Leiden draait 'alle' rollen om AZ gemakzuchtig tegen RadnickiNis Niezen: dat doet de deur dicht Bekerhouder Varese met eigen wapens verslagen DONDERDAG 11 DECEMBER 1980 Spion Strong dag te laat, maar cijfers Barcelona spreken voor zich.. LEIDEN/DEN BOSCH - Terwijl Lace Strong, Leidens tiende speler die niet gerechtigd is om in de Europa Cup-duels uit te ko men, gisteren in Barcelona arri veerde om voor Han Wallaart spionagewerkzaamheden te ver richten versloeg de Spaanse club een dag eerder(. het Turkse Is- tanboel met 104-66. Strong kwam dus voor niets, de cijfers moeten maar voor zich spreken. Of Bar celona (volgende week de tegen stander van Leiden) is zeer sterk, of Istanboel is zeer zwak. Een open vraag dus. In de andere poule rekende Gabetti Cantu gedecideerd af met Le Mans (86-72) en zorgde Zagreb voor een flinke verrassing door van het sterk geachte Kaunas uit de Sowjet Unie geen spaan heel te laten: 107-77. Den Bosch In de Europa Cup I leverde lands kampioen Den Bosch een uitste kende prestatie. De mannen van Bill Sheridan openden hun serie wedstrijden tegen de absolute Europese toppers met een klin kende zege op Bosna Serajewo: 101-87. De overwinning kreeg na de pauze gestalte toen Den Bosch in hoog tempo de 51-49 ruststand uit bouwde naar een comfortabele voorsprong. Barker, Cramer en Akerboom waren de topscorers met respectievelijk 25, 23 en 17 punten. Bosna, zonder sterspeler Delibasic, had in Radovanovic zijn topscorer met 25 punten. Alkinaarders maken karwei niet af ALKMAAR - Met een 'onvoltooide' overstemde AZ'67 gisteravond het voetbalensemble van Radnic- ki Nis. In een sprankelende ouver ture bliezen de Alkmaarders de Joegoslavische tegenpartij weg. de vroeg verkregen zekerheid van een plaats in de kwartfinale van het UEFA Cup-toernooi ver stoorde de slotpartituur van de Nederlandse koploper. Waar het gebrekkige tegenspel van Rad- nicki in de Alkmaarse Hout om een dubbeldikke uitslag vroeg, kwam AZ niet verder dan hal verwege. De 5-0 uitslag zei meer over de slordige afwerking van het Alk maarse brouwsel dan over het weerwerk van de Joegoslaven. Onaf was het karwei van AZ: op zijn minst hadden de ongelijke spelverhoudingen met dubbele cijfers getekend moeten worden. Maar de huurlingen van Klaas Molenaar lieten aan het eind van de voetbaluitvoering de door Radnicki in ruime mate geboden mogelijkheden op binding van de klandizie liggen; gezapig deinde AZ op de tonen van het snel ver wezenlijkte succes. In dat kader r Kurt Wetzl tikt de 4-0 langs doelman Pantelic. AZ zit op fluweel. ALKMAAR - Plichtsgetrouw vervulde hij de opdracht van hogerhand. Geposteerd voor de tot persruimte omge bouwde kantine hield AZ's opperkaartjesscheurder vreemde pottenkijkers bui ten de deur. Geen wanklank viel er derhalve over zijn nauwgezette taakopvatting te horen, totdat Joop Niezen het napraathuis wilde betreden. "Meneer, waar is uw kaart?", vroeg de gelegenheidsportier. De secretaris van de Neder- landse Sportpers greep naar zijn NSP-perskaart; een han deling, die in normale geval len voldoende is om alle deu ren voor hem te openen. Maar helaas, de kaartjesscheurder van AZ verlangde een andere kaart, de perskaart die de Alkmaarse club voor deze gelegenheid had ontworpen. Waarna de volgende dialoog losbrandde. Niezen: "Die heb ik voor de wedstrijd wegge geven aan een Joegoslavische journalist. Die man had geen kaart en mocht niet naar bin- neh". De kaartjesscheurder "Dan mag u er niet in". Nie zen weer "Maar man, de perskaart die u wilt zien, heb ik zelf bij bosjes uitgegeven De kaartjesscheurder "Wat heb ik daar mee te maken! Dan had u er voor u zelf één vast moeten houden". Pas na bemiddeling van een collega mocht Niezen naar binnen. Evenals trouwens AZ-mid- denvelder Jos Jonker, die ook al om een perskaart werd ge vraagd. "En dat", wist Jon ker, "heb ik nog niet meege maakt. Wel hebben ze bij Tel star, waar ik toen al zes jaar voetbalde, ooit gezegd dat ik een kaartje moest kopen om binnen te komen" LEIDEN - Stoelen vlogen door de lucht, woeste spelers wierpen zich op de arbiters, de FIBA-commissaris en hun bescherm- en gastheer Piet Leeghwater. En toen de heren in het grijs na een pijlsnelle vlucht een goed heenkomen hadden gevonden trachtte een zeer geëmotioneerde Dino Meneghin, met in zijn kielzog de omvangrijke Varese- coach Pentassaglia, daarna nog minutenlang de kleed kamer van de, in hun ogen, grote boosdoeners te bestor men. Tevergeefs, nu de Leidse supporters en masse wa ren opgestaan om 'hun' 85-84 overwinning tot elke prijs te verdedigen en de toegangsweg eenvoudigweg blokkeer den om te voorkomen dat er ook nog maar iemand roet in het eten zou kunnen gooien. Een omgekeerde wereld gisteren in de Vijf Meihal waar Parker Lei den in het eerste duel van de kwartfinale voor de Europa Cup II bekerhouder Turisanda Varese 'op z'n Italiaans' én met succes bestreed en waar de fans het voorbeeld van de even beroemde P/Leiden - T/Varese 85-84 (44-46) Scores:Leiden - Tony Parker 20, Puidokas 18, Bruinsma 16, Plaat 14, Woudstra 8, Kruid hof 6, Van SolrA 3. Kip en C.Plaat O.Varese - Morse 28, Meneghin 15,Mottini 13,Bas- sett 12, Mentasti 10, Salvane- schi en Zanatta 2. Italianen af en passte wederom naar TP die de bal door de ring kogelde. 'Buiten de tijd', besliste de dat Zege komt Wallaart goed uit.. LEIDEN - Han Wallaart liet de hulde gelaten over zich heenkomen. De Leid se coach, afgelopen zon dag tijdens een spoedver gadering van de club naar aanleiding van de neder laag tegen Stars nog mik punt van kritiek, moest gisteravond na de knappe zege op Varese vele han den schudden en onder vond weer eens aan den lijve hoe betrekkelijk het wereldje van winnen en verliezen eigenlijk wel is. Na misstappen tegen Punch en Haarlem beleg de het management van de Leidse club in Holiday Inn een vergadering om de zaken eens op een rijtje te zetten. Hoewel naar buiten toe geen medede lingen werden verstrekt kwam een geruchten stroom op gang over boe ten en zelfs een voortijdig vertrek van Wallaart. Die bevestigde noch ontken de de berichten. Hoe dan ook, een overwinning op Varese kwam hem bij zonder goed uit. Hij na af loop: "Natuurlijk ben ik blij, maar dan vooral om dat dit een bevestiging is van mijn stellige over tuiging dat ik met deze groep op de goede weg zit. Anderen twijfelden daaraan, ik niet. Mijn lijn is uitgestippeld. Duide lijk." als beruchte tifosi volgden. Zij herschiepen de tent in een com plete heksenketel met taferelen die in geen enkele comedia dell' arte zouden misstaan. Woedende Italianen contra opge togen Leidenaars, het leverde talloze ludieke plaatjes op. Een Varese-coach bijvoorbeeld die stampvoetend zijn Leidse collega voorhield wat nu precies hét in- ternatinale handgebaar was voor een time-out en Wallaart die, na een korte achtervolging, lachend liet weten dat hij niet om een stopzetting van de speeltijd had gevraagd. Waarop de Italiaan nog kwader wegbeende om elders zijn gelijk te krijgen. "Ik ben be stolen", snauwde hij. in het smalle gangetje voor zijn kleed kamer. "Ik vroeg, toen er nog elf seconden te spelen waren en we één punt achterstonden, een ti- me-out. Maar die arbiters deden net of ze het niet hoorden en gin gen verder. Dat kostte ons de overwinning. Trouwens, die Hollanders mochten alles van avond, duwen, trekken, noem maar op. En mijn sterspeler, Me neghin, geven ze een belachelijke vijfde fout. Bovendien is het met al die mensen hier op het veld le vensgevaarlijk". Waarop hij linea recta naar de bus verdween, het door Leiden aangeboden koude buffet latend voor wat het was. Die laatste minuut, daar ging het dus gisteravond om. Bloedstol lende seconden, zoals nog nim mer in Leiden vertoond. Vijftig seconden exact te spelen, na een wedstrijd die volledig gelijk was opgegaan en waarin keihard bas ketbal en een ongekende span ning de hoofdingrediënten vormden. De stand was 83-83 en Tony Parker miste van ver. In een poging die misser goed te maken tikte diezelfde speler Mottini aan, die vervolgens het donderend ge raas dat van de volgepakte tribu nes (3000 man) rolde maar deels weerstond en slechts één van zijn vrije worpen benutte: 83-84. Vijf endertig seconden nog, Mitch Plaat wachtte lang en speelde opnieuw Tony Parker aan. Die vuurde, met nog elf seconden, nu wél raak, 85-84, en daarop vloog de Italiaanse bank overeind om een time-out aan te vragen. Die boodschap bereikte de arbiters door die muur van lawaai even wel niet, de Engelse commissaris gaf niet thuis en het vertwijfelde schot van Zanatta raakte alleen de buitenkant van de ring. Nog vijf seconden. Plaat schudde vier Parker en heel Leiden een zorg, nu de winst binnen was. En Piet Leeghwater, internationaal scheidsrechter, na afloop: "Als de arbiter het sein voor een ti me-out niet heeft gehoord wordt er ge woon doorgespeeld. Niets aan de hand." Die laatste minuut. Daar gaat het eigenlijk altijd om wanneer er ge speeld wordt voor de Europa Cup, mits er natuurlijk twee ge lijkwaardige teams in het veld staan. En dan los van al dat gehar rewar over wél of geen time-out: het is een compliment voor het Hollandse basketbal in het alge meen en Leiden in het bijzonder dat men nu zover gekomen is dat ook tegen een Europese groot macht als Varese de allerlaatste loodjes het zwaarst wegen. Vorig jaar bijvoorbeeld was dat heel anders. Kwam Leiden, toen in de halve finale, tegen diezelfde te genstander uiteindelijk nog dichtbij, maar verloor men de wedstrijd in feite al na een paar minuten spelen, toen de Italianen hun opponent met hun fysiek keiharde spelletje volledig af bluften. Maar Leiden, versterkt en wel, heeft geleerd. Zonder op de feiten vooruit te lopen - de weg naar plaatsing voor de halve fi nale is nog lang - is het team toch dichterbij de top gekomen. De oorzaak? Minder plankenkoorts (meer ervaring dus) maar vooral door even brutaal en hard op te treden als de zo geslepen Azzur- ri. Belangrijke exponenten: Ste ve Puidokas, Paul van Solm en een onverwacht schitterende Sid Bruinsma. Natuurlijk, de sco- ringsinbreng van de uitstekend draaiende Tony Parker was van zeer grote waarde, net als het evenwichtige werk van Mitch Plaat, Jim Woudstra en Har Kip. maar hét verschil ten opzichte van vorig jaar werd toch bepaald door die 'beukers'. Die toonden zich gisteravond de gelijken (en soms beteren) van Meneghin, Morse en Bassett en dat wekte bij de zich superieur wanende Ita lianen eerst verbazing en later ir ritatie. Vooral Van Solm had het in de ogen van Meneghin en con sorten gedaan, omdat hij té hard gespeeld zou hebben. Een lacher tje. voor wie het Italiaanse spel kent. Smetje op de verder uiterst waar devolle en fraaie overwinning: het had niet zó spannend en chao tisch behoeven te worden. Na die eerste helft met z'n ongelooflijk menten (44^16;, leidde Leiden na zes minuten de dans met 71-65. Een fase waarin de thuisploeg zijn reboundoverwicht uit buitte en Varese fout op fout sta pelde. Maar Plaat en de zijnen trokken geen profijt uit het sterke verdedigen en liepen zich op hun beurt stuk op de 1-3-1 zone die de Italianen uit pure nood tevoor schijn toverden. Waardoor Vare se. dat ook onder eigen bord re gelmatig werd afgetroefd en zelfs een keiharde 'dwarsdoor-dunk' van de herrezen Bruinsma moest incasseren, via de weer ijzersterk richtende Bob Morse onverwacht nog terug kon komen tot 73-73. Waarna in een zinderende slotfa se Meneghin door Van Solm uit het vdd werd gewerkt, Tbny Parker miste en besliste en Mis ter Chicago' uiteindelijk op de schouders van zijn fans kon neerkijken op de chaos waartoe de felbegeerde overwinning had geleid. AD VAN KAAM De dunk dwarsdoor was het dan ook onbegrijpelijk, dat trainer Georg Kessler het na derhand bestond te zeggen dat "de wedstrijd precies volgens plan was verlopen". De 'grijze trainersautoriteit' had beter moe ten weten. Zijn pupillen waren in de tweede helft immers te zeer voorbijgegaan aan de belangen van het 18.000 koppen tellende publiek. Met dat weinig professionele slot- optreden besmeurde AZ de voor rust met vrucht afgedwongen doorbraak naar de Europese eli te. Aangedreven door de eminen te spelregelaar Kristen Nygaard zocht het thuiskorps toen on stuitbaar zijn weg naar de bra nieachtige keeper Pantelic. De Joegoslavische showman onder vond weinig steun van zijn de fensie, die als regel op één lijn opereerde en vooral in de trage rechtsback Pan^jatovic een on bekwame pion kende. Spitsvondig speelde 'ziener' Ny gaard in eerste instantie in op de geringe beweeglijkheid van Pa- najatovic. Met gerichte diepte- passes wees hij Hovenkamp, Jonker en Tol op het dankbare arbeidsterrein dat de Joegoslavi sche nummer twee minzaam openstelde. Het 'linkse gevaar' leverde in een tijdsbestek van ze ven minuten doelrijpe kansen op voor Kist, Jonker en Hoven- kamp. Naïef reageerde Radnicki Nis op de door Nygaard voorgehouden waarschuwingen. Hardnekkig bleef de ploeg zich vastklampen aan het nauwelijks afgewogen wedstrijdplan van trainer Nen- kovic. De onzekerheid van Pa- najatovic sloeg over naar de an dere verdedigers, terwijl op het middenveld het kwartet Bojovic, Halodovic. Martinovicen Nikolic het gehaaide Alkmaarse midden rif nauwelijks een strobreed in de weg legde. Met name Nygaard profiteerde gretig van de knullige taakopvatting van Halodovic, die het begrip ruimtedekking wel erg vrijblijvend vertaalde. Ongehin derd mocht de Deen zich wijden aan de verdere onttakeling van de Joegoslavische verdediging. Na dat Panajatovic door Nygaard te licht was bevonden, onderwierp hij ook de andere leden van de Joegoslavische defensie aan een betrouwbaarheidstest. Met op maat gesneden dieptepasses hielp Nygaard de veelvuldig switchende puntspelers Kist en Tol aan dankbaar werk. Het op één lijn opererende duo Vojino- vic/Simonovic ging duidelijk ge bukt onder de pressie, die Ny gaard had aangezwengeld. "Die Deen ziet alles", bewonderde na derhand Pier Tol, die van Kessler toch de voorkeur had gekregen boven Kurt Welzl. "Nygaard let voortdurend op de zw akke pun ten van de tegenstander en heeft hij die gevonden, dan komt die dieptepass. En die is bijna altijd dodelijk". Als maker van de tweede Alkmaar se treffer had de Volendammer na 24 minuten profijt getrokken van het rekenwerk van de AZ-re- gisseur, die ook al de hand had gehad in de creatie van het ope ningsdoelpunt. In de 21ste mi nuut had hij de ook nu voortref felijk functionerende Richard van der Meer ingeschakeld als voorbereider van de 1-0 van de bijzonder ijverige Kees Kist. Ny gaard: "Kist is een voetballer, die gezien moet worden. In het Ne derlands elftal zien ze hem over het hoofd. Hij krijgt in Oranje geen bruikbare ballen aange speeld Dan gaat Kees knokken voorde bal en gaat het mis. Ik heb contact met hem, speel hem voortdurend aan en dan groeit hij". De samenwerking tussen Kist en Nygaard leverde ook na rust tast baar resultaat op. In de 65ste mi nuut belastte de laatste zich met een ingooi en ontdekte Kist in vrijstaande positie. De man, die ooit als Europees topscorer door het leven stapte, liet Pantelic met een doffe dreun voor de vijfde maal een trieste gang naar het net maken. "Ik zag op dat moment dat de verdediging van Radnicki één en al chaos was. Kist begreeD mijn bedoeling aak", aldu ard, du kort voor de pau doeltreffend had uitgehaald ilet die 3-0 was het vonnis c Radnicki al geveld De zekerf van een kwartfinaleplaats in UEFA Cup-toe t deel elf i AZ toonde bezie!ir Tol (schouderblessure) gekomen Kurt Welzl deed na een trek bal van Amtz zijn schuttersreputatie gestand, maar veel vreugde be leefde de Oostenrijker niet aan die doelgerichte operatie. "Want de motivatie gaat stuk, nu ik er steeds natst sta" i plaats aan de kant lijkt der Mei egd r Richard IERARD VAN PUITEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15