i©©© WDÖ ca V©©(f k®t rin)©(T£i fa Ontploffen D'66 wilde in het verleden het kiesstelsel ook laten ontplof fen. Dat is nu een keurige club geworden met een keurige lijsttrekker die temidden van de andere groepen braaf z'n partijtje meeblaast. En over ontploffen hoor je ze niet meer. Waarom zou dat met R'8l an ders gaan? Knoop:"Als je ziet hoe het D'66 is vergaan dan vind ik zo'n aarzeling reeël. Zij waren vóór een gekozen minister president, vóór een gekozen burgemeester en vóór een dis trictenstelsel. Het hele bestel zou worden opgeblazen. Daar is niets van terecht gekomen. Ik kan alleen maar zeggen dat ik hoop dat dat ons bespaard blijft. Als in de toekomst blijkt dat er geen markt meer voor onze ideeen zou bestaan dan prefereer ik opheffen van de partij boven het bijsturen van de ideeën". Knoop:"Die naam hebben we gekozen omdat wij een realis tische, pragmatische aanpak van de dagelijkse problemen willen. De problemen moeten niet worden opgelost vanuit een ideologisch gezichtspunt. We moeten in Nederland af van die gepolariseerde opde ling in liberalisme en socialis me. Zoek naar de beste oplos sing voor een probleem Dat kan soms een liberale, soms een socialistische oplossing zijn. Nu is het zo dat wanneer een VVD'er iets voorstelt dit per definitie onaanvaardbaar is voor de PvdA. Daar moeten we vanaf. We moeten weer wat plezieriger met elkaar omgaan". Er schijnen nogal wat zaken mensen achter R'81 te zitten. Maar we hebben toch al een partij in Nederland, de VVD. die er prat op gaal pal te staan voorde belangen van dc zakenwereld en die het vrije ondernemerschap hoog in het vaandel heeft staan. Waarom gaan de Realisten niet ge woon bij die club zitten'' Knoop:"De VVD doet het de laatste jaren superslecht. Die partij dient onvoldoende de belangen van het bedrijfsle ven maar ook van de werkne mers. Zij hebben zich in het defensief laten dringen door links. De opiniepeilingen spreken ook duidelijke taal. De VVD spreekt steeds min der mensen aan. De VVD had het vertrek van Andriessen niet mogen gedogen. Een dieptepunt was de houding van de VVD tijdens het kern wapendebat waar defensie specialist Ploeg zich bijna stond te verontschuldigen voor het feit dat de VVD vöör stationering van kernwapens in Nederland is. Toch een me ning waar je je echt niet voor hoeft te excuseren. Die hou ding is heel wal mensen in het verkeerde keelgat geschoten. Bij onze partij zitten veel oud VVD'ers die het nodig vinden dat er weer een nieuwe, frisse partij komt voor mensen die willen werken en verdienen" Rechts Knoop (duidelijk geïrriteerd- "Wij zijn niet rechts. Wij la ten ons geen stempel opdruk ken. Zelf heb ik mijn leven lang op dc VVD gestemd om dat ik mij tot de linkervleugel, zeg maar de vleugel Geertse- ma/Vonhoff. voelde aange trokken. Eën keer heb ik op DS'70 gestemd. Overigens is rechts zijn geen doodzonde. Het heeft alleen maar een ne gatieve uitstraling gekregen door een campagne van links. Als ik rechts zou zijn zou ik mij daar niet voor schamen maar ik ben nou eenmaal niet rechts". Maar als R'81 zo nadrukkelijk wijst op 'het linkse gevaar' en beklemtoont dat de opmars van links tot staan moet wor den gebracht dan is het toch begrijpelijk dat men R'81 in de rechterhoek plaatst? Knoop fel:"Dat is dan onjuist. Je kunt nie* zeggen dat ie mand rechts is omdat hij niet links is. Dat noem ik een be wijs uit het ongerijmde. Ik heb niets tegen het links van DS'70. van de oude Drees of van Helmut Schmidt in West- Duitsland. Ik heb wel iets te gen de overheersende stro ming in de huidige PvdA met z'n virulente anti-Amerika nisme, het vergoeilijken van de militaire macht van het Warschaupact, het belasteren van het bedrijfsleven, het in een kwaad daglicht stellen van het maken van winst bet puur eenzijdig tekeergaan te gen kernenergie en het koket teren met de kraakbeweging. Dat soort links beschouw ik als schadelijk maar daarom ben ik nog niet rechts". Waarom vindt u het zo erg voor rechts te worden aangezien. Bent u soms bang op één hoop te worden gegooid met Joop Glimmerveen? Knoop:"Ik vind het schandelijk als men mij de Glimmerveen- hoek in zou duwen. Dat be schouw ik als het in twijfel trekken van mijn integriteit. Als jood heb ik geen enkele sympathie voor rassendiscri minatie. Ik schaam me als Ne derlander soms voor de dis criminatie van gastarbeiders. Dat zou bij de wet verboden moeten worden. Ik sta dichter bij de PvdA of PSP dan bij Glimmerveen. Af en toe krijg ik dat schendblad van Glim merveen in de bus. Dat staat vol anti-semitischc beledi gingen aan mijn adres dus men kan begrijpen hoe ik mij voël als ik de naam Glimmer veen hoor. Als ik moest kie zen tussen Glimmerveen of de PSP dan kies ik voor de PSP. Mensen met fascisti sche ideeën zijn m'n grootste vijanden, het zijn vijanden van de mensheid". Eén van de plannen van R'81 is afschaffing van een groot deel van de belastingheffingen. Dal soort opmerkingen doen het altijd goed bij het publiek. Maar het is wel een erg goed kope leuze. Knoop:"Ik onderschat het kri tisch vermogen van de kie zers niet Je vangt de mensen niet met kreten, daar zijn ze veel te intelligent voor. Ze verwachten uitleg. Onze be lastingplannen zijn niet de vondst van een paar figuren die het ei van Columbus den ken te hebben gevonden. Ze zijn gebaseerd op de ideeën als de Amerikaan Milton Friedman, die boeken vol over dat onderwerp hebben geschreven. De praktijk heeft uitgewezen dat de belasting opbrengst terugloopt als je de belastingschroef te strak aan draait. Er is een grens aan de bereidheid van de burger om belasting af te dragen. Ga je daarboven dan wordt de werklust minder en krijg je meer ontduikingen. Wij wil len een drastische verlaging van de inkomstenbelasting tot een voor ieder gelijk per centage van 25. Bovendien willen we ook een heleboel belastingen en subsidies af schaffen. Ook de mogelijkhe den van aftrekposten zullen nagenoeg verdwijnen. Ons systeem is geen grap. Het is het meest sociale systeem dat je je denken kunt, Met ons systeem dragen echt de zwaarste schouders de zwaar ste lasten. Het huidige sys teem is alleen maar op papier sociaal. Ondanks de progres sieve belastingtarieven beta len juist de hoogste inkomens minder belasting door de vele aftrek-mogelijkheden. Bo vendicn kunnen de mensen met hoge inkomens ook mak kelijkcr frauderen door de in gewikkeldheid van het belas tingsysteem. Groningse we tenschappers hebben daar onlangs in een rapport ook op gewezen. Mensen met hoge inkomens hoeven mij niet te vertellen dat ze uit Nederland weggaan vanwege het slechte belasting-klimaat. Het is hier voor hen juist een eldorado. De mensen met midden en modale inkomens, die zitten zwaar. Het probleem van het huidige systeem is dat steeds minder mensen steeds meer belasting moeten opbrengen. De staat heeft steeds meer geld nodig om uitkeringen te kunnen doen aan het groeien de leger werklozen. Professor Hartog heeft berekend dat wanneer het in dit tempo doorgaat er in het jaar 2010 al leen nog maar steuntrekkers in Nederland zullen rondlo pen. Die spiraal moet worden doorbroken anders gaan we op een crisis af a la de dertiger jaren. Voor het doorbreken van die spiraal zijn de opvat tingen van Milton Friedman waardevol" In Engeland volgt de regering— Thatcher de ideeen van die meneer Friedman. De werk loosheid is er nog nooit zo snel gestegen en bereikt record hoogten. Knoop: "Friedman is natuurlijk niet de eerste de beste. Hij is Nobelprijswinnaar Maar in eerste instantie zullen er met de Friedman-aanpak meer werklozen bijkomen Dat is logisch want er vindt bijvoor beeld door de belastingher vorming al een flinke sane ring van het ambtenarenap paraat plaats. En die werkloze belastingambtenaren kun je niet één, twee, drie een nieu we baan bezorgen. Je moet met de Friedman-aanpak de mensen trouwens durven uit leggen dat om beter te wor den het eerst allemaal nog er ger moet worden. In Califor- nië heeft Reagan, destijds gouverneur, ook met het Fricdman-model gewerkt Dat is nu een heel florerende staat en Reagan dankt een goed deel van zijn populari teit aah Friedman Maar ik wil best toegeven dat niemand kan garanderen dat het nieu we systeem een succes wordt. Wel weet ik zeker dat het hui dige systeem op een ramp uit- Glistrup Heeft bij het lanceren van de nieuwe belastingplannen ook hel succes van de Deense anti- belastingpartij imn ene me neer Glistrup een rol gespeeld, een partij die overigens al weer over z'n hoogtepunt heen is omdat de Denen inmiddels doorhebben dat ook van zo'n partij niet alle heil te ver wachten valt0 Glistrup belachelijk heeft proberen te maken. Die Gli strup deed niet zomaar een paar slagen in de lucht, hij werkte ook met het Fricdma n-model. zij het in aangepaste versie, afgestemd op de Deen se situatie. Op een gegeven moment had hij maar liefst een derde van de Deense kie zers achter zich. Toch heeft hij weinig invloed kunnen uitoefenen omdat alle andere partijen, ondanks onderlinge tegenstellingen, éen front hebben gevormd in hun te genwerking van Glistrup" Een dergelijke tegenwerking hangt R'81. als het al voet in het Nederlandse parlement zou krijgen, natuurlijk ook boven het hoofd. Knoop De situatie in Neder land is anders dan in Dene marken. Daar werd Glistrup vöör de verkiezingen als een gevaar beschouwd en span den de andere partijen tegen hem samen. Ik denk niet dat de grote partijen m Neder land Realisten'81 als een be dreiging zien. Ik verwacht dan ook geen samenspanning tegen ons". Maar wat denkt u dan eigenlijk klaar te maken in de Kamer Waarom moet u zo nodig in de politiek? Knoop "Als ik ervan overtuigd zou zijn niets klaar te kunnen maken dan deed ik het ria tuurhjk niet. Ik heb het druk genoeg met m'n pr-bureau. Ik ben in de politiek gegaan omdat ik door m'n werk steeds maar weer in aanra king kwam met gekanker van allerlei mensen in hel be drijfsleven. Men kankert zich werkelijk blauw De zwakte van de werkende minderheid is echter dat ze geen tijd heb ben voor het voeren van ac ties. Ik heb ook vaak gezegd: doe dan iets, neem dan een voorbeeld aan links die de straat op gaat Maar in het be drijfsleven wil men dc nek niet uitsteken. Dat is ook een stuk lafheid. Nou. ik heb wel het lef. Daarom heb ik het ini tiatief voor Realisten'81 genu Knoop "Ik weet niet in hoever re die bekendheid een positie ve of negatieve uitstraling heeft. Het kan vóór maar ook tegen mij werken". Peilers Noem behalve de belastingher vormingen ook nog eens een paar andere plannen waar mee R'81 in de verkiezings campagne voor de dag denkt te komen. Knoop 'Onze campagne stoelt uit marketing-overwegingen op drie peilers. Naast de be lastinghervorming zullen we de defensie-inspanningen en het herstel van rechtsorde en rechtsgelijkheid aan de orde stellen. Op defensie-gebied zijn wc loyaal ten opzichte van de NATO en voorstander van stationering van kernwa pens We schamen ons ook bepaald niet voor onze hang naar law and order. Integen deel. Een dergelijke hang kan men iemand die het met de democratie goed meent niet euvel duiden. Law and order voor democratie Verder heb ben we natuurlijk ook overal lerlei andere zaken een me ning maar dat komt allemaal in ons verkiezingsprogram ma te staan". Knoop "Ik heb eerder gezegd tussen 1 en 10 Maar elk getal is natuurlijk een slag in de lucht Ik ben ook geen pro- faal Maai ik vai w ai ht wal meer dan 1". Ziet u het al zitten, Hans Knoop als minister-president'' Knoop:"Nce, dat ik r 1 81 partij al aangeeft tracht ilistisch te zijn Realist, s niet de grootste partij dit land. althans voorlopig •t En dat hoeft ook nu-t. als maar enige invloed kun- n gaan uitoefenen EXTRA Door Bert Paauw Enkele weken geleden werd Nederland weer eens een politieke partij rijker. Een aantal heren kondig de in het plaatsje Huizen de geboorte aan van Realis ten'81, een partij die volgend jaar ook volop in de verkiezingsslag gaat. Hans Knoop, oud-hoofdre dacteur van het ter ziele gegane weekblad Accent en landelijke bekendheid genietend door zijn destijds succesvolle speurtocht naar Pieter Menten, zal bij die verkiezingen als lijsttrekker van R'81 fungeren. Knoop, tegenwoordig actief op het gebied van de public relations, is graag bereid over de nieuwe club te praten maar hij stelt daarbij wel de voorwaarde eerst kennis te mogen nemen van de inhoud van het artikel voordat het in de krant verschijnt. De over het algemeen niet zo vriendelijke ontvangst van zijn partij door de media (vooral de opinieweekbladen lieten zich nogal cynisch uit) heeft hem kennelijk wat voorzichtig gemaakt. In het begin van het gesprek, in zijn kantoor aan de Oudezijds Achterburgwal in het hartje van Amsterdams rosse buurt, straalt zijn blik een zekere waakzaamheid uit. Maar de gretigheid om te praten en uit te weiden over zijn politieke avontuur doet gereser veerdheid en terughoudendheid snel verdwijnen, ondanks de duidelijke scepsis van de vragensteller. Denkt u nou echt dat Nederland op een nieuwe politieke partij zit te wachten. Er zijn er ge noeg. Trouwens, R'81 is voor stander van een twee- of drie- partijenstelsel. Door zelf op de markt te verschijnen maken de initiatiefnemers van R'81 het aantal politieke partijen alleen maar groter. Knoop:"Ik ben het ermee eens dat er in Nederland teveel partijen zijn. Dat levert geen bijdrage tot de democratie want het maakt het politieke spel alleen maar ondoorzich tiger. Daarom zijn we in prin cipe niet voor uitbreiding van het aantal partijen. Maar we moesten kiezen tussen twee kwaden. De opiniepeilingen geven aan dat een links kabi net zonder CDA tot de moge lijkheden gaat behoren. Wij vinden die ontwikkeling des astreus. Als er niets gebeurt dan komt er misschien zo'n links kabinet. Daarom zijn we tot de oprichting van een nieuwe politieke partij over gegaan. Wij willen proberen de huidige coalitie in het Za del te houden, hoewel we ook tegen die coalitie grote be zwaren hebben. Maar het is al tijd nog beter dan een links kabinet. Al maken we op dit moment het aantal politieke partijen groter, in de toe komst staan wij een herzie ning voor van het kiesstelsel overeenkomstig de situatie in West-Duitsland en Engeland. Daar is het politieke bedrijf, met maar enkele partijen, veel doorzichtiger". ZATERDAG 13 DECEMBER 1980 'Frisse partij voor mensen die willen werken en verdienen...'

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19