Stroom van nieuwe gemeentehuizen Waarom gemeenten niet? m ledereen trekt de broek riem aan Waar komt het geld vandaan? PAGINA 23 EXTRA ZATERDAG 13 DECEMBER 1980 Lisse - Nieuwbouwplannen op de plaats van het bestaande raadhuis. De gemeente wil eind volgend jaar met de bouw begin nen. Geraamde kosten 11 miljoen. Hillegom - Huidige raadhuis blijft staan. Nieuwe vleugel is gepland in de Hoftuin. Binnen twee jaar wil men de plannen rond hebben. Schattingen voor de kosten varie ren tussen de 4 en 6 miljoen. Hoofddorp - Bouwt het nieuwe raadhuis in delen. De eerste "units" zijn inmiddels al in gebruik. Totale kosten komen in de buurt van de 40 miljoen. Noordwijkerhout - Heeft plannen voor de aanbouw van een nieuwe vleugel aan het raadhuis, dat wel gehandhaafd blijft. In de loop van volgend jaar moeten de plannen rond komen. Voorlopige schatting: tussen de 5 en 7 miljoen Noordwijk - Aanbouw van een nieuwe vleugel en verbouw van het pand "Sarto- rius". Oude raadhuis blijft gehandhaafd voor representatie en vergaderingen. Ge schatte kosten 10 miljoen. Katwijk - Plannen zijn nog in zeer voorlo pig stadium. Dat er moet worden gebouwd is wel zeker. Men wil nog geen bedragen geven. Voorhout - Enkele maanden geleden is de geheel opgeknapte raadszaal geopend. Kos ten van de opknapbeurt- 200.000 gulden Valkenburg - Afgelopen winter is een ser re gebouwd aan het gemeentehuis. Kos ten 160.000 gulden. Warmond - In februari is de nieuwe vleu gel van het raadhuis geopend. Totale kosten 1 miljoen. Oegstgecst - De verbouwing van het raad huis is in volle gang. Volgend jaar zomer wordt begonnen met de inrichting. Totale kosten 6,2 miljoen. Leiden - Enkele jaren na de opening van het stadsbouwhuis moet het gemeentelijk onderkomen opnieuw worden uitgebreid. Het "Gulden Vlies" aan de Breestraat wordt aangeschaft en opgeknapt voor avondver gaderingen. De kosten belopen 2.180.000 gulden Leiderdorp - In augustus van het vorig jaar werd het nieuwe raadhuis geopend. Het heeft de gemeente 11 miljoen gekost. Wassenaar - Ook hier heeft men plannen voor een nieuw stadskantoor, dat vermoe delijk op de stadswerf wordt gebouwd. Het raadhuis in "De Paauw" blijft gehandhaafd. De schattingen lopen nog uiteen tussen de 9 en 15 miljoen. Alphen - Een compleet nieuw gemeente huis gaat worden gebouwd in het Burg. Vis serpark. De gemeenteraad wil daarvoor voorlopig 29 miljoen uitgeven. Nieuwkoop - In het najaar van '79 is een nieuw raadhuis in gebruik genomen. De kosten waren 2,5 miljoen. Waddinxveen - Op 18 mei 1978 werd het nieuwe raadhuis officieel in gebruik geno men. Het had 10 miljoen aan gemeen schapsgelden gekost. Nieuwveen - Het raadhuis is in de afgelo pen jaren verbouwd en uitgebreid. Dit heeft een half miljoen gekost. Bovenstaand lijstje geeft een beeld van waar en hoeveel er recentelijk geld aan gemeen tehuizen in de regio is uitgegeven. Dit beeld wordt licht vertekend doordat in het lijstje alle stadia zijn opgenomen, vanaf de ge meenten die in de eerste fase van het plan nen maken zitten tot aan de plaatsen waar met fanfaregeschal en klinkende glazen de plechtige ingebruikneming al achter de rug is. De opsomming beslaat daardoor een pe riode van zeven tot acht iaar. Door Ariejan Korteweg Leiderdorp, een gemeente waar het aantal ambtenaren de afgelopen jaren is verdubbeld, bouwde onlangs e geheel nieuw gemeentehuis. Het oude raadhuis wordt winkelcentrum Een nieuw gemeentehuis of een verbouwing van het bestaan de gemeentehuis moet door een gemeente helemaal zelf worden "opgehoest". Het rijk levert geen enkele bijdrage aan de financiering van een gemeentehuis. Er zijn ook geen speciale dekkingsrege lingen voor. zoals die er wel zijn voor bijvoorbeeld sport hallen of zwembaden, waar nog wel eens wat geld van een onderwijsuitkering kan wor den ingestoken. Dergelijke voorzieningen leve ren bovendien nog wat geld op door entreegelden en ver huur. Een gemeentehuis is een onrendabele en bovendien nog zeer hoge investering. Voor de prijs van een vol waardig gemeentehuis kun nen heel wat scholen en ande re voorzieningen worden neergezet. Sommige gemeenten zoeken dan ook naar goedkopere oplos singen. Zo heeft de gemeente Voorschoten kantoorruimte boven Albert Heijn gehuurd waar een aantal afdelingen zijn ondergebracht. De gemeenten die wel voor nieuwof verbouw kiezen moeten hiervoor jaren krom liggen. Er wordt een dekkingsplan opgesteld, waarin staal hoe men het zaakje denkt te bekos tigen. Gewoonlijk begint men meteen als wordt gepraat over nieuw- of verbouw van het gemeentehuis met het ma ken van jaarlijkse reserverin gen op de gemeentebegroting om alvast een potje te maken. Zo worden de hoge lasten uit gespreid over een groot aan taljaren. Vaak dateren die re serveringen nog uit jaren dat de economische situatie nog wat minder ongezond was. Daarnaast wordt vaak een ge deelte van de gemeentelijke reserves in de bouw van een nieuw raadhuis gestopt. Dit zijn gelden die een gemeente voor noodgevallen achter de hand heeft. LEIDEN - Meer dan de helft van alle gemeen ten in de regio Leiden blijkt plannen te heb ben met haar gemeente huis. Sommigen heb ben de nieuwbouw juist beëindigd, anderen hebben vergevorderde plannen voor de bouw van een nieuwe vleugel of het laten bouwen van een compleet nieuw on derkomen. Kan het toeval zijn dat zoveel gemeenten op hetzelfde mo ment allemaal uit hun jasje barsten? Bovendien, waar wordt dat allemaal van be taald in een tijd waarin onze minister-president herhaal delijk heeft gezegd: "We moe ten allemaal de buikriem een gaatje strakker aantrekken. Iedereen zal met de huidige economische situatie een stapje terug moeten doen. Waar het kan, moet worden bezuinigd Hoewel zijn woorden vaak voor verlerlei uitleg vatbaar zijn, lijken de gemeentebesturen in de om geving van Leiden toch wel voor een erg vrije interpreta tie te kiezen. Het plegen van diepte-investe ringen in tijden van een stag nerende economie is een re medie die in veel economi sche handboeken als moge lijkheid wordt genoemd. Niet bezuinigen, maar investeren, geen produktievermindering, maar een produktieverho- ging kan ons volgens dergelij ke theorieën uit de conjunctu rele valkuil trekken. Een theorie waar veel voor valt te zeggen, maar die dubieus wordt als het, zoals bij de bouw van gemeentehuizen, om de besteding van gemeen schapsgelden aan niet-pro- duktieve doelen gaat. Mis schien is het ook wat verge zocht onze plaatselijke over heden dergelijke vooruitzien de blikken in de schoenen te schuiven. 150 miljoen Uit een klein onderzoek blijkt dat van de 27 gemeenten in de Rijnstreek, kuststreek en bol lenstreek, in het vervolg wat weids aangeduid als de regio- Leiden, er 17 met plannen rondlopen hun gemeentehuis te verbouwen, of dergelijke plannen in de afgelopen twee jaar ten uitvoer hebben ge bracht. Een voorzichtige to taaltelling brengt aan het licht dat aan de gemeentehuizen in dit gebied voor 150 miljoen wordt getimmerd en gesleu teld. Een opmerkelijk bedrag in een tijd dat veel mensen aan hun eigen portemonnee kunnen voelen dat het alle maal effe minder gaat. Zouden de gemeenten nog net voor de grote crisis de buit willen binnenhalen? Bij ver dere navraag blijkt dat als het de doorsnee burger slecht vergaat, dit helemaal niet hoeft te betekenen dat de ge meentelijke financien er ook slecht voor staan. C. Meydam, ambtenaar van de dienst van de provinciale overheid, die leen met de allergrootste in spanningen) blijft toch nog de vraag: Waarom barsten alle gemeentel, in dezelfde tijd uit hun I us? Een voor de hand liggend ant woord hierop is dat het aantal taken van de gemeentelijke overheden in de afgelopen ja- Dan blijft een aantal vragen nog onbeantwoord. In hoeverre spelen dreigende reorganisa tieplannen een rol? Het is im mers bekend dat de landelij ke overheid gemeenten van minder dan 10.000 inwoners graag wil samenvoegen om zo lot grotere kernen te komen. Gemeentebesturen bestaan ook maar uit mensen, die best wel eens in de verleiding zou den kunnen komen nog snel voor een dreigende fusie met een andere gemeente het ei gen gemeentehuis in optima le staat te brengen. Een mooi gemeentehuis kan' de eigen positie bij zo'n fusie alleen maar ten goede komen. Een mogelijke andere verkla ring is te vinden in de "kijk eens naar de burcn'-theorie: Zij een zwembad, dan wij een overdekt zwembad; zij een sporthal, dan wij een evene mentenhal; zij een nieuwe bi bliotheek, dan wij ook. zij een nieuw raadhuisDat derge lijke overwegingen een rol hebben gespeeld lijkt bij een zo opvallend groot aantal bouwplannen zeer voor de hand liggend. Verleiding toezicht houdt op de gemcen- tefinanciën, vertelt dut de ge meenten tegenwoordig juist wat ruimer in hun middelen zitten. De meeste gemeenten hebben al een sporthal, een (overdekt) zwembad of een evenementenhal. Hierdoor zou een zeker verzadigings punt op de gemeentelijke be grotingen zijn bereikt, waar door ruimte op het budget on tstaat voor zaken die wat min der hoog op de prioriteiten lijst staan, zoals bijvoorbeeld een nieuw gemeentehuis. Want een nieuw raadhuis is voor een gemeentebestuur helemaal niet zo'n aantrekke lijke investering. Gemeente huizen zijn duur en onrenda bel. Een gemeentehuis kost alleen maar geld. Politiek is het moeilijk te verkopen. De bevolking zit er gewoonlijk niet om te springen en is snel geneigd het als geldverkwis- ting te beschouwen. Er moet dus meer aan de hand zijn. Meer taken Aangenomen dat de gemeenten een dergelijke investering fi nancieel wel kunnen trekken (in veel gevallen overigens al- ren sterk is uitgebreid. De wetgeving op het gebied van welzijn en milieu heeft het aantal ambtenaren sterk doen toenemen. De uitbreiding van de inspraakmogelijkheden voor de bevolking maakt het er voor de gemeenten ook al niet gemakkelijker op. Als je daar nog bijvoegt dat de meeste gemeentehuizen van ver voor de Tweede Wereld oorlog dateren en dat veel ambtenaren met z'n zessen of zevenen op een kamer moe ten zitten, klinkt dat bedrag van 150 miljoen al haast aan nemelijk. "Als haringen in een ton netje". Zo beschrijft men in Noordwijkerhout de situatie op de gemeente-secretarie LEIDEN/REGIO - "We zitten hier als haringen in een ton. Op de afde ling welzijn bijvoor beeld zitten zeven men sen opeen gepakt in een ruimte waar vroeger twee mensen werkten". Dit is een klacht van gemeente- secretaris Adriaanse van Noordwijkerhout. Tal van collega's van hem uit Leiden en omgeving zeggen hem in allerlei variaties na. Voorlichter Camphuyzen uit Alphen zegt: "Bij oris moeten wethouders een kamer met elkaar delen. Er zitten zes tot zeven ambtenaren op één ka mer met alle herrie van type machines en telefoons van dien". "Onze afdelingen zitten over zes gebouwen verspreid", meldt gemeentesecretaris Sprang uit Noordwijk. "Dat werkt echt ellendig: de onderlinge verstandhouding verslech tert, de afstand is te groot" Gevolg van deze werkomstan digheden, zo maken onze ge sprekspartners duidelijk, is onder andere een groot aantal overspannen ambtenaren. Maar ook de burger onder vindt er de nadelige gevolgen Zo i hen zelden een spreekkamer be schikbaar om problematische zaken rustig te kunnen be spreken. Oude gebouwen Geen wonder dat dit soort situa ties ontstaat als men bedenkt dat bijna alle gemeentehuizen in de regio van het begin van deze eeuw dateren. Dat van Noordwijkerhout is van 1930. dat van Noordwijk is in 1887 gebouwd. Het monumentale raadhuis in Hillegom dateert zelfs uit 1419. In 1903 kreeg het gebouw zijn huidige func tie. In Hillegom klaagt men dan ook steen en been. Gemeentese cretaris Maasdam: "Het is hier echt behelpen. De afde lingen zitten over de gemeen te verspreid, vaak in slechte panden". Gemeentehuizen zijn kortom vaak fraaie oude gebouwen die met goed fatsoen niet kun nen worden gesloopt. Veel ge meenten kiezen daarom voor dezelfde oplossing: handha ving van het bestaande ge bouw, met aanbouw van een nieuwe vleugel. Dat ziet men in Hillegom, Noord wij kei hout, Noordwijk. Katwijk. Wassenaar en Oegstgeest. Het monumentale pand wordt dan meestal gebruikt voor vergaderingen, ontvangsten en huwelijken. Nieuw raadhuis In Hoofddorp. Lissc, Leider dorp en Alphen wordt of is een geheel nieuw raad huis ge bouwd waarin alle diensten- vorden ondergebracht. Het Dude adhu wordt gesloopt, dat van Hoofddorp wordt cultureel centrum. In Leiderdorp maakt men van het oude raad huis een activiteiten-cen trum Uit cijfers van de provincie blijkt dat het aantal ambtena ren in Leiden en omgeving de laatste acht jaar met 30 pro cent is gegroeid In Oegst geest steeg het zelfs van 13 tot 35. in Leiderdorp verdubbel de het. Als redenen voor die ongekende groei noemt pro vinciaal bestuurder J Noor- land het grote aantal nieuwe taken dat gemeenten erbij hebben gekregen. Bovendien brengt de groei van een ge meente meer werk en dus meer ambtenaren met zich "Uitzonderlijk" Adviseur voor bouw- en huis vestingszaken C. Krispijn van de Vereniging van Neder landse Gemeenten noemt het grote aantal gemeenten dat zijn raadhuis vernieuwt "uit zonderlijk" vergeleken bij net landelijke beeld Er zijn hier vijf keer zoveel gemeenten met dergelijke plannen als in de rest van het land, zo blijkt uit zijn woorden Krispijn schat dat een nieuw of vergroot raadhuis .voldoet voor de periode van zo'n 15 jaar, terwijl het gebouw bouwtechnisch gesproken ze ker 80 jaar meegaat Daarom is het van belang, zo meent hij, bij nieuwbouw de moge lijkheid in te bouwen tot nieu we vleugels zodat lijdigcr dan voorheen is gebeurd aan een noodzakelijke uitbreiding van raadhui/en kan gaan wor den gewerkt

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23