Zijl/LGB droogt LZ af: 11-4 wsnm LUSV ondanks blessures gemakkelijk naar winst mHUBKW' mWBfyTfi m Saturnus rekent af met concurrent Hellas SPORT Alex van Belkum op dreef MAANDAG 15 DECEMBER 1980 ^SPORT SPORT Van den Berg met Oranje naar Zagreb LEIDEN - Leidenaar Gerard van den Berg is opnieuw ge selecteerd voor het Neder lands taekwondo-team. De ploeg speelt zaterdag in Za greb een vriendschappelijk interland tegen Joegoslavië. Het is voor de eerste maal dat Oranje tegen dit land uit komt. Met zijn sportschool behaalde Van den Berg dit weekeinde leuke successen. In Gouda werd deelgenomen aan de vierde aflevering van een competitie die vooral bedoeld is om onervaren taekwondo- ka's wedstrijdroutine mee te geven. Dagprijzen in Gouda werden behaald door Marina Hillen, Henk Kok (in de finale gewonnen van teamgenoot Carlos Piquë) en Mike de Leeuw. Sjang Hiemens en Steven MacRooy eindigden respectievelijk als tweede en derde. Marina Hillen, Tom van Berkel, Carlos Piqué en Steven Ma cRooy eindigden ook in de vierkamp op de eerste plaats. LEIDEN - De Zijl/LGB heeft er zaterdagavond geen twijfel over laten bestaan wie de sterkste waterpolo vereniging in Leiden is. In de derby met LZ'86 won de ploeg van coach Rob Schouten overtuigend met 11-4. Katwijk was niet in staat UZSC veel meer werk te geven. De 11-4 nederlaag was terecht. Vivax won opnieuw. Wiekslag werd in Oegstgeest met 7-4 verslagen. DKD speelde teleurstellend gelijk tegen rode lantaarndra ger Donk (4-4) uit Gouda. HilliÜM Zaterdagavond namen de twee Leidse hoofdklassers in de natio nale waterpolocompetitie het weer eens tegen elkaar op. Door de resultaten die beide formaties, LZ'86 en de Zijl/LGB, recent be haalden leek het een interessante wedstrijd te kunnen gaan wor den. Daar is echter in de praktijk weinig van terecht gekomen. LZ'86 moest voor de zoveelste keer in competitieverband het hoofd buigen voor de kooibewo- ners. Vorig jaar ontwikkelde het schouwspel zich nog tot een ech te derby, waarin van alles kan ge beuren, maar zaterdag avond wa ren er zelden of nooit emotionele of spectucalaire momenten te no teren. Het duel begon wel spectucalair. De inworp werd verricht door een dame die voor deze gelegen heid een wedstrijdbal had aange boden. Het door haar geschon ken produkt belandde echter on- regelementair midden in het veld in plaats van anderhalve meter uit de kant. De LZ spelers bleven door deze ac tie als versteend liggen en dit was een kolfje naar de hand van Alex van Belkum die wel alert genoeg reageerde en LZ'86 binnen lutte le seconden naar een achterstand schoot. Met Alex van Belkum is trouwens wel de speler genoemd die voor een groot gedeelte het gezicht van de wedstrijd bepaalde. Zo nam hij de eerste vijf Zijl/LGB treffers voor zijn rekening en stichtte hij door zijn doorzetten veel verwarring in de LZ gelede ren. Het stichten van verwarring en zodoende het creëren van reë le scoringskansen is bij LZ'86 juist het grote manco. Het offen sieve werk van LZ'86 blijft ge woon te krachteloos en is nog steeds te veel gebasseerd op en kele individuele akties. Het was echter zaterdagavond de LZ spe Iers niet gegeven de aanwezige individuele kansen te etaleren, daar de Zijl/LGB zeker in de be ginfase zeer geconcentreerd ver dedigde. Alex van Belkum rooide het voorlopig nog in zijn eentje. Eerst tikte hij de rebound van een gemiste strafworp in en drie se conden voor het verstrijken van de eerste periode gaf hij goalie Erik Vos al voor de derde maal het nakijken. LZ'86 is ondanks deze snel opgelo pen achterstand toch nog in de gelegenheid gekomen de noodza kelijke (zeker voor een derby) aansluiting te verwezenlijken. Bij de stand 4-2, na een relatief goed tweede part van LZ'86, in de der de periode kreeg men middels een man meer situatie deze moge lijkheid. Het lukte LZ'86 zater dagavond maar één van de vijf keer een nummerieke meerder heid te benutten en op dat crucia le moment faalden de pupillen van coach Gijs van der Leden. Na het overleven van deze man minder situatie vertoonde de Zijl/ LGB voor het voltallige publiek nadrukkelijk de aanwezige klas se. Binnen twee minuten schoten de jongens van trainer Rob Schouten de defensie van LZ'86 aan diggelen en vind de laatste periode met een 7-2 stand van de ze in feite al gelopen wedstrijd. Beide ploegen speelden puur op de aanval en de goals vielen als rijpe appels van de boom. Zo produceerde Henk Harteveld, die zich verder onderscheidde door een ietwat irritant gedrag je gens de LZ spelers, een droom- goal in de vorm van een intikbal die hij rechtstreeks van keeper Theo Uittenhout ontving (8-2). Stan van Belkum die in dit duel in de schaduw van zijn broer Alex stond nam aanvallend ook enkele initiatieven en dat resulteerde in zijn gebruikelijke treffers. Joop Siera middels een afstandschot en Wilco van der Zeeuw gaven de stand een wat draaglijker aanzien in deze bloedeloze derby die de stand 11-4 in het voordeel van de Zijl/LGB meekreeg. Katwijk draaide zaterdagavond te gen het Utrechtse UZSC niet best. Na in de beginfase UZSC nog redelijk te hebben bijgehou den, de tussenstanden na de eer ste en tweede periode waren resp. 1-0 en 4-2, moest Katwijk in de laatste perioden ruim zijn meer dere erkennen in UZSC. De Kat- wijkse ploeg is door deze neder laag weer dichtbij de gevaren zó ne beland. Katwijkse treffers: Ar- res Parlevliet lx, Paul van der Putten 2x en Dirk van Leeuwen. Vivax ontving een oude bekende. Wiekslag uit Barendrecht. Vivax handhaafde zijn toppositie door een 7-4 overwinning op deze taaiè tegenstander Wiekslag bleef bij na de gehele wedstrijd angstig dichtbij maar de betere conditie van de Oegstgeestenaren gaf de doorslag: Doelpunten R. Worm- goor 5, M. Rompes en J. Frauen- fëlder DKD stelde teleur door te gen het onderaan staande DONK niet verder te komen dan een 4-4 gelijkspel. Roland Dreef scoorde in het laatste fluitsignaal de ge lijkmaker. Doelpunten: Frank Dreef, Harry van Hoven, Jan v.d. Brink en Roland Dreef. De dames van de Zijl/LGB uitko mend in de eerste klasse verloren met 6-4 van het Ravijn: doelpun ten M. Neuteboom, R. Hassefras, C. van Haastrecht en R. Vonk. De dames van LZ'86 uitkomend in de tweede klasse wonnen met 8-4 van Breda. Leidse doelpunten: Ellen Hoogenboom 2x, Monique van Leeuwen 2x, Wil van MilAn ke Chaudron, Jeannet de Jong. WIM SIERA LEIDEN - In de volleybalcompetitie waren er het afgelopen weekeinde weer de nodige verassingen. Zo wonnen de Gemini-dames van Volley en verloor DAC van AV 40. Bij de heren wonnen LUSV en verloor Gemini van Tornado. Het begon voor Gemini erg goed, maar zij konden het goede spel, maar twee sets volhou den (16-18 en 15-9). Vooral Hans de Jong en Bernard van der Pols waren in grote vorm. Daarna ging de aanval minder draaien en werden de spelverdelers onzekerder. Tornado kon daardoor terugkomen en via 15-4, 15-5 en 15-8 werd het 3-2 voor Tornado. Voor LUSV was het een goed week einde. De naaste concurrente Ge- mini verspeelden punten en zelf won het uit van CVV. LUSV had drie geblesseerde spelverdelers, waardoor aanvaller Frans Klum- per die rol op zich moest In de eerste set was dat nog even wennen (14-16 winst), maar daar na draaide het als vanouds. Met 10-15 en 4-15 werd het snel 0-3 de studenten, die in invaller Vi; f '.v., t I Lz 4* Bas Zaad een belangrijke troef hadden. Bij de dames boekte Gemini in een spannende wedstrijd een 3-2 winst tegen Volley. Er werd kei hard gewerkt en dat was met de steun van het publiek en een ster ke mentaliteit de basis van deze zege. Het middenblok met Marij ke van der Poel en Marian Wilmer was onneembaar voor Volley (14- 16, 16-14, 7-15, 15-7 en 15-11). Gemini 2 moest zonder Cora Brus- iP®ï lÉii i mmmwMmKm frs §ff$ mg 'm"~- n&SLlXüftfll Immit# - - -ja33Sggg gelmatig gaten en daar profiteerde NOVO - - dankbaar van: 3-1. see aantreden tegen PVC. In te genstelling tot het eerste team, was hier van een goede mentali teit geen sprake. Toch kwam Ge- mini voor met 2-1 (15-8, 9-15 en 16-14). In de vierde en vijfde set werd Gemini echter volledig weggeserveerd door de harde top-spin serves van de tegenpar tij (0-15 en 8-15) en een 2-3 verlies. DAC draait de laatste tijd wat min der. Ook hier zakt het geloof in eigen kunnen wat weg en toen de taktische opdracht - om het 3-2-1 systeem van Av'40 te ontrafelen - niet werd uitgevoerd, was het na een gelijkopgaande eerste set (14- 16 verlies) snel'gebeurd. Met 10- 15 en 8-15 werd het een kansloze 0-3 nederlaag. Het Noordwijkse NOVO speelde te gen ASVU een rommelige pot. ASVU beschikt over een zwak blok en slecht georganiseerde verdediging, maar zij kregen de bal toch goed over het net. Ge volg was dat NOVO toch nog een set moest afstaan (de derde met 13-15). De overige sets won NO VO met groot gemak (15-10,15-10 en 15-5). Verdedigend maakte Jenne Westendorp erg veel in druk. In de promotieklas heren had WW tegenstander Jupiter flink onder schat, want het begin was zo on geconcentreerd, dat Jupiter snel de eerste winst binnen had (7-15). Daarna waren de rollen omge draaid en speelde WW zijn te genstander'Finaal weg (15-5, 15-7 en 15-13). Koploper Be Fair bleek ook voor Leython te sterk. Als ex cuus gold het gemis van 2 spelers, maar het 5-15 verlies in de eerste set kwam toch hard aan. In de tweede set organiseerde Leython zijn blok beter en ook de verdedi ging kreeg meer vat op de Be Fair aanval. Het logische gevolg was 15-7 winst. Leython kwam nog voor met 7-0, maar Be Fair bleek over het algemeen toch over iets meer aanval te beschikken, met tweemal 10-15 werd het 1-3 winst voor Be Fair. NOVO kende na de grandioze wed strijd van vorige week nu weer een dieptepunt. In de ruime hal van Zevenhuizen raakte NOVO regelmatig in de war door de vele lijnen op de grond, waardoor er nogal eens buiten het veld werd geserveerd. Zevenhuizen speelde een degelijke partij en was voor NOVO te sterk. Het werd 3-0 via 15-5, 15-12 en 15-12. Bij de dames leverden Thor en RW een bloedig gevecht om de punten. RW begon sterk, kwam op 0-6, maar bij 12-12 was de strijd weer open. Thor pakte door bete re aanvallen de set (15-12). In de tweede set startte RVV stroef. Harde serves van Thor werden niet goed verwerkt. Via 7-0 en 8- 12 kwam men door Maijolijn Ra- vensbergen sterk terug: 9-15. RW bleek echter hiermee teveel te hebben gegeven, want Thor won met 15-9 en 15-11 de wed strijd. LUSV kwam tegen NOVO 2 met 8-10 achter, voordat het vooral door beter blokkeren toch nog met 15-10 won. In de volgende sets was de serveskracht ruim voldoende om NOVO 2 er onder te houden (15-7 en 15-5). Clema Zoetemelk speelde aanvallend sterk. WW speelde een goede wedstrijd tegen Jupiter. Daar het slechts over 6 speelsters beschikte wist Jupiter in het slot van de wed strijd vooral conditioneel de slag toch met 3-2 te winnen (15-11, 13- 15, 7-15, 15-9 en 15-5). De Leython-dames moesten in een thuiswedstrijd de koppositie te gen middenmoter Skania verde digen. Het leek een erg makkelij ke wedstrijd te worden: 15-3 in de eerste set voor Leython. De twee ds set ging wat moeizamer. Na een 10-10 tussenstand besliste Leython deze set echter met 15- 11. In de volgende set stokte er ineens iets. Met 9-0 kwam Ley thon achter. Spelverdeelster Femmy Lagerwaard (ziek op de bank) werd in deze fase node ge mist. Skania won de set uiteinde lijk met 5-15. De laatste set was ook de spannendste. Na een 13-6 voorsprong werd het uiteindelijk 15-13 voor Leython, na een 13-13 tussenstand en Leython won met 3-1. Goede start voor YCH HEERLEN (ANP) - Van Houten/ VCH heeft zaterdag in Heerlen de eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Eu ropese volleybalbeker voor be kerwinnaars (dames) tegen Snia- ce uit Spanje met gemak gewon nen. Het werd 3-0 met als setstan den 15-3, 15-3 en 15-1. LEIDEN - De heren van Olga'Sa- turnus rekenden gisteren af met de reserves van Hellas, waarmee zij samen de ranglijst van de der de divisie G aanvoerden. Dat ge beurde in de Haagse thuishaven, de Vliegermolen in Voorburg. In een gelijkopgaande wedstrijd bleken de roodwitten in de slotfa se in totaliteit toch iets meer in hun mars te hebben dan de bewe gelijke Haagse formatie, 15-13 In de eerste divisie A leed een door blessures geteisterd HVS de twee de nederlaag in successie. Nu wa ren in Amsterdam de dames van Volewijckers sterker dan de pu pillen van Karei te Lindert, 12-8. Hel gemis van spelverdeelster Sjanie Waayer was vorige week tegen WWV al duidelijk merk baar, gisteren moest ook Marijke Luyten van de strijd afzien. Foreholte won met 14-12. Oase speelde gelijk: 7-7. De dames van MMO wonnen dank zij een treffer in de laatste minu ten van Elly van Leeuwen met 7-6 van UVG. Saturnus ging in Voorburg erg mat van start. De gretige Haagse ploeg maakte dankbaar gebruik van de mogelijkheden, die met name werd geboden voor sprong - schoten vanaf negen meter. Het was Anton Klok. die de productie van de Leidse ploeg op gang bracht met een beheerste straf worp: 2-1. Wakker geschud ging Saturnus door naar een 4-2 voor sprong door Wim van Leeuwen. Peter Waalwijk en Menno Bom. Maar de concentratie, vooral in de defensie, zakte weer en het was de beurt aan Hellas om de bordjes te verhangen, 4-5. Tot aan de rust hielden de beide ploegen elkaar m evenwicht, 7-7. Na de hervatting leek toch Hellas naar een zege te zullen doordrukken. Saturnus kon, vaak te statisch handbal lend, geen open ingen maken in de Haagse afweer en liet zelf wel en kele gaten vallen in de defensie, 9-7 voor Hellas. Toen bij die stand de Leidenaars het ook nog met een speler minder moesten stellen - Menno Bom werd voor twee minuten door de goed leiden de arbiters naar de kant verwe zen - zag het er dreigend uit voor Henk Verwey cs. Het was laatst genoemde, die als een echte aan voerder zijn team over het dode punt hielp met een treffer uit een onmogelijke, kleine hoek, 9-8. Pe ter Waalwijk scoorde, nog steeds uit een numerieke minderheid 9- 9 en Hans Blansjaar joeg num mer 10 achter de torenhoge Haag- se doelman. Saturnus was terug in de wedstrijd en zo nadrukke lijk dat Hellas geen kansen meer kreeg. Het werd via 13-9 tenslotte 15-13. De dertiende treffer, een break-out van Hans Blansjaar en Wim van Leeuwen, door eerstge noemde afgemaakt maar door laatstgenoemde beheerst voorbe reid, was zelfs voor het chauvinis tische Haagse publiek een ap plausje waard. HVS zit in de problemen. Waar het aan schort is een spelbepaler. Schutters bezit de ploeg nog vol doende en aan de cirkel is het ge vaar van Lenie van der Bosch ruimschoots voldoende om de de fensie handen vol werk te geven. Wie moet de plaats van Sjanie Waayer overnemenAnk van der Bosch is meer een afmaker dan een spelverdeelster. Vandaar dat Karei te Lindert het accent meer legt op de aanval met twee spel- verdeelstèrs/schutters. Gisteren kwam dat er tegen het felle Am sterdamse Volewijckers, dat nu met HVS de ranglijst van de eer ste divisie A aanvoert, niet uit. Maar ook het andere concept voor de aanval moet met het aanwezi ge speelstersmateriaal kunnen slagen. De voorsprong is verdwe nen, maar misschien werkt dat bevrijdend voor de Stompwijkse elite. De Voorhoutse concurrentie, als Foreholte a.s. zondag in Voor hout de winst binnenhaalt zit de ploeg weer in de kopgroep, moest voor de productie tegen Vido weer een beroep doen op Nel Geerlings en Hannie Boskamp. Van de 14 treffers scoorde genoemd duo er maar liefst 11 Oase verdedigt momenteel goed en daarom is het jammer dat de ploeg in de aanval nog te vaak te snel tot een afmaak wil komen. Gisteren gebeurde dat in een ei genlijk al gewonnen positie. Gilze zag in de slotfase tegen een geor ganiseerde Oase-defensie vrijwel geen mogelijkheden om een doel treffend schot af te vuren. Temeer niet omdat keepster Monique van der Meer een topperiode lijkt door te maken. Zij stopte van de vier strafworpen voor Gilze twee zeker niet zacht of onzuiver ingeschoten ballen. Het was Oase dat met een 7-5 voorsprong eerst onnodig risi co nam met een verre uitstap in de defensie7-6 en later toen Gilze noodgedwongen op "pressing" overging de bal langs de cirkel speelde i.p.v. terug op de tweede lijn, 7-7 in de break-out.'MMO speelde tegen UVG een rommelige wedstrijd, vooral in aanvallend opzicht. De persoonlijke kwali teit, die de ploeg telt, besliste de wedstrijd tenslotte toch: 7-6. In de afdelings eerste klasse won nen de dames van Northa van Kwiek Sport 15-11rust 8-2. Fore- holte 2 had met een verzwakt Olympia, dat aardig debuteerde in de tweede klasse, geen pro bleem, 12-3, rust 5-1 en in de vier de klasse speelde Rijnsoever ge lijk tegen Oase 4, 6-6, rust 5-2. Bij de heren verloor HVV'70 in de tweede klasse met 12-13 van Quintus 3, won Rijnsoever met 17-13, rust 12-9, van Hercules 2, overklase MSV met 23-8, rust 9-4 Northa en bleef MMO met 20-19 net in de meerderheid tegen DIOS. FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18