Nederland: meer gas winnen Middenstand is woedend over verhoging accijns Ford en Chrysler helpen bij financiering auto nrtii'iiir Als olietekorten te groot worden OP.SCWVP^01 OVtKHCAri Kwaliteitskeuring voor bloembollen "Overlevings plan" bij BAF: 140 banen weg Japanse horloge - industrie opSchiphol IP 300 ÉP« j8f BSSÉL a°!r S050 S jgJW 12,00 SS* IE. WOENSDAG 1 _-.JBI-.-_-i het bedrijf knoeten worden opgeheven, inge krompen of verplaatst om een óeinde te maken aan de verliezen «die VBF al enige tijd lijdt. De bui- jzenfabriek is onderdeel van het ^Estel-Hoogovenconcern. Naast /BF fabrieken in Arnhem, Ble- *rick, en Maastricht. In totaal Jverken bij het bedrijf zo n 1.200 ^nensen. Dienstenbonden FNV Dte leden van de Dienstenbonden "FNV hebben in Utrecht tijdens .•de algemene jaarvergadering een /motie aangenomen waarin het icongres betreurt dat de vertegen woordigers van de dienstenbon- yden in de federatieraad van de ^FNV op 1 december zich bij de "^algemene FNV-matigingslijn hebben neergelegd. Dit terwijl de achterban zich tijdens de leden vergadering met 160 stemmen voor en 120 tegen had uitgespro ken voor koopkrachthandhaving tot modaal. Met deze opstelling weken de leden van de dienstenbonden belang rijk af van de centrale FN V-lijn waarin ten behoeve van de werk gelegenheid slechts wordt uitge gaan van koopkrachthandhaving tot de laagstbetaalden. Sparen Novmeber heeft voor de grote j spaarbanken in ons land, met uit zondering van de Postgiro-RPS, betere spaarresultaten opgele- verd dan dezelfde maand van vo- I rig jaar. Postgiro-RPS zag haar spaaroverschot van f 15 min van i vorig jaar omslaan in een tekort van f 38 min in november dit jaar. Omgekeerd boekte een aantal spaarinstellingen nu een over- I schot tegen een tekort van vorig I jaar met als uitschieter de Cen- trumbank, waar de afgelopen maand f 6,2 min meer ingelegd dan werd opgenomen tegen een ontsparing van f5.1 min vorig jaar. De Nutsspaarbank West- Nederland ging van een negatief spaarsaldo van f8,6 min naar een surplus van f0.7 min en de Bondsspaarbank voor Midden- en Oost-Nederland van min f8.5 min naar plus f 4,7 min. Rijkswegenfonds Het Centraal Overleg, verkeersorganisaties ANWB, KNAC. EVO. KNVTO, en NOB- wegtransport samenwerken, is tegen een mogelijke opheffing van het rijkswegenfonds. Het vindt dat dit financiële instru ment niet overboord mag worden gezet, zonder dat daarvoor een aanvaardbare vervanging is ge vonden. Het centraal overleg heeft dit verklaard aan de voor avond van de parlementaire hoorzitting over het voorstel van minister Tuijnman van verkeer en waterstaat om het rijks wegen fonds af te schaffen. koop goederen ligt in de Verenigde Staten rond dc twintig procent. Het aanbod blijft geldig tot het einde van het lopende bouwjaar en zal mogelijk worden uitge breid tot andere modellen. Inmiddels is duidelijk geworden dat ook Ford zich genoodzaakt ziet zeer grote bedragen bij ban- miljoen dollar opgenomen ken te lenen om het hoofd boven pij zei dat voor het einde van het i krediet van anderhalf miljard jaar vermoedelijk nog enkele mil- water te kunnen houden. In de dollardat banken begin vorig jaar joenen dollars zullen moeten periode 25 november tot 2 decern- beschikbaar hebben gesteld. Een worden opgenomen, ber heeft de maatschappij 725 woordvoerder van de maatschap- Het bedrag van 725 milioen dollar gebruikt Ford voor de aflossing van leningen die zij bij haar bui tenlandse dochterondernemin gen had opgenomen. Vorig jaar leende de Amerikaanse fabriek 500 miljoen van Ford-Engeland en een even groot bedrag van For- d-Duitsland. Voor de leningen die Ford onlangs bij de banken heeft opgenomen betaalt zij een rente die ongeveer gelijk staat met het prime rate, dat wil zeggen zo'n negentien procent. Het krediet loopt tot eind december 1984. De maatregel houdt verband met de hoogte van de rente in de VS. Eerder schreef de industrie de Amerikaanse centrale bank een brief, waarin op verlaging van het zg. "Prime rate" werd aangedron gen. PARIJS (ANP) - Om aankoop van olie tegen "afzichtelijke prijzen" te voorkomen zou Nederland in de komende maanden zijn gasproduktie kunnen verhogen. Ook de landen, die gas van Nederland afnemen, kunnen meer gaan "betrekken" Minister Van Aard enne van eco- Van Aardenne denkt voorts te nomische zaken heeft dat giste ren in Parijs gezegd na afloop van een bijeenkomst van de 21 lan den, die lid zijn van het Interna tionaal Energie Agentschap (IEA). De landen binnen het IEA hebben evenwel geen beroep op Nederland gedaan om de gaspro duktie te verhogen. De ministers voor energiezaken van de IEA-landen zijn in Parijs bijeen geweest om te spreken hoe dreigende oliecrisis tegen te kunnen rekenen op de medewer king van de oliemaatschappijen: "Niemand is met een diepere cri sis gediend". Mocht een en ander evenwel niet de gewenste uit werking hebben, dan denkt de minister dat er toch importpla fonds komen voor olie. Het gevaar daarvan is, dat er extra voorraadvorming komt - en pa niek - bij de consumenten en dat wil de minister - evenals zijn col- - in elk geval vermijden. - ««051 J j we6ens de Het secretariaat van het IEA zal op- voortdurende oorlog tussen Iran treden als verzamelpunt van ee- KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling 10-12-80 Boerekool 34-90. rode kool 33. groene kool 98. waspeen AI per kist 14.60- 17.80. All 10.10-13.40. BI 12.20-17 40. Bil 4.60-5.80. Cl 5.70-9.00. CII 3.40- 6.20, aanvoer 153'/, ton. breekpeen AI 3.60-10.50. prei A 52-1.01, schorsene ren A 1.51-1.99 B 66-1.76. C 10. uien 44. peterselie (krul) 56. knolselderij 22-71. bloemkool 811 0.37, 101 0.50, 1ÖII 0.21. 121 0.74. i Irak en een hoger verbruik energie tijdens de wintermaan den. Afgesproken is de bestaan de, ruime voorraden aan te spre ken om peperdure aankopen op de vrije markt te voorkomen. Daarnaast moet er een betere verdeling komen van olie en olie- produkten tussen landen en maatschappijen, die een grotere voorraad hebben dan normaal en landen, waar dat niet het geval is. De bewindslieden denken daarbij aan overhevelen van olie om aan kopen op de vrije markt te ver mijden, tenzij daar tegen redelij ke prijzen te kopen is. Ze willen op de oliemaatschappijen druk uitoefenen om hieraan hun me dewerking te verlenen. Vermijden van aankopen op de vrije markt houdt in, dat er geen extra prijsdruk komt op de vrije markten. In dat geval verwacht minister Van Aardenne terug houdendheid van de olie-expor terende landen (OPEC). Dat is nodig, omdat verdere prijsstij gingen voor olie funest zouden zijn voor de wereldeconomie, en daarmee ook voor de werkgele genheid. Dure aankopen zijn voorts overbo dig, gezien de grote voorraden, aldus de minister, die meende er van uit te kunnen gaan "dat de oorlog tussen Iran en Irak niet eeuwig zal duren". Groningen naar Den Haag over Union-confectie GRONINGEN (ANP) - Het bureau bedrijfsleven van de gemeente Groningen gaat morgen praten met mertsen van het departement van economische zaken over de sluiting van hel herenkledingbe drijf Union in Groningen. De kledingsfabriek werd vorige week vrijdag gesloten. 155 werk nemers stonden op straat. Het aanvragen van het faillissement was een gevolg van liquiditeits problemen bij het Groninger be drijf. Maandagochtend werd het bedrijf door nagenoeg alle werk nemers bezet als protest tegen de sluiting. De bedoeling is dat het bedrijf in elk geval deze week nog bezet blijft. gevens over olie-aankopen, - voorraden en -verbruik. Aan de hand van die, tussen landen en maatschappijen vergelijkbare cijfers wordt dan bepaald welk land of welke maatschappij kampt met tekorten, dan wel een surplus heeft. Het IEA bemiddelt in dat geval voor de overheveling. AMSTERDAM - De woede en opwinding onder sigarenhan delaren, slijters en garagehou ders over de voorgestelde ac cijnsverhogingen blijft voortdu- Vijfhonderd van hen verzamelden zich gistermiddag in de Amster damse RAI. „In verhouding tot de modale werknemer is de inko mensontwikkeling van de kleine zelfstandige 20 procent achterge bleven. Gevolg is dat de kleine ondernemers die ook hun bedrijf in stand moeten houden de afge lopen jaren een stuk van dat be drijfskapitaal hebben opgege ten", aldus voorzitter W. Perquin van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNO- V). Volgens hem zal de accijnsverho ging nooit de 225 miljoen opleve ren die de overheid verwacht. „We zijn het er over eens dat er gematigd moet worden maar ie dereen wijst dan naar zijn buur man. Maar aan ambtenarensala rissen, onderwijs, gezondheids zorg en welzijnswerk mag je niet komen dus moet er een keurig uitgeselecteerde groep voor op draaien". aldus Perquin. Ook voorzitter Hulsman van de Ne derlandse Sigarenhandelaren Or ganisatie ziet weinig goeds in de accijnsverhoging. ..Gisteren kwam mij ter ore dat ze er 20 cent van willen maken maar ook daar doen we niet aan mee". Hulsman voorziet sluiting van een groot aantal sigarenzaken en een forse omzetdaling in de grensstreek met België en Duitsland. Ook de slijters en autohandelaren zien sluiting van vele bedrijven als enige resultaat van de accijns verhoging. Volgens de slijters be staat 80 procent van de consu- mentprijs voor een liter gedestil leerd uit belasting en is men de accijnsverhoging van 1 januari dit jaar nog niet te boven. Volgens voorzitter Ramshorst van de Bovag is „bezuinigen op de overheidsuigaven beter op zijn plaats dan bezuinigen op geteis terde artikelen als tabak, alcohol en benzine. Een verdere verho ging geeft alleen maar vergroting van de problemen". Hij roept de parlementariërs op tegen de ac cijnsverhoging te stemmen. „Ik hoop dat het gezonde verstand zegeviert, anders zijn zij verant woordelijk voor de gevolgen van deze brancheverziekende maat regelen" Behalve het aanbieden van een pe titie aan de voorzitter van de vas te kamercommissie voor finan ciën bleven acties van de midden standers uit. Het actiecomité van de sigarenhandelaren ging het aanbieden van de petitie echter niet ver genoeg. „We kunnen nog maar één ding doen en dat is kei harde acties. De Amsterdamse trams hebben we al plat gekregen en desnoods leggen we Schiphol en de Coentunnel ook plat. Laat DEN HAAG (ANP) - Van 1 augus tus volgend jaar af zal in ons land geleidelijk een stelsel van kwali teitskeuring en toezicht voor bloembollen worden ingevoerd. Tot nu toe was er alleen voor een aantal bolgewassen een keuring op ziekten en een plantenziekten- kundig toezicht, uitgevoerd door de bloembollenkeuringsdienst (BKD). Die dienst gaat nu behalve op de gezondheidsaspecten ook letten op onder meer rasechthcid en zuiverheid. Volgens het ministe rie van landbouw en visserij wordt hiermee de basis gelegd voor een samenhangend kwali teitssysteem. Zowel de aan parti culieren te verkopen bollen als het plantgoed voor bollenkwe- kers zullen onder het nieuwe stel sel vallen. PAGINA 27 EINDHOVEN (GPD) - De directie van DAF-trucks in Eindhoven heeft de onder nemingsraad een „overle vingsplan" voorgelegd voor haar afdeling „Spe ciale Produkten" (SP). De ze levert al jaren miljoenen verlies op. Het door een adviesbureau opge stelde plan vraagt om een nieuwe investering van 15 miljoen gul den voor de SP-divisie. Het aan tal medewerkers op deze afdeling zou van 700 tot 560 moeten wor den teruggebracht. De DAF-directie had eerder al ge waarschuwd dat de SP-divisie met minder arbeidsplaatsen zou moeten rekenen. Reeds geruime tijd worden SP-werknemers in tern overgeplaats naar andere af delingen. Volgens districtsbestuurder Ger van Os van de Unie BLHP is het door DAF overlegde plan realis tisch en noodzakelijk om de hui dige economische problemen het hoofd te bieden. Wel heeft DAF, aldus Van Os, de vakbonden be loofd elk jaar opnieuw te zullen bekijken of er mogelijkheden zijn om het werknemersbestand te- ïug te brengen naar 700, maar dan zullen snel nieuwe orders moeten worden geboekt. T\Z Het protest tegen de aangekondigde accijnsverhogingen werd gisteren door boze middenstanders kracht bijgezet met een groot aantal spandoeken. ze maar weten dat we er zijn", al dus een woordvoerder van de si garenhandelaren KNOV-voorzitter Perquin ging dit echter te ver. „Wij proberen als organisatie de boel niet uit de klauwen te laten lopen. Door be paalde acties kunnen we mensen schaden en ik zal me ook nooit achter die acties stellen hoewel ik er wel begrip voor heb". Het ac tiecomité van de sigarenhandela ren zegde de KNOV-voorzitter toe met verdere acties te wachte- Het vertrouwen in Perquin werd echter door de sigarenhandela ren opgezegd. „Dc manier waar op u dit benadert vinden we diep treurig", aldus een woordvoerder van het actiecomité die met deze opmerking groot applaus oogst- SCHIPHOL (GPD) - Hattori, het Japanse klokken- en hor logeconcern dat Seiko en Pul sar uurwerken produceert, heeft gisteren op Schiphol- Oost zijn Europese hoofd kwartier officiéél geopend. Vanaf deze plek willen de Ja panners de Europese markt gaan veroveren met hun merk Pulsar, dat wat voordeliger in prijs is, dan hun andere merk. Hattori neemt tien procent van de totale wereldproduk- tie van horloges voor zijn re kening. Pulsar werd als merk geïntro duceerd in 1970: men heeft in middels voor het produceren van dit type vijfendertig vesti gingen binnen Japan en vijf daarbuiten, onder andere in Singapore en inHongkong* Volgens de president van Hat tori. Hideaki Moriya, worden over de gehele wereld ruim driehonderdduizend horlo ges per jaar gemaakt; daarvan komen er vijftig miljoen uit de Sowjet-Unie en vijftien milioen uit China. Hattori was het eerste concern dat met digitaalhorloges op de markt kwam. Vooral het goedkopere type - waarvan de fabrikant garandeert dat het maximaal 30 seconden per maand achterloopt - heeft zich losgemaakt van de tradi tionele verkoopkanalcn en vindt zijn weg naar het pu bliek via discounts en derge lijke bedrijven. Van bijou werd het gebruiksartikel, iets dat vooral te merken is uit het koopgedrag van de jongere generatie. Sinds begin 1979 is Hattori met Pulsar actief op de Ameri kaanse markt. Voor het vero veren van de Europese markt, waar men rekent op een niet geringe concurrentie, neemt Hattori vijfjaar de tijd. ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN SST S5:S7L. To.yo FH IS] 1M.00 ga», ta w. Ier* pond 3 9Ü 4 20 jen (ANP) - De Am- nbeurs was leeld. Een op- re dollar, ge- onveranderde ct zorgde voor de rug. Toch Olie weer een f2 op f208,20 kon iets op f 124.60. op f56,50 Phi ïstje van f 0,10 /ens en Akzo ;g onveran- el de ABN terug tot Ook Amro lag aan- resulteerde in een op f56,20. De veranderden raars noteer- waarbtf Amev f89,70. wat weerstand nch op het ni- Bij de bouwers f 0,50 liggen op fonds weer laagste punt ;pt. Op de rest de verschil-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27