan tussen werkgevers en werknemers in de tex tiel) heeft een schrobbering aan Lootsma gegeven omdat hij CA O-bepalingen inzaken vroegtijdig inlichten van vakbonden bij reorganisaties heeft overtreden De vakbonden hebben gistermiddag van Lootsma en de commissa rissen Van Rhee en Muller een met cijfers onderbouwde toelich ting gekregen op de beslissing van de directie de laatste textielfa briek in Leiden te siuiten. De vakbonden willen de komende weken met hun kaderleden de cijfers toetsen en bekijken of zij alternatieven voor de sluiting hebben. De directie houdt vol dat sluiting van de Leidse vestiging het beste alternatief is in het belang van de continuïteit van het bedrijf- Maar, "alle aangedra gen alternatieven zijn bespreekbaar". Jos Duynhoven van de Industriebond FNV wijst erop "nooit ge zegd te hebben dat de Leidse vestiging van de Wolspinnerij Ede in stand gehouden kan worden. Wij zullen de cijfers onderzoeken en zullen bekijken wat wij in het belang van het behoud van de werkgelegenheid kunnen doen". De volgende bespreking tussen directie en vakbonden is op 6 ja nuari van het volgend jaar. LEIDEN - De JOVD ontkent dat er boze opzet in het spel is geweest bij de verspreiding van hun blad De Leidraad. VVD-fractieleider Kuijers had daarin een artikel ge schreven, waarin de JOVD-kri- tiek op de fractie werd bestreden. In een aantal exemplaren van De Leidraad ontbrak Kuijers' bijdra ge echter. Het wegvallen van de laatste pagi na's was ook de JOVD niet ont gaan. De redactie schreef op de voorgaande pagina 'wordt ver volgd'. Dat het weglaten dus niet onopgemerkt is gebeurd, wil vol gens hoofdredacteur Leo van Ha gen van De Leidraad niet zeggen dat er opzet in het spel is. Er zou volgens hem wat mis gegaan zijn met de stencilapparatuur en daardoor waren de bewuste pagi na's in te geringe oplage voorra dig. De Leidraad wordt gestencild bij de Stichting Welzijn. De stichting beschikt over moderne inbrand- apparatuur. "De enige klachten die we over de apparatuur krij gen, komt van mensen die er niet mee om kunnen gaan. Dat geldt zeker niet voor de JOVD. Boven dien is er altijd iemand om te hel pen als er problemen zijn", aldus een medewerkster van het secre- taiiaat. Om hoeveel onvolledige exempla ren het ging kon Van Hagen niet zeggen, maar zeker was dat alle leden een volledig blad hebben ontvangen. Ook de leden van de VVD-fractie hebben een com pleet exemplaar gekregen. Voor zover bekend hebben alleen de redacties van dagbladen onvolle dige uitgaven ontvangen. Van Hagen zei opdracht te hebben ge geven om in het vervolg geen on volledige uitgaven meer te ver spreiden. Verder liet hij weten dat het JOVD- bestuur zijn excuses voor de gang van zaken heeft aangeboden aan fractieleider Kuijers. Deze hecht echter weinig geloof aan de JOV- D-uitleg. In de brief van het be stuur zei Kuijers ook geen excu ses te kunnen ontdekken. LEIDEN - De Nederlandse Adler- fabrieken aan de Rooseveltstraat in Leiden en in Cuyk (bij Nijme gen) gaan op eigen kosten ar beidstijdsverkorting doorvoeren om de enorme berg voorraden aan schrijfmachines bij moeder maatschappij Triumph-Adler in het Duitse Frankfurt niet verder te doen oplopen. In Frankfurt ligt een voorraad ter waarde van meer dan 150 miljoen gulden op geslagen. De werknemers van Adler hebben in elk geval volgende week dins dag en woensdag vrij-af. Van daag besprak de ondernemings raad de mogelijkheid om ook vol gende week maandag tot collec tieve snipperdag uit te roepen. De arbeidstijdsverkorting voor 50 werknemers die directeur H. Beltman had aangevraagd is af gewezen door het ministerie van sociale zaken omdat Adler niet aan de formele eisen hiertoe vol doet. De industriebond FNV en de actie comités van werknemers in de fa brieken in Leiden en Cuyk hou den er steeds ernstiger rekening mee dat "Duitsland" de Neder landse vestigingen wil opdoeken. Zij hebben het donkerbruine ver moeden dat de Duitse concernlei- ding 600 arbeidsplaatsen in Duitsland wil redden door mas saal ontslag van de bijna 750 werknemers in Leiden en in Cuyk. De mechanische produk- tie in Nederland zou hiertoe naar Duitsland worden overgeplaatst. Volgens Ton Faas van het Leidse actiecomité zijn er nu reeds tal van maatregelen gaande die wij zen in de richting van sluiting: "De produktie van de elektrische draagbare typmachine in Leiden loopt in februari af. De voormon tage- en onderdelenproduktie in Cuyk gaat terug naar Duitsland Ook de draagbare machine die Cuyk maakt verdwijnt de komen de zomer naar Duitsland. Lang zaam maar zeker dreigt het zo doende helemaal leeg te lopen in Nederland". In Leiden werken ruim 400 mensen, in Cuyk werken ruim 300 mensen. Afwachten Directeur H. Beltman van de Ne derlandse Adlerfabrieken zegt in- tusssen niet veel meer te kunnen doen dan af te wachten. Aan staande donderdag houdt de Raad van Toezicht op het Triumpfh-Adlerconcern een ver gadering waarbij de personeels- problematiek aan de orde komt. Een topman van Triumph-Adler, Walter Kramme die de Neder landse Adlerfabrieken in zijn por tefeuille heeft, komt 5 januari voor een gesprek met de vakbon den en directie naar Leiden. De "klappen" zouden dan wel eens uitgedeeld kunnen worden, zo is de verwachting. De actiecomités hebben reeds aan gekondigd niet akkoord te gaan met de sluiting van de Neder landse vestigingen van het Triumph-Adlerconcern. "De ac tieplannen liggen al in de kast en kunnen er in een mum uitgehaald worden". Districtsbestuurder Nol de Jong van de Industriebond FNV spreekt dezelfde ferme taal nu de toekomst van de Nederlandse Adlerfabrieken met de dag som berder schijnt te worden: "We moeten een halt toeroepen aan de verdere afbouw van het perso neelsbestand van Adler in Neder land. Enkele jaren geleden werk ten er nog 1200 mensen bij Adler. Die inkrimpingen kunnen niet aan de gang blijven. We verwach ten een harde en eensgezinde ac tie van de werknemers". Volkswagen Volkswagen heeft enkele weken te rug bijna alle aandelen van Triumph-Adler in handen gekre gen, te weten 98 procent. Aanvan kelijk beoordeelden de vakbon den deze overname als "gunstig" voor de Nederlandse Adlerfabrie ken: "Volkswagen is niet in de positie zich de rol van sluiter van de Nederlandse Adlerfabrieken op de hals te halen. Daarvoor heeft het automobielconcern te grote belangen op de Nederland se markt". Maar wat somberder: "Aan de andere kant is het echter zo dat Volkswagen reorganisaties in West-Duitsland tegenover de werknemers daar, alleen maar kan verkopen als er ook klappen in Nederland zullen vallen" Vakbondsman Nol de Jong is ervan overtuigd dat Triumph-Adler al lang niet meer zou hebben be staan als Volkswagen het con cern niet vorig jaar goeddeels had overgenomen van het Ameri kaanse concern Litton. De Triumph-Adlergroep was in feite failliet toen Volkswagen de zaak vorig jaar zo goed als overnam. Maar Volkswagen is gaan inves teren in Adler om weer aanslui ting te krijgen op de markt bij de ontwikkeling van elektronische apparatuur. De hiermee gepaard gaande omschakeling van me chanisch/elektrische produktie naar de produktie van electroni- sche apparatuur kan anderzijds klappen voor de werkgelegen heid opleveren. Voor de produk tie van elektronische apparatuur zouden vijf keer zo weinig men sen nodig zijn als voor de mecha nisch/elektrische produktie. De produktie van elektronische ap paratuur neemt Triumph-Adler komend jaar in Duitsland ter hand. Voor het vijfde achtereenvolgende jaar zetten wijk- en buurtcomitë's wensen en vragen over hun wijk op papier. Het overleg wijkorganen bundelt deze wensen en vragen en zal het boekwerkje binnenkort aan de gemeente over handigen. Wethouders, andere raadsleden en ambtenaren gaan zich er dan over buigen. Alle buurten komen ook in deze krant successievelijk aan bod. Vandaar is het de beurt aan de Ververbuurt. Acht miljoen beschikbaar gesteld LEIDEN - Honderddertig wonin gen in de Sumatrastraat en omge ving worden gerenoveerd. De ge meenteraad besloot gisteravond daarvoor ruim acht miljoen gul den beschikbaar te stellen. De woningen, waarvan er door de renovatie zestien verdwijnen, zijn in beheer bij de woning bouwvereniging De Eendracht. Het werk wordt uitgevoerd door aannemersbedrijf Arbouw uit Leiden. Bij de renovatie is ook het Leidse architectenbureau Herms van den Berg en het tech nisch bureau Mampaey Maes uit Bloemendaal betrokken. De geschatte kosten (8.452.600 gul den) zijn hoger dan de bijdrage van de overheid. De kosten voor warmwatervoorziening - bijna tachtig mille - moet de woning bouwvereniging zelf betalen. De ze kosten worden via een huur verhoging aan de huurders door berekend. Wat de huurverhogingen betreft, merkte CPN-raadslid Brand sop dat de grens van het aanvaardba re is bereikt. Hij wees erop dat in een aantal gevallen de huur stijgt van honderd tot 284 gulden. Bo vendien - aldus Brands - werd het fenovatieplan steeds verder uitgehold. LEIDEN - De bewoners van Ver verstraat en omgeving willen niet dat er bedrijven komen op de plaats van de bouwmaterialen- handel Fontijn. In tegenstelling tot de gemeente willen zij dat het hele terrein wordt bestemd voor woningen met daarachter par keerplaatsen. Het buurtcomité wil verder dat de Herenpoorts- brug aparte vrije fietspader krijgt, om de schoolgaa «de kin deren, die de route veel gebrui ken, beter te beschermen. Wan neer de brug is verbreed voor tweerichtingsverkeer, moeten er bovendien verkeerslichten ko men om het drukke verkeer te lei den Een andere brug in de wijk, de Zijl- poortsbrug, mag volgens de be woners niet worden afgesloten, zoals de gemeente van plan is. Met deze afsluiting, drempels aan Hp Haven en een tweerichtings- route op de Langegracht - Ver- versbrug - Herenpoortsbrug, zou de Haven een dood stuk worden. De winkeliers vrezen dat hun in komsten daardoor achteruit zul len gaan. Het is volgens de buurt bewoners beter om de Zijlpoort open te houden en de Haven in te richten zoals de Morsstraat. Dan is het rustiger, maar toch goed be reikbaar voor verkeer dat er werkelijk moet zijn. Bewoners willen geen bedrijven op de plaats van bouwmaterialenhandel Fontijn. Het buurtcomité wil verder een ei gen buurthuis hebben. Het comi té ziet zelf een goede mogelijk heid in de thans leegstaande kan tine van de gemeentelijke hulp- werf. De gemeente vindt echter dat hier eerst voor twee ton aan moet worden vertimmerd. -Het comité vindt dit niet nodig en denkt verdere kosten te drukken door het achterwege laten van een beroepskracht.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4