Als Rusland wil is inval kwestie van uren -Uzieter beter mee, van oer WIEL WËmM- SPD is boos op eigen minister Obote: kans op presiden (schap Oeganda i SBT Meer respect voor rechten van de mens Hoge militair in NAVO-hoofdkwartier: Verontwaardiging na vrijlating Tekere Pak'm, die karakter volle ten VOENSDAG 10 DECEMBER 1980 (Van één c r verslaggevers) DEN HAAG - Amnesty Internatio nal meent dat er een dringende noodzaak is om alle landen de verbintenissen van het verdrag en het protocol op het gebied van de mensenrechten aan te laten gaan. Verder lyoeten zij hun eigen beleid en handelwijze op het gebied van van die mensenrechten afstem men od deze verbintenissen. Dit staatin het Jaarboek van de Po litiek» Gevangenen 1979/1980 van Annesty International, de in- ternationale organisatie ter bevorlering van de mensenrech ten. Het is ®n overzicht van politieke gevatgenschap, marteling en doodstraf in de gehele wereld. Verdo- geeft het een overzicht van cfe pogingen van Amnesty om ain deze schendingen van fundanentele mensenrechten een ende te maken. Het jaarver slag tcont aan, dat deze schendin gen vin de mensenrechten zich Oproep Amnesty International: zowel m geïndustrialiseerde- als in ontwikkelingslanden voor doen en niet beperkt zijn tot be paalde politieke of ideologische systemen. Het jaarboek bevat informatie over 110 landen, verzameld in de pe riode 1 mei 1979-1 mei 1980. Het concludeert, dat er in ruim 39 lan den mensen om politieke rede nen zonder behoorlijk proces ge vangen worden gehouden of ver moord. De slachtoffers zijn onder meer: boerenfamilies in El Salva dor en Guatemala: leden van poli tieke, religeuze of etnnische groe pen in Irak, Iran en Ethiopië en mensen uit alle lagen van de be volking in landen als Afghanis tan, Chili en de Filipijnen. Andere voorbeelden van schendin gen van de rechten van de mens in het jaarverslag zijn: de jaren lange gevangenhouding zonder vorm van proces in Bangladesh, Singapore en andere landen; het isoleren met gevaar voor geeste lijke en lichamelijke schade van gevangenen in de Bondsrepu bliek Duitsland, die wegens poli tiek gemotiveerde misdrijven vastzitten. Ook beschrijft het jaarverslag de toepassing van be perkende wetten, werkkampen en psychiatrische dwangmaatre gelen tegentegenstanders tegen tegenstanders het politieke sys teem in de Sowjet-Unie. In sommige Afrikaanse landen vonden veranderingen plaats die hebben geleid tot meer respect voor de rechten van de mens. In februari 1980 werden er in Zim babwe verkiezingen gehouden, die het Patriottisch Front een overwinning bezorgden. Nigeria kreeg eind vorig jaar weer een burgerregering, die veel verande ringen doorvoerde, waaronder het afschaffen van de bijzondere militaire rechtbank die verplicht was doodvonnissen op te leggen zonder mogelijkheid van beroep. Ook een aantal gunstige ontwikke lingen dus, maar voor het groot ste gedeelte is het jaarverslag van Amnesty International een op somming van marteling, dood en verdwijning. José Zalaquett. voorzitter van het internationaal bestuur, wijst in een voorwoord op de "vrijwel da gelijkse berichten over nieuwe executies" en het "voortdurend gebruik van politieke ontvoerin gen die herhaaldelijk leiden tot verminking en dood van de slachtoffers". Dit geeft aanlei ding tot zeer ernstige bezorgd heid en vraagt om onmiddellijke actie, aldus Zalaquett. -$ÊÈk WARSCHAU/BRUSSEL (GPD, AP, AFP) - Een eventuele ingreep van Rusland in Polen zou - als de Sowjet-Unie daartoe besluit - een kwestie van "enkele uren" zijn. Het nieuws over zo'n inval zou pas in het Westen doordringen als de actie al voorbij is. JOHANIESBURG (GPD) - Blank Zimbaiwe is woedend en veront waardigd over de vrijspraak van de minster van arbeid en ontwik keling Edgar Tekere, maandag door let gerechtshof in Salisbu ry. Telere werd beschuldigd van moordop een blanke boer. Talrij ke blaiken in Zimbabwe vrezen nu da' de vrijspraak het sein is voor esn reeks politieke moorde- Het huiiivan de in Zuid-Afrika ge- borenrechter John Pittman, die meent'e dat Tekere en zijn zeven lijfwachten schuldig waren, is reeds onder politiebescherming geplaitst. Pittman verklaarde gistenn dat zijn „schuldig" werd oversfemd door de twee andere recht<rs van het hof. Tekere is een vtoraanstaand lid van de ZA- NU-pirtij van premier Robert Moegibe. De blarke Rhodesisch Frontpartij van ce voormalige premier Ian Smitl is gisteren in spoedverga dering bijeengekomen om de vrijspaak voor Tekere en de mo gelijke gevolgen ervan voor de blanke minderheid in Zimbabwe te beipreken. In een communi qué ian het Rhodesisch Front werd gesteld dat de partij geen oordel over de uitspraak van het gerecitshof wenst te geven, maar er „slechts de aandacht op vestigt dat een mens werd vermoord" Smith zelf zei echter dat de vrij spraak een gevoelige klap voor het blanke volksdeel is. Of als gevolg van de vrijspraak een groter aantal blanken nu Zim babwe wil verlaten, is nog niet be kend. Maar volgens nog onbeves tigde berichten hebben 40.000 blanken bij de Zuidafrikaanse handelsmissie in Salisbury een visum voor Zuid-Afrika aange vraagd. In 1975 woonden ruim 285.000 blanken in het toenmali ge Rhodesië. Meer dan honderd duizend van hen zouden Zimbab we inmiddels hebben verlaten en als de cijfers juist zijn zal dit aan tal midden volgend jaar zijn op gelopen tot 150.000. De blanken zijn vrijwel onmisbaar voor de opbouw van de economie, die na de verzetsstrijd tegen het regime Smith meer dan ooit op geschool de arbeidskrachten is aangewe In Pretoria werd gisteren bekend gemaakt dat in de maand septem ber ruim 1500 blanken uit Zim babwe zich in Zuid-Afrika heb ben gevestigd. Uit Engeland greerden die maand eveneens 1500 mensen naar Zuid-Afrika. Dat aantal ligt zes keer zo hoog als in de maand september 1979. KAMPALA (AP) - In Oeganda wor den vandaag voor het eerst sinds de omverwerping van het bewind van dictator Idi Amin parle mentsverkiezingen gehouden. Ook kiest Oeganda een nieuwe president. De belangrijkste kanshebber voor die post lijkt Milton Obote, die door Amin in 1971 werd afgezet, en die sindsdien in ballingschap in Tanzania verbleef. Obote is een beschermeling van het Tanzaniaanse staatshoofd Julius Nyerere, die troepen naar Oegan da stuurde om een einde te ma ken aan Amin's bewind. Obotes partij, het volkscongres (UPC) was gisteren al zeker van 17 zetels in het nieuwe parlement van 126 zetels. De andere grote partij, de Democra tische Partij (DP) zegt dat veel van haar kandidaten zich door "intimidatie en fysieke dwang" niet hebben kunnen laten in schrijven. De kiescommissie dis kwalificeerde bovendien op aan vechtbare gronden enkele kandi daten van de DP. De DP wil zich bij het hooggerechtshof bekla gen. De partij die minstens 51 zetels be haalt, vormt de regering en kiest het staatshoofd. Op de foto: Obo te (midden) tussen zijn aanhan gers. Dit zei gisteren een Amerikaanse admiraal van het NAVO- hoofdkwartier in Brussel. Deze hoge militair, Robert Falls, doel de daarmee op de naar schatting dertig tot veertig legerdivisies die Rusland in de buurt van de Pool se grens heeft liggen. Dat Rusland de laatste tijd zijn mili taire sterkte in de buurt van Po len zou opvoeren, blijft trouwens volgens Falies een "vermoeden" De NAVO betwijfelt wél sterk of het waar is dat Rusland 20.000 mi litairen uit de DDR heeft terugge trokken. De Sowjet-Unie kondig de vorig jaar aan dit te zullen doen. Tijdens vertrouwelijk overleg tus sen de ministers van defensie van de NAVO-landen (behalve Frankrijk, dat alleen waarnemers heeft bij de NAVO) zou zou het plan geopperd zijn om Ameri kaanse radarvliegtuigen vanuit Amerika naar Europa over te plaatsen. Die toestellen zouden 400 kilometer ver over de Poolse grens kunnen "kijken", dankzij hun verfijnde apparatuur. Dit zou dan het tweede "NAVO- signaal" aan de Sowjet-Unie moe ten worden om te laten merken hoe serieus men de ontwikkelingen rond Polen neemt. Gisteren werd al bekend dat een aantal NAVO- slagschepen met Kerstmis in hun thuishavens zullen liggen, maar dat de bemanningen opdracht heb ben gekregen binnen 24 uur be schikbaar te zijn. Reacties Inmiddels komen tientallen reac ties van communistische partijen in en buiten Oost-Europa in de situatie in Polen. In de commu nistische buurlanden slaat de pers een felle toon aan. De DDR- bladen waarschuwen tegen "con trarevolutionaire groeperingen" die in de plaatselijke afdelingen van de vakbond "Solidariteit" ageren en tot "open confronta ties" met afdelingen van de com munistische partij en bedrijfslei dingen overgaan. In Tsjechoslowakije worden soort gelijke geluiden gehoord. Polen heeft gisteren via haar minis terie van buitenlandse zaken offi cieel bezwaar gemaakt tegen een bericht dat het Russische persbu reau Tass had gelanceerd. Tass beweerde dat in een fabriek bij Warschau "ernstige incidenten" waren voorgekomen. Voor het eerst gebruikte Tass in dit ver band de term "contra revolutionair". De Poolse pers meldde gisteren dat in de bewus te fabriek gewoon gewerkt wordt. Voedsel Polen vraagt tot 100.000 ton rund vlees, 40.000 ton boter, 1,5 mil joen ton veevoer en andere land- bouwprodukten van de Europese Gemeenschap, aldus is gisteren in diplomatieke kringen in Brus sel vernomen. De Poolse regering zou het voedsel kunnen kopen voor prijzen, die 20 procent onder het normale ni veau liggen. Daarvoor zouden de afzonderlijke lidstaten van de ge meenschap tegen lage rente kre dieten beschikbaar moeten stel len. De ministers van buitenland se zaken van de EG zullen de kwestie waarschijnlijk volgende week tijdens een vergadering in Brussel bespreken. Vorige week beloofden de rege ringsleiders van de lidstaten na een beraad in Luxemburg "de verzoeken om hulp in te willigen, inzoverre hun voorraden dat toe laten". Miljoenen verlies bij produktie gevechtsvliegtuig (Van onze correspondent BONN - De Westduitse minister van defensie Hans Apel is doelwit van scherpe kritiek, onder meer uit zijn eigen partij, de SPD, vanwege het verlies van honderden miljoenen marken bij de bouw van een nieuw gevechtsvliegtuig. Apel en zijn ministerie wordt verweten een foutieve financiële planning te hebben gemaakt voor het zgn. Tornado-project, een gevechtsvliegtuig dat door West-Duitsland, Italië en Engeland geza menlijk wordt gebouwd. De Tornado is al in serieproduktie genomen en kost het tienvoudige van het oorspronkelijk geraamde bedrag. Zeventig miljoen mark moet voor één toestel worden neergeteld en dan ziet de koper zich ook nog gecon fronteerd met reeksen technische mankementen. De Westduitse lucht macht heeft inmiddels 322 Tornado's besteld, de Britten 385 en de Italia nen 100. De laatste machines zouden volgens plan in 1987 worden afgele verd, maar dat wordt nu 1990. Tegen die tijd, zo verwachten deskundi gen, zal het toestel 100 miljoen mark kosten. Bü de aanvang van het project waren er zes landen die in de Tornado een geschikte vervanger voor hun verouderde Starfighters zagen: Neder land, België, Canada, Engeland, Italië en de Bondsrepubliek. De eerste drie landen zagen later wegens de steeds verder oplopende kosten van deelneming aan dit gemeenschappelijk project af. Omdat de plannen en de bouw van prototypes niet snel genoeg vorderden, kocht de Westduitse luchtmacht ondertussen het in Korea beproefde Amerikaanse gevechtsvliegtuig „Phantom", en voor de ondersteuning van grondtroepen het Duits-Franse vliegtuig Alpha-Jet. Maar nu met de serieproduktie van de MRCA-Tornado is begonnen kreeg Bonn de reke ningen gepresenteerd. Voor dit jaar 533 miljoen mark meer dan was gepland in het defensiebudget. En volgend jaar vragen de drie nationale vliegtuigbouwers van Tornado, samenwerkend in de organisatie NAM- MA van de Bondsrepubliek 800 miljoen mark. Deze vorderingen brengen minister Apel in grote moeilijkheden tegen over de minister van financiën, want dit soort bedragen zijn op de Westduitse begroting, zwaar geteisterd door bezuinigingen, niet meer te verwerken. Apel probeerde de levertijd te rekken om zodoende de uitga ven over een langere en voor de minister van financien aanvaardbaarder termijn uit te smeren. Maar bij de toepassing van dit idee hebben Apel en zijn ministerie over het hoofd gezien dat de vorderingen een via een contract overeengekomen vervaldag hebben, dus vrijwel niet kunnen worden uitgesteld. De sociaal-democraten wijzen er nu woedend op dat Apel waarschuwin gen over de pijlsnel stijgende kosten van de Tornado, afkomstig uit zijn eigen ministerie, in de wind heeft geslagen. Leden van de SPD- werkgroep Veiligheidvraagstukken willen het er daarom niet bij laten zitten. Zij verwijten minister Apel, die vroeger minister van financien is geweest, dat hij zich met deze gang van zaken blameert. Weliswaar rekent men op disciplinaire maatregelen tegen de verantwoor delijke hoge ambtenaren bij defensie, maar Apel's aanzien - dat al door de omstreden openlijke beëdiging van jonge recruten werd geschaad - krijgt door deze affaire een nieuwe knauw. De oppositie zal het ontslag van Apel eisen als nu vanwege het Tornado-project verder zal moeten worden bezuinigd op de defensiebegroting, die naar opvatting van de Amerikanen sowieso al beneden de beloofde reële verhoging van drie procent is gebleven. Apel zelf liet al doorschemeren dat hij bereid is het kabinet-Schmidt te verlaten en burgemeester van Hamburg te worden zodra daarvoor een kans bestaat. De oppositie eiste gisteren dat dc defensiecommissie van het parlement zich met deze zaak gaat bezighouden. Apel, aldus de expert voor defensie-aangelegenheden van de CDU-CSU, Wurzbach, heeft de zaken volledig uit de hand laten lopen. Aftreden van Apel zou waarschijnlijk diepgaande gevolgen voor het kabi net-Schmidt hebben, want het is de vraag of voor de post defensie nog een SPD-man is te vinden. En het overhevelen van dit departement naar de liberalen zou de FDP - die voor SPD-leden al een veel te grote invloed heeft - een nog zwaarder accent aan het kabinet-Schmidt geven. Vijf Polen vragen politiek asiel W.-Duitsland KIEL (AP)-Vijf bemanningsle den van een Pools opleidings schip voor vissers hebben po litiek asiel aangevraagd in West-Duitsland. Dit hebben de autoriteiten van de Noord- Duitse havenstad Kiel giste ren bekendgemaakt. De vijf zouden afgelopen vrij dag niet zijn verschenen toen het schip de terugreis naar Polen begon. Gemeentefunctionarissen deel den mee niets te weten over de verblijfplaats van de vijf. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Meteen goede bril ziet u goed of V beter. Meteen nieu/ve bril ziet u er Vóak beter uit.. Het oog wil ook wat Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk. Oliebranden na Iraanse aanval op Abadan BEIROET (AP) - Iraanse vliegtui gen hebben gistermorgen vroeg aanvallen gedaan op twee grote Iraakse olie "terminals" gelegen aan de Perzische Golf, dit is in Teheran bekend gemaakt. Daar bij zouden grote branden zijn ont staan. Volgens een communiqué van gis teren uit Bagdad hebben Iraakse troepen in de nacht van maandag op dinsdag bij de brandende Iraanse oliestad Abadan een te genaanval tot staan gebracht en daarbij 420 Iraanse soldaten ge dood. Uit andere communiqus uit de twee hoofdsteden blijkt dat de troepen van de twee partijen in de sector van Abadan zijn overge gaan tot een loopgravenoorlog. Teheran maakte gistermorgen bekend dat bij Abadan 200 tegen standers zijn gedood en dat er daar een aanval van Iraakse tanks is gestuit. Een bericht van militaire zijde uit Bagdad maakt melding van nieu we aanvallen, 's morgens vroeg branden zijn uitgebro- ZACHTHEID MET KARAKTER Overeenkomst over vertrek Yietnamezen BANGKOK (UPI) - Vietnam en de V S. hebben een internationale overeenkomst opgesteld die de vrijmaakt voor duizenden Vietnamezen om Vietnam legaal te verlaten, zo is gisteren van di plomaten in Bangkok vernomen De komende weken zal de stroom Vietnamezen die hun toevlucht in de V.S. zoeken op gang komen met een eerste groep van 250 per sonen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9