Albeda met aftreden 'nWéééreld aan winkels: v> Minder animo voor Unifil Heroïnegebruik vergt record aantal doden herschi/drinks Tanden poetsen helpt nauwelijks Kabinet accepteert geen wijzigingen in loonpakket "Nie t- j oodverkl arin g afgegeven door RSV DONDERDAG 11 DECEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 Oranjerellen kostten rijk 7,5 miljoen DEN HAAG (ANP) - De rellen op 30 april, de inhuldigingsdag van koningin Beatrix, hebben het Rijk naar schatting 7,5 miljoen gulden gekost, heeft het ministe rie van Binnenlandse Zaken gis teren meegedeeld. Het bedrag is een schatting op grond van decla raties die vorige week door de verschillende bijstandseenheden bij het ministerie zijn ingediend. In totaal werd voor ongeveer 1,8 miljoen gulden schade veroor zaakt aan het ingezette materieel. Aan personeelskosten moest 3,9 miljoen worden uitgegeven en aan aanschaf en inzet van mate rieel ruim 1,7 miljoen. UTRECHT (ANP) - De gemid delde Nederlander poetst zijn tanden en kiezen zo slecht dat het geen invloed heeft op het tandbederf. Uit een onder zoek van de vakgroep voor sociale en preventieve tand heelkunde van de universiteit van Utrecht blijkt dat de grote boosdoener het speeksel is. Het gevolg hiervan is dat maar één op de 2500 volwas senen een puntgaaf gebit heeft. De onderzoekers hebben in zes jaar honderdduizenden mili taire recruten op de tandarts stoel gehad. Het doel van het team was te onderzoeken of er tot dusver onbekende facto ren zijn, die tandbederf ver oorzaken of juist tegengaan. Via de militair geneeskundige dienst zijn na verloop van ja ren 70 recruten geselecteerd die een 100 procent gaaf gebit hadden. Deze dienstplichti gen zijn vergeleken met een willekeurige groep soldaten die wel gaatjes hadden. Het meest opmerkelijke resultaat van het onderzoek was wel dat er tussen de beide groe pen veel minder verschillen in poets- of eetgewoonten werden aangetroffen dan werd verwacht. Wel blijkt het speeksel van mensen met een puntgaaf gebit een betere be scherming te bieden tegen zuren die het tandglazuur aantasten. Ook bevat dit speeksel meer fosfaat, welke stof een bouwsteen vormt voor het tandglazuur. De onderzoekers zijn met de gevonden resultaten niet te vreden. Ze weten dat de totale afwezigheid van caries niet aan één factor, maar aan een complex van factoren moet worden toegeschreven. Met behulp van een computer zal daarom een soort profiel schets worden samengesteld van de zeventig speeksel- monsters van de recruten zonder caries. Biochemicus dr. Huis in 't Veld hoopt op deze wijze overeenkomsten te vinden die de totale afwezig heid van tandbederf verkla- Volgens het hoofd van de vak groep, prof. dr. C. Backer Dirks, poetst de gemiddelde mens zijn gebit zo slecht dat het geen invloed heeft op het tandbederf. De zuurvorming vindt plaats in de tandplaque (aanslag) waarin bacteriën suiker omzetten in melkzuur. Om caries effectief tegen te gaan moet die plaque dage lijks ook in de moeilijkste hoekjes en gaatjes worden verwijderd. "Een ingewik keld werkje dat je niet in een minuut kan doen", zo zei dr. Backer Dirks gisteren in Utrecht. Slechts de totale afwezigheid van suiker in het voedselpak ket zou de bevolking voor ca ries behoeden. Bacteriën putten energie uit suiker en scheiden melkzuur uit, dat vervolgens op het ge bit inwerkt. Rond 1900 ge bruikten we nog 10 kilo sui ker per jaar per hoofd van de bevolking, nu 44 kilo. AMSTERDAM (ANP) 1980 nog niet voorbij is kan worden vastgesteld dat het he roïnegebruik in Amsterdan dit jaar een recordaantal slachtoffers heeft opgeleverd. Vorig jaar toen alles goed leek te gaan en de poli tie steeds meer greep kreeg op de De reactie laat echter niet lang op Ofschoon Op dit moment is er enige terug gang te signaleren in de aanvoer van heroïne uit het Midden-Oos ten. Sietsma denkt dat het te ma ken heeft met de oorlog tussen Irak en Iran in dat gebied. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gekozen voor een uiterst harde opstelling in het loonde- bat dat deze week in de Tweede Kamer wordt gehouden. De harde lijn van het kabinet kwam gisteravond scherp naar buiten doordat geen van de wijzigings- voor stellen vanuit de Kamer de instemming van de bewindslie den kregen. De regering streeft er duidelijk naar het gehele loon pakket ongewijzigd aanvaard te krijgen. Gebeurt dat niet, dan is minister Albeda zonodig bereid af te tre den. Ook dreigde hij met de doorvoering van een algemene loonmaatregel, indien de Kamer hem niet de mogelijkheid biedt per bedrijfstak maatregelen te nemen. Dat kan nodig zijn wan neer in een of twee sectoren de regels van de loonmaatregel doorbroken dreigen te wor den. De opstelling van het kabinet kwam enigszins als een verras sing omdat al duidelijk was ge worden dat de loon- en belas tingplannen zullen kunnen reke nen op de instemming van een meerderheid. CDA, WD en voorwaardelijk ook D'66 hebben laten weten het eens te zijn met de voorgenomen korting op de prijscompensatie van twee pro cent en de korting op het vakan tiegeld van 0,5 procent. Problemen ontstonden er echter over het pakket aanvullende maatregelen. Voor minister Al beda (sociale zaken) was dat re den de kleinste regeringsfractie, de WD, te dreigen met een on aanvaardbaar. In het televisie programma Den Haag Vandaag verklaarde de bewindsman geen genoegen te zullen nemen met de opvatting van de VVD over het ingrijpen in afzonderlijke cao's. De liberalen zijn het met de PvdA eens dat de minister niet dat recht zou moeten krijgen. De minister verzette zich al tijdens het debat fel tegen deze opstel ling van de regeringsfractie. Het zou betekenen, zo legde hij uit, dat hem alleen een algemene loonmaatregel zou overblijven als in een bedrijfstak de loon grenzen doorbroken zouden worden. Voor de televisie legde hij uit dat de opstelling van VVD en PvdA hem teveel zou beper ken. „Ik wil niet met een groot kanon op een mug schieten," al dus Albeda. In het televisiegesprek ging de be windsman echter nog verder. Hij verklaarde namelijk desgevraagd het „gewoon niet te kunnen ac cepteren" indien dit wetsvoorstel het niet zou halen. Daarbij ver wees hij naar de mogelijkheid, die hem zou overblijven, om de portefeuillekwestie te stellen, het uitspreken dus van een onaan vaardbaar. Ongebruikelijk Het is hoogst ongebruikelijk dat WEERRAPPORTEN een dergelijke opstelling via de televisie aan de Kamer wordt meegedeeld. Nog ongebruikelij ke r is het dat dit al gebeurt voor dat de Kamer in tweede termijn heeft geantwoord. De verwach ting is dan ook gerechtvaardigd dat de fracties hier tijdens de voortzetting van het debat he denmiddag nog uitgebreid op in zullen gaan. Maar ook op andere op andere pun ten koos het kabinet voor de har de lijn. Zo verwees minister Al beda het voorstel van de CDA- fractie om het vakantiegeld af te toppen op f 5000, naar de prulle- bak. Het zou ongewenste effecten hebben op het koopkracht plaatje. In plaats van een mati ging van circa 4 procent zouden de hogere inkomens ongeveer een half procent meer moeten inleveren. Omdat er nog meer matigingsjaren op komst zijn, achtte de bewindsman dit niet verantwoord. CD A-woordvoerder Weijers liet daarop weten een motie hierover te zullen indienen. Deze zal vrij wel zeker met behulp van de op positie aanvaard worden. Het wetsvoorstel van de minister moet echter nog worden inge diend, zodat in dit geval de motie veel „zwaarder" is dan normaal het geval is. Bij aanneming moet Albeda er namelijk rekening mee houden dat zijn wetsvoorstel geamendeerd zal worden. Onderzoek De christen-democraten zullen ook geen genoegen nemen met de opvatting van Albeda dat hij in februari slechts behoeft aan te geven hoever het onderzoek naar de „echte" minima gevorderd is. drugshandel daalde het aantal heroïnedoden tot negentien. Dit jaar werd begin december al het record van 42 bereikt. Deze onrustbarende stijging van het aantal slachtoffers van ver dovende middelen hangt nauw samen met verschuivingen in de drugswereld. De invoer van heroïne uit Zuid- oost-Azië daalde na de zomer van 1979 enorm. De oogst viel door grote droogte tegen. Het 'gat in de markt' werd echter snel opgevuld door Turks-Iraanse organisaties, die heroïne tegen lage prijzen verkochten. Het gehalte aan zuivere heroïne was echter twee keer zo hoog. Als iemand niet weet dat hij zich met het toedienen van dezelfde hoe veelheid heroïne twee keer zo veel in zijn bloed spuit, kan dat verstikking veroorzaken. De on bekendheid van de nieuwe soort heroïne is volgens Sietsma, chef van de Amsterdamse narcotica brigade, dé oorzaak van het grote aantal slachtoffers onder de ver slaafden. zich wachten. De Chinezen, die door de Türken en Iraniers uit de markt zijn gedrukt, zijn zich aan het hergroeperen. Enige tijd ge leden werd in Huizen een Chine se heroinebende opgerold en in Bangkok zijn kortgeleden enkele Chinese koeriers vanuit Rotter dam gepakt met acht kilo heroïne Ook het aantal afpersingen van legale Chinese restauranthou ders, waarmee de Chinese ben des kapitaal willen verschaffen om heroïne te kopen, neemt toe. Hoogleraar: relschoppers schade laten vergoeden Aandachtig gehoor De beide regeringsfracties had den eerder gevraagd om deze groep (gezinnen met kinderen, die van een minimumuitkering of een minimumloon moeten rond komen) toch nog enigszins te ontzien. Het CDA wilde daarvoor de toezeg ging dat uiterlijk half februari maatregelen genomen zouden loonmaatregel. Links het WD-kamerhd De Van Houwelingen.De regering antwoordde gisteren. Vandaag wordt het worden. Minister Albeda wees erop dat het kabinet op verzoek van de Kamer al met een inge wikkeld onderzoek naar deze groep bezig is. Hij zegde toe in februari met een voortgangsrap port te zullen komen. Minister Van Aardenne wees op zijn beurt het CDA-plan van de hand om de oliemaatschappijen een extra belasting van f 50U miljoen op te leggen. Nog pas onlangs waren er nieuwe afspra ken met Shell en Esso over de verdeling en de besteding van de opbrengsten van het Nederland se aardgas tot stand gekomen, en hij vond het niet getuigen van goed bestuur om daar nu op terug te komen. Financierings tekort rond zeven procent DEN HAAG (ANP) - Het financie ringstekort over dit jaar komt volgens minister Van der Stee (financiën) op om en nabij de ze ven procent uit. Hij verklaarde gisteravond in de Tweede Kamer nog geen exact cijfer te kunnen noemen. Op basis van de gegevens over de periode oktober 1979 tot en met september 1980 - waarin het te kort tot meer dan zeven procent opliep - verklaarde de bewinds man dat het tekort voor dit jaar aanmerkelijk hoger zal uitvallen dan de geraamde zes procent. Hij zei diep bezorgd te zijn over deze ontwikkeling. DÈN HAAG (GPD) - Gevangenis straffen zijn nutteloos voor rel schoppers zoals die op 30 april in Amsterdam opereerden. In plaats daarvan zouden de deelne mers aan de rellen de aangerichte schade moeten vergoeden. De criminoloog prof. G. P. Hoefna gels schrijft dit in het blad Idee'66 van de politieke partij D'66. Hoefnagels vindt dat de omvang van de schade had moeten wor den vastgesteld. Vervolgens had den de deelnemers aan de rellen door middel van filmopnamen geïdentificeerd moeten worden. Ieder zou zijn deel in de kosten moeten vergoeden. In het Am sterdamse geval zou dat op onge veer duizend gulden per rel schopper neerkomen. „De vrees dat de kikkers kaal zijn, is in een welvaarts- en verzor gingsstaat als de onze niet realis tisch", aldus Hoefnagels. Uitke ringen en eigendommen zouden kunnen Worden aangesproken, wat de nodige vindingrijkheid vergt. (ADVERTENTIE) jtoakje dimt mat natml kmcki! Herschi Pub van zuiver koolzuurhoudend water, zuiver plantaardige smaak stoffen en uitsluitend natuurlijke suikers, zonder onnatuurlijke smaak- kleurstoffen! Meer militairen voor Libanon aangewezen V9) DEN HAAG (GPD) - De animo on der het beroepspersoneel van de landmacht om zich aan te melden voor het Nederlandse VN- bataljon in Libanon neemt af. Daardoor zullen in toenemende mate militairen voor dienst in Li banon moeten worden aangewe zen. Incidenteel zullen ook dienstplichtigen aangewezen moeten worden, maar daar zijn nog voldoende vrijwilligers voor te vinden. Dat schrijven de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en De Geus (defensie) in een brief aan de Tweede kamer. Daarin stellen zij voor om de Nederland- se deelname aan de VN- vredesmacht in Libanon (Unifil) weer met een halfjaar te verlen gen vanaf 19 december. x£ S De Bilt geheel bew. Deelen geheel bew. Eelde motregen Eindhoven geheel bew. Den Helder regen Rotterdam geheel bew. Twente geheel bew. Vlissingen geheel bew. Aberdeen half bew. Barcelona onbew. Berlijn regen Bordeaux ongew. Frankfort geheel bew. Genève licht bew. He'sinki licht bew. Innsbruck mist Klagenfurt half bew. Lissabon onbew. Locarno geheel bew. Madrid onbew. geheel bew. licht bew. licht bew. Stockholm sneeuw Wenen zwaar bew. Zürich zwaar bew. Casa Blanca half bew. Tel-Aviv zwaar bew. Tunis licht bew. Mallorca Munchen Oslo Parijs DEN HAAG (GPD) - Het PvdA-Tweede Kamerlid Harry van den Berg beschuldigt het RSV-montagebedrijf in Vlissingen ervan een niet- joodverklaring te hebben afgegeven voor een van haar werknemers, die een visum voor Saoedi-Arabie wilde hebben. Van den Bergh heeft de ministers De Ruiter van justitie en Van der Klaauw van buitenlandse zaken via schriftelijke vragen met deze zaak geconfronteerd en een kopie van de niet-joodverklaring overlegd. De brief waar het om gaat, is ondertekend door ir S.L. Bouman, topman van RSV-Montagebednjf BV in Vlissingen en mr A.J. Klink, personeels chef. In Vlissingen wil men geen commentaar geven op de zaak. De heer Klink stelt slechts, denkend aan Van den Berghs vragen, dat „je zo kan zien hoe zo'n zaak verbasterd wordt". RSV-voorlichter Momber kan ook geen commentaar geven. Hij zegt dat Van den Bergh binnenkort een brief over deze zaak ontvangt en wil op de inhoud ervan niet vooruitlope- De brief van de RSV-functionarissen dateert van 17 november. De heren Bouman en Klink verklaren erin dat de werknemer voor wie een visum wordt aangevraagd „noch het bedrijf Rijn-Schelde-Verolmc Montage bedrijf BV. Prins Hendrikweg 8, Vlissingen op enigerlei wijze ban den onderhouden met Israël of het Israëlische volk, zowel direct als indirect". Er wordt aan toegevoegd dat de man om wie het gaat christen De verklaring is Van de Bergh in het verkeerde keelgat geschoten: hij wil dat de ministers Van der Klaauw en De Ruiter antwoorden op de vraag of de brief als een niet-Israël en niet-Jood verklaring in de ruimste zin van het woord moet worden gekarakteriseerd. Hij wil ook dat de be windslieden nagaan hoe algemeen deze praktijk binnen het RSV (ADVERTENTIE) WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE, LEIDSCHENDAM Alles, maar dan ook alles watje hartje begeert, vindt je er.. En 't is er ontzettend gezellig. - Datje er de auto makkelijk en^ gratis kwijt kan, is een reden temeer. Op naar; U) (X Leidsenhagc mensen! "A Van der Berg wil daarnaast weten of Saoedie-Arabië tot die Arabische landen behoort die al lange tijd het Nederlandse bedrijfsleven om niet Jood of niet-Israël-verklaringen vragen. Hij is er bang voordat het beleid van regering en parlement, gericht op de verwerpelijkheid van zulke verklaringen, niet veel effect heeft gehad op het gedrag van de regering van Saoedi-Arabië. Tot slot wil Van den Berg dat de Nederlandse regering RSV precies vertelt hoe zij over deze zaak denkt en dat de verklaring aan het Openbaar Ministerie wordt gegeven zodat dat kan onderzoeken of er sprake is van een discriminerende en strafbare handeling. •ffim f*i« Voor het eerst laten de bewindslie den in de brief echter doorsche meren dat Nederland niet voor onbepaalde tijd in Libanon zal zitten. Zo wordt gesproken over een „nadere bezinning op de duur van de Nederlandse deelna me aan Unifil". Ook wordt er met nadruk op gewe zen dat Nederland voorstander blijft van het koppelen van de duur van de Nederlandse aanwe zigheid in Unifil aan de halfjaar- lijke verlenging van het mandaat van de vredesmacht door de Vei ligheidsraad van de verenigde Naties. „Op die manier kan in de nationale besluitvorming telkens rekening worden gehouden met de actuele ontwikkelingen in het Midden-Oosten", aldus de minis ters. Aan de andere kant stellen zij dat de regering de rol van Unifil als on misbaar en stabiliteit bevorde rend ziet en heeft overwogen „dat een dergelijke taak geruime tijd dient te worden vervuld". Van der Klaauw en De Geus wijzen erop dat ook Noorwegen en. Ier land.dieal vanaf het begin (maart 1978) aan Unifil deelnemen, niet van plan zijn hun bijdrage in te trekken. De voortdurende aanwezigheid van een heel Nederlands bataljon in Libanon betekent wel, zo er kennen de ministers, een opera tioneel probleem door het ont trekken van deze eenheid aan de Nederlandse NAVO-bijdrage en door de noodzaak voortdurend eenheden voor uitzending op te leiden. Zij verwijzen ook naar het rapport van dc adviesraad voor defensieaangelegenheden die in verband met deze problemen heeft geadviseerd een speciaal, mobilisabel, VN-bataljon op te richten. land in 1981 ongeveer 30 miljoen gulden kosten. Dat bedrag wordt vrijwel volledig door dc VN ge compenseerd. Maar over de pe riode 1 januari tot 18 augustus 1980 was door dc VN nog slechts 7.6 miljoen gulden overgemaakt, zodat nog meer dan 20 miljoen gulden te vorderen overblijft. Maar er wordt dit jaar al sneller betaald dan vorig jaar, constate ren de ministers. WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE. LEIDSCHENDAM Minister De Ge mng.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7