Ruk naar rechts in El Salvador eerlijk' 'Verloop verkiezingen in Oeganda was Geen spoor van ontvoerde Romeinse rechter Balsemao nieuwe premier Portugal Duarte nieuwe president Chaos Liverpool bij herdenking Lennon Waarnemers ontkennen beschnldigingen over intimidatie Wie nu in zee gaat met de Zilvervloot kan het hele jaar 1980 laten meetellen voorde premie! Spanning in Ulster loopt op MAANDAG 15 DECEMBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Rode Brigades voeren 'procestegen D'Urso (Van onze correspondente Hildegarde Siegers) LISSABON - Francisco Pinto Bal semao is zaterdag door de Natio- nale Raad van de Sociaal- Democratische Partij (PSD) bij na unaniem gekozen tot partijlei der en eerste minister. Hij wordt opvolger van Francisco Sa Car- neiro, die op 4 december bij een vliegtuigongeval om het leven kwam. De Christen Democratische Partij (CDS), die samen met de PSD de Democra tische Alliantie vormt, aanvaard de deze keuze, hoewel met weinig enthousiasme. Pinto Balsemao is na de dood van Sa Carneiro de enige oprichter die nog over is in de Sociaal- Democratische Partij. Reeds vóór de Anjerrevolutie werkte hij aan de zijde van Sa Carneiro. Bei den waren tijdens het fascisti sche regime van Marcelo Caetano onafhankelijk afgevaardigde in het parlement. Pinto Balsemao werkte sinds 1961 als journalist en stichtte in 1973 het weekblad Expresso. Hij was hiervan direc teur, tot hij na de verkiezings overwinning van de Democrati sche Alliantie in december 1979 werd benoemd tot vice- premier. Pinto Balsemao behoort tot de ge matigde stroming binnen de De mocratische Alliantie en heeft goede contacten met president Eanes, die vorige week werd her kozen. Zijn benoeming als eerste minister viel niet in de smaak van de meest conservatieve stromin gen binnen de alliantie, waaron der de overgrote meerderheid van de CDS. Twee christen democratische leiders maakten onmiddellijk bekend dat ze niet aan de nieuwe regering zullen deelnemen. De CDS wil desondanks in de rege ring vertegenwoordigd zijn en heeft voorzitter Freitas do Ama- ral de bevoegdheid gegeven om namens de partij de onderhande lingen over de kabinetsformatie te leiden. Freitas do Amaral neemt echter zelf niet deel aan de ze regering. De dood van Sa Carneiro en de her verkiezing van Eanes als presi dent, brengen grote verdeeldheid teweeg binnen de Democratische Alliantie. De opgang van de Alliantie was in grote mate te danken aan de politieke en per soonlijke kwaliteiten van Sa Car neiro. De steun aan de presi dentskandidatuur van Soares Carneiro, die vorige week over tuigend werd verslagen, en de he vige aanvallen op Eanes, die vooral het werk waren van de overleden leider, worden nu ech ter door velen binnen de Demo cratische Alliantie beschouwd als een grote strategische flate- Waarnemers zijn van mening dat op middellange termijn een breuk binnen de Democratische Allian tie, en zelfs binnen de Sociaal- Democratische Partij, onvermij delijk is. Dit zou een toenadering mogelijk maken tussen de socia listen en sociaal-democraten met ex-premier Mario Soares op nieuw vooraan op het politieke toneel. Minister defensie Frankrijk overleden PARIJS (AFP/Reuter/DPA) - De Franse minister van defensie, Joel le Theule, is in de nacht van zaterdag op zondag overleden na een hartaanval. Dit heeft het mi nisterie van defensie in Parijs be kendgemaakt. Jeul le Theule, dié 50 jaar oud is geworden, was afkomstig uit Sa- ble-sur-Sarthe (West-Frank rijk). De minister zou gisteren de pre mier van Quebec, René Leves- que, hebben ontvangen die een officieel bezoek van vier dagen aan Frankrijk begint. LONDEN (AFP/Reuter) - De verkiezingen in Oegan da, gewonnen door ds voormalige president Mil ton Obote, zijn op bevredi gende wijze verlopen. Dit heeft de leider van de com missie van waarnemers van het Gemenebest, die toezicht hebben gehouden op het verloop van de ver kiezingen, Ebanazah De- brah, gisteren in Londen verklaard. Op vragen van journalisten ontken de Debrah bij aankomst uit Kam pala "de beschuldigingen van be paalde journalisten" volgens wel ke zich tijdens de verkiezingen een groot aantal onregelmatighe den had voorgedaan. "Met uit zondering van enkele incidenten, zijn wij van mening dat de uitslag de wil van de bevolking weer geeft". Hij voegde eraan toe dat "in bijna alle gevallen de bevol king vrije toegang heeft gehad tot de stembureaus en dat iedereen Éh - uw —tr De door de Rode Brigades ontvoerde rechter, gefoto grafeerd voor de beruchte vlag van deze terroristenor ganisatie. LIVERPOOL - (AB/AFP/UPI/Reu- ter) Tijdens een herdenkingscon cert voor de vorige week in New York vermoorde ex-Beatle John Lennon in zijn geboortestad Li verpool is gistermiddag chaos uitgebroken toen duizenden toe schouwers het podium beklom men uit woede over het feit dat de aanwezige popgroepen overgin gen op andere muziek. Zeker 100 mensen - voornamelijk tienermeisjes die hysterisch raakten of flauw vielen - raakten gewond. Het merendeel kon met eerste hulp volstaan, maar drie van hen moesten naar een zieken huis worden gebracht. De organi satie besloot de groepen van het podium te halen en geluidsban den met Beatlemuziek te draaien, terwijl een deel van het 30.000 koppige publiek Lennon's hym ne "give peace a chance" aanhief. New York Meer dan 100.000 mensen, velen met narcissen en irissen zoals de flower-groups van de jaren zes tig, huilden gisteren in New York of baden in stilte als eerbewijs aan Lennon. De bijeenkomst vond plaats in het ijskoude New Yorkse Central Park. De rouwenden begonnen de wake precies om twee uur (acht uur on ze tijd) zoals was gevraagd door de weduwe van Lennon, Yoko Ono. Ze had de miljoenen fans in die wilde stemmen heeft ge stemd. Er was geen enkele intimi datie". De "Oegandese Democratische Partij" (UDP) heeft gisteren in een communiqué verklaard dat de pas gehouden verkiezingen in het land "niet vrij en rechtvaardig zijn gehouden, ondanks de be lofte van de militaire commissie die aan de macht is. De UPD wil dat er "onmiddellijk" nieuwe verkiezingfn worden georganiseerd "onder controle van een onafhankelijke commis sie waarover alle Oegandese poli tieke partijen het eens zijn". Het communiqué zegt dat tijdens de verkiezingen onregelmatighe den zijn gepleegd, vooral wat de registratie van de kiezers betreft. Het Oegandese Volkscongres (UPC), de partij van voormalige persident Milton Obote heeft de (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - Ondanks intensieve speuracties was er gisteravond nog steeds geen spoor van de 47- jarige rechter Giovanni d'Urso, die kort voor het weekeinde in Rome door leden van de Rode Brigade is ontvoerd. D'Urso was werkzaam op het ministerie van justitie en verantwoordelijk voor de behandeling en periodieke overplaatsing van politieke terro risten. De ontvoering vond vrijdag plaats om half negen 's avonds en werd niet opgemerkt. Pas twee uur la ter kwam deze aan het licht door een telefoontje van de daders aan het Romeinse dagblad II Messag- gero. Toen pas kon ook de politie in actie komen, maar de huiszoe- de hele wereld gevraagd tien mi nuten in stilte te bidden in plaats van een begrafenisdienst bij te Aan haar verzoek werd massaal ge volg gegeven, zowel in Amerika als in steden over de gehele we reld. De wake werd gehouden te genover het flatgebouw waar de muzikale strijder voor de vrede vorige week was neergeschoten toen hij met zijn vrouw naar huis terugkeerde. Midden tussen de menigte was een enorme foto van Lennon opge steld, waarop hij een t-schirt droeg met als opschrift "New York city". Vele fans hieven hun handen in een vredessaluut. Ie mand droeg een spandoek voor nucleaire ontwapening, een an der een bord met de vlaggen van Engeland en Amerika. Toen de wake begon, stopten alle radiostations in Noord-Amerika met hun uitzendingen en een te levisie-station onderbrak een uit zending van een sportwedstrijd, om zonder commentaar de fans in Centraal Park te laten zien. De politie had aanvankelijk ge schat dat zich een half miljoen fans naar Centraal Park zouden begeven, maar het vriesweer en de snijdende wind deden velen binnenshuis blijven. De plechtig heid werd beëindigd met de stem van Lennon via de luidsprekers in zijn eigen lied "imagine". algemene verkiezingen gewon nen. De links-geöriënteerde Obote is het eerste Afrikaanse staatshoofd dat na dooreen staatsgreep te zijn verdreven opnieuw president wordt. In 1971 werd Obote ver dreven door dictator Idi Amin. Obote wordt vandaag beedigd. Aanvankelijk zou dat zaterdag al gebeuren, maar de plechtigheid is uitgesteld om een Tanzaniaan- se delegatie gelegenheid te geven naar Kampala te reizen. Nadat de kiesraad de einduitslagen bekendmaakte hebben Obote's aanhangers uitbundig feest ge vierd. De einduitslag luidde 69 zetels voor Obote's UPC. 55 voor zijn voornaamste rivaal, de De mocratische Partij, en twee zetels voor de Patriottische Beweging van Oeganda. Toen vrijdag duidelijk werd dat kingen en controleposten in en rond Rome gedurende het hele weekeinde hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Een andere Romeinse krant, La Re- pubblica, ontving zaterdag een foto van de ontvoerde rechter, ge zeten voor een vlag met de be ruchte vijfpuntige ster en het op schrift „Rode Brigade". Om zijn hals hing een bord met het op schrift: „De bevrijding van de ge vangen proletariërs organiseren. Het systeem van de verschillende behandeling doorbreken. De strijdcomitès opbouwen en ver sterken. Onmiddellijke sluiting van de Asinara-gevangenis". In een bijgaand document noem den de ontvoerders d'Urso „beul en folteraar van duizenden prole tariërs" „Hij bevindt zich nu in (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO CITY - José Na poleon Duarte, leider van de christen democratische partij in El Salvador, is dit weekeinde benoemd tot president van de door een burger oorlog geteisterde staat. De benoeming van Duarte heet offi cieel de oplossing te zijn van de bestuurlijke crisis die begin deze maand ontstond toen legerofficie ren aandrongen op het ontslag van het liberaal-progressieve junta-lid kolonel Adolfo Meja- Uit het officiële communiqués dat na de benoeming van Duarte werd uitgegeven, blijkt dat de conservatieve kolonel Jaime Ab dul Gutierrez nu definitief opper bevelhebber is van de Salvadore- aanse strijdkrachten, een post die tot voor kort officieel werd be kleed door Mejano. Gutierrez is tevens benoemd als vice- president. Het christen-democratische junta lid Morales Erlich heeft de post Milton Obote, opnieuw president Oeganda. Obote de verkiezingen ging win nen werd in het centrum van Kampala hevig geschoten. Vol gens diplomaten ging het om een volksgevangenis", zo gaat het document verder, „en wordt on derworpen aan een proletarisch proces, dat niets van doen heeft met de regels van de burgerlijke justitie". De Rode Brigade-leden stellen nog geen specifieke eisen, maar kondigen wel aan dat de ontvoering deel uitmaakt van hun strijd tegen de speciale ge vangenissen, en met name tegen die op het eilandje Asinara, voor de kust van Sardinië. Hier zit een aantal terroristen gevangen, on der wie de oprichter van de Rode Brigade's, Renato Curcio. De speciale gevangenissen werden in 1977 ingericht, na een golf van ontvluchtingen en gevangeni sopstanden, waarbij zowel poli tieke als gewone gevangenen be trokken waren. De regering be- van landbouw toegewezen gekre gen en het onafhankelijke lid Avalos gezondheidszorg. Mejano is benoemd op de ambassade van El Salvador in de Spaanse hoofd stad Madrid, een post die hij in middels zou hebben geweiger- d. Naar rechts De signatuur van de Salvadoriaan- se junta is daarmee duidelijk ver der naar rechts verschoven. Bin nen het regime was onenigheid ontstaan na de moord op drie Amerikaanse nonnen en een maatschappelijk werkster. Vol gens kerkelijke functionarissen waren regeringstroepen daar voor medeverantwoordelijk. De Amerikaanse regering besloot toen tot onmiddellijke opschor ting van economische en militai re hulp aan de junta. Hervatting van de hulp werd afhankelijk ge steld van daadwerkelijke hervor mingen en beëindiging van het politiek geweld, dat dit jaar al te gen de 10.000 slachtoffers heeft geëist in El Salvador. De benoeming van de 55-jarige Duarte als president hing al enige dagen in de lucht. De christen democraat werd in de jaren '70 vaak afgeschilderd als de meest machtsvertoon van het leger, om aanhangers van dc Democrati sche Partij, die in Kampala veel sympathisanten heeft, van de monstraties te weerhouden. Het leger wordt in meerderheid als pro-Obote beschouwd. Maar als Obote het vertrouwen van de bevolking wil winnen zal het tot de orde roepen van het leger juist een van zijn eerste taken moeten zijn. Het ongediscipli neerde Oegandese leger heeft door intimidatie en plundering een groot deel van de bevolking tegen zich in het harnas gejaagd. Aantasting van de bevoorrechte positie die het leger zichzelf heeft verschaft zal een moeilijke op dracht worden voor een presi dent, die negen jaar geleden door een militaire staatsgreep het veld moest ruimen. Obote heeft aangekondigd dat hij een politiek van verziening en lastte toen generaal Carlo Alberto Dalla Chiesa (die ook na de ont voering van Aldo Moro het bevel kreeg over speciale anti- terroristeneenheden. die grote successen wisten te boeken) met het ontwerpen van bijzondere veiligheidsmaatregelen om ont vluchtingen en opstanden onmo gelijk te maken. In het eerste is hij geslaagd, met tien speciale gevangenissen in al le delen van het land. waarvan die op Asinara de meest beruchte en bekritiseerde is. Van de 747 gede tineerden in deze inrichtingen (onder wie 606 politieke terroris ten: 263 leden van linkse benden, en 343 fascisten) is het tot nu toe nog niemand gelukt te ontvluch ten. Maar wel zijn er herhaalde lijk opstanden uitgebroken - de laatste in oktober van dit jaar - in populaire politicus van zijn land. In 1972 leek hij af te stevenen op een levensgrote overwinning bij de presidentsverkiezingen, maar het leger greep in voordat alle stemmen officieel waren geteld. Duarte werd enkele dagen later gearresteerd, omdat hij tegen het nieuwe bewind zou samenzwe ren. Tijdens de verhoren werd hij danig gemarteld en als gevolg van nagels uittrekken moesten er later drie vingers van zijn linker hand worden geamputeerd Duarte leefde vervolgens acht jaar als balling in Venezuela. Begin dit jaar keerde hij naar zijn vader land terug om de positie van zijn christen-democratische partij binnen de zichzelf'revolutionair' noemende junta te verstevigen. Dit weekeinde ging Duarte's har tewens in vervulling, hij werd be noemd tot president. Pikant de tail is dat die benoeming heeft plaatsgevonden op aandringen van dezelfde conservatieve mili tairen, die hem acht jaar geleden van het presidentschap afhiel den. In oppositiekringen heet het overigens dat Duarte leidt aan een ontembare machtshonger en zijn principes allang heeft verge ten. Als president zal de christen democratische leider geen enkele herstel wil voeren. Oeganda, ooit bijgenaamd 'de parel van Afri ka", was een van Afrika's welva rendste landen toen het in 1962 onafhankelijk werd. Toen Obote in 1971 ten val werd gebracht stond het land er al slechter voor. maar de acht jaren van Idi Amin schrikbewind hebben Oeganda volledig geruïneerd. Obote meent nu dan ook dat het land zich voorlopig geen plan-econo mie kan veroorloven. Er heerst op het ogenblik wijdver breide corruptie in de overheids diensten. Door een socialistische politiek zou het overheidsappa raat verder uitdijen, en daardoor zouden nog meer parasiterende elementen hun kans krijgen, al dus Obote. Maac de gang van zaken tijdens de verkiezingscampagne en het op treden van Obote's vriend Mu- wango, de voorzitter van de mili taire commissie die tijdens het tellen van de stemmen plotseling de - later herroepen - verklaring uitgaf dat hij alleen zou beslissen over de geldigheid van de uitslag, lijken geen goede voortekenen voor een beleid van nationale ver zoening. de speciale gevangenissen van Fossojnbrone, Volterra, Nuoro en Florence. Bij zijn laatste verschijning in het openbaar, tijdens een proces in Florence op 20 november, zin speelde Renato Curcio op deze gebeurtenissen. „Wij gaan alles veranderen", dreigde hij toen, „de Asinara gaat dicht, u zult het Net zoals tijdens de ontvoenng van Aldo Moro, van maart tot mei 1978. komt de Italiaanse regering nu opnieuw voor de moeilijke keus te staan: onderhandelen met de terroristen of het leven van een onschuldige in gevaar brengen. De eerste aanwijzingen zijn dat ze ook nu absoluut zal weigeren te onderhandelen of in te gaan op eventuele eisen tot uit wisseling van gevangenen. José Napoleon Duarte. stem hebben in het doen en laten van het leger van El Salvador on der leiding van Gutierrez. Ook zal Duarte gebonden zijn aan de be slissingen van de junta, die zal blijven voortbestaan. Tot nu toe is het echter onzeker wie er pre cies deel zullen uitmaken van die junta, alleen de namen van Duar te en Gutierrez staan vast. Het wordt niet uitgesloten dat de weggepromoveerde Mejano en de tot ministers benoemde Mora les Erlich en Avalos zullen wor den vervangen door hoge militai ren. In het officiële communiqué heet de reorganisatie te zijn voortge komen uit een akkoord tussen het leger en de christen democratische partij, die een week geleden het ontslag eisten van tien hoge militairen in ruil voor haar steun aan het bewind Tot nu toe heeft het er alle schijn van dat die tien hoge militairen op hun posten zullen worden ge handhaafd. inclusief kolonel Gar cia, de minister van defensie. Sommige waarnemers sluiten het daarom niet uit dat de christe n-democratische partij haar lei ders nog deze week zal verzoeken alle regeringsfunties neer te leg gen. Ook is het opvallend dat er nog steeds geen reactie is gehoord van de Verenigde Staten, die eind vorige week stelden dat hernieu wing van de economische en mi litaire hulp aan El Salvador zou afhangen van de uitkomst van het bestuurlijke conflict. Presi dent Carter was lange tijd een soort beschermengel van de nu gewipte Mejano en is door de reorganisatie voor een groot di lemma komen te staan. Er wordt wel gespeculeerd dat Car ter het 'vuile werk' inzake El Sal vador aan Reagan wil overlaten, maar wellicht is het dan te laat De Salvadoreaanse guerrillalei ders hebben vrijdag op een gehei me persconferentie in El Salva dor het 'beslissende offensief aangekondigd. De aartsbisschop van San Salva dor. Arturo Rivera Y Damas, heeft het nieuwe regime opgeroe pen een eind te maken aan de on derdrukking. De aartsbisschop had zijn oproep vervat in zijn zon dagse preek, waarin hij uiting gaf van zijn afkeer van de recente wij zigingen binnen de junta. LONDEN/BELFAST (Reuter) - Dc situatie in Noord-Icrland heeft zich dit weekeinde verder toege spitst. In destad Londmnderry raakte een honderdtal dei stranten slaags met de politic Zaterdag werden in Ulster alle ver loven ingetrokken van de 8000 man politie en van dc 4000 man reserve-eenheden, toen bekend werd dat dc gezondheidstoe stand van een van de zeven hon gerstakers in de Mazc-gcvange nis van Belfast kritiek is Gisteren werd voor het eerst offi cieel toegegeven dat een van dc republikeinen, die al 49 dagen niet eten, de dood nabij is. De 26- jarige Scan McKenna heeft zijn gezichtsvermogen al verloren Deskundigen zien hierin een aan wijzing dat hij in de komende da gen zou kunnen overlijden. In totaal weigeren nu 1H gevange nen in Ulster elk voedsel Vrijdag zijn 8 protestante gevangenen in hongerstaking gegaan Het zijn leden van de paramilitaire protes tante organisatie "Ulster Defence Association" die evenals de IRA- leden erkenning eisen als politie ke gevangenen en scheiding van gevangenen die lid /nn van ale ka tholick-republikeinse ties. NEW YORK - Ongeveer 100.000 mensen hadden zich gisteren voor het huis van de vorige week vermoorde John lennon verzameld om de wake bij te wonen waartoe de vrouw van Lennon, Yoko Ono, had opgeroepen (ADVERTENTIE) De Zilvervloot is het vertrouwde premie- spaarplan van de overheid. Je kunt ermee beginnen tussen je 15e en 21ste jaar en - onder bepaalde omstandigheden - door gaan tot je 30ste. Zo spaar je op een veilige manier flink wat geld bijeen. Want je krijgt een mooie rente over het bedrag dat je ieder jaar opzij legt. En daar doet de overheid nog eens een premie van 10% bovenop. Belastingvrij! Die premie kun je In 1971 al begonnen met de Zilvervloot? En negen spaarjaren volgemaakt? Dan niet vergeten om voor het eind van dit jaar de belastingvrije premie aan te vragen bij je spaarinstelling. Het is immers geld waar je recht op hebt! Publtotie van het ministerie van Sociale Zaken. krijgen na een aantal spaarjaren. Maar als je nü begint met de Zilvervloot telt 1980 nog mee als jaar. Gauw doen dus. Alle informatie kun je halen bij postkantoren, spaarbanken en andere banken. Of vraag de folder aan bij "De Zilvervloot", postbus 51,2500 RR Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9