Smallenbroek noemt bijverdienste nonsens Eis 5 maanden tegen onderwijzer Beatles-fanclub gaat gewoon door Gesprek weer op gang over Oud Rhynenburch Export bloemen en bloembollen naar Frankrijk flink gestegen Burgemeester Waddinxveen in opspraak 11 DECEMBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 25 Wegens stenen gooien op 30 april AMSTERDAM SASSEN- HEIM NOORDWIJK - Opnieuw werd gisteren vijf maanden gevangenis straf geëist tegen de 22-ja- rige ex-onderwijzer E.O. Uit Sassenheim. E. wordt ervan verdacht stenen te hebben gegooid naar de Mobiele Eenheid tijdens de ongeregeldheden in de hoofdstad op 30 april. Eerder dit jaar was hij door de poli tierechter veroordeeld tot twaalf weken gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk en met aftrek vpn voorarrest. Zowel de ver dachte als de officier van justitie waren tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. E. gaf destijds les op een lagere school in Noordwijk en werd naar aanleiding van televisiebeel den over de rellen door ouders van leerlingen herkend. Een van de ouders heeft hem toen aange geven. waarna hij is aangehou den door de Noordwijkse politie. De inmiddels ontslagen onderwij zer maakte gisteren bezwaar te gen de verklaringen van twee personeelsleden (de hoofdonder wijzer en een onderwijzeres) van de lagere school uit Noordwijk. Deze verklaringen had de politie rechter in haar vonnis als aanvul lend bewijs gebruikt naast de be kentenis van de verdachte. De collega's van E. hadden gezegd dat zij hem hadden herkend als stenengooier tijdens een uitzen ding van de VARA op 1 mei over de inhuldiging en de ongeregeld heden. De verdediging liet giste ren tijdens de zitting dezeVARA- beelden zien. maar E. was ner gens te zien terwijl hij een steen gooide. "Meer gezien" De hoofdonderwijzer zei over zijn verklaring gistermiddag tijdens de zitting, dat hij naar aanleiding van gesprekken met E. over 30 april bij het zien van de beelden kennelijk meer had gezien dan er werkelijk was. "Ik heb met Ed- mond gesproken over de gebeur tenissen tijdens de kroningsdag. Hij had mij toen verteld dat hij inderdaad met stenen had ge gooid. Toen ik hem op de televi sie zag. heb ik kennenlijk de rest erbij gedacht. Inderdaad kan je op de beelden geen steen door de lucht zien suizen." aldus de 41- jarige hoofdonderwijzer. De verdediging had gisteren nog meer getuigen gedaagd De hoofd-commissaris van de Am sterdamse politie De Rhoodes. de bataljonscommandant van de Mobiele Eenheid op 30 april. Dorst, en de vroegere PvdA-wet- houder Sinnighe. Sinnighe was tijdens de inhuldigingsdag plaatsvervangend burgemeester, omdat Polak bij de feestelijkhe den in de Nieuwe Kerk aanwezig moest zijn. De loco-burgemees ter had daarom de leiding over het beleidscentrum dat die dag in de hoofdstad was ingericht. De advocaten van E. en nog twee verdachten die gisteren ook te rechtstonden wilden van deze ge zich van april tot juni 1979 drie dagen per week hebben belast met de dagelijkse leiding van het Intergemeentelijk Automatise ringscentrum Midden Neder land. Blijkens het jaarverslag van dit centrum is hij daarvoor op de ze vorstelijke wijze beloond. Zo is het ook begrepen in Bodegra ven, dat ook bij het automatise ringscentrum is aangesloten. Hoewel Bodegraafs burgemees ter N.P. Kremer ook gewag maakte van een particulier bu reau dat het werk van Smallen- broek zou hebben overgenomen, besloot de gemeenteraad van Bodegraven een scherp afkeu rend geluid te laten horen. Op ini tiatief van CDA-raadslid A.A.M Rijnbeek nam de raad een motie aan, waarin de (al dan niet ver meende) geldverspilling van het automatiseringscentrum fel wordt gehekeld. Rijnbeek: "Het is toch waanzin dat in tijden van bezuinigingen zoiets gebeurt? Ik vind het een grof schandaal. We kunnen de zaak niet meer terug draaien, maar met de motie bren gen we het wel onder de aandacht van alle deelnemende gemeen ten. De voorzitter (Kremer, red.) heeft wel gezegd dat er ook een particulier adviesbureau is inge schakeld, maar daarvan blijkt niets uit de jaarafrekening. Er wordt helemaal niet over een bu reau gesproken. Ik zal er ook he lemaal induiken om dat nog eens uit te zoeken." Smallenbroek, gisterochtend op de hoogte gesteld door zijn collega Kremer. is zeer boos over de ver dachtmakingen die hem treffen. "Ik heb inderdaad een tijdje de dagelijkse leiding van het auto matiseringscentrum op mij ge nomen om een sanering en een reorganisatie door te kunnen voeren. Daar ben ik niet drie maanden mee bezig geweest, maar een half jaar. En ook niet drie, maar vier dagen per week. Ik heb daar niets voor gekregen. Ook de gemeente Waddinxveen. die mijn salaris betaalt, heeft niets vergoed gekregen. Het was nu eenmaal ook in het belang van Waddinxveen dat die reorganisa tie werd aangepakt. In feite heb tuigen weten wie er verantwoor delijk was voor de beslissingen om verscheidene keren op 30 april de Mobiele Eenheid in te zetten. Volgens hen was dit niet alle keren rechtmatig gebeurd en daarom vroegen zij zich af waar om dit nooit "goed" was onder zocht. Hechter De Kanter en procureur- generaal Jitta wezen echter de meeste vragen van de advocaten Hegeman en Kersting aan de ge tuigen af. "De getuigen hoeven hier geen verantwoording over hun beleid op 30 april af te leggen. Dat moet gebeuren in de gemeen teraad van Amsterdam en de Tweede Kamer en dat is al uitvoe rig gebeurd," aldus de rechter. Burgemeester A.G. Smallen broek van Waddinxveen. ik een half jaar lang twee jobs ge had voor één salaris. In juli '79 is mijn werk bij het automatise ringscentrum overgenomen door een ingenieursbureau Dat moest natuurlijk wel betaald worden en daar is ook die 108.000 gulden heengegaan." Het gebruik van een auto met chauffeur voor een bedrag van ruim 13.000 gulden is wél juist. Smallenbroek: "Als ik drie uur per dag in een auto zit en zelf moet rijden, dan ben ik die drie uur wel kwijt. Daarom heb ik ge bruik gemaakt van een auto met chauffeur. Zo kon ik ook in de auto werken Kunstenaars bezetten Parkhaghe DEN HAAG (GPD) - Leden van de Beroepsvereniging van Beel dende Kunstenaars (BBK) heb ben vanochtend laat gebouw Parkhaghe aan de Haagse Park straat voor 24 uur bezet. In het gebouw is het directoraat-gene raal voor sociale voorzieningen van het ministerie van sociale za ken gehuisvest, waaronder het beleid ten aanzien van de Beel dende Kunstenaars Regeling (BKR) valt. De BBK is tot bezetting overgegaan uit protest tegen de dreigende aantasting van de ..contra presta tie-regeling", zoals de BKR ook wel wordt genoemd. ITot nu toe kunnen de gemeenten deze uitkeringen bijna geheel bij het rijk (sociale zaken) declare ren. Met ingang van 1 januari 1981 moeten zij dooreen wijziging van het Financiële Verhoudingsbe- sluit van binnenlandse zaken echter 25 procent zelf bekostigen, waardoor de kunstenaars vrezen dat vooral de kleinere gemeenten die al slecht bij kas zijn de Beel dende Kunstenaars Regeling niet meer zullen uitvoeren. "Falend beleid" Advocate Hegeman betreurde deze gang van zaken Het is nu einde lijk eens mogelijk om te kijken naar de oorzaken achter de ge beurtenissen en nu wordt dat door de rechter onmogelijk ge maakt." E. zelf zei in zijn slotwoord dat hij het een bewijs vond van een fa lend justitiebeleid dat er geen on derzoek wordt ingesteld naar de rechtmatigheid van het politieop treden. "Ik moet hier wel terecht staan omdat ik stenen heb ge gooid. maar stenengooiende ME- ers die ook op de video-beelden te zien waren worden niet ver volgd. Die worden geprezen, om dat zij zo beheersd zijn opgetre HILLEGOM - De export van bloembollen en bloe men naar Frankrijk is de laatste jaren flink geste gen. Van 1977 tot en met 1979 is de omzet van Ne derlandse bollen gestegen van 66 naar 83 miljoen gul den. Het in Hillegom gevestigde Inter nationale Blocmbollencentrum verwacht dat de export naar dat land ook in de komende jaren nog flink zal stijgen. Een duidelijke oorzaak van dat meer kopen van bloemen en bollen in Frankrijk is niet te geven. Een mogelijk oorzaak zou kunnen zijn de trek uit de grote steden naar het platteland, waar de Fran sen ruimte hebben en meer geld op tafel willen leggen voor het verfraaien van hun huis en tuin. zo schat de promotieafdeling van het Bloembollencentrum Die afdeling heeft volgend jaar meer geld beschikbaar gekregen om de verkoop van bloemen en vooral bollen in Frankrijk, onder meer door reclamecampagnes en voorlichting, te stimuleren Bo vendien wordt in 1981 een onder zoek gehouden waarom de Fran sen meer kopen en hoe de ver koop nog kan worden vergroot. Overigens stijgt niet alleen de verkoop van bollen in Frankrijk Ook Italië. Griekenland. Portugal en Spanje stijgt de verkoop Zweden De stijgende verkoop in Frankrijk en de Middellandse-zee-landen staat in schrille tegenstrijd met de verkoop in Zweden Daar heeft Nederland de laatste jaren 9 procent van het marktaandeel verloren, vooral in de broeienj Van de 60 miljoen gulden aan bol- len die naar Zweden worden geéxporteerd is 70 tot 80 procent bestemd voor de broeierij Daar van is het grootste gedeelte, zo n 80 procent, in handen van 13 gro te broeierijbedrijven. Voorai de den. Ik denk altijd aan het mense lijke Op 30 april zag ik vooral van de kant van de politic veel on menselijkheid. Dat ik daardoor kwaad ben geworden en met ste nen ben gaan gooien telt kenne lijk niet mee Er wordt trouwens helemaal weinig rekening gehou den met mijn persoonlijke ach tergronden Ik ben bijvoorbeeld mijn baan als onderwijzer kwijt geraakt en ik zal nooit meer voor de klas kunnen staan." De procureur-generaal zei in zijn rcquisitor dat de politie niet te hard had opgetreden en ook niet op verkeerde momenten "Het politiebeleid is hier trouwens vol strekt buiten de orde". De procu reur vond dat de rechter ook geen rekening moest houden met het feit dat de verdachte nooit meer in het onderwijs zou kunnen werken na een veroordeling 'Er zyn genoeg werklozen in het on derwijs. Al deze mensen zullen beter zjjn in hun vak dan de ver dachte die onbeheerst en agres sief heeft gereageerd Het hof doet uitspraak op maandag 22 de cember. distributie in Zweden verloopt moeilijk Er bestaat een tendens de bollen zo klein mogelijk te houden waar door ze in grotere hoeveelheden worden vervoerd. Dat om de ho ge vervoerskosten een beetje te drukken. Die kleinere bollen zijn ook van een geringere kwaliteit en dat is waarschijnlijk de oor zaak dat de Zweden minder ko pen Wel is de verkoop van Engel se bollen in Zweden de laatste tijd flink gestegen Dc Engelsen houden trouwens bin nenkort een expositie van bollen en bolgewassen in Nederland De Engelsen, die het telen van bollen eigenlijk van de Nederlanders hebben geleerd, kunnen bepaal de soorten bollen goedkoper le veren dan de Nederlandse bollen- kwekers en bollenbroeiers. Overigens zal ook in Zweden een onderzoek worden gehouden om uit te vinden op welke wjjze de verkoop van bollen kan worden bevorderd. Om dat onderzoek te kunnen verrichten heeft de pro motieafdeling van het Bloembol lencentrum twee ton gevraagd aan het het Produktschap voor Siergewassen. Nieuwe afzet Het Bloembollencentrum zoekt steeds naar nieuwe afzetmoge lijkheden. vandaar dat het in ja nuari van het volgend jaar op nieuw meedoet aan de Holland Expo Dat is een expositie waar Nederlandse bedrijven en insti tuten hun waren laten zien. voor al in die landen waar men ver wacht meer te kuhnen omzetten Die tentoonstelling wordt gehou den pp een schip dat een maand lang jn het verre oosten havenste den zal bezoeken. Onder meer Hongkong. Singapore en Djakar ta worden door het tentoonstel lingsschip aangedaan In totaal hebben 120.000 mensen een uit nodiging gekregen de tentoon stelling aan boord te bezoeken. WADDINXVEEN/BODEGRAVEN - "Het is vol strekte nonsens, maar dan ook voor honderd procent. Ik heb geen cent gehad. Het heeft me eerder nog geld gekost. Dat geld is gegaan naar een ingenieursbureau, dat mijn werk heeft voortgezet en dat natuurlijk wel betaald moest worden." Zo reageert burgemeester A.G. Smallenbroek van Waddinxveen op de aan zijn adres gedane ver dachtmaking dat hij in drie maanden tijd 108.000 gulden plus een onkostenvergoeding. (13.000 gulden voor het gebruik van een auto met chauffeur) zou hebben getoucheerd voor een part-time bijbaantje. Smallenbroek zou Wellicht sloop toch niet nodig HAZERSWOUDE - Als uit onderzoek zou blij ken, dat de woningen in de wijk Oud Rhynen burch geen last meer hebben van verdere verzakking, is het mi nisterie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening bereid subsi dies t_ verstrekken om de woningen in stand te kunnen houden. Dat deelde woordvoerder Van Someren van het ministerie gisteravond mee op een le denvergadering van woning bouwvereniging "Volksbe lang". Op 19 november verlieten de aanwezigen de vergadering van "Volksbelang", omdat het bestuur op geen enkele wijze behoorlijk overleg wil de voeren met de bewoners van de bedreigde wijk. Gis teravond ging dat beter. Topambtenaar Van Someren van het ministerie liet weten dat een bijdrage of lening bij renovatie alleen mogelijk is als vaststaat dat er in 25 jaar geen nieuwe gebreken aan de woningen zullen ontstaan. Als de funderingen niet goed zouden zijn, moeten die eerst in orde worden gemaakt. De kosten hiervoor zouden wel eens zo hoog kunnen worden, dat beter nieuwbouw kan worden gepleegd, zo dacht Van Someren. Het ministerie vindt de zaak voor de bewoners toch zo ern stig, dat men bereid is de zaak "Oud Rhynenburch" op nieuw te bekijken. Als moge lijkheid noemde Van Some ren de "instandhoudingspro cedure". De woningen wor den dan niet direct gesloopt. Het rijk zal 50 pet. van de kos ten voor zijn rekening nemen voor bescheiden verbeterin gen als het water- en wind- dicht houden van de panden en het eventueel vervangen van kapotte leidingen. Dit be tekent voor de bewoners geen huurverhoging, maar wel een noodoplossing want het loopt op den duur wel op slopen uit. Heien Als de woningen in "zeer goede staat" verkeren, zoals de be woners zeggen, is het volgens Van Someren van het minis terie ook nog mogelijk dat er wordt onderheid. Hiervoor wil het ministerie subsidie verlenen en zal ook het groot onderhoud nog tot de moge lijkheden behoren. Over die laatste suggestie was Sietse Brandsma van Plan winkel Delft niet optimis tisch, omdat het aanbrengen van nieuwe funderingen nog al wat schade aan de leidin gen veroorzaakt. Beslissingen zijn gisteravond nog niet genomen, maar het buurtcomité "Klein Rhynen burch" en de woningbouw vereniging zijn weer in ge sprek en daarover was voor zitter J. de Wit verheugd. De Wit hoopte, dat er mogelijk heden zijn om de wijk voor de komende twintig jaar te handhaven. Binnenkort zul len de gesprekken worden voortgezet. Na schok door moord op John Lennon ALPHEN AAN DEN RIJN - "Als er iemand met een plaat komt van "I remember Johnny Lennon", dan zal ik hem zijn nek kunnen omdraaien. Er wordt toch een circus van ge maakt, hoewel wij daar niet aan mee zullen doen: we hebben geen zin in huilende men sen." Het mag duidelijk zijn: voorzit ter van de Beatle Werkgroep, de Alphenaar Erik Bakker (27), hoe geschokt ook door de moord op John Lennon, ziet niets in sentimentele poespas rond dit voor hem en vele an dere Beatles-fans tragische gebeuren. "We houden het sober. Zo komt er bijvoor beeld beslist geen speciale rouweditie van ons blad Beatles Unlimited. We heb ben Yoko een telegram ge stuurd en een advertentie in de grote dagbladen gezet en vinden dat passend en vol doende. Yoko zelfheeft via de media gevraagd om niet te veel toestanden te maken..' verklaart Êrik Bakker. Tranen, zoals van de duizenden die voor het appartement van de overleden Beatle bivakke ren zijn er van hem dan ook niet te verwachten. Integen deel. het lijkt erop alsof veel Lennon-fans de moord op hun idool verwerken door er zo cru mogelijke grappen over te maken. "Ze zijn bo ven". en Erik Bakker wijst hemelwaarts, "aan het meten of John inderdaad groter is dan Jezus", vertelt hij één van de meest cynische moppen over Lennon's dood, doelend op de uitspraak van de Beatle "we zijn nu populairder dan Jezus". Desondanks geeft hij toe zeer zeker niet onberoerd te zijn door de moord, die hem als één van de eerste Neder landers ter ore Kwam De Amerikaanse correspondent van Beatles Unlimited belde hem namelijk anderhalf uur na de moord uit zijn bed. "Ik reageerde heel nuchter", weet Bakker nog. "Vervolgens heb ik zelf een hele rij mensen uit bed gebeld Ja, je staat er ont zettend van te kijken. Vooral de zinloosheid van deze moord heeft ons ontzettend geschokt. Een verkeerson geluk of een hartaanval zou enigszins acceptabel zijn, maar een moord zonder enig motief..." Nuchter Nuchter spreekt Bakker de verwachting uit dat Lennon's dood niet veel gevolgen zal hebben, noch voor de maat schappij. noch voor de he dendaagse muziek: "John Lennon had zijn bijdrage aan de mensheid al gegeven. Het eind van de jaren zestig en begin jaren zeventig was het tijdperk van John Lennon. toen hij muzikaal en politiek razend actief was. Nu zgn de Beatles geschiedenis, wat kun je nog van hen verwach ten'' De wereld draait door, er worden iedere dag mensen, zelfs bekende mensen, in New York doodgeschoten Lennon's dood zal derhalve ook weinig gevolgen hebben voor dc activiteiten van de BWG en Beatles Unlimited Bakker "Wat kon je nog verwachten van een John Lennon. die vijf jaar niets uitvoert en vervol gens weer begint op het punt waar hij destijds ophield? Het enige nieuws, dat er vijf jaar lang van Lennon te melden viel was dat hij niets deed. Wel zal er iets veranderen nu hij dood is: alles wat we t< >t nu toe deden met de BWG en Beatles Unlimited was leuk. Dit is m«t leuk n danks kunnen we er niet on deruit. Het is echter geen re den om te stoppen We heb ben nog steeds drie Beatles over wie we kunnen schrij ven. En d. Beatledag die we in april willen organiseren zal waarsc.i. Jiijk ook doorgaan."

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25