Problemen rond debat abortus nog onopgelost Het nieuwe Boek van de Maand neemt u mee naar660 musea. "Ongeval was niet nodig geweest" VERGELIJKING PRIJSPEIL 1EVENSMIDDE1ENBEDRIJVEN Kabinet zoekt uitweg Medewerker Arron voor eorruptierechtb ank Van der Klaauw wil ongestoord spreken fc 's Willebrands oneens met bisdomraad Toten met 10 januari f32,50. Daarna f49,50. Eis van f 1000 tegen schietende politieman WOENSDAG 10 DECEMBER 1980 VARIA PAGINA 13 (ADVERTENTIE) HARRISBURG - De eigenaar van de kerncentrale op Three Mile Is land bij Harrisburg in Amerika waarmee zich begin vorig jaar bij na een ramp voordeed, heeft de Amerikaanse Nuclear Regulato ry Commission (NRC) aanspra kelijk gesteld voor een schade van vier miljard dollar. De eigenaar stelt onder meer dat de commissie, die toezicht uitoefent op de nucleaire industrie in de Vernigde Staten, het ongeluk had kunnen voorkomen als zij de be drijfsleiding van de centrale naar behoren had ingelicht over soort gelijke incidenten die zich eerder bij andere Amerikaanse kerncen trales hadden voorgedaan maar die niet zulke ernstige gevolgen hadden. De eigenaar verwijt de commissie onder meer nalatig heid. het niet ontvangen van haar eigen voorschriften, het niet naar behoren verrichten van haar taak en nog een aantal andere zaken. Volgens de eigenaar heeft NRC verzuimd om te waarschuwen na dat zich problemen met de koe ling van andere kerncentrales hadden voorgedaan, heeft zij na gelaten een behoorlijk onderzoek in te stellen en de resultaten daar van bekend te maken en heeft zij de vergunning voor de bouw van de centrale Three Mile Island op lichtvaardige gronden afgege ven. "Het ongeluk zou niet zijn gebeurd als de NRC met de nodi ge zorgvuldigheid had gehan deld." De NRC heeft zich er tot dusver toe beperkt te bevestigen dat zij voor een deel van de schade van het ongeval in Pennsylvania aan sprakelijk is gesteld. De conclu sie van het onderzoek dat zij eer der naar de oorzaak had ingesteld luiden volgens haar officiële rap port mechanische gebreken en menselijk falen. DEN HAAG (GPD) - De problemen tussen CDA en VVD over de abor tus zijn nog steeds niet opgelost. Urenlang beraad tussen de rege ring en de fractieleiders van de twee partijen over mogelijke wij zigingen in het wetsontwerp van de regering leidde maandag nacht niet tot enige toenadering. Hierdoor konden de verantwoor delijke ministers. Ginjaar (volks gezondheid) en De Ruiter (justi tie). gisteren tot grote ontevreden heid van de Tweede Kamer, niet aan hun antwoord in tweede ter mijn beginnen. Het was de tweede keer dat dit antwoord werd uitge steld. ditmaal tot volgende week dinsdag. Regering en regeringsfracties pro beren het uiterste om het alsnog over de abortuswetgeving eens te worden. Maar enerzijds blijven er vijf CDA-kamerleden die het wetsontwerp te liberaal vinden en dreigen tegen te stemmen, an- derszijds blijft de VVD-fractie vasthouden aan wijzigingsvoor stellen. De ministers Ginjaar en De Ruiter zijn bereid voor de hervatting van het debat met wijzigingen te ko men. In welke richting die zou den moeten gaan, is echter nog onduidelijk. Elke wijziging ten voordele van de VVD (zoals ver korting van de verplichte be denktijd van vijf naar drie dagen en benadrukken van het zelfstan dige beslissingsrecht van de vrouw) zal het verzet bij met na me de vijf CDA'ers verharde- Aan de andere kant kan de regering het zich niet permitteren het wetsontwerp in de door het CDA gewenste richting (zoals verzwa ring van de rol van de arts) bij te buigen, omdat dan de VVD tegen zal zijn. De regering heeft de steun van de volledige CDA- en VVD-fracties nodig om aan een meerderheid te komen. Maandagavond en -nacht heeft langdurig overleg plaatsgevon den tussen premier Van Agt, vi ce-premier Wiegel, de ministers Ginjaar en De Ruiter en de frac tieleiders Lubbers (CDA) en Riet- (Van c correspondent) PARAMARIBO - Voor het bijzon der gerechtshof in Paramaribo zal vandaag een naaste medewer ker van ex-premier Arron, de vroegere minister van openbare werken en verkeer mr. Achmed Karamat Ali terechtstaan. Kara- mat Ali wordt in dit zogenaamde corruptieproces aangerekend de Surinaamse Surinaamse guldens schade te hebben berokkend. De aanklacht tegen Karamat All be vat drie hoofdpunten: frauduleu ze handelingen aan de vooravond van parlementsverkiezingen ten gunste van leden van zijn partij, de Nationale Partij Kombinatie (NPK); beschikbaarstelling van auto's van zijn ministerie aan de NPK voor eigen gebruik en dat van anderen aanwenden van een zeer luxueuze automobiel. kerk (VVD) en de fractiespecia listen Deetman (CDA) en Dees (VVD). Dat overleg werd pas om vier uur afgebroken zonder dat er resultaten waren geboekt. Dins dagochtend vond zelfs een bij zonder kabinetsberaad plaat- s. De beide ministers werden gisteren in de Tweede Kamer danig aan de tand gevoeld over het opnieuw uitblijven van hun antwoord. Mi nister Ginjaar sprak er zijn spijt over uit, maar zei dat het beraad binnen het kabinet nog niet is af gerond en dat de regering zorg vuldigheid in de beantwoording het belangrijkste vindt. Kritiek vanuit de oppositie dat aan deze aarzelingen partijpolitieke redenen ten grondslag liggen, wees Ginjaar af. ,.Dc noodzaak voor dit uitstel is ingegeven door zakelijke overwegingen." Gin jaar zei dat voor het kabinet nu vaststaat dat volgende week dins dag met het antwoord in tweede termijn begonnen kan worden. Het is de bedoeling dat de Twee de Kamer ook volgende week over het abortus-wetsontwerp stemt. De regering werd in het ordede- batje bijgevallen door Lubbers en Rietkerk die beiden, ondanks spijt over het uitstel, vonden dat de regering, indien deze daar om wille van de zorgvuldigheid om vraagt, dit uitstel verleend moet worden. De communist Bakker sprak van een "komedie" waardoor de abortusregeling in de belache lijkheid wordt getrokken. "De re gering gooit hiermee bovendien de hele parlementaire agenda in de war." Bakker verweet de rege ring "anti-parlementair gedrag ROME (API - Functionarissen van de Romeinse politie1 tonen een grote hoeveelheid wapens die werd gevonden in een bergplaats van vermoedelijk een neo-fascistische terro ristenorganisatie. Daarbij werden twee mannen gearres teerd. DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Klaauw zal vandaag geen re de houden tijdens het Novib- seminar over mensenrechten en ontwikkelingssamenwerking in Noordwijkerhout. Dat heeft het ministerie van buitenlandse za ken vanochtend kort na midder nacht laten weten. Van der Klaauw zou een rede houden over mensenrechten en buiten landse politiek. De organisatoren van het seminar hebben gisteren de minister, die daar om vroeg, laten weten geen garantie te kunnen geven dat hij zijn rede ongestoord kan uitspre ken. Die vraag werd gesteld naar aanleiding van de bezwaren van de organisatoren tegen het niet- verlenen door de minister van een visum aan deelnemer J. Prin- cen aan het seminar. Zo blijkt uit de mededeling van het ministc- Princen is voorzitter van het Insti tuut voor de Verdediging van de Mensenrechten in Djakarta. Om dat zijn veiligheid niet kan wor den gegarandeerd kreeg hij geen visum. Tijdens de politionele ac ties koos Princen als Nederlands militair de kant van Soekarno. Oud-militairen en veteranen ne men hem dat nog altijd zeer kwa lijk. Bij een eerder bezoek aan Nederland werd hij ook al be dreigd. Nu de organisatoren het onge stoord uitspreken van de rede niet kunnen garanderen ziet mi nister Van der Klaauw zich tot zijn spijt genoodzaakt alsnog af te zien van zijn voornemen de rede persoonlijk uit te spreken. De tekst van de rede zal wel aan de organisatoren worden uitgereikt. Directeur Theunis van de Novib toonde zich gisteravond zeer ver baasd over de afzegging door de minister. Volgens hem zou er ook geen sprake zijn van enige orde verstoring tijdens de rede van Van der Klaauw, zoals door het ministerie van buitenlandse za ken werd verondersteld. N. prijspeil medio oktober 1) bedrijf of vA%\ organisatie: v Dirk van den Broek/ Bas van der Heijden 100 101 Edah 103 100 Jac. Hermans- Prijsslag 108 Miro 109 102 Albert Heijn 116 111 Simon 116 107 Vendet 118 107 Centra 119 109 Co-op 119 112 Profimarkt 2) 119 108 J. de Boer 120 109 Fred v. d. Werff 121 111 V D 122 109 4-6 123 110 Spar 124 111 A 0 2000 126 113 Vivo 130 112 Végé 131 114 1) 100 bij goedkoopste der onderzochte bedrijven 2) niet de Zuid- Hollandse Profimarkt - te weinig gevraagde merken in het assortiment Voor verdere gegevens: Zie Consumentengids december '80 Dirk van den Broek en Bas van der Heijden delen mede: Digros en Dirkson hebben hetzelfde lage prijspeill Weigering. Kardinaal Wille brands is het niet eens met de pastorale raad van zijn bisdom (Utrecht) - waarvan hij voorzitter is -. die weigert een delegatie te sturen naar de zitting van het Landelijk Pastoraal Overleg op 17 januari. Hij meent, dat dit in strijd is met reglement van het LPO. De pastorale raad in het Utrechtse bisdom komt vrijdag weer bijeen. Aartsbisschop Willebrands heeft de raad gevraagd, het besluit in die vergadering te herzien. Hij zal zich tot dc leiding van het Lande lijk Pastoraal Overleg, dat wil zeggen: de bisschoppenconfe rentie, wenden als dc Utrechtse Beroeoen raarl hii Hot Kocliiit nrw nnnn riolo raad bij het besluit om geen dele gatie te sturen blijft. Een lande- lijk kiescollege, waarvan een bis- schop voorzitter is, zou dan de zes mensen uit het Utrechtse bisdom die aan de elegatic zijn toege voegd als "romp-delegatie" kun nen laten optreden. De delegatie van de Utrechtse pas torale raad voor het Landelijk Pastoraal Overleg heeft haar man Brouwershaven Zonnemaire; bedankt vooi Streefkerk J.J.W Mouthaar Nunspect, voor Bodegraven J Smit Hilversum, ereformccrdc Kerken Vrijgemaakt beroepen te Daarlcrveen M a. d( Niet Zuidwolde (ADVERTENTIE) Prentenkabinel der Rijksuniversiteit - Leiden. I Pijpenkamer Icon - Amsterdam mandaat aan de raad teruggege- Christelijke Gereformeerde Kerken: be ven omdat volgens haar de in breng van de delegaties door be paalde bisschoppen niet serieus wordt genomen Zij meent, dat er ^een sprake is van werkelijk overleg. De zitting van het LPO 111 1978 werd een mislukking. De Utrechtse raad wil nu de kat eerst uit de boom kijken. Als het overleg op 17 januri. dat gaat over de catechese, naar wens verloopt, zal hij bekijken of er weer een de legatie naar toe moet. Bock over Eva. De journalist en au teur Jan Derix heeft een boek ge schreven over het team van Eva den Hartog bij de vluchtelingen in Thailand. Het heet "Zolang ik leef zal ik huilen" en wordt vrij dag in Urk officieel gepresen teerd. De burgemeester van Urk. de heer A.P. Buys, zal dan het eer ste exemplaar aanbieden aan ma joor Eva den Hartog. de eerste lei der van het team van artsen en verpleegkundigen. Het boek (200 pagina's), dat talrijke gesprekken bevat met Eva zelf, Nederlandse teamleden en ande re hulpverleners, is aan haar op gedragen uit erketelijkheid voor roepenteGorinchemJ Jonkman Almelo, te Emmen A. Hilbers Mussel. Scheuring. Twee plaatselijke ge meenten van het kerkverband der "Gereformeerde Gemeenten in Nederland", te weten Veencn- daal en Rijssen, hebben zich aan hun kerk onttrokken. De oorzaak is een theologisch-dogmatische kwestie. De onttrekking gebeurde nadat de regio Oost van het kerkverband had uitgesproken, dat de beide predikanten. A. Wink en J de Groot, voor drie maanden ge schorst moesten woYden. "in de hoop dat terugkeer mocht vol gen". In Veenendaal telt deze kerk - een afsplitsing uit de jaren 60 van de "Gereformeerde Ge meenten"- 1700 zielen, in Rijssen 400 Zwitserland. De rooms-katholieke bisschoppenconferentie in Zwit serland heeft de paus uitgeno digd om volgend jaar niet alleen de internationale organisaties in Genève (waaronder de Wereld raad van Kerken) te bezoeken maar ook een pastoraal bezoek te brengen aan de Zwitserse kerk Het Groot museumboek geeft een korte schets van ieder museum in Nederland aan de hand van zo'n 1000 kleurenfoto's en collectiebeschrijvingen. Alle 660 musea staan in dit 432 pagina's dikke boek op alfabetische volgorde van vestigingsplaats. Daarmee bedoelen we niet alleen de overbekende musea, maar ook streekmusea, oudheidskamers, botanische tuinen en dierentuinen. IJ vindt in het Groot museum- boek werkelijk honderden dingen, waarvan u het bestaan niet eens vermoedde. En als u iets speciaals wilt weten kunt u dat snel opzoeken. Want er staan op alfa betische volgorde 300 onderwerpen (tref woorden) in; bovendien laat een indeling per provincie u precies zien welke musea't dichtst bij u in de buurt liggen. Verder staan natuurlijk overal openings tijden, toegangsprijzen en eventueel tele foonnummers bij. Want soms moet u voor een bezoek eerst een afspraak maken. Alle informatie is zo actueel mogelijk Joost Elffers en Mike-Schuyt stelden het boek samen.Tekst en redactie Annemiek Overbeek. Dank zij de uitgebreide research is het Groot museumboel In elk bock: 'n Museum-jaarkaart. Na betaling van een klein bedrag voor zegel 1 jaar onbeperkt toegang tot ruim 170 musea. Hoe komt u bij alle musea? Vraag naar de Museumreisgids van de N.S. zeer volledig. Een bezit voor jaren. De aanbieding is geldig van II december l/m 10 januari 1981. Echter zolang de voorraad strekt. ROTTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam heeft gisteren tegen een 24 jarige wachtmeester van de Rijkspolitie, uit Rhoon. die in augustus bij een aanhoudingspo- ging een Marokkaan doodschoot, een boete geeist van duizend gul den of vijftig dagen hechtenis De politieman hield op 1 augustus om zes uur 's ochtends bij het me trostation Rhoon samen met een jongere collega drie Marokkanen aan voor een controle van de identiteitspapieren. Van twee van hen waren die in orde. Omdat de derde te kennen gaf niets bij zich te hebben, besloten de agen- r het bureau Zo kwa i het i De Marokkaan gaf de meester plotseling een slag in de nek waarna hij het op een rennen zette. De wachtmeester zette de achtervolging in en loste al ren nende een waarschuwingsschot in de lucht Toen de Marokkaan hierop niet zijn tempo vermin derde besloot hij nogmaals te schieten. Dat schot was fataal.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13