Koudenhoorn centraal in raad van Warmond 'Binnen vijf jaar kern van beroepsmensen' Islamitische vereniging krijgt gebouwtje toch Beschouwingen over begroting 81 Motor botst tegen bus en vliegt in brand Verwarring na aangifte overval op Leids hotel Commandant Leiderdorpse brandweer neemt afscheid na 28 jaar Weidse agenda MAANDAG 8 DECEMBER 1980 WARMOND - De gemeenteraadsfracties van Warmond dat de raad van dit plan moet ho- hebben de aanbiedingsbrief van de begroting voor 1981 "y,™ t|nTei^enwoordiger met gemengde gevoelens ontvangen. Zowel Progressief van de raad in het Algemeen Be- Warmond als het CDA spraken vanmiddag hun bewonde- stuur zit. ring uit over de aanbiedingsbrief en noemden de brief Slingerland legde namens PW nog helder en duidelijk. De VVD vond hem echter "een vrij- S'scwJSShta'TolTw^nd" wel niet te lezen of te volgen verhaal." MKT£^=dde De raadsfracties gingen vanmiddag tijdens de algemene beschouwin gen over de begroting 1981 in op de verwikkelingen rond het ei land Koudenhoorn en de ver keersproblemen voor vooral de fietsers op verschillende punten in Warmond. Verder waren de be zuinigingen op het onderwijs en de bijdragen aan de Schoolbege leidingsdienst onderwerpen in de algemene beschouwingen. Het begrotingstekort en de ver hoging van de belastingen stuitte vooral op veel kritiek van de VVD. Vanavond zal het college Antenne bij diefstal gebruikt LEIDEN - Met behulp van een ge broken antenne werden er zater dagnacht truien en shirts uit twee kledingzaken op de Haarlemmer straat gestolen. Volgens de poli tie zag een getuige dat de dader de antenne door de brievenbus stak, waarna de kledingstukken, die te dicht bij de deur hingen, naar buiten werden getrokken. Winkelruiten ingeslagen LEIDEN - Een dronken Leidenaar heeft vrijdagnacht twee grote winkelruiten op de Haarlemmer straat ingeslagen. De waarde van de ene ruit bedraagt 1000 gulden. Van de andere ruit was de waarde nog niet bekend bij de politie. Auto op kop in sloot PW Progressief Warmond noemde hel tijd voor een creatief beleid. Dat betekent voor deze partij dat be paalde gemeentelijke voorzienin gen die tot dan toe als logisch werden gezien opnieuw op hun waarde worden getest en mis schien worden afgebouwd. "Dat is fundamenteel iets anders dan het handhaven van het bestaande niveau zoals u (het college van B en W, redactie) voorstelt," aldus de fractievoorzitter van PW, Slin gerland. Hij pleitte verder voor het benutten van allerlei potjes die door de Rijksoverheid ter be schikking worden gesteld voor bij voorbeeld energiebesparing. Timmermann noemde het hoofd stuk over de Ruimtelijke Orde ning in de aanbiedingsbrief erg kort. Het volgens hem belangrijk ste punt van het R.O.-bcleid, de ontwikkelingen rond de bouw plaats van woningen voor War- mondse woningzoekenden in Voorhout komt er bekaaid af in de aanbiedingsbrief. Volgens Timmermann is het niet duide lijk wat de gemeente wil gaan doen, wanneer de bouwplaats in Voorhout niet doorgaat. De Schoolbegeleidingsdienst wordt door PW als belangrijk er varen. De door het college voor gestelde bezuinigingen op onder meer de logopedische dienst wor den in dit kader echter met min der gejuich ontvangen. Voor PW gaat het te ver, wanneer veel voorzieningen ten koste van deze Begeleidingsdienst gaan. PW hecht verder groot belang aan de aanleg van een fietsbrug en een gedeelte fietspad nabij het Warmonderhek. Timmermann wilde van het college weten hoe veel woningen er inmiddels in het leegstandsregister zijn opge nomen en wat B en W met dit re gister willen gaan doen. Verder vroeg Timmermann om een in ventarisatie van de te nemen maatregelen voor de een- en •tweepersoonshuishoudenswo- ningbouw. het parkeerhalte Warmonderdam, omdat de andere plaats (Menne- weg) die genoemd wordt in ver band met een station aan de Schiphollijn het milieu teveel zou aantasten. OEGSTGEEST - Door de gladheid is in de nacht van zaterdag op Wat betreft de sociale zondag op de Haarlemmerstraat weg een auto uil de bocht gevlo gen en op de kop in de sloot be land. Toen de politie ter plekke kwam bleek de bestuurder inmiddels al naar huis te zijn gegaan. Thuis werd hij opgebeld waarna hij zorgde dat z'n wagen uit de sloot werd getakeld. .tschappelijk werk had PW vooral vragen over het plan van het Algemeen Bestuur van het Spektrum. In dit plan wordt ge vraagd om beter oVcrleg met de gemeentebesturen over de bij drage van de in Warmond werk zame werknemers volgens de Wet Sociale Werkvoorzieningen. Timmermann vindt het vreemd CDA Het CDA vond dat in verband met de slechte economische situatie het gemeentelijke beleid gericht moet zijn op in stand houden van de bestaande situatie en niet meer (zoals in voorgaande jaren) op uitbreiding van voorzienin gen. Volgens het CDA kunnen de bezuinigingen in het onderwijs ten koste gaan van de kwaliteit. De fractie van voorzitter Heijl drong dan ook aan op extra geld voor deze post. Dit geld, zo'n 4000 gulden, werd gevonden in de alt- bouw van de subsidie aan de kruisverenigingen. Het CDA op perde de mogelijkheid dit geld in de Schoolbegeleidingsdienst te stoppen, omdat zodoende ook het voortbestaan van de logope dische dienst gegarandeerd zou kunnen worden. Koudenhoorn nam veel plaats in in de beschouwingen van de groot ste raadsfractie. "Met klem willen wij u verzoeken niet alleen in 1981 aan te vangen doch ook te voltooien," zei Heijl over de bouw van de brug naar Koudenhoorn. Volgens hem krijgt de brug naar dit eiland langzamerhand "een soort Peyton Place-effect" Raadslid Van de Geest wees in dit kader nog eens op de dreiging van het recreatieschap piassen- gebied dat haar zinnen op Kou denhoorn had gezet. Volgens hem is het niet nodig te wachten op de brug, wanneer moet wor den begonnen met de inrichting van het eiland. "Mocht de brug dan nog niet klaar zijn, dan varen we desnoods wel een poosje naar de andere kant," aldus Van de Geest. Van de Geest voorspelde trouwens grote drukte op het gebied van de ruimtelijke ordening. Hij sprak de hoop uit dat het komende jaar ook het bestemmingsplan be bouwde kom kan worden afge rond. Het CDA noemde het teleurstel lend dat de bouw van woningen voor één- en tweepersoonshuis houdens in Endepoel nog niet van de grond is gekomen. Door het grote aantal vyoningzoeken- den in deze categorie vond Van Leeuwen het noodzakelijk dat de gemeente snel met maatregelen komt die de moeilijkheden in En depoel wat betreft dit punt oplos- VVD De VVD waarschuwde het college voor paniekvoetbal. Naar de me ning van de VVD moet op zijn minst de discussie over eventuele bezuinigingen op gang worden gebracht nu de meeste particulie ren en het bedrijfsleven dit ook moeten doen. De VVD be schouwt gezien de economische situatie het verhogen van de be lastingen als een uiterst redmid del en niet als een voor de hand liggende oplossing. De VVD twijfelde aan het nut van het besteden van een bedrag van 10.000 gulden aan de voorlichting over de raadsvergaderingen, ter wijl er geen geld is voor de Schoolbegeleidingsdienst. Vol gens de VVD is het begeleiden van de scholen belangrijker dan het geven van voorlichting over de raadsvergaderingen. "Naast deze overwegingen van financië le aard heeft onze fractie twijfels over het objectieve en onafhan kelijke karakter van de verslag geving van het politiek gebeuren in de raad, wanneer de verslagge ver verantwoording schuldig is aan B en W", aldus de VVD in haar beschouwingen. Ook de VVD wil haast maken met Koudenhoorn. Ondanks de moei lijkheden die de brug over de Leede naar het eiland nog zal op leveren pleit de VVD voor het toegankelijk maken van Kouden hoorn in de zomer van 1981. Ook wil deze fractie alvast een begin maken met het beplanten van het eiland. De fractie van voorzitter Bonjer zet te vanmiddag vraagtekens bij in spraak. De VVD vroeg zich af of het resultaat van de inspraak bij het bestemmingsplan Bebouwde Kom de kosten rechtvaardigt. De fractie dringt aan op het aanleg gen van een voetgangersroute naar Oegstgeest en pleit voor een halte Warmonderdam langs de Schiphollijn. Wat betreft de huisvesting drong ook de VVD vanmiddag aan op meer woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens. Direct wil de VVD geld vrijmaken voor de Schoolbegeleidings dienst door de saldi-reserve te gebruiken om de post onvoorzie ne uitgaven te verhogen. Deze laatste post op de begroting wil de fractie helemaal ten gunste van de Schoolbegeleidingsdienst laten komen. Als dit niet lukt wil de VVD de raad voorstellen het geld dat voor voorlichting is gere serveerd en het geld dat voor een subsidieproject aan de derde we reld wordt gegeven te besteden de Begeleidingsdienst. De VVD gaat nu nog akkoord met de belastingverhoging, maar over het algemeen vindt deze fractie dat er moet'worden bezuinigd. Daarom stelt zij voor een com missie in het leven te roepen die alle uitgaven en diverse inkom sten kritisch bekijkt. Het recreatiegebouw aan de Beukenschans. Aan Beukenschans in Leiderdorp LEIDERDORP - De cultureel isla mitische vereniging in Leider dorp zou toch het recreatiege bouwtje aan de Beukenschans als onderkomen moeten kunnen gebruiken. Dit is de mening van burgemeester en wethouders van Leiderdorp, die de gemeenteraad vanavond voorstellen om het ge bouwtje met ingang van 1 januari 1981 te verhuren aan deze vereni ging. Eerder werd het plan voor verhuur aan deze vereniging opgeschort omdat gebleken was dat de bui tenlanders het gebouwtje ge bruikten voor gebedsdiensten. De gemeente vond dat de vereni ging daarvoor al het groene kruis- gebouw aan de Splinterlaan had en was dan ook niet van plan het Beukenschansgebouw als extra Tw Twee gewonden in Leiderdorp LEIDERDORP-Een 21-jarige motorrijder uit Leiden moest zaterdagmid dag na een botsing met een bus op de kruising bij het Elisabethzieken- huis in Leiderdorp met een schedelbasisfractuur en zware brandwon den aan beide benen naar het AZL worden vervoerd. Zijn 17-jarige vriendin uit Hoogmade, die achterop zat, werd met "lichtere" verwon dingen naar het ziekenhuis vervoerd. Na de botsing vatte de motor vlam met als gevolg dat de kleding van de jongen en het meisje ook in brand vlogen. Een juist passerende politie agent doofde het vuur met de jas van één van de omstanders. De motor werd door de buschauffeur geblust. De politie moet de oorzaak Van het ongeluk nog vaststellen. LEIDEN - Een receptionist van Holiday Inn heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van een overval. Volgens de man was hij zaterdagnacht omstreeks kwart voor vier overvallen door twee personen, die de kas van het motel probeerden te beroven. De één had volgens receptionist een karabijn, dé ander een mes. Toen een taxi naderde, vluchtten beiden. Tot op heden is de politie er nog niet in geslaagd de identiteit van beide personen te achterhalen. Volgens de Leidse politie is er naderhand verwarring ontstaan doordat twee getuigen een geheel ander verhaal over het gebeurde vertelden. "gebedsruimte" beschikbaar te stellen. Daarom trokken B en W een verhuurvoorstel in de juni- vergadering van dit jaar terug en de islamitische vereniging zou verder de toegang tot hel Beu- kenschansonderkomen worden ontzegd, zo gauw andere vereni gingen zich zouden melden. plaatselijke clubs melden zich onlangs aan, de Leiderdorp- se Reddingsbrigade en de nieuw opgerichte vereniging van 27- MC-ers. De gemeente liet toen de islamitische vereniging weten dat zij terstond het gebouw moes ten verlaten. Vertegenwoordi gers van deze vereniging maak ten de gemeente echter duidelijk dat het gebouw Beukenschans niet als gebedsruimte wordt ge bruikt, maar dat er koranlessen worden gegeven aan zo'n 150 kin deren. Deze lessen worden elke middag en op zaterdag en zondag gegeven. Daarnaast wordt een ruimte in het gebouw gebruikt als administratieplek. De bedoelde koranlessen kunnen niet in het groene kruisgebouw aan de Splinterlaan worden gege ven, omdat de ruimte die zich achter de gebedsruimte bevindt zich niet daarvoor leent. Wanneer de kinderen deze kamer willen betreden moeten zij zich van hun schoeisel ontdoen en zich op de gebruikelijke wijze rei nigen. Volgens de vertegenwoor digers van de islamitische vereni ging is dit ondoenlijk. B en W zijn nu van mening dat het gebouw voor de koranlessen toch verder kan worden gebruikt. Tij dens de ochtend- en avonduren komt het voor andere gebruikers beschikbaar. LEIDERDORP - "Waarschijnlijk heeft ook Leiderdorp binnen vijf jaar een kern van beroepsbrand- wecrmanncn. We werken nu nog met vrijwilligers, maar onder meer door de goede opleidingen, is er belangstelling genoeg voor het brandweerwerk". Deze toekomstverwachting wordt uitgesproken door de heer Van Vliet, directeur gemeentewerken van Leiderdorp en bovendien al 28 jaar commandant van het plaatselijke brandweerkorps. De ze laatste functie zal hij, wegens het bereiken van de zestigjarige leeftijd, moeten laten schieten. "Ik ben op een mooie leeftijd geko men om het brandweerkorps te verlaten", zegt hij zelf. "Met mijn vertrek is er weer wat doorstro ming mogelijk en ach, op een be paalde leeftijd ben je niet meer zo snel. Je reactievermogen wordt met de jaren wat minder". Wanneer de receptie ter gelegen heid van zijn afscheid plaats heeft, wil Van Vliet niet prijsge ven. Hij is bang dat de een of an dere grappenmaker de feestvier ders op een vals alarm zal vergas ten. Geen ongegronde angst, want het is wel vaker voorgeko men dat een gezellig avondje van brandweermannen onder elkaar werd verstoord door een alarm. "Je moet als brandweerman con stant rekening houden met de mogelijkheid dat je plotseling wordt opgeroepen. Het alarmo- proepapparaat ligt altijd naast het bed, wantje moet ten alle tij de beschikbaar zijn. Dat betekent ook dat je bijvoorbeeld altijd je vakanties moet aanpassen aan het brandweerwerk". Er zal voor Van Vliet dus een stuk rustiger tijd aanbreken. Hij kan zich nu geheel gaan toeleggen op zijn functie als directeur gemeen tewerken. Hebben de twee func ties zich altijd goed laten combi neren? Van Vliet: "Dat is uitste kend gegaan. Als directeur ge meentewerken weet je zoveel dingen die ten goede kunnen ko men aan de brandweer. Om maar eens wat te noemen: je kent de plaatselijke situatie beter; je hebt meer contacten met bouw- en wo ningtoezicht op de brandpreven tie, en je bent altijd aanwezig bij gemeentelijke vergaderingen. Dan kan je ervoor zorgen dat het korps goed materieel krijgt". Niet zonder trots in zij n stem vertelt de Leiderdorpse brandweercom mandant dat hij al die jaren met een heel goed team heelt mogen samenwerken, en dat hij veel goeds achterlaat bij zijn vertrek. "We hebben een grote vakbe kwaamheid binnen het korps, een modern gebouw, een gezelli ge kantine en zeer goed mate rieel. Het belangrijkste is echter misschien wel de goede verhou ding onderling. Want als brandweerman moet je veel hebben voor je collega's. Wanneer je met zijn tweeën een brandend huis betreedt, moet je er ook weer met zijn tweeën uit komen. Je mag je maat, hoe dan ook, niet zomaar in de steek laten. Dat is een onderdeel, een zeer we zenlijk onderdeel zelfs, van de brandweeroplcidingen. Er moet een goede geest zijn binnen het korps, en die is er". Natuurlijk is Van Vliet in de loop der jaren ook geconfronteerd met de minder leuke kant van de dienstverlening. Onvermijdelijk is de vraag welke gebeurtenis de meeste indruk op hem maakte: "Dat was wel de brand bij Sik- kens, die was werkelijk onvoor stelbaar. Het was een rampsitua tie; terwijl wij blusten stonden achter ons de ambulances klaar om ons indien nodig af te voeren. In Leiderdorp heb ik nooit zulke spectaculaire dingen meege maakt, al kan ik me de brand in de boerderij aan de Zijldijk nog goed herinneren. Die heeft maar liefst drie dagen lang gewoed. De meeste brandjes in Leiderdorp zijn echter geluk kig niet zo groot. Ik denk dat dat vooral te danken is aan de brand preventie, waar we tegenwoordig veel aandacht aan besteden". MAANDAG Leiden - Kijkhuis -» Vrouwenkerk- koorstraat 17, film van Stanley Ku brick met Peter Sellers, 20 en 22.15 Middelweg 28 - Spiritisch Genoot schap Leiden, vervolg van een serie inleidingen over Reïncarnatie door F ten Veen uit Hilversum. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 uur. Koffieshop Leids Volkshuis - Haar lemmerstraat 73b, Werklozen Belan gen Vereniging, voor advies dins van 10 tot 12 uur. Kantine NEM - ingang 5 Meilaan, ruil en veilingavond van 'De Postzegel- vrienden', 20 uur. 't Bruggehoofa - Steenschuur 11, amateurfotografie, 20 uur. Warmond - gemeentehuis, begroting, 15 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, raad, 20 APOTHEKEN Lelden - De avond-, nacht-, en Zondags dienst wordt waargenomen van vr 5 tot 12 dec door: Apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 120136; Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Lelden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoudc Rd. - Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Warmond - L. Alders, Linderhofstraat 20, Noordwyk, tel. 01719-17143. lEIDSCH £L dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-144941 Nabexorglng van 11.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-11.00 uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement 146.30 per post I 66.40 overschrijving geen incassokosten Adjunct-hoofdredacteur: R D Paauw AJq redactiechef: A.'van Leeuwen P'hr. Aig redactiechef: J M. J. Post Rubriekchefs: J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeen schappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219 Privé. M Kool Cobetstraat 77 Leiden, tel. 071-131183. Ch Lennartz. Marsdijk 33a. Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoorduk Tel 071-121481 Oegstgeest: H. Sonders. 071-155854 Voorschoten J. Peters 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-11266 Zoeterwoudn R. Stevens 071-890847 Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2