Olie duurder, produktie hoger y jci u t Engeland houdt import van chrysanten tegen Kok (FNV): oppassen voor struisvogelpolitiek Kort zaKelij'K "Wijnpias" in EG wordt steeds groter Brandbrief van bonden over plannen Volvo Car Albeda en FNV willen snel praten over werk Confectie bedrijf dicht op straat 180 man r'-V" 1 DINSDAG 16 DECEMBER 1980 ECONOMIE Bakkerij De werkgevers en vakbonden heb ben in principe overeenstem ming bereikt over een cao voor de bakkerij. De cao-afspraken, die betrekking hebben op ongeveer 20.000 werknemers, kwamen vol gens een woorcvoerder van de Voedingsbond FNV tot stand on der dreiging van acties. "Aanvan kelijk wilden de werkgevers op geen van onze eisen ingaan", al- dus de woordvoerder. Het produktiepersoneel in de bak kerij krijgt per 1 januari een loonsverhoging van twee procent als voorschot op de onregelma tigheidsregeling, die op 1 april tot stand moet komen. De 26 gulden van de loonmaatregel wordt per 1 januari in het basisloon van het produktiepersoneel verwerkt. De prijscompensatie wordt hersteld, I met een minimum van 260 gul den per procent prijsstijging. Vrouwen Meer dan eenderde van alle werkende vrouwen in de landen van de Europese Gemeenschap is van oordeel wel eens te hebben ondervonden gediscrimineerd te zijn wat betreft werkgelegenheid, aldus een door de Europese Com missie gepubliceerd onderzoek - Gebleken is dat de meeste discri- i minatie meegemaakt wordt als vrouwen een baan of loonsverho ging wordt geweigerd wegens zwangerschap of afwezigheid als gevolg van ziekte van haar kinde- Andere gevallen van discriminatie die vastgesteld zijn dat als er zich voor hetzelfde werk een man en een vrouw melden, de man wordt "voorgetrokken", dat vrouwen soms lagere lonen moeten aan vaarden dan mannelijke collega's en soms "sexueel gechanteerd" worden. Kleurentelevisie De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, is be zorgd over de stijgende invoer van beeldbuizen voor kleurente levisies uit Japan. In de eerste drie maanden van 1980 lag deze 33 procent boven die van 1979 ter wijl Japan 44 procent meer kleu rentelevisietoestellen naar de EG exporteerde. Griekenland In Griekenland is gisteren voor de tijd van vijf dagen het personeel van de telecommunicatiedienst in staking gegaan. Het eist hogere lonen, minder werkuren en een werkweek van vijf dagen. In Athene en omgeving zijn de taxi chauffeurs voor 24 uur gaan sta ken als protest tegen nieuwe voor hen geldende belastingmaatrege len. De stakende PTT-ers, dat zijn er on geveer 30.000, werken thans 42 uur per week en zes dagen per week, zoals in alle overheidsdien- I sten het geval is. Eveneens gisteren zijn in het hele land 73.000 onderwijzers en lera ren in staking gegaan. Zij wensen met ingang van 1 januari hogere salarissen. LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer- den vandaag 4535 dieren aangevoerd. In totaal kwamen maandag en dinsdag 6742 dieren op de veemarkt. De aanvoer vandaag was als volgt verdeeld: 150 slachtrunderen. 226 gebruiksvee; 23 grask'alveren; 1682 nuchtere kalveren; 1466 varkens, 62 biggen; 780 schapen/ lammeren; bokken/geiten 146. De prijsnpteringen voor de slachtrunde- ren zijn hetzelfde als gisteren. Nuchtere j slachtkalveren 125-200; slachtzeugen 235-245. Gebruiksvee: melk en kalf- koeien van 1650 tot 1965; varekoeien van 1050 tot 2200; pinken van 800 tot 1500; LUXEMBURG (ANP) - De zg. "wijnpias" in de EG wordt steeds groter. De kosten van de wijn overschotten zijn sterk gestegen en vormen een bedreiging van de begroting van de Europese Ge meenschap. in de toekomst is het met behulp van de voortschrijdende techni sche ontwikkeling wellicht mo gelijk om de alcohol die uit wijn wordt verkregen voor een ander doel te gebruiken. De tijd is daar nu echter nog niet rijp voor Tot deze conclusie komt een ont werpresolutie van de Britse con servatief Battersby die gisteren in het Europees parlement tij dens de zitting in Luxemburg werd behandeld. In de resolutie zeggen de parlementariërs het te betreuren dat de raad. de minis ters van landbouw van de negen EG-lidstaten, niet sneller en op kosten van de uitgaven voor wijn, die veel sneller stijgen dan de Het Europees Parlement dat de ko- produktie en is van mening dat mende week de begroting van de kostenexplosie in de wijnsec- gemeenschap voor 1981 moet tor de komende jaren, en vooral goedkeuren is verontrust door de na Ultbreiding van de gemeen- De garantieuitgaven voor wijn be droegen 171.99 miljoen gulden in 1978, de voorlopige cijfers voor 1979 wijzen op 254,88 miljoen gul den en voor 1980 worden de uit gaven op 548.91 miljoen gulden geraamd. Dit is respectievelijk 0.7 procent, 0.9 procent en 1.9 pro cent van de totale uitgaven van de afdeling garantie. In de nieuwe raming van de begroting voor 1980 worden de garantieuitgaven voor wijn zelfs geschat op 945 miljoen gulden. Vanwege deze steeds toenemende kosten van het bestaande wijn overschot voor de begroting en met nog meer overschotten in het vooruitzicht als gevolg van de uit breiding. vindt het parlement het van wezenlijk belang dat de ge meenschap zo spoedig mogelijk deze moeilijke situatie aanpakt. UTRECHT (ANP) - De Industrie bond FNV, de Unie BLHP en de Vereniging van Hoger Personeel in dr Metaalsector hebben minis ter van Aardenne een "brand brief" geschreven naar aanlei ding van de saneringsplannen van Volvo Car bv. Ze stellen daar in dat de regering bijzondere ver plichtingen heeft ten opzichte van de werknemers van Volvo, onder wie ongeveer 900 ex- mijnwerkers. De bonden zetten grote vraagte kens bij de voorgenomen "afslan king" die het verlies van 1.200 ar beidsplaatsen betekent. Daarvan zouden er 900 moeten vervallen door gedwongen ontslagen. De bonden herinneren eraan, dat de vestigingen Helmond en Born in gebieden liggen waar het werk loosheidspercentage al uitzon derlijk hoog is en dat de vestiging Born destijds juist is gebouwd als vervangende werkgelegenheid na het sluiten van de mijnen. Bo vendien waren de honderden miljoenen steun die de regering de afgelopen jaren aan Volvo heeft verleend juist bedoeld om de werkgelegenheid in stand te houden. Het ontbreken van elk perspectief voor de toekomst van Volvo Car ligt de bonden ook zwaar op de maag. De ontwikkeling van de nieuwe auto moet worden veilig gesteld. maar het is volgens hen nog volstrekt onduidelijk waar de daarvoor benodigde honder den miljoenen guldens vandaan zullen komen. Saoedi-arabië op OPEC-conferentie: BALI (Reuter/AP) - Op de OPEC-conferentie op Bali heeft Saoedi-Arabie gisteren bekend gemaakt de prijs van olie te verhogen, maar ook de produktie op te voeren. De nieuwe olieprijs is nog niet bekend. De mate van produk- tieverhoging evenmin. Tegenover journalisten heeft de Sa- oedische minister van olie Jama- ni verklaard dat de olieproduce rende landen het waarschijnlijk wel eens zullen worden over een gezamenlijke nieuwe olieprijs. Onduidelijk is echter nog of die UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - Zowel de FNV als minister Albe- da willen in de Stichting van de Arbeid zo snel mogelijk spijkers met koppen slaan op het gebied van het werkgelegenheidsover- leg. De Federatieraad, het hoog ste bestuursorgaan binnen de FNV heeft tijdens een gisteren gehouden vergadering nog eens onderstreept dat met dit overleg zo snel mogelijk moet worden be gonnen. Minister Albeda heeft er in een brief aan de Stichting van de Ar beid op aangedrongen snel met gezamenlijke uitspraken te ko men over werkgelegenheidsover- leg op verschillende niveaus. De bewindsman geeft daarmee ge volg aan wat de Tweede Kamer vorige week in een motie van de WD'er De Korte van hem vroeg. Die motie werd met algemene stemmen aanvaard tijdens het debat het graskalv kalveren rood van 175 tot 300;biggen i; nuchtere 400; zwart van 85 tot 93:schapen kwaliteit Toelichtingen: slachtrunderen- aanvoer matig, rustig stabiel: kalf- en melk koeien dito, varekoeien dito; vaaren en pinkén dito; graskalveren dito; nuchtere kalvèren aanvoer redelijk, rustig, sta biel; varkens ruim, rustig, iets lager; lo pers en biggen dubbel, matig en stabiel; schapen/lammeren redelijk vlot stabiel, geiten dubbel, redelijk, stabiel. KATWIJK AAN DEN Rijn - Groente veiling 16/12/80 Boerekool 67-1.00, groene kool 0.90, waspeen AI 12.20-86. All 3.20-14.80, BI 12.90-17.10, Bil 6 30-6.60. Cl 4 50-8 80. CII 3.70—8.00, aanvoer 167 ton. breek- peen 9.10-10.60. prei A 47-88, uien 28-32, bloemkool 10190, 1011 36, 1211 35-56, 151 economische beleid voor 1981. Albeda trok in dat debat zijn wetsontwerp om werkgevers en vakbeweging tot werkgelegen- heidsoverleg te verplichten in, omdat er geen meerderheid voor was. De behandeling van een ini tiatief-ontwerp van de PvdA'er Van der Doef werd opgeschort. De bewindsman kondigt aan dat hij binnenkort aan de Stichting van de Arbeid advies zal vragen over de wenselijkheid en eventuele in houd van een wettelijke regeling van het werkgelegenheidsover- leg. Ook daarmee geeft hij gevolg aan wat in de motie-De Korte werd gevraagd. Volgens de FNV zal het bij het over leg in de bedrijfstakken en onder nemingen moeten gaan over werkgelegenheid, arbeidsmarkt en herverdeling van de arbeid, maar niet over de prijscompensa tie. Een woordvoerder van de FNV zei te verwachten, dat er nu heel snel een datum voor het gesprek in de Stichting van de Arbeid zal wor den vastgesteld. prijs met terugwerkende kracht zal worden berekend. Saoedi-Arabie geldt op het ogen blik nog als de goedkoopste olie producent. Voor een vat van 159 liter ruwe olie wordt een bedrag van dertig dollar berekend. On bevestigde geruchten wijzen in de richting van een verhoging van twee dollar per vat. De eerste dag van de conferentie op Bali is in een gespannen sfeer ver lopen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de landen het niet eens zouden worden over de agenda. Iran wilde de oorlog met Irak op de agenda plaatsen, maar dit verzoek werd weggestemd. Iran haalde wel de publiciteit door een portret van zijn minister van olie, Mohammed Javad Ton- guvan, op de stoel te plaatsen die hij normaal gesproken op de con ferentie zou hebben bezet. De mi nister wordt op het ogenblik door Irak gevangen gehouden. Vernomen is dat de minister van bodemschatten van de Verenig de Arabische Emiraten, Saied Otaiba, heeft gezegd dat er een commissie van vijf OPEC-landen de zaak Iran-Irak zou gaan behan delen, maar deze commissie heeft de vergadering tot nu toe niet ver- zocht het probleem apart ter hand te nemen. Otaiba zou verder hebben gezegd dat hij een nieuwe prijsverhoging niet "gerechtvaarigd" achtte op dit moment. WAALWIJK (ANP) - Het confec tiebedrijf Hunter uit Waalwijk heeft faillissement aangevraagd omdat de bank niet langer bereid is krediet te verlenen. De 180 werknemers in de vestigingen in Waalwijk en Drunen zijn gisteren naar huis gestuurd. De salarisbe taling over de afgelopen twee we ken zal moeten worden overge nomen door de bedrijfsvereni ging. Dat heeft Cor Flipse van de Industriebond FNV meegedeeld. Het bedrijf heeft vorig jaar een ver lies geleden van drie ton. Dit jaar beloopt het tekort ongeveer twee miljoen gulden. Het bedrijf dat damesmantels maakt is in moei lijkheden gekomen tengevolge van concurrentie uit de lage lo- nenlanden. De personeelsleden zijn volgens Flipse voornamelijk jonge meisjes en gehuwde vrou wen. Ook werken er een twintig tal ii - DEN HAAG (ANP) - Enge land verbiedt met ingang van morgen de invoer van Nederlandse chrysanten, wegens aantasting door de mineervlieg. De chrysant maakt een belangrijk deel uit van onze snijbloemex port naar dit land. De vereniging van bloemenveilin- gen in Nederland heeft dit mee gedeeld. Zij heeft in een telex- boodschap aan minister Braks van landbouw verzocht, bij zijn Britse collega stappen te nemen om de maatregel ongedaan te ma ken. Deze is volgens de vereni ging gebaseerd op keuringsgege- vens van voor 1 december Sinds eind november is er echter al een "volledig mineervrij aanvoer- blok". De teler garandeert het volledig vrij zijn van de in dit blok verhandelde chrysanten, die ver volgens nog eens extra streng worden gecontroleerd door de veilingkeurmeesters. Worden ze voor export naar Engeland aan gekocht, dan worden ze ook nog eens streng gecontroleerd door de Nederlandse Plantenziekten- kundige Dienst. Volgens de Vereniging van bloe menveilingen hebben de chry santentelers al geruimte tijd pro blemen met de Mineervlieg, maar is dank zij aë manier waarop dit probleem is aangepakt de mate van aantasting al sterk vermin derd. De vereniging kan zich niet aan dc indruk onttrekken, dat de Engelse maatregel is ingegeven door handelspolitieke motieven. Enkele maanden geleden reeds, al dus de vereniging, is met de plan- tenziektenkundige dienst over eengekomen dat chrysanten, aangevoerd op bij de vereniging aangesloten veilingen, met extra zorg op de aanwezigheid van de Mineervlieg zouden worden ge controleerd. De telers zijn via proefstations en het consulentschap voor de tuin bouw uitgebreid geïnformeerd over de wijze van bestrijding. Daarmee is al een sterke vermin dering van de aantasting bewerk stelligd. Tot verdere verscher ping van de normen op de veiling en het tot stand brengen van het mineervrije aanvoerblok werd, omdat Engeland de invoerkeu ring uitermate streng bleek toe te passen, in onderling overleg be sloten. Herstel van boekenmarkt DEN HAAG (ANP)-In de eerste drie kwartalen van dit jaar zijn 12 miljoen algemene boeken meer verkocht dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. In totaal gin gen er 242 miljoen exempla ren over de toon ba mk voor 463.7 miljoen gulden. Het aantal verkochte exempla ren is daarmee in vergelij king met vorig jaar met 5 pro cent geslegende omzet in geld steeg met 8.6 procent. Gemid deld steeg de prijs van een boek met 33 procent van f. 18.tot f. I860. Dit heeft de stichting "speurwerk betref fende het boek" bekendge maakt. Het onderzoek betrof de aanko pen van algemene boeken door Nederlandse gezinnen. Hierin zijn niet begrepen en cyclopedieën en romantijd schriften en school- en studie boeken. Speurwerk komt tot de conclusie dat het er steeds meer op gaat lijken, dat de boekenmarkt zich herstelt van de tegenvallende resultaten in 1978 en 1979. Vrijwel alle verkoopkanalen zagen hun omzet licht stijgen. Alleen de kantoorboekhandel noteerde een daling van 1.4 procent tot 4.1 procent. De boekhandel blijft de markt aanvoeren met een aandeel van 41.6 procent (stijging 0,6). De boekenclubs namen 24.1 procent van de verkoop voor hun rekening (stijging 0.8). De stijging bij de grootwinkelbe drijven en postorderbedrij ven bleef beperkt tot respec tievelijk 0.1 procent tot 83 procent en 03 procent tot 6.8 procent. De resterende 15 pro cent werd via andere kanalen verkocht. Van de verkochte boeken wor den de fiction verhalen nog steeds het best verkocht UTRECHT (ANP) - "Wij kunnen het ons niet permitteren om de economische problemen van ons land te negeren, eenvoudig om dat we weten dat uiteindelijk on ze eigen mensen, de leden van de vakbeweging, en vooral de minst weerbaren onder hen, de dupe worden van een struisvogelpoli tiek" Dit zei FNV-voorzitter Wim Kok vanmiddag in Utrecht op het fu siecongres van de Industriebon den van NW en WKV die van hun Federatie één bond maken. Kok noemde de overigens niet door alle bonden onderschreven koers die in het FNV-plan voor 1981 is neergelegd in dit verband 'kritisch, lastig voor het kabinet- Van Agt en de werkgevers, maar verantwoord en realistisch". Hij zei, dat koopkrachthandhaving tot modaal (zoals onder meer de voedingsbond wil red.) er een voudig niet in zit omdat dan de rekening zal worden gepresen teerd in de vorm van werkloos heid, slechtere sociale voorzie ningen of nog meer bezuinigin gen op overheidsuitgaven die niet gemist kunnen worden. De schuld van de huidige crisis en het grote aantal werklozen mag volgens Kok niet zonder meer worden worden toegeschreven aan verkeerd beleid of aan een ge brek aan beleid van het kabinet- Van Agt: de problemen doen zich in de hele Westere wereld voor. Doordat ieder land er op zijn ei gen houtje wat aan probeert te doen, worden de problemen eer der groter dan kleiner. De vicieu ze cirkel kan alleen maar worden doorbroken door een gerichte in ternationaal gecoördineerde ac tie en de Europese vakbeweging zal zich daar sterk voor maken. Kok spaart het kabinet overigens zijn kritiek niet. Hij verweet het (en de kamer trouwens ook) min achting voor de vakbeweging. Het argument voor de loonmaat regel, dat werkgevers en werkne mers het niet eens konden wor den over de omvang van de loon matiging en de manier waarop, wees hij van de hand. Dat argu ment kan elk jaar.wel uit de la worden getrokken en onderhan delingen zijn er juist om verschil len te overbruggen of desnoods uit te vechten. De huidige inter pretatie van de wet op dc loonvor ming maakt volgens Kok de weg vrij naar een continu proces van geleide loonpolitiek. DINSDAG 16 DECEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN 50,30 45,50 70,50 BINNENLANDSE AANDELEN M'DKT BAM Gel. Dclfl c. 338,00 Gelder eert. 8,50 Ged. Tram 1020.00 202,00 202,00 83,70 83.70 820 00b 820.00b lap.sky e Gl. 1070.00 187,00 4380.00 730.00 63,10 243,70 27,00 25,00 250,00b 265.0 BELEGGINGS INSTITUTEN Hl*. I..nd.rnt, 105 00 lOetHj America FND I32'oo 152,00 'in* 154.00 155.00 reldhaven 113 r»0b I14..H) Dcentra 184,00 183,00 ifoods, 324,00 324.00 I.Growlh 15Ü0 W.20 Manhatta 25.00 25.50 28.00 28.20 16.80 17.00 GOUD EN ZILVEK BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) Do stijging die Koninklijke Olie op de Am sterdamse effectenbeurs gisteren later op de dag te zien heeft gege ven, heeft zich vandaag voortge zet. In de loop van de ochtend werd er voor de aandelen zelfs f3,20 meer betaald op 1' 211,70. Er was verder op het Damrak spra- ke van een zeer licht verdeelde markt. KLM verloor een halve gulden op f 58.30. Philips was cx- interimdividend per saldo een dubbeltje lager op f 14,80. terwijl Akzo, Hoogovens en Unilever zich dicht rond het slotnivcau van gisteren bewogen. In de financiële sector werd ABN nog eens een gulden duurder op f277, maar AMRO Bank moest f 56 4cf'Ve ®U^en PrÜsSeven °P De NMB begon wat hoger De hy- polheekbanken en verzekerings waarden hadden de nijging licht af te brokkelen. Elsevier werd nu f 1 goedkoper op f 144 en ook VNU was enigszins op de terug tocht. De bouwers namen een af wachtende houding aan Ahold was f 1.30 in reactie op f64,50. Pakhoed won ruim een gulden op f37.30 De staats fond senmarkt was nagenoeg onveran derd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23