N oord wij k-RB B een zouteloze vertoning: 1-2 Rienks stelt orde op zaken tijdens RCL-Quick Boys SfÉÈ TerLeede is van slag: 0-0 Lisser Boys geeft punt weg Katwijk ongelukkig naar nederlaag: 0-1 MAANDAG 15 DECEMBER 1980 SPORT SPORT PAGINA 17 SPORT SPORT SASSENHEIM - Ter Leede kon zaterdag tijdens het thuisduel tegen NSC de hoge positie op de ranglijst niet waarmaken. Het treffen ein digde in een doelpuntloos ge lijkspel, waarbij eerder NSC dan Ter Leede uitzicht op een eventuele overwinning had. Ter Leede trainer Spaan kon schreeuwen wat hij wilde, enig positief effect op het spel van zijn ploeg had dat niet. Op het druk bezette middenveld werden de ballen voortdu rend ingeleverd. Enige lijn viel er in het Sassenheimse spel niet te ontdekken, terwijl pogingen tot individuele ac ties van het aanvalstrio Van der Plas, Schut en Jan van Harskamp smoorden in de stugge defensie van de Nij- kerkers. Omgekeerd gold dat groten deels ook voor NSC. De aan- valslinie van de bezoekers kon echter nog enige verwar ring in de gelederen van de opponent zaaien. De oorzaak van het kwaad leek duidelijk: omdat Nanne Sluymer licht geblesseerd aan de kant bleef moest Nico van der Fange de positie van laatste man inne men. Een succes werd dat niet, want de aanvoerder leed veelvuldig balverlies, met alle gevolgen van dien. Boven dien miste de thuisclub nu een spelbepaler op het mid denveld. Van der Fange's plaatsvervanger Hans Ouds hoorn kwam in deze rol im mers niet uit de verf. Al spoedig in de tweede helft kwam Sluymer alsnog het veld indraven. Het gewenste effekt bleef echter uit, want toen bleek dat Van de Fange gewoon zijn dag niet had. In de vierde minuut werd een goed schot van de verder on zichtbare Jan van Harskamp ternauwernood gekeerd door doelman Van der Pol. Von- hoff en de gevaarlijkste Nij- kerker Muis waren in de 19de en 29ste minuut dicht bij een treffer, maar faalden in de af werking. In de iets interessan tere tweede helft moest goalie Wim van Harskamp op acties van wederom Muis en Von- hoff tweemaal zijn klasse to nen. Ter Leede stelde daar een door Pieter van der Plas net over het doel getikte bal tegenover. RUUD DOBBELAAR LISSE - Lisser Boys is er we derom niet in geslaagd een thuiswedstrijd in zijn voor deel te beslissen. Tegen het eveneens in de onderste re gionen verkerende "De Zwer vers" uit IJsselmonde kwa men de bollenstreekbewo ners uiteindelijk niet verder dan een 2-2 gelijkspel, na tot diep in de tweede helft nog op voorsprong te hebben ge staan. Een door Jaap Ling- beek onnodig veroorzaakte strafschop deed de thuisclub echter de das om. Na een moeizame openingsfase waarin beide ploegen het dui delijk te kwaad hadden met de straffe zuidwestenwind, gaf Kees Karstens de aanzet tot een aardige voetbalperio de. Gelanceerd door Ed Grif fioen, stevende de kleine spel- bepalende middenvelder recht op het vijandelijk doel af. Diens schot verdween ech ter voorlangs. Kort daarop was het "De Zwer vers" aanvaller Lesley Esajas die wel de juiste richting vond. Een splijtende pass van Luuk Wilschut bracht deze donkere rechterspits in stel ling die met een flitsende schijnbeweging de Lisser de fensie misleidde en keeper Nico Groeneweg het nakijken liet; 0-1. De Lissenarcn lieten zich door deze tegenslag niet ontmoedi gen. In kansrijke positie werd Kees Karstens door opponent Jaap van Prooijen pootje ge licht. De door de Vlaardingse arbiter Dammers toegekende strafschop leverde Karstens geen problemen op: 1-1. Tien minuten later was doelman Ben van Dijk opnieuw een ge slagen man. Een door Kees Karstens snoeihard genomen vrije trap werd door Leen Wessels pardoes in eigen doel gewerkt: 2-1. Na de hervatting deden de be zoekers er alles aan om alsnog een puntendeling af te dwin gen. Dit leek in de 63 ste mi nuut zijn vruchten af te wer pen. Een voorzet van Luuk Wilschut werd door Leen Wessels ingekopt. Het leer spatte echter op de paal waar na Lesley Esajas tot driemaal toe geen kans zag de terugge sprongen bal in het doel te werken. Kort voor tijd stak li bero Jaap Lingbeek de IJssel- monders evenwel de helpen de hand toe: penalty. John 't Jong liet zich dit buitenkans je niet ontnemen. Uitblinker Bram Brandt brengt redding. Teun van der Plas, weggestuurd na een foutieve kopbal van HansBraat, komt te laat. René Kamminga kijkt bezorgd. Katwijker zorgt op valreep voor 1-1 LEIDERDORP - Even abrupt als hardhandig verstoorde Freek Rienks de Leiderdorpse droom. Tot in de blessuretijd mocht het hevig tegenspartelende RCL een onverdiende 1-0 voorsprong koesteren. Quick Boys was in slaap gesust maar kennelijk toch nog net op tijd wakker geworder-Terwijl de afgematte RCL-defensie even wegdroomde sloeg de robuste Katwijkse voorstopper alsnog keihard toe. Op aangeven van Nico Kuyt kogelde hij op de valreep de gelijkmaker achter de verbouwereerde uitblinker Bram Brandt. Na even wat te hebben weggeslikt konden de Leiderdorpers toch vrede hebben met deze ontkno ping van de ronduit bedroevende derby. "Want", zo gaf men in de kleedkamer van de thuisclub grif toe, "dat doelpunt van Quick Boys was volkomen terecht. We hebben vandaag gewoon een punt gewonnen" Terwijl men in de Quick Boys kleedkamer opgelucht adem haalde over het feit dat het geluk kig net niet helemaal fout was ge lopen, zoals een maand geleden in de thuisbeurt tegen GVVV (0- 1), werd de 1-1 een deur verder als een overwinning gevierd. Begrijpelijke vreugde want zoals verwacht was RCL in de streek gebonden krachtmeting duide lijk de minst sterke gebleken. Zo wel in letterlijk als figuurlijk op zicht. De RCL-jonkies René Kamminga (18),. Rob Sterk (18), Sieto Schalkers (18) en Otto de Jonge (17) hadden in fysiek op zicht bar weinig te vertellen bij hun vaak twee koppen grotere te genstanders. Voeg hierbij het betere loopvermo gen van de Katwijkers en het een richtingsverkeer op de Bloemerd is verklaard. Vooral toen Hans Braat na een kwartier spelen vol komen onverwachts maar wel zeer fraai en doeltreffend had uit gehaald beperkten de Leiderdor pers zich tot het verdedigen van die voorsprong. Tot groot ongenoegen van alles wat Katwijks was trokken de gasthe ren een levende muur op ter hoogte van de eigen zestien me- terlijn. Quick Boys mocht naar hartelust aanvallen maar deed dat zo doorzichtig dat de Leider dorpse afweer tot in de blessure tijd moeiteloos overeind bleet Met name Quick Bovs-middenvel- der Fred Eijsberg mocht zich dan naderhand opwinden over de ne gatieve speelwijze van RCL ("Ik vraag me af of die jongens op zo'n manier nog plezier in voetballen hebben") ook hij moest toegeven dat zijn ploeg hopeloos faalde op het onderdeel spelmaken. Eijsberg: "Dat is inderdaad een probleem bij ons. Er is op dit mo ment eigenlijk niemand in de ploeg die echt het spel naar zich toe kan trekken en verassende openingen kan maken. Mis schien dat Huug Aandewiel het aankan maar hij moet de zaken nu achterin regelen". Volgens RCL-oefenmeester Theo de Waard was het puur verdigen- de spel van zijn ploeg geen be wuste keuze maar noodzaak. "We kregen van Quick Boys een ver dedigende rol opgedrongen. In het begin kwamen we er nog een paar keer aardig uit maar de druk groeide naarmate de wedstrijd vorderde. Op het laatst konden we er gewoon niet meer uitko men. Toen het was het wachten op een tegendoelpunt". Volgens de Waard was ook het ont breken van Pierre van Gemerden (voor een duel geschorst een be langrijke oorzaak van het spora dische en gebrekkige aanvals- werk van zijn "ploeg in opbouw". "Pierre verkeert de laatste tijd in een sterke vorm. Met hem erbij hadden we meer countermoge lijkheden gehad. We hadden nu voorin geen enkele ervaring en dan is het tegen een gelouterde ploeg als Quick Boys moeilijk voetballen" Moeilijk voetballen was het ook voor de kustbewoners. Met de op eenhoping van rood-witten voor de veste van Bram Brandt wisten zij geen raad. De spelers die het spel moesten maken. Nico Kuyt en libero Huug Aandewiel. zagen hun passes vrijwel allemaal in de voeten van tegenstanders be landden Deze waren evenwel zo vriendelijk om het leder vervol gens weer net zo hard naar Kat wijkse zijde te retouneren zodat er sprake kon zijn van zoiets als druk op het RCL doel. Last hadden de Katwijkers ook van RCL-doelman Bram Brandt die betrouwbaar en IJzersterk keep te. Zijn katachtige reactie op een steenharde kopbal van Kees van Rooyen, een kwartier voor tijd, hoorde zonder meer thuis in de categorie 'onmogelijke reddin gen'. Ook spelleider Frikken, die zich als een hinderlijke verkeersagent door de uitstekend bespeelbare piste bewoog, was in Quick Boy s-ogen een lastpost. "Die man haalde ons uit het spel door te fluiten voor allerlei onzinnige dingetjes maar wat er echt ge- beurde zag hij niet. Hij volgde het spel op tientallen meters af stand". Middenvelder Kees van Rooyen mocht evenwel zijn handen dichtknijpen toen diezelfde Frik ken zijn keiharde overtreding ten opzichte van de keihard zwoe gende en knap spelende Rob Sterk niet met een boeking be strafte. Van Rooyen, kennelijk geïrriteerd door de onmacht van Quick Boys om de massale Lei derdorpse verdediging aan flar den te scheuren, maaide de RCL- dreumes genadeloos tegen de vlakte maar Frikken toonde cle mentie. Wat de in de slotfase tot extra spits gebombardeerde Rienks dus dui delijk niet deed Hy stelde met zijn verwoestende uithaal toch nog orde op zaken. JAAP VISSER "Gestrafte" Van der Zwan beslist derby N van Duin t NOpRDWIJK - Aan het begin van de competitie riep iedereen 'Hosanna' toen de compe titie-indeling in de eerste klasse A bekend werd gemaakt. Alle 'Leidse' clubs in dezelfde poule, dat beloofde wat. Toegegeven, Noordwijk, Quick Boys en Rijnsburgse Boys bezetten topposities, terwijl RCL steeds beter gaat draaien. De onderlinge ontmoetingen liepen echter praktisch allen uit op teleurstellende vertoningen. Noordwijk-Rijnsburgse Boys (1-2) leek zaterdag dé positieve uitzon dering te gaan worden. Koploper Noordwijk zou gebrand zijn op revanche na een reeks van matige prestaties, terwijl de ploeg van trainer Wijnands geregeld uit de slof schiet. De Rijnsburgsers schuwen dan ook bepaald niet de aanval. De ingrediënten waren derhalve aanwezig voor een goe de 'pot', maar zowel Noordwijk als Rijnsburgse Boys maakte er een zouteloze derbv van. Hoewel Piet Buter naderhand wei gerde toe te geven, dat zijn forma tie van slag is, bewezen zijn pupil len het tegendeel. Zo gemakke lijk als er in het begin van de com petitie met de opponenten werd afgerekend, zo stroef loopt de Noordwijk-machine de laatste weken. Voorheen werd er in de badplaats achteloos geroepen „we zijn mooi weervoetballers' als er naar een verklaring voor de steeds terugkerende winterslaap werd gevraagd. „En in dat praatje beginnen we nu bijna zelf te gelo ven", vertelde John Manuputty. „Maar het is natuurlijk wél het makkelijkste om daar naar te ver wijzen". De werkelijke reden lijkt dit jaar evenwel dieper te liggen. „De ani mo is een beetje weg", vond Sjaak Sluys. „Ik hoef dit jaar niet zo nodig wèèr kampioen te wor den. En we hoeven echt niet bang te zijn, dat we niet bij de bovenste drie eindigen. Dat gebeurt heus wel. In elk geval geef ik Rijns burgse Boys dit jaar een goede kans kampioen te worden". De grootste tegenstander van de Rijnsburgers op jacht naar de ti tel is de grilligheid. Doordat gere geld een speler zijn kop in de wind gooit, vertoont het team op vallend veel overeenkomst met een duiventil. Voor het treffen met de landskampioen was top scorer Henk van der Zwan naar de dug out verwezen. Vorige week zaterdag kwam de spits niet opdagen bij de vriendschappelij ke ontmoeting tegen Katwijk. Van der Zwan moest daarvoor boeten. „En daar kon ik vrede mee hebben", bekende hij laco niek. De zwaarlijvige puntspeler viel vlak na rust in en vierde daar na ook nog een persoonlijke triomf door de winnende treffer voor zijn rekening te nemen. Terwijl Van der Zwan er aanvanke lijk naast stond, maakte Leo van Delft zijn rentree. De 20-jarige vleugelverdediger is een duide lijk voorbeeld van de Rijnsburg se grilligheid. Vorig jaar speelde Van Delft nog een proeftraining bij Feyenoord. Het bleef toen voor hem bij één retourtje naar De Kuip. want verklaarde hij: „Ik beschouw voetbal als mijn hobbv en niet als mijn werk". In datzelf de seizoen stopte hij ook met voetballen. „Ik werd in het twee de gezet en kreeg ruzie met de trainer. De meesten durven hun bek niet open te trekken tegen hem. Ik dus wel, maar daar heb ik nu min of meer spijt van". Omdat het bestuur bleef aandringen op een terugkeer („Ze vroegen of ik als u blieft weer terug wilde ko men"), meldde Van Delft zich weer aan na een gesprek met Wij nands. Hoewel hij in de zomer „geen bal had aangeraakt", liep het volgens hem direct „hardstik- ke lekker in het tweede". De dienstplichtig militair bleef ook na zijn rentree bij Rijnsburgse Boys nukken vertonen. Enkele weken geleden nam hij zoals hij het zelf uitdrukt „wraak". „Ik moest toen een vriendschappelij ke wedstrijd spelen en ben toen zonder af te bellen weggeble- Vertwijfeld kijkt Rijnsburgse Boys-sluitpost Sloos toe hoe de Noordwijk-trejfer tol stand komt. Gerlof (1) loopt juichend weg ven". Dat had wel tot consequen tie dat Van Delft een basisplaats in het eerste voorlopig kon verge ten. Omdat Nico Zwaan zijn trainings pak mocht aanhouden (Wij nands: „Hij is de laatste weken wat uit vorm"), deed de Alkmaar- der oefenmeester zaterdag weer een beroep op Van Delft. De lin kervleugelverdediger speelde een solide partij, maar ontving wel een boeking toen hij in de 16- de minuut wat al te hardhandig kennismaakte met Ed Strijk. Bo vendien scoorde zijn directe te genstander Timo Gerlof met een magnifiek hakje de 1-0, nadat Jan Willem Bogers daarvoor de Rijnsburgse defensie had ontra feld. Het was ook Bogers, die reeds in de tweede minuut bijna de 1-0 had gevonden. Uit een vrije trap schoot hij het leder tegen de lat. Dat doelpunt en dat schot waren de enige twee noemenswaardige acties, want beide ploegen slaag den er amper in een fatsoenlijke aanvalsopzet uit te voeren. Teke nend was wel dat slechts twee corners werden geforceerd en beide doelwachters uitgezonderd bij doeltrappen en terugspeelbal len bijna niet in actie hoefden te komen. Door die 1-0 achterstand moesten de volgelingen van Wijnands wél de rol van 'kat uit de boom kijker' verlaten. Hoewel de streekderby ook toen kwalitatief gezien niet op een aanvaardbaar niveau werd afgewerkt, kwam er wat meer be zieling in het duel. Johan de Kroon zette in de 55ste minuut goed door en tekende de 1-1 aan. Halverwege de tweede rondgang verzorgde Henk van der Zwan het winnende doelpunt, waarna de Rijnsburgers verzuimden die voorsprong te vergroten in de counter. In de slotfase ontving Arie van Dijk nog een boeking. HERMAN POOS KATWIJK - De weg naar het kam pioenschap in de zaterdag derde klasse voor Katwijk is toch zwaarder dan het zich liet aan zien. Na een reeks overwinnin gen in het begin van de competi tie, bekroond met het leider schap, moest Katwijk zaterdag op eigen veld een nederlaag ac cepteren. Tegenstander Unicum won met 0-1. Geheel onnodig eigenlijk. Katwijk had zeker in de eerste helft goede kansen om ook dit keer weer de twee punten te pakken. Een schuiver van Wim Guyt 1 werd door de keeper van Unicum niet goed gestopt. De rebound werd opnieuw ingeschoten door Wim Guyt 2, maar dat schot belandde op de paal. Ook een kopbal van Gerrit Pronk (na een goede voor zet van Gidi van der Bent) be landde niet in, maar net naast het doel. De tweede helft was het aankijken niet waard. De ploegen hadden eigenlijk geen echte scorings kans meer. Toch kwam Unicum met enig geluk op voorsprong. Na een schot stuitte de bal via de hak van Wim Guyt 1 ongeveer twintig centimeter over de doel lijn en de beslissing was gevallen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17