Staab krijgt scherpe kritiek te verwerken [Le/cfee Geen verhoging van belasting in Zoeterwoude agenda rrra Ook ontevredenheid over wethouders Bonden met ontslagen Kruidenboek voor universiteit Briljant optreden van trio Seraphin MAANDAG 15 DECEMBER 1980 WASSENAAR - De VVD, de PvdA en D'66 in Wasse naar zijn bijzonder onte vreden over de produktivi- teit van het college van burgemeester en wethou ders, dat wordt gevormd door twee VVD- en twee CDA-wethouders. Dat bleek vanochtend zonneklaar uit hun algemene beschouwin gen die voorafgingen aan het be grotingsdebat 1981. De oorzaak zoeken zij vooral in het gebrekkig functioneren van het college, met inbegrip van de burgemeester. Meer dan ooit sinds zijn benoe ming een tiental jaren geleden, stond de rol van burgemeester Staab vandaag bloot aan scherpe kritiek. Het CDA daarentegen legde opmerkelijk veel nadruk op het behoud van een goede har monie in college en raad. De VVD stelde onomwonden de vertrouwensvraag ten aanzien van de burgemeester als voorzit ter van de gemeenteraad. Vraag tekens werden geplaatst bij de onpartijdigheid van Staab onder meer bij de behandeling van de huisvesting van de gemeentelijke diensten. "Uw optreden roept de laatste tijd steeds meer vragen op. U dient zich meer bezig te houden met de weinige taken die nog tot uw portefeuille behoren", aldus de WD aan het adres van Staab. De partij wilde nog graag weten hoe vaak het college in zichzelf verdeeld is geweest in de voorbije periode. De PvdA zette de kritiek van de grootste fractie nog meer kracht bij. "Wij hebben de indruk dat het dubbele span paarden twee aan twee een eigen weg zoekt. Niet de burgemeester als paardenmen- ner, maar de fractievoorzitter van de VVD lijkt thans de koers te bepalen", aldus de PvdA die niet zover gaan om thans "openlijk ons wantrouwen over dit college uit te spreken." "Maar we zijn er minder zeker van dat dit college 1982 haalt. Een team dat maar niet tot een gezamenlijk beleid komt is een zorgelijke zaak voor de burgers." Ook D'66 liet zich niet onbetuigd. "De laatste maanden is het met de samenhang en visie binnen uw - college maar slecht gesteld. De voorzitter weet geen inhoud te geven aan zijn coördinerende rol." Het CDA zei te kiezen voor het gezegde "doe wel en zie niet om." De christen-democraten er kenden dat de fractie de laatste tijd aan spanningen onderhevig is geweest, maar verklaarden de eenheid voor hersteld. Woningbouw De mogelijkheden voor woning bouw ziet de VVD zeer somber in. Volgens de liberalen is Wasse naar vol. "Politieke partijen die de kiezer voorhouden dat er op korte termijn een duizendtal goedkope woningen kunnen worden gebouwd, plegen kie zersbedrog. Bekeken moet wor den of de panden die door de bouw van het gemeentekantoor vrijkomen, voor huisvesting van jongeren kunnen worden ge bruikt." De WD maakte verder bekend dat zij voorlopig niet den- ken aan een verhoging van de on- roerend-goedbelasting. Als re den voerde de partij aan dat de lasten van de burgers op andere gebieden toch al aanmerkelijk stijgen. Onvoldoendes waren er van de VVD voor Staabs werkterrein. "Krijgt de raad nog iets te horen over de verkeersnota En wordt er nog wel iets gedaan aan het voorlichtingsbeleid En hoe staat het met de brandweer die ruim één miljoen per jaar kost zo vroeg men zich af. Wethouder Van Dingstee heeft volgens de li- beralen zijn huiswerk ook niet ge daan. "De VVD is over het func tioneren van deze wethouder ver re van gelukkig en daarom zullen wij hem nauwlettend op de vin gers kijken. Zelfs zijn stokpaard je van de energiebesparing be rijdt hij niet goed genoeg." Het CDA vindt dat aan een verho ging van de onroerendgoed-be- lasting in de naaste toekomst niet te ontkomen is. De CDA-leider zwaaide anders dan de VVD lof toe aan Van Dingstee voor het energiebesparingsbeleid en voor het vervolgstuk van het centrum plan. Meer aandacht zou het leefklimaat in de oude wijken Oostdorp en Kerkehout moeten krijgen van het college. De partij betwijfelt of 1981 voor wethouder Dijkstal een oogstjaar wordt: "Stukken over de schoolbegelei dingsdienst, de sport en het scho lenplan hebben wel een lange tijd van voorbereiding nodig." De PvdA toonde zien niet zo opti mistisch over het verkeersplan, de sanering van het dorpscen trum en de wijk verbetering. Ver der bepleitten de socialisten met de grootste klem het stellen van prioriteiten in de geldplannen voor de komende jaren. De PvdA wil wel snijden in de begroting, maar dan niet waar de werkgele genheid in het geding is. Dus niet in de woningbouw, het gemeen tekantoor, de uitbreiding van de bibliotheek en andere voorgeno men projecten. Zorgen heeft de PvdA ten aanzien van de porte feuilles van de wethouders Dijk stal en Van der Klaauw. D66 D'66 onderschreef een paar eisen van de PvdA. Ook deze partij wil dat het college aangeeft of de uit gaven voor openbare orde en vei ligheid lager kunnen en of de uit gaven van de technische diensten kunnen worden beheerd. D'66 bepleitte een actieve aanpak van het woningprobleem door Van Morgen definitief besluit OEGSTGEEST - De ambtenaren bond AB VA en KABO zijn samen met de algemene beleidsvergade- ring van het personeel van het kinderspychiatrisch centrum "Curium" van mening dat het be stuur van dit centrum meer tijd moet uittrekken om tot een op lossing van de financiële proble men te komen. Zoals bekend staat een zevental ba nen op de tocht door de financiële moeilijkheden waarin het cen trum verkeert. De personeelsver tegenwoordiging is van mening dat geen arbeidsplaatsen verlo ren mogen gaan. Vrijdag heeft de algemene beleids- vergadering dan ook het rapport afgewezen dat begin december werd uitgegeven door het be stuur van Curium en waarin mel ding werd gemaakt van noodge dwongen ontslagen van zeven personeelsleden. Tot de mede werkers waarvoor ontslag dreigt behoren onder andere de genees heer-directeur Weinberg, de chef de clinique, de in loondienst werkende arts en alle medewer kers van de polikliniek. Volgens het Centraal Orgaan Zie kenhuistarieven is een van de oorzaken van de financiële moei lijkheden het feit dat groepsthe- rapeuten bij Curium academici zijn en daardoor te duur zijn. Het centrum zelf zoekt de oorzaak bij de poliekliniek. Volgens het be stuur kost deze kliniek teveel en de inkomsten die daartegenover staan zijn relatief laag. Curium kent geen ondernemings raad maar wel de«- zonder welte- lijke bevoegheden - functione rende algemene beleidsvergade- ring. De leden van deze vergade ring hebben tien dagen de tijd ge kregen om hun mening over het rapport te geven en alternatieve voorstellen te doen. De garantie dat het bestuur een definitief be sluit. Vooruitlopend op de advie zen van het personeel, is trou wens voor de zeven al een ont slagprocedure op gang gezet. Opzienbarend was verder nog het aftreden van het bestuur in fases. Hierdoor zou professor Bastiaans van het Centrum '45 het bestuur al per 1 januari moeten verlaten. De professor is inmiddels zelf al teruggetreden. LEIDERDORP/VOORSCHOTEN - Enige honderden duivenliefheb- bers bezochten dit weekeinde in Leiderdorp en Voorschoten club tentoonstellingen van plaatselijke duivenverenigingen. In de kantine van de Touwfabriek aan de Zijl- dijk in Leiderdorp hielden de Rijnklicvers hun jaarlijkse ten toonstelling, waaraan 27 clubleden met in totaal 304 duiven deelna men. J. van der Wal uit Leider dorp (links op de foto) kreeg de prijs voor de mooiste duivin van de hele tentoonstelling. Verder had hij ook nog de mooiste jonge dui vin. De onderscheiding voor de fraaiste oude doffer ging naar J. van Lijden uit Hoogmade (rechts op de foto) en P. van Griensven uit Leiden kreeg eenzelfde prijs, maar dan voor de mooiste jonge doffer. Tegelijkertijd met Leiderdorp ver zorgde de Voorschotense postdui venvereniging De Zwaluw dit weekeinde ook haar clubtentoon stelling, die ook tientallen bezoe kers trok. Op onroerend goed Burgemeester Staab, aan wiens onpartijdigheid, wordt getwijfeld. der Klaauw, onder meer dool- op richting van een stichting Jonge renhuisvesting. Ook wil de partij dat de woningzoekenden directer als groep bij het beleid worden betrokken. Deze eenmansfractie had wel waardering voor het energiebesparingsbeleid van Van Dingstee, maar op het punt van de gemeentelijke huisvesting kreeg deze wethouder ook van deze kant kritiek. "De VVD-frac^ tievoorzitter heeft al de woorden "geen vertrouwen" in de mond genomen. Ik vraag mij af op welk moment VVD en CDA conse quenties aan deze uitspraak gaan verbinden." D'66 hield een pleidooi voor recht streekse tv- of radio-uitzendin gen van raadsvergaderingen en hoorzittingen. Elders in het land zou daaraan reeds worden ge werkt. ZOETERWOUDE - Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude zien af van het plan om de onroe- rend-goedbelasting te verhogen. Het college vindt het plan van de VVD-fractie om de verhoging van vijf procent achterwege te la ten en in plaats daarvan de reser ves uit de winstuitkeringen van het energiebedrijf Rijnland te ge bruiken aanvaardbaar. Zo luiden de antwoorden van B en W op de algemene beschouwingen, die vorige maand werden gehouden. Aanstaande donderdag zullen de antwoorden worden behandeld tijdens de maandelijkse raads vergadering. Het college van B en W had eerder in zijn huishoudboekje voor het jaar 1981 laten blijken dat de ver hoging noodzakelijk was om de begroting sluitend te krijgen. Hiervoor was een bedrag beno- BenW Zoeterwoude: Huren tennis verenigingen niet hoger ZOETERWOUDE- Als het aan bur gemeester en wethouders van Zoeterwoude ligt, dan zullen de huurprijzen, die de tennisvereni gingen aan de gemeente betalen, niet met onmiddelijke ingang worden verhoogd. Het college gaat hiermee in tegen een door het CDA tijdens de algemene be schouwingen geuite wens om de huurprijzen zo snel mogelijk te verhogen, zodat ze kostendek kend worden. Daar staat tegenover dat B en W wel binnenkort willen gaan praten met de tennisverenigingen om uiteindelijk toch te kunnen ko men tot hogere huren. De kosten van het onderhoud zijn de laatste jaren zo sterk gestegen dat een geleidelijke verhoging van de hu ren is gewenst. Dit alles blijkt uit het antwoord van burgemeester en wethouders op de algemene beschouwingen in Zoeterwoude. Dit antwoord zal donderdag avond tijdens de begrotingsbe handeling aan de orde komen in de raad. Volgens het college van BenW zijn er al sinds 1977 verkapte subsi dies aan verschillende verenigin gen gegeven. B en W verwijten het CDA dan ook dat het wel erg laat reageert. "Bovendien", zo zegt het college "hebben Gede puteerde Staten (het dagelijks be stuur van de provincie) nooit eni ge opmerkingen gemaakt over het feit dat de huren niet kosten dekkend zijn". "Als de raad toch besluit om de hu ren onmiddellijk kostendekkend te maken, dan zullen de contribu ties fors omhoog moeten, waar door veel leden hun lidmaat schap zullen opzeggen. Hierdoor wordt tennis weer een elite- sport", aldus het college. Burgerlijke stand Ondertrouwd: A. Keijzer en S.H.W. Franse. C. van der Meij en'M.C.A. Mens. R.P.Ph. Vijlbrief en J C. van Dam. H.A.W.J. Lepoeter en J.S. Stokkel. D.J. de Kreek en J. Nieu- wenburg. H.N.W. Schreuder en B. van Egmond. J.E.F. ter Beek en G.A.E. van A.C.E.M. Hoogeveen. H. Görtz en M.C.A.J. van Maarle. Geboren: Lennert zv. J. Jasper en M.J.J.A. van Hoek. Bulent zv. S. Demirbas en A. Or- tak. Tessel Marie Louise dv. L A. van Es P.J. Chadwell. Marjolein dv. L. dv. L.Ph A. Rosdorff en T. van Duin. Jo hannes Martinus zv. M.J. van Klink en C S van Bemmelen. Paul zv. P. Geijte- man en A. Kuijt. Petra Johanna Maria dv. B A. van Beek en Th.E.M. van Etten. Johannes Maarten zv. D.A. de Nie en A. Rijnsent. Marloes dv. H. Keijzer drik zv. J.C.B. Robers en J.H. Pothove Martijn zv. F. Selier en J. Hilgeman. Evelien dv. F. Selier en J. Hilgeman. Joost Dave Errold, zv. A.C. Nieuwen- burg en G. Koolstra, Marco zv. P. de Jong en L. Hoek. Wendelina Alida, dv. H.W. Hoogeveen en A. Schrama, Marti nus, zv. M G. Heruer en A. Kleijn. OEGSTGEEST - Het trio 'Seraphim' trad gistermiddag op uitnodi ging van K en O in Oegstgeest op. De verrichtingen van de drie kon men van begin tot eind met open mond volgen. Edwin Auer (piano), Edith Peinemann (viool) en Jehuda Hanini (cello) demonstreren een 'dictie', voor welke de aandacht niet weet te wijken. De namen wijzen op de smeltkroes Amerika, waar zij kort geleden briljant debuteerden. Hun Nederlandse debuut had plaats in de Groene Kerk, waar de vroegkomers hun afpeilen van de akoestiek nog meemaakten. Het hebreeuwse woord seraph betekent overstralend, de gegeven uitvoering kan inderdaad als briljant worden gekarakteriseerd. Het aangekondigde Tsjaikowski-trio werd vervangen door Trio opus 8 (H-dur) van Brahms. Vooraf ging Mozart Bes dur (KV 502) en Beethoven Es dur opus 70/2. Een uitverkoren cellist heeft altijd de minste moeite (door de uitzonderlijk aansprekende klankbodem) zijn toehoorder te veroveren. De goede pianist be reikt dit door veelzijdige spanning en de soepelste variëteiten in zijn toucher. Hij zal met toepasselijke stijl inglijden in al de te bouwen kunstbeelden. Zo gebeurde dat alles hier. Het gemakkelijkst ten prooi aan kritiek is de triovioliste. Dat van de laatste de boventonen continu leken mee te geleiden is iets dat maar weinig vertoont en vertoond wordt. Dat komt door de verwonderlijke trefzekerheid van Edith Peinemann en haar durf in de snaren te grijpen. KEES VERHOEF digd van 152.500 gulden. B en W wilde toen niet alléén een beroep doen op de winstuitkering van Rijnland. De verhoging van de onroerend-goedbelasting zou 52.500 gulden moeten opbren gen. Het overige bedrag van 100.000 gulden zou wel uit de winstuitkering worden betrok ken. In zijn antwoord zegt het col lege het voorstel van de VVD. "niet onverantwoord" te vinden. Bovendien zo zeggen B en W, is het inwonertal volgens de laatste officiële cijfers hoger dan eerder werd aangenomen. Hierdoor zal de gemeente een hogere uitke ring krijgen uit het gemeente fonds namelijk ruim 32.000 gul den. Dit levert weer wat extra fi nanciële ruimte op in de begro ting. Een plan van Progressief Zoeter woude om de begroting sluitend te maken met het geld dat over was op de begroting van 1978 werd door het college van B en W van de hand gewezen. Volgens de fractie van P.Z. kon de verhoging van de onroerend-goedbelasting dan achterwege blijven en boven dien, aldus P.Z. zou de winstuit kering van het energiebedrijf kunnen worden gebruikt voor het subsidiëren van de isolatie van woningen. P.Z. doelde vooral op de woningen van de mensen met een lager inkomen. B en W wijzen dit van de hand, omdat de 'uitkering van Rijnland door alle gebruikers is opgebracht en dus ook aan alle gebruikers moet worden teruggegeven in de vorm van bijvoorbeeld het achterwege laten van de belastingverhoging. Politie zoekt getuigen van ongeluk VOORSCHOTEN - Op de Prins Bernhardlaan in Voorschoten ontstond vrijdagmiddag om streeks half vijf ter hoogte van de Oude Adegeesterlaan een ernsti ge botsing tussen een automobi list en een fietser. De 18-jarige fietser uit Voorscho ten werd geschept door zijn 25- jarige plaatsgenoot toen hij links af sloeg. Hij moest met een gebro ken enkel, gescheurde spieren, een gebroken kuitbeen, en ver moedelijk een gebroken schou der en hersenschudding naar het St. Elisabeth in Leiderdorp wor den vervoerd. De wagen was aan de voorzijde beschadigd. Ver zoek vari de Voorschotense poli tie: willen getuigen zich melden bij het bureau. MAANDAG Leiden - Parlement, Nieuwe Rijn 52, in formatie-avond Polen, 20 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film Peter Ustinov, 20 en 22.15 uur. Aula Huize Groenhoven - Witte Rozen straat, wijkvergadering, 20 uur. Kaiserstraat 63 - Zoologisch laborato- rium, iedereen die belangstelling heeft voor de ontstaansgeschiedenis van het landschap en dieren en het beheer van hakhout, tevens inlichtingen over het vrijwilligerswerk, 20 uur. Koffieshop Leids .«Volkshuis - Haarlem merstraat 73b, Werklozen Belangen Ver eniging, voor advies dins. 10 tot 12 uur. Leiderdorp - commissie centrale antenne inrichting, gemeentehuis, 20 uur. gemeentehuis, commissie ruimtelijke ordening, 20 uur. Voorschoten - commissie welzijn, ge meentehuis, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - De avond-, nacht-, en Zondags dienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijd 12 tot 19 dec door: Haven Apotheek. Haven 18, noorden van de Rijn 134604, tel. l_._ zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoudc Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade. Leider dorp. tel. 410131, spreekuur ma t/m vrijd Oepst t 15 i - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - I. Zanting..Buddenborgstraat 7, Hillegom, tel. 02520-29060. LEIDEN - De Leidse universiteit heeft zaterdag een herdruk ge kregen van het Cruydt-Boeck van Rcmbert Dodoens, dat in 1644 is uitgegeven. Het boek ver scheen voor de eerste keer in 1554. Nu zijn er in totaal weer vijf honderd exemplaren uitgegeven. Het kilo's zware boek kost bijna vijfhonderd gulden. De rector magnificus prof. dr. Kas- sertaar nam het boek, dat op de eerste bladzijde al een fout bevat, in ontvangst. Er staat in het boek dat het in opdracht van de Leidse universiteit is uitgegeven, maar dat is volgens uitgeverij SPD- Rijpcrman uit Delft een "vergis sing van de drukker". Het kruidenboek uit 1554 was na de bijbel in die tijd het meest ver taalde boek. Het werd gedurende meer dan een eeuw steeds weer heruitgegeven en gedurende meer dan twee eeuwen was het het meest gebruikte handboek in de Nederlanden. De auteur Dodoens beschrijft naast verschillende soorten bij elke plant, de onderdelen, hij ver meldt de groeiplaatsen, de bloei tijd, de tijd van vruchtafzetting en de geneeskrachtige waarde. Hij bespreekt onder meer de stand, de vorm, de bladeren, de bloemen en de andere delen, en geeft een veeltalige lijst (register). Volgens de uitgever is het bock goed leesbaar. Op de vraag of het boek in middelnedcrlands is ge schreven antwoordt de uitgever. "Ja, het is in middeleeuws Neder lands geschreven.... Na een paar bladzijden leest het vanzelf'. lEIDSCH DAGBLAD >onnemenlsgelden [sluitend giro 28884 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16 00-18.00 f 186.70 I 0.65 Adjunct-hoofdredacteur: R D Paauw AJq redactiechef: A van Leeuwen Ptv Alg redactiechef: J M. J Post Rubnekchefs W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten b»j de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel Londen. Panjs. Washington, Cairo. (buitenland) LEIDEN Postbus 54 2300 AB overschrijving geen LEIDEN administratie- en Telefoon 071 -144941 incassokosten G Koopman Hoofdredacteur Ch Lennartz, Maredi|k 33a. Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest H. Sonders. 071-155854 Voorschoten: J Peters 071-769935 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2