Fides "moet", ZKW "wil" "Lekkerkerk was nog recht te breien, maar een besmette oceaan..? De Kruijff pakt titel in Israël Hans Guijt (Greenpeace) waarschuwt voor dumpen radio-actief afval in zee Biljarters Morspoort blijven triomferen.. Tourdirectie zwicht voor profs: toch geen "open" Tour DONDERDAG 11 DECEMBER 1980 .door Sjak Jansen p r -1 Hahs Guijt Het is ing. Hans Guijt (28) van Greenpeace heus me nens. „Nu moeten we ons herbezinnen", zegt hij met nadruk. „Nu! Want straks kunnen we niet meer te rug. Lekkerkerk was nog op het nippertje. Dat kon den we met veel geld en moeite nog recht breien. Maar een besmette oceaan..? Ik zie eerlijk niet hoe je die nog kunt ontsmetten." Natuurlijk reageerde de Stich ting Greenpeace Nederland diep verontwaardigd, toen minister Ginjaar (volksge zondheid en milieuhygiëne) vorige week de vaste kamer commissie voor milieuhy giëne meedeelde dat het in de oceaan dumpen van ra dio-actief afval in zijn ogen volstrekt verantwoord en internationaal aanvaard is. Sinds 1978 voert Greenpeace, dat zich bekommert om de milieuvervuiling, bedreigde diersoorten en het gebruik" van kernenergie, al acties te gen de jaarlijkse dumping van laag- en middelradio-ac tief afval in de Atlantische Oceaan (ruim 700 mijl ten noordwesten van de Spaanse kust) door Zwitserland, Ne derland, België en Engeland. Deze operaties worden op touw gezet door het kern energie-agentschap (NEA) van de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Tel kens moet de minister daar voor een vergunning verle nen en ook volgend jaar wil Ginjaar dat doen. In feite gaat de minister daarbij zijn boekje te buiten. Immers, in 1972 heeft ook Nederland het Verdrag van Londen on dertekend. En die overeen komst zegt dat je eerst alle andere mogelijkheden van veilige opslag moet onder zoeken, alvorens dat afval in zee te dumpen. Zoutkoepels Nederland echter draait dat om. Al jaren dumpen wij afval in de oceaan en pas nu hebben wij dat onderzoek op gang gebracht. Andere OESO-lan- den als Zweden, Noorwegen, IJsland, Denemarken en Oos tenrijk zijn hier fel tegen ge kant, terwijl onder meer Nieuw-Zeeland, Canada en de Verenigde Staten zich er kritisch tegen opstellen. Geen atoomafval in zee, zeggen zij vooralsnog, maar Ginjaar lapt dat eenvoudig aan zijn laars. Waar moeten we anders heen met dat radio-actieve afval, nietwaar? Opslag in zoutkoepels biedt (nog) geen oplossing. Daarvoor be schikken wij nog niet over voldoende kennis en tech niek. Dus maar in zee ermee, wordt nu geredeneerd, want een beter alternatief is er niet. Tenminste ....Daar gaat men nog van uit, zolang dat onderzoek nog niet is afgerond. En dat gaat Hans Guijt èn Greenpeace en me nige andere milieuvriend nou net even te ver. Allereerst omdat de commissie, die dat onderzoek pleegt, pas in ok tober 1983 verslag hoeft uit te brengen. Greenpeace heeft zich in die commissie dan wel een zetel kunnen verwerven, maar zulks neemt niet weg dat Hans Guijt niet van plan is tot 1983 zijn tijd te verdoen met rondhangen in een com missie, d.e toch niet echt se rieus wordt genomen. Blokkade Daarom, en dat is tevens vers twee, wil Greenpeace dat de minister zijn toezegging na komt, die hij in juni van dit jaar aan Guijt en de zijnen heeft gedaan, ter beëindiging van de blokkade van het af- valtransport te IJmuiden. Ginjaar willigde toen de eis in een tussentijds rapport te la ten samenstellen over de mo gelijkheid het in 1981 in de oceaan te dumpen radio-ac tieve afval zolang boven gronds op te slaan. Hans Guijt „Bovendien von den wij dat er serieus moest worden gepraat over het te rugdringen van die groeiende hoeveelheid afval. Er bestaan onvoldoende gegevens over de opslagcapaciteit van het Energie Onderzoekcentrum in Petten en de kerncentrales in Borssele en Dodewaard." „Ze beschikken daar tegen woordig over een verbran dingsoven en een afvalpers, die het radio-actieve afval met de factor 10 schijnt te kunnen terugdringen. Daar over willen wij nü de feiten en antwoorden weten", aldus Guijt. Slaaf Of Ginjaar tot 1983 vrij spel zal krijgen, is overigens nog maar de vraag. Want gebleken is dat een meerderheid van de Tweede Kamer zich achter de eisen van Greenpeace schaart. Zodoende bestaat de kans dat nog voor het kerstre ces een plenair Kamerdebat zal worden gehouden over het dumpen van radio-actief af val in de c Het dumpen van dat afval in de bodem van de oceaan, is zeker niet de oplossing, benadrukt Hans Guijt. „Het kan tien jaar duren, het kan honderd jaar duren, maar op ons brood krijgen doen we dat afval hoe dan ook. Vroeg of laat hoopt het zich op in zee-organis men, die in onze voedselketen een steeds belangrijkere plaats zullen gaan innemen", weet de Amsterdammer en dan zitten wij met de gebak ken peren. Wat dan wel de oplossing is? „Alle kerncentrales herme tisch sluiten en daarin het ra dio-actieve afval opslaan", oppert Guijt. Kappen met kernenergie dus, een alterna tief dat steeds meer bijval ontmoet. Toevallig wordt dat ook warm aanbevolen in het boek 'Tus sen kernenergie en kolen' van ir. J. Storm van Leeuwen, dat eergisteren is gepresenteerd. De schrijver toont hierin aan dat de mens een slaaf wordt van zijn vitale plicht, name lijk het onschadelijk maken en houden van radio-actief afval. Iets, dat volgens de in genieur schier onmogelijk is. Dodelijk Storm van Leeuwen heeft zorg vuldig berekend dat kerncen trales zichzelf feitelijk over bodig maken, omdat ze zelf zoveel energie nodig hebben. Om te kunnen draaien slok ken ze verreweg het grootste deel van hun energieproduk- tie zelf op. Volgens de schrijver zijn onge lukken in de kernindustrie, waarbij Nederland met een dodelijke hoeveelheid radio activiteit wordt besmet, verre van denkbeeldig. Voorts merkt Storm van Leeuwen op geen enkele grond te hebben om te veronderstellen dat het kernafvalprobleem nog ooit zal worden opgelost. Hans Guijt nu pleit er voor af te stappen van het groot schalige idee. „Er is geen di versiteit in onze energie winning en dat is de pest. We stellen ons veel te afhanke lijk op van ëën energiebron, terwijl er nog zo veel andere bronnen zijn." Hij beaamt dat windmolens te veel ruimte opeisen. „Op gro te schaal althans. Op kleine schaal niet. Kijk maar naar bijvoorbeeld stadsverwar ming." Benzine Energiewinning volgens het kleinschalige idee uit ver scheidene schone bronnen maakt naar Guijts overtui ging kernenergie overbodig. „Alleen stuit dit op bureau cratische bezwaren. Geen technische of energetische bezwaren, neeeh... bureau cratische! De energiebedrij ven zijn bang hun monopo liepositie kwijt te raken. Dat is het probleem." Tot besluit adviseert Guijt wat slimmer met energie om te gaan. „Dan heb ik het niet over dubbele gordijnen. Je moet ook niet zeuren over een paar druppels benzine. Want de energie die een auto ty- dens z'n levensduur ver bruikt, is niks vergeleken bij de energie die hij heeft gekost om 'm te bouwen." „Daarom moet elk produktie- proces zorgvuldig worden onderzocht. En echt, dan zul je zien dat kernenergie niet nodig is. Wij van Greenpeace nu, proberen dat duidelijk te maken. Duidelijk te maken dat het gerechtvaardigd is wat wij zeggen!" LEIDEN - De Morspoort blijft winnen in de eerste klasse van de Leidse biljartcompeti tie. De Carambole kon het weliswaar aardig bijbenen, maar verloor toch met 5-3. Nummer twee De Heul raakte weer een punt verder achter op; de ploeg bleef op een 4-4 gelijkspel steken bij TOP 2. Het Wapen van Voorschoten wist hier goed van te profite ren. De Voorschotenaren klopten UVS met 2-6 en kwamen daarmee op gelijke hoogte met De Heul. Mors poort leidt onbedreigd met 73 punten uit 13. De Heul en het Wapen van Voorschoten hebben elk 64 punten uit 14 duels. TOP 1 en TOP 2 volgen met resp. 59 en 58 punten uit 14. De uitslagen in de eerste klasse: Landzicht 1-TOP 1 2-6; UVS 1-Wapen van V.l 2-6; Morspoort 1-Carambole 1 5-3; TOP 2-De Heul 1 4-4. De competitie in de tweede klasse is onnavolgbaar. Lijst aanvoerder TOG 1 bleef op een gelijkspel steken tegen het onderaanstaande DOB 1. TOG kreeg daardoor TOP 3, dat met 6-2 won naast zich. Beide teams hebben 71 pun ten uit 14 duels. De andere kanshebbers waren weinig produktief, maar bleven in de buurt. Between 2 heeft 69 punten, Cleyn Duin 68 en Landzicht 67, allen uit 14 wedstrijden. De uitslagen: Carambole 2-TOP 3 2-6; Landzicht 2-Between 2 4-4; Vriendschap 2-Cleyn Duin 1 5-3; TOG 1-DOB 1 4-4; 't Zuid 1-De Waag 1 6-2. Spijkerbak wist in de derde klasse koploper DOS 1 te ver schalken: 6-2. De spanning in de competitie is hierdoor aar dig teruggekomen. Ogen schijnlijk gaat DOS met 68 punten nog fier op kop, maar dit viertal heeft wel een wed strijd meer gespeeld dan de concurrentie. Daarvan staat Stompwijk op 62, Spijkerbak op 61 en UVS 2 op 60 punten. De uitslagen: Morskwartier l-'t Zuid 2 4-4; UVS 2-TOG 2 6-2; Spijkerbak 1-DOS 1 6-2; Landzicht 3-De Waag 2 4-4; Stompwijk 1-Carambole 3 4-4. Vierde klasse: Witte Hen 1-Carambole 4 6-2; Landzicht 4-DOB 2 6-2; Cleyn Duin 2- Witte Hen 1 4-4; Carambole 4-Morskwartier 2 4-4; Wapen van V.2-Landzicht 4 8-0; DOB 2-Wachtje 1 4-4; Mors poort 2-DOS 2 6-2. J.v.d. Steen van DOB 2 zorgde in de wedstrijd tegen 't Wachtje voor een goede prestatie door 49 caramboles in 13 beurten te SASSENHEIM - De hoofdklas se-teams Landwer en Van Duuren toonden gisteravond aan hoe aardig zaalvoetbal kan zijn. Na een enerverende en op redelijk niveau af- gwerkte wedstrijd haalde Landwer uiteindelijk de bei de punten binnen (5-4). De beide middenmoters zoch ten zonder schroom de aanval en daardoor ontstond een leuk duel. In de beginfase was Ton Arroyo voor de thuisclub al dicht bij de openingstref fer, maar Wim Kamping hield de Sassenheimer nog even van scoren af. In de 8ste mi nuut maakte Wim Gubler er op aangeven van Fred van Haarlem 0-1 van en de laatst genoemde speler breidde de stand even later uit naar 0-2. De tegentreffers hadden al lerminst een verlammende Middenmoters tonen hoe "aardig" zaalvoetbal is werking op de Sassenheimse ploeg, die dankzij Hennie Zoet en Peter v.d. Shugt (uit stekend voorbereidend werk Hennie Zoet) tot 2-2 terug kwamen. Vlak voor de doel- wisseling zette dezelfde Hen nie Zoet zijn team op voor sprong: 3-2. Nadat Co Berrevoets in het be gin van de tweede helft eerst nog zijn klasse had getoond op inzetten van Leidse-spe- lers, moest de goalie in de 4de minuut capituleren: Fred van Haarlem knalde de gelijkma ker in. Via een fraai doelpunt van Ton Arroyo kwam Land wer weer op voorsprong, maar Wim Gubler trok de stand na een kwartier weer gelijk. De 4-4 stand leek het laatste fluitsignaal te halen, maar René v.d. Krogt besliste in de 23ste minuut anders. Na een combinatie tussen Zoet en Peter v.d Vlugt maakte V.d. Krogt er 5-4 van. In de competitie om de dis trictsbeker haalde Van Rooyen uit tegen PMI De Bron. Na een 1-0 ruststand liep de Leidse kampioen in het tweede part uit tot 8-1. Leidse doelpuntenmakers: John Jansen (3x), André Pracht (3x), Wim Oppelaar en Frans Sjardijn. PARIJS (ANP) - Aan de 68e editie van de Ronde van Frankrijk, volgend jaar, zullen, in tegenstelling tot eerdere berichten, geen amateurwiel- renners deelnemen. De Tour-directie, bestaande uit Felix Lévitan en Jacques Goddet, heeft gisteren in een communiqué laten weten de Ronde van Frankrijk alleen voor beroepswielrenners te organiseren. Het congres van de internationale wielerfederaties had onlangs besloten, dat profwedstrijden in principe "open" zouden kunnen zijn. Dat houdt in dat met ingang van volgend seizoen amateurs van 23 jaar en ouder kunnen deelnemen aan beroepswedstrijden. De wielerprofs waren in het geweer gekomen tegen dit besluit. Het ging hen daarbij voornamelijk om de financiële nadelen die aan de "open" zaak kleven. Lévitan en Goddet zyn nu gezwicht voor de argumenten van de "broodfietsers". TEL AVIV (ANP) - De kleine Ne derlandse tafeltennisploeg die heeft deelgenomen aan de open Israëlische kampioenschappen heeft twee titels veroverd. Sandra de Kruyff veroverde de titel in het damesenkelspel door in de fi nale haar landgenote Yolanda Noordam met 3-0 te verslaan. Het gemengd dubbel Sandra de Kruijff en Ron van Spanje greep de tweede titel. In het herenenkelspel eindigde Ron van Spanje als derde. Na overwinningen op Komero (Isr), Miller (Zwi) en Rosenbaum (Isr) alle met 2-0, struikelde hij in de kwartfinale over de Zweed Jo hansson (1-3). De Zweed Akers- son werd winnaar Anne Vlieg doorstond alleen de eerste ronde, waarin hij de Israë liër Schmidt met 2-0 achter zich liet. In de tweede ronde bleek de Oostenrijker Klaus echter te sterk (0-2). In het herendubbel spel drongen Van Spanje en Vlieg donr tot de halve eindstrijd, maar moesten daarin buigen voor Polak en Rosenbaum van Israel. Korfbalderby kent zondag één groot verschd LEIDEN - In de eersteklasse staat a.s. zondag een zeer interessante microkorfbalwedstrijd op het programma. Een Leidse derby die al zoveel stof tot praten heeft gegeven, dat het wachten op het begin signaal voor vele suppor ters van zowel Fides Pacta als Zuiderkwartier een kwelling is geworden. Nog niet eerder in het bestaan van de microkorfbal- competitie hebben Zuiderkwar tier en Fides Pacta tegenover el kaar gestaan. Wel kunnen vele oud-leden van het bijna 50 jaar oude Zuiderkwartier zich nog va gelijk derby's herinneren tegen het toenmalige Fluks, die altijd goed waren voor een bijzondere sfeer. Nico Pikaar van Fides Pacta kan zich deze wedstrijden echter niet herinneren. Begrijpelijk ook, want de 21-iariee. nu voor het Weer Stenmark MADONNA Dl CAMPIGLIO (ANP) - Ingemar Stenmark is kennelijk grote dingen van plan. De Zweed behaalde daags nadat hij in Madonna di Campiglio de slalom had gewonnen gisteren ook de eerste plaats in de reuzes lalom. Stenmark was in beide manches op het 1600 meter lange parkoers, dat een hoogteverschil had van 350 meter en 54 poortjes telde, de snelste. Overigens be droeg het verschil in tijd tussen beide manches bijna zeven se conden. De Rufc Alexander Jirov eindigde als tweede op een halve seconde. vierde seizoen in Fides Pacta meedraaiende Pikaar komt uit kweekvijver van de fusieclub. De historie van zijn club is lang niet zo vergrijsd en de geschiedenis van Fluks en Vicus Oriëntis heeft hij afgezworen. Is dat ook de reden dat hij de indruk wekt het wel leuk te vinden om tegen Zuiderkwartier te spelen, maar er beslist niet wakker van te liggen? Of is het alleen maar een houding om de belangrijkheid van het treffen van a.s. zondag wat te verdoezelen? Waarschijnlijk wel. want Pikaar is een korfbalfanaat van de eerste orde en de derby van a.s. zondag loopt als een rode draad door het "aktie"plan van Fides Pacta. "Onze opzet in deze competitie is om het vorig seizoen verloren ter rein te heroveren. Er is echter een zeer onzekere factor en dat is Zuiderkwartier" Hoewel Fides Pacta als favoriet aan de wedstrijd zal beginnen zijn noch de spelers, noch het begelei dingsteam Hensen-Sjardin zeker van het resultaat. Jan Hensen is zelfs pessimistisch en zegt dat men op puntenverlies rekent. Knelpunt wordt voor Fides Pacta hoogstwaarschijnlijk het dames viertal van Zuiderkwartier dat in deze competitie een zeer sterke indruk maakt. Dirk Jan de Kreek, één van Zuiderkwartiers speer punten beaamt dit graag. "De he ren zullen elkaar weinig ontlo pen. maar in ons dameskwartet zie lik meer kwaliteit dan in dat van Fides", meent hij. alhoewel hij de lengte van Jacqueline Vel- thuyzen als bijzonder nadelig voor zijn ploeg brandmerkt. Fi des Pacta boezemt Dirk Jan de Kreek niettemin veel ontzag in. "Die jongens hebben altijd hoger gespeeld, zijn vorig seizoen onge lukkig gedegradeerd en willen per se kampioen worden. Ze heb ben daar veel voor over. Wij spe len lang niet zo "fanatiek", aldus de 23-jarige De Kreek, die kenne lijk de "underdog positie" van Zuiderkwartier wil handhaven. Over zijn rol in de wedstrijd van a.s. zondag wil Dirk Jan de Kreek al leen kwijt dat het uitschakelen van Fides Pactaspcler Dik On derwater een mogelijke taak wordt. "Het ligt ook een beetje aan de opstelling van Fides na tuurlijk, maar als hij eerste aanval staat, wordt hij mijn direkte te genstander". Coach Jan Hensen van Fides Pacta houdt daar ook ernstig rekening mee en doktert nog, aan een con cept om de kleine Dik Onderwa ter tegen de lange Dirk Jan de Kreek toch voortdurend in stel ling te kunnen krijgen. Duidelijk is ook dat Jan Hensen met de fa- vorietenrol van zijn ploeg niet ge lukkig is. "Een derby op dit ni veau is even onvoorspelbaar als de winter in Nederland". De der by is dan ook volkomen open. Co de Haas, sinds twee jaar trainer- coach van Zuiderkwartier karak teriseert de wedstrijd zeer kort: "Fides Pacta moet winnen omdat het per se kampioen wil worden. Wij willen winnen .en tussen moeten en willen zit een levens groot verschil dat je in de wed strijd zonder meer zal tegenko-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19