Raad vindt: te kleine r scholen moeten weg Alleen CDA stemt tegen scholennota YYD: over ruil valt niet te praten pakt Politie inbrekers en heler Leidse stadsrubriek "Leiden verspeelt invloed op Dode waard" DINSDAG 16 DECEMBER 1 LEIDEN - Alle kleuter- en lagere scholen, die langer dan drie jaar beneden de 40 en resp. 125 leerlingen zitten, zullen voortaan van de gemeente een negatief advies krij gen om te blijven voortbestaan. De wettelijke beslissing over de bijzondere scholen moet weliswaar van de minis ter komen, maar bij het nemen van die beslissing vraagt hij onder meer advies aan de gemeente. In hoeverre de minister zo'n beleid van een gemeente zal honoreren, is voor alle betrokkenen nog een open vraag. In elk ge^al werd dit voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders over het instandhou- dingskele; van het kleuter- en lager onderwijs gisteravond door de raad met grote meerderheid aangenomen. Alleen de CDA- raadsleden waren tegen. En ei genlijk was dit allemaal wel voor spelbaar. want sinds 12 septem ber is er veel gezegd over de dis cussienota instandhoudingsbe- leid, die dit raadsvoorstel moest inleiden. Op deze bewuste dag ontvouwde wethouder Van Dam voor de eer ste keer zijn plannen. Veertien kleuter- en lagere scholen kwa men volgens zijn visie niet langer 'Emancipatie moet bij Fase blijven' LEIDEN - De portefeuille i patiezaken blijft in handen van de VVD. De resterende anderhalf jaar van deze collegeperiode valt niet meer te praten over een ruil. Dit zei WD-fractieleider Kuijers gisteravond naar aanleiding van de discussie in de PvdA- ledenvergadering (vrijdag) waar in deze ruil ter sprake kwam. De ledenvergadering kreeg van PvdA-fractievoorzitter Peters te horen dat de emancipatie-ruil een soort monopolie was. waarbij de verantwoordelijkheid voor de Leidse Duinwater Maatschappij op het spel stond. Daarop werd door een der leden een motie in gediend waarin werd uitgespro ken dat de fractie alsnog moest proberen om de portefeuille emancipatiezaken te pakken te krijgen. De motie werd door veel leden op gevat als een afkeuring van de principiële houding van de raads leden Groos en Van Dongen, die daarmee immers de ruil hadden tegengehouden en werd dan ook met ruime meerderheid verwor pen. De hele handelwijze van de fractie vond trouwens bij de le den weinig waardering, terwijl ook het bestuur de hele gang van zaken afkeurde. Kuijers (VVD); "Als Peters met zo'n motie van de ledenvergade ring zou aankomen, dan zou ik er heel wat voor kunnen terugver langen. Maar de komende tijd valt er niet meer aan een ruil te denken.Die manoevreerruimte is door Henriëtte van Dongen zelf beperkt, doordat zij er een poli tiek punt van maakte. Tesselaar en Van Dam wilden de portefeuil le eerst helemaal niet hebben en toen heeft Fase het maar op zich genomen, want die had toch niet zoveel te doen", aldus Kuijers. LEIDEN - De controle politie heeft gistermiddag drie personen aan gehouden, die waren betrokken bij een inbraak in een woning aan de Van der Tassstraat. Een 33- jarige Leidenaar zit nog vast op het bureau. Hij wordt verdacht een bij de inbraak gestolen televi sietoestel te hebben geheeld. De andere twee. een 20-jarige man zonder vaste woonplaats, en een 17-jarige Leidse worden verdacht van diefstal. Zij werden gister middag na verhoor weer op vrije voeten gesteld. De politie kwam de drie op het spoor door een alarmering van een bewoner van de Van der Tassstraat die twee mensen het huis van zijn overleden zwager zag binnengaan. Bij controle mis te hij een televisie. De politie kon een inbreker arresteren bij de wo ning. de andere twee werden pas op het Rapenburg achterhaald. voor instandhouding i king. Zeven scholen uit de pro testants-christelijke hoek en zes scholen van katholieke richting. Slechts één openbare school moest er aan geloven. Door het afnemende kinderaantal en ontvolking van de binnenstad zijn deze scholen beneden het 'bestaansminimum' geraakt. De wethouder vindt dat het onder wijs daar niet mee is gediend. Ze ker niet, zo stelde hij bij de pre sentatie van de nota, als in 1983 kleuterschool en lagere school sa men de basisschool moeten gaan vormen." Dan moet een team be staan uit tenminste twee kleuter leidsters en vijf onderwijzers om de verschillende groepen goed op te vangen en het leerplan aan te passen aan de onderwijsvernieu wingen. Voor een klein team zou dit een te zware klus zijn". Deze wijsheid komt niet alleen uit de koker van Van Dam. Tenslotte is deze sanering niet zijn uitvin ding, maar iets dat het rijk de ge meenten heeft opgelegd. Alleen de voortvarendheid waarmee hij zich van zijn taak kweet was met name voor de besturen, leer krachten en ouders van de bijzon dere scholen iets te veel van het goede. Presentatie Toen was het hek van de dam. De eerste weken waren de besturen alleen maar kwaad over de ge volgde procedure en onelegante presentatie. Zij waren niet of nau welijks op de hoogte gesteld van de komst van de nota en de mees te schoolhoofden moesten uit de krant vernemen dat hun school onder het "rijtje "met opheffing bedreigd" viel. Boze brieven in de richting van Van Dam volg den. Nog in diezelfde maand werd er een openbare hoorzitting gehouden. Afgezien van de gevolgde proce dure bij de publicatie waren de aanwezigen hier ook zeer kwaad over de suggestie van wethouder Van Dam dat de kwaliteit van het onderwijs afhankelijk zpu zijn van een bepaald aantal leerlin gen. En over dit zogeheten om- vangscriterium boog de commis sie onderwijs zich ook vele keren. De CDA-leden maakten elke keer weer duidelijk het totaal niet eens te zijn met de nota. De argu menten varieerden van er is geen rekening gehouden met de on derwijskundige en economische situaties in de wijken tot de richt lijnen van het ministerie zijn niet de besturen dit willen, aan een gezamenlijke nota mee te werken. Van Dam honoreert dit verzoek. Echter een week later vernemen we dat er tussen beide partijene een 'constructief ge sprek heeft plaatgehad, maar dat van een gezamenlijke nota geen sprake kan zijn. De christelijke identiteit gaan dan verloren. Ook de uitgangspunten: de gemeente hanteert het omvangscriterium terwijl de bijzondere besturen voor het instandhouden van zo veel mogelijk vestigingspunten zijn, blijven tegenover elkaar staan. Wel werd door Van Dam gezegd dat als rooms-katholiek en protestants-christelijke scho len samen willen gaan om boven de omvangscriterium uit te ko men, hij dit alleen maar zal toejui chen. Ook de aanvraag tot in standhouding zal dan opnieuw worden bekeken. Raadplegen Opening Dat er bij dit beleidsplan slechts één openbare school was getrof fen, kwam volgens de wethouder, omdat de gemeente in de loop van de jaren al openbare scholen had opgeheven of samengevoegd wanneer dit mogelijk was. Hij verweet de protestants-christe lijke schoolbesturen dat deze te gen alle normen in, scholen in stand trachten te houden. Hun beleid is onvoldoende gericht op de toekomst, aldus de wethou der. Dan komt het college van B ^n W in november met een bijgestelde nota. De meeste schriftelijke en mondelinge reacties, die op het ontwerpraadsvoorstel van sep tember waren gekomen, zijn erin verwerkt. Het plan oogt voor alle commissieleden wat vriendelij ker. Elf scholen moeten het nu nog ontgelden. Met name in de stadsverniewingswijken wordt een soepeler norm gehanteerd (36 en 108). Ook wordt er met scholen in achterstandswijken meer reke ning gehouden. Het merendeel van de leden van de commissie onderwijs kon zich in grote lijnen achter de tweede nota en het raadsvoorstel scharen. Het CDA blijft echter tegen, maar vindt een opening. De besturen van het bijzonder on derwijs willen na het verschijnen van de nota toch maar weer met Van Dam rond de tafel zitten. Raadslid Van Dee (CDA) vraagt of de wethouder bereid is om, als Terug naar gisteravond. CDA bleef tegen, maar erkende het beleid van het college van B en W wel. Het vond niet. zoals voorheen steeds het geval was geweest dat de wethouder van onderwijs bui ten zijn bevoegdheden was getre den door bij een gemeentebeleid ook de bijzondere scholen te be trekken. De overige partijen pro beerden door moties en wijzi gingsvoorstellen de nota nog wat bij te schaven. De motie van Van Oosten(PPR) dat het college de commissie onderwijs elk jaar zal raadplegen over de sluiting van scholen werd door alle leden aan genomen. In alle betogen gaven de raadsleden wel aan het nog steeds moeilijk te hebben met het omvangscriterium, maar ook zij moesten toegeven geen andere criteria te weten. Nog drie jaar mag een school blijven bestaan als de opheffing een feit is. Voor de rest spraken de raadsleden de hoop uit dat het college van B en W per school steeds zal bekijken hoe de kinderen op een juiste ma nier kunnen worden overge plaatst. In geen geval mogen kin deren met een achterstandssitua tie of buitenlandse kinderen zon der faciliteiten komen te zitten. In maart komen de bijzonder scho len nog met een gezamenlijke no- Rumoer gisteravond in de raadszaal van het stadhuis. Actievoerders tegen de kerncentrale in Dodew verstoorden de orde en daarom liet burgemeester Goekoop dej>olitxe komen. Nadat zij eerst de stadhuisdeur hadden vergrendeld, sprak een der actievoerders later, toen de vergadering dan toch u as begonnen, de raadsle den op luide toon toe (foto boven). Hij kreeg niet de gelegenheid om zijn betoog af te ronden, want even later greep de politie in (foto onder) en droeg de man het stadhuis uit. i i'oto's Leids Fotokollektie(i door René van der Velden Jaap Visser Snelweg Ze worden er letterlijk ziek van, de bewoners van de Zoeter- woudseweg. Dagelijks den deren honderden vrachtwa gens en evenzovele bussen voor hun deur langs. Enkele bewoners zeggen door de geestelijk en lichamelijk aan het eind van hun krachten te zijn. Een van hen is mevrouw Van der Weyden. Zij vertelt dat zij zo'n elf jaar geleden op dok tersadvies naar de Zoeter- woudseweg is verhuisd. "Wij hadden een speelgoedwinkel aan de Herenstraat. Volgens de dokter was het daar te druk voor mij. Met de nodige moei te konden we een huis aan de Zoeterwoudseweg kopen. Toen wij hier in '69 kwamen wonen was het inderdaad een hele rustige straat. Het leek wel een rustoord. Maar nu, net een snelweg. Moet je ho ren, daar komen weer een paar van dié lieverdjes", merkt mevrouw Van der Wey den hoofdschuddend op wan neer er achter elkaar drie zwa re vrachtwagens voorbij ra zen en de kopjes op tafel bijna laten dansen. Zelfs op de maandagmorgen is er inderdaad ongelooflijk veel vrachtverkeer op de Zoeter woudseweg. Vrachtwagens rvoor de HCG en de Groente veiling rijden af en aan. Me neer Van der Weyden: "Het is nu eigenlijk nog heel rustig. Tussen drie en vijf uur is het werkelijk vreselijk. Mijn vrouw maakt dan altijd dat ze weg is. Boodschappen doen of wat anders". Tegenover de woning van de fa milie Van der Weyden is nog al wat industrie gevestigd. Onder meer de nieuwe pa pierhandel van De Nobel. Verder de Bandenservice, het mammoet-transportbedrijf van Van Leeuwen, het con structiebedrijf Antwerp, het aannemersbedrijf Stuifzand en de Bouwvaria. "Van die' bedrijven hebben we al de no dige overlast. Verder rijden hier zes bussen per twintig minuten voorbij. Daarnaast hebben we te kampen met al lerlei vrachtverkeer dat hier helemaal niet thuishoort. Dagelijks denderen honderden vrachtwagens over de Zoeterwoudseweg LPG-v/agens bijvoorbeeld. Waar die heen moeten weten we niet maar je ziet ze om de haverklap voorbij rijden. Ze kunnen toch veel beter de Churchilllaan nemen of de Rooseveltstraat, waar alleen industrie zit?" Volgens het echtpaar Van der Weyden heeft de verkeers overlast al een aantal straat bewoners in het ziekenhuis doen belanden. "Die man van hiernaast heeft al een paar keer in het ziekenhuis gele gen. Hij kon er niet meer te gen. De andere buren zijn on derhand allebei wrakken ge worden. Echt, je wordt hie. op den duur zenuwziek. De bussen rijden 's nachts tot één uur door. Daarna kun je pas in slaap komen, 's Ochtends om zes uur is het al weer feest Dan beginnen de chauffeurs van Stuifzand met warm- draaien. Soms zijn ze bij Van Leeuwen al om vier uur in de nacht bezig. Kletteren ze van een paar meter afstand stalen kettingen in de laadbakken Daar gaan ze kennelijk van het standpunt uit: "Wij ons nest uit, zij er ook uit". Veel tijd om te slapen krijg je dus niet". De gemeente is in de ogen van de Zoeterwoudseweg-bewo- ners schuldig aan de grote verkeersoverlast in de straat. Het zware verkeer kan vol gens hen best omgeleid wor den. Over de route: Lammen- schansweg - Rooseveltstraat - Vijf Meilaan. "Maar het enige watje te horen krijgt wanneer je bij de ge meente gaat klagen is "Me vrouw, verkoop uw huis en ga maar ergens anders wonen". Je houdt het niet voor moge lijk", vindt mevrouw Van der Weyden. "Ik zou best ergens anders willen wonen. Des noods in een wisselwoning. Maar je hoeft niet te denken datje dit huis kwijtraakt. Wie wil hier nu wonen? Je kijkt rechtstreeks bij een papier handel naar binnen en de hele dag zitje in je kamer te schud den We zitten nu eigenlijk vastgeklonken aan onze eigen zuinigheid. Het gaat mij heus niet om waardevermindering van het pand. Ik zou alleen zo graag eens gezond willen le ven. Dat kan hier niet maar we zitten hier wel vast. We zijn geen woonwagenbewo ners die zomaar hun handel kunnen oppakken om ergens anders heen te gaan". Voorlopig blijven bewoners van de Zoeterwoudseweg cn ook van de Tomatenstraat bij de gemeente aandringen op erkenning van hun proble men. De heer van der Wey den: "We blijven praten want de straat afsluiten of opbre ken gaat ons net even te ver Maar ja, als praten niet meer mogelijk blijkt...". Anti-fascisme Woningnood en werkloosheid. De grootste problemen waar mee ons land worstelt Een voedingsbodem voor het fas cisme. Vooral jongeren blij ken vatbaar voor fascistoïde ideeen. In Leiden is een actiegroep te gen het fascisme van de grond gekomen. Leidse jongeren te gen fascisme, opgebouwd uit het Algemeen Nederlands Jeugdverbond, de Leidse Studentenbond, de beweging voor werkende jongeren KWJ, het jongerencentrum 't Breehuys en het jongerencen trum Stats. De actiegroep wil vooral bij jon geren verschillende facetten van het fascisme aankaarten. "We willen informatie geven over het fascisme en duidelijk maken waar het allemaal toe kan leiden. Als bijvoorbeeld een "punk" een hakenkruis gebruikt stappen we er naar toe en leggen we uit wat zo'n hakenkruis precies bete kent", vertelt een van de le den van de actiegroep. De Leidse jongeren tegen fas cisme hebben inmiddels sub sidie aangevraagd. Met die subsidie willen ze informatie materiaal verzamelen om ten toonstellingen te kunnen houden en lesmateriaal te ver vaardigen. "Laat een ding duidelijk zijn. Het is niet onze bedoeling 0111 val antima ten op te wekken. We willen gewoon sec informatie geven. Niet meer en niet minder" (Vervolg van pagina 1) De statutenwijziging van het ener giebedrijf Rijnland is volgens het college van B en W nodig om zo spoedig mogelijk het energiebe drijf Rijnland aandeelhouder van het EZH te laten worden. Nu zijn enkele aandelen nog in handen van de gemeente Leiden, omdat de statuten van het- EZH tot nu toe alleen gemeenten en provin cies als aandeelhouder accepte ren. Het energiebedrijf Rijnland is gebaseerd op een samenwer kingsverband van een aantal ge meenten. Volgens het college is het uit oog punt van bednjfs- en personeels organisatie wenselijk dat de Leidse aandelen overgaan in han den van de gemeenschappelijke regeling. De PSP ziet er echter ook de nadelen van. Bij het recen te begrotingsdebat nam de raad een PSP-motie^an, waarin werd aangedrongen op het benutten van de Leidse invloed op de slui ting van de kerncentrale in Dodc- waard. Dat zou kunnen via het Leids het EZH Het EZH heeft genschap over de omstreden cen trale Met het afstaan van de Leid se aandelen (en daarmee het com missariaat) verliest Leiden be langrijk aan invloed en de PSP- motie zou onuitvoerbaar worden, bij gebrek aan politieke wil in de algemene raad van het energiebe drijf Rijnland In het pamflet dat de actievoerders uitdeelden wordt de invloed op het EZH ondoorzichtig en onde mocratisch genoemd. De contro le door de raad ontbreekt en zelfs de verslaggeving naar de raad toe is niet geregeld, zo staat in het pamflet te lezen Ct erklar ng wordt ondertekend door het Encrgiekomitee Rijnland, de ba sisgrocp Dodewaard gaat dicht en de groep Breek Atoomschakel Leiden. De actie heeft volgens PPR-raads- lid Van Oosten <-igenlijk alleen maar irritatie opgewekt Hij noemde de aanpak niet zo slim ord.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3