Deze onzin zie ik niet meer zitten "Rechtshulp wordt voor gewone man straks te kostbaar 55 Tongeren loopt Debat gratis rechtsbijstand is uitgesteld DINSDAG 16 DECEMBER 1980 VARIA PAGINA 17 door Sjak Jansen Voor acteur Hans van Tongeren was de maat écht vol, toen hij vorige week middenin een voorstelling van het mimestuk „De Drempel" in het Amsterdamse thea ter De Balie van het toneel stapte, na eerst het publiek te hebben medege deeld dat hij „deze onzin niet meer zag zitten." „Het was zóóó'n ellende", ver zucht Hans. „Zóóóó belabberd zelfs, dat het publiek aanvan kelijk dacht dat mijn opstap pen ook bij de voorstelling hoorde." Hans van Tongeren is duidelijk opgelucht. We praten aan de ronde tafel in het Amsterdam se café Scheltema, waaraan ook acteur Manfred de Graaf zijn koffie drinkt. „Tjonge Hans", zegt deze bewonde rend, „wel een enorme stap hoor, om zo uit de voorstel ling te lopen." Maar zo'n grote stap is het voor Van Tongeren niet geweest. „Een saaie voorstelling, daar loop je uit weg", luidt zijn pa rool. „Of je er nu wel of niet in meespeelt, maakt niet uit", schreef hij op een stencil, dat hij aan de betrokkenen uit deelde. Hans van Tonge Klankbord De voorstelling was een pro- duktie van de Theaterwerk- groep Noord-Nederland en werd geregisseerd door de ex-televisieregisseur Klaas Rusticus, uit wiens brein „De Drempel" mede was ontspro ten. Diens niet alledaagse op vattingen over het make'n van theater leidden ertoe dat Van Tongeren uiteindelijk het bijltje er bij neer gooide. „Nadat ik wekenlang vergeefs had geprobeerd bij mijn me despelers, de schrijvers en de regisseur een klankbord te vinden, restte mij niks anders dan opstappen", verklaart Hans. „Ik wist echt niet hoe ik anders mijn walging van deze manier van theater maken had moeten uiten. Bovendien had ik ook die avond het ge voel dat ik het publiek zat te belazeren met die onzin." rij speelden, was geen touw vast te Dus stelde Hans de daad, die hij tijdens een eerdere voorstel ling in Winschoten al had wil len stellen. Toen echter kreeg hij er de kans niet toe omdat er geen hond naar het theater was gekomen. Dat was overi gens vaker het geval met „De Drempel". Werd de voorstel ling al niet afgelast, dan moest er worden gespeeld voor slechts anderhalve man en een paardekop. Arrogant Liep het publiek al nauwelijks warm voor „De Drempel", de pers deed dat nog minder. Van Tongeren: „Dat geeft al lemaal niks. Ik vind het niet erg om in een slecht stuk te spelen. Van de stukken, waar in ik in de toekomst kom te spelen, zal tachtig procent rotzooi zijn." „Maar desondanks moet het ,en". (Foto Peter Seitfeur). wèl mogelijk zijn om daar over te praten. En dat kon hier niet. Het enige wat Rusticus erover wilde zeggen was 'dat het publiek er nog niet rijp voor was'. Om zo je onkunde weg te moffelen, dat vind ik arrogant. Daarmee overschat je jezelf nogal." Toppunt voor Van Tongeren was evenwel dat Rusticus tij dens een voorstelling in Win schoten een groep scholieren liet verwijderen. „Die jongens zaten te joelen en dat was heel terecht", zegt Hans, „want heus: aan wat wij speelden was geen touw vast te kno pen. In plaats dat Rusticus dan bij zichzelf te rade gaat, stuurt hij z'n publiek weg. Dat kan niét. Op zo'n moment voel ik mij als acteur bele digd, want het is voor mij een theaterwet datje hoe dan ook je publiek accepteert." Kaassie De onvrede bij Van Tongeren groeide met de dag en dan te bedenken dat het er in den be ginne allemaal zo veelbelo vend voor hem uitzag. Dit voorjaar werd immers be kend gemaakt dat er in Drachten een groot project op poten zou worden gezet, waarbij ook mimespelers wel kom zouden zijn. Kaassie dacht Van Tongeren en hij meldde zich op de auditie. Maar voor welk stuk hij daar precies auditie deed, werd niet duidelijk. Dat kon men hem ook niet vertellen. Chaos heerste al evenzeer op de repetities en Van Tongeren kreeg zodoende geen flauwe notie van het avontuur waarin hij zich had gestort. Wel begon het hem steeds meer te dagen dat het niet veel soeps was, dat voortkwam uit de half miljoen gulden die CRM in dit project had gesto ken. „Wat mij nogal hoog zit, is dat er uit dit stuk een enor me minachting spreekt voor zeg maar Jan de Arbeider, ter wijl het juist hij is, die de on gelooflijk hoge kosten van zo'n voorstelling moet op brengen. Om nou hem en het handjevol mensen, dat nog de weg naar het theater weet te vinden, te gaan beledigen, daar voel ik niks voor." Extreem Hans was niet de enige binnen de werkgroep die er zo over dacht. „Ze gaven me haast al lemaal gelijk, maar ze zagen geen oplossing. En weglopen, zoals ik, vonden zij te ex treem." Zo extreem dat ze hem na het incident niet meer wilden zien en de toegang tot De Ba lie hebben ontzegd, 't Benau- wendste van alles vindt Hans niettemin dat er in deze hele kwestie wel aan zijn persoon wordt getwijfeld, maar niet aan die van regisseur Rusti cus. die thans vakantie houdt op Malta. Allereerst keerde het publiek zich te- Rfn yan Tongeren. Dat vond dat hij zijn rol gewoon had moeten uit spelen. Vervolgens de werkgroep. Ook de Theater Unie Kende twijfels over Van Tongeren. Hij zou overspannen zijn, al dus Peter Ultee van deze or ganisatie, die „De Drempel" in het kader van de Noordelij ke Toneelvoorzieningen pro duceerde en intussen op zoek is gegaan naar een vervanger voor de roodharige acteur. Selfkickers Vrees dat hij nu zijn glazen heeft ingegooid, heeft Van Tongeren („Ik ben allesbehal ve overspannen") niet. „Thea ter op zo'n manier is voor mij niet interessant. Voor het geld doe ik dit werk niet. daar voel ik me te veel kunstenaar voor. Nee, dan ga ik nog liever naar het uitzendbureau hier op de hoek." Volgens Manfred de Graaf was Van Tongerens daad zo gek nog niet. ..Ik kan me dat heel goed voorstellen, 't Ergste in zo'n geval is, dat je het niet kunt bepraten. En als je dat klankbord niet hebt, moet je opstappen. Anders draai je dol." „Wat Hans nu heeft gedaan, is nog altijd veel beter dan datje alles zo maar slikt. Meelopers zijn het ergste wat er is", meent De Graaf. „En ik geloof ook", vervolgt hij, „dat wan neer je een stuk niet kunt be praten, je als regisseur je doel voorbij schiet. Je moet je nek durven uitsteken. En als je dat niet durft.... Ach wat ook. Allemaal selfkickers zijn het." Abstract En Hans van Tongeren (hij speelde een hoofdrol in de film Spetters, waar ik het niet mee eens was, maar dat is een ander verhaal): „Het is niet zo dat ik in m'n eentje ga bepa len, wat van goede kwaliteit is en wat niet. Dat zeker niet." „Maar mcl dit materiaal van Rusti cus kon ik geen kant uit. Het was allemaal zo abstract, het was zulke shit, dat toen m'n vriendin een keer kwam kijken, ze zei: „Ik vond het echt heel erg om jou daar zo bezig te moeten zien." Wat echter niet wegneemt dat Van Tongeren niet nog eens „De Drempel" zou willen spe len. „Maar dan wèl voor een gratis publiek", bedingt hij. „En dan verlang ik tevens dat dat publiek mij na afloop pre cies komt vertellen, wat het heeft gezien. Dan wil ik kri tiek horen ook!" Mr. Ronald Hees. LEIDEN - Bureaus voor Rechtshulp, Rechtswinkels en kantoren van de zogenaamde sociale advocaten zijn onte vreden over de plannen van minister De Ruiter van justi tie om de de Wet Rechtsbijstand aan On- en Minvermo genden (WROM) zodanig te wijzigen dat enkele miljoenen Nederlanders niet langer in aanmerking komen voor gra tis rechtshulp. Zij waren van plan om uit protest hiertegen vandaag hun poorten gesloten te houden, maar omdat de behandeling van het wets- vooistel van de minister door de Tweede Kamer is uitgesteld, heb ben zij daar (voorlopig?) van afge- De Ruiter heeft zich de woede op de hals gehaald van met name de Vereniging voor Rechtshulp. De ze vereniging verwijt de bewinds man dat hij zo snel mogelijk zijn zin wil doordrijven. Zonder in spraak te dulden en zonder naar de gevolgen van zijn plannen te kijken. Tarief De Ruiter wil de normen die gelden voor het in aanmerking komen van rechtshulp aanzienlijk ver scherpen. Deze normen worden bepaald door het inkomen en ver schillen per arrondisement. Het landelijk gemiddelde is op dit moment: gratis rechtshulp bij een inkomen tot 2750 gulden net to en procederen tegen een ver minderd tarief bij een inkomen tot 3015. Ter vergelijking: in het 'Haagse' arrondissement is gratis procederen mogelijk tot een in komen van 2235 gulden netto. Bij deze getallen wordt uitgegaan van een twee-persoonshuishou den (echtpaar zonder kinderen met een huur van 400 gulden). Als de wetswijziging wordt aange nomen dan worden de normen in het hele land gelijkgeschakeld. Gratis rechtshulp tot 1900 gulden netto en verminderd tarief tot 2400 gulden. De Vereniging voor Rechtshulp heeft uitgerekend dat dit bete kent dat in plaats van driekwart van de Nederlandse bevolking voortaan slechts de helft in aan merking komt voor gratis rechts hulp. De dupe Mr. Ronald Hees van het Leidse Advocatencollectief: "De Ruiter heeft zijn plannen gebracht on der het mom van harmonisatie van de toevoegingsnormen en onder het mom van bezuinigen. Die harmonisatie juichen wij toe Want het is natuurlijk te gek om los te lopen dat iemand in Gro ningen wél gratis kan procederen en iemand in Den Haag. die het zelfde verdient, niet. Maar nu blijkt dus dat het aspect van be zuinigen sterk is gaan overheer sen. Dat vinden we een kwalijke zaak want wie worden daar de du pe van? Juist, de minder draag- krachtigen". Ook de manier waarop minister De Ruiter zijn wetsvoorstel gestalte wil zien krijgen stuit Ronald Hees tegen de borst. "Het wetsvoorstel is op 25 november ingediend en op 1 januari moeten de nieuwe normen al gaan gelden. De Ruiter heeft een commissie (de commis- sie-Schaafsma red.) ingesteld die hem moet adviseren over de hoogte van de normen. Een com missie met een brede samenstel ling. Er zitten vertegenwoordi gers van de Vereniging voor Rechtshulp en de Bureaus voor Rechtshulp in. mensen van het ministerie, rechters en advoca ten. Maar omdat de minister zo'n haast heeft wacht hij het advies van die commissie niet eens af'. Idealistisch Volgens Ronald Hees zullen heel Minister De Ruiter. wat Nederlanders in de toekomst afzien van procederen wanneer de nieuwe toevoegingsnormen van kracht zijn. Een beetje rechtzaak met getuigenverhoor en hoger beroep komt al gauw op zo'n 5000 gulden. Ik denk daarbij aan een ontslag- of uitzettings procedure. Een advocaat kost te genwoordig meer dan 200 gulden per uur. Da's voor de gewone man toch allemaal niet te beta len?" Hees verwacht dat de Rechtswin kels en Bureaus voor Rechtshulp straks meer werk zullen krijgen en de sociale advocaten minder. Hees zegt er ernstig aan te den ken om zich niet aan de nieuwe normen te gaan houden. "Tegen de mensen die nu opeens buiten de toevoegingsnormen vallen zeg ik waarschijnlijk: "U kunt wat mij betreft tegen de toevoegings- prijs procederen". Dan hoeven ze in elk geval niet de volle mep te betalen. Dat is inderdaad idealis tisch ja. Maar niet meer idealis tisch dan de manier waarop ik nu ■verk". JAAP VISSER DEN HAAG <GPD> - Het voor vol gende week genoteerde debat in de Tweede Kamer over het Wets ontwerp Rechtsbijstand minder en onvermogenden gaat niet door. Dit wetsontwerp moet nieuwe normen stellen voor de verstrekking van gratis rechts hulp. De indiener, minister De Ruiter (justitie), heeft in een bricl aan de Kamer laten weten dat hij niet langer op een snelle afhande ling zal aandringen, maar dat hij het op prijs zal stellen als het ont werp direct na het kerstreces aan de orde komt. Minister De Ruiter (Justitie) heeft steeds op een snelle behandeling aangedrongen. Volgens hem moet er snel iets gebeuren omdat de verdere uitbouw van de hulp aan minder draagkrachtigen an ders niet mogelijk is. De grenzen van de begroting staan volgens hem een verdere kostenstijging niet toe. De regeringsfracties steunen de mi nister in deze wens. In een vorige week gehouden vergadering van de Kamercommissie voor justitie is afgesproken dat de minister in het Weekeinde de aanvullende Algemene Maatregel van Bestuur aan de leden zou toesturen Hier in moet nog de grens worden aan gegeven waarboven geen - ge deeltelük - door het rijk betaalde rechtbijstand meer wordt ver leend. Vooral de PvdA heeft zich tegen deze haast met een volgens haar zo belangrijk wetsontwerp verzet. Het conflict lijkt nu op een onver wachte manier bijgelegd. De mi nister heeft laten weten dat hij af ziet van de behandeling volgende week. Hij schrijft begrip te heb ben voor de overvolle Kamer agenda en voor het bezwaar van verschillende leden dat zij te wei nig voorbereidingstijd hebben gehad. Volgens het VVD-kamcrlid Tripels zijn dat echter slechts formele ar gumenten. Veel belangrijker is dat de minister het benodigde ad vies van de Raad van State nog niet binnen heeft. Als de minister geen uitstel had aangekondigd, dan had de VVD'cr wel om uitstel gevraagd. Het zou wettelijk on juist zijn over een maatregel te discussiëren, voordat het advies van de staatsraad binnen is. meent Tripels. Het uitstel zal ongetwijfeld het mi nistene geld kosten. Tripels kan echter niet aangeven hoeveel de voorgestelde regeling op zal brengen, en dus hoeveel het uit stel kost. omdat „geen mens kan overzien wie zal gaan procederen en wie dat niet kan betalen". Hij vindt het ook helemaal niet dra matisch dat het ministerie een strop lijdt. „Dan hadden ze maar eerder op dit goede idee moeten komen", aldus de WD'er

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17