Meuleman: "Ik ben geen stoelenplakker Yet: ergernis om de 'Franse slag' Ons past een eerbiedig meededogen met Pantelic KNVB-praeses legt hamer neer Bert Bouwer in handbalseleetie Volleyballers RVV blijven aan kop ZATERDAG 13 DECEMBER 1980 Voor Pantelic. de doelman van Radnicki Nis. vond ik het het ergste. Ik ken de Joegoslavi sche doelverdedigers van ha ver tot gort. Ik heb er in de loop der jaren tientallen zien spe len. met name in de periode dat ik in Belgrado studeerde, en toen nogal eens gesigna leerd kon worden in de sta dions van Partisan en Rode Ster. Belgrado telde toen vier eredivisieclubs, en maar één volwaardig stadion, met het gevolg dal er dikwijls dubbel- wedstrijden werden gespeeld, zodat je per keer op vier kee pers werd getracteerd. Nu moet je natuurlijk uitkijken met uitspraken als: het Joego slavische volk is bij uitstek ge schikt voor de voetbalsport omdat Joegoslaven. als je in Belgrado of in Zagreb of Skopje vanaf een terrasje om je heen kijkt er heel anders uit zien dan bijvoorbeeld Engel sen, Nederlanders of Zweden, terwijl het toch niet te looche nen valt dat ook Engelsen. Ne derlanders en Zweden bij uit stek geschikt zijn voor de voet balsport. In principe is name lijk IEDEREEN geschikt voor de voetbalsport, zowel de lan ge sierlijke Faas Wilkes als de korte dribbelige Kees Rijvers zal ik maar zeggen, dat is juist het democratische van het voetballen, in tegenstel ling tot sporten als basketbal en volleybal, waarbij lengte een overheersende rol speelt. Terwijl je je dus dient te hoe den voor generalisaties, ge loof ik toch te mogen zeggen dat de Joegoslaven een meer dan gemiddelde aanleg heb ben voor het keepersvak. Mijn herinneringen aan Joegosla vische keepers beginnen bij Vladimir Beara, die in 1950 debuteerde, en min of meer viste keus in het Joegoslavi sche nationale elftal bleef tol 1959. Hij bracht het tot 59 wedstrijden. Zijn opvolger was Milutin Soskic van Parti- zan (Beara speelde eerst in Hajduk. later in Rode Ster), die 50 keer in „blauw" speel de. Blauiv is namelijk de kleur van het Joegoslavische natio nale elftal, zoals oranje de kleur is van het Nederlandse elftal. Zo worden ze ook aan gemoedigd: ..Plavi-plavi- plavi!", wat gewoon „blauwe- n-blauwen-blauwen!" bete kent. niet zozeer 'omdat hij zo lang was. maar omdat hij zo groot aardig keepte. Ter vergelij king kan ik alleen Frans de Munck opvoeren, die zowel qua postuur als manier van doelverdedigen veel met Bea ra gemeen had. De Munck werd bij ons ..de Zwarte Pan ter" genoemd, omdat hij al tijd in het zwart gekleed in het doel stond, en omdat hij zo katachtig c.q. panterachtig de ballen uit zijn doel hield. Wel nu, Beara droeg ook altijd een zwarte broek en zwarte trui. en hij was als hel even kon nog panterachtiger dan De Munc- In de jaren '50 heb ik. behalve Beara. ook nog keepers als Srboljub Krivokuca (Rode Ster en OFK BeogradPetar Radenkovic (OFK Beograd) en Blagoje Vidinic van Rad nicki Beograd aan het werk gezien, allemaal interim pauzen tussen het tijdperk- Beara en het tijdperk-Soskic in. Ze staan me allemaal nog voor de geest als buitenge woon spectaculaire keepers, die hoge ballen stijlvol uit de lucht plukten, ballen in de bo- Pantelic: ontluisterd. venhoek liefst ook nog vast grepen in plaats van over de lat tikten, en die geen enkele boodschap hadden aan het oerdegelijke, franjeloze doel verdedigen van keepers als Gert Bals en bijvoorbeeld.. Ivan Curkovic. die wij PSV'ers allemaal nog kennen van St.-Etienne, en die de Joe goslaven zich het best herinne ren als de doelman die 19 keer in het Joegoslavische elftal stond. Uitzondering is altijd de grote uitzondering op de regel geweest dat een Joegoslavische doelman spec taculair, met verbluffend kunst en vliegwerk, en met on geloofwaardige hoogstandjes zijn doel verdedigt. Na de pe- riode-Beara kwam (van 1959 tot 1966) de periode-Soskic. Milutin Soskic van Partizan speelde 50 keer in het Joego slavische elftal, want dat is toch het merkwaardige, dat bij een groot aanbod van im ponerende clubkeepers, er toch altijd gedurende een pe riode eentje zover boven de anderen uitstak, dat hij niet te verdringen was uit het na tionale elftal. In 1964 debu teerde overigens ene Ilija Pantelic in het Joegoslavische doel. maar dat was niet „on ze" Pantelic die was toen 13 jaar), maar de doelman van Vojvodina. „Onze" Pantelic. die zich in twee wedstrijden tegen AZ'67 in bliksemtempo heeft ovoewerkt tot een van de best bekende, zij het niet meest geliefde keepers in Neder land, heeft alles van het Joego slavische keepersmodel: pan terachtig. hautain, opval lend. Joegoslaven zijn van na ture individualisten, van daar waarschijnlijk dat de keeper, als fle grootste indivi dualist in het voetbalelftal, daar zo goed gedijt. In Nis faalde Nantehc toch min of meer tegen AZ'67 Ik kan me zo levendig voorstellen hoe hij naar de return tri Alkmaar i.s toegeleefd. Handenvol werk zou hij daar krijgen. De ene voorzet na de andere zou hij. sommige met zijn befaamde ene hand. boven de Alkmaar- se kaaskoppen wegplukken. Vliegende schoten van Ny- gaard. Tol en Kist zou hij, ho rizontaal gestrekt, uit de ver schillende bovenhoeken pluk ken, klemvast. en met een snel le worp zou hij vervolgens zijn rechtsbuiten aan het werk zet ten. die de verraste Alkmaar- se verdediging zou oprollen en vervolgens de 0-1 zou aanteke nen. aantekenen. Zelfs in zijn dromen zweefde hij nog over het hele veld. soms zelfs boven het tribunedak nog hoge bal len klemvast grijpend en naar ziin borst trekkend, om met een fraaie zweef duik weer in zijn eiaen strafschopgebied te jnden. zodat de sc il -srech- er zelfs niet voor handsbal kon fluiten. In de hele wereld zouden ze de videoband op vragen met de beelden van de onverslaanbare wonderkee- per Pantelic - zo had hij dat veertien dagen lang voor zijn geestesoog zien gebeuren Maar wat gebeurde er in werkelijkheidTwee keer slipten lage ballen voor zijn doel langs en werden in het net gedrukt, eén keer gleed een lage omhaal van Kist langs hem heen in de uiterste hoek. één keer schoot Nygaard par does een terugstuitende bal knalhard langs hem heen in de bovenhoek, en een keer knalde Kist schuin voor het doel langs hem heen toen hij vergeefs uitliep. Een dooden kele keer slechts mocht hij bij een schot in de bovenhoek la ten zien dat hij zulke ballen er katachtig kan uittikken. Vijf doelpunten tegen één red ding! De absolute doodklap voor de Joegoslavische doel man in het algemeen, en voor het type-Pantelic in het bij zonder. Ons past een eerbie dig mededogen... NICO SCHEEPMAKER DEN HAAG (GPD)-Als het aan Wim Meuleman had gelegen, was hij al in 1977 afgetreden als bondsvoorzitter var: de KNVB. De tijd was aangebroken om de hamer aan een jongere over te dragen. Meuleman was immers al elf jaar voorzitter en genoot als 67-jarige al twee jaar pensioen. Maar een geschikte opvolger werd niet gevonden en Meuleman stelde zich op verzoek van zijn medebestuursleden opnieuw herkiesbaar. „Ik kan me niet indenken dat er geen geschikte opvolger te vinden was. Het zal wel gemakzucht zijn geweest", vermoedt Meuleman nu. Sinds zijn eerste aankondiging om af te treden, zijn inmiddels drie jaar verstreken. Maar Wim Meu leman. 70 jaar oud en 14 jaar bondsvoorzitter, gaat nu echt ver trekken. ,,Ik had me wel weer herkiesbaar kunnen stellen, maar ik wil geen stoelenplakker znjn. Je wordt ongeloofwaardig wan neer je wel je afscheid aankon digt, maar niet vertrekt". Zater dag draagt hij in de najaarsverga dering van de voetbalbond zijn taken over aan Jo van Marle. Na afloop wacht hem een grootse re ceptie, waarbij niet minder dan veertien Europese voetbalbon den acte de presence zullen geve- Het is Wim Meuleman tijdens zijn voorzitterschap zeker voor de wind gegaan. Tijdens zijn bewind maakte de KNVB een enorme groei door. „Ik was nauwlijks een jaar voorzitter, toen ik in 1967 het 600.000ste lid mocht verwelko men. Twee jaar geleden passeer de de voetbalbond de grens van één miljoen leden. En dat getal stijgt nog ieder jaar. Nu hebben we er weer 40.000 leden bij". Oor zaken van die groei zijn de op komst van het zaal- en dames voetbal en de verlaging van de leeftijd. Zondag a.s. 14.30 uur LUGDUNUM-DVC Sportpark aan de Oegstgeesterweg. Sucessen De internationale successen van het Nederlands voetbal in de ja ren zeventig hebben natuurlijk ook een belangrijke rol gespeeld in de explosieve groei van de bond. De prestaties van Feye- noord en Ajax in het Europa- Cuptoernooi en de twee finale plaatsen van Oranje in de toer nooien om het wereldkam- pioensch ap in West-Duitsland (1974) en Argentinië (1978) heb ben hun uitwerking niet gemis- t. Wim Meuleman heeft die bloeitijd in al zijn facetten beleefd. „Vanaf 1974 is de ledenaanwas pas echt gaan toénemen. Succes is de bes te propaganda voor je sport. Kijk maar eens naar Max Euwe, toen hij wereldkampioen schaken werd. De schaakclubs vlogen als paddestoelen uit de grond. En ook de tennisbond maakte tij dens de internationale successen van Tom Okker een periode van grote bloei door" Nog steeds geniet het Nederlands voetbal de belangstelling van de hele wereld. Wim Meuleman er vaart dat elke keer opnieuw. „Laatst was ik met vakantie in de Verenigde Staten. Toen de Ame rikaanse voetbalbond daar lucht van kreeg, werd ik onmiddellijk uitgenodigd voor de finale van het Amerikaans kampioenschap. En van alle kanten werd ik be stormd met het verzoek te be werkstelligen dat de Nederland se competitieduels op de Ameri kaanse televisie worden uitge zonden. Men ontvangt wel Engel se en Duitse wedstrijden, maar men wil ook Nederlands voetbal Hoewel het met het Nederlands Rooskleurig voetbal vandaag-de-dag wat min der gaat, is van een tanende popu lariteit geen sprake. „Het effect van onze successen werkt nog steeds na. Ik denk dat die belang stelling pas zal dalen, als het Ne derlands elftal het WK-toernooi in Spanje niet haalt of in de eerste ronde wordt uitgeschakeld. Maar ik heb vertrouwen in de toekomst van het Nederlands voetbal. We beschikken weliswaar niet meer over vedetten, we hebben nog steeds goede voetballers. En via het Jeugdplan Nederland zullen vedetten zich aandiene- kijken, dat ik me niet kan voor stellen dat het betaald voetbal moet verdwijnen". Toch is de financiële steun die de overheid aan het betaald voetbal verleent, maar van tijdelijke aard. In 1985 moet het betaald voetbal op eigen benen kunnen staan, zo heeft staatssecretaris Wallis de Vries van CRM gesteld. Maarèèn ding is in de afgelopen jaren wel erg duidelijk geworden: zonder financiële ondersteuning kan het betaald voetbal niet langer be staan. Een jaarlijks terugkerende bijdrage van de overheid zou Meuleman dan ook juist vinden. „Ook elke plaats in de schouw burg moet gesubsidieerd wor den. Zonder overheidssteun kan geen enkele theatervoorstelling doorgang vinden" Wim Meuleman heeft er vertrou wen in dat zijn opvolger en diens medebestuursleden de proble men aankunnen. Hij maakt zich geen zorgen en kijkt alleen maar met plezier terug op de achterlig gende periode. „Sport heeft aan mijn leven een geweldige inhoud gegeven." Wim Meuleman - het moge blijken uit zijn woorden - ziet de toe komst van de KNVB rooskleurig in. „Ik heb geen inzicht in de ge volgen van geboortenbeperking. Maar ik weet wel dat de Neder landse bevolking nog steeds groeit. Dat is dan voornamelijk een gevolg van de komst van de buitenlanders. Ik zie daarom nog geen einde komen aan de groei van de Positief denkt Wim Meuleman ook over het voortbestaan van de sec tie betaald voetbal, het dreigende faillissement ten spijt. Meuleman ontkent niet dat 32 van de 37 be taalde clubs min of meer aan de rand van de afgrond staan, maar het einde van de profsectie is naar zijn overtuiging niet in zicht. „Ne derland kan niet zonder het be roepsvoetbal. Dankzij dat prof voetbal hebben we aan de top ge staan; we kunnen niet meer te rug. Er zijn nog zoveel mensen die wekelijks naar voetbal gaan (ANP) - Bondscoach Jan Kecs- kemethy heeft Bert Bouwer opgenomen in de selectie voor het Nederlands zaal- handbaltcam. dat van 19 tot en met 21 december deel neemt aan een toernooi in Frankrijk. Do voor de West- duitse vereniging Tus Lint fort uitkomende Bouwer is met 65 interlandwedstrijden de meest ervaren handballer in de vijftien spelers tellende selectie. In het seizoen 1978/ 79 werd Bouwer gekozen tot handballer van het jaar. Nederland doet in Frankrijk mee aan een vier-landcntoer- nooi. Vrijdag 19 december speelt de ploeg van Kecske- methy tegen Frankrijk, daags daarop ontmoet Nederland Zweden. Het toernooi wordt afgesloten met een wedstrijd tegen Bulgarije. Voor het vier-landentocrnooi koos Kecskemethy: Doel: Ron de Jonge (Hermes), Jac. Josten (Sittardia), veld: Fred Berendsen (Hellas), Ilan Bu- sio (V en L). Joop Eilers (De Gazellen), Jan Willem Havers (V en L), Wil Jacobs (V en L). Kees Kooy (Hermes), Peter Verjans (Blauw Wit). Martin Vlijm (V en L). Frans Zwin- kels (Quintus), Leon Schuurs (Sittardia). Cces Meeuwisse (Hermes). Jo Jansen (Swift Roermond) en Bert Bouwer (Tus Lintfort). Overwinning voor Algerije CONSTANTINE (ANP) - Algerije heeft gisteren in de voorronde van het toernooi om het wereld kampioenschap met 2-0 gewon nen van Soedan Bij rust was de stand 1-0. De doelpunten werden gescoord door Bensaoula (10) en Fcrgani (45). De returnwedstrijd wordt gespeeld op 28 december in Khartoem Borussia Mönchengladbach heeft gisteravond op eigen veld tegen de gelijknamige ploeg uit Dort mund in een wedstrijd voor de Westduitse voetbalcompetitie met 1-0 gezegevierd. Wilfried Hannes, de vrije verdediger van Mönchengladbach, verzilverde twee minuten voor het eindsig naal een omstreden strafschop Er waren 25.000 toeschouwers. Het was de enige wedstrijd in de Bundesliga, die op het program ma stond Wim Velthuis bij kunststoten aan de leiding DEDEMSVAART (ANP) - Wim Velthuis uit Oldenzaal heeft na de eerste seance van het biljarttoer- nooi om het Nederlands kam pioenschap kunststoten, dat gis teren in Dcdemsvaart is begon nen, de leiding met 63 punten uit zestien stoten. Jan de Jager neemt de tweede plaats in met 53 punten en titelhouder Cees van Oosterhout staat derde met 49 punten. De stand na de eerste seance is 1 Wim Velthuis (Oldenzaal) 63 pun ten-16 stoten. 2. Jan de Jager (Den Haag) 53/16, 3. Cees van Ooster hout (Amsterdam) 49 16. 4 Wim Stokkers (Enschede) 42H6. 5. Jan Klinkhamer (Amsterdam) 39 16, 6 Jean Bessems (Cadier en Keer) 38-16. 7. Jan Brunnckreef (Goor) 35/16,8. Henk Kuijt (Haarlem) 32/ 16 LEIDEN - In de eerste klasse van de vol- leybalcompetitie werd dit keer slechts een beperkt programma afgewerkt. Bij de heren blijft RVV op kop door een afgetekende zege op NOVO 2. Laatst genoemd team draaide de laatste we ken uitstekend, vandaar dat RVV de confrontatie toch wel met enige zorg tegemoet zag. Het begon daarom met zijn sterkste opstelling. Met snel en ge varieerd aanvalsspel werd NOVO zwaar onder druk gezet. Het gevolg was, dat het talrijke publiek een eenzij dige wedstrijd kreeg voorgeschoteld, want in die eerste set was de druk zo groot, dat NOVO zeirniet aan effectief aamalsspel toekwam. RVV won ruim met 15-4 deze belangrijke set. Daarna liet men logischerwijze de teugels wat vieren, waardoor de Noordwijkers wat terug konden doen. Verder dan 15-12 liet RVV het niet komen. In de derde set sloeg RVV weer vernietigend toe 15-3) en had NOVO totaal geen kijk op dit flitsende spel. De 3-0 zege kwam in feit geen moment in gevaar. WVC legde tegen Leython duidelijk de zwakke plekken hioot en dat waren zwakke passes en onvoldoende aanvals- kracht. Daar ook het blok van de Lei- denaars af en toe mankementen ver toonde, was liet duidelijk dat WVC een prettig avondje tegemoet ging. Afge zien van de tweede set. waarin W VC moeite had om Leython op de kniecn te krijgen, was het een verdiende 0-3 ze ge. die W'VC op de derde plaats hield. Donar 2 steeg weer een paar plaatsjes op de ranglijst door met een 3-0 te zegevie ren over het zwak voor de dag komende Ll'SV 3, dat \eel moeite zal hebben zich te handhaven in de eerste klas. Bij de dames is de opmars van Leython 4 kennelijk niet te stuiten. Nu het team af cn toe weer de beschikking heeft over een coach, barst het weer van zelfver trouwen. Slachtoffer was dit keer het hooggeklasseerde DAC 2. Na al in de eerste set verpletterend te hebben uil gehaald (15-2), gaf men daarna even de teugels uit handen (11-15) om vervol gens vooral door een surplus aan routi ne de DAC-rescrves weg te slaan met 15-9 en 15-10 (3-1). In de wedstrijd Leython 2-Ridderveld I begon Leython wal aarzelend; 10-15 In de tweede set nam Leython hel initiatief in handen en won na een spannende eindfase met 15-13. De derde set gaf eenzelfde beeld te zien. Nu ging Kiddcr- veld evenwel met de winst strijken: 16- 18. Deze mentale klap kwam Leython niet meer te boven. Kiddcrvcld won deze set gemakkelijk 3-15. Leython 3 had de moeilijke opdracht het ongeslagen Gemini 3 le bestrijden. Dat dit bij voorbaat een verloren zaak was zat er natuurlijk wel in. Toch heeft de ploeg zich goed verweerd. Vooral in de tweede set kostte het Gemini nog menig zweetdruppeltje om zich Leython van het lijf te houden 14-16). In de overige sets was het verschil veel ruimer (5-15, 6-15). Hierdoor bleef Gemini ongesla gen op kop. S'7() bleef een goede tweede op de rang lijst door in Noord wijk O 3 gede cideerd terug te wij zen nul 0-3. LYON (GPD)- De Nederlandse bil - jarttop is al geruime tijd in de breedte sterker dan ooit. Geen enkele natie kan zich meten met ons landenteam, dat al enige ja ren de tegenstanders in de onder linge duels op afstand houdt. Het is daarom zo merkwaardig dat de individuele prestaties onder de maat blijven. De laatste interna tionale titel dateert van drie jaar geleden en in de kaderspclcn vierde Vultink (Rotterdam 1975) de laatste triomf. Die matige lijn wordt in het Euro pees kampioenschap 47-2 in Lvon doorgetrokken. Piet Vet was al na de eerste dag volstrekt kansloos voor de titel, omdat hij in de nachtelijke uren zijn tweede verliespartij (tegen Hose) moest incasseren. Het herstel van de Berkhoutse ka- drist kwam te laat op gang. Ein delijk op zijn befaamde niveau re kende Vet in een volgend optre den vrij simpel af met de Spaanse veteraan José Galvez. Verbitterd over zijn zwakke start trok Vet zich in dat duel op naar een hoge re positie, maar de eindzege was toen al buiten bereik. Het toernooi heelt overigens al meer verrassende uitslagen opge leverd. Volkomen onverwacht werd in de aanloop ook Francis Connesson teruggeslagen door een nederlaag (maandagnacht) tegen Galvez. Daardoor moest de Franse favoriet de leiding afstaan aan Hosccn Wesenbeek De Duit ser handhaafde zich daar moei zaam. Maar Wesenbeek is een re gelrechte sensatie. De Belg werd pas op het laatste moment naar Lyon geroepen, omdat zijn land genoot Corin verstek liet gaan. Voor Wesenbeek leverde dat met zijn degelijke speelwijze in deze kadersoort kennelijk weinig pro blemen op. Voorspelbaar was de afloop op de tweede dag al lang niet meer Connesson blijft natuurlijk kans hebber, ondanks het mankement in de beginfase. Daarvoor had hij hetzelfde excuus als Vet De Ne derlander: ..Het is ongelooflijk wat hier gebeurt. We stonden maandagnacht nog om vier uur aan de tafel en ik viel op mijn stoel bijna in slaap". De Franse organisatie werkt die malaise zelf in de hand. Het toer nooi is begonnen volgens het daar uitgevonden systeem (het zogenaamde automatique) waar mee niemand erht goed op de hoogte blijkt te zijn Na aandrm gen van de buitenlanders is de wedstrijdleiding plol&eling over gestapt op de overal elders ge hanteerde methode. Daarna wer den in elk geval de partijen wat vlotter samengesteld. Maar bovendien begint iedere ron de met minstens een uur vertra ging. omdat n meestal op het aangekondigde tijdstop nog geen enkele arbiter in de zaal is ..De Franse slag noemen ze dat er gert Piet Vet zich voortdurend aan de lakse houding van de orga- nisatie ..Zo gek heb ik het nooit eerder meegemaakt", mopperde ook Wesenbeek. die desondanks ijzingwekkend koel blijft score- Toch heeft ook Vet op de tweede dag meer afstand genomen van de irritatie voor aanvang De Ne derlandse specialist in deze disci pline was met zijn winst tegen de listige Galvez (400-207) opge klommen naar de vierde plaats „Zes beurten is nog wel iets te veel", vond hij zeil Maar het w at beter dan Hose, die moeilijk langs Arnaud kwam. Veel vlotter liepen Connesson en Wesenbeek naar de flhish De Fransman in drie omlopen en We- senbeek even latei nieti« zelfde souplesse De Belgische koplo per realiseerde in de slotsenc de eerste reeks boven de 300 en nor maal is dat bepaald geen uitscha ter in deze spelsoort

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13