LEIDSCH DAGBLAD Rusland klaar voor inval I G. in President Eanes Portugal herkozen •>r> Wolspinnerij Ede NV sluit Caravan vandaag Flauwe grap met pop YS: "Interventie in Polen heeft ernstige gevolgen Kettingbotsing bij Schiphol JT SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis MAANDAG 8 DECEMBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36341 Directeur G Koopman Hooldredacieur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wirte Smgef 1 2311 BG Le«den iocx tel nrs l*e coto'on Surprise gebruikt voor "ongeluk" (Van een onzer verslaggevers) Met behulp van een van het sinterklaasfeest overgehouden suprisepop is vanochtend in Rijnsburg een wat smakeloze grap uitgehaald. De rijkspolitie in Rijnsburg kreeg rond tien voor acht diverse telefoontjes binnen over een aanrijding in de Collegiantenstraat. waarbij een kind gewond of zelfs gedood zou zijn. Toen de politie zich met spoed naar de plaats van het ongeluk haastte, bleek zij het slachtoffer van een verlate "surprise". Een man had de pop in het schemerdonker half onder een auto geschoven. Vervolgens belde hij in gespeelde paniek aan bij een aantal omwonen den met de mededeling dat er een ernstig ongeluk was gebeurd. Dezen konden niet goed zien wat er aan de hand was en belden de politie en een arts. De grappenmaker is nog niet achterhaald. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De politie hield gister avond twee Leidenaars aan die naar aanleiding van de wedstrijd Feyenoord-Ajax flink hadden huisgehouden in de Sylwinclub in de Breestraat. Omstreeks negen uur gisteravond kwamen de twee fervente Feye- noordsupporters de club binnen om de winst van de Rotterdamse vereniging op het Amsterdamse Ajax te vieren. Alras bleken de heren niet goed overweg te kun nen met de Amsterdamse por tiers. Na verloop van tijd ontstond er dan ook onenigheid naar aanleiding van de wat stroeve discussie. De jongste van het Leidse duo stond Supporters slaags met portier in Leidse club binnen de kortste mogelijke tijd op straat en de oudste werd vast gehouden door de portiers. De 'buitenstaander' liet het hier evenwel niet bij zitten. Om zijn vriend te 'bevrijden' besloot hij de ruiten van de club in te gooien. Omdat deze handeling zonder re sultaat bleef nam hij zijn toe vlucht even later tot een wat dras tischer methode. Om de oudere supporter te ontzet ten manoeuvreerde hij zijn auto voor de club en reed vervolgens vol gas naar binnen. Eenmaal binnen bleek de jeugdige Leidc- naar zijn portier niet meer open te kunnen krijgen, omdat slechts enkele centimeters speelruimte hem restten, Uit pure nood moest hij z'n eigen voorruit inslaan. Bui ten gekomen stond de inmiddels gearriveerde politie hem al op te wachten. Ontslag voor 46 man (Van een verslaggevers) LEIDEN - De directie van de Wol spinnerij Ede NV wil zo spoedig mogelijk de poorten van haar Leidse vestiging aan de Kanaal- weg sluiten. De afname van de afzet in de maanden oktober en november maakt "dit trieste be sluit noodzakelijk", aldus direc teur S. Lootsma vanochtend te gen het personeel. Bij de sluiting die directeur Loots ma voor ogen staat, komen alle 46 werknemers op straat te slaan. De industriebond FNV verwacht protestacties van de werkne mers. Bij een eerdere reorganisa tie afgelopen zomer hebben de werknemers twee keer het werk neergelegd. De Wolspinnerij Ede maakt tapijt garens voor tapijtfabrieken in West-Europa. Directeur Loots ma legt een direct verband tussen de afname van de afzet van tapijt garens en het instorten van de bouw. Het verhuizen van Leidse werkne mers naar de vestigingen van de Wolspinnerij Ede in Vlijmen en in Ede acht directeur Lootsma bij voorbaat uitgesloten. In Ede zijn onlangs nog zeven mensen ont slagen. Lootsma wenst slechts met vak bonden en werknemers te praten over de snelheid waarin de slui ting in haar werk gaal. Wat direc teur Lootsma betreft gaat de Minder koud tuur van plus een graad aan de kus min 6 graden in het binnenland. Middagteinperatuur om het vriespunt, maar aan de kust omstreeks 5 graden. Matige, bij de wadden vrij krachtige i 11.15 uur) Zon op: 8.3 9.54 uur; 01 Hoogwater Leidse vestiging zo snel mogelijk dicht: voorjaar '81. Met de sluiting van de Leidse vesti ging van de Wolspinnerij Ede zou definitief het doek vallen over de eens zo vermaarde Leidse tex tielindustrie. Na het verdwijnen van Krantz, Zaalberg. Van Wijk en Heringa, Clos en Leembrug gen, en de aanstaande verhuizing van de Leidsche Wolspinnerij Neveda is de Wolspinnerij Ede nog de enige textielfabriek van betekenis in Leiden. Kledingfabriek Union bezet GRONINGEN (ANP) - De he renkledingfabriek Union in Gro ningen is vanochtend rond negen uur bezet door nagenoeg het ee- hele personeel (ongeveer 155 man). Het bedrijf werd vrijdag failliet verklaard. De werknemers zijn het niet eens met de sluiting, die zij een 'ab surditeit' noemen. De bezetters eisen dat minister Van Aardenne alsnog de donderdag in de Twee de Kamer aangenomen motie uitvoert, die pleit voor het be houd van een gezonde Groninger confectie-industrie. Vanochtend werd met behulp van lopers het inmiddels gesloten bedrijf aan de Oosterhamrikkade in Groningen weer geopend door de actievoerders. Het bedrijf werd als actiecentrum ingericht. Union is volgens de actievoerders de afgelopen jaren in staat ge weest haar marktaandeel te ver groten, hetgeen wordt aange toond met de orderportefeuille. Zelfs nu nog zijn er orders voor drie tot vier maanden produktie. De problemen zijn niet de proble men van een verouderd bedrijf maar meer het gevolg van de om schakeling en modernisering die het bedrijf heeft ondergaan, zeg gen de bezetters. (Van één c :rslaggevers) HOOFDDORP - Door plotse linge gladheid en mist is gis termiddag bij Schiphol een grote kettingbotsing ontslaan waarbij één man. de 20-jarige motorrijder T. Blommesteijn uit Amsterdam, om het leven is gekomen. Zestien mensen werden vrij ernstig gewond. Het totale aantal voertuigen dat bij de botsing was betrok ken, is volgens de Hoofddorp- se politie waarschijnlijk het dubbele van de 35 auto's die zwaar beschadigd moesten worden weggesleept, evenals de motor van de overleden De eerste botsing deed zich voor om tien over drie op de zuidelijke route van rijksweg A-4 tussen Schiphol en de al- slag naar Hoofddorp. In zeer korte tijd vloog door de glad heid en de mist een reeks an dere voertuigen op elkaar. De ravage was zo groot dat de po litie genoodzaakt was de weg tot tegen half zeven af te slui ten. In het nabijgelegen Sheraton- hotel kregen veel lichtgewon den eerste hulp van een arts, die door de bedrijfsleiding naar Sheraton was gehaald. Andere gewonden werden af- gevoerd naar het VU- ziekenhuis in Amsterdam, het Elisabeth Gasthuis in Haarlem en het Diaconessen- huis in Heemstede. PROFITEER ERVAN!! Uw vooroeel - uitsluitend kersvers - de beste kwaliteit - natuurlijk de laagste prijs Verkoop iedere dinsdagmorgen vanaf 9.00 tot 13.00 uur in de Groenoordhallen. Een greep uil ons assortiment met vaste lage prijzen. KUIKENPOTEN per 5 kg 25,- normale winkelprijs 37,50 KUIKENFILET per kg 13,- normale winkelprijs 19 - Soeppakket per kg 3,- Normale winkelprijs 6.- Deze week extra voordelig KUIKEN DRUM-STICKS naturel of heerlijk gekruid per kg 7,- P. GroeneveldenZn Tel 010-657539 WASHINGTON (Reuter, UPI) - "De Sowjet- Unie schijnt de voorbereidingsn voor een mo gelijke inval in Polen te hebben voltooid" Dat heeft de Amerikaanse regering gisteren meege deeld. op de verklaring van het Witte Huis. De regering herhaalt haar waar schuwing dat een Russische mili taire interventie m Polen zware Eerdere berichten uit Washington consequenties zal hebben verhouding tussen de VS en de Sow jet-Unie. President Carter heeft gistermor gen gesproken met de commissie "voor crisisbestrijding" die on der voorzitterschap staat van veiligheidsadviseur Zbiniew Brzezinski. Later sprak Carter nog met de nationale veiligheids raad. De verklaring van Washington was de eerste sinds de topontmoeting in Moskou afgelopen week van leiders uit alle Oostbloklanden. Na afloop van die ontmoeting werd een verklaring uitgegeven die de Poolse autoriteiten een adempauze lijkt te geven om problemen in het land. en vooral de arbeidsonrust en de proble men ron 1 de vrije vakbonden, de baas te worden. Het Russische ministerie van bui tenlands zaken was gisteravond niet bereikbaar voor commentaar Kamerlid: 41 miljoen hulp aan Jamaica verdwenen DEN HAAG tGPD) - Minister De Koning (ontwikkelingssamen werking) moet uitleggen waar een bedrag van 41 miljoen gul den. dat Nederland aan het Carai- bische eiland Jamaica heeft over gemaakt, is gebleven. Volgens het Tweede-Kamerlid Enka Ver kerk-Terpstra (VVD) is het vrij wel zeker dat het geld is verdwe nen. Zij beroept zich daarbij op eoede bronnen". Vanmiddag nog zou zij minister De Koning schriftelijke vragen stellen over dit onderwerp. Een woordvoer der van het ministerie van ont wikkelingssamenwerking wilde vanmorgen niet bevestigen dat het geld kwijt is. Medio dit jaar werd door Nederland 49 miljoen gulden overgemaakt naar Jamaica, om een deel van de financiële nood op dit vrijwel bankroete eiland te lenigen. Voor de besteding van dit geld moest per project toestemming worden gevraagd aan Nederland. Me vrouw Verkerk zegt te beschik ken over informatie waaruit blijkt dat goedkeuring is ver leend voor de besteding van slechts 8 miljoen gulden. Zij heeft gehoord dat de resterende 41 miljoen gulden zoek zijn. Daarom vraagt het kamerlid minister De Koning om opening van zaken. Zij wil onder meer weten op wel ke rekening het geld is gestort en wat er, volgens De Koning, nog over is van het deposito. AMSTERDAM 6tm14dec. hoging van de Russi sche militaire activiteit en waak zaamheid aan de Poolse grens zijn steeds door Russische func tionarissen van de hand gewezen. Leoh Walesa, de leider van de onaf hankelijke vakbond "Solidari teit", nep zaterdag opnieuw op tot "kalmte en rust" Minister Zimbabwe vrijgesproken SALISBURY (AP) - De Zimbabwe- se minister van arbeid. Edgar Te- kere. is vanochtend door een rechtbank in Salisbury vrijge sproken van een aanklacht we gens moord op een blanke boer Tekere stond samen met zeven van zijn lijfwachten terecht voor een in augustus j.l. gepleegde moord op Gerald Adams (68) en een poging tot moord op vijf zwarte soldaten op een boerderij nabij de hoofdstad. Een van de lijfwachten bekende de blanke boer te hebben doodge schoten, maar dit zou ge rechtvaardigd zijn doordc wet op de bestrijding van het terrorisme. Deze wet werd ingesteld tijdens dc guerrilla in de voormalige Britse kolonie Rhodesië (nu Zim babwe). Wim Jansen is tijdens de voorbereiding op het duel Feyenoord-Ajax getroffen door een ijshal die in blinde haat naar hem is geworpen door een fanaat. I)e vroegere 'mister Feyenoord' ligt in het trainingspak van Ajax ker mend op de grond, terwijl trainer Leo Beenhakker woedend naar de tribune blikt (zie foto). Jansen zou met een gezwollen linke roog, wel aan het duel begin nen, maar moest al na acht tien minuten afhaken. Hij kon weinig meer zien door het geraakte oog en ging naar het ziekenhuis. Daar werd een beschadiging aan het hoornvlies ontdekt. Na het vertrek van Jansen knapte er iets bij Ajax, dat nadien door de veel beter voetballende Rotterdam mers naar een 4-2 nederlaag werd gespeeld. Zo kreeg de ijshal een sneeuwbal-effect, al ging het natuurlijk veel te ver om de uitslag geheel te rug te voeren naar het inci dent. Daarvoor voetbalde Feyenoord gewoon te goed. De Rotterdammers toonden eindelijk weer eens karak ter, zoals de teruggekeerde coach Vaclav Jezek kon con stateren. De voctbalama- teurs kwamen niet in actie voor de competitie. Wel de basketballers van P/Leiden. Aan de vooravond van het belangrijke Europa Cupduel tegen Varese verloren zij verassend van Stars: 89-87. Coach Han Wallaart was woedend: "We speelden op amateurniveau". Bettine Vriesekoop zorgde tijdens de open Franse tafeltennis kampioenschappen voor een verassing. Zij versloeg de Chinese Chang Deying, de nummer drie van de wereld, in de kwartfinales. In de hal ve eindstrijd struikelde zij echter over de Noordkore- aanse Pak Jung Sun. PAGINA 9 t/m 14 Humanistisch Verbond weert filmpje op tv PAGINA 5 Gevaarlijk afval op 300 bel ten in heel Nederland PAGINA 6 in Suriname Samenwerking Slavenburg met Credit Lyonnais niet in alle opzichten plezierig. PAGINA 17 LISSABON - De Portugese presi dent Eanes heeft al bij de eerste ronde van de verkiezingen de ab solute meerderheid van de stem men behaald. Het nationaal ver kiezingscentrum in Lissabon heeft dat vannacht meegedeeld Eanes gaat daarmee zijn tweede ambtstermijn in als president van de Portugese republiek. Reeds nadat ruim de helft van de Stemmen was geteld, kon het verkiezingscentrum meedelen dat Eanes was herkozen als pre sident. Eanes had toen 57,2 pro cent van de stemmen. Soares Carneiro slechts 39,6. De overige kandidaten kwamen tesamen niet verder dan 3.2 procent. In zijn verkiezingshoofdkwartier in Lissabon zei Eanes vannacht zijn overwinning te accepteren. Behalve de stemmen van de socia listen cn de communisten, die trouw de aanwijzing van hun par tijleiding opvolgden, kreeg Ea nes ook heel wat stemmen uit hot kamp van de rechtse Democrati sche Alliantie. In alle districten van het land vertoonde zich deze tendens. De rechtse kandidaat Soares Carneiro won minder stemmen dan de Democratische Alliantie bij de parlementsver kiezingen van 5 oktober, terwijl Eanes meer stemmen kreeg dan de FRS (socialistische front) en APU (communistisch front) te De emotionele sfeer rond de dood van Sa Carneiro, voorzitter van de sociaal-democratische partij en de charismatische leider van de Democratische Alliantie, heeft het kiezerspubliek niet beïnvloed in het voordeel van Soares Car neiro. De Democratische Alliantie noem de Eanes tijdens verkiezings campagne een communist en een verrader van het vaderland en voorspelde bij de herverkiezing van Eanes een complete chaos in Portugal. Vandaag komt het Portugese kabi net bijeen om de situatie te be spreken. Op deze vergadering zal beslist worden of een nieuwe re- gering moot worden gevormd of dat dc huidige regering aanblijf!, met een aantal wijzigingen om de twee overleden ministers te ver vangen. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Will u mij nu meteen noleren als abonnee Naam Adres Woonplaats Gironr Svp bon ingevuld m een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 7300 VB Leiden en de I 'ani komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1