Japan grootste auto producent ter wereld Subaru in de aanval met 1,3 driedeurs Alfa- Romeo komt op de RAI met zes cilinder coupé "Buitenbeentjes" van Renault ZATERDAG 13 DECEMBER 1980 De 13 driedeurs waarmee Subaru zijn assortiment heeft uitgebreid. Subaru gaat het nog eens probe- Ondanks herhaalde pogingen heeft dit Japanse merk name lijk in ons land nooit echte grond onder de voeten kun nen krijgen. Het aandeel op de Nederlandse markt bleef uiterst nederig: 411 auto's in 1979 en in de eerste negen maanden van dit jaar nog maar 618 wagens. Toch wil Subaru de moed niet opgeven. Het merk weet. im mers twee wereldconcerns achter zich: Mitsui Co, een van de grootste handelsmaat schappijen ter wereld, voor het commerciële gedeelte en Fuji Heavy Industries (met een jaaromzet van meer dan drie miljard gulden) voor het industriële deel. Bovendien heeft Subaru in Amerika wel succes kunnen oogsten. Jaarlijks worden daar zo'n 200.000 wagens aan de man gebracht. Daarom is de nieuwe directeur J.Coert van importeur Misuca Europe in Hoofddorp opti mistisch. Hij verwacht op de golven van de hausse die de Japanse merken in ons land meemaken naar succes te kunnen drijven. "Na het succes van een aantal Japanse merken is er eigen lijk nog maar één dat trappe lend van ongeduld gereed staat om zijn logisch markt aandeel in Nederland einde lijk op te eisen", zegt hij. Dat moet nu gaan gebeuren door het uitbreiden van het dealernet. Maar meer nog door het groter maken van het assortiment. Tot nu toe had Subaru alleen maar iets te bie den met een 1600 of 1800 cc motor. Dat was een (te) karig aanbod. Daar komt nu echter een aardig klein karretje bij met een 1300 cc motor, dat voor een prijs vanaf 14.000 gulden te koop is. Het is een wagentje geheel in de sfeer van de andere Japanse produkten: compact (3.86 me ter lang), handig en gemakke lijk bestuurbaar. Door het reservewiel onder de motorkap op te bergen en de benzinetank onder de baga geruimte te monteren hebben de ontwerpers een royaal in terieur kunnen verwezenlij ken met een niet weg te cijfe ren ruimte voor koffers en an dere bagage. Veel is gedaan om het gewicht laag te houden (860 kilogram). Voorts zijn regengoten, deurknoppen en dergelijke, ja zelfs de emblemen in de carrosserie verzonken om het brandstofverbruik zoveel mo gelijk te drukken. De viercilinder licht-metalen motor heeft een maximum vermogen van 61 DIN-pk en kan voor een topsnelheid van 140 kilometer per uur zorgen. Japan is hard op weg de grootste autofabrikant ter wereld te worden. De kans is bijzonder groot dat nog dit jaar de Verenigde Staten wor den voorbijgestreefd. Dit meent het Japanse Verbond van Automo bielfabrikanten. En die mening stoelt op harde cijfers. In de eerste tien maanden van dit jaar rolden er in Japan 9,22 miljoen au to's van de band, maar liefst zeven tien procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. In de Verenigde Staten daarentegen kwamen ze in die tien maanden niet verder dan 6,69 miljoen. En dat was 34 procent minder dan vorig jaar. Vorig jaar kwamen er in Japan totaal 9,63 miljoen automo bielen van de lopende band. Maar toen produceerden de Verenigde Staten er nog 11.48 miljoen. Overigens werd in Japan niet verwacht dat die enorme groei ook in de laatste maan den van dit jaar zou voortdu ren. Er is wat de klad geko men in de export naar de Ver enigde Staten. En het is natuurlijk niet on denkbaar dat het duurder worden van de yen ook van invloed zal zijn op de uitvoer naar andere landen. Overigens: in Japan zelf is het ook niet allemaal rozengeur en maneschijn. In oktober werden er zo'n zes procent minder auto's verkocht in vergelijking met vorig jaar Volgens ingewijden is de con sument wat voorzichter ge worden. Hij doet kennelijk wat langer over de beslissing auto te kopen. 'LWUèf* li&V'ëi XX L Meer dan twee maanden voor het begin van de personenau- to-RAI (5 februari 1981) geeft Alfa Romeo zijn "primeur" al prijs: een zescilinder coupé. De Alfa-fans weten het natuur lijk: sinds een jaartje is hun merk weer terug op de zesci linder markt. Waarmee het merk een traditie in ere her stelde. Daar Alfa Romeo het volgens ei gen zeggen nogal goed doet in de sector "sportieve model len" heeft de Italiaanse fa briek gemeend ook in die zes cilinder sector met zo'n soort model op de proppen te moe ten komen. Het was niet zo moeilijk deze wens in vervulling te doen gaan. De zescilinder motor van de sedan (met een totale cilinderinhoud van 2492 cc) werd geplaatst in de carrosse rie van de bestaande GTV. Een snelle wagen, geheel in de traditie van Alfa. Het bij een snelheid van 140 kilometer per uur benodigde vermogen is slechts de helft van hetgeen maximaal ter beschikking kan staan. Die top is met opzet beperkt tot 160 DIN-pk bij 5600 toeren per minuut. Overigens is dat nog voldoende voor een snel heid van even over de 200 ki lometer per uur. Voor dat supersnelle moet men minimaal 36.490 gulden beta len. Voor degenen die dat de draag kracht te boven gaat maar die desondanks toch iets spor tiefs" van Alfa Romeo willen hebben: er komt binnenkort ook een verbeterde versie van de "gewone" tweeliter GTV op de markt. Die kan "maar" 130 DIN-pk le veren en die kan niet sneller dan 190 kilometer per uur. Maar ja, die kost ook acht mil le minder. I UtO \llegaar Renault heeft de laatste tijd het toch al niet karige aanbod ver groot met maar liefst vier va riaties op of nieuwe versies van bestaande modellen. Het gaat om twee turbo's, één diesel en een verbeterde ver sie van de machtige Renault Alpine A310 V6. Deze laatste werd op zo vele plaatsen ge wijzigd en verbeterd dat bij Renault thuis van een nieuwe auto wordt gesproken (f.57.700). Kortgeleden was de autopers uitgenodigd om met dit sterk Uiteenlopende kwartet op het Zandvoortse circuit kennis te komen maken. Het was er bar koud en naar winderig. Toch verdrongen de persmensen zich kleumend rondom de pits om met deze "buiten beentjes" van Renault te kun nen sturen. Vooral de Renault 5 turbo mocht zich in een stortvloed van belangstelling verheu gen. Hoe kan het anders? In dat kleine tweepersoons brik je zit een 1400 cc turbo (mid- den)motor met een vermogen van 160 DIN-pk. Goed voor een topsnelheid van om en nabij de 200 kilometer per uur. Niet elke dag krijgt men de kans om met zo'n brullend snelheidsmonstertje kennis te maken. Goed. bij Renault zeggen ze dat het wagentje gewoon in pro- duktie komt. Maar het lijkt mij toch voor alles een au tootje voor de wedstrijdsport. Bovendien zullen daarbuiten niet zo bijster veel mensen be reid zijn een 63.000 gulden neer te tellen voor zo'n weinig comfortabel tweezittertje. Renault 5 Turbo Heel anders liggen de zaken bij de Renault 18 turbo die ook op het circuit ter beschikking stond. De vele ervaringen in de wedstrijden opgedaan hebben het Renault mogelijk gemaakt het autorijdend pu bliek op grotere schaal te kun nen laten meeprofiteren van de extra pit die een turbo een motor kan geven. Het is en blijft een machtige er varing zo'n kar onder je van daan te voelen schieten als de turbocompressor goed in werking komt. Die vereroot immers het motorvermogen niet onaanzienlijk. Maar daar Alpine A310 V6 moet men bij de Renault 18 wel minstens 27 mille voor neertellen. Het venijn dat de turboversie van de Renault 18 kenmerkt vindt men uiteraard niet te rug in de diesel. Het zijn nu eenmaal onvergelijkbare grootheden, al zitten zij in eenzelfde pakje en worden de diesels bijna met de dag beter. Maar een diesel blijft wat trager, wat rumoeriger. Ook bij Re nault. Maar talrijke ervarin gen in het verleden opgedaan vindt men terug in deze 18 diesel. De prettige wagen is verkrijgbaar vanaf 24 mille. Vierde "Test" is uit De vierde editie van het boek "Test" is uit. Natuurlijk weer geschre ven door Fred van der Vlugt en uitgegeven door Ton Thies Pro ductions in Den Haag. Voor 14.50 gulden kan men vijfentwintig met vele kleurenfoto's geïllustreerde autotest kopen. Vanzelfsprekend is het een wat wil lekeurige keuze al kan men de meeste kortelings verschenen auto's er wel in terugvinden. Over de stijl en de methode waarmee Fred van der Vlugt de auto's te lijf gaat behoef ik zo langzamerhand niets meer te zeggen De meeste mensen kennen de nadruk waarmee Van der Vlugt zijn enig echte mening aan de wereld verkondigt. Toch heeft ook hij zich ditmaal aan de noden van de tijd aangepast. Tot nu toe was het goed-of-met-goed eigenlijk alleen bepalend voor Freds mening. Maar ja. de kosten gaan vandaag de dag zo'n grote rol spelen bij het autorijden dat het economische aspect wel meer aandacht moest kragen Benzine-stoplicht Het is niet echt nieuw. Ik heb al eens eerder een lichtje op het dashboard gezien dat ging branden als de bestuurder te ruw met het gaspedaal omsprong. Maar er is nu een nieuwe verste op de markt. Zij komt van de Westduitse fabriek Fichtel Sachs in Schwemfurt en wordt geïm porteerd door UTC in Mijdrecht. Zij is ook uitgebreider dan de voorganger En kleurrijker, want de groene diodela m pjes branden als men econom isch rijdt, de gele gaan aan als men de kritische grens nadert en de rode lampjes lichten op als het benzineverbruik te hoog is. Het apparaatje kost negen tientjes. Technisch gesproken verandert er niets aan de wagenmaar de doorlopende zichtbaarheid van het verbruik heeft wel een gunstige invloed op de rijstijl. De importeur beweert dat men het kleurrijke stoplichtgemakke lijk zelf kan aanbrengen maar dat heb ik meer gehoord. Gemak kelijk wellicht voor een handige doe-het-zelver. maar ook voor de huis-tuin-en-keuken-automobilist..? Nuttige anti-roesttips Dordrecht heeft een gratis en nuttig gegeven. Natuurlijk is het voor een groot deel gericht op de eigen anti- roestmiddelen maar dat neemt niet weg dat alle automobilisten wel iets kunnen opsteken van de vele tips die in het boekje worden gegeven. Tips hoe men zijn wagen hel beste tegen roest kan beschermen Dat is niet altijd even gemakkelijk want roest kan zich op vele plaatsen manifesteren. Maar als men er mets aan doet kan dat de eigenaar wel eens erg gaan opbreken. Autovisie Jaarboek 81 Voor de derde maal geeft Autovisie een Jaarboek uit. Ditmaal al leen een maandje vroeger dan in voorafgaande jaren. De redactie van het jaarboek zegt dat dat met ten koste van de actualiteit gaat. Maar dat kan zij toch met helemaal waarmaken. Bij de zestig test rapporten die men in het boek kan vinden moet men het doen zonder auto's die de laatste tijd op de markt zijn geko men Geen vernieuwde Mazda 333. geen Subaru 1300. geen Mini Metro i die al enige tijd in E ngeland rijdt), om er enkele te noemen. Maar de 'gevestigde" modellen zijn danig aan de tand gevoeld en van de overige wagens op de Nederlandse markt vindt men korte karakteristieken. Bovendien speciale aandacht voor de autosport en een aantal buitengewoon mooie auto's. Voorts enkele interes sante artikelen, bijvoorbeeld over styling in de jaren tachtig en over Hifi op wielen. Dat alles voor 25 gulden verkrijgbaar in de tijdschriftenhandel. Heel Hart Nibbrig en Greeve (bijna honderd man) gaat de komende week in Parijs een paar dagen uitblazen. Na vijf jaar Mitsubishi hebben ze dat in Sassenheim wel verdiend, meent de directie. De ingewijden uit het autowe reldje herinneren zich maar al te goed hoe H.N.G. met een hier volslagen onbekend Ja panse merk kwam aanzetten toen Audi door de nieuwe baas (Volkswagen) ook bij Pon in Leusden was onderge bracht. En dan nog wel een merk met een schier onuitspreekbare naam: Mitsubishi. Dat boven dien maar een heel gewone autootjes te bieden had op een technisch bijna verouder de basis. Maar onder de bezielende lei ding van de onlangs met "zil ver" bekroonde directeur A.G.Karl zette het hele, goed geoutilleerde bedrijf er krach tig de schouders onder. Vandaag - vijf jaar later - kan men zien wat zo'n gestroom lijnde en ingespeelde organi satie vermag Mitsubishi werd heel geraffineerd ge koppeld aan de klinkende kreet "gestaalde perfectie" Iedereen die kon praten kon ook verkopen. En bovenal: de Japanse fabrieksmenst werd precies verteld waar hoe zij de auto's konden moesten verbeteren. Die verbetering is verschrikke lijk hard gegaan. Zoals alles bij Hart Nibbng"en Greeve de laatste jaren verschrikkelijk hard is gegaan. Dat blijkt niet alleen uit het feit dat Mitsu bishi nu al op de tiende plaats staat van de auto-hitlijst, het blijkt eigenlijk nog meer uit de Galant turbo diesel die kortgeleden op de Nederland se markt is gezet. Wat een au to! En dat vooral in relatie tot de prijs. Er is nog een uitsteken de turbo diesel. Die van Peu geot. Maar die is heel wat duurder. Wel niet het dubbe le. maar erg veel scheelt het niet. Geen wonder dat Hart Nibbrig en Greeve snel door de voor raad diesels heen was die voor f.21.745 aan de man konden worden gebracht. In Sassen heim zitten ze nu al met lever tijden van enkele maanden. En dan krijgt men ze niet meer voor die prijs. Ze zijn al duurder geworden: f. 23.495. In Sassenheim heeft men mij met nadruk verzekerd dat dit niet het gevolg is van het feit dat deze turbo diesel eerst voor een lokprijsje in de etala ge is gezet. De onontkoomba re prijsverhoging was louter en alleen te wijten aan de stij ging van de koers van de yen. Daardoor zijn vrijwel alle Ja panners dezer dagen in prijs omhoog gegaan Een feit. dat de Europese auto-industrie beslist geen tranen in de ogen zal bezorgen... Uiterlijk is deze dieselversie van de al bestaande Galant natuurlijk geen verrassing. De wijzigingen die in de hele Galant-serie zijn doorge voerd kan men vanzelfspre kend ook in deze diesel terug vinden. maar - hoe aardig op zichzelf ook - daardoor is nog geen revolutionaire auto ont staan. Smaakvol, stijlvol, prettig com pleet uitgerust en alleszins comfortabel Maar dat was na de vorige editie van de Galant (die de nu vervallen toevoe ging Sigma nog droeg) ook nauwelijks anders te ver wachten. Allemaal wat geraf fineerder geworden en wat geperfectioneerder, maar ge zien de snelle verbeteringen aan alle Mitsubishi-modellen heb ik daar geen rode koon tjes van kunnen krijgen Neen. de echte verrassingen zit ten onder de motorkap en el ders bij technische onderde len. Vele autofabrikanten gaan voor hun dieselmotoren de markt op. Kopen de kennis of de motor zelf elders Zo niet Mitsubishi. Het bedrijf ont- wikkelde de krachtbron in ei gen huis. En hoe. Men ging er gewoon van uit dat de auto waarin die motor moest worden opgehangen trillingsvrij. stil en snel moest zijn. Zoals men kan weten schort het er juist op die punten nog wel eens aan bij andere diesels. Maar een week sturen m de turbo diesel van Mitsubishi heeft mij ervan overtuigd dat het niet hoeft. Alleen, de con structeurs moeten er maar op komen. Het gebruik van balansas sen. Urn het heel simpel te zeggen: assen die voor trillin gen zorgen precies tegenover gesteld aan de richting van de normale motortrillingen. Het één heft het ander op, Met als resultaat: meer rust. Trillingen die optreden bij het aanzetten van de motor - bij een diesel vaak heel erg na drukkelijk - opvangen door een voor de normale plaat koppeling geplaatste vloei- stofkoppeling. Een schokdemper inbouwen in een van de motorsteunen om eventueel "schudden" van de motor bij aanslaan en afzetten op te vangen. Gloeibougies elektronisch regelen om het voor het star- ten noodzakelijke voorgloeien zo kort mogelijk te houden. (Wat voortreffelijk is gelukt). Een versnellingsbak monte ren met (naast een speciale parkeerstand) een vijfde ver snelling als overdrive Waar door men het toerental sterk kan terugdraaien. Tenslotte de ook door de fa briek zelf ontwikkelde turbo compressor die het vermogen van de motor door een effec tievere verbranding over een groot toerengebied met niet minder dan 25 procent kan vergroten. Al die technische vondsten en vondstjes hebben voor een grandioos rustige voorstu wing gezorgd. Deze 2.3 liter viercilinder motor (met een vermogen van 84 pk) maakt dat nagenoeg niets in de nj- cigenschappen aan een diesel doet denken. De wagon acce lereert als bij een benzinemo tor en een top van een dikke 155 km per uur mag er ook zijn. Jammer eigenlijk, dat de onaf hankelijke wielophanging die in de tweeliter benzineversie van de Galant rondom is aan gebracht in deze turbo lil d tot de voorkant beperkt bleef. Achter moet h i j het met schroefveren stellen en dat is nu eenmaal minder Verder is de wagen ook niet vrij te pleiten van zuwindgevoe- lighcid, zoals wc tijdens de winderige dagen duidelijk hebben kunnen voelen. Én dat telt te meer bij het toch wat vage karakter dat de ko- gelknngloop-bcsturing van deze Galant bij wat hogere snelheden kenmerkt Maar ondanks dat blijf ik het een verbluffend knappe en erg prettige wagen vinden. Door zijn opvallende rust ui termate comfortabel Boven dien goed zuinig. Zo tussen de eén op elf en een op elfen- half Verre van beroerd voor zo'n wagen Zelfs al wordt de afstand in prijs tussen benzi ne en diesel telkens iets klei-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27