"We moeten uitgekleed gaan onderhandelen" Werkgevers: kernenergie noodzakelijk voor toekomst \jWMgy Bestuur NOS akkoord: tv in de midaguren KAART Geneesmiddelen soms gevaar voor sexueel functioneren MUSEUM Kleine zaken. Grote zaken. Je doet ze op het postkantoor. pttpost ZATERDAG 13 DECEMBER 1980 BINNENBAND PAGINA 7 GRONINGEN - Tal van genees middelen en ook verschillende milieuverontreinigingen tasten het menselijke sexuele leven aan, veroorzaken potenliestoornissen en veranderingen in de geslachts drift door hun inwerking op het centrale zenuwstelsel. Daarnaar is nog veel te weinig onderzoek verricht, waardoor zowel fabri kanten als apothekers er desge vraagd nauwelijks voorlichting over kunnen geven. Dat bleek gistermiddag tijdens het symposium „Geneesmiddelen en sexueel functioneren" van de Groninger farmaceutische stu dentenvereniging „Pharmaciae Sacrum" - de eerste wetenschap pelijke bijeenkomst waar aan dacht aan deze vaak ernstige pro- blemen werd besteed. Bloeddrukverlagende middelen, aldus drs. A. Stuurman, geven vaak potentiestoornissen: het middel guanthidine bij tot 60 pro cent van de patiënten die het ge bruiken; het middel melhyldope bij tot 25 orocent van de patiën ten. Psychofarmica (als librium en valium) hebben soortgelijke bijwerkingen, sommige even eens bij tot 60 procent van de pa tiënten. En ook lood en kooldio- xyde (in slecht geventileerde ga ragebedrijven), hel wonen onder hoogspanningsleidingen som mige bestrijdingsmiddelen en hel werken in de polyurethaanin- dustrie (piepschuim) leiden lot klachten over het sexueel func tioneren voor zowel mannen als vrouwen. De toegenomen levensduur van lij ders aan sommige soorten kan ker na behandeling met cytostati cs doet een nieuw probleem rij zen: de door deze geneesmidde len blijvende verstoring van het sexuele leven. Drs. Stuurman pleitte ervoor met patient en part ner overleg te plegen voor met be handeling wordt begonnen: het zou kunnen zijn dat zij nog kinde ren wensen. Liefdesdranken en potenticpillen (afrodisiaca), die met name in sexwinkels worden verkocht, zijn volgens prof. dr. A. J. Porsius bepaald niet onschadelijk. Zij worden niet als geneesmiddel er kend en daarom is er geen enkele controle op de samenstelling noch op de werkzaamheid die aan deze middelen wordt toege dicht. DEN HAAG (GPD) - De werkgeversorganisaties willen een actief aandeel nemen in de discussie over de energievoorziening van de (nabije) toe komst. Zij willen een apart orgaan oprichten om hun standpunt uit te dragen. Die visie is: pro kernenergie, maar onder voorwaarden en ande re (alternatieve) bronnen mogen niet worden uitgesloten. Iedere andere organisatie kan zich overigens bij dit initiatief aansluiten. De grote industriële werkgeversorganisaties VNO en NCW staan achter dit plan. dat is geboren uit bezorgdheid over de bedreigde) continuiteit van het bedrijfsleven op de wat langere termijn als gevolg van mogelijke tekorten in de energievoorziening. In de top van deze verbonden is men tot de conclusie gekomen dat ons land kernenergie nodig heeft „als brug in de energievoorziening tussen nu en de toekomst" „Ook wij staan bepaald niet te trappelen om toepassing van meer kern energie", aldus een woordvoerder, „het is geen gemakkelijke keuze, maar wij denken dat het absolute noodzaak is". Een belangrijke voor waarde wordt wel gesteld: dat de veiligheid van zowel centrales als van verwerking en opslag van afvalstoffen zal zijn verzekerd. Aan die voor waarde zal moeten worden voldaan. Onder handhaving van deze voorwaarde hebben de besturen van VNO en NCW midden dit jaarja" gezegd teger. kernenergie als onderdeel van de Nederlandse energievoorziening. Zij beseffen daarbij dat het geen ge makkelijke zaak is, mede gezien het feit dat de meeste partijen in hun verkiezingsprogramma' s afwijzend reageren op de kernenergiemoge lijkheden. Kentering Maar bij de werkgevers leeft het besef dat er in de publieke opinie een kentering op gang lijkt te zijn ten aanzien van de cnergievoorzienings- keuze. De slechte economische situatie en de noodzaak alle middelen aan te grijpen om tot economisch herstel en groei van de economie te geraken, spelen hierbij een rol. Ook het feit dat ons land bij volledige afwijzing van kernenergie een „buitenbeentje" zou worden in de wester se kring, heeft ermee te maken. Ondanks hun voorkeur voor kernenergie om de voorziening voor een deel veilig te kunnen stellen, zien de werkgevers de discussie als „een open zaak" Er moet een „evenwichtig energieplaatje" komen en daarom willen zij geen enkele alternatieve bron uitsluiten die mogelijkheden kan bieden, zoals bijvoorbeeld wind- en waterkracht en zonne-energie. Daaraan moet evenzeer aandacht worden besteed. Voor het opstarten en laten draaien van een voorlichtings- en informatie- orgaan. dat ook campagnes gaat voeren, is volgens een schatting gedu rende drie jaar minimaal f 12 miljoen nodig, zo menen VNO en NCW Voorlopig ziet het ernaar uit dat deelnemende bedrijven (ook de electri- citeitsbedrijven zijn in de verbonden vertegenwoordigd) dit geld zelf zullen moeten opbrengen. Aanspraak Inmiddels hebben de organisaties al bij minister Van Aardenne (economi sche zaken) de mededeling gedeponeerd dat zij met deze plannen bezig zijn en nadere uitwerking zullen aanbieden. Daarmee hopen zij eventu eel aanspraak te kunnen maken op een deel van de „pot" van f 13 miljoen, die beschikbaar is voor de zogenaamde brede maatschappelij ke discussie over de energievoorziening, die nog moet beginnen. De werkgevers hebben zich geschaard in de rij van groeperingen (voor- en tegen kernenergie) die informatieprojecten willen opzetten met subsi die van de overheid. Het wachten is echter op de organisatie van de brede maatschappelijke discussie. Het beslissende woord moet volgen de maand komen van de Algemene Energie Raad, waaraan Van Aarden ne nader advies heeft gevraagd. Concreet moet de AER adviseren over de zogenaamde eerste fase, die nu meer als een „informatieronde" wordt gezien. Die zou mogelijk in maart moeten beginnen, maar dan waarschijnlijk zonder de begeleidende „stuurgroep". Van Aardenne heeft geen voorzitter voor die groep kun nen vinden, reden waarom de Tweede Kamer dezer dagen uiterst kri tisch reageerde op zijn beleid op dit stuk. Tegenstelling Wil dc discussie nog geloofwaardig blijven, zo was de redenering in het parlement, dan moet er nu wel worden opgeschoten. Dat heeft de be windsman beloofd. Hij denkt allereerst aan het opstellen van begrijpelij ke samenvattingen over de economische gevolgen van bepaalde uit gangspunten voor de energievoorziening. Dat gebeurt dan mede aan de hand van twee scenario's voor energiebeleid. Het uitbrengen van het AER-advies kan echter op problemen stuiten. Dezer dagen heeft een prominent lid van dit college, de Utrechtse hoog leraar prof. dr. W. van Gooi. in feite gepleit voor het beperken van de discussie tot alleen maar een informatiefase. Dat is volgens hem vol doende, de standpunten voor en tegen kernenrgie zijn duidelijk genoeg, na de inlormatie moet een politieke keuze worden gemaakt. Wellicht zit AER-voorzitter dr. ir. A. P. Oclc. die onlangs sprak „over beperking van het bereik der discussie, opdat de BMD niet in oeverloos heid verzandt" op dezelfde lijn. Maarzeker is dit niet. evenmin trouwens of dc Kamer, die het advies moet beoordelen, met zo n reorganisatie van de opzet akkoord zal gaan. Of er nieuwe tegenstellingen worden ge kweekt, zal pas in januari of februari blijken. Eigen geluid Deze ontwikkeling, die velen nogal „verward" vinden, zal dc werkgevers er niet van weerhouden hun eigen project aan te zwengelen. Daarbij hebben zij als voorbeeld het oog gericht op Zweden.'waar dit jaar dc discussie over al of niet doorgaan met kernenergie via een referendum in ,ja" werd beslist. Daartoe heeft een campagne van het bedrijfsleven in ruime zin bijgedragen. Onlangs hebben dc werkgeversorganisaties zich door middel van een bezoek aan Zweden uitvoerig over die gang van zaken laten inlichten. Het ging om een actie, die de werkgevers samen voerden met de vakcen trales. De sociale partners droegen ieder voor 40 procent bij. dc elektrici teitsbedrijven voor de resterende 20 procent. In die campagne werden dc werkgelegenheidseffecten op dc voorgrond gesteld Dc kans dat de Nederlandse vakcentrales met de werkgevers zullen meedoen, kan ove rigens niet hoog worden aangeslagen. De werkgevers zien wel mogelijkheden, mede op basis van de gang van zaken in Zweden, om met een positieve campagne een tegenwicht in de publieke opinie te bicden tegen de resultaten die anti- kernenergiegroeperingen hebben bereikt. De voorlichting van die kant beschouwt men bij VNO en NCW bepaald niet als volledig en evenwich tig, eisen waaraan de eigen uit te voeren plannen wel zullen moeten voldoen Fortuijn bracht hier tegen in, dat de loonmaatregel juist beoogt de mensen niet te veel in koop kracht achteruit te laten gaan, omdat tegenover de loonmaatre gel belastingverlichlende maat regelen zijn getroffen. Hij bena drukte, dat de loonmaatregel al leen betrekking heeft op de prijs compensatie en de vakantiegel den. „Als de minister de resulta ten van het recht op vrij onder handelen, hoe die dan ook uitval len, moet respecteren, is elke loonmaatregel uitgesloten", al dus de landsadvocaat. „Wanneer de vrije loononderhan delingen tussen werknemers en werkgevers leiden tot een loon peil dat vanuit het oogpunt van de nationale economie niet aan vaard kan worden, dan mag de overheid ingrijpen in wat beide partijen zijn overeengekomen. Zij mag ook de grenzen bepalen waarbinnen partijen overeen komsten kunnen sluiten", stelde mr. Droogleever Fortuijn. Onherstelbaar Bij toewijzing van de eis van de In dustriebond FNV wordt de over heid een middel tot bestrijding van de economische malaise ont nomen. Zij kan dan geen loon maatregel nemen en dat is onher stelbaar", meent de Landsadvo caat. „Het beleid ligt in handen van het zittende kabinet. Dat is een vaststaand gegeven". De pleiter voor de Industriebond FNV hield staande, dat de rege ring de spelregels had overtre den. „De huidige Loonwet is zo'n spelregel en de Industriebond FNV mag daarop een beroep doen", zei hij. Volgens hem mag de wetgever via noodwetgeving niet zomaar wat in de marge peu teren. „Laat de minister maar eens hard gaan werken aan een inkomensbeleid. Het zijn nu voortdurend kleine maatregelen, die alleen maar in geval van nood getroffen kunnen worden. Sinds de miljoenennota is niet aange toond dat de economische nood slechter is geworden", zei hij. UTRECHT (ANP) - Het treinonge luk (14 gewonden) op 15 septem ber bij Vlaardingen - waarbij een reizigerstrein op een nog niet he lemaal gesloten spoorbrug ont spoorde - is volgens de NS te wij ten aan een menselijke fout. De machinist van de trein, die op HILVERSUM (GPD) - In februari valt het definitieve besluit over het al dan niet aanvragen van te-- levisiezendtijd in de middaguren. Het NOS-bestuur heeft gister middag weliswaar besloten om zijn instemming te betuigen met het televisiezendtijd- uitbreidingsplan, maar in kannen en kruiken is alles nog niet. Over twee maanden komt de meerja renplanning van de pmroep aan de orde, en daarin moet het geld worden gevonden voor de voor alsnog bescheiden plannen. Af gezien nog van onzekere factoren als verhoging van de omroepbij drage en uitbreiding van dc STÉ- R-reclame, waarover de Tweede Kamer en niet de omroep de zeg- weg was van Rotterdam naar Maassluis is ten onrechte het sein vlak voor de spoorbrug gepas seerd, zo is uit hel onderzoek van de Vlaardingse politie en van de NS gebleken. Het sein stond op onveilig maar de machinist reed toch door. genschap heeft. Als alles door gaat zou dc middagtelevisie op 1 oktober 1982 kunnen worden in gevoerd. De TROS kondigde aan te zullen blijven vechten voor invoering van middagtelevisie per 1 okto ber van het volgend jaar. NOS- voorzilter Erik Jurgens deelde de twee TROS-vertegenwoordigers Baay en Landré mee, die vrome wens in botsing komt met zowel de Omroepwet als het Omroepbe- sluit. Niet nodig Ongeveer driekwart van de Neder landse bevolking heeft geen be hoefte aan uitbreiding van de te levisiezendtijd en vindt, dat de huidige dagelijkse portie zend tijd voldoende is. Een derde van de kijkers stelt uitbreiding zelfs niet op prijs. Dit is gebleken bij een enquette door de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS onder 413 kijkers van vijf tien jaar en ouder. Van alle kijkers blijkt 68 procent geen prijs te stellen op midda guitzendingen, terwijl 57 procent geen behoefte heeft aan meer zendtijd later op de avond. Moet men echter een keus maken dan kiest bijna de helft voor langer televisie in de avonduren. Stelt men de kijkers voor de keus van uitbreiding van de program ma's van Nederland 1 en 2 of een derde net dan is bijna de helft Aardgasmotie wordt uitgevoerd DEN HAAG (GPD) - Hel kabinet zal dc motie-Van Houwelingen (CDA) voor meeropbrengsten uit het aardgas, uitvoeren. Premier Van Agt liet gisteren weten dat de ministerraad minister Van Aar denne (economische zaken) ge vraagd heeft direct na het kerstre ces verslag uit te brengen aan de Kamer over de undcrhundehngc- De motie is donderdagavond door de Kamer aangenomen tijdens het loondebat. Het gaat hierbij om het voorstel om oliemaat schappijen. die de kleine aard gasvelden exploiteren, meer van hun winsten af te laten dragen aan de schatkist. De CDA-motic is erop gericht de overheid meer inkomsten te ver schaffen uit dc „overwinsten" die de maatschappijen maken door de snel gestegen prijzen. voor dat nieuwe net. De onder zoekers hebben ook nagegaan of men 's middags kan kijken. Dat blijkt voor eenderde van alle kij kers wel zo te zijn maar slechts een tiende wil dat ook graag. Terwijl driekwart van de Neder landse bevolking thans een of meer buitenlandse televisiesta tions kan ontvangen worden die programma's door meer dan de helft (68 procent) nooit gevolgd. Minimaal 5% gehandicapten in bedrijf of bijdrage DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris De Graaf van sociale zaken wil dat werkgevers die niet instaat, zijn om onder hun werknemers vijf procent gehandicapten op te nemen geld moeten storten in het arbeidsongeschiktheidsfonds. Hij schrijft dit in dc toelichting op het wetsontwerp arbeid gehandi capte werknemers, dat hij naar de SER heeft gestuurd. De maatregel is onderdeel van het zogenaamde volumebeleid van de regering, dat erop gericht is het beroep op uitkeringen we gens arbeidsongeschiktheid te drukken. Zo veel mogelijk men sen moeten daarom geheel of ge deeltelijk aan het werk blijven. "Freezer-ring" voor Surinaamse AMSTERDAM (GPD) De Harriet Freezer-ring van het vrouwen blad Opzij is gisteren aan Mathil da Blank uitgereikt. Zij kreeg de onderscheiding voor het vele werk dat zij voor de Surinaamse vrouwen in Nederland heeft ver zet. Mathilda Blank heeft onder meer de Stichting Behartiging Belangen Surinaamse Vrouwen opgezet. Een optreden van dc Leidse vrou wenzanggroep Dc Sirenes na de uitreiking kon het Süi inaamse, overwegend vrouwenpubliek niet bekoren. Met name omdat de teksten over seksualiteit van vrouwen niet geheel bij hun visie aansloten. ÜR WM M//M De museumkaart geeft toegang tot 167 Nederlandse musea (waaronder alle rijksmusea). Verkrijgbaar bij alle postkantoren en postagentschappen. MACHINIST MAAKTE FOUT Industriebond FNV tijdens kort geding loonmaatregel: DEN HAAG De Japanse mi nister van buitenlandse zaken Masajosji is gisteren in Neder land aangekomen voor een werkbezoek van enkele dagen. In Den Haag werd hij ontvan gen door premier Van Agt. De Japanse bewindsman zaï met zijn Nederlandse ambtge noot Van der Klaauw bespre kingen voeren over kwesties die de beide landen betreffen en de betrekken tussen de EG en Ja pan. Het bezoek van de Japanse mi nister aan Nederland is een on derdeel van een rondreis langs Europese landen, waarbij hij al Frankrijk, Engeland en België heeft bezocht. Na Nederland is de Bondsrepubliek Duitsland De positie van de Nederlandse vak beweging stond centraal ij de pleiter van de Industriebond FNV, mr. M. P. M. Steenberghe. Hij zei, dat er van de loonontwik keling op basis van vrije onder handelingen tussen werkgevers en werknemers niet zo erg veel terecht is gekomen. „Van de eer ste 7 jaar vrije loonpolitiek zijn er slechts 4,5 jaar werkelijk vrij ge weest. De Loonwet is thans 10,5 jaar oud. Daarvan is 3,5 jaar lang ingegrepen en dat verontrust de Industriebond FNV". De thans voorgestelde tekst van de loonmaatregel maakt het moge lijk in iedere individuele cao in te grijpen. „Sedert geruime tijd wordt de bond geconfronteerd met ontwikkelingen in de indus triële sector die om beraad vra gen en in toenemende mate de aandacht vragen voor de werkge legenheid", aldus mr. Steenberg hen. Toezegging Voor 1980 staat het onderhandelen over arbeidsplaatsen voorop. „Dat in de Stichting van de Ar beid geen overeenstemming kon worden bereikt, heeft niet aan de Industriebond gelegen. Deze bond was bereid tot een akkoord. Bij de cao-onderhandelingen is de bond ervan uitgegaan dat de in 1980 geleden schade in 1981 niet moest worden ingehaald", zei mr. Steenberghen. Een belangrijke rol speelde voor de Industriebond FNV de gedane toezegging van minister Albeda. dat hij niet zou ingrijpen als de loonsomstijging niet boven de 8 procent zou uitkomen. „Er is daarbij geen stok achter de deur gezet". De bond heeft er zich over verbaasd, dat de minister op 12 november in de Stichting van de Arbeid toch meedeelde te zullen ingrijpen volgens de Loonwe- t. De Industriebond vindt het onjuist dat ingegrepen gaat worden in reeds afgesloten contracten. „Daar vindt een ingreep plaats van 2,5 percent, zonder dat de bond een tegenprestatie heeft kunnen bedingen. De werkge vers zullen nu tot niets meer be reid zijn. De bond zit als het ware uitgekleed aan de onderhande lingstafel", aldus mr. Steenberg he. „Een loonmaatregel tast de moge lijkheden van een vakbond om haar taak te vervullen aan en dat is een uitgesproken schadelijke handeling. De minister grijpt ten onrechte naar de loonmaatregel", zei mr. Steenberghe. Landsadvocaat mr. E. Droogleever Abortusdebat op dinsdag? DEN HAAG (SPD) - Het kabinet is het nog steeds niet eens over de wijzigingen, die moeten worden aangebracht in het abortusvoor- stel. Ook tussen het CDA en dc VVD is het overleg hierover nog niet afgesloten. Dc VVD kan met het huidige regeringsvoorstel niet akkoord gaan en wil dat het voorstel op enkele punten wordt gewijzigd. Toch wil de regering het debat, dat nu al meer dan twee maanden loopt, in de komende weck afron den. liet is de bedoeling dat de ministers Ginjaar (volksgezond heid) en De Ruiter (justitie) aan staande dinsdag dc kamer ant woorden. Van Agt wees de sug gestie van de hand dat het kabi net bezig is het debat te rekken, opdat het PvdA-initiatiefvoor- stel niet meer voor de komende verkiezingen kan worden behan deld. Het kabinet wil het debat de komende week afronden, ook als dat betekent dat het regerings voorstel wordt verworpen. DEN HAAG (GPD) - Minister Albeda kondigt op 24 decem ber de loonmaatregel af. Op 22 december zal de vice- president van de rechtbank in Den Haag, mr. P. A. C. Bondam, uitspraak doen in het kort geding dat de Indus triebond FNV heeft aangespannen om te voorkomen dat de loonmaatregel van kracht wordt. De zaak diende giste ren. De Industriebond FNV meent dat door de loonmaat regel de vakbeweging van de onderhandelingsvrijheid wordt beroofd, waardoor een belangrijk onderdeel van de maatschappelijke structuur wordt aangetast.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7