Sociale diensten luiden noodklok over werksituatie "Japanners houden ons aan het lijntje.. Ik s: Gulf investeert 400 miljoen in chemie Rijnmond Dollar breekt is» S ■sii DONDERDAG 11 DECEMBER 1980 ECONOMIE PAGINA 27 TER HART (METAALWERKGEVERS): Mix Uitgeverij Spaarnestad BV, een werkmaatschappij van VNU, heeft besloten het weekblad Mix met ingang van 27 februari 1981 uit de markt te nemen. Reden voor deze opheffing zijn de nega tieve resultaten en het gebrek aan vooruitzicht op een, ook in de toekomst, sluitende exploitatie, aldus VNU. Bij Mix werken 14 vaste medewer kers en 10 free-lancers. De redac tie- en andere personeelsleden zullen gelijkwaardige functies krijgen aangeboden binnen Uit geverij Spaarnestad of andere werkmaatschappij van VNU. Kernenergie Het verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) gaat zich samen met een aantal andere werkgeversorganisaties mengen in de maatschappelijke discussie over kernenergie. VNO-voorzit- ter C. van Veen zei op een pers conferentie dat het de bedoeling is daartoe een stichting of een vereniging op te richten, die van uit "een positieve instelling ten opzichte van kernenergie" voor lichting gaat geven over de ener- j gievoorziening. "Kernenergie zal een hoeksteen blijken te zijn voor een ongestoorde energievoorzie ning van het bedrijfsleven", al dus Van Veen Vliegen Het aantal vliegvakanties is dit jaar met vijftien procent gedaald ten opzichte van 1979. Deze daling zal volgend jaar nog groter worden. Dit zei Neckermann-directeur Klawer in Amsterdam bij de pre- i sentatie van het zomerprogram- ma van deze organisatie. De reisbranche moet het voor wat I betreft de inkomsten vooral van j vliegvakanties hebben, aldus Klawer. Eén vakantieganger die per vliegtuig reist brengt net zo veel in het laatje als drie tot vier vakantiegangers die met de auto gaan. Over de hele linie, dus inclusief auto- en busreizen, liep het aantal georganiseerde vakan ties irj.1980 met drie en een halve procent terug. Van Gils In opdracht van de regering gaat de Nederlandse Herstructure ringsmaatschappij Nehem zich buigen over de Oudgastelse ves tiging van het confectieconcern Van Gils. Dit heeft de woord voerder van de ondernemings raad van Van Gils, A. Jongmans, meegedeeld. Vorige week kon digde de directie aan dat de vesti ging van het bedrijf in Oud Gastel zou worden gesloten. Voor 154 personeelsleden werd een ont slagaanvraag ingediend. De OR en de bedrijfsleiding heb ben het initiatief genomen om het bedrijf op coöperatieve basis voort te zetten. Mede door toe doen van de kamerleden Hart- meijer en Rienks (PvdA) heeft de minister van economische zaken nu de Nehem ingeschakeld. Het personeel is hier, aldus Jong mans, zeer mee ingenomen. Indola Indola in Utrecht, waar ondermeer veltilatiesystemen worden gefa briceerd, wil tot 1983 bijna de helft (126) van de 255 arbeids plaatsen laten verdwijnen. De di rectie van Indola - onderdeel van het Hagemeijer-concern - heeft de vakbonden meegedeeld dat gedwongen ontslagen zoveel mogelijk zullen worden voorko men maar dat in eerste instantie ontslag voor 77 man onvermijde- lijk is. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente- ir.veiling: boerekool 38-73 per kg., was- Gpeen Al 14.80-15.70. All 3.20-13.50. BI 14.50-16.-. Bil 4,-6.90. Cl 80-8. CII 2.50-10.- per kist Aanvoer: 131 ton. breek peen AI 4.-10.70 per kist. knol- DONDERDAG 11 DECEMBER 1980 ACTIEVE I: HSL gS5» B-.it VNU AMSTERDAM (ANP) - Voorzitter W.J. ter Hart van de FME, de organisa tie van werkgevers in de metaal- en elektrotechni sche industrie, voelt niets voor eindeloze dialogen met Japan over samen werking tussen de Japan- Ford Escort auto van het jaar 1981 DEN HAAG - De Ford Escort is de "Auto van dat jaar" 1981, (een onderscheiding van en kele Europese autobladen) geworden. Maar het is wel een nek-aan-nek-race ge weest met de Fiat Panda. De Fiat kreeg slechts één pro cent minder stemmen. Op de derde plaats eindigde de Austin Mini Metro van Bri tish Leyland. De 52-juryleden uit 16 landen mochten ieder 25 punten verdelen over ten minste vijf auto's. Per auto mocht niet meer dan tien punten wor den gegeven. Bij de Neder landse juryleden was de Fiat Panda favoriet. Zij vonden het een intelligent ontwor pen wagen, erg eigentijds van uiterlijk en toch wel aardig om te zien, met pres taties die er niet om liegen, gekoppeld aan een opmerke lijke zuinigheid. De Ford Escort scoorde zo hoog vanwege de nieuw ontwor pen motor, die goede presta ties levert; een auto met veel comfort. Ten slotte de Austin Mini Me tro waarvan Leyland zoveel verwacht. Onder andere de Technisch acenhprimanauto] AANDELEN ADM Brhrtr se en de Nederlandse me taal- en elektro-industrie. Hij zei dit gisteren tijdens een bij eenkomst van de Japanse kamer van koophandel in Amsterdam. Er wordt al geruime tijd gepraat over gezamenlijke Japans-Ne derlandse projecten in Derde We reldlanden, maar Ter Hart liet ROTTERDAM (ANP) - De olie maatschappij Gulf wil haar che mische activiteiten in het Rijn mondgebied de komende jaren fiks uitbreiden. Gulf heeft plan nen bekendgemaakt voor de bouw van diverse installaties. Met deze projecten is een investe ring van ongeveer 400 miljoen gulden gemoeid, aldus Gulf. Ze zullen zorgen voor een extra per manente werkgelegenheid voor 80 tot 100 man. Aan de bouw van de installaties hebben 300 man drie jaar werk, zo stelt Gulf zich Over de definitieve vestiging van de nieuwe installaties moet de oliemaatschappij nog met diver se overheden overleg voeren. De voorkeur van Gulf gaal uit naar de Europoort, waar het bedrijf momenteel huist. Is dit niet mo gelijk dan wordt ook aan de Moerdijk gedacht. De belangrijkse poten waarop Gul- f-Chemie in Nederland steunt zijn de produktie van ethyleen en styreen. Met de nieuwe installa ties wil Gulf wat meer diversiteit in haar pakket aanbrengen. De installatie voor de "alfa- olefinen" zal een capaciteit van 100.000 ton per jaar moeten krij gen. Alfa-olefinen worden toege past voor de produktie of verbe tering van wasmiddelen, smeero liën en andere industriële en con sumentenartikelen. Gulf introdu ceerde voor de markt geschikte alfa-olefinen in 1966. De grote oliemaatschappijen heb ben de afgelopen maanden plan nen voor aanzienlijke investerin gen in Nederland, met name in het Rijnmondgebied, bekendge maakt. Zo zal Esso, dochter van 's werelds grootste onderneming doorschemeren dat Nederland naar zijn gevoel door de Japan ners aan het lijntje wordt gehou den. De handelsbalans tussen beide landen is uiterst onevenwichtig, aldus de FME-voorzitter. Japan exporteerde vorig jaar voor 1300 miljoen dollar naar Nederland, terwijl het maar voor 347 miljoen dollar importeerde. Natuurlijk AMSTERDAM (ANP) - Net als eer der op de dag in Frankfurt is de dollarkoers gisteren in Londen tot boven de "psychologische grens" van 2 mark gestegen, voor het eerst in twee jaar. Dc dollar blijft het goed doen onder in vloed van de voortdurende stij ging van de rentetarieven in de Verenigde Staten. Gisteren verhoogde opnieuw een aantal banken, met Chase Man hattan als eerste, hun "prime ra- te" (de rente voor de beste klan ten) en wel tot 20 procent. Het is de 41ste keer dit jaar dat het tarief wordt verhoogd en het betekent dat het sinds 14 november 4.5 procent is gestegen. Ook op de Amsterdamse wissel markt noteerde de Amerikaanse munt hoger en opende zelfs met J 2,1695. een niveau dat de afgelo pen twee jaar niet is bereikt. La ter op de dag moest de munt weer wat terug en sloot op f2,1675 te gen f2.1460 dinsdag. komt dat omdat Japan kwali- teitsprodukten levert tegen con currerende prijzen en met een goede service, maar als er niets gebeurt wordt de Europese en ook de Nederlandse industrie gedevalueerd tot een tweede rangs-industrie en verliest Japan een belangrijke markt door ons verlies aan koopkracht, zo waar schuwde Ter Hart zijn Japanse DEN HAAG (ANP) - De toe stand op de gemeentelij ke sociale diensten is on houdbaar. Het aantal uit keringstrekkers is sterk toegenomen. De bij- standsmaatschappelijk werker is niet meer dan een veredelde loketbe diende. De huisvesting laat zwaar te wensen over. En als nu ook nog de regelingen voor werk loosheidsuitkeringen worden herzien, dan is het einde zoek. Deze felle kritiek lieten vertegen woordigers van sociale diensten en van de ambtenarenbonden van de FNV gisteren horen tij- toehoorders. Hij zei beslist geen voorstander te zijn van protectionisme, maar, aldus de FME-voorzitter. Japan kan ons dwingen in een situatie waarin wij wel om beschermende maatregelen moeten vragen. Staatssecretaris Beyen zei op de zelfde bijeenkomst, dat hij tij dens zijn recente bezoek aan Ja pan meer begrip voor de Japanse dens een vergadering van de vas te kamercommissie van CRM. Extra problemen Volgens voorzitter Boender van de vereniging van directeuren van sociale diensten neemt vooral in de grote steden het beroep op de sociale diensten van met name buitenlandse werknemers enorm toe. Het lage opleidingsniveau van deze groep stelt de sociale diensten voor extra problemen. Vakbondsbestuurder Van Haastert zei dat de uitbreiding van het per soneel van de sociale diensten van 7000 in 1972 tot circa 11.000 vorig jaar geen gelijke tred heeft gehouden met de toeneming van het werk. Slechts gemeenten die daartoe financieel in staat en be reid waren hebben deze perso neelsuitbreiding voor hun reke ning genomen, zo zei Boender. De gemeenten delen bovendien in de overheidsbezuinigingen, ter- situatie heeft gekregen. Ondanks zijn grote exportoverschot in de handel met Europa en Amerika, heeft Japan toch een enorm te kort op zijn betalingsbalans - wat een gevolg is van zijn dure ener gie-importen. We moeten wat ge duld hebben met Japan, meende de heer Beyen. want het land kan niet van de ene dag op de andere de zaken recht zetten." wijl zij tien procent van de gesta dig toenemende bijstandsuitke ringen zelf moeten fourneren. Als de z.g.onderzoeks-commissie- Lamers haar zin krijgt zal het be roep op bijstand niet alleen toe nemen door de toevloed van werkloze vrouwen en schoolver laters, maar tevens door de groep van werklozen die niet minstens 130 dagen betaald werk heeft ver richt en daardoor niet meer gedu rende een half jaar voor een ww- uitkering een beroep kan doen op de bedrijfsverenigingen. Nu be draagt deze termijn nog ruim zes tig dagen. Contact verloren De commissie-Lamers wil de wet werkloosheidsvoorzieningen (wwv) en de rijksgroepsregeling werkloze werknemers (rww) ver vangen door eén nieuwe werk loosheidsregeling die moet wor den uitgevoerd door regionale organen. Als dat doorgaat, gaat het contact tussen de cliënt en de gemeente lijke sociale dienst verloren en vervalt de democratische con trole door de gemeenteraden op de uitvoering van de werkloos heidsvoorzieningen, zo werd op gemerkt. Aan de vijfhonderd ambtenaren die fraudeurs van sociale voorzie ningen zullen gaan opsporen - een voorstel van premier Van Agt - heeft het personeel van de so ciale diensten volstrekt geen be hoefte, zo werd door de perso- neelsvertegenwoordigers opge merkt. Onderbezetting Stef de Niet van het landelijk ac tiecomité sociale diensten druk te de commissie van t KM uit eindelijk met de neus op de ge volgen van de personele onder bezetting met zijn onthulling dat het personeel onderling al afgeeft op minderheidsgroepen. De gevolgen van de verarming onder deze zwakke groepen in de samenleving worden door het ministerie van CRM volstrekt niet onderkend. Een "bijstandsconsulent" van het ministerie merkteonlangs in Apeldoorn op dut het ministerie Hypotheekrente per 9 december entepercentages Naam bank: met Gem. garantie opgave bank Annuïteiten hypotheken A.B.N. Amrobank Bouwfonds Ned. Gem. Leidsche Spaarbank Nationale Nederlanden Postgiro en Rijkspostspaarbank Rabobank Leiden Westland Utrecht standaard Leven hypotheken Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden ljaar 5jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 10.75 11.0 11,0 11,0 11.40 11,67 11,51 11.51 10.75 11.25 11,25 11,25 11.4 11.0 11.40 11,95 11,77 11,77 11,71 12.43 )SE j£ SS0 SS H Gelder eert. Ged. Tram ËE, ia its H Ü'iiki 1 ilSJ B" 1 GOUD EN ZILVEK BUITENLANDS GELD is «s "Personeel geeft al af op minderheidsgroepen"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27