JOVD valt door de mand VUILNISMAN TROUWT i «ut Meerburg wil liever huizen dan industrie fFSl Reactie raadslid uit blad gescheurd ZATERDAG 13 DECEMBER 1980 LEIDER 18.00 uur: de eerste mensen ver dringen zich voor de ingang van deGroenoordhal. Doel: bijwonen van de vierde uitzending van Te- lebingo, het meest populaire tv- programma van Nederland. Kaartjes a raison van twaalfe- neenhalve gulden zijn begin deze week in een mum van tijd van de hand gegaan. Op de zwarte markt doen ze grif het zesvoudige. 18.30 uur: de zaal gaat open. Men sen vallen over elkaar heen om zo snel mogelijk binnen te komen. In de race om een plaatsje op de eerste rij komen sommigen ten val. 19.15 uur: het merendeel van de zes duizend toeschouwers heelt zijn plaatsje ingenomen. De bij de in gang uitgereikte AVRO-Telcbin- go-pen wordt getest. Handig zo'n touwtje, dan kan je hem om je nek hangen. Hebben we de kaar ten bij ons? Ja, hoor. 19.30 uur: pardon meneer, kunt U me ook vertellen voor welk doel het geld van deze Telebingo-uit- zending bestemd is? 'Eeeh, de gehandicapten, of zo?". 19.55 uur: een lange rij voor het da mestoilet. liet vrouwelijk ge slacht heeft zich voor deze avond extra opgedoft en wil nu nog een laatste inspectie doen. Je weet tenslotte nooit, misschien moe ten we wel het podium op en het spel om de auto meespelen. 20.15 uur: daar is producer Fred Os- ter. Hij wil nog even een paar din gen met ons doornemen. "Dames en heren", zegt hij. "als Mies Bouwman straks opkomt dan zegt ze 'hallo Leiden' en dan ant- woordl U...." 'De zaal heeft het ai door. Toch nog maar even oefe nen. Fred loopt weg en keert ver volgens koket zwaaiend weer te rug op het podium. "Hallo Lei den"...."Hallo Mies". En dan nog iets, zegt Fred. "Mies zal ook vra gen of U uw kaarten wel bij U heeft". Hij hoeft niets meer te zeg gen. De Telcbingo-kaarten vliegen de lucht in. 20.25 uur: nog even een laatste con trole. Pen? Doet het. Kaarten? Aanwezig. Mies kan komen. 20.29 uur: Mies komt. "Hallo Lei den"...."Hallo Mies". Ik wou ju»- lie nog iets vragen, zegt Mies, -'KJ Mies Bouwman test tijdeus.de repetitie het toetsenbord van Telebingo. Alles doet het. "maar ik geloof dat ik het verge ten ben". Wij niet. Duizenden kaarten gaan omhoog. De strijd kan beginnen. Jaarlijks overlijden in ons land meer dan 200 mensen door verbrandingen en moeien ongeveer 4.000 mensen met ernstige brandwonden in ziekenhuizen worden opgenomen. 20.30 uur: dc eerste gast. Acteur An tonio Fargas, die een leuke neger speelt in de serie Starsky and Hutch. Hij blijkt ook te kunnen dansen en zingen. Tussen de be drijven door drukt Antonio tien ;,ijfcrs in voor het bingospcl. Mies .eest hardop mee en lichtelijk nerveus bekijkt de zaal zijn for mulier. Het omgeroepen num mer dat daarop voorkomt, kan worden doorgekrast. Wie dat vijf tien keer doet, kan gaan meedin gen naar de auto. 20.55 uur: een aantal artiesten is de revue gepasseerd. Ze hebben al- .eïi tien getallen aan het spel toe gevoegd. maar nog niemand heeft 'bingo' kunnen uitroepen. Voor de zekerheid lopen wc de cijfers nog even na. als de filmdi- va-in-verval, Gina Lollobrigida .in een open slee wordt binnenge- Hct grootste deel van de verbrandingen, ca. 60 a 70 proeent, ontstaat gewoon thuis. I)e resterende 10 a 20 procent ontstaan in het verkeer. Verbrandin gen zijn verschrikkelijk en behoren on getwijfeld tot de meest afschuwelijke verwondingen. reden. Gina blijkt ook foto's te maken en vertelt overeen exposi tie van haar werk in Rotterdam Niemand is erg geïnteresseerd. Cijfers moeten we hebben. Pas als ze zich achter het toetsenbord plaatst, heeft Gina de volle aan dacht. Ze blijkt een gouden hand van drukken te hebben. Er wordt van diverse kanten 'bingo' ge schreeuwd. De zaal is in rep en roer. Mies vraagt nog om een ap plausje voor de vertrekkende Gi na, maar dat gaat in het algehele rumoer verloren. 21.00 uur: terwijl de 72-jarige va De drukte riété-artiest Frattini halsbreken de toeren uithaalt op een zwie pende lantaarnpaal, verlaten een hoop mensen teleurgesteld de zaal. Het spel is gespeeld, de prij zen zo goed als verdeeld en de auto is onbereikbaar geworden. 21.10 uur: vijf kandidaten moeten een door Mies gegeve od het Tclebingo-bord doen lichten. Anncmarie uit Leiden doet dat het best. "Volgens mij kun jij veel meer dan verkoopste r-zijn", stelt Mies vast. 21.25 uur: Annemarie moet drie vragen goed beantwoorden. Als dat lukt mag de 16-jarige Leidse zich eigenaresse noemen van de auto. De eerste vraag luidt: hoe lang is een Telebingo-kaart gel dig? "Een jaar", brult dc zaal. Een week, antwoordt Annemarie. De auto verdwijnt weer achter de coulissen. O ja, voor wie het weten wil de op brengst van deze vierde Telebin go gaat naar een aantal projecten van de Nederlandse Brandwon den Stichting. BART JUNGMAN elijksbuolje is kennelijk onuitputbaar. De <ste vondst LEIDEN - De bron van alternatieven i is: trouwen met de vuilniswagen. Arie Filarski. reinigingsambtenaar in Leiden, en Maartje van der Mexj werden gistermiddag op het Leidse Stadhuis in de echt verbonden. De bruid en bruidegom werden keurig netjes met de vuilniswagen voor het wagens bestond kwam het verkeer op de Breestraat compleet a goede banen te leiden. Stadhuis afgezet. Omdat de volgstoet ook uit vast te zitten. Politie-ag enten moesten er nu Voor het vijfde achtereenvolgende jaar zetten wijk- en buurtcomité's wensen en vragen over hun wijk op papier. Het overleg wijkorganen bundelt deze wensen en vragen en zal het boekwerkje binnenkort aan de gemeente overhandigen. Wethouders, andere raadsleden en ambtenaren gaan zich er dan over buigen. Alle buurten komen ook in deze krant successievelijk aan bod. Vandaag is het dc beurt aan Meerburg. LEIDEN - De bewoners van Meerburg willen geen industrievestiging tussen de voormalige puinstortplaats en de spoorlijn Leiden-Utrecht. Liever zien ze dat er woningen op die plaats worden gebouwd, omdat dit ook zorgt voor meer scholen, winkels en andere wijkvoorzieningen. De woningen mogen echter ook weer niet zo worden gebouwd, dat alle tuinderijen verloren gaan. Zowel de bewoners als de Stichting Meerburg vinden ook dat er een weg moet komen via de kleine Cronesteinse polder, die de wijk via de Vrouwenweg en de Europaweg moet ontslui ten. Ook wordt er een brug voor voetgangers en fietsers gewenst over het Kanaal ter hoogte van het Van Vollenhovenplein. Een dergelijke brug voor auto's moet echter worden vermeden. In Wensen en Vragen uiten de bewoners de inmiddels ingewilligde eis dat er een tunnel moet komen op het kruispunt Hoge Rijndijk-Leiderdorpse brug. Met eerdere acties werd bereikt dat het kruispunt stoplichten kreeg. De buurt wil verder doorgaan met activiteiten ten behoeve van een goed riool bij het Utrechts Jaagpad en nieuwe straatverlichting, parkeer- en speelgelegenheid en verkeersdrempels. Met inspraakpro cedures heeft de Stichting Meerburg slechte ervaringen. Een voorstel van de werkgroep Meerburg werd direct door de gemeente verworpen, terwijl toen een raadslid hetzelfde voorstel deed, dit met open armen werd ontvangen. Voor het nieuw te bouwen stenen clubhuis in de wijk Meerburg wil de stichting een tweede vaste kracht hebben. Er is nu slechts één vaste beroepskracht, terwijl het werk om een tweede man of vrouw vraagt. Ook voor de peuterspeelzaal wil de stichting er een full time kleuterleidster bij. t'Kr.; Het kruispunt bij de Leiderdorpse brug. Een jarenlan buurtcomite heeft resultaat opgeleverd: hel ministerie v terstaai heeft geld beschikbaar gesteld om hier een tunnel voetgangers te bouwen. Daar valt de JOVD vies door de mand- Trots komen de libera le jongeren aandragen met het jongste nummer van hun blad De Leidraad. Voor de duidelijkheid wordt de arge loze journalist gewezen opeen, publicitair interessant arti kel. In dat artikel levert de werkgroep gemeenteraad ste vige kritiek op de VVD- fracile. De opzet slaagt en de kritiek "haalt de krant". De rest van De Leidraad is min der interessant. Hooguit de mededeling dat het bestuur van de JOVD elk n leuwhd een borrel aanbiedt doel een enke ling de wenkbrauwen fron sen. Het artikel waarin voor zitter Van Schaik zijn conser vatieve ideeën óver abortus ventileert bevat ook al niets nieuws. De zeer attente lezer viel het op dal een verhaal over de verkiezing van Rea gan tot president van de VS plotseling werd afgebroken. Midden in een zin nog wel. Met daaronder een viltstift- krabbel "wordt vervolgd". Blunder Totdat fractieleider Fred Kuij- ers tegenover de krant zijn verbazing erover uitspreekt dat zijn bijdrage aan de dis artikel is verwerkt. Zijn bij drage? Hoezo zijn bijdrage? En wij nemen zijn verbazing over. Een blunder, zo reageert Kuijers onmiddellijk, dat we daar overheen gelezen heb ben. Enhij begint inonsexem- plaar van De Leidraad te bla deren. Tevergeefs. Zijn com mentaar. waarom de redactie van het blad zelf had verzocht, was in geen velden of wegen meer te vinden. "Een wal sne- rig stukje, een beetje ziek", oordeelt Kuijers over zijn ei gen bijdrage. Kennelijk was dat ook de redac tie van het blad opgevallen en die heeft toen - in een vlaag van opperste liberale stem ming - de vrijheid genomen om de krant die "zieke" infor matie te besparen. Met een viltstift wordt "wordt ver volgd" gekrabbeld om het weglaten van de laatste pagi- uflsr Sli sureren dus. Of deze truc aan vaardbaar is voor jongeren die liberale beginselen aan hangen is eigenlijk nauwe lijks de vraag. In een beetje zichzelf respecterende organi satie zal men de verantwoor delijke slimmerik! ken) wel om uitleg vragen. We zijn be nieuwd. Ondertussen zijn we ook erg nieuwsgierig gewor den naar de inhoud van Kuij ers repliek. Sarcasme Even later komt Kuijers'echtge note aandraven met een niet- gecensureerd exemplaar. In derdaad oogt zijn bijdrage minder vriendelijk. Met een sarcasme die in sommige libe rale kringen traditie is zegt K uijers, dat "er nog enkele on juistheden in het artikel zijn geslopen, vermoedelijk ver oorzaakt door uw onbekend heid met de Leidse gemeente politiek". Kuijers laat de op merkingen over "onze" verte genwoordiger Van Duijn voor de verantwoording van de redactie. Maar hij laat onder tussen met na op te merken, dat de JOVD zich als een onaf hankelijke organisatie wenst te beschouwen. "Of beschouwt u de Leidse JOVD toch als de jongerenorganisatie van de Leidse VVD?"zo treitert Kuij ers verder. Ten aanzien van uw suggestie dat de aanleg van een weg een uiting van een liberale visie is, constateer ik dat nog enige studie uwerzijds van de libe rale beginselen gewenst is. Wellicht kunt u er de beginse lenverklaring van de VVD eens op naslaan", aldus Kuij ers. die verder nog suggereert dat men de discussie omtrent parkeergarages en het eman cipatiebeleid domweg met be grepen heeft. Op het weerwoord van Kuijers volgt dan nog een naschrift van de werkgroep gemeente raad, waarin Kuijers onder meer gewezen wordt op de stellingname van de VVD- kamerfractie in de kwestie van rijksweg 12. Wellicht be doelt zij rijksweg 11. want daarover ging de discussie in hoofdzaak. Rest de vraag of Van Duijn ge- ït van 'de recente alleen al maar Volgens de komende! die de Russen ontzag T? er met de Russen te onde! Het Westen leek aanvankeli^ De Amez fde wereld [ran en de OPB JTdt Amerika weel Op voet militail ien rweinig vertrouwen té Reagan. Bijna alle regeringen gaven een uiterst t€ commentaar op Reagan'e verkiezing. Nu echter lijkt dat met name Frankrijk en Duitsland het al goed kundl met Reagan. Kort nadat Reagan wa9 gekozen-ging Helmutfl hem al opzoeken en Frankrijk zal wel spoedig volgen. Is deze Reagan nu echt zo'n oor logs voroori/iker als vel denken? Ik weet het niet. Als hij al zijn wensen en ide "Wordt vervolgd I)at is er geschreven onder dit artikel in De Leidraad, het blad van de JOVD. Het stukje werd ook vervolgd. Al op de volgende pagina, waar ook de bijdrage van Kuijers stond. Maar die was uit het blad gescheurd. hoor wil geven aan de oproep gen bezigt, die hij liever met hi'"> rein de liberale jongeren en ,,i de krant wil hebben - en teit u" dat het met nodi< zijn ruadszelel beschikbaar zo'n verzoek wordt doorgaans oin er commentaar op lel wil stellen. Nadat Van Duijn gehonoreerd - wil luj wel Ten eerst een aantal uitdrukkin- kwijt dot het artikel volgens LEO MA

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3