"Roofbouw plegen op mijzelf was nuttig" Gelukkig dat we werkelijk gek van muziek zijn Tafeltennishal in Oegstgeest klaar Politiek Café praat over rioolheffing weidse agenda DONDERDAG 11 DECEMBER 1980 Het tafeltennisgebouw bij de Voscuyl kan volgende week worden geopend. OEGSTGEEST - Oegstgeest be schikt nu toch over een tafelten nishal. Volgende week vrijdag wordt het splinternieuwe ge bouwtje by de Voscuyl, dat de naam "Thorn tafeltenniscen- trum" zal meekrijgen officieel geopend. Daarmee komt een ein de aan de lijdensweg van het be stuur en de leden van de tafelten nisvereniging MIZU, die via een failliete sponsor en een eveneens op de fles gegane aannemer uit eindelijk leidde tot zelfbouw- werkzaamheden van de club. Het bijzondere aan deze sporthal is dan ook nu, dat ze niet alleen he lemaal door de club zelf wordt ge financierd, maar ook door de club zelf is afgebouwd. Enkele maanden terug kwam MI ZU behoorlijk in de problemen, toen bleek dat de aannemer, die bezig was net de tafeltennishal nagenoeg failliet was. Eerder was al, in de tijd dat de eerste paal voor het gebouw de grond inging, de sponsor, MlZU-aanrechtbla- den uit Oegstgeest failliet gegaan. Met de tweede grote tegenslag voor de vereniging, het failliet gaan van de aannemer, zag het er naar uit dat het hele project een grote vertraging zou oplopen. Een strop van 60.000 gulden was het gevolg van het zitten blijvei) met een half afgemaakte sporthal. Jeugdige leden van de club namen in september zelf werktuigen in de hand voor de afbouw en de komst van een groot bedrijf dat zich garant wilde stellen voor de vereniging, maakte de situatie wat rooskleuriger. Wethouder Thorn van Oegstgeest kan nu het naar hem genoemde tenniscen- trum volgende week vrijdag om 20.00 uur officieel openen. Bert Rigtering, over-actief welzijnswerker, verlaat Oegstgeest OEGSTGEEST - "Werken aan welzijn voor de mensen is iets dat steeds belangrijker gaat worden. Het is niet alleen voortgekomen uit de welvaart. Sterker nog, nu het met de economie slechter gaat, meer werkloosheid en zo, zal er veel vaker een beroep worden gedaan op sociaal- of so- ciaal-cultureel-werkers. Bert Rigtering, voor zeer vele jeug dige maar ook oudere Oegstgees- tenaren een zeer bekend figuur gaat de gemeente en het jeugd- en jongerenwerk binnenkort ver laten. Hij verlegt zijn werkterrein naar Venlo. "Na mijn vertrek hier uit Oegst geest zal het jeugd- en jongeren werk en niet te vergeten het werk voor de ouderen, verder moeten worden uitgebouwd. En dat laat ste is volgens mij hier in Oegst geest heel ere moeilijk te a LEIDERDORP - Tijdens het politiek café vanavond in Sjelter in Leider dorp wordt nog eens gesproken over de gemeentebegroting. De organi satie heeft wethouder Bezemer van financiën en het WD-raadslid Scheffer uitgenodigd als spreker. De commissie Politiek Café heeft voor dit plaatselijk ondenverp gekozen omdat de begroting nogal wat stof heeft doen opwaaien in Leiderdorp. Met name de rioolheffing is zoals bekend slecht gevallen bij veel Leider dorpers. Wethouder Bezemer zal mogely k de reden om deze heffing in te voeren verduidelijken. Scheffer is uitgenodigd als tegenpool. De VVD keerde zich immers tégen de belastingverhoging tijdens de begrotings behandeling. kelijken. Sinds vijf jaar is er bij voorbeeld geen geld voor een der de beroepskracht beschikbaar geweest. En die kans wordt nu toch alleen maar kleiner." Alweer zo'n negen jaar geleden kwam Bert Rigtering met zijn ge zin naar Oegstgeest om de toen malige jeugdwerkster Wika de Vlieger op te volgen. In die tijd heeft heel Oegstgeest hem leren kennen. Wie zijn kinderen op een hobbyclub toeliet of een zomer kamp mee liet maken kon Bert Rigtering vrijwel altijd aantref fen. De jongeren kennen hem van zijn activiteiten binnen de stich ting Jeugd- en Jongerenwerk (SJJO). Verschuiving Nu, zittend aan een tafel in het "SJJO-gebouw"-Taberna ver telt Bert Rigtering over zijn erva ringen dié hij in die negen jaar heeft opgedaan. "Toen ik hier kwam was myn opdracht een al gemene stichting te realiseren die een stuk algemeen welzijn moest bieden, vooral gericht naar de jongeren. Er was niets, behalve dan de houtzaagclubjes en zo. Die draaiden onder gezag van de her vormde en gereformeerde kerk. Via dit genootschap ben ik na drie jaar in dienst gekomen van de stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest. Deze werd in ja nuari 1974 opgericht. Er is nadien een duidelijke verschuiving op getreden in de ma,nier van werken. Met een beroepskracht kon het welzijnswerk veel meer worden geprofessionaliseerd. Vroeger waren er zestien clubs die van alles deden met de kinde ren. Het ging om het gezellig be zig zijn." "Nu praten we meer over gerichte- re bezigheden, zoals cursussen in fotografie of houtbewerking bij voorbeeld. Deze dingen moeten we eveneens combineren met het gezellig samen bezig zijn. Op dit moment hebben we tien clubs en veertien jeugdcursussen. We zit ten helaas verdeeld over drie ge bouwen, het Drieluik, het ge meentecentrum en Taberna. Wat betreft de samenwerking met de vrijwilligers geeft die verdeeld heid nogal eens problemen. Je hebt te weinig contact met elkaar. Dingen kunnen langs elkaar heen gaan lopen", zegt Rigtering die snel eraan toevoegt, dat juist het grote aantal en het enthousiasme van de vrijwilligers in Oegstgeest voor hem een heel belangrijke Sti mulans is geweest. Saamhorigheid "In miin werk heb ik het meest met t Bert Rigtering bij gebouw Taberna, waar de activiteiten van "zijn" SJJO zich groot deel afspelen. vrijwilligers te maken gehad, zo'n 150 in totaal. Dat geeft grote ver antwoordelijkheid, maar ook een grote saamhorigheid. Als be roepskracht heb ik daardoor ont zettend veel overuren onbetaald gemaakt. Je wilt alle medewer kers enthousiast houden. Dan moet je zelf ook enthousiast blij ven, ook na je officiële werktij den. "Het gevoel dat ik van beide zaken door gebrek aan mankracht nog al wat moest laten schieten is te vermoeiend voor mij geweest. Ik heb misschien wel de afgelopen jaren roofbouw op mezelf ge pleegd, maar dat is denk ik wel nuttig geweest. Nu komt een tijd dat ik meer aan mijn gezin en me zelf toe kan komen." De stichting jeugd- en jongeren werk kan naar mijn idee nog ja ren goed functioneren. Dat is voor een groot deel te danken aan de open sfeer waarmee de vrijwil ligers tijdens hun inzet zijn ge confronteerd. Evenals de erken ning kon het wel eens de stimula tie bij uitstek zijn voor de vrijwil ligers, óók voor de toekomst. Van de zijde van de kerkeraad zal die erkenning helaas niet komen. Die mensen staan veel te ver van het gebeuren af. Meerdere Oegst- geestenaren hebben het daarmee denk ik moeilijk gehad. Het was belangrijk voor mij te weten dat niet lang na mijn komst mijn dienstverband bij de hervormde en gereformeerde Jterk hier zou overgaan in een algemene stich ting". zegt Rigtering. Hij heeft er alle vertrouwen in dat de SJJO voorlopig goed zal aan sluiten bij de behoeften van de Oegstgeester bevolking. Zijn doel, dat voor een belangrijk deel bereikt is. "Maar, met doelen werkje altijd door, er wacht altijd wel een nieuwe groep kinderen, waarmee je aan het werk kan". Leiderdorps Kamerkoor "op hoog niveau" LEIDERDORP - "Tijdens het zingen in een kamerkoor merkje hoe ragfijn en doorzichtig bepaalde motetjes ge componeerd zijn. Je bent met een klein clubje mensen. Ieder heeft daardoor een enorm grote muzikale verant woordelijkheid. Dat ervaren niet alleen wij, maar ook de toehoorders als een werkelijk muzikale beleving". Aan het woord is de 29-jarige Wim van Meeuwen, die alweer zo'n drie jaar dirigent is van het Lei derdorps kamerkoor. "de kwaliteit van de koorleden en het niveau waarop wordt gezon gen ligt erg hoog", zegt Van Meeuwen. Volgens hem is het moeilijker, maar muzikaal gezien fyner te werken met een klein koor. "Je werkt met een beperkt aantal mensen. We zingen nu met een iets kleinere bezetting dan gebruikelijk is voor een kamer kooraantal. De kamermuziek- sfeer, de "musica camera", is ge schreven voor zo'n 25 man, wij doen het met 21". Gek "Gelukkig maar dat we allemaal werkelijk gek van muziek zijn, anders zou het niveau nooit zo hoog geworden zyn na drie jaar. In het begin hebben we veel in de kerk gezongen. Maar na een jaar wilden we wat meer serieuzer werken, meer de kant van de kunstmuziek op. We hebben zo langzamerhand de psalmen met de daarbij sterke lithurgische functie verlaten. Het is iets van prestatiedrang geweest dah wij nu werken kunnen uitvoeren zo als het motet "Beatus Vir" van Vivaldi of de Kleine Orgelmesse van J. Haydn. Een resultaat van elke week een avond intensief oe fenen", zegt de dirigent die dit gegeven nog lang niet als eindre sultaat van het niveau van het Leiderdorpskamerkoor kan ac cepteren. Zy zit er even als Wim van Meeuwen vanaf het begin bij. Ook zij vindt dat het zingen en het maken van muziek op de eerste plaats moet komen. "We doen voordat we muziekstukken repe teren eerst enkele stem-en adem halingsoefeningen. Wat dat be treft zijn we nogal streng ja. Moe Je zou ons een stel fanatieke hob byisten kunnen noemen". "Maar door die muziek hebben we het elke repetitie best gezellig hoor. We gaan na afloop echter moe van het zingen en niet moe van het lachen naar huis. Dat kön ook niet anders, wanneer je zo'n ambitieus programma op het re pertoire hebt staan. Als lid van het Leiderdorps kamer koor voel je je elke keer weer een beetje onmisbaar. Doordatje met een klein aantal mensen zingt be sef je welke waarde je voor de an der hebt Afmeldingen wegens ziekte komen daardoor bij ons denk ik weinig voor. Zelfs de wintersportvakanties worden Het Leiderdorps Kamerkoor geeft aanstaande zaterdag 13 decem ber een concert in de Dorpskerk in Leiderdorp met de medewer king van organist Peter Beijers- bergen. Naast werken van Vivaldi, Bach en Haydn staan op het pro gramma vóór de pauze enkele a capellawerkjes van Morley, Ba- dings, Andriessen en Strategier. Na de pauze treedt een blazer sensemble aan onder leiding van Peter Greve, dat enige delen speelt uit Mozart's Don Giovan ni in de zogenaamde Trieben- see-bewerking. Het concert be gint om kwart over acht 's avonds. desnoods verschoven. Je zou wat dat betreft best kunnen spreken over een zekere fanatisme." Jannie van Nieuwkoop beseft daarbij echter ook wel dat op de ze manier het koor iets elitairs over zich krijgt. Maar dat is echter niet de bedoeling. Wim van Meeuwen voegt daaraan toe dat het muziek maken om de muziek het niveau alleen maar ten goede komt. "We kunnen niet iedereen toelaten. Overigens zitten we niet met een ledentekort hoor. Er is zelfs een kleine wachtlijst. Niet iedereen kan kan bij ons koor worden toegelaten. Dat is soms zeer pijnlijk. Nieuwe mensen die by ons komen moeten al kunnen zingen. Ja, we wijzen wel eens mensen af, hoe naar dat ook is. Maar ze komen vaak met hele ho ge verwachtingen terwijl ze dan eigenlijk beter eerst zanglessen Het Leiderdorps kamerkoor repeteert: "Een stel fanatieke hobbyisten' kunnen nemen of in een groot koor kunnen gaan zingen. Want dan ben je wat vrijer met je stem," meent Wim van Meeuwen die hoopt een vaste kern van belang stellenden in de regio te maken. Jannie van Nieuwkoop en hij we ten dat dat moeilijk is, temeer omdat het kamerkoor niet vaak grote concerten kan organiseren. "Eens per jaar geven we een groot concert. Dat kost ons handenvol geld. Neem alleen maar een be roepsorganist als voorbeeld. Die mensen moeten ook betaald worden,vevenals de solisten die we uitnodigen. We hebben al in '78 subsidie van de gemeente Leiderdorp gevraagd om onze jaarlijkse concerten te subsidue- ren. Nooit meer wat van gehoord. .Aanstaande zaterdag geven we weer een concert. Dan is alles op, onze pot is leeg. Daarom hopen we op een wat grotere belangstelling van de zij de van het publiek. Het pro gramma wat we brengen is ont zettend leuk en interessant om naar te luisteren. Het is het resul taat van zeer veel en enthousiast repeteren. Slotpunt en hoogte punt van het programma is de Kronungsmesse van Mozart. We worden hierin begeleid door het Leids symfonie-orkest Belli Toni. "Zo "vermeldt Jannie van Nieuw koop. ROEL ZAADNOORDIJK DONDERDAG stadhuis - raadscommissie sche zaken, 21.45 uur. Filmhuis LVC - ^reestraat 66. 'La Terra Trema'-Visconti, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek- ur voor invaliden, 19 tot 20 uur. Arohitektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30 tót 21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20 tot 21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vryd van 14 tot 16 uur, tel. 130983. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren.'voorlichting en bege leiding dienstweigeren, tel. 140866, 20 tot 21.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. disko van 20 tot 22.30 uur; vrnd. soos van 15 tot 17 uur. Leidse Werkgroep Homosexuelen - Caeciliastraat 18, open avond, 21 tot 1 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp en adviesbureau wao/wsw, 19 tot 20.30 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, vergadering Zoeterwoude - gemeentehuis, begroting, APOTHEKEN Lelden - De avond-, nacht-, en Zondags dienst wordt waargenomen van vr 5 tot 12 dec door: Apotheek Reijst, Steen- WUKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Gezond heidscentrum, Berkenkade. Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641.. Warmond - L. Alders, Linderhofstraat 20, Noordwyk, tel. 01719-17143. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdkantoor Witte Singel 1.2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Voor betaling van abonnementsgelden d giro 28884 Kwartaalabonnement 149.55 perp post f71,90 Jaarabonnement f 186.70 per polst f 276,10 Losse nummers f 0,65. overschrijving geen administratie- en incassokosten Adjunct-hoofdredacteur: R D Paauw Alq redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alq. redactiechef: J M J, Post Rubhekchefs: J Kroon (stad) JPM. van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeve6n (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a In: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairo. Privé M. Kool Cobetstraat 77 Leiden, tel. 071-131183. iz, Marediik I. tel. Ch. L< 33a. L 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel 071-121481. Oegstgeest: H Sonders, 071-155854 Voorschoten: J Peters 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-11266 Zoeterwoude R Stevens 071-890647 Leiderdorp: F Snijders Zelfwerkzaamheid van de clubleden heeft uiteindelijk deze sporthal voor de tafeltennis sers van Mizu opgeleverd. Binnenkort kan er getraind en gespeeld worden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2