Reagan's rompkabinet: reserves Coluche: een clown gaat in de politiek Obote koerst op overwinning af GOUD ZILVER British Steel laat 20.000 man afvloeien Duidelijke politieke lijn ontbreekt in technocratisch gezelschap °lSmGKempen&f,GBegeer Poolse kerk schaart zich achter regering Peperduur hamerstuk ZATERDAG 13 DECEMBER I960 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De groep Repu blikeinse heren van gemiddeld 56 jaar, dié donderdag is aangetreden als Reagens „rompkabinet" voor de komende machtswisseling in de VS, is niet zonder reserve ontvan gen. Niet alleen omdat de kandi daat voor het ministerie van buiten landse zaken vooralsnog ontbreekt, maar omdat het gaat om een gezel schap waarvan de samenstelling geen duidelijke politieke lijn ver raadt. Slechts de jongste uit het ka binet, dat overigens niet compleet is, Dave Stockman (34), lid van het Huis van Afgevaardigden, geniet bekendheid als verdediger van een politiek standpunt van betekenis, namelijk dat een regering en de na tionale economie onafhankelijk van elkaar moeten blijven waar dat maar mogelijk is. De eerste groep kandidaten telt geen liberalen, want senator Schweiker is van die weg terugge keerd, geen conservatief demo craat die de gedachte aan nationale eenheid zou moeten wekken, geen vertegenwoordiger van minderhe den, geen vrouw. En omdat noch de groep beheerders van de e noch die van de nationale veilig heid compleet is, valt daarom moei lijk een andere conclusie te trek ken, dan dat Reagan aan het tradi tionele Republikeinse establish ment in eerste aanleg de voorkeur heeft gegeven bij openen van de gordijnen Belangen Het is nog niet duidelijk of Reagan wel de mensen heeft kunnen krij gen die hij als eerste keuze op zijn lijst had staan. Sommigen zou den niet bereid zijn geweest zich te ontdoen van belangen die strij dig zouden zijn geweest met een regeringsfunctie. En zelfs Haig, de gedoodverfde minister van buitenlandse zaken, zou zijn be noeming vooral te danken heb ben aan een onhandige democra tische manoeuvre. Robert Byrd, nog even fractieleider van de meerderheid in de Senaat kon digde aan dat als Haig zou wor den benoemd hij in de Senaat met vragen over Watergate zou worden geconfronteerd. Howard Baker, straks leider van de Senaatsmeerderheid had alle fei ten over Haig al laten opzoeken en was tot de slotsom gekomen dat er te veel vragen konden wor den gesteld om de kandidatuur van de ex-NAVO-commandant aantrekkelijk te maken. Maar Haig kwam toch bovendrijven omdat na Byrds' dreigement de Republikeinen vooral de indruk willen wegnemen dat de Demo craten Reagan kunnen voor schrijven wie hij wel en wie niet kan benoemen. Reagans kabinet, voorzover het nu bekend is, blijft dan ook vooral een van ideologische motivering gespeend gezelschap technocra ten. Zij vormen het fundament over de „kabinets-regering" die de nieuwe president voor ogen staat en dat niet alleen een zeker geografisch evenwicht vertoont doch daarnaast geen prima donna's gedoogt van het genre Kissinger. Reagan heeft van Car ter in elk geval geleerd, dat men er beter aan doet de kersverse be windslieden niet te presenteren als mannen met bijna bovenaard se capaciteiten. Zo'n struikel- draad heet Reagan voor zichzelf niet gespannen. Polen Intussen zou er nog een heel goede reden kunnen zijn waarom Rea gan met de aanwijzing van een minister van buitenlandse zaken heeft gewacht, de toestand in Po len. Het is uitgelekt dat Haig aan de conservatieve Senator Jesse Helms een conservatief bewind en opruiming onder de liberale elementen op BZ heeft toege zegd. Zijn kandidatuur kan op deze en andere manier van recht streekse invloed zijn op de ont wikkelingen in de crisis Carter heeft zich in zijn beleid altijd gebaseerd op de gegevens van de ontspanningspolitiek. zoals die eigenlijk sedert president Kenne dy gestalte heeft gekregen, met een ruime Europese inbreng. Reagan laat zich niet uit over wat zijn beleid zou zijn onder de hui dige omstandigheden, maar zijn uitroep dat „slaven hun eigen lot bepalen", geeft te kennen dat hij niet terwille van voortgezette zo genaamde „ontspanning" en alle Europese bezwaren ten spijt, be reid zal zijn het hoofd te buigen uit vrees voor een gewapend con flict. De Republikeinen registreren nauwkeurig welke problemen de Sowjet-Unie heeft bij het in stand houden van zijn invloedssfeer zo als die anno 1945 in Jalta min of meer werd afgesproken. Het is een ironisch gegeven dat presi dent Ford, die tijdens de debatten met Carter in 1976 grote hilariteit en schrik verwekte door de Polen een vrij volk te noemen, een stuk je gelijk blijkt te krijgen. Maar Reagans Republikeinen, hoewel niet van mening dat er in Oost- Europa veel te bevrijden valt, zo als de broers Dulles (minister van buitenlandse zaken en directeur van de CIA) en president Eisen hower een tijdlang geloofden, willen wel nauwkeurig opnieuw afmeten hoe belangrijk zoge naamde goede verhoudingen met de Sowjet-Unie voor Amerika in het licht van de feiten van van daag nog wel zijn. Want Ameri kaanse belangen komen voor taan eerst. Coluche in een voor hem kenmerkende situatie, zoals hij enige lijd geleden op de voorpagina van het Franse satirische blad Hara-Kiri verscheen. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Een obsceniteiten uitslaand mannetje in een trappelzak behoort tot de kandidaten voor het presi dentschap van de Franse re publiek. Het is de 38-jarige clown Coluche. wiens woor denschat draait rond de af- valprodukten van de mense lijke stofwisseling. Sinds jaar en dag oogst hij daarmee da verend succes bij een bepaald deel van de Franse bevolking. Het zijn deze kleine luiden die Coluche nu een riem onder het hart willen steken door zich aan te sluiten in de rij van presidentskandidaten, om daarmee te laten zien hoe voos de visies van de echte politici wel zijn. „Ik ben de meest serieuze kandidaat van het hele stel", aldus Coluche. „want ik vertolk de gevoelens van de mensen die er schijt aan hebben". De kandidaatstelling vond eind oktober tijdens een echte persconferentie plaats. Na afloop zei een van de aanwe zige journalisten: „Dat was voor het eerst sinds De Gaulle datje op een persconferentie weer eens echt kon lachen". Coluche ging meteen op tournee om de 500 handteke ningen van burgemeesters te verzamelen die nodig zijn om gebruik te mogen maken van de rechten van een echte pre sidentskandidaat, met name dan het recht op zendtijd voor de televisie. De stoet van Co luche bestond uit een zwart- rode Buick Century 1956 en twee volgauto's. De clown was in een witte broek met zwart vest gestoken en droeg een lint met rozet in de natio nale kleuren over de buik. Een partijloze burgemeester in de buurt van Parijs liet zich overrompelen: hij beloofde zijn hand voor Coluche in het vuur te steken. Pas langzaam kwamen pers en politici er achter wat er aan de hand was. Toen brak de wa terval van meningen los. Na tuurlijk weet iedereen in Frankrijk wie Coluche is. Zijn optreden in zijn stamtheater, het Theatre du Gumnase, trekt altijd volle zalen, vorm den zich meteen comités en er kwamen handtekeningen van mensen die iedereen kent: Johnny Halliday, Roman Polanski, léo Ferré en de Filmmaker Jean-Luc Godard. Een dagblad als Le Quotidicn stuurde maar liefst twee da gen achtereen een journalist op de kandidaat af. Een inter viewer van het socialistische dagblad le Matin wordt door de presidentskandidaat ont vangen, terwijl deze een van zijn bekende nummers weg geeft: hij gaat met zijn vingers bijna jubelend tot diep in zijn neus en kneed het daar ge vondene tot rollen, waarna hij zijn handen aan zijn broek af veegt. „Ik wil iedereen om me heen verzamelen die het van de politiek dun in de broek doet", aldus Coluche en hij gaat voort „Of ik een beetje links ben? Weetje wat ik van die etiketten denk?" Volgt een lelijk woord. Eerst halen de politici hun schouders op over de streken van Coluche, tot ze merken dat ze moeten gaan oppassen: de aanhang groeit en groeit. Een rondvraag van het lijfblad van de linkse intelli- gentia, Le Nouvel Observa- teur, brengt aan het licht dat 27 procent van de onder vraagde abonnees in de eerste ronde van de presidentsver kiezingen op Coluche wil stemmen. Burgemeesters uit probleemgebieden als de Larzac, Bretagne en de Midi laten weten dat ze de clown aan zijn 500 handtekeningen zullen helpen. Actiecomités komen als paddestoelen uit de grond. Coluche meldt in een interview in Hara Kiri, het blad waar hij zelf een gewaardeerd mede werker is aan succesrubrie ken vol 'poep' en 'bloot': „Alle politici zijn gelegenheidsko mieken. Ik heb het voordeel dat ik een beroepskomiek ben. Toen ik voor de grap mijn kandidatuur stelde, hebben heel wat minder heidsgroepen me serieus ge nomen: homofielen taxi chauffeurs en gozers die nooit naar de stembus zijn ge weest". Toch zijn er meer dan alleen de ze groepen die Coluche als een uitkomst zien. Coluche verwoordt wat hen bezielt en wat niemand anders op deze manier durft uitdrukken: „Als die gozers die ons con stant stom vervelen en ik be doel Giscard (president), Chi rac (gaullistenleider). Mar- chais (communistenleider) en Mirtterrand (socialistenlei der). Als die vier imbecielen 100 jaar worden, dan hebben we ze ons hele leven nog aan onze kont". De commentaren van de 'vier imbecielen' bleven tot nu toe minimaal. Chirac en de zijnen lieten weten: „Dat interes seert ons allemaal in het ge heel niet". Mitterrand ant woordde op de vraag wat hij ervan vond: „Niets". Ook communistenleider Marchais hult zich in zwijgen. Het is Marchais die duidelijk voelt het meeste gevaar te lopen, omdat zijn eigen bijkans on dragelijk geworden clowne rieën op de beeldbuis door Coluche tot in het absurde worden doorgetrokken. Een ernstige commentator schreef dan ook: „Coluche is in feite het kind van Mar chais". Omdat Coluche ook maar een mens is, kwam ook bij hem het moment waarop hij, door het dolle heen geraakt, net iets te ver uithaalt. Het blad Libération had hij iedere dag een fijnbesnaarde uitspraak beloofd over de politicus-van- de-dag. Op 21 november is madame Mcfrie-France Ga- raud aan de beurt, de vroege re adviseur van president Pompidou en van oud-pre mier Chirac. Madame Garaud heeft zichzelf ook kandidaat voor het presidentschap ge steld en ze had over mede kandidaat Coluche al opge merkt Het is om te huilen, het wijst op een toestand van misdadigheid in onze demo cratie". Coluche heeft die 21e november zijn antwoord klaar en hij te lefoneert aan de redactie van Libération een schuine mop over Marie-France Garaud door. Libération weigert zover met Coluche mee te gaan. wat even een veenbrand doet ont staan onder de andere kran ten: de persvrijheid zou zijn aangetast, maar de rel aki .1 gauw in elkaar. Een nieuwe ramp treft Coluche als 25 no vember /nn regisseur Rene Gorlin vermoord wordt aan getroffen. Gorlin trad ook als uitsmijter op en hij be schermde Coluche tegen al te opdringerige fans. Coluche wordt uren achtereen ver hoord. Coluche reist het hele land door en heeft er van de kleine man die niet stemt, uit wanhoop. Toch zal deze boertige clown op zijn beurt een deel van het kiezersvolk een teleurstelling bezorgen Want echt presi dent worden wil hij niet Als een journalist hem vraagt wat er zou gebeuren als hij wer kelijk gekozen werd. ant woordt Coluche: „Dat zou een catastrofe zijn!" Hoge prijzen voor zoals sieraden, bestek, munten enz. TEGEN KONTANTE BETALING! Leidseweg 219, Voorschoten Karpervijver 17, Zeist tel. 01717*4500 tel. 03404-13711 Weer schietpartijen in Oeganda Kunt u niet naar onze fabriek komen, dan kunt u edel metalen voorwerpen per aangetekende post insturen. Wij bellen u dan over de waarde die wij per bank of giro aan u betalen. Tevens kunnen wij u thuis bezoeken als u goud en zilver aan te bieden heeft (minimaal 50 gram goud of 500 gram zilver). Tussen Kerst en Oud en Nieuw zijn wij gesloten. KAMPALA (Reuter) - De voorlopi ge uitslagen van de Oegandese verkiezingen wijzen op een aan zienlijke voorsprong van het Volkscongres van Oeganda (UPC), de partij van ex-president Milton Obote. Toen gisteravond de stemmen in 88 van de 126 kies districten waren geteld, had de UPC 52 zetels behaald en haar be langrijkste rivaal, de Democrati sche Partij, 35 zetels. De Patriotti sche Beweging van Oeganda (UPM) heeft tot dusver slechts één zetel. Deze uitslagen werden gisteravond bekendgemaakt door de waarne mers van het Gemenebest, die toezicht houden op het verloop van de verkiezingen. De gege- Verlies van 1,4 miljard in eerste zes maanden LONDEN (AP) - Het door de over heid beheerde Britse staalbedrijf British Steel Corporation (BSC) heeft gisteren plannen aangekon digd het totale aantal van 132.000 banen in te krimpen met 20.000. Een van de grootste vestigingen zal definitief worden gesloten en acht andere zullen fors moeten af slanken. Het Britse staalbedrijf wil met de maatregelen komen tot een verbetering van de inter nationale concurrentiepositie. De president-directeur van BSC, Ian MacGregor, zei op een pers conferentie dat het noodlijdende bedrijf- dat vorig jaar door groot scheepse stakingen werd getrof fen - dit jaar in zes maanden een verlies heeft geleden van 1.4 mil jard gulden. Hij zei te verwachten dat in de komende zes maanden nog grotere verliezen dreigen. De plannen zullen voor nadere dis cussie worden voorgelegd aan de regering en vakbonden. De in krimping van de Britse staalgi- gant zal, zo is de bedoeling, vooral via natuurlijk verloop en ver vroegde pensionering plaatsvin den. LONDEN - Een groep van dertig feministendeel uitmakend van de organisatie "Vrouwen tegen geweld", is gisteren het kantoor van het widpse dagblad "Sun" in Londen binnengedrongen om bij de redactie te protesteren tegen het dagelijks plaatsen van een blote dame op pagina 3 in dit blad. De vrouwen zien hierin een aanzet tot seksuele geweldple ging. Elders in de stad werden in biosco pen. die films met daarin geweld pleging jegens vrouwen vertoon den projectieschermen met verf bespoten en met eieren bekogeld. De foto toont de vitrine van het dagblad "Sun", waarin de ge wraakte dames in kalendervorm worden aangeboden. WARSCHAU (DPA/Reuter/AFP/ UPD- Polen's machtige katholie ke kerk heeft zich gisteren achter het communistische bewind ge schaard door scherp uitdagende acties van dissidenten en extre misten te veroordelen. De kerk, die haar diepe bezorgdheid over de toekomst uitsprak, is bang dat deze acties leiden tot een inter ventie van de Sowjet-Unie. In de verklaring die werd uitgege ven aan het eind van de 177ste vergadering van het Poolse epi scopaat, wordt dissidenten aan geraden zich te onthouden van el ke verdachte actie die een gevaar kan betekenen voor het land. Pa ter Alojzy Orszulik, woordvoer der van het episcopaat, zei op een Hongerstaking breidt zich uit LONDEN (DPA) - De hongersta king in de streng bewaakte Maze- gevangenis in Belfast heeft zich uitgebreid. Zes gevangen, leden van de para-militaire protestant se organisatie "Ulster Defence Association" (UDA) weigeren sinds vrijdagmorgen voedsel tot zich te nemen. Met hun daad wil len ze kracht bijzetten aan de eis om in een andere gevangenis te worden geplaatst. Al anderhalve maand nemen zeven IRA-leden in Maze geen voeding tot zich. Zij eisen erkenning als politieke gevangene. Nobelprijswinnaars vragen vrijlating joodse wiskundige STOCKHOLM (AP) - Negen No- belprijswinnaars hebben vrijdag een beroep gedaan op de Sowje- trussische president Leonid Brezjnev om de wiskundige Vik tor Brailovskhy vrij te laten en hem en zijn gezin toestemming te geven de Sowjet-Unie te verlaten. De 45-jarige Brailovskhy, een voor aanstaande persoonlijkheid in joodse kringen in de Sowjet Unie. werd op 13 november door de geheime politie gearresteerd. Het telegram was ondertekend door winnaars van de prijzen van dit jaar, te weten de Amerikanen James Cronin, Val Fitch, Paul Berg, Walter Gibert, Baruf Bena- cerraf en George Snell, alsmede de Brit Frederic Sanger en de fransman Jean Daussct De win naar van de Nobelprijs voor lite ratuur. de Pools-Amerikaanse dichter Czeslaw Milosz. werd niet verzocht om het telegram te on dertekenen. persconferentie dat bisschoppen met hun waarschuwing vooral doelden op het dissidente Comité voor de Zelfverdediging (KOR) en de tegen de Sowjet-Unie ge richte Confederatie voor een On afhankelijk Polen. De kerk sprak zich nog niet eerder zo sterk uit voor steun aan de Poolse autori teiten sinds vijf maanden geleden de industriële en politieke crisis in het land losbarstte. De Poolse autoriteiten trokken gis teren het visum in van de corres pondent van het Amerikaanse persbureau Associates Press, Stephen Miller. Hij moet vandaag vóór middernacht Polen hebben verlaten, omdat zijn berichtge ving volgens de autoriteiten "be vooroordeeld" is. Paus Johannes Paulus II ontvangt Lech Walesa, de leider van de Poolse onafhankelijke vakbond "Solidariteit", op 16 januari in het Vaticaan. Dit heeft het Italiaanse persbureau ANSA gisteren be kendgemaakt. Walesa is van 14 tot 19 januari in Rome als gast van de Italiaanse vakbeweging. Het zal zijn eerste reis naar het westen worden. Van de zijde van het Va ticaan wilde men het bericht niet bevestigen. Vliegtuigkaping Polen verijdeld WARSCHAU (AP) - Naar vrijdag pas door het officiële Poolse pers bureau PAP bekend is gemaakt, hebben vijf jonge Polen donder dag een vergeefse poging gedaan een binnenlands lijnvlicgtuig te kapen om naar het westen uit te wijken. Volgens PAP werd de po ging kort voor het voorgenomen tijdstip van vertrek uit gisteren voor een vlucht naar Gdansk ver ijdeld en zijn de vijf, 16 tot 19 jaar oud, gearresteerd. Weer 16 doden in El Salvador SAN SALVADOR (AP)- De autori teiten van El Salvador hebben vrijdagochtend in en rond de hoofdstad San Salvador opnieuw stoffelijke resten gevonden van 16 personen. Zij zijn de jongste slachtoffers van het politieke ge weld in El Salvador, waar dit jaar al meer dan 9000 mensen op het leven zijn gekomen. Rechtse terroristen worden aan sprakelijk gesteld voor 80 pro cent van de moorden die dit jaar in het land zijn gepleegd. Zij zijn tegenstanders van de linkse be weging die de burgcrlijkc^mili- taire junta ten val wil brengen. vens waren verstrekt door de kiesraad, nadat de militaire machtshebber Paulo Muwanga zijn verbod op het publiceren van de verkiezingsuitslag had inge trokken. De einduitslag wordt pas vandaag verwacht. Muwanga kwam gisteren op deze stap terug, nadat waarnemers van het Gemenebest dreigden te vertrekken omdat hij het hen on mogelijk zou maken een oordeel te vellen over de eerlijkheid van de verkiezingen. Het tellen van de stemmen werd gisteren onderbroken toen op verscheidene plaatsen in de hoofdstad Kampala gevechten uitbraken. In het stadscentrum klonken schoten van geweren, automatische wapens en anti- tankgeschut. De verkiezings functionarissen, Gemenebest- waarnemers en buitenlandse journalisten, zochten haastig dekking onder tafels en achter zuilen. Politiemannen betrokken posten rond het hotel waar de Ge menebest-waarnemers waren on dergebracht. Uit het gebruik van zwaar geschut leidden diplomaten af dat groe peringen binnen het Oegandese leger onderling slaags waren ge raakt. De bevelhebber van het le ger, Tito Okello, riep in een radio boodschap op tot kalmte in Kam pala en de oostelijke industrie stad Jinja aan de Nijl. LONDEN - Onder grote belangstel ling is gisteren bij het Londense veilinghuis Christie's de "Leices ter Codex" geveild, een persoon lijk door Leonardo da Vinei ge schreven en geïllustreerd boek werk. Het uit 1507 daterende do cumcnt bracht elf miljoen gulden op. De nieuwe eigenaar is de Amerikaanse olie-miljonair Ar- mand Hammer. De "Leicester Codex" is één van de weinige werken van Da Vinci die zich nog in particulier bezit be vinden. Het boek telt 36 pagina's en beschrijft verschillende na tuurverschijnselen, zoals de getij den en de kringloop van de man. De naam is ontleed aan het feit dat de codex sinds 1717 in het be zit is geweest van de hertogen van Leicester.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9