Huurcommissie zo zien huurders verhuurders eens Onderwijswinkel: weer reden voor optimisme CA% Beslissen over huurklachten "Onderwijs niet los zien van leefsituatie" Dr. Mojet medisch- directeur Endegeest "Constructief gesprek" over Leidse schoolnota Niets staat bouw van daklozen- centrum nog in de weg Troef wijst raadsleden op slechte huisvesting LEIDEN - Troel', het vormingscen trum voor jong-volwassencn. heeft gistermiddag een zoveelste poging gedaan om zijn erbarme lijke huisvesting onder de aan dacht te brengen van het gemeen tebestuur. Ditmaal waren alle le den van de gemeentelijke com missies onderwijs en financiën uitgenodigd om eens een kijkje te komen nemen in het oude mari necomplex aan het Noordeinde. Welgeteld drie leden. Van Dongen. Ponsen en Van Oosten, gingen op de uitnodiging in. Zij kregen een rondleiding door het gebouw, dat volgens de medewerkers half zo groot is als nodig zou zijn. Boven dien verkeert het in een zeer slechte staat. Het is oud. er is geen ventilatie, het licht is erg slecht en ook het sanitair laat veel te wensen over. Verbouwen of zelfs maar de kleinste verbeteringen aanbrengen is overbodig omdat het marinecomplex, zoals be kend. zal worden gesloopt. DONDERDAG 11 DECEMBER 1980 Medewerkers van Troef geven de raadsleden Van Dongen (links) De actie van Troef is er slechts een uit een reeks. Vorig jaar nog bracht het vormingscentrum een zwartboek uil dat vooral handel de over de herhuisvesting. Sinds Troef in 1975 van de Hogcwoerd het Noordeinde verhuisde en niet lang daarna te horen kreeg dat het marinecomplex zou wor den gesloopt, verkeert het cen trum namelijk in onzekerheid over de nieuwe huisvesting. "Nu hebben we de commissieleden maar eens uitgenodigd om detoe- k Het hoekhuis aan de Sophiastraat: sinds zes jaar het onderdak van de Leidse Onderwijswinkel. stand zelf te bekijken", aldus de medewerkers. "Als Troef dan weer eens ter sprake komt. weten ze tenminste waarover ze spre ken. Daarom is het ook heel be droevend dat de opkómst zo ma ger is". Voor vragen over onderwijs morgen naar onderwijs winkel Een ieder die nog nooit van de onderwijswinkel heeft ge hoord, maartoch boordevol (onderwijs)vragen zit, kan vrijdagmiddag (12 december) zonder schroom het panfi aan de Sophiastraat 36 binnen stappen. Ook mensen die sug gesties of ideeën hebben voor de onderwijswinkel zijn van harte welkom. Vanaf half vier staan alle medewerkers klaar om met iedereen die daar zin in heeft eens van gedachten te wisselen over onderwijs of aanverwante zaken. Voor de kinderen is er om 16.00 uur gratis film in de speeltuin Noorderkwartier aan de An na van Saksenstraat. LEIDEN - De huurcommissie voor het gebied Leiden heeft sinds kort een nieuwe voorzitter, mr. Duijster. De in Oegstgeest wo nende Duijster is naast voorzitter van de Leidse commissie ook nog voorzitter van vier andere huur- commissies. waaronder Alphen en Den Haag. In zijn vorige baan. bij de Kamer van Koophandel in Rotterdam, had mr. Duijster af en toe al te maken met het spel van huren en verhuren van bedrij I's- ruimten. Helemaal onvoorbereid is de nieuwe voorzitter dus niet. De huurcommissie beslist over klachten van huurders of ver huurders met betrekking tot de huurprijs en het onderhoud. Mr. Duijster: "Komt er een klacht binnen, dan sturen wij onze bui tendienst erop af. Die gaat aan de hand van een puntensysteem na hoeveel "punten" de woning be hoort te krijgen. Eventueel ach terstallig onderhoud wordt ook door de buitendienst onderzocht en in mindering gebracht op het aantal punten. Hoe hoger het aan tal punten, hoe hoger de huur mag zijn". "Door de buitendienst wordt een rapport opgemaakt. Als dat ge beurt is nodigen wij beide partij en uit op de zitting van de huur commissie te komen. Zij krijgen alle stukken, ook het rapport van de buiténdienst, en kunnen dan hun bezwaren aan de commissie toelichten. Maar het rapport van de buitendienst is voor de huur commissie echter het belang rijkst. Zij zijn de ogen van de commissie. Zeker als de huurder en de verhuurder een slechte re latie hebben, komen er op de zit ting nogal wat emoties los, die de zaak niet altijd duidelijker ma ken. Gaat één van de twee partij en niet akkoord met het buiten dienstrapport, dan gaat dezelfde buitendienst nog een keer kijken en maakt een nieuw rapport. In een bijzonder geval gaan de huur commissie zelf ook weieens kij ken". Uitspraak LEIDEN - Het is nu al weer zes jaar geleden dat de onder wijswinkel, in het hartje van het Noorderkwartier, open ging. In die tijd zijn er honderden mensen de winkel bin nen geweest en hebben vrijwilligers, stagiaires en tijdelij ke krachten meer dan duizend vragen beantwoord. Vragen die varieerden van hoe krijg ik een studiebijlage tot waar kan ik rustig mijn huiswerk maken? Ook willen veel mensen informa tie over dag- en avondcursussen. LEIDEN - Dr. G. Mojet, nu nog ge neesheer-directeur. wordt per 1 januari van het volgend jaar me- disch-directeur van het Psychia trisch Ziekenhuis Endegeest. De heer Loose zal dan definitief als tweede directeur, voor algemene zaken, worden aangesteld. Ei genlijk was de directeursfunctie binnen Endegeest al enige tijd gesplitst. Bij wijze van proef had Loose al enkele maanden zitting in de directie. De bestuurscom missie van Endegeest was het er gisteravond echter over eens dat de functieverdeling definitief moet worden. Zij zal een positief advies geven aan de gemeente raad, die de uiteindelijke beslis sing neemt. Zoals bekend heeft Mojet zijn nieuwe functie als medisch-di- recteur enkele weken geleden ter discussie gesteld. Uit die discus sie zou moeten blijken of binnen de toekomstige beheersvorm van Endegeest, waarbij er misschien een sterke decentralisatie van de bevoegdheden zal komen, de functie van een medisch-direc- teur nog wel nodig is. Daarnaast kwam de winkel in aanraking met problemen op het gebied van werk. ontslag, werk loosheidsregelingen. arbeidson geschiktheid en ziektewet. Onderwijswinkelier Maarten Wit kam raakt er steeds meer van overtuigd dat je onderwijs niet los kunt zien van de totale leefsi tuatie. "Om maar een voorbeeld te noemen. Als er vahuit de werk- of werkloosheidssituatie plaat sing op een school of opleiding moet worden geraliseerd. komt er contact met de baas, GAK, So ciale Dienst, Arbeidsbureau om de hoek kijken. Daarom kun je als onderwijswinkelier niet zeg gen: dat werk en dat geld van jou, daar moeten anderen naar kijken daar zijn wij niet voor. Het zijn immers wezenlijke voorwaarden om een opleiding te kunnen vol gen. Hetzelfde geldt in sommige gevallen voor huisvesting". Onaantrekkelij k Dit betekent niet dat de onderwijs winkel zich niet meer met onder werpen bezighoudt waarvoor zij is opgericht. Integendeel. Na zes jaar ervaring is het de medewer kers goed duidelijk geworden hoe onaantrekkelijk het Neder landse onderwijs voor grote groe pen jongeren in wijken als het Noorderkwartier eigenlijk is. Zij kregen veelvuldig te maken met jongens en meisjes die de leer plicht ontdoken of met jongens en meisjes die totaal ongeïnteres seerd waren in het schoolgebeu ren en die alleen maar hun tijd uitzaten. Het heeft volgens Wit kam weinig zin om deze jongeren koste wat het kost op sëhool te houden. Bemiddelen bij onthef fing van de leerplichtwet gebeur de dan ook meer dan eenmaal. Een andere groep waar ze proble men mee hebben zijn de leerlin gen van het Middelbaar Beroeps Onderwijs. Dit komt voi lijk omdat er geen goede regelin gen voor deze groep studenten zijn. Witkam: "Nog steeds heb ben leerlingen van een MBO- dagschool te weinig .studiekos tenvergoeding, met name als ze niet meer thuis wonen. Deze leer lingen kampen vaak met finan ciële problemen en met jongeren huisvesting vallen ze ook nog eens tussen het wal en het schip. Ze zijn geen student en ze zijn geen werkende jongere en kun nen dus bij geen van beide stich tingen terecht". "Tjaal met al werd het ons na tuurlijk wel duidelijk dat we als winkel ook onze bijdrage zouden moeten leveren aan het inhoude lijk verbeteren en aantrekkelijk maken van het onderwijs voor de kinderen in onze wijk. Dit heb ben we geprobeerd te doen door in samenwerking met onderwij zers projecten te beginnen op ver schillende scholen in Leiden- noord en de Kooi. Zo hadden we iets over kleding uit het verleden en héden en over beroepen. Pas- sende speurtochten door de stad met opdrachten lieten de leerlin gen ook het één en ander daar- Oorzaken De onderwijswinkel heeft subsidie voor zijn activiteiten. Ze krijgt deze subsidie van het Ministerie van Onderwijs en van de gemeen te Leiden. Toch vinden de mede werkers het een hard gelag dat na zes jaar hard werken, er geen geld is voor één vaste kracht. Witkam: "Je krijgt dan meer continuïteit en kan er wat dieper op de oorza ken worden ingegaan, want dat is eigenlijk waar we naar toe moe ten. Naast het vragen beantwoor den moet er ook worden gekeken waarom die vragen of problemen steeds weer onstaan. Onze hoop was dan ook gevestigd op het on derwijsstimuleringsproject (be kend onder de naam STOS), dat dit schooljaar in de wijk is aange vangen. In Leiden was men er ook over eens. de buurt, de scho len, de schoolbegeleidingsdienst dat er een onderwijsopbouwwer- ker moest komen. In Den Haag dacht men er anders over. De aan vraag werd niet toegekend. Na flinke protesten zijn de onder handelingen weer geopend en - hij spreekt het heel voorzichtig uit - op dit moment is er reden tot wat optimisme". Daarna doet de huurcommissie uit spraak. "Alle uitspraken van de huurcommissie zijn bindend en met terugwerkende kracht. De huurder of verhuurder kan ech ter als.hij het niet eens is met.de uitspraak binnen twee maanden bij de kantonrechter in hoger be roep gaan", vertelt Duijster. "Toch gebeurt dat niet zo vaak. Van de 800 zaken die sinds de in voering van de nieuwe wet, de huurprijzenwet woonruimte, in juli 1979 zijn behandeld, is er maar twaalf maal een hoger be roep geweest". De hele procedure duurt ongeveer zes maanden. De huurverhoging die dan al is betaald, moet (als de huurder tenminste in het gelijk wordt gesteld) dan door de huur- worden terugbetaald. Het inschakelen van, de huue- Een groot deel van de klachten (on geveer 7 procent) wordt afgewe zen. "Vaak" komen mensen met het idee dat een, huurverhoging niet redelijk is, omdat het huis nodig moet worden geverfd. Dat alleen is natuurlijk geen reden om een huurverhoging af té'wij- zen. We maken het ook regelma tig mee dat huurders een klacht indienen om de verhuurder eens in levende lijve te zién. Ik heb de indruk dat het voor sommige mensen erg aantrekkelijk is om formulieren in te vullen, zodat we een heleboel bezwaren krijgen die eigenlijk loos alarm zijn". In zijn functie als voorzitter van vijf huurcommissies ziet mr. Duijster ook verschillen tussen de sleden. "In Delft worden veel meer be zwaren ingediend dan in verge lijkbare stad als Leiden. Dat heeft soms te maken met bepaalde vvij- ken waar een huurverhoging door een grote groep huurders als onredelijk wordt ervaren. Je kan in Leiden ook duidelijk merken wanneer de huurverhoging in juli is aangekondigd. De huurcom missie krijgt dan een golf bezwa ren binnen". "Het valt trouwens op dat in de ge meentes waar veel actiègroepen zitten het aantal bezwaren hoger is. In de provincie Zeeland wo nen veel gezagsgetrouwe men sen. Voor de hele proyincie is 'j daar een veel kléiner secretariaat. want er worden veel minder be- r zwaren ingediend". Kamerbewoners Kamerbewoners stappen niet zo i gemakkelijk naar de huurcom- j missie. Zij moeterf eerst twaalf maanden op een kamer hebben gezeten, voordat zij een verzoek tot huurverlaging kunnen indie nen. Dat komt doordat de huur prijs maar één keer per jaar mag worden veranderd. Ook bestaat de kans dat na een voor de kamer huurder gunstige uitspraak van de huurcommissie het zoge naamde "huurdertje pesten" be gint. Met als doel de lastige ka merbewoner uit zijn woonruimte te krijgen. Het gevolg is meestal dat de kamerbewoners te vaak veel te hoge huren toch maar be talen. Zij hebben echter wel de mogelijkheid om bij de huurcom missie aan le kloppen. LEIDEN - Wethouder Van Dam heeft gisteravond rond de tafel gezeten met de besturen van het bijzonder onderwijs. Onderwerp van gesprek was de nota over het instandhoudingsbeleid van het kleuter- en lageronderwijs. Van Dam verklaarde vorige week in de commissie onderwijs dat hij wel bereid was de besturen in deze nog een keer te horen. Hij ging zelfs zo ver dat als de besturen besloten alsnog aan een gezamen lijke nota mee te werken, hij de behandeling van het huidige stuk in de raad (aankomende maandag), wel een maand wilde op schorten. Zover is het echter niet gekomen. Van Dam vertelde vanmorgen het een zeer constructief gesprek te hebben gevonden. "De be sturen hebben begrip voor de situatie dat de gemeente tot beslui ten moet komen. De uitgangspunten: de gemeente hanteert het omvangcriterium (bij minder dan 40 kleuters en 105 lagere school leerlingen adviseren zij negatief) terwijl de bijzondere besturen voor het instandhouden van zoveel mogelijk vestigingspunten zijn, blijven tegenover elkaar staan", aldus Van Dam. "Wel hebben wij toegezegd dat als rooms-katholiek en protestants- christelijke scholen samen willen gaan om boven het omvangcri terium uit te komen, wij de aanvraag tot instandhouding op nieuw zullen bekijken".De besturen konden vanmorgen nog niets zeggen. Vrijdag hopen zij met een verklaring te komen. Pecunia Het fiscaal-juridisch dispuut van de Leidse universiteit. Pe cunia Non Olet organiseert morgen om één uur 's middags in het rijksinstituut Belastin gen. Breestraat 18 een sympo sium met als thema overheid en belastingfraude. Als inlei ders van het symposium zijn aanwezig de hoogleraren Ver burg en Van Gunsteren. Monsieur De Lesbiese Vrouwen Leiden houden morgenavond een filmavond. De vertoonde film heet Monsieur Hawarden en gaat over een lesbienne die in een mysterieus kasteel met een jong meisje woont. Aanvang is half negen en de plaats Cae- ciliastraat 18. Bingo In de kantine van voetbalver eniging VTL organiseert de WSV Zuid-West morgen avond een bingo-avond. Van af acht uur zijn er fraaie prij- bas Salsa Conga's, bongo's fluit, trompet en trombone ko men er aan te pas voor een op treden morgenavond in het Leids Vrijetijdscentrum van de salsa-groep Los Mismos. Het geheel swingt als een trein, verwacht men bij het LVC. Dat kan dan vanaf ne gen uur. Klaverjas Klaverjassen en sjoelen mor genavond in de grote kantine van Adler aan de Roosevelt- straat. De organisatie is in handen van de wijkvereni- ging Aktief. De aanvang is acht uur en de prijzen zijn af gestemd op de komende kerst tijd. Fryslan Het is morgenavond Fryslan boppe voor wie uit Friesland komt. De Friese vereniging or ganiseert een Sinterklaas avond die om zes uur begint met het eten van pannekoeken in 't Parlement. Om acht uur wordt de sjoelbak te voor schijn getoverd en zijn er bo vendien een draaiend rad en een knikkerspel. TE HARD GEREDEN LEIDEN - Op de IJsselraeerlaan heeft de Leidse politie gisteren een snelheidscontrole gehouden. Van 287 auto's werd de snelheid gemeten. Er bleken 34 automobi listen te hard te rijden. De hoogst gemeten snelheid was 83 kilome ter pef,uur terwijl de maximum snelheid 50 is. LEIDEN - Werkelijk niets staat de bouw van een Leids daklozen- centrum meer in de Weg. Het eni- ge waarop nog het wachten was, erkenning van de stichting "Op bouw Onder Dak" door het (mi nisterie van CRM. is er gisteren doorgekomen. Een telefoontje van CRM aan voorzitter Kamp huis van de stichting, heeft het sein definitief op groen gezet voor de bouw van een daklozen- centrum aan de Rembrandt- straat. Het oude fabriekscomplex dat nu nog aan de Rembrandtstraat staat, kan worden gesloopt nu de garantie van CRM binnen is.. Di rect daarna kan de bouw van het daklozencentrum beginnen. Het is de bedoeling dat in het nieuwe gebouw ongeveer 24 personen kunnen worden ondergebracht.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4