Oude raadhuis niet verkocht aan Interkruis Casa Materna actief voor rampgebied in Italië "BB blijft komende jaren nog draaien Wassenaar moet 'waakzaam zijn' met ziekenhuis voorzieningen [Le/cfee agenda Volgende kandidaat staat klaar WOENSDAG 10 DECEMBER 1 LEIDERDORP - Het oude raadhuis in Leiderdorp zal tegen alle verwachting in niet worden verkocht aan Interkruis, dat daarin zoals bekend een opleiding zou gaan vestigen voor kraamverpleegsters. Wel is er inmiddels contact met een vrij serieuze nieuwe kandidaat, een overheidsinstel ling. Welke instelling het is wil de gemeente voorlopig nog niet kwijt omdat het met Interkruis uiteindelijk ook fout is gelopen. Als reden voor de plotselinge wen ding in de al vergevorderde on derhandelingen met Interkruis wordt opgegeven dat de uitbrei dingsmogelijkheden van het ge bouw te klein zijn. Voor de wethouder van ruimtelijke ordening en openbare werken m Leiderdorp, Meerburg is deze gang van zaken onverwachts en niet te voorzien geweest. Onver wachts, temeer omdat Meerburg in de raadsvergadering van vori ge maand te kennen had gegeven dat het vrijwel zeker was dat In terkruis het oude raadhuis wél zou kopen. Nadere informatie in die tijd leerde echter al dat deze instelling he lemaal nog niet zo zeker was of ze wel of niet naar Leiderdorp zou komen. Volgens Interkruis wa ren de verwachtingen sterk over dreven. Er waren ook nog andere locaties elders in het land voor hen mogelijk. Volgens Meerburg heeft de ge meente echter beslist niet stilge zeten en heeft ze alweer een vol gende kandidaat gevonden: "Dit keer hebben we wel een tijdsli» miet ingesteld. Binnen een maand moet het rond zijn. En ZOETERWOUDE - De werkgroep "Casa Materna" is in Zoeterwou- de begonnen met een groots op gezette inzamelingsactie voor de wederopbouw van de onlangs door een hevige aardbeving ge troffen dorpen in Zuid-Italië. Vrijdag zal er een huis-aan-hui§- collecte worden gehouden en verder staat er in elke winkel een grote pot bij de kassa met het op schrift: uw wisselgeld voor de ac tie - Zoeterwoude steunt Italië. De opbrengst van deze actie moet terecht komen in het wederop- bouwfonds van de Wereldraad van Kerken. Wanneer de plannen doorgang vin den zal Zoeterwoude ook nog de adoptie van een getroffen dorp op zich nemen. De werkgroep Casa Materna wacht op de beslissing die de Wereldraad van kerken hierover in januari neemt. Zoals bekend heeft deze raad zich op geworpen als coördinator voor de internationale hulpacties. Deze organisatie heeft het wederop- bouwfonds in het leven geroepen om de hulpverlening in eigen hand te kunnen houden. Het niet getroffen weeshuis Casa Materna in Napels, waar de Zoe- terwoudse werkgroep haar naam aan ontleent, wordt momenteel als uitvalsbasis in gebruik geno men door de Wereldraad. Op het terrein liggen goederen opgesla gen die onder meer uit Denemar ken, Noorwegen en Nederland zijn aangevoerd met vrachtwa gens. De werkgroep Casa Materna beij verde zich in het verleden voor financiële hulp aan het gelijkna mige weeshuis in Napels. Bo vendien ging de groep elk jaar naar Casa Materna toe om aan de gebouwen de noodzakelijke re paraties te verrichten. Omdat het weeshuis zich inmiddels een gunstige bestaansbasis had ver worven dacht de werkgroep zich in de toekomst ook op andere hulpprojecten in Napels te kun nen storten. Dit is echter tot nu toe nog plannenmakerij geweest. Door de recente gebeurtenissen in het gebied rond Napels is het doel van de werkgroep echter nu al verschoven. Het getroffen ge bied zal de komende twee jaar centraal staan bij de acties. De Zoeterwoudse werkgroep volgt nu eerst de beleidslijn van de We reldraad van Kerken. Men pro beert zoveel mogelijk in te zame len voor het wederopbouwfonds. In het recente verleden slaagde Casa Materna er door intensieve acties altijd in grote bedragen in te zamelen voor de hulpverlening aan het Napolitaanse weeshuis. Wanneer het hoofdkwartier van de Wereldraad van Kerken in Genè- ve uiteindelijk besluit tot adoptie van dorpen over te gaan, dan zal de werkgroep het bijeengebrach te geld ook daarvoor gaan aan wenden. Bij monde van Peter Popma ver klaart Casa Materna te hopen dat dit plan werkelijkheid wordt. Men kan zien waar het geld blijft en een doelgerichte actievoering is dan mogelijk. Ook zouden dan uitwisselingen van gemeenten kunnen plaatsvinden. Het verleggen van het "werkter rein" van het weeshuis naar het getroffen gebied vindt Peter Popma niet meer dan logisch. "Je WASSENAAR - Het gemeentebestuur van Wassenaar volgt uiterst waakzaam de ontwikkelingen op het gebied van de ziekenhuisvoorzieningen in de regio. Verder zul len burgemeester en wethouders een onderzoek doen naar een plek voor een instelling voor zwaar-verzor- gingsbehoeftigen in de gemeente. Een vrouw loopt met haar schamele bezittingen over de resten van haar door de aardbeving verwoeste huisin het dorpje San Mango del Calore De enorme aardschok emd november heeft in dit deel van Itahe zo'n 180 dorpen vernield en een situatie van dood, ellende en verdriet tussen de puinhopen geschapen. Met deze conclusie sloot de raads commissie van maatschappelijke voorzieningen een gedachten- wisseling af naar aanleiding van een rapportage over de zieken huisvoorzieningen in de Haagse regio. Van hogerhand is Wasse naar ingedeeld bij de Haagse re gio waar het de behoefte-raming van ziekenhuisbedden betreft. In de praktijk van alledag geven echter ook veel Wassenaarders de voorkeur een opneming in een Leids ziekenhuis. Het betreffende rapport van de "Commissie Vroon" geeft aan, hoe er een beperking van het aan tal bedden zou kunnen worden bereikt. De commissie maat schappelijke voorzieningen heeft Op het ogenblik voorzien instellin gaat niet ergens de muren op knappen als er vijf kilometer ver derop een dorp in puin ligt". De tradiotionele stroopwafelver koop in Zoeterwoude zal deze keer nu ook zijn voor de weder opbouw var^de dorpen. Om nog meer geld bijeen te krijgen zal de werkgroep evenals vorig jaar een fietstocht Groningen-Zoeter- woude houden. Onderweg zal bij verschillende instellingen wor den aangeklopt voor financiële steun voor Italië. Vorig jaar bracht deze tocht 11.000 gulden op die toen nog waren bestemd voor het weeshuis. Ook zal er weer enkele dagen door de leden van de werkgroep in fabrieken worden gewerkt. Het staat nog niet vast of er dit jaar weer een groep naar Italië afreist. Wel duidelijk is dat men met el kaar vastbesloten is alles op alles te zetten om het benodigde geld te verkrijgen. Ook de groep die enkele jaren geleden plaats maakte voor nieuwe krachten heeft zich weer ingezet voor deze actie. wethouder Van der Klaauw (CDA) de vraag gesteld, of dat zou kunnen leiden tot een ongunsti ger voorzieningenniveau voor de Wassenaarse bevolking. In het rapport wordt onder meer ge steld, dat het huidige ziekenhuis Bronovo, aan de grens van Was senaar gelegen, zou verdwijnen. Van der Klaauw deelde mede, dat een nieuw Haags ziekenhuis op dezelfde plaats zou verrijzen, dus er hoeft geen vrees te bestaan voor lange reizen naar de andere kant van Den Haag. Visie Speelman (CDA) en Goulooze gen in Leidschendam en War mond in die behoefte, maar on voldoende. De nog lichtere ge vallen komen in aanmerking voor een huis voor zwaar-verzor- gingsbehoeftigen. Dit is weer een grotere categorie, maar de verzorging is minder ge compliceerd dan in een ver pleeghuis. Het college van B. en W. vindt dat er in Wassenaar zelf behoefte is aan een dergelijke in stelling. Vandaar dat het heeft besloten om op drie plaatsen in de gemeente een lokatie-onder- zoek te doen verrichten. Daarbij wordt gemikt op ongeveer 125 plaatsen en 4000m2 oppervlak. REGIO - Burgemeester M. Paats van Alphen aan den Rijn is benoemd tot voorzitter van de Kringraad van de Be scherming Bevolking (BB) afdeling A-kring Zuid-Hol land aHij volgt in deze functie de oud-burgemeester van Leiden, dr. A. J. Vis op. Ten tijde van calamiteiten is Paats nu de verantwoordelijke man in dit gebied voor het han delen van de BB. Burgemeester Paats is zeer waar schijnlijk de laatste voorzitter van de Kringraad in zijn huidige vorm. De BB is namelijk ge doemd te verdwijnen. Hoewel er van alle kanten met nadruk op wordt gewezen dat de BB voor lopig nog moet blijven functione ren, is het enthousiasme getem perd op het Leiderdorpse hoofd kwartier van de BB-A-Kring Zuid-Holland a. Kringraad-voor- zitter Paats over het voorlopig nog functioneren van de BB: "Wij hebben afgelopen week een cir culaire van de minister van bin nenlandse zaken gehad, dat de BB de eerstkomende jaren nog moei blijven draaien. Alles en ie dereen moet dus paraat blijven". De BB telt in totaal 45-kringen en iedere kring is gebouwd op twee pijlers: de zelfbescherming en de overheidsorganisatie. Hoofd-be- scherming bevolking van Zuid- Holland a, H.A. van Aalderen over de zelfbescherming: "In het begin van de jaren zestig is er door de overheid een foldertje verspreid met wenken voor als zich calamiteiten zouden voor doen. Dat bracht grote onrust onder de bevolking want die dachten meteen: er staat iets te gebeuren. Morgen staan de Rus sen in Katwijk of zo iets. Er is dan ook nooit meer een dergelijk fol dertje verschenen. Wel hoor ik nog wel eens van kennissen dat zij het bewuste foldertje nog in de gangkast hebben". Weet u bij voorbeeld dat er een transistor radio met reserve-batterijen in huis moet zijn en eveneens een voorraad drinkwater, voedsel, genees- en verbandmiddelen?. Het belangrijkste is echter het voorbereiden van een veilige plaats in de woning als schuil plaats. Dat zal niet gemakkelijk zijn in de moderne huizen met de vele gipsen muurtjes. Een be langrijke verbetering moet er dus komen in de vorm van openbare schuilgelegenheden. Dat het daaraan ontbreekt in deze omge ving is duidelijk. Schuilgelegenheden De minister van binnenlandse za ken wil nu dat er meer schuilge legenheden worden gebouwd. Forse subsidies zouden door de gemeenten tegemoet kunnen worden gezien van het ministerie BZ als er voorzieningen voor schuilgelegenheden worden ge troffen. De tweede pijler van de Kring is de overheidsorganisatie. Was de BB bij de oprichting bedoeld voor tijden van oorlog, later is daar aan toegevoegd de dienstverlening voor als andersoortige rampen zich voordoen; vredes-calamitei- ten. Hierbij moet men denken aan de 'dijkbewaking' als er een storm is, en aan rampen zoals droogte. Vele boeren zijn bij voorbeeld door de BB geholpen toen het land in 1976 te kampen had met langdurige droogte. De organisatie van de BB is zeer groot en telt vele eenheden, pelo tons, colonnes enzovoort. De BB- post in Leiderdorp heeft verder grote hoeveelheden materiaal opgeslagen dat varieert van 'domme krachten', brancards tot injectienaalden. Verder liggen honderden BB-pakken, helmen, laarzen en overhemden te wach ten in de schappen totdat ze ooit nodig zijn. Zuid-Holland staat klaar. Van Aalderen zegt in dit gebied zo'n 3500 man achter de hand te hebben voor als het nodig mocht zijn. Maar de BB verdwijnt. De taken die nu uitgevoerd worden door de ambtenaren van de BB moeten straks overgenomen worden door de brandweer, het Rode Kruis en het Korps Mobiele Co lonnes (wèl-militairen). De be- Inbraken golf Voorschoten VOORSCHOTEN - In Voorschoten werd vannacht weer op verschil lende plaatsen ingebroken. Uit een bakkerij aan de Treubstraat verdween 1500 gulden, uit een slagerij aan de Burgemeester Van Kempenstraat werd 55 gulden gestolen. Vermoedelijk dezelfde daders probeerden ook nog in te breken bij een melkhandelaar in de Hyacinthstraat. Die poging mislukte echter. De daders ver schaften zich toegang met behulp van valse sleutels. De politie wijst de bewoners erop voorzichtiger te zijn in deze pe riode waarin Voorschoten als het ware overspoeld wordt door golf van inbraken. Vorige week von den acht inbraken plaats. Van de zijde van de politie wordt onder meer het gebruik van een knip op de deur aangeraden. Slippartij: vier auto's botsen tegen elkaar op rijksweg OEGSTGEEST - Een viertal auto s is vanochtend met elkaar in bot sing gekomen op de rijksweg ter hoogte van Oegstgeest. Er waren geen gewonden. De materiële schade was hoog. Rond negen uur vanochtend raakte een auto op het viaduct van de rijksweg bij' Oegstgeest in de slip en kwam half op de vluchtstrook, half op de rijbaan tot stilstand. Twee achterop komende auto s wisten op tijd te stoppen maar werden tegen elkaar aangeduwd door een vrachtauto die op de laatste stilstaande auto inreed. Hietdoor schoven de auto's tegen elkaar aan. Een van de wagens is zeker total-loss. De anderen raakten zwaar beschadigd. (PvdA) vroegen zich af, of het college op dit.punt feitelijk wel een beleidsvisie heeft. Zij zouden graag een totaalbeeld hebben van zowel de Haagse als de Leidse kant van de medaille, zodat een beter oordeel mogelijk is. De wethouder zal in het regionaal/ gewestelijk overleg nadrukkelijk meedelen, dat er voor Wasse naarders in de onmiddellijke omgeving te weinig plaatsen in verpleegtehuizen zijn. Mensen die gezien hun toestand niet voor een ziekenhuisopname in aan merking komen, moesten wel om een plaats in een verpleeghuis vinden. WOENSDAG Leiden - K&O- Oude Vest 45, kinderfilm, 14.30 uur. Endegeest- commissie Endegeest, 17.30 Stadhuis - raadscommissie financiën, 20 Gebouw Archiedienst - c de gemeentelijke archiefdienst, 16 i Stadsbouwhuis - commissie migranten, dond 9.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'Umberto D'- Vittorio de Sica, 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, kursus stijldansen; dond. soos met films en informatie programma's, 15 tot 17 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Cae- ciliastraat 67, meisjes spreekuur, 16 tot scherming wordt dan aan hen overgelaten en zij moeten het dan gaan hebben van de vrijwilligers die zich voor dit werk aanbieden. "Wij moeten voorlopig door gaan tot 1 januari 1984 en dan zouden de wettelijke bepalingen klaar zijn bij binnenlandse zaken. Maar het zal mij benieuwen of er nog vrijwilligers voor dit soort werk te vinden zijn. De Nederlandse bevolking loopt wat dat betreft niet meer zo gauw warm", aldus Hoofd-BB Van Aalderen. DONDERDAG stadhuis - raadscommissie sche zaken, 21.45 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'La Terra Trema'-Visconti, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek- ur voor invaliden, 19 tot 20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30 tot 21.30 uur. Archite"kten\vinkel - Pieterskerkhof 18, vry advies, 20 tot 21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vrijd van 14 tot 16 uur, tel. 130983. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, tel. 140366, 20 tot 21.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disko van 20 tot 22.30 uur; vrijd. Caeciliastraat 18, open avond, 21 I 't Spoortje - Bernhardkade 40. spreek uur hulp en adviesbureau wao/wsw, 19 tot 20.30 uur. gemeentehuis, vergadering Zoeterwoude - gemeentehuis, begroting, APOTHEKEN Leiden - De avond-, nacht-, en Zondags dienst wordt waargenomen van vr 5 tot 12 dec door: Apotheek Reijst, Steen- straat 35, tel. 120136; Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn. 134604, tel ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma fm vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - L. Alders, Linderhofstraat 20, Noordwijk, tel. 01719-17143. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-144941 Na bezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bil vooruiibetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28864 Kwartaalabonnement f 49.55 perp post f 71,90 incassokosten Aki redactiechef: A. van Leeuwen Plv Alg. redactiechef": J M J. Post Rubriekchefs J Kroon (stad) J.P M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk ieven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn, Brussel Londen. Parijs. Washington. Cairo, Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé. M. Kool Cobetstraat 77 Leiden tel. 071-131183 Ch Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel. 071-155854 Voorschoten J Pete's 071-769935 Warmond K Prins 01711-11266 Zoeterwoude R Stevens 071-890647. Leiderdorp: F Snijders zover we kunnen zien lukt bat ook wel. Pas wanneer de defini tieve handtekening is gezet bren gen we naar buiten wie deze ge- het 'oude ouds raadhuis zal volgens de nieuwe plannen n woning moeten worden en voor een deel onderkomen v stelling. niets gezegd in de raadsvergade ring van afgelopen maandag avond. Dat zag je met Interkruis. We dachten dat het goed zat, maar er kon blijkbaar toch nog iets tussen komen" 'De overheidsinstelling als nieuwe kandidaat koopt minder gebou wen dan Interkruis zou doen. Hoofdstraat 7 en 9 houden we in eigen bezit. Misschien dat daar dan toch een groenteman in kan komen. De garage naast het oude gemeentehuis zal eventueel ge lijk met de nieuwe kandidaat kunnen worden ingevuld", aldus Volgens Meerburg zal het oude raadhuis vrijwel dezelfde functie gaan krijgen als vroeger. De bur gemeesterswoning wordt in plaats van kantoorruimte weer woning. "Het is een overheidsinstelling die er zo in kan, zonder dat ze in de toekomst veel verkeer aantrekt. Meer kan ik op dit moment niet kwijt. Daarom hebben we ook de wethouder die ook nog niet kwijt wil voor hoeveel het oude raadhuis dit keer van de hand wordt gedaan. "Maar die prijs is wel commercieel, alhoewel de marktprijzen in de onroerend- goed-sector nou ook niet zo ge weldig gunstig liggen." Tot slot voegt hij eraan toe: "Vol gende maand zullen de verhuis wagens nog echt niet voor de deur daar staan. Naast de ver bouwingen voor een nieuwe in deling zal ook de centrale ver warmingsinstallatie moeten worden vernieuwd."

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2