Denemarken is rijkste EG-land Drukke receptie TIG Banken openen "strafloket" voor thuis bewaarders Uit in de Randstad DONDERDAG 11 DECEMBER 1980 VARIA PAGINA 13 Kempen met te weinig uitgevoerd programma BRUSSEL (GPD) - Denemarken is het rijkste land in de Europese Gemeenschap, Ham burg de rijkste stad en het zuiden van Italië is het armst. In Hamburg is het inkomen per inwoner ruim vijf keer zo hoog als dat in Sicilië of Calabrië, het gebied dat onlangs door een aardbeving werd getroffen. Dit blijkt uit een studie over regionale ontwikkeling in de EG die door de Europese Commissie is gepubliceerd. Kusjes voor het bestuur van de jarige toneelvereniging TIG LEIDEN - Een avond met bijna uit sluitend Franse muziek werd gis teren in de Kapelzaal van K en O verzorgd door Johan van Kem pen (fluit) en Ineke Don (piano). Dit duo dat sinds 1972 samen op treedt, heeft in de loop van de ja ren een duidelijke voorkeur ge kregen voor Franse componisten uit de 19de en 20ste eeuw. Hun affiniteit met deze impressionis tische muziek werd naarmate de avond vorderde allengs duidelij ker. De eerste drie programma onderdelen. 'Madrigal' van Louis Aubert (1877-1968), 'Suite' van Auguste Chapuis (1858-1933) en 'Sonate' van Philippe Gaubert (1879-1941) waren wat vlak; de fluit klonk enigszins omfloerst en dof. Dit veranderde in het laatste werk voor de pauze: 'D'un matin de printemps' van Lily Boulan- ger(1893-1918). Deze componiste, die in 1913 de Prix de Rome kreeg, schreef dit werk op haar sterfbed. Licht en duisternis wis selen elkaar in snel tempo af en dit werd op pittige wijze door Ine ke Don en Johan van Kempen ge realiseerd. De 'Invocation' voor fluitsolo van André Jolivet (1905-1940), waar mee Johan van Kempen na de pauze begon is een spannende aanroep, vol herhalingen en spe ciale effecten, zoals "flatterzun- ge'. Daarna klonk de 'Passacaille et Bourrée' van Rhené Baton (1879-1940) heel helder en geest driftig. De enige niet-Franse com ponist was de Nederlander Henri Carf (geb. 1899). die in 1924 de voor die tijd zeer geavanceerde 'Franse impressies voor pianoso lo' schreef. Ineke Don kon de ge compliceerde ritmische struktu- ren goed aan; storend was alleen dat zij vaak bij een slotakkoord het pedaal te langzaam losliet, waardoor de laatste tonen een beetje gaan janken. De 'Impres sions exotiques' van Sigfrid Kar- g-Elert (1877-1933) zijn heel fijn om naar te luisteren. Het deeltje 'colibri' liet een echt fladderend en zingend vogeltje horen. Vol gend jaar is het duo van plan op tournee te gaan in Zuid-Amerika. Het grootste deel van het pro gramma zal daar voor het eerst gespeeld worden; hier in Neder land wordt het echter ook te wei nig uitgevoerd. ELLEN LOOYESTIJN GEWICHTHEFFEN - De 23-jarige Sowjetrussische gewichtheffer Nicolas Zakorov heeft in Alma Ata het wereldrecord trekken in de categorie tot 56 kilogram ver beterd. .Zakarov kwam tot 125,5 kilogram, een half kilo meer dan de Cubaanse Olympische kam pioen Daniel Nunez. De studie heeft betrekking op de ontwikkeling van 1970 tot 1977. Als maatstaf is gekozen het bru- toprodukt (regionaal of natio naal) per hoofd van de bevolking. Het EG-gemiddelde werd op 100 gesteld. Voor Hamburg wordt de welvaartsgroei in deze zeven jaar uitgedrukt in de cijfers van 197 tot 224. Daarentegen is er sprake van verarming in Calabrië (van 39 tot 34) en Sicilië (van 50 tot 39). Ook in Groot-Brittannië en Ierland is er sprake van achteruitgang. In Ierland was die beperkt: van 52 tot 46. In heel Groot-Brittannië was de vermindering van de wel vaart spectaculair: van 88 tot 71. Nederland groeide van 97 tot 125 en boekte daarmee het beste re sultaat van alle EG-landen. Bel gië en Luxemburg (beide 127) wa ren in 1977 nog iets rijker dan Ne derland. Aan kop staan Denemar ken (147) en Duitsland (135). Het allerhoogste inkomen in 1977 is volgens de EG-statistieken ge boekt in de provincie Groningen (277). Dat komt doordat de aard gasopbrengsten toegerekend zijn aan dit gebied. In feite is dit on juist, omdat de plaatselijke bevol king van die aardgasopbrengst niet of nauwelijks heeft geprofi teerd, zo wordt in het EG-rapport toegegeven. Zonder het aardgas bedraagt het Groningse cijfer 111, duidelijk onder het Neder landse gemiddelde, maar wel ho ger dan Friesland (92). Limburg scoort (nog steeds in 1977) het cij fer 119. De welvaartsverschillen in de EG zijn het grootst tussen de grote steden in Noord- en West-Europa en de plattelandsgebieden in het Zuiden, in Italië vooral, maar ook in Frankrijk. Parijs. Brussel, Ko penhagen, Hamburg, West- Berlijn, München maar ook Gro ningen hebben een gemiddeld in komen per inwoner dat 50 pro cent hoger is dan het EG- gemiddelde. Italië is het land in de EG met de grootste regionale welvaartsverschillen: het Zuiden is grofweg twee tot drie keer zo arm als het Noorden. Aanvankelijk kon het voltallige bestuur van de jarige Leidse toneelvereniging "Tot Ieders Genoegen" zich nog permit teren om tijdens de receptie gisteravond in restaurant 'Wienerwald' te gaan zitten, maar al spoedig werd het zo druk, dat men daar niet meer aan toe kwam. Voorzitter Jac ques Boom. omgeven dour z'n bestuur, mocht vele, vele handen schudden. Zo kwam wethouder P.H. Schoute na mens het gemeentebestuur een tegel aanbieden. Onder de aanwezigen waren ook ve le leden en donateurs. Na mens de feestcommissie van de leden werd aan ieder van het voltallige bestuur een ge denkboek aangeboden waar in wethouder Schoute een voorwoord had geschreven. De receptie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de toneelvereniging liep door de grote belangstelling en het enthousiasme, wel een uur uit. AMSTERDAM (GPD) - De zoge noemde ..thuisbewaarders", ef fectenbezitters die hun stukken niet bij de bank in bewaring ge ven maar onder eigen beheer houden, zullen met ingang van 1 juli 1981 op fors hogere kosten worden gejaagd. Kloppen de thuisbewaarders dan aan bij het bankloket om aandelen of obliga ties uit te leveren, dan zullen zij per uit te leveren fondsensoort in plaats van de 10 gulden van thans 50 gulden moeten betalen. Dus 400 procent méér. Al met ingang van 1 januari zullen deze beleggers boven de normale couponprovisie nog eens een vast bedrag van 5 gulden per hande ling in elk afzonderlijk fonds moeten betaler!'. De banken moti veren deze forse tariefverhogin gen ten dele op de sedert 1977, de laatste tariefaanpassing, opgetre den kostenstijgingen. Maar daar boven betekenen de prijsverho gingen ook een soort stok achter de deur om de beleggers de alter natieve weg van het in bewaring geven van effecten bij de bank voor te houden. Die bewaarge ving is goedkoper, want uitlevc- ringskosten komen daar niet Ook de dividend- en couponbeta lingen geschieden geruisloos. De baliediensten voor de thuisbe waarders worden, zo stelt het bankwezen, steeds duurder en doen de verliezen op het effecten bedrijf toenemen. Door een ta riefsverhoging van 10 naar 50 gul den zou dit balieverkeer kunnen worden ingedamd en overgehe veld worden naar het in bewaring geven van effecten waar de ban ken wel flink op verdienen. Gelukkig voor de kleine spaarders, waarvan een groot deel tot de thuisbewaarders behoort, wordt de soep niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Want het ver zilveren van dividenden, cou pons en uitgelote obligaties bij de daartoe door de betrokken be drijven of instanties aangewezen betaalkantoren (meestal de hoofdbanken in de drie grote ste den Amsterdam, Rotterdam en Den Haag) blijft evenals tot dus ver gebruikelijk, ook na 1 juli vol gend jaar, gratis. Overigens worden per 1 januari ook de tarieven voor het zoheten be- waarloon hoger en wel van f 1,50 naar f2,50 per jaar per fondsen soort. Verder gaat de bank vol gend jaar meer vragen voor de verhuur van safeloketten en nachtkluizen. DE HOLLANDSE WINTER IS EEN VIJAND VAN UW GAVE HUID. In de winter heeft uw huid veel te lijden. Gure buitenlucht en droge atmosfeer van centraal verwarmde ruimten doen een aanslag op de zachtheid en soepelheid van uw huid. Zoals het verstrijken der jaren kan ook het winterweer droogterimpel tjes in uw gezicht veroorzaken. Gelukkig hebben al veel vrouwen het geheim ontdekt om hun huid tegen deze nadelige invloeden te beschermen: Oil of Ulay. Oil ofUlay iseen 'beauty fluid'die het natuur lijke vochtevenwicht van uw huid weer herstelt. Het geheim van Oil ofUlay is dat het eigenschappen heeft die gelijk zijn aan die van uw eigen huidvloei stoffen. Daardoor neemt de huid het direct en volledig op. Als u uw gezicht en hals 's morgens en 's avonds masseert met Oil ofUlay, voelt u dat de huid heerlijk zacht en soepel blijft. Door de verzorgende en tegelijk beschermende eigenschappen isOil ofUlay bovendien een ideale basis voor make-up. U zou Oil ofUlay* toch eens moeten proberen. Want zo helpt u uw huid in goede konditie te houden en blijft uer jong uitzien, ondanks het gure Hollandse winterweer. *Oi! ofUlay, een geregistreerd handelsmerk. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist en parfumerie. t Johan van Groei produktie in Nederland het grootst Kerkelijke lening O voor China Lening. De kerkelijke (oecumeni sche) ontwikkelingscoöperatie in Amersfoort zal een lening van 1 miljoen gulden verstrekken aan een commune in de volksrepu bliek China voor de verbetering van visvijvers. De commune, die niet christelijk is, omvat 4000 ge zinnen en is geVestigd in de buurt van Hongkong. Ze wilde eerst geld lenen bij een Japanse multi nationale onderneming, maar dat bleek een onvoordelige zaak. In totaal is 4 miljoen gulden nodig. De Wereldraad van Kerken zal nog proberen, 3 miljoen gulden uit andere bronnen bijeen te brengen. Bluysscn. De Nederlandse bis schoppenconferentie heeft bis schop Bluyssen van Den Bosch herkozen als haar tweede voorzit ter. Bisschop Ernst van Breda en bisschop Simonis van Rotterdam werden gekozen in de permanen te raad van de bisschoppenconfe rentie, die met ingang van januari eens in de twee maanden zal ver gaderen. Taak van deze raad is de bijeen komsten van de bisschoppencon ferentie voor te bereiden, lopen de zaken te regelen en zo nodig de bisschoppen bij rondschrijven vragen voor te leggen. De bis schoppenconferentie kan ook za ken naar deze raad doorschuiven. Bcroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Lazienaveen- Zwar- temeer E.G. Boesenkool 's- Gravendeel, te Tjerkgaast (Fr.) J. Pijlman (vrij-cvangelisch. laat stelijk legerpredikant te Harke- ma), te Sommelsdijk voor buiten gewone werkzaamheden (stich ting Hervormde Diakonale Ge zondheidszorg) kandidaat H.J. Lam aldaar; aangenomen naar Leiden (voor bijzondere werk zaamheden als diakonaal predi kant) A Dronkers Driebergen, naar Niekerk-Oldekerk- Lutjegast kandidaat J.C. Schaap aldaar; bedankt voor Arnemui- den en voor Giessendam- Nedcrhardinxveld A. de Reuver Capelle aan de IJssel. Gereformeerde Kerken: beroepen te Amsterdam-Zuid J.J.A. Dool aard Veendam-Wildervank. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Vollenhove P.F Lamóris Spakenburg. Asiel Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse theoloog Richard Stevens, lid van de Nederduits Gereformeer de Kerk in dat land, heeft in de Verenigde Staten politiek asiel gevraagd, "omdat het leven voor hem en zijn gezin in Zuid-Afrika ondraaglijk is geworden". De laatste elf jaar heeft Stevens we gens zijn activiteiten tegen de apartheidspolitiek van de Zuid afrikaanse regering gemiddeld drie maanden per jaar vast geze ten. Aan de universiteit van Kaapstad leidde hij een centrum voor interdisciplinaire studies. Toen hij er achter was gekomen, dat de politie over een paar dagen weer in actie tegen hem zou ko men. is hij per lijnvliegtuig ver trokken. Eer. De Amerikaanse evangelist dr. Billy Graham heeft van de christelijke theologische acade mie in Warschau en van de gere formeerde theologische hoge school in het Hongaarse Dehre- cen een eredoctoraat gekregen. Beide hebben waardering voor zijnevangelisatiereizen naar deze landen, in 1977 naar Hongarije, het jaar daarop naar Polen. Bezetting. Vijftien behoudende priesters, behorende tot 'Unie voor het geloof, hebben in Parijs enkele uren een kerk bezet uit protest tegen "een te ver gaande toenadering tussen de geschorste aartsbisschop Marcel Lefebvre en de paus". De groep is uit zich zelf weer weggegaan. De priesters deden een beroep op alle "nog katholieke bisschoppen om hun twijfels opzij te zetten, geen concessies meer te doen aan de nieuwe kerk en de zielen te helpen die sterven in de onwe tendheid waarin het laatste con cilie hen heeft achtergelaten". In de showrooms van Ico/Athibu komt u ogen te kort Want daar ontdekt u badkamers die het predikaat luxueus funktio- neel verdienen. En zeker betaalbaar zijn. Kompleet met alle denkbare tegels voor vloer en wand en accessoires als baddoeken, badjassen en washandjes uit onze badboetiek. Ico/Athibu adviseert Begeleidt En ontwerpt in eigen studio uw badkamer naar maat. Rekening houdend met uw wensen en budget Welkom in onze showrooms: dinsdag t/m vrijdag 9-5 nor, donderdag avond 7-9 nor, zaterdag 9.30-13.30 nor of na afspraak ook 's avonds. ICOATHIBU Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden. Tel 071-141741 ROTTERDAM De Doelen-do ll.gr. zaal, 13 uur, orgelbespeling door ArieKeijzer; zo 14, e.f. zaal, 20.15 uur, Rian de Waal, piano, Beethoven, Chopin, de Leeuw en Godowsk; woe 17, kl zaal, 12.45 uur. koffieconcert. Alexandra en Rosemarie Mastero, piano vierhandig. Schubert en Brahms. AMSTERDAM Concertgebouw - do 11kl. zaal, 20.15 uur, Philip Hirschhorn viool en Frédèric Meinders piano; vr 12, gr. zaal, 20.15 uur, 'informeel Concertgebouworkest o.l.v. Bernhard Haitink/Julia Varadv so praan, Dietrich Fischer-Dieskau bariton; vr 12, kl. zaal, 20.15 uur. David Russell gitaar; za 13, gr. zaal, 15 uur, Matinee op de vrije zaterdag Groot Omroepkoor en Instrumentaal ensemble o.l.v. Miklós Erdély/Peter van der Bilt bariton; za 13, gr. zaal, 20.15 uur. Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Hubert Soudent/Phi- lippe Entremont piano; zo 14, gr. zaal. 11 uur. 'Gheselscap goet ende fijn' m.m.v. Robbert en Anja van Lint, Hein Krantz, Ciska Mertens; zo 14. gr. zaal. 20.15 uur, Zoltan Kocsos piano; zo 14. kl. zaal, 20.15 uur, Han de Vries hobo, George Pieterson klarinet. Joep Terwey fagot; ma 15, kl. zaai, 20.15 uur, prijswinnares van het Kon. Elisabeth Concours 1980 Yzuko Horigome viool en Jean-Claude Vandeneynden piano; di 16. gr. zaal. 19.30 uur. Ne derlandse Haendelvereniging en Pools Kamerorkest o.l.v. Jack P. Loorij/Sheila Armstrong sopraan, René Jacobs counter-tenor, Hein Meens tenor, Wout Oosterkamp bas; di 16, kl. zaal, 20.15 uur. Glinka Kwartet; woe 17 en do 18, gr. zaal, 20.15 uur. Concertge bouworkest o.l.v. Bernhard Haitink/Peter Frankl piano; woe 17, kl. zaal, 20.15 uur, Seraphim Trio, werken van Mozart, Beethoven, Tsjaikowsky. De Meervaart doll, 20.15 uur, 'Sam Sam', muzikale komedie van Eli Asser; vr 12, 21 uur, Toneelgroep De Appel met 'De over schoenen van het geluk'; zo 14, 12 uur, koffieconcert Frédèric Meinders piano; ma 15, try-out 'Wie z'n leven is het nou eigen lijk?', van Brian Clark. Nieuwe de la Mar Theater - t/m zo 28, (beh. ma en wo 24). 20.15 uur, zo uitsluitend matinee 14 uur, André van den Heuvel, Kittv Jan sen, Joan Remmelts, Ansje Beentjes en Peter Romer in 'De Hu morist' (The Entertainer) van John Osborne. Stadsschouwburg - vr 12, rotonde, 19.30-20 uur 'muziek voor een piek' door Alkmaars Tombone-Ensemble; zo 14. 14 uur. Het Na tionale Ballet met 'La Valse'; ma 15, 20.15 uur. Het Nederlands Danstheater; di 16 en wo 17, 20.15 uur, Het Nationale Ballet met 'Giselle', di met Alexandra Radius en Henny Juniens. woe met Laurel Benedict en Francis Sinceretti. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg-za 13,di lo,zo21,20.15uurzo 14,14 uur, Haagse Comedie met De Revisor van Nicolai Gogol i; ma 15. Pubiekstheater met Mijnheer Puntila en zijn knecht Matti van Bertolt Brecht. Congresgebouw - do 11 en vr 12, 20.15 uur, Residentie-Orkest, dir. Alain Lombard; di 16 en wo 17, 20 uur, Le Gest présente Ce Soir on'Improvise. Diligcntia-t/m 3 jan behalve 15t/m 17,22 t/m 25,29en31 dec,20.15 uur, Frans Halsema met Je moet er geweest zijn; di 16,20.15 uur, gitaar-recital door David Russell. Hot - zo 14, 20.30 uur, Stichting Jazz in Den Haag. Johnny Griffin Quartet; vr 12, za 13, ma 15 t/m vr 19,20.30 uur, Haagse Comedie van Bacchanten/Euripides. regie: Bernard Goss. LEIDEN Schouwburg - do 11 en vr 12. 20.15 uur. Duidelijk Zo'0 van Robert Long en Leen Jongewaard; za 13.20.15 uur, Het Atelier van Jean Claude Grumberg, gespeeld door Zuidelijk Toneel Globe LAK-Theater - don 11,21 uur. LAKdrama Bewegingsproduktie; za 13,20.30. Werkcentrum Dans: première: o.a. 'Zijwind'; zo 14,15 uur. kindervoorstelling: Het Speelthea'.er; woe 17,20.30, Concert Lesko. Stadsgehoorzaal - zat 13. 20.15 uur. Residentie-Orkest dir Alain Lombard en piano: Gabriel Tacchino, Franck Symfonie in d. Saint-Saens: Pianoconcert 2, Prokofjef Suite uit Romèo et Ju liette. Evang. Luth.Kerk - Hooglandse Kerkgracht 26. Koopavond-con cert in teken van Advent en Kerst: Voorschotens en Wassenaars Kamerkoor o.l.v. Rita Erichs en Jan van Biezen, 20.30 uur. Nedlloyd krijgt uitstel bij overname KNSM ROTTERDAM (GPD) NedLloyd heeft gisteren van de voorzitter aangelegenheden van de Sociaal- Economische Raad (SER) een eenmalig uitstel gekregen by de overname van KNSM. Dit werd noodzakelijk omdat gisteren vol gens de SER-fusiegedragsregels de termijn van dertig dagen afliep waarbinnen een beslissing over het bod had moeten worden ge- Het uitstel is gegeven tot 23 decem ber omdat de betrokken vakbon den er ntrale ondernemingsra den zich nog niet hebben kunnen uitspreken over de voorgenomen overname. Zij

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13