Politie ontruimt pand Zuidsingel JOVD-kritiek opYYD-raadsleden r~7 Krakers hadden huis al verlaten Zorgen om pand Pander Leidse stadsrubriek DONDERDAG 11 DECEMBER 1980 LEIDEN Man rijdt Leidenaar Idem en gaat hem te lijf LEIDEN - De 30-jarige Leidenaar F.R.C. van D. is gistermiddag rond twee uur op de Breestraat klemgereden door twee automo bilisten. Van D., die op weg was naar zijn auto, kwam klem te zit ten tussen zijn eigen auto en een auto van M.B.T.H.. Deze ging Van D. vervolgens te lijf met een zo genaamde spijkertrekker. Het slachtoffer is enige tijd buiten bewustzijn geweest. Hij liep ver scheidene bloeduitstortingen op. Ook een broer van Van D. zou door H. met een spijkertrekker zijn bedreigd. Van D. heeft bij de politie aangifte gedaan in verband met poging tot doodslag en mishandeling. H. is later op de dag door de politie gearresteerd. Motief voor de aan slag op de gebroeders Van D. zou een confict rond het eigendom en gebruik van een pand op de Bree straat zijn. LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermorgen omstreeks tien uur het sinds half augustus gekraakte pand aan de Zuidsingel 30 ontruimd. De Engelse krakers bleken in middels al te zijn verdwenen. Ze waren dus niet zoals ze zelf eerder beweerden in hongerstaking gegaan om te protesteren tegen de uitzetting. s geweest, probeert de politie via een achteringang binnen te Liberale jongeren: Van Duijn kan beter opstappen LEIDEN - Het rommelt in de liberale familie. Jong en oud leven met elkaar in onmin. De oorzaak is het vermeende linkse gedrag van de VVD in de gemeenteraad. De libera le jongeren in Leiden, verenigd in de JOVD, zijn daar niet erg mee ingenomen. Dat bleek al vorig jaar toen de JOVD bezwaar maakte tegen een Zuid-Afrika-actie. De gemeente steunde deze bewustwordingsac tie met tienduizend gulden. Ook .de VVD was er voor. Maar de JOVD ontstak in woede en noem de de actie eenzijdig. In hunj^lad klaagde de JOVD over de moeite die men had om adver teerders te krijgen. De schuld daarvan lag volgens de jongeren bij de linkse opstelling van de VVD in de gemeenteraad en de VVD moest dan ook maar over de brug komen wegens gederfde in komsten. Fractieleider Kuijers heeft daarop de jongeren in een brief uitgelegd dat JOVD en VVD zelfstandige organisaties zijn en dat de JOVD dus nooit verant woordelijk gesteld kan worden voor het gedrag van de VVD- fractie. Ook het afgelopen begrotingsdebat gaf de JOVD weer voldoende aanleiding om de VVD-fractie te kritiseren. In het blad De Lei draad doet. de werkgroep ge meenteraad verslag van deze jaarlijkse vergadermarathon. Centraal daarin staat de kritiek op VVD-raadslid Cees van Duijn, maar de fractie als geheel komt er ook niet best af. Zo vindt de werkgroep het een ge mis dat de VVD-raadsleden geen initiatieven hebben genomen om te bezuinigen op de gemeente begroting. "Bij een begrotingste kort van 24 miljoen gulden zou men verwachten dat de diverse sprekers zich zouden beijveren in het aandragen van allerhande be zuinigingen. Niets blijkt in Lei den echter minder waar. Met uil zondering van de heer Vink (CDA) heeft niemand moeite ge daan om de uitgaven van de ge meente te verminderen zo schrijft de werkgroep. "Van de VVD bevreemdt ons dit het meest. VVD-bewindslieden en kamerleden pleiten reeds ja ren voor ingrijpend bezuinigen op de overheidsuitgaven. Als men echter afgaat op de uitspra ken van de Leidse VVD-raadsle den geldt dit blijkbaar niet voor de gemeenten. De woordvoerder in financiële zaken, de heer Van Duijn, voorzover deze niet schit- Meubelzaak Pander in de Breestraat. Veel glas, metaal en sierlijke lijnen zijn kenmerkend voor de bouwstijl. LEIDEN - De PvdA maakt zich zorgen over de toekomst van het pand Breestraat 146, waarin nu nog het meubelbedrijf Pander is gevestigd. Een bericht in deze krant over de verkoop \an het gebouw aan de Katwijkse Beleg gingsmaatschappij Damso BV is voor PvdA-raadslid Koning aanleiding om aan B en W schrif telijke vragen te stellen over deze kwestie. Koning vreest aantasting van de karakteristieke gevel. (ADVERTENTIE) efeefteïfeet/e/ie O die maften /te/, </e 'fJe.i(jeffeefeit e/tajjen fte/, tjjeJ-.A/en 'iJJ)lea\! BBEESTBAAT 114t b LEIDEI terde door afwezigheid, heeft geen enkel voorstel tot bezuini ging gedaan", zo foeteren de libe rale jongeren verder. Opstappen De werkgroep heeft maar liever dal Van Duijn opstapt en zo plaats maakt voor Van Dam. de opvol ger op de VVD-lijst. Zij wijzen erop dat Van Duijn op alle mid dagvergaderingen en ook één avond ontbrak. Bovendien kwam hij 's avonds ook nog eens twee keer aanzienlijk te laat. Van Dam was wel steeds aanwezig en daar om - aldus de werkgroep - kan Van Duijn maar beter zijn plaats afstaan. De verdediging Van het emancipa tiebeleid door wethouder Fase muntte volgens de werkgroep niet uit door diepgang. Ook de houding van de VVD ten opzich te van rijksweg 11. de paaltjes in de stad, en de in de ogen an de JOVD onnodige en dure voetgan gersbruggetjes is bij de werk groep in verkeerde aarde geval len. Haar conclusie is dat de PvdA een onevenredig grote in vloed heeft op het gemeentelijk beleid. E'en afspiegelingscollege zou hieraan een eind moeten ma ken. De enige die van de jongeren een aai over de bol krijgt is hel raads lid Zonnevyllc. In de kwestie van de Zuid-Afrika actie richtte de JOVD-kritiek zich juist op hem en ook nu nog wordt Zonnevyllc door de jongeren tol de linker vleugel gerekend. Zijn standpunt over parkeergarages - niet of de lokatie Sanders of aan de Lange- gracht, maar allebei - heeft de werkgroep naar haar zeggen aan genaam verrast. JOVD-voorzitter Frans van Schaik verwoordde onlangs nog de kri tiek op het VVD-beleid in de ge meente. "De VVD heeft een aan tal dingen beloofd, zoals Leiden promotion. Daar is geen barst van terecht gekomen. Er is een slech te verhouding tussen de gemeen te en het midden- en kleinbedrijf en van enige economische op bloei is ook niets terecht geko men", aldus Van Schaik. Te laat Hij wijst erop dat het economisch beleidsplan naar zijn mening tweeëneenhalf jaar te laat is uit gekomen en dan nog geen con crete voorstellen bevat. Het insti tuut programcollegc. de uitgehol de taak van de burg het verkeersbeleid van de ge meente; het zit de JOVD-voorzit ter niet erg lekker. Maar ook de woningverdeling deugt niet. De positie van jonge ren is uiterst schrijnend en stu denten worden gediscrimineerd. We hebben de VVD daar ec tal malen op geattendeerd, ze hebben er geen poot naar uit gestoken", zo luidt het verwijt van Van Schaik aan de liberale fractie. De politie moest overigens heel wat gereedschap aanslepen om bin nen te kunnen komen, want de deuren bleek goed gebarrica deerd te zijn. De hoofddeur wilde eerst zelfs helemaal niet open. Nadat de politie achterom naar bin nen was gegaan bleek waarom; het hele portaal was volgestouwd met huisraad. De kraakwagen moest er even later aan te pas ko men om de rotzooi op te ruimen. De krakers verlieten het pand vol gens de buurt het afgelopen weekeinde. "De hele nacht waren ze aan het timmeren", vertelt een buurtbewoonster. "De volgende morgen zaten er dan ook houten schotten voor de ramen en de deuren. Sinds zaterdag hebben we ze niet meer gezien"' Buurthuis Het hoekhuis, dat in augustus werd gekraakt, is sinds eind vorig jaar eigendom van Skol brouwerijen, gevestigd te Breda. Dat wil zeg gen: Skol heeft het pand uitge zocht. maar huurt het van Cen traal Beheer Pensioenverzeke ring bv. "Een juridische con structie die wel vaker voorkomt in de wereld van het onroerend goed", weet men bij Skol te mel den. De brouwerij trok het pand. dat vol gens sommige buurtbewoners sinds zo'n anderhalf jaar leeg stond. aan met de bedoeling er weer een café in te huivesten. "Een logische bestemming", meent mr. Verschuurc, jurist van Skol, "want vroeger was het ook een buurtcafé". Volgens mr. Verschuure werd er al vrij snel na de aankoop begonnen met het verbouwen van het pand. "We hebben in de lente van dit jaar een aannemer aan het werk gezet. Die man was er zo om streeks half augustus nog niet uit of er zaten opeens Engelse kra kers in het huis". "Denk niet dat we in dat pand een paar kleine klusjes hebben ge daan voor de schijn", gaat Ver schuure verder. "Welnee, we heb ben ruim één ton in het huis geïn vesteerd. Er moest veel worden opgeknapt". Hetzelfde verhaal wordt verteld door Visschcr, eigenaar van een café op de Nieuwe Beestenmarkt Hij wil ook aan de Zuidsingel een café beginnen. "Met die bedoe ling heb ik het huis gehuurd van de Skol", vertelt hij. "September dit jaar zou ik er in trekken, maar toen bleek het pand opeens ge kraakt te zijn". Wanneer 'zijn' café nu open gaat laat Visschcr in het midden. "Laat de Skol dit eerst maar ei ns weer opknappen. Een nieuw verfje zou hier niet misstaan, had ik zo gedacht". Leegstand De Leidse Kraakbond heeft overi gens niets met deze kraakactie van doen. "Wij hebben die Engel sen geen adviezen gegeven wat betreft dit pand", zegt een woord voerder. "Dat kun je ook wel op je vingers natellen, want de Leidse Kraak bond kraakt geen panden die in gebruik zijn of op korte termijn weer worden gebruikt. Eén van 'onze doelstellingen is juist het aantonen van schrijnende leeg stand, dat is zo langzamerhand overbekend Een pluim komt volgens hem al leen toe aan PvdA-wethouder Waal "bepaald niet onze grootste vriend") voor zijn beleid op het gebied van de stadsvernieuwing. "Stadsvernieuwing en -verfraai ing. dat loopt heel leuk", laat Van Schaik weten. Om er snel aan toe te voegen: "maar dat grachtje open grachtje dicht, daar moeten we niets van hebben". LEO MAAT de voorgenomen verbouwing wordt uitgevoerd. Het pand is nog te jong om onder de be scherming van de monumenten lijst te vallen. Maar het is volgens Koning te beschouwen als een van de belangrijkste gebouwen in Nederland in de Jugendstil. Jugendstil is een stroming in de ar chitectuur, die wordt geken merkt door sierlijke gebogen lij nen. Ook de toepassing van grote ramen is karakteristiek. door René van der Velden Jaap Visser Aflaat De grote driepoten v pan met een rood hangsel hangt, steken de kop weer op. De kerstpotten van het Leger des Heils. Een paar gulden in de pot en de kerstdagen kun nen met een gerust gevoel worden doorgebracht. De jaarlijkse kerstpottenactie van het Leger des Heils; voor sommigen een soort aflaat handel voor een rein geweten. Desalniettemin, het aflaat- geld is beslist geen wegge gooid geld. "Het levert een stukje kerstvreugde voor zie ken, bejaarden en eenzamen op", meent secretaris Dannijs van het Leidse korps. "Op 13 en 20 december staan de heilssoldaten weer bij deze traditionele kerstpotten op wacht". Sint en Pint (1) Het zit er weer op voor Sint en Piet. Ook voor Adriaan Krab bendam (25) en Cor van der Plas (32), die samen de thea- ter-"groep" Jiri vormen. Van 1 tot en met 6 december speelden zij voor 45 gulden per half uur Sint en Piet. De beroepstoneelspelers hebben er 170 gulden de man aan overgehouden, plus een aan tal onvergetelijke ervaringen. Adriaan en Cor speelden geen gewone Sint en Pint. Zij im proviseerden er op los waar bij zij "wilden ontkomen aan het negatieve en moralisti sche gezeur" dat rond Sint en Piet hangt. Bij een gezin in de Merenwijk bijvoorbeeld trof Piet van der Plas nadat Je grote zak met cadeautjes.ver deeld was onderin de zak nog een roe aan. Piet verbaasd; naar de kroeg ging. Van Sin terklaasliedje werd het na en kele refreinen omgetoverd in een compleet carnavalslied. Niet iedereen kon het alterna tieve gedrag van Sint Krab bendam en Piet van der Plas evengoed velen. Zoals de groep pubers in het Leidse Volkshuis die de pepernoten i hard te- Krabbendam over de plaats peper- "Wat is dit kinderen?". De kinderen in koor "Een roeoe....". Piet tegen de me vrouw die hel ding in de zak gestopt had; "Alstublieft me vrouw, een bos bloemen voor Een groot succesnummer was het "wegrijden" van Sint aan het eind van het bezoek op zijn staf. bij gebrek aan paard. Sint Krabbendam met de con certina en Piet van der Plas vergasten de kinderen stee vast op liedjes die alleen in het begin wat met het Sin terklaasfeest wat van doen hadden. Zoals het lied over ome Piet die op zijn tachtigste alle dagen voor zijn neutje i Piet 1 rugsmeten. wrijft nog ee in zijn oog noot van de jongelui bleef "hangen". Eén van de leukste ervaringen van Sint Krabbendam en Piet van der Plas was het onver wachtse bezoek aan de be jaarde buurvrouw van verze keringsman Sjaardema aan de Rijnsburgerweg. Sjaar dema drukte Sint en Piet een boterletter in de hand en vroeg om even naar zijn buurvrouw te gaan. "Dag jongedame", zei Sint tegen de buurvrouw die haar geluk niet op kon. De ervaringen van Sint Krab bendam en Piet van der Plas wisselden steevast al naar gelang zij bij meer welgestel de mensen zoals Sjaardema of rechtkwamen. "De rijken ga ven sobere cadeaus; bij de armen hadden de kinderen na een half uur de cadeaus nog niet uitgepakt. De hele gang stond vol, en een troep.... Al lemaal van dat geprefabri ceerde spul waarbij geen en kele creativiteit van de kinde ren meer wordt verwacht zo als Playmobil", menen Sint en Piet in een heilige veront waardiging. Sint en Pint (2) Bij de minimumloners wordt het Sinterklaasfeest nog echt in de traditionele zin gevierd, de Sint varing van Krabbendam en Piet vs Plas. Dus veel cadeaus van de Goedheiligman en een be straffende blik van Zwarte Piet Sint Krabbendam kreeg bij de voordeur soms briefjes in de hand gedrukt met veel zeggende teksten zoals "Jan is nogal stout. Kees moet in de zak en Willem ook, Monica plast in haar broek". Kleine Monica bleek amper twee jaar oud te zijn. Sint en Piet weigerden op dit soort suggesties van de ou ders in te gaan. "Alles wat de ouders niet aankunnen moe ten Sint en Piet in een half uurtje even oplossen. Daar passen we voor". Sint wei gerde iets van de broekplas- serij van Monica te zeggen. Van Martin die volgens de ouders niet snel genoeg naar bed ging zei Sint; "Martin, jongen, jij houdt van het le ven. hè". En de bijziende met jicht behepte Sint Krabben dam zei tegen Roger die tot verdriet van zijn ouders te veel in moddersloten rond- baggert "Dat deed ik als kind. honderd jaar geleden ook altijd". Maar gelukkig kon Sint ook ge noeg leuke briefjes in zijn gro te (Hebreeuws gebeden-) boek stoppen. Bijvoorbeeld over opa die dit jaar nog geen "vieze liedjes heeft gezon gen" zoals Sinterklaas is jarig, zet 'm op de pot. Oma nam het van opa over tijdens het be zoek van Sint en Piet. Sint te gen oma; "Oh, wat een leuk liedje is dat". Briefjes over Maaike "die Sin terklaas in de stad en op school heeft gezien en het leuk zal vinden om herkend te worden" of Lieke "die Siut.su altijd Wietse noemt". "Er waren kinderen bij die bijna bij mij in de blouse kropen" zo vertelt Sint Krabbendam. Maar er waren ook kinderen die begonnen te huilen als de ouders aandrongen om Sint (de ouwe snoeperd) een kusje te geven. Sint Krabbendam maakte zich dan met zijn gro te gewaad zo klein mogelijk en kroop gehurkt naar het huilende kind toe. De water landers waren in een mum weg. "Het ligt echt aan de ou ders die kinderen al of niet bang maken" meent het duo Sint en Piet. De kinderen overstelpten Sint en Piet met tekeningen. De ouders probeerden van het illustere duo een Sint en Pint te maken. Weinig kans want Sint en Piet sloegen alle alco holica af.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3