"Een huiveringwekkend besluit" Meuleman bezorgd om vermindering inleg toto/lotto Vrij KNVB bij CRM op matje geroepen Van Thijn hekelt KNVB-keuze voor trip naar Uruguay Speler van Emmen weigert medewerking aan dopingcontrole Grensrechter slaat man hersenschudding met hoekvlagpaal... MAANDAG 15 DECEMBER 1980 ZEIST (GPD) - Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM heeft de KNVB uitgenodigd voor een gesprek over de sa nering van het betaald voet bal. Dat gesprek vindt vrijdag op het ministerie in Rijswijk plaats. Onderwerp van be spreking is het nieuwe vierja renplan, aan de hand waarvan de gezondmaking van het be taald voetbal moet worden voltooid. De eerste fase van het sane ringsproces moet aan het ein de van dit seizoen zijn vol tooid. Over de bereikte resul taten is zowel de KNVB als de staatssecretaris nauwelijks te spreken. De totale schulden last van de clubs is in die pe riode alleen maar toegeno men tot ruim 50 miljoen gul den. De voetbalbond wil dan ook, dat de subsidiegevers (rijk, gemeenten en sporttota- lisator) in het nieuwe gezond- makingsplan de hoogste prio riteit geven aan de sanering van de schuldenlast. Ontevreden Ook staatssecretaris Wallis de Vries is ontevreden over de vorderingen van het sane ringsproces. Hij wijt de slech te resultaten aan de KNVB. Voor de NCRV-radio ver klaarde hij zaterdagmiddag: ,,De KNVB houdt zich niet SPORT SPORT ZEIST (ANP) - De aflossing van de wacht, dat zou het hoofdpunt zijn van de zaterdag op het sportcentrum te Zeist gehouden bondsvergadering van de KNVB. Met daarna de receptie om afscheid te nemen van de vertrekkende bondsvoorzitter Wim Meuleman, en - waar nodig, want wie kent hem op het bestuurlijke niveau inmiddels niet in de vaderlandse sportwereld om kennis te maken met zijn opvolger Jo van Marle. Daarbij kwam echter de "zaak- Uruguay", die een nieuwe agen dering nodig maakte. Door de duidelijke en niet mis te verstane verklaring van mr. Eric Vilé als voorzitter van de sectie betaald voetbal over het bondsstand- punt, welke verklaring nauwe lijks ruimte liet tot discussie, had aan de voorwaarden. Er zijn krachten binnen de voetbal bond, die teveel geld willen uitgeven. Daar moet een ein de aan komen, anders gaat de boel failliet". Eric Vilé, voorzitter van het sec- tiebestuur betaald voetbal, had er nauwelijks behoefte aan op de uitlatingen van de bewindsman te reageren. „We zijn uitgenodigd voor een ge sprek en we horen dan wel wat de klachten van de staats secretaris zijn. Als hij spreekt over krachten die teveel geld willen uitgeven, dan neem ik aan dat hij de spelers bedoelt. De salarisposten zijn inder daad aanmerkelijk toegeno men. Maar de oorzaak daar van ligt in de door de overheid opgelegde verplichting om een cao voor beroepsvoetbal lers in te voeren", aldus Vile.' Ook de scheidende bondsvoor zitter Wim Meuleman sprak in zijn afscheidsrede met zorg over de financiële positie van het betaald voetbal. „Wil de gezondmaking van het be taald voetbal een kans van slagen hebben, dan zullen de salarissen moeten worden te ruggeschroefd". De invoering van de cao heeft de salarispos ten echter met drie miljoen gulden doen toenemen. fo *6; V - V T .'i. het toegevoegde agendapunt nauwelijks invloed op de norma le gang van zaken op de bonds vergadering. En zo bleef toch ei genlijk de aflossing van de wacht de meeste en ook het langst de aandacht vragen. In zijn openingswoord gewaagde de voorzitter Meuleman van de Speelverbod Leidse Boys LEIDEN - Een onderling partijtje op een afgelast veld is de afdelingsvcrcniging Leidse Boys duur komen te staan. Zon der medeweten van het bestuur trapte de selectie verleden week zondag op het kletsnatte Boshuizerkadeveld een bal letje maar en passant werden ook di verse graszoden verminkt. Dat viel bij de sportstichting niet in goede aarde en Leidse Boys werd een voorlopig speel verbod opgelegd. "We weten nog niet voor hoelang", vertelde secretaris Smit. "Ons is alleen per brief meege deeld dat het veld rust nodig heeft. Stom, we moeten de fout bij onszelf ZEIST (GPD) Het besluit van de bondsvergadering van de KNVB om aan het einde van dit jaar deel te nemen aan het toernooi om de mini-wk in Uruguay heeft met name in de Tweede Kamer negatieve reacties opgeleverd. Ed van Thijn, woordvoerder van de PvdA, sprak over een huive ringwekkende beslissing, waarvan het cynisme afdroop. Ben Hennekam van het CDA vond het jammer dat de KNVB in het geheel geen rekening heeft ge houden met de uitspraak van de Tweede Kamer, die de deelne ming ongewenst heeft genoem- d. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM, belast met sportzaken, toonde zich zaterdagmiddag niet verrast. Hij wilde niet ingaan op de inhoud van het bondsbesluit. „Dat is de eigen verantwoorde lijkheid van de KNVB. Maar het besluit is genomen op democrati sche wijze. En daar ben ik blij mee". Van Thijn was daarente gen uitermate fel in zijn kritiek. ,,De KNVB gebruikt het argu ment, dat de sport niet als speer punt van de buitenlandse poli tiek mag worden gebruikt. Maar Voetballers slaags op de tribune POELDIJK - Het "vrouwen en kin deren eerst" geldt ook tijdens voet balwedstrijden. Dat werd gisteren bewezen door een paar spelers van de Leidse tweedeklasser LDWS, die in bet duel bij Verburch een niet alledaags uitstapje maakten die hun ploeg bijna op een unieke tegentreffer kwam te staan. Mid den in een gevaarlijke aanval van de Poeldijkse voetballers liet een aantal Leidse spelers het spel voor wat het was en klom over de hek ken van het speelveld om de tribu ne te betreden. Niet om beschut ting te zoeken tegen de regen of de wind, maar om een paar rake klap pen uit te delen aan een Verburch- supporter. Deze "supporter" plaatste geduren de de wedstrijd geregeld minder vleiende opmerkingen aan het adres van aanwezige Leidse spe lersvrouwen. Op een gegeven mo ment werd het één van de dames teveel. Zij begon er met een majo- rettestok op los te timmeren. De man in kwestie viel niet uit de toon cn liet ook zijn handen wapperen wat opgemerkt werd door de voet ballende Leidenaars, die in een mum van tijd vechtend over de tri bune rolden. Dat alles terwijl de spelers van Verburch laconiek hun aanval uitspeelden en LDWS-doel- man Wim Visser tot een fraaie red ding dwongen. Daarna had ook de scheidsrechter in de gaten wat zich op de tribune afspeelde. Hij onder brak het duel om de spelers tot kalmte te manen, waarna de wed strijd weer kon worden hervat. de voetbalbond vergeet, dat zij nu door het bewind in Uruguay als politiek speerpunt wordt ge bruikt". Het besluit om deel te nemen kwam in de bondsvergadering soepel en nagenoeg probleemloos tot stand, nadat Eric Vilé,voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, namens het bondsbe- stuur een verklaring had afge legd. Vilé zette de gebeurtenissen rond de inschrijving eerst nog eens op een rijtje. In oktober van het vorig jaar had de KNVB een uitnodiging voor de deelneming ontvangen. Na beraad met alle betrokkenen, de belangenorgani saties van de clubs (FBO), spelers (VVCS) en trainer iVVON), be sloot de KNVB in het begin van 1980 aan de uitnodiging gehoor te geven. Vilé: "Maar we kunnen niet toestaan dat alleen sport wordt gebruikt' schijn tegen hebben, maar het is zeker niet de bedoeling dat alleen de sport wordt gebruikt. De wijze van argumenteren en de toonzet ting van Vi'é steekt me. We kun nen er niet omheen dat de Twee de Kamer zich duidelijk heeft uit gesproken en dat de KNVB die Kameruitspraak negeert. Dit zal de verhouding tussen sport en politiek niet ten goede kome- In i i dit jaar werd de vaste Tegen het standpunt Kamercommissie van CRM dit besluit op dc hoogte gebracht. En in september van dit jaar sprak de voetbalbond over de deelneming met het ministerie van buitenlandse zaken. „Tot dat moment had nog nooit iemand te gen ons gezegd, dat we beter niet naar Uruguay konden gaan. Het ministerie van buitenlandse za ken wees ons alleen op de schen dingen van mensenrechten in dat land en op de gevoelens, die deel neming van Oranje aan dat toer nooi in ons land zouden kunnen oproepen. Maar een advies om niet te gaan, is niet gegeven", al dus Vilé. Naar aanleiding van de acties tegen de deelneming, het gesprek met het Comité Olympische Spelen en Mensenrechten en de uit spraak van de Tweede Kamer heeft de KNVB de deelneming in heroverweging genomen. Vile: „De sport is een onderdeel van het maatschappelijk gebeuren en heeft daarom ook te maken met de politiek. Nederland heeft vele officiële en officieuze contacten met Uruguay, zoals diplomatie ke. culturele en handelsbetrek kingen. In het licht daarvan kan niet alleen aan de KNVB worden gevraagd om de betrekkingen met Uruguay af te breken'. Vilé vervolgde: „Natuurlijk betreu ren wij dc schendingen van men senrechten in Uruguay. Maar niet alleen de sport moet zich buigen over het beleid ten opzichte van dit soort landen. Dat moet de hele samenleving doen. Dat is niet ge-' beurd en daarom kunnen we niet toestaan dat de sport wordt ge bruikt als speerpunt van een niet bestaand buitenlands belei- d" CD A-woord voerder Hennekam: „Het is telkens hetzelfde liedje, datje van Vilé hoort. Ik geef toe dat we als Tweede Kamer de het bondsbestuur tekenden slechts vier afgevaardigden uit het ama teurvoetbal bezwaar aan. Woord voerder Lelyveld: „Wij zijn tegen de deelneming en wensen geen verantwoordelijkheid te dragen voor het standpunt van de Bond", woorden die werden be groet met applaus van een groep je actievoerders, dat de vergade ring bijwoonde en namens 125 amateurteams een petitie aan bondsvoorzitter Wim Meuleman overhandigde. In de petitie kon digden de 125 amateurteams een staking van één competitiewed strijd aan om afkeuring over dc deelneming aan het toernooi in Uruguay te laten blijken. Uit solidariteit met het stakende reserve-elftal speelden de spelers van het ecrsi shirtjes, die tevens fungeerden als spandoeken. Met het borstopsehrift "Voetbal Ja'' passant hun ontstemming uit over het bondsbesluit i team van SC Overamstel i m de rugleuze "Uruguay nee oor een Oranjetrip naar hi zeven vette en zeven magere ja ren, waarbij hij een beroep op al len deed om ondanks de sterk te ruggelopen resultaten toch volle dig achter het Nederlands elftal te blijven staan. Bovendien sprak Meuleman. zoals ook later zijn opvolger ("Het scheelt 400.000 gulden per week"), zijn veront rusting uit over het teruglopen van de inkomsten uit de lotto- cn de totogelden, die voor vele ver enigingen de financiële levensa der betekenen. Eveneens had Meuleman zorg over het stijgen de aantal overschrijvingen, het geen naar zijn oordeel niet ge tuigt van echte clubliefde. Ten tweede male voerde Meuleman het woord bij de installatie van Van Marle als bondsvoorzitter, die vervolgens in zijn repliek eni ge hoogtepunten uit het veertien jarige bondsvoorzitterschap van Meuleman de revue het passeren, zoals daar waren de verzelfstan diging van de secties amateur- en beroepsvoetbal, de verplaatsing van het bondsbureau van Den Haag naar Zeist en de successen van het Nederlands elftal bij de wereldkampioenschappen van 1974 in West-Duitsland en van 1978 in Argentinië, beide keren tweede, en die van het vaderland se clubvoetbal in Europees ver band. Van Marle karakteriseerde zijn voorganger als een typisch man van het harmoniemodel, een bindend element, en voor zijn grote verdiensten voor de KNVB maakte Van Marle de benoeming bekend van Meuleman tot erelid van de bond. Als basis voor zijn functioneren als bondsvoorzitter ziet Van Marle het rapport "zelfstandigheid KNVB" uit 1974. Waarbij hij voor zichzelf een aparte portefeuille ambieert met daarin onder meer het Jeugdplan Nederland Waar uit zfins inziens meer rendement gehaald moet worden, zowel op het punt van de technische als van de maatschappelijke begelei ding, de voorlichting en public relations, die, zoals Van Marle het uitdrukte: "bepaald niet voor de schoonheidsprijs in aanmerking komen". Verder vroeg hij aan dacht voor de grondtechnische dienst en de opleidingen, de ex ploitatie van het Sportcentrum, personeelszaken en de contacten met de nationale bonden en de overheid, zo ver die niet onder verantwoordelijkheid van de sec ties vallen. In zijn maiden speech sneed Van Marle vervolgens twee proble men aan. namelijk dat van het ka der - "Het professionaliserings proces moet ons tot diep naden ken stemmen, daar hiermee het gevaar niet denkbeeldig is, dat er een groot verloop bij het vrijwil lig kader optreedt, mede daar het werk door de vele overheids maatregelen voor de vrijwilliger steeds moeilijker wordt" - en dat van de spel verruwing. Aandacht vroeg Van Marle te dien aanzien van de leiders, begeleiders en spelers om de schoonheid van het voetbalspel hoog in het vaandel te houden, opdat de massa zich niet van het voetbal afwendt. Op de in de middaguren gehouden zeer druk bezochte receptie maakte voorzitter Wouters van de Koninklijke Belgische Voetbal Bond de benoeming van Meule man bekend tot erelid van zijn bond, waarbij hij tevens medede ling deed van het feit dat de cx- KNVB-voorzitter morgen bij de minister van cultuur in Brussel wordt verwacht ten einde daar een koninklijke onderscheiding in ontvangst te nemen. Voorzitter Van Dorst van de Nederlandse Sport Federatie speldde Meule man de erespeld van de NSF op. GRONINGEN (GPD) - Gienus Meijerink van dc amateur- hoofdklasser Emmen heeft na afloop van de wedstrijd Rohda- Emmen in Raalte geweigerd mee te werken aan een dopingon derzoek. Dr. Oosthoek was namens de KNVB aanwezig voor het onderzoek naar mogelijk gebruik van stimulerende middelen in het amateurvoetbal. Deze speurtocht van de KNVB is zuiver informatief en het wekte dan ook verbazing dat Meijerink medewerking weigerde Zijn eveneens aangewezen ploeggenoten Roossien en De Raaf lever den wel hun plas in. evenals drie spelers van Rohda. Meijerink motiveerde zijn houding als volgt: ,,lk ben hier princi pieel op tegen. Laten ze eerst het betaalde voetbal maar eens gaan onderzoeken. Ze hebben trouwens wel de besturen om medewer king gevraagd, maar nooit de spelers". Kort voordat Meijerink zijn weigering kenbaar maakte, verkondig de Rohda-trainer Jan Kemkens: „Meijerink is bij de dopingcon trole erbij. Het was niet normaal zoals hij speelde". Stakers hangt in Velsen royering boven hoofd.. DRIHU IS 'GPD) Hel bestuur van de voetbalvereniging Velsen be slist vanavond in een extra be stuursvergadering of zes spelers van het tweede zondagelftal in derdaad moeten worden ge royeerd. Dat is noodzakelijk geworden na dat de zes voetballers legen de »ia- drukkelijke wens van het bestuur in gisteren toch gestaakt hebben om zo hun ongenoegen omtrent de trip die het Nederlands elftal naar Uruguay voert kenbaar te maken. Na een paar minuten in hel duel lussen Velsen II en Ajax V pakte Velsen-aan voer der Wil Koks de bal op en leverde die bij de scheidsrechter in. TEEFFELEN (GPD) - Bij een enorme vechtpartij tussen twee voetbalclubs in het Noordbrabantse Teeffelen, zijn gistermiddag drie gewonden gevallen. Het tumult ontstond toen de scheids rechter een doelpunt van een van de bezoekende spelers afkeur de. De man ontstak daarna in hevige woede, waarop de scheids rechter hem beval het veld te verlaten Dat gebeurde echter niet. De scheidsrechter werd tegen dc grond geslagen, andere spelers en het publiek gingen zich met de zaak bemoeien, met als gevolg een massale vechtpartij Nadat de Rijkspolitie met veel moeite de zaak onder controle had gebracht, moesten drie gewonden naar een ziekenhuis in de om geving worden afgevoerd. Een van hen bleek een zware hersen schudding te hebben opgelopen, nadat een grensrechter, die de scheidsrechter te hulp was gesneld, met de hoekvlagpaal om zic h heen had geslagen cn vervolgens het paaltje boven op het hoofd van het slachtoffer in tweeën had gebroken. Dc Rijkspolitie heeft de namen van de twee voetbalclubs, die op deze manier met elkaar in strijd kwamen, niet doorgegeven

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13