Steenfabriek kan productie opvoeren Paardenbelasting?! Maneges verontwaardigd De Nagtegaal Lisse breidt spectaculair uit Voorstel Noord wijkerhouts raadslid valt niet in de smaak Hotel met 120 kamers biedt werk aan 80 extra mensen WOENSDAG 10 DECEMBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 NOORDWIJKERHOUT - "Ik vraag me af waar die man z'n verstand zit. Ik trap nog liever hon derd keer in een paarde- hoop dan één keer in een hondedrol. G. van den Berg, voorzitter van de landelijke Rij- vereniging "De Boek horst" verdedigt met deze woorden het paard tegen de aanvallen van gemeenteraadslid M Kuyper. Deze D'66-er heeft onlangs in de gemeenteraad voorgesteld om een paardenbelasting in te voeren. Zijn filosofie is dat de bezitters van honden ook moeten betalen voor de uit werpselen die hun huisdieren op de openbare weg depone ren. "Ik ga uit van het princi pe dat de vervuiler moet beta- len", verklaart Kuyper. "Waarom zou je dan op het houden van paarden geen be lasting heffen. De gemeente wilde de hondenbelasting verhogen. Daa,r zag ik hele maal geen reden toe. Honden zijn niet meer gaan vervuilen dan ze al deden". Het is geen al te smakelijk on derwerp, maar als het over paarden- en honden belasting gaat kunnen we moeilijk om de poep heen. "Paarden zijn veel grotere vervuilers dan goed gedres seerde honden", verzekert het gemeenteraadslid. "Hoe wel uitwerpselen van grase ters zoals paarden aanmerke lijk minder vies zijn dan die van de vleesetende honden, wint het paard het gemakke lijk als het om de geprodu ceerde hoeveelheid gaat". In de algemene beschouwingen heeft Kuyper hier nog aan toegevoegd dat paarden niet zoals katten en honden het moment van gehoor geven aan de roep der natuur kun nen uitstellen tot een meer ge schikt tijdstip. ^Knollen" De Noordwijkerhoutse paar- denbezitters zijn zeer veront waardigd over het voorstel van het lid van D'66. Zij ver wijzen al zijn beschuldigin gen aan het adres van het paard naar het rijk der fabe len. "Mijn haren gingen overeind staan toen ik het las", verze kert mevrouw Bakker van manege Koos Bakker. "Het blijkt wel dat die man niet veel verstand heeft van wat hij zo misprijzend "knollen" noemt. Mijn dochter is ge trouwd op het stadhuis met een stoet van dertig paarden. Toen die paarden na een paar uur weer weggingen, lag er zegge en schrijve één hoop. Paarden doen hun behoefte het liefste op stal. Plassert doen ze sowieso nooit op straat, want dat spettert te te veel. Dat houden ze op tot ze op zachte grond of op stro lo pen". "Een paard vervuilt niet" meent ook Van den Berg, die zelf vier paarden bezit. "De dieren doen hun behoefte meestal op stal. Het komt maar zelden voor dat ze op straat wat laten vallen. Als het al gebeurt, is het binnen een maand afgebroken. Paarde- mest is bovendien organische stof, die goed is voor de berm- begroeiine". Beide paardenhouders voelen er niets voor om belasting te gaan betalen over hun bezit. Ook niet als gemeenteraads lid Kuyper stelt dat als gevolg van het getrappel van de paar- devoetjes het fietspad van de Schulpweg onlangs voor 15.000 gulden moest worden opgeknapt. Dit pad wordt ge bruikt door de maneges, die met de paarden in de duinen willen draven. "De tegels van dat pad zijn hele maal weggezakt, met als ge volg dat er nu een betonnen stootrand langs moet worden aangebracht", vertelt Kuy per. "Het heffen van paarden belasting zou een kleine bij drage kunnen betekenen aan de opknapkosten van het fietspad" Concurrentie Ook dit argument wordt door zijn tegenstanders van de hand gewezen. Mevrouw Bakker stelt: "We weten ook wel dat de paarden soms schade toebrengen aan het fietspad maar dat is niet te vermijden. We kunnen niet over de weg. Dat is te gevaar lijk met al die auto's". Een andere manegehoudster voegt eraan toe dat het invoe ren van belasting oneerlijke concurrentie met zich mee zou brengen. In andere plaat die ik hier heb staan ook nog eens vijftig gulden extra be lasting moet gaan betalen, waar blijf je dan", vraagt me vrouw Bakker zich af. "Ik heb een hond waar ik belasting voor betaal, maar dat is toch heei wat anders Die heb ik voor m'n plezier" Beminnelijk Aan gemeenteraadslid Kuyper tot slot de vraag of hij soms een oude rekening met het paard te vereffenen heeft. Is hij vroeger misschien door het paard van de melkboer ge beten of heeft de pony van de buren hem de onderkant van de hoeven laten voelen? :Ik vind een paard een buiten gewoon beminnelijk en fraai dier", verzekert het raadslid. "Wel speelt mee dat ik zelf fietser ben en altijd een naar gevoel krijg als ik een paard moet passeren. Zo'n beest zal dan maar net schrikken van een passerende auto. Maar verder komt mijn voorstel om paardenbelasting in te voeren niet uit persoonlijke motie ven voort". Overigens is het nog maar de vraag of het voorstel van de D'66-er enige kans van slagen heeft. In de raad van Noord- wijkerhout is het idee om be lasting te heffen op het bezit van paarden niet juichend ontvangen. Bovendien zijn de mogelijkheden voor de ge meente om belasting te hef fen binnen landelijke wetten geregeld. In paardenbelas ting wordt hier nog niet voor- huisdier met benen en een hoofd geen kwaad hart toedraagt. Kuyper u;il dal paardenbezilters jaarlijks bedrag aan belasting gaan betalen. sen hoeven manegehouders, geen belasting te betalen. "Elk weekend komen er hier hele wagens vol paarden uit Sassenheim. Oegstgeest, Warmond, en Assendelft om in de duinen en op het strand te gaan rijden. Die helpen er net zo goed aan mee om hier dat fietspad te vertrappen, maar hoeven er geen belas ting over te betalen. Komt er hier dan een tolhek voor paar den van buiten de gemeen te?" De manegehouders zijn van me ning dat ze al ruim voldoende aan de belasting moeten af dragen. "We betalên 18% RTW over alles dat we verdie nen. Als ik over de 20 paarden HILLEGOM - Er is voorlopig geen sprake van dat er bij Van Herwaarden Kalkzandsteenfabriek in Hillegom ge dwongen ontslagen zullen vallen nadat enige tijd geleden de produktie drastisch is verminderd. De fabriek heeft de afgelopen weken de produktie zelfs weer iets opgevoerd om aan de met mondjesmaat gestegen vraag te kunnen voldoen. Van de door de arbeidsinspectie toegestane 50 procent arbeidstijdverkorting wordt de laatste weken in mindere mate gebruik gemaakt. "We hebben enkele maanden gele den arbeidstijdverkorting aange vraagd omdat het bedrijf met voorraden is blijven zitten. Dat is een gevolg van stagnatie in de bouw waardoor minder kalk- zandsteenprodukten zijn ge kocht. In elk geval willen met in gang van het nieuwe jaar weer he le weken met drie ploegendien sten gaan draaien, zij het op een lager pitje dan gebruikelijk", zegt de heer E. Bosma, chef perso neelszaken en algemene zaken van kalkzandsteenfabriek Van Herwaarden in Hillegom. waar werken. Opleving Kalkzandsteenfabriek Van Herwaarden te Hillegom: de toekomst lijkt Ook hij kan niet voorspellen wat er in 1981 gaat gebeuren. De gerin gere bouwactiviteiten hebben ge volgen vooralle kalkzandsteenla- brieken in Nederland en die heb ben, net als Van Herwaarden, hun produktie moeten inkrim pen om niet met te grote voorra den te blijven zitten. Voorshands zijn nog maar weinig lichtpuntjes te signaleren in de bouwproble- matiek. "Dat hangt in grote mate af van het beleid van de regering. Persoon lijk acht ik een opleving in de bouw in de tweede helft van het volgend jaar niet ontdenkbaar" zo vervolgt Bosma. De Hillegomse kalkzandsteenfa briek heeft als op 19 december de vergunning van de arbeidsin spectie afloopt, zo'n 12 weken korter gedraaid dan gebruikelijk. Wel werd in drieploegendiensten gewerkt, maar dan de eerste twee of drie dagen van de week. Over de eerste periode van 30 werkda gen heeft het bedrijf 15 dagen stil gelegen. De produktie is thans opgevoerd naar 3 dagen per week. Donderdag en vrijdag heeft het fabriekspersoneel vrij. met volledig behoud van salaris. Tussen Kerstmis en nieuwjaar ligt het bedrijf geheel stil. 'Wat het nieuwe jaar gaat brengen kunnen we natuurlijk niet met ze kerheid zeggen. De produktie moet in elk geval gehandhaafd blijven op het niveau van dit jaar en liefst hoger. Redden we dat niet dan zal volgend jaar opnieuw moeten worden bekeken welke maatregelen er moeten worden genomen", aldus Bosma. De vakbonden en de onderne mingsraad zijn na overleg volle dig akkoord gegaan met het kor ter werken. Op deze manier kun nen op korte termijn de proble men bij Van Herwaarden worden opgelost. Er is op dit moment geen sprake van dat er iemand gedwongen ontslagen zal worden bij het Hillegomse kalkzand- steenbedrijf, zo bevestigt J. Mes, voorzitter van de ondernemings raad en lid van de industriebond FNV. Nieuw produkt Lichtpuntje voor het Hillegomse kalkzandsteenbedrijf is mis schien wel een nieuw kalkzand- steenprodukt dat nog niet zolang geleden op de markt is gebracht. Het gaat om elementen die een voudig als complete binnenmu ren in woningen kunnen worden verwerkt. "Dat produkt is nog niet algemeen bekend Ik ver wacht dat de verkoop van deze wanden nog zal stijgen", aldus Bosma. Tweede dode na kettingbotsing HAARLEMMERMEER - Ook de duo-passagiere van de motorrij der, die afgelopen zondag bij de enorme kettingbotsing in de Haarlemmermeer verongelukte, is aan haar verwondingen overle den. Het meisje, de 19-jarige B Blom- merstein, was.woonachtig in Am sterdam. LISSE - Het café-restaurant De Nagtegaal in Lisse gaat op spectaculaire wijze uit breiden. Het plan daartoe is vanmiddag gepresteerd. Tegen het reeds bestaande pand aan de Heereweg wordt nog eens een kolos saal gebouw neergezet dat 120 kamers en negen zalen gaat bevatten. Dit bete kent werk voor bijna 80 ex tra mensen. Het totale project gaat de ei genaar Van der Velde een slordige 15 miljoen gulden kosten. Van der Velde hoopt dan nog in ja nuari met de bouw en dc verbou wing van het bestaande pand kan worden begonnen. De gemeente Lisse heeft de plannen inmiddels goedgekeurd. Ook zijn tegen de ontwerpen geen bezwaarschrif ten ingediend. In maart 1982 moet het nieuwe hotel, woi den opgeleverd. Dc nieuwbouw gaat bestaan uit een deels twee en deels drie lagen hoog gebouw. Onderdeel van die nieuwbouw vormt tevens een grote oppervlakte die eventueel door schuifwanden in negen ver schillende ruimten kan worden gedeeld. De nu bestaande entree wordt naar het nieuwe pand ver legd. Ook de keuken ondergaat een flinke uitbreiding. De 120 kamers zijn verdeeld in 90 één - en 30 tweepersoonskamers. Tevens zullen twee bruidsuites en twee kamers voor invaliden worden ingericht. Rondom het nieuwe hotel komt een ruime par keergelegenheid. Van der Velde hoopt in de toekomst die parkeer ruimte nog eens met 50 plaatsen uit te breiden als hij toestemming krijgt om de sloot achter zijn ter rein te dempen. Liefhebberij Volgens eigenaar Van der Velde is hij tot de bouw van een groot ho tel overgegaan nadat hem de mo gelijkheid werd geboden grond rondom De Nagtegaal aan te ko pen. "En het is een stukje liefheb berij. Iedere echte hotelier die de mogelijkheden heeft, had gedaan wat ik nu doe. Dit is ook niet zo maar een vak, het is een roeping". Alvorens tot nieuwbouw wordt overgegaan moet eerst de oude machinefabriek achter De Nagte gaal worden gesloopt. De kamers die uiteindelijk op deze plek wor den neergezet, zullen 80 gulden per nacht gaan kosten. "Een rede lijke prijs", aldus Van der Velde die daarbij kijkt naar vergelijkba re hotels als Sheraton in Hoofd dorp en Holiday Inn in Leiden. Om de prijs aan de in zijn ogen lage kant te houden wil Van der Velde een eerste klas hotel neerzetten waarin de "overbodige luxe ont breekt". Gezelschappen Volgens de hotelier bestaat er vol doende vraag naar een dergelijk groot hotel in de regio. Hij mikt vooral op de toeristen tijdens het bloembollenseizoen (april tot ju ni), de strandtoeristen en gezel schappen die hun vergaderingen en bijeenkomsten in een hotel willen houden. Van der Velde denkt dat het nieuwe hotel zeker rendabel zal zijn, "Met een goed stel medewerkers moet het goed gaan", meent hij. Het nieuwe bedrijf moet aan een kleine honderd mensen werk gaan verschaffen. Thans heelt liet restaurant 20 werknemers. Etablissement De Nagtegaal in Hillegom zoals het er nu uitziet. Over enige tijd staat er links-achter een tweede gebouw met hotelkamers en zalen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23