Kernwapensvoor PvdA hard punt bij de formatie 'n Leesbril bril 58 Yan avondscholieren slaagt 40 procent Fiscus neemt proef met invullen aangifte Alleen YYD is tegen verhoging van accijnzen Richtlijnen nodig voor optreden tegen rellen Verkiezingsstrategie ontvouwd Man vrij door gebrek bewijs verkrachting LEIDEN WOENSDAG 10 DECEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De belas tingdienst wil onderzoeken, of zij zover kan gaan. dat zij de belastingaangiften invult voor de mensen, die er zelf geen raad mee weten, bij wij ze van proefneming zal de in spectie Arnhem in 1981 met deze dienstverlening begin nen. Op grond van de ervarin gen, die in Arnhem worden opgedaan, zal worden beke ken, of ook in andere inspec ties en wellicht in het gehele land de belastingambtenaren zal worden toegestaan de aan gifteformulieren voor de in komstenbelasting in te vul len, als de belastingplichtigen daarom vragen. Bij de inspectie Arnhem van de belastingdienst kloppen nu jaarlijks ongeveer achtdui zend van de 45.000 belasting plichtigen aan om hulp bij het invullen van de aangifte. Eni ge tientallen aanslagregelaars i vragen hebben gedurende enige maanden de handen vol met het beantwoorden v en het geven van raad. Hefr sultaat is dan echter toch nog niet altijd een goed ingevuld biljet. De gedachte is daarom opgeko men om de gehele handeling van het invullen van het aan gifteformulier door de ambte naar te laten doen. Dat kost waarschijnlijk nog meer tijd, maar dat bespaart aan de an dere kant ook tijd, doordat aan die zelf ingevulde formu lieren verder weinig werk meer is. De uitslag van het ex periment zal dan ook hoofd zakelijk beoordeeld worden op de extra tijd en mankracht, die deze hulp aan de belas tingplichtigen kost. "Nu wendt zich ongeveer 20 procent van de belasting plichtigen om hulp en raad tot de inspectie", aldus inspec teur van de belastingen de heer Delissen. "Wij hopen. dat dit ongeveer 25 procent zal worden. Een intensieve publiciteitscampagne moet het publiek ervan doordrin gen, dat men het formulier be ter door de belastingambte naar kan laten invullen als men de vragen niet begrijpt" "De nieuwe methode heeft ook een opvoedend doel. We ver wachten dat vele belasting plichtigen het jaar daarop niet terugkomen, omdat ze dan weten hoe het moet", zegt in specteur Delissen". De amb tenaar zal de belastingplichti ge zelf ook een formulier laten invullen naar het voorbeeld van het invulwerk van de ambtenaar. De belasting plichtige krijgt het door hem zelf ingevulde formulier mee naar huis, zodat hij voor een volgende keer een voorbeeld heeft van hoe het wel moet." Veel mensen blijken hun rech ten niet te kennen. De ambte naren zullen bij het invullen van de biljetten de mensen wijzen op de aftrekrechten, die zij hebben wegens bijzon dere ziektekosten, rente, reis kosten, beroepskosten en stu diekosten. Het is de bedoe ling, dat de mensen alle nodi ge bewijsstukken, zoals jaar opgaaf van de werkgever, be taalde rekeningen, meebren gen als ze naar de inspectie gaan. Dat voorkomt een twee de bezoek. Rapport over Amsterdam op 30 april: DEN HAAG (GPD) - De geweldda dige rellen op 30 april in Amster dam waren geen incident. Met herhaling van zulke ordeversto ringen in de toekomst moet reke ning worden gehouden. Het op treden van de plaatselijke over heid zal in die gevallen landelijk gecoördineerd moeten worden. De betrokken autoriteiten moe ten duidelijker richtlijnen krijge- Dit staat in het rapport „Democra tie en geweld", dat de Weten schappelijke Raad voor het Rege- DEN HAAG (GPD) - Op twee punten zal de PvdA tijdens besprekingen over regerings samenwerking na de komen de verkiezingen voet bij stuk houden: er komen geen nieu we kernraketten op Neder landse bodem en de kerncen trales in Borssele en Dode- waard moeten dicht. Dat blijkt uit de nader uitgewerk te verkiezingsstrategie die het partijbestuur gisteren ontvouwde. De strategie voorziet in zes „strijd punten" die tijdens formatiebe sprekingen met D'66 en CDA „in essentie geregeld moeten wor den". Slechts bij twee punten (de raketten en de centrales) geeft de PvdA duidelijk aan waar de grens ligt. „Daar gaat het om de grenzen van onze geloofwaardigheid", al dus partijvoorzitter Max van den Berg. De strijdpunten van de partij zijn: - er moet controleerbaar en effec tief verband zijn tussen inkomen soffers, werkgelegenheid en eco nomische sturingsinstrumenten; - een werkgelegenheidsprogram dat gericht is op het scheppen van 300.000 banen; - koopkrach- thandhaving voor de sociale mi nima en sterke herverdeling van inkomens; - eerlijker verdeling van werk tussen vrouwen en mannen en verzelfstandiging van ieders inkomen; - energiebespa- ALKMAAR (ANP) - De 25-jarige H.W. uit Anna Paulowna is giste ren door de Alkmaarse rechtbank vrijgesproken van verkrachting en poging tot doodslag. De recht bank vond het bewijs niet wettig en overtuigend geleverd. H.W. werd ervan verdacht op 5 novem ber een 12-jarig meisje uit de Wie- ringenmeer te hebben verkracht en haar" zwaar verwond te heb ben. De officier van justitie, mr. Jansen had twee weken geleden acht jaar geëist. Hij is tegen het vonnis in hoger beroep gegaan. Onder het mom een politieman te zijn zou H.W. het meisje in zijn auto hebben meegenomen. Op een afgelegen plek in de Wierin- genmeer zou hij haar hebben ver kracht en vervolgens met een zwaar voorwerp de schedel heb ben ingeslagen. Het meisje werd uit de auto gezet en later door een passerende voetganger gevon den, die onmiddellijk de politie waarschuwde. Uit een uitgebreid onderzoek bleek dat de verdach- WEERRAPPORTEN Amsterdam bew. 1-10 De Bilt geheel bew. Deelen geheel bew. Eelde geheel bew. Eindhoven geheel bew. Den Helder zwaar bew Rotterdam zwaar bew. Vlissingen geheel bew. Zd. Limburg bew. 0-3 0 Aberdeen Barcelona onbew, Berlijn geheel bew. Bordeaux onbew. Brussel geheel bew. Frankfort zwaar bew. Genève onbew. Helsinki motnseeuw Innsbruck licht bew. Klagenfurt half bew. Kopenhagen regen Lissabon onbew. Local no onbew. Londen geheel bew. Madrid te de'banden van zijn auto had verwisseld zodat eventuele ban densporen niet konden worden achterhaald. Ook had hij zijn kle ren laten wassen, maar er werden door het gerechtelijk laborato rium toch sporen op gevonden. Het zwaar gewonde meisje werd naar een Amsterdams ziekenhuis vervoerd. Daar bleek zij vrijwel niet over het gebeurde te kunnen praten. Een als verpleger verkle de rechercheur kon uiteindelijk haar vertrouwen winnen en via een foto herkende zij haar ver krachter. Ondanks alle tegen hem aangevoerde belastende ver klaringen bleef H.W. hardnekkig ontkennen. Zijn raadsvrouw, mr. Lepelaars, wees in haar pleidooi op diverse onvolkomenheden in de verkla ringen van het slachtoffertje en vond het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd. De recht bank gaf haar gelijk. (ADVERTENTIE) regen 11 8 0.5 Mailorca München Oslo half bew. licht bew. licht bew. onbew. licht bew. onbew. Split licht bew. Stockholm geheel bew. Wenen zwaar bew. Zürich opnbew. Las Palmas onbew. Tel-Aviv regen Tunis zwaar bew. 20 18 8 Nog verkrijgbaar: binnen en buiten de stadswesten van Dr. Ir. H. A. van OERLE De geschiedenis van de stede- bouwkundige ontwikkeling tot aan het einde van de gouden eeuw. Het werk bestaat uit 2 delen: Beschrijving: 488 bladz. tekst, met 49 afbeeldingen. Atlas: 62 uitvouwbare kaarten. Prijs 360,- Er komt geen herdruk. Het boek is uniek. Het krijgt t.z.t.- ongetwijfeld antiquarische waarde. Een uitgave van E. J. BRILL, Leiden Verkrijgbaar bij alle boekhandelaren BOEKHANDEL DE KLER Nieu» /e Hijn 45-46 Leiden. Winkelcentrum Winkelhof 36 - Leiderdorp Kempenaerstraat Passage 1 - Oegstgeest ring, geen toepassing meer van kernenergie, sluiting van de bei de bestaande centrales; - bezuini gingen op defensie, afstoting van vier of vijf nucleaire taken in de komende kabinetsperiode en vol strekte uitsluiting van het moder niseren van kernwapens of het plaatsen van nieuwe kernraket ten in Nederland. Zoals al eerder uitgesproken, ver meldt de verkiezingsstrategie een voorkeur voor een regering van PvdA met D'66, steunend op PSP en PPR. Eventueel zou de CPN daarbij de rol van „gedoger" hebben. Wanneer hiervoor geen meerderheid is, zal de PvdA met D'66 en het CDA gaan praten over de vorming van een nieuw kabi net. De PvdA wil de onderhandelingen niet ingaan met eisen over perso nen (wie wordt premier?) of aan tallen ministerszetels. Ook komt de partij niet met een gedetail leerd minimum-program. De pro gressieve partners zouden dat als een onaanvaardbaar dictaat op vatten, terwijl het CDA de kans krijgt zich te onttrekken aan een politiek-inhoudelijke verkie zingscampagne door alleen kri tiek te spuien op de procedure, aldus het partijbestuur. Het congres van de Partij van de Arbeid zal zich in februari over de voorgestelde verkiezingsstrate gie moeten uitspreken. Boete voor fraude BREDA (ANP) - De politierechter in Breda, mr. P. Paalvast, heeft gisteren een 57-jarige topambte naar van de Raad van Arbeid in Breda wegens belastingfraude veroordeeld tot een boete van 2197 gulden. De man had als examinator bij de Stichting Opleiding Sociale Ver zekeringen tussen 1974 en 1978 6800 gulden aan inkomen ver zwegen en 4397 gulden te weinig belasting betaald. Zijn verweer was dat twee voorzitters van Ra den van Arbeid hem hadden ge zegd dat hij zijn vergoeding die hij had gekregen als examinator, niet aan de belastingen hoefde op te geven. "Apotheek van dokter óp platteland moet blijven" DEN HAAG (ANP) - Ongeveer hon derd vertegenwoordigers van pa tiënten uit 23 plattelandsgemeen ten hebben gisteren gedemon streerd voor het behoud van de doktersapotheek. In Leidschen- dam boden ze staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) op haar ministerie - later verschenen "vanwege de sfeer" - met enkele 'plattelandskoeien' op het Bin nenhof om dezelfde petitie te Er is al geruime tijd een conflict aan de gang tussen apothekers en apotheekhoudene huisartsen. Apothekers vestigen zich op het platteland en dat heeft tot gevolg, dat de apotheekvergunningen van huisartsen worden ingetrok ken. De ideeën van de organisa ties van huisartsen en apothekers over een wettelijke vestigingsre geling liggen mijlen ver uit el- kaar. DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Kamer gaat ak koord met de door de regering vóorgestelde verhoging van de accijnzen op alcoholische dranken (60 cent per liter), sigaretten (25 cent per pakje) en benzined cent per liter). Alleen de VVD-fractie heeft ernstige bezwa- neüüe aan Vrijwel alle fracties hebben echter kritiek op de manier waarop de rege- P 1Ct\r~Inone Aa moocfo froofinc ring de voorstellen heeft onderbouwd. Volgens de meeste fracties schenkt de regering onvoldoende aandacht aan de negatieve gevolgen voor de detailhandel en is het bovendien nog maar de vraag of de verho- nc.ii.ui uil. uwniuc ucuuc ic gingen wel zoveel opleveren als de regering veronderstelt. overhandigen aan de voorzitter In hun schriftelijke commentaren op de accijnsverhogingen vragen CDA, de vaste kamercommissie PvdA, WD en D'66 hoe de regering denkt deze nadelen voor met name de drank- en sigarettenhandel op te vangen. Zij wijzen erop dat als gevolg van de laatste accijnsverhoging - van 1 januari 1980 - de omzetten al fors zijn achtergebleven. Zo zou de opbrengst aan alcoholaccijns voor de staat dit jaar 200 miljoen gulden lager zijn uitgevallen dan was geraamd. Ook de opbrengst van de sigarettenaccijns is lager dan voorzien. De fracties vragen zich dan ook af wat de zin van deze voorstellen is, als de opbrengst door de verlaagde omzetten weer teniet wordt gedaan. CDA en PvdA vinden echter ondanks al deze bezwaren dat de accijnsver hogingen wel moeten doorgaan. Het CDA zegt overigens nog steeds de voorkeur te geven aan de invoering van een luxe btw-tarief en het verschuiven van bepaalde artikelen van het lage naar het hoge btw- tarief. In elk geval zal de regering de effecten van de verhoging steeds moeten toetsen aan de doelstelling ervan, het verhogen van de belasting opbrengsten. De WD is buitengewoon kritisch. De verhoging van de benzine- en tabak saccijns wordt afgewezen, die van de alcoholaccijns willekeurig ge noemd. De WD vindt de verhogingen in strijd met de belofte van het kabinet om niet in de afzonderlijke bedrijfstakken in te grijpen. Ook hekelt de WD het gebrek aan overleg met de betrokken winkeliersorga nisaties. De WD vraagt de regering af te zien van de accijnsverhogingen en de benodigde gelden te halen uit verlaging van de kinderbijslag verhoging van de beddennorm in de ziekenhuizen en enkele andere maatregelen in de sociale sfeer. De PvdA stelt voor een uiterste verkoopdatum in te voeren tot wanneer de handel de oude sigaretten nog tegen de oude, lagere prijs mag verkopen. Ook vragen de socialisten om het aantal sigaretten per pakje van 25 naar 23 terug te brengen en accijns in te voeren op shag-vloei. (Zie ook pag. De aanbieders van de petitie zeg gen dat ze "meer dan drie miljoen Nederlanders vertegenwoordi gen die tot grote tevredenheid hun geneesmiddelen ontvangen uit een doktersapotheek". Ze zijn bezorgd, "omdat apothekers in het wilde weg vestigingen ope nen en de vergunningen van huisartsen willen intrekken". 27). ringsbeleid naar aanleiding van de hoofdstedelijke rellen op de inhuldigingsdag van koningin Beatrix heeft geschreven. Het rapport is vanmiddag in Den Haag gepubliceerd. Volgens de WRR is het nodig dat de burgemeesters van hogerhand aanwijzingen krijgen voor het op treden tegen relschoppers, om dat ze met hun beleid een voor beeld (goed of slecht) geven aan andere plaatsen. De WRR beveelt de vorming van een speciale ad viesgroep aan. Voedingsbodem voor de rellen op 30 april was volgens de WRR de grote spanning die is opgeroepen door het huisvestingsbeleid Die spanning is volgens de weten schappers het gevolg van de com binatie van het (in zekere mate gelegitimeerde) kraken, de wo ningnood, de leegstand, de spe culatie, de belofte van jongeren huisvesting en het ontbreken van een leegstandswet. De overheid zal er rekening mee moeten houden dat haar beleid spanningen kan op roepen, vindt de WRR. Onderzocht zou kunnen worden of er naast het huisves tingsbeleid nog zulke beleidster reinen zijn. Nauwkeurigheid is te meer geboden, nu de aantasting van de verzorgingsstaat als ge volg van de economische terug gang kan leiden tot een grimmi ger klimaat, aldus de WRR. Herhaald verzet van de bevolking kan volgens de regeringsadvi seurs een signaal zijn om tot ver betering van de besluitvorming te komen. Voorts vinden zij dat de Raad van State en de rechter bij het beoordelen van bezwaren van actievoerders de vraag of de .overheid voldoende heeft open gestaan voor andere opvattingen, zwaar moeten laten meewegen. Dat geldt ook voor de strafrech ter, wanneer de acties tot wets overtreding leiden. De WRR ziet geen aanleiding voor nieuw onderzoek naar de verban den tussen jeugdagressie en mas samedia, verzwakt normbesef, de andere rol van gezin en school en soortgelijke veranderingen in de samenleving. Op dit gebied wordt naar zijn mening al vol doende onderzoek verricht. Tenslotte merkt de WRR op, dat de kans op ordeverstoringen in gro te steden groter is dan in kleinere plaatsen. Dat komt door de grote verscheidenheid aan bevolkings groepen en behoeften. De Raad stelt dit vast zonder „de grote stad" overwegend negatief te wil len beschrijven. Hij beschouwt de constatering wei' als een onderstreping van de noodzaak de burgerlijke onge hoorzaamheid beter te beheer sen. Geen standpunt regering geëist over mini-WK DEN HAAG (GPD) - De regering hoeft geen standpunt in te nemen over het deelnemen van het Ne derlands elftal aan de mini- wereldkampioenschappen voet bal in Uruguay. Een meerderheid in de Tweede Kamer verwierp gisteren een motie van D'66, waarin de regering werd ge vraagd ook zelf in deze zaak een standpunt in te nemen. De motie kreeg alleen de steun van PvdA, PPR. CPN en PSP Zoals te verwachten viel sprak een grote meerderheid zich uit tegen deelneming aan de mini-WK. Al leen de WD - met uitzondering van Verkerk-Terpstra, Krijnen en Keja - stemde tegen een motie van de PvdA, waarin deelneming "onnodig en ongewenst" wordt genoemd. De liberalen vinden dat de voetbal lers mans genoeg zijn om zelf hierover een beslissing te nemen. Alle overige fracties vinden dat Oranje niet moet gaan voetballen in een land waar de mensenrech ten op grote schaal worden ge schonden. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (GPD) - Van alle avondscholieren maakt 44 pro cent de studie af tot en met het eindexamen. Ongeveer 90 pro cent daarvan slaagt daar ook voor, zodat 40 procent van dege nen die beginnen meteen avond school die ook afsluit met een di ploma. Bij het schriftelijk onder wijs blijkt slechts ongeveer 30 procent de cursus af te maken. Hiervan doet een deel niet mee aan het staatsexamen. Van de overigen zal vermoedelijk onge veer 70 procent slagen. Het komt erop neer dat van alle schriftelij ke cursisten slechts 20 procent de studie met een diploma afslui- t. Dat is het resultaat van een onder zoek naar het verschil in rende ment tussen het avond- en schrif telijk onderwijs. Het onderzoek is beperkt gebleven tot de deelne mers van mavo-, havo- en vwo- opleidingen. De resultaten van de onderzoeken naar het avond- en schriftelijk onderwijs zijn samen gebracht in èèn rapport. Een belangrijke factor die binnen beide vormen van onderwijs gro te invloed blijkt te hebben op het studiesucces, i$ de totale studie duur. Uit het onderzoek blijkt, dat hoe korter de weg tot het eind van de studie is, hoe meer deelne mers de studie inderdaad voltooi en. Mannen en vrouwen voltooien in dezelfde mate hun studie. De jon gere avondscholieren blijken iets vaker de studie te staken dan de ouderen onder hen. In het schrif telijk onderwijs geldt dit alleen voor de jongeren die in het eerste leerjaar de studie begonnen zijn. Wat betreft de dagelijkse bezig heden blijken vooral de huis vrouwen onder de avondscholie ren het hoogste percentage suc cesvolle deelnemers te hebben. Het aantal uren per week dat men aan de dagelijkse bezigheden zegt te besteden, blijkt niets te maken te hebben met het studie succes. Avondscholieren besteden onge veer 12 uur per week aan lesbe- zoek. Daarbij komt de benodigde tijd voor studie en huiswerk, waaraan gemiddeld 10 uur per week wordt besteed. Schriftelij ke cursisten besteden eveneens ongeveer 10 uur per week aan hun studie maar hoeven natuur lijk geen tijd te besteden aan les- bezoek. Het komt erop neer dat schriftelijk studeren minder tijd kan kosten dan avondonderwijs, ook al omdat schriftelijk stude ren niet gekoppeld is aan leerjare- ...wordt gemaakt door de keuze van de juiste glazen. Dat kunt u aan uw opticien overlaten. Zoekt u maar een mooi montuur uit waar we die glazen in kunnen zetten. Bij Bril 58 hoeft u van de prijs niet wakker te liggen. 'n kwestie van bekijken. Haarlemmerstraat 58, Leiden, telefoon 071-140148.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7