actief in I vrije tijd Onrust in oud-papierwereld Pas eind december beslissing over bijdrage rijk aan Leiden Sigarenhandelaar Van den Burg had klanten door heel Nederland Financieel luchtje gevreesd achter verhuizing De Nobel wÈÊÊMÈÊÊÊË PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 10 DECEMBER 1980 LEIDEN - De beslissing over de bijdrage van het rijk aan de stads-vernieuwing in Leiden valt pas in de laatste week van december. Leiden heeft dit jaar vier verbeteringsplan nen ingediend, maar over de goedkeuring er van door de minister verkeert de gemeente tot het laatste toe in onzekerheid. De plannen die Leiden heeft ingediend betref fen d'Oude Morsch, Levendaal-west/Aca- demiewijk, de Verversbuurt en Pancras- West. Met de opknapbeurt van die wijken is - in een periode van tien jaar - een bedrag van 100 miljoen gulden gemoeid. De minister van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening moet vóór 1 januari een besluit nemen, anders moet hij het geld uit de begro ting dat voor de stadsvernieuwing was be stemd weer teruggeven aan de minister van financiën. Een woordvoerder van het minis terie verwacht evenwel dat de beslissing pas na kerst zal vallen. De gemeente gaat ervan uit dat het plan voor d'Oude Morsch nog dit jaar op rykssteun kan rekenen en dat de drie overige plannen in het voorjaar van '81 goedkeuring zullen krijgen. De provincie heeft inmiddels een positief ad vies over de plannen uitgebracht. "De pro vincie heeft in hoofdlijnen met de plannen ingestemd. Wel werd algemeen de vraag ge steld of het niet wat goedkoper kon. Maar met name de normen voor de aankoop van grond en gebouwen liggen bij het rijk veel te laag. In de praktijk liggen de kosten vaak twee keer zo hoog", aldus een woordvoerder van de gemeente. Op dit moment is de gemeente met de bewo ners en de bedrijven van de wijken Noord- vest en Hogewoerd en omgeving bezig om ook voor die gebieden verbeteringsplannen voor te bereiden. In mei van het komend jaar moeten deze plannen door de gemeenteraad worden vastgesteld. Volgens de gemeentewoordvoerder zijn er dan voor 'de meest ernstige gebieden' plannen voor verbetering. Maar behalve de reeds eer der uitgekeerde of toegezegde rijkssteun is er de komende tien jaar nog eens 600 miljoen gulden nodig voor het herstel van Leiden, aldus de woordvoerder. Daaronder is dan niet alleen de bijdrage op grond van de ISR (Interim Saldo regeling) begrepen, maar ook de rijksbijdrage voor premiehuur- en pre miekoopwoningen. LEIDEN - De begeleidingscomis- sie van het instituut Burgerraads lieden is van mening dat er alleen maar contact mag zijn tussen bu reau huisvesting en de vreemde lingendienst van de gemeentepo litie als de vreemdeling daar zelf mee instemt. Komt de vreemde ling in aanmerking voor een woonvergunning, dan staat het huisvesting natuurlijk vrij om Den Haag dat even telefonisch te te laten weten. Dit schrijft de begeleidingscom missie in een brief aan de ge meente Leiden. Helemaal nieuw is dit gezichtspunt niet. De cor respondentie tussen het instituut en de gemeente over dit onder werp begon tenslotte al in februa ri dit jaar. "Is het gebruikelijk dat correspon dentie met een buitenlander in af schrift naar de vreemdelingen dienst wordt gestuurd", vroegen de leden van de begeleidings commissie zich toen af. "Wij zijn "Huisvesting mag geen 'verklikker' politie zijn" van tenminste één geval op de hoogte". In bepaalde gevallen is het volgens de Burgerraadslieden juist dat de vreemdelingenpolitie over be paalde personen informatie in wint bij huisvesting. Onjuist vindt men het dat huisvesting uit eigener be.weging afschriften van alle brieven naar de politie stuurt. Vele maanden later, begin novem ber, kwam het antwoord van het college van b en w van Leiden pas binnen. Dat het instituut Burger raadslieden daarover haar teleur stelling uitspreekt ligt voor de hand, maar zij is daarnaast ook niet te spreken over de beant woording van de eerder gestelde vragen. Waar de gemeente stelt "dat de poli tie in tal van opzichten als be hulpzame instantie kan en wordt ervaren", schrijft het instituut: "Wij zijn het met deze stelling eens. mits één essentieel voorbe houd wordt gemaakt: de burger dient zelf te bepalen of hij de hulp van de politie inroept. De over heid mag dat niet buiten hem om doen". Concrete vraag van de Burger raadslieden is nu of de gemeente het met dit standpunt eens is. En of het het college van b en w wat sneller kan antwoorden dan de vorige keer. "Gezien de lange be handelingstermijn lijkt beant woording binnen een maand ons redelijk". LEIDEN - Tenauwernood tien zinnen zijn er gesproken of Balthus van den Burg, bijna 65, de gewezen sigarenhan delaar zegt waar het op staat. "Nee. bepaald gemakkelijk wordt het de middenstanders tegenwoordig niet ge maakt. Maar schilder me nou niet af als een klager, want ik ben zonder wroeging gestopt. Het is alleen jammer dat niemand mijn zaak heeft overgenomen." "Uit alle windstreken kwamen ze op mijn beroemde handgemaakte Ministros af', zegt Balthus van den Burg trots. LEIDEN - De handelaren in oud papier maken zich zorgen over de vestiging van de firma J. de Nobel aan de Zoeter- woudseweg. Niet zozeer omdat ze van dit bedrijf veel concurrentie denken te hebben, maar omdat ze vermoe den dat er een - financieel - luchtje aan zit. 'W* «mmarnm ir Het bedrijf van J.P. de Nobel aan de Marktsteeg beslaat een flinke oppervlakte. Balthus van den Burg, ver buiten Leiden zullen ze 'm missen. Niet alleen de heren van de ambassa des en de vaste klanten uit Lei den bezochten tenslotte regelma tig z'n winkeltje op de hoek Ra penburg/Noordeinde: uit alle windstreken kwamen de liefheb bers op de beroemde Ministros af. Van den Burg hoeft dan ook maar een naam van een stad in een uit hoek van dit land te horen of hij somt in rap tempo een aantal stra ten op. "Ja, daar wonen klanten van mij", zegt hij alsof dat de ge woonste zaak van de wereld is. Sinterklaas Dat hij desondanks, nog wel net voor Sinterklaas, na 45 jaar stopte is vooral te wijten aan z'n gezond heid. "Op eèn bepaald moment wilde ik 's middags om drie uur al LEIDEN - Aan de Leidse universiteit zijn geslaagd voor het doctoraal-exa- men scheikunde: C.T.J. Wreesman, P. Klein en W. Onkenhout. Geschiede nis: F.G. Naerebout. Nederlands: G. Vos en Th.J.C.B. Rethans. Psycholo gie: R.F. den Hamer, H.P.A. Kroft, B, Verplanken, mej. A.M. van der Vlist, mevr. Y.E.J. Hospers, D.W. Looman, mevr. E. Godijn en mevr. M. A.H. Nota. Pedagogiek: mevr. F.A. Wijnmalen Duits: mevr. B. Bornemann. Fiscaal recht: L.J.M. Bolle, J.G.E. Gieskes en K.J. Vijfschagt. Klassieke taal: M.G. Goossens. Spaans: mevr. I. Hooge- veen. Westerse sociologie: J.C. van der Hoek. Kunstgeschiedenis: E.W.M. Ro- chigo, mevr. L.S. Barge. Sterrekunde: J. Brand (cum laude). W.J. Jagers. W.A. Mulder (cum laude). H.C. de Jongste is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen. J.P.C. Jaspers is gepro moveerd tot doctor in de sociale we tenschappen. A.P. van Swieten is ge promoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. D.C. van Beelen is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap- Politiek De Jongeren Organisatie Vrij heid en Democratie (JOVD) houdt vanavond een bijeen komst over provinciale poli tiek. Spreekster is E.F.M. Coe- nen - Vaessen. lid provinciale staten voor de VVD. Om acht uur kunnen geïnteresseerden terecht in 'In den Bierdeghel', Veslestraat le te Leiden. Sinai Volkuniversiteit K&O heeft de heer R H. Stern uitgenodigd om op donderdag 11 december een dia-lezing te geven over de Sinat. De tocht van Mozes aan de hand van de bijbel en de hedendaagse bewoners zul len de nodige aandacht krij gen. De lezing vindt plaats in de kapelzaal van het K&O- gebouw en begint om 20.15 Greenpeace De Leidse Biologen Club orgavi seert donderdag 11 december een avond over de actiegroep Greenpeace. Hun actievoer der Pieter Lagendijk houdt een praatje over de activitei ten van Greenpeace. Daarna wordt er een kleurenfilm van vijftig minuten gedraaid over de acties tegen de Russische walvisvaart. De avond begint om acht uur in de collegezaal van het Zoölo gisch Laboratorium. Kaiser- straat 63 te Leiden. Terreur De Vereniging Nederlandse Protestantenbond organi seert voor haar leden een drie tal lezingen over het thema 'Terreur'. De derde lezing zal naar huis", vertelt Van den Burg. "Maar dat kan natuurlijk niet. Nou. kun je in zo'n geval wel een hulpje aannemen. Maar dat is te genwoordig niets gedaan. Van zo iemand heb je meestal alleen maar last. Of ze blijven een blau we maandag, of ze lopen je voort durend voor de voeten". Het vertrek van de sigarenhande laar is echter niet alleen te wijten aan z'n kwakkelende gezond heid. Het opbreken van het Noordeinde, dat viel te raden, heeft één en ander danig bespoe digd. Misprijzend spreekt Van den Burg over dat voortdurende gedreun naast z'n winkel. "Het was niet uit te houden met die herrie", vertelt hij. "Daar werd ik toch zeker hartstikke gek van" "Bovendien", zo gaat hij verder, "heb ik net als de anderen in de straat een grote omzetdaling ge kregen. Wat wil je ook? De men sen moesten soms met een plank naar binnen. Dat schrikt toch af!" Faam Nee, Balthus van den Burg heeft leukere tijden gekend. Toegege ven, zijn start, begin dertig - net twintig was hij - was ook niet al les. Maar de jaren vijftig bijvoor beeld mochten er zijn. Nu nog, denkt hij er met plezier aan terug hoe hij dat sigarenfabriekje in Culemborg begin vijftig ont dekte. Een verklaarbaar genoe gen. want aan de Ministros die daar met de hand werden ge maakt ontleende de Leidse han delaar een belangrijk deel van z'n faam. "Via via hoorde ik indertijd dat er in Culemborg sigaren werden ge maakt". vertelt Van den Burg. "Nou. ik daar op af. Wat bleek: het ging om een familiebedrijfje. Met z'n vieren maakten die men- worden gehouden op donder dag 11 december. Spreker is Ds W.H. Kuipers, predikant van de Doopsgezinde Ge meente te Leiden. Om acht uur is iedereen welkom in de Ver meerzaal van de LGkhorst- kerk. Pieterskerkstraat 1 te Leiden. Hengelsport 1 Visclub D.V.S. viste een wed strijd in de Ringvaart. l.W- .v.Loon 16 stuks 3550 gram; 2. J. Helversteyn 16 - 3240: 3. M. Bronmeyer 11 - 2475. 4. J. den Os 13 - 22005. J. Sinteur 13 - 2050; 6 W.v.Berkel 17 - 1850; 7. T. Hoppenbrouwer 10 - 1600; 8. F. Zandbergen 10 - 1605; J. den Os jr 5 - 1185: H. Slagwein 8 - 980 gram. sen sinds zo'n zestig jaar goede sigaren" Grappenmakers Van den Burg ging, dat spreekt voor zich. regelmatig sigaren be trekken uit het Utrechtse. In zijn tijd was dat trouwens heel ge woon: sigaren kopen bij kleine bedrijfjes. Het kon ook nog, zelfs in Leiden zaten een paar particu liere sigarenmakers. "Het is nu uit met die pret", meent de gewe zen handelaar. Het uitsterven van dit beroep heeft één prettige kant: de laatste ver tegenwoordigers zullen beslist niet om werk verlegeji zitten. Ge noeg sigarenhandelaren, die een 'echte' sigaar in de etalage willen. Van den Burg wil de naam van de Culemborgse fabrikant overi gens ook beslist niet in de krant hebben. "Ben je gek. Dan staan er binnen de kortst mogelijke tijd van die grappenmakers, die wei eens willen zien hoe een sigaar wordt gemaakt, op 'de stoep. En dat kunnen die mensen niet heb ben, wantje zult zien dat die toe risten altijd wel iets kapot trap pen" WIM BRANDS J.P. de Nobel, een oudere broer van J. de Nobel en eveneens in de pa pierhandel legt uit waarom. "Kijk, die jongen kan dat nooit zelf betalen. Daar zit een ander bedrijf achter. Eén van buiten de stad." De vrees van de Nobel is dan ook niet de te verwachten concurrentie van z'n broer. Inte gendeel. J.P. de Nobel zegt er een ton op te willen verwedden, dat zijn broer het niet langer dan twee jaar volhoudt. En dat er dan een ander bedrijf is die de zaak overneemt. De naam Levison uit Zutphen valt, maar De Nobel verklaart later dat hij dat niet met zekerheid kan zeggen. "Onze bezwaren richten zich niet tegen de vestiging van mijn broer", zo legt J.P. de Nobel uit. Samen met twee andere handela ren heeft hij bezwaar gemaakt te gen het verlenen van een hinder wetvergunning. In dat bezwaar schrift pleiten zij er voor, dat de vergunning op naam van J. de Nobel wordt verleend. Hierdoor zou overname door een ander be drijf niet zo gemakkelijk zijn, zo redeneerden zij. De gemeente laat echter weten dat dat onmogelijk is. Hinderwet vergunningen worden afgegeven voor een gebouw met een be paalde installatie. Wie de ver gunning aanvraagt doet niet ter zake en ook als een bedrijf van eigenaar verandert, maar de ge bruikte machines hetzelfde blij ven blijft de vergunning van kracht. Overname door een ander bedrijf kan de gemeente niet tegenhou den. Vooral niet, omdat het ge bouw aan de Zoeterwoudseweg geen eigendom is van de gemeen te maar van een particulier. Op de gemeentelijke afdeling voor de hinderwetzaken zegt men ook niet zo te geloven in die overna me-plannen. Een bedrijf van bui ten de stad zou zo'n omweg he lemaal niet nodig hebben, maar gewoon zelf het gebouw hebben kunnen huren en een hinderwet vergunning aanvragen, aldus de gemeente. In elk geval zijn de handelaren er van overtuigd dat J. de Nobel het niet zal redden. Het bedrijf Palm in de Janvossensteeg heeft het aanbod om naar de Zoeterwoud seweg te verhuizen indertijd af geslagen. De huur - 38.000 gulden per jaar - zou niet op te brengen zijn. 'Daar komt nog eens zo'n tienduizend gulden voor de brandverzekering bij en de rente en aflossing van de machines en auto's", zo rekent J.P. de Nobel voor. "Nee, zelf zou ik op dit mo ment zo'n investering nooit doen. Want ik voorspel dat het alleen nog maar slechter zal gaan met de economie. Er komen nog wel honderdduizend werklozen bij", aldus de grootste Leidse hande laar in afvalstoffen (papier, me taal en kleding). Profiteren De prijs van het papier is volgens de Nobel de laatste tijd ook sterk gedaald. Bereikte het oud-papier in het begin van de jaren zeventig nog een recordhoogte van 36 cent per kilo, begin van dit jaar lag die kiloprijs op zo'n 17 cent. En nu is de waarde al gezakt tot een dub beltje per kilo. In het verleden is de prijs zelfs wel tot vijf cent ge zakt. "Dan moet er gewoon geld bij", aldus De Nobel. De subsidieregeling voor oud-pa pier die de gemeenteraad onlangs heeft vastgesteld verzwakt vol gens De Nobel de positie van de handelaren. Alleen het aanbod van oud-papier stijgt er door, maar juist de vraag keldert. "De enigeh die ervan profiteren zijn de papierfabriekanten", zo concludeert De Nobel. En hij staat daarin niet alleen. De Ne derlandse Vereniging van Groot handelaren in Papierafvallen deed vorige maand een oproep aan de minister van volksge zondheid en milieuhygiëne om toch vooral niet de inzameling, maar juist het verbruik van oud papier te Stimuleren. De vereni ging wees er toen op dat de prijs al enige tijd dalende is en dat door het stimuleren van de inzameling de oud-papiermarkt ernstig in gevaar komt. In Nederland wer ken tussen de vijf- en de zesdui zend mensen in deze branche, al dus de vereniging. Tijdens een congres van het Bureau Internationale de la Récupéra- tion, een wereldomvattende or ganisatie van handelaren in al lerhande afvalstoffen, dat vorige maand in Boedapest werd ge houden werd het overaanbod van oud-papier besproken. Het hui dige overaanbod in West Europa werd toen geschat op ruim een miljard kilo. Zelfs uit milieu vriendelijk oogpunt heeft het geen zin oud-papier in te zamelen dat niet kan worden gebruikt, zo concludeerde men. Noordvest Ondertussen is de gemeente druk bezig om de handelaren uit de oude wijken weg te krijgen. Met de verplaatsing van J. de Nobel van Maredorp naar de Zoeter woudseweg is een eerste stap ge zet. Met Palm in de Janvossen steeg zou volgens wethouder Fa se van economische zaken over eenstemming zijn bereikt over verplaatsing. De afdeling grond zaken ontkent dat. Het zou nu de bedoeling zijn de bedrijven bij de Groenoordhal te huisvesten, maar overeenstemming Nee, daar is niets van bekend". J.P. de Nobel zou ook moeten wijken voor de stadsvernieuwing. Voor de wijk Noordvest is een verbete ringsplan in voorbereiding. Het bedrijf van J.P de Nobel is geves tigd aan de Marktsteeg, de Lange Scheistraat en in De Camp en be slaat een flinke oppervlakte. De Nobel: "Ik zit hier fantastisch. Zo aan de ringweg, dus goed bereik baar. En in de Marktsteeg komt vrijwel geen verkeer." Hij herin nert er aan dat hij al zo'n twintig jaar geleden aan de toenmalige wethouder Jongeleen om ander bedrijfsterrein heeft gevraagd. Toen waren er plannen om naar dé Rooseveltstraat te verhuizen. Zo'n tien jaar geleden zou dat De Waard zijn, maar al die plannen zijn op niets uitgelopen. De No bel: "Om ons uit dit grote com plex weg te krijgen zal de ge meente met geld over de brug moeten komen. Heel veel geld" Tenslotte wil J.P. de Nobel nog wel kwijt dat de uitlatingen van zijn broer in deze krant hem hebben geërgerd. "Dat wij Financieel van hem afhankelijk zijn is gewoon niet waar. Wij hebben hem wel tien keer geholpen". Dat er spra ke is van broodnijd tussen de broers of de andere handelaren ontkent De Nobel. "Wij gaan met elkaar om als collega's, niet als concurrenten. Als bij ons de hef truck kapot is, kunnen we die van een collega zo lenen" Hengelsport (2) Visclub D.V.V. viste ook in de Ringvaart. 1. J. Hakker 9 stuks 2750 gram: 2. S.Stalk 10 -1850:3 W Smit 7-1425:4. K La terneer 4-1150; 5. P. Blok 6 - 1025.6 P. Lettering 5 - 1025; 7 H. Lateneer 8 - 900; 8. C Voursl 6 - 825; C. Nagtegaal 1 - 500; 10. A. Laterveer 2 - 300 gram. Museumweekend" in Leiden LEIDEN - In het kader van het verschijnen van het "Groot Museum boek", is het komende weekeinde uitgeroepen tot het zogenaamde "Mu seumweekend". Ook verschillende Leidse musea doen hieraan mee. Er worden onder meer rondleidingen gegeven of films vertoond. De toe gang is tijdens het weekeinde gratis. Leidse musea die aan het "Museumweekend" meedoen, zijn de Hortus Botanicus der Rijksuniversiteit, het Molenmuseum De Valk. het Rijks museum van geologie en Mineralogie, het Rijksmuseum van Oudheden, het Rijksmuseum voor Volkenkunde en het Stedelijke i Lakenhal".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4