"Doctrine" voor vrede rond Golf Polen bezorgd over voedseltekorten Ergste armoede kan in 2000 de wereld nit zijn "Radar-vliegtuigen komen hier oefenen" Blij met Nobelprijs "voor volk Z-Amerika" Universiteit Betlehem afgesloten w Voor het laatst "To The Point" DONDERDAG 11 DECEMBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Veel minder vis, boter, snoep en vruchten WARSCHAU (AFP, Reuter, UPI, AP) - De Poolse overheid is bezorgd over de bevoorrading van de winkels voor de komende feestdagen. De winkels worden met Kerstmis in zicht steeds leger. Ondanks aanzienlijke import moet op minder vis, zuidvruchten, zoetigheid en vet worden gerekend in vergelijking met vorig jaar. De winkels in Warschau krijgen nog maar 30 tot 40 procent van de boter die ze vorig jaar ontvingen. Zwarte handelaren bie den boter, die ze in staatswinkels ge kocht hebben, aan voor viermaal de in koopsprijs. Dagelijks staan lange rijen voor de weinige snoepwinkels in War schau. De beschikbare hoeveelheid bon bons is 40 procent minder dan vorig jaar en chocolade is er 30 Drocent minder. Bij gebrek aan boter, eieren en melk is ook de produktie van gebak aanzienlijk be perkt. Moeilijk is ook de energievoorziening, omdat de elektrische centrales niet ge noeg steenkool hebben. Het tekort aan elektriciteit is op het ogenblik 860 me gawatt. Door de Poolse pers is gisteren de schuld voor de slechter wordende voedseltoe stand geweten aan "zwarte handelaren en speculanten". De EG-commissie, het "dagelijks bestuur" van de Europese Gemeenschap, heeft gisteren in Brussel in principe besloten Polen te helpen met voedselleveranties. Welk voedsel er geleverd zal worden en tegen welke prijzen is nog niet vastge steld. Daar moet nog nader contact met de Polen zelf over zijn. Voor de hulp aan Polen is een bedrag van rond 107 miljoen gulden beschikbaar, aldus welingelichte kringen in Brussel. Een kenner van de Roemeense industriële economie, Dr. Serban Orescu, heeft gis teren op een persconferentie in Madrid gezegd dat Roemenië voor een even ern stige crisis in zijn economie staat als Po len, waardoor president Nicolae Ceau- sescu zijn meer op het Westen georiën teerde politiek dreigt te moeten opge- Roemenië raakt steeds afhankelijker van Rusland op economisch gebied, waar door Ceausescu gedwongen was op de geheime top die vorige week vrijdag in Moskou werd gehouden zich aan de an dere leiders van het Warschaupact aan te passen, aldus Orescu. BRUSSEL (GPD) - Het inscha kelen van vier Amerikaanse vliegtuigen boordevol elek tronische apparatuur (Awacs) om de situatie rond Polen be ter in het oog te kunnen hou den, wordt door minister De Geus (defensie) niet be schouwd als een signaal van de NAVO aan het adres van Moskou dat de NAVO-landen bezorgd zijn over de dreiging van een Russisch militair in grijpen in Polen. "Het gaat om een oefening en de defensieministers van de Premier Spanje niet erg welkom in Baskenland MADRID (GPD) - In het Spaan se Baskenland hebben 108 ge meenten met burgemeesters van de gematigde Baskisch Nationalistische Partij (PNV) deze week alle activiteiten ge staakt uit protest tegen de aanwezigheid van premier Al- dolfo Suarez, die een drie daags bezoek brengt aan deze streek van Noord-Spanje. Tij dens dit eerste officiële be zoek van de Spaanse ministe r-president aan het Basken land hebben ook alle ge meenteambtenaren, die lid zijn van de PNV. het werk stil gelegd. Premier Suarez toonde zich zeer verontrust over deze houding van de PNV. die te danken is aan een uiterst con servatieve stroming binnen deze partij onder leiding van Xabier Arzallus. Deze stro ming binnen de PNV acht het bezoek van Adolfo Suarez aan Noord-Spanje nutteloos. De Spaanse .minister-president werd dinsdag bijzonder koel ontvangen in Vitoria. De ver tegenwoordigers van de ex- treem-linkse Baskisch Natio nalistische Coalitie, de Herri Batasuna (Volksunie), de po litieke vleugel van de Bas kisch radicale afscheidings beweging ETA-militar. zijn niet voor de besprekingen met premier Suarez uitgeno digd. omdat deze politieke groepering zijn plaatsen in het Spaanse parlement wei gert in te nemen en niet wil meewerken in de tot nu toe bestaande democratische li chamen in Spanje. Premier Suarez hoorde gisteren bij zijn bezoek aan Bilbao protesten tegen zijn aanwe zigheid. T~« de stad waren aan plakbiljetten aangebracht, waarop minister-president Suarez belachelijk werd ge maakt, omdat hij de inhoud van het statuut voor Baskisch zelfbestuur niet serieus zou nemen. In de Baskische loca le pers verwijt men de rege- ring-Suarez een jaar achter te lopen op de beloofde admini stratieve en politieke overhe veling van bevoegdheden van Madrid naar het Baskenland. Voorstel Brezjnjev: NEW DELHI (AFP, Reuter, AP) - Een "doctrine van vrede en veiligheid", ondertekend door alle mogendheden, moet de garantie worden voor vrede in het Perzische-Golf gebied. Alle vreemde militaire bases in dit gebied moeten verboden zijn, en ook invoering van kernwapens in het gebied zou uit den boze moeten zijn. Dit is de kern van het plan dat de Russische president Leonid Brezjnjev gisteren, aan het einde van zijn bezoek aan India, ont vouwde. Amerika heeft de ideeën van het Russische staatshoofd al van de hand gewezen, zeggende dat het gaat om een "herhaling van al lang bekende Russische voor stellen". Brezjnjev kwam tot zijn voorstel nadat hij had geconstateerd dat het gebied aan de Perzische Golf en de Indische oceaan een "steeds gevaarlijker brandpunt van internationale spanning" wordt. Duidelijk verwijzend naar de Ver enigde Staten, zei Brezjnjev, dat "mogendheden die vele duizen den kilometers van dit gebied gelegen zijn, er een militair appa raat hebben samengetrokken en ijverig aan een arsenaal bouwen door uitbreiding van hun militai re bases en het uitoefenen van druk op en het bedreigen van kleine landen die weigeren zich op sleeptouw te laten nemen" Verdragen Brezjnjev en premier Indira Gand hi van India hebben gisteren aan het einde van hun overleg in New Delhi, een politieke verklaring en een verdrag over economische en technische samenwerking on dertekend. De Russische eerste-vice-premier Iwan Arkhipov en de Indiase mi nister van handel tekenden op hun beurt een overeenkomst met een looptijd van vijfjaar en ande re regeringsfunctionarissen kwamen samenwerking op het gebied van de filmindustrie en cultuur overeen. Op verzoek van de Russen wordt niets uit de stukken gepubliceerd vóór Brezjnjevs terugkeer in Moskou. Van officiële zijde in New Delhi werd gisteren vernomen dat twintig Afghaanse jongeren die maandag uit Kaboel in India aankwamen, om redenen van veiligheid in verband met het Russische bezoek, niet werden toegelaten. Afghaanse ballingen hebben twee betogingen tegen het bezoek van Brezjnjev gehouden. Tachtig Af ghaanse studenten die in New Delhi wonen kregen vorige week van de politie de opdracht hun huis tijdens het bezoek van Brezjnjev niet te verlaten. Een voormalige Afghaanse rege ringsfunctionaris die nu in bal lingschap in de Indiase hoofd stad woont heeft zich gisteren tot het Indiase hooggerechtshof ge richt en zich erover beklaagd dat het 'huisarrest' onredelijk en par tijdig is en van slecht vertrouwen getuigt. Betoging voor Noord-Ierse gevangenen BELFAST (AP) - Tienduizen den roomskatholieken in heel Noord-Ierland hebben giste ren meegedaan aan betogin gen en werkonderbrekingen als steun voor tien veroor deelde Noordierse verzets strijders. Deze zijn bezig aan een hongerstaking "tot de dood er op volgt" uit protest tegen het weigeren van de sta tus van politieke gevangene. De acties komen samen met groeiende spanningen over de hongerstaking die woens dag haar 45ste dag inging. Twee van de hongerstakers zouden zich al in zorgwek kende toestand bevinden. nrechten. Adolfo Perez Esquivel, met de Nobelprijs voor de vrede. 'i het Noorse Nobelprijscomité. OSLO (AP) - De winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, de Argentijnse voorvechter voor de mensenrechten Adolfo Perez Esquivel, heeft giste ren in Oslo de prijs ontvangen. Enige tijd geleden had Esquivel gezegd de prijs niet te aanvaarden voor hemzelf maar namens de hele bevolking van Latijns-Amerika. Toch prees de voorzitter van het Noorse Nobelcomité. prof. John Sanness hem in het bijzonder als een voorbeeld voor allen die op niet- gewelddadige wijze vechten voor maatschappelijke en politieke vrij heid. "Esquivel heeft vele jaren van zijn leven gewijd aan de zaak van de men senrechten in Argentinië en geheel Latijns-Amerika", zei prol'. Sanness in zijn toespraak tot de 49-jarige Argentijn. "Hij is een man die onver moeid en zonder af te laten ageert voor de geweldloze strijd voor maat schappelijke en politieke vrijheid, een strijd die nooit mag eindigen". Na de toespraak van prof. Sanness nam Esquivel. die secretaris-generaal is van het Latijns-Amerikaanse bureau voor vrede en gerechtigheid, de gouden medaille, de erbij behorende oorkonde en een cheque voor 880.000 Zweedse Kronen in ontvangst. De Argentijnse ambassadeur in Noorwegen, Juan Carlos Vignaud. was niet bij de uitreiking aanwezig. Mn ei n Groen» Bf.taalchf.qce en de Groene Betaalpas Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. Russische ruimtevaarders keren terug op de aarde MOSKOU (UPI) - Drie Russische kosmonauten die met de Sojoez- T-3 een ruimtevlucht van twee weken hebben gemaakt, zijn gis teren behouden naar de aarde te ruggekeerd. Ze zijn volgens ra dio-Moskou ergens in het Aziati sche deel van de Sowjet-Unie ge land. Nadere bijzonderheden ontbreken. Het drietal heeft de Sojoez gekop peld aan het Russische ruimtela boratorium Saljoet-6. Tot nu toe hebben 13 bemanningen het ruimtelaboratorium Saljoet 6 bezocht met inbegrip van zpven ploegen waar een buitenlander aan was toegevoegd. In de Sowjet-Unie worden thans, aldus het persbureau Tass. Roe meense en Franse kosmonauten opgeleid voor toekomstige geza menlijk uit te voeren ruimte- vluchten. JERUZALEM (DPA AP AFP) - Soldaten van het Israëlische le ger versperren de toegang tot de universiteit van Bethlehem, op de bezette Westelijke Jordaanoe- ver. De Arabische universiteit is al twee dagen op last van de Israë lische militaire bestuurders ge sloten. Aanleiding daarvoor zijn de demonstraties op de Westoe ver na de definitieve uitwijzing van twee Arabische burgemees ters uit Israel. Overigens keurde het Israëlische kabinet gisteren het stichten van een nieuwe Joodse nederzetting op de Westoever goed. Het gaat om een nieuwe vestiging van de streng religieuze groepsring "Goesj Emoniem" (het blok der getrouwen). De nederzetting is de vierde van de tien vestigingen, die volgens de Israëlische pre mier Begin nog op de Westoever gesticht zullen worden. JOHANNESBURG (GPD) - Het Zuidafrikaanse nieuwsmagazine To The Point zal op 19 december voor het laatst verschijnen. Daav mee komt een einde aan een ui- terst ondoorzichtig hoofdstuk van het informatieschandaal, waarbij ook de Nederlandse uit gever Hubert G. Jussen (vroeger Elsevier) en de Nederlandse jour nalist Martin W. Duyzings waren betrokken. Het blad verscheen in 1972 voor de eerste keer n Johan nesburg en werd betaald met on geveer 14 miljoen rand Zuidafn- kaanse belastinggelden (onge veer 39.620.000 gulden). Het nieuwsmagazine maanden van tevore derlanders Jussen en de Zuidal'rikaans dr. Eschel Rhoodie opger had de opdracht vooral he punt van de Zuidafrikaan: ring te propageren. erd enkele door de Ne- i Duyzings aersattaché Stembureau's Oeganda dag langer open KAMPALA (AP) - Wegens een on verwacht grote opkomst bij de eerste landelijke verkiezingen in Oeganda sinds 18 jaar zullen de stembureaus een dag langer ge opend zijn. Na een tienjarige periode van dicta tuur en onrust togen gisteren bij na vijf miljoen Oegandezen ter stembus. Verkiezingsfunctiona- risscn maakten aan het einde van de middag bekend dat de stem bureaus vandaag opnieuw zou den opengaan omdat als gevolg van de grote opkomst bij ver schillende stemlokalen achter standen waren ontstaan. De stembureaus waren vandaag tot 14.00 uur geopend. Daarom kon het tellen van de stemming on middellijk een aanvang nemen. Verkiezingsagenten hebben op dracht gekregen de stembussen gedurende de nacht te bewaken om te voorkomen dat met de in houd ervan geknoeid wordt. De voormalige socialistische presi dent Milton Obote en diens Oe gandese volkscongres (UPC) schijnen iets de overhand te heb ben over de roomskatholiek geo rienteerde democratiesche partij (DP) van Paul Semogererc. De DP heeft bezwaar gemaakt tégen het verlengen van de verkiezin gen, omdat dit de UPC en haar aanhangers in de regering de ge legenheid zou bieden "malversa tics te plegen". Kiezers die zich bij de 5.000 stem bureaus meldden werden ge fouilleerd. Het stemmen vond over het algemeen plaats in een gemoedelijke en vreedzame sfeer, ondanks een campagne die zich liet kenmerken door geweld en beschuldigingen van intimi datie en fraude en ondanks een tekort aan stembussen, stembil jetten en kiezerslijsten bij hon derden stemlokalen De assistent-commissaris van poli tie van Kampala, Bernard Ndiya bahika. heeft op zijn tocht langs de stembureaus geen melding ge maakt van onregelmatigheden. NAVO-landen hebben daar dinsdagmiddag alleen maar kennis van genomen. Het is geen signaal zoals het bijeen houden van het Atlantische NAVO-smaldeel," verklaarde minister De Geus gisteren na afloop van de ministeriele bijeenkomst over de defen sieplanning van de NAVO. NAVO-secretaris-generaal Jo seph Luns zei gisteren in een radio-interview dat het om een "ernstige waarschuwing" van de NAVO aan Moskou gaat. De Sowjet-Unie heeft de Wes terse militaire waarnemers aan de Pools-Oostduitse grens waren ingesteld, opge heven. Dit heeft een Ameri kaanse woordvoerder giste ren in West-Berlijn meege deeld. Bepaalde grensgebieden waren door de Sowjet-Unie voor de drie westerse geallieerden in West-Berlijn - Groot-Bnttan- nië. Frankrijk en de Verenig de Staten - ontoegankelijk verklaard krachtens een or der die op 29 november was uitgevaardigd. De drie Westerse mogendheden mogen krachtens overeen komsten die na de Tweede Wereldoorlog met de Russen zijn aangegaan bepaalde stukken van de Oostduits- Poolse grens observ eren. Het grootste deel van de 330 kilo meter lange grens is echter blijvend voor het Westen on toegankelijk. Unicef-rapport: (Van c correspondent) UTRECHT - „De meest schrijnen de gevolgen van de armoede in de wereld kunnen voor het einde van deze eeuw uitgebannen zijn". Dit schrijft de Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties, in een vandaag geopenbaard rap port over de situatie van de kin deren in de wereld. Van de 122 miljoen kinderen die ge boren worden, sterft één op de tien voor het eerste levensjaar Bij de allerarmsten overlijdt drie op de tien kinderen voor hun vijf de jaar. Volgens het rapport ziet het er op dit moment naar uit dat het aantal zeer armen zal toenemen. De Uni cef ziet het nu als zijn taak uit te zoeken hoe deze sombere ver wachtingen kunnen worden om gebogen naar een gunstiger situa tie. Daarbij denkt het VN-fonds vooral aan verbeteringen in de gezond heidszorg. de voedselsituatie en het onderwijs. Wat de gezond heidszorg betreft, vermeldt het rapport dat voor verbetering niet uitsluitend artsen met een zeven jarige medicijnstudic nodig zijn, maar dat 80 procent van alle kin derziektes behandeld kan wor den door gezondheidswerkers met minder scholing. Als voor beeld noemt het rapport de 1.6 miljoen ..blote voeten dokters'die in China spectaculai re resultaten in de gezondheids zorg hebben geboekt. Om de voedselsituatie van de ar men in de wereld te verbeteren, hoeft volgens het rapport niet meer voedsel geproduceerd te worden, maar moet het beter ge distribueerd worden. Het noemt het voorbeeld van Sri Lanka, waar ongeveer een derde van het beschikbare voedsel werd ver deeld via ..eerlijke prijzen winkels" en een voedselprogram ma. Het resultaat was een veel be tere voedselsituatie en een lagere kindersterfte dan men in een arm land als Sn Lanka zou verwachte- Onderwijs is volgens het Unicef rapport een heel belangrijke fac tor om armoede te bestreden boeren die vier jaar naar school geweest zijn produceren duide lijk meer dan boeren die hele maal geen opleiding hebben ge had. En gezinnen waarde moeder heeft leren lezen kennen een veel lagere sterfte, een lager geboorte cijfer, en minder ondervoeding dan gezinnen waar de moeder dat niet heeft geleerd Ook is scho ling van vrouwen belangrijk, om dat in Derde-Wereldlanden vrou wen verantwoordelijk zijn voor de helft van de landbouwproduk tie. Toch gaan volgens het rapport in de veertig armste landen 90 procent van de jongens naar school, en maar 64 procent van de meisje- Verder bepleit het rapport extra zorg bij zwangei schap en tijdens en na de geboortes. Ook werkt de Unicef, samen met de Wereldge- fondheidsorganisatie (WHO) aan een gedragscode voor bedrijven die kunstmatige babymelk ver kopen aan moeders die die kunst melk niet nodig hebben, hem met kunnen betalen, en niet weten hoe ze hem veilig kunnen gebrui ken. De Unicef meent dat er een verdub beling van de bestaande interna tionale hulp nodig zal zgn, wil het zijn plannen kunnen uitvoeren Bovendien moet een groter deel aan de allerarmsten worden be steed.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9