Begin wijst burgemeesters uit Gevaar oorlog Syrië- Jordanië lijkt geweken Mozambique: "Ze zijn zichzelf voorbij gehold Italiaanse politie pakt 26 terroristen Na advies van veiligheidscommissie: PORTUGESE PREMIER VANMIDDAG BEGRAVEN Ga naar Engeland via Hoek van Holland-Harwich hoek van holland harwich "Billenlezer" overleden ZATERDAG 6 DECEMBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 ROME - De gevolgen van de aardbeving van 23 november, de debatten en polemieken over de hulpverlening en de hulpverlening zelf hebben ook in Italië de aandacht enigszins afgeleid van de grootscheepse anti-terroristenactie van de af gelopen dagen. In acht ver schillende steden, van Genua tot Taranto, werden 26 perso nen gearresteerd, negen schuil plaatsen ontdekt en wapenar senalen ontmanteld (zie foto) waar springstoffen, pistolen, mitrailleurs, handgranaten en zelfs een bazooka waren opge slagen. Volgens de politie van Bergamo, die de actie organiseerde, is de gevaarlijke terreurorganisatie ..Prima Linea" (voorste linie) vermoedelijk grotendeels op gerold. Onder de gearresteer den bevinden zich twee lang gezochte topfiguren van de or ganisatie. Susanna Ronconi en Roberto Rosso. Rosso wordt beschouwd als de comman dant en ideoloog van de groep. Zoals bij.vorige gelegenheden is ook dit succes te danken aan een berouwvolle" terrorist (zoals men hier degenen aan duidt die in ruil voor strafver- korting besluiten met de justi tie mee te werken), de 24-jarige Michele Viscardi. Hij raakte ge wond bij een schietpartij na een bankoverval in Viterbo, waar bij twee carabinieri werden ge dood. Op 14 oktober werd hij gearresteerd in een sjiek res taurant van Sorrento. Viscardi had zich verraden door zijn interlokale telefoontjes naar een terroristische vriendin in Bergamo, die samen met hem werd gepakt. Na anderhal ve maand in de gevangenis bleek hij bereid de politie aan wijzingen te geven. Afgelopen dinsdag ondernam hij in een gepantserde politieauto een reis van 4400 km, die door heel Italië voerde, om de hem be kende schuilplaatsen aan te wijzen. De politie verklaarde: „Viscardi heef een uitsluitend visueel geheugen en herinnert zich de plaatsen alleen wanneer hij ze ziet". De tocht voerde dwars door het aarbevingsgebied, en overal waar Viscardi liet stoppen om schuiladressen en wapenarse nalen (zoals een grot in de di recte omgeving van Napels) aan te wijzen, werden in de vol gende dagen terroristen opge pikt. De meeste gearresteerden verklaarden zich „politieke ge vangenen" en weigerden zelfs hun identiteit prijs te geven. Een enkele werkte wel mee en wees op zijn beurt andere schuilplaatsen aan. 'Zo kwam de politie via een van de gearresteerden in een buiten wijk van Rome op het spoor van een nieuw schuiladres in i Ostia, de kustplaats op 30 km van de hoofdstad. Hier kon na een kort vuurgevecht de licht gewonde Roberto Rosso wor den gearresteerd, samen met vijf geestverwanten, die in ver gadering bijeen waren. In Flo rence raakte Viscardi het spoor enige tijd bijster, tot hij na de zoveelste rit door de volkswijk van San Frediano plotseling het huis ontdekte waar Susan na Ronconi, de vriendin van de al eerder gearresteerde terroris tenleider Corrado Alunni. haar hoofdkwartier had opgeslage- Behalve de arrestaties en de wa penvondsten kon de politie in alle ontdekte schuilplaatsen ook uitgebreide documentatie in beslag nemen. Deze had zo wel betrekking op reeds ge pleegde aanslagen als op plan nen voor nog te plegen moor den en overvallen. Ook werden grote sommen geld in beslag genomen( waaronder 5 miljoen pesetas, de opbrengst -van een bankoverval in Spanje. Naast een aantal notoire terroris ten, waarnaar de politie allang op zoek was, werden ook vol slagen onbekenden ingere kend. Zij waren door Viscardi of door pas gearresteerden aan gewezen als medeplichtigen aan de terroristische organisa tie. Onder hen bevonden zich een lerares Chinees aan het Oosters Instituut van de Uni versiteit van Napels en een Ro meins acteur, die na de premiè re van „Een dag bij de Follies" in Genua geboeid werd afge voerd. BEIROET - Het gevaar op een mili tair treffen of zelfs een oorlog tus sen de Arabische buurlanden Sy rië en Jordanië schijnt geweken te zijn. Dit blijkt uit de aankondi ging van de Saoedische bemidde laar in het conflict, Emir Abdul lah Ben Abdel Aziz, dat president Assad beloofd heeft de Syrische troepen aan de grens met Jorda nië geleidelijk aan te verminde ren. Dit nieuws staat op de voor pagina van de meeste kranten in Beiroet, ook in de pro-Syrische Ash Sharq, en de conclusie is dat een Syrisch-Jordaanse militaire confrontatie nu wel uitgesloten mag worden, maar dat de crisis tussen Damascus en Amman nog niet voorbij is. De Syrische minister van voorlich ting Ahmed Iskander Ahmed gaf een indirecte bevestiging van het succes van de Saoedische bemid deling door te verklaren dat Syrië nu „haar doelen had bereikt" en dat „Jordanië een lesje had ge leerd van de recente gebeurtenis- sen". Maar in Amman toont men zich nogal sceptisch over een mo gelijke Syrische terugtrekking van troepen uit het grensgebied met Jordanië: „We zijn pas over tuigd van Syrië's goede bedoelin gen wanneer wc de laatste Syri sche soldaat bij de grens zien ver dwijnen", aldus de Jordaanse mi nister van informatie Adnan Abu Audeh. De afgelopen 10 dagen had Syrië 250.000 man troepen en 1100 tanks samengetrokken aan de grens met Jordanië, na koning Hoessein ervan beschuldigd te bobben anti-Svrische subversie ve groepen (de zgn. moslimbroe derschap) onderdak te bieden en de plaats te willen innemen van de PLO als vertegenwoordiger van de Palestijnen bij eventuele vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten. Aanvankelijk ei ste Syrië dat Jordanië de steun aan de moslimbroederschap en vertegenwoordiging van de Pale stijnen zou opgeven, maar de ei sen van Damascus werden door Amman afgewezen met het argu ment dat Jordanië nooit onder dak had verleend aan de anti- Syrische tak van de moslimbroe derschap, en dat koning Hoes sein zich nog steeds gebonden-, acht door de resoluties van de Arabische topconferenties van Rabat. Bagdad. Tunis en Amman waarbij de PLO als „enige wetti ge vertegenwoordiger van het Pa lestijnse volk" werd erkend. Met de Saoedische bemiddeling is de kans op een Syrisch- Jordaanse oorlog ongetwijfeld aanmerkelijk afgenomen. Het Sa oedische succes kan evenwel te niet gedaan worden door Libi sche druk op Syrië. De Libische minister van buitenlandse zaken Turaiki was afgelopen dagen, in Damascus ter voorbereiding Van een topontmoeting tussen presi dent Assad en de Libische leider Gadaffi. die binnen 10 dagen in Tripoli gehouden zal moeten worden. In september gingen Sy rië en Libië een unie aan. maar daar is in de praktijk nog weinig van terecht gekomen. Aangenomen wordt nu dat Gadaffi Syne wil aanzetten tot blijvende druk op Jordanië. De Libiers zijn namelijk helemaal niet gelukkig met de Saoedische bemiddeling in het Syrisch-Jordaans conflict. Gadaffi moet immers met lede ogen aanzien dat zijn bondgenoot Assad eerder bereid is naar de Sa- oedies te luisteren dan naar hem. Dat zit de Libische leider dwars, omdat Sao_edi-Arabië vorige maand de diplomatieke betrek kingen met Libië verbrak uit pro test tegen Gadaffi's kritiek op de levering door Amerika van vier vliegende radarstations ter bevei liging van het oostelijke gedeelte van het Saoedische luchtruim het (Van onze correspondent) JERUZALEM - Premier Begin van Israël heeft besloten het uitwijzings bevel tegen de twee Palestijnse burgemeesters van Hebron en Chal choul uit te voeren. Begin nam dit besluit nadat hij op aanraden Israëlisch hooggerechtshof de zaak opnieuw had voorgelegd aan de ministeriële commissie voor veiligheidszaken die gisteren speciaal hier voor bijeenkwam. Tijdens die zitting motiveerden de militaire autoriteiten opnieuw hun besluit de twee burgemees ters Kawasme en Milchem uit te wijzen op grond van veiligheids overwegingen. De uitwijzing zelf vond gistermiddag nog plaats en de twee werden naar Zuid- Libanon overgebracht, waar zij de nacht hebben moeten door brengen omdat de Unifil 's nachts de wegen naar het Noorden af sluit. De twee burgemeesters werden in mei dit jaar door de militaire au toriteiten over de grens gezet zon der enige vorm van proces. Zij werden van ophitserij beschul digd en moreel verantwoordelijk hooggerechtshof de rechtmatig heid van dit besluit, al deed het daarbij de aanbeveling aan de po litieke instanties om de zaak op nieuw in overweging te nemen gezien de onrechtmatige wijze waarop de uitwijzing in eerste in stantie had plaatsgevonden. Onder druk van de militaire autori teiten heeft Begin nu na het mi nisteriële beraad het uitwijzings bevel bekrachtigd, ondanks de hevige protesten van de andere burgemeesters van de Westoever en de Gaza-strook en de linkse oppositiepartijen die menen dat de uitwijzing juist de gemoede ren op de Westoever nog meer zal verhitten. de aanslag op joodse De burgemeesters van de Westoe ver hebben reeds hun ongenoe gen over het besluit geuit. Het is zeker niet uitgesloten dat de Wes toever wederom een uitbarsting van protestdemonstraties en ge weld tegemoet gaat nadat ook de afgelopen week de Westoever al het toneel van demonstraties en schermutselingen tussen Pale-' stijnse scholieren en de militaire autoriteiten is geweest. Hebron waarbij het leven kwamen. De burgemeesters gingen in ho ger beroep tegen deze procedure en het hooggerechtshof besloot hen in de gelegenheid te stellen alsnog terug te keren om gehoord te worden door de militaire com missie van beroep. Deze commis sie besloot tot uitwijzing. Vervolgens bevestigde ook het Het stoffelijk overschot van de overleden Portugese premier lag gisteren opgebaard in de ab dij van een klooster. Vele dui zenden mensen stroomden toe, voor het afscheid. (ADVEllTENTIE) (Van correspondent) Londen reizen v.a. 1176.- p.p. Auto-/motor-retour all - in v.a. 1223.- p.p. Bungalowvakanties v.a. 1337.- p.p. 7-daagse treinreizen naar de Zuidkust v.a. 1510,- p.p. Voor meer informatie: daar waar ze van reizen weten of bel rechtstreeks: Stoomvaart Maatschappij Zeeland. Big Ben Tours, telefoon 01747- 6412 Hoek van Holland. Algemeen, telefoon 01747-3944 Hoek van Holland De bon ongefrankeerd opsturen naarantw.nr. 3, 3140 VD Hoek van Holland. Ik wil meer weten over uw reizen, stuurt u mij daarom uw brochures. naam i adres postcode. De ENIGE route met le en 2e klasse! Geldig v/anaf 1 nov 1980 LISSABON - Vele duizenden Por tugezen hebben gisteren al af scheid genomen van de donder dagnacht bij een vliegtuigonge luk omgekomen premier Sa Car- neiro. Carneiro krijgt vanmiddag een staatsbegrafenis. Er is een rouwperiode van vijf dagen afge kondigd, maar de verkiezingen van morgen voor een nieuwe pre sident gaan gewoon door. De dood van eerste-minister Sa Carneiro doet ook beschouwin gen rijzen rond de gevolgen hier van voor de komende presidents verkiezingen en voor de toe komst van de Democratische Alliantie. Voor de Democratische Alliantie, en in het bijzonder voor de PSD, is het overlijden van de charismatische leider Sa Carnei ro een zwaar verlies. Zijn per soonlijke en politieke kwaliteiten zouden in grote mate hebben bij gedragen tot de huidige opgang van de verkiezingsalliantie. Welkè invloed de dood van Sa Car neiro zal uitoefenen op de verkie zingsresultaten, is echter moei lijk te voorspellen. De kandidaat van de Democratische Alliantie Soares Carneiro verliest hiermee een van zijn belangrijkste steun pilaren. Anderzijds zou de dood van deze charismatische leider het saamhorigheidsgevoel van de rechtse kiezers kunnen opwek ken en de kansen van Soares Car neiro vergroten. Vijfjaar na de revolutie tegen het Portugese koloniale bewind kampt Mozambique met een enorm gebrek aan kaderperso neel, vervoer, en zelfs voedsel. Onze verslaggever Wim YVan- sink was in Mozambique. Hierbij zijn indrukken. LONDEN (APf- Patrick Cullen, een Ierse waarzegger die naar ei gen zeggen de kunst verstond om de toekomst te kunnen voor spellen door het lezen van vrou welijke borsten en billen, is op 69-jarige leeftijd overleden. Het Engelse dagblad de Guardian meldde het overlijden vrijdag on der het kopje "Pa^piy days of Mammary Maestro" (helderzien de dagen van de meester-bor- stenlezer). Cullen, die 2ich "professor" noem de, had gedurende vele jaren een plaatsje op de pier te Hastings, een badplaats in Zuid-Engeland, waar hik klanten op traditionele wijze de toekomst voorspelde door hun hand te lezen. In de ja ren '70 legde hij zich te Brighton evenwel toe op het lezen van bor sten. Hij verklaarde tegenover zijn cliën ten, dat hij dankzij een 26-jarige loopbaan in het leger en reizen over de gehele wereld in staat was geweest om de geheimen van het mysterieuze Oosten te ontcijfe ren. Hij doopte de borsten in felle kleuren en drukte er vervolgens een vel papier tegenaan voor een levensgrote afdruk. Recent begon Cullen tevens de bil len van zijn klanten te lezen. Hij verklaarde dat hij tevens in staat was om aan het naakte silhouet van een vrouw te kunnen zien of zij nog maagd was. MAPUTO Meteen na aankomst op het vliegveld van de Mozambi- quaansc hoofdstad Mapulo over valt ons de klamme atmosfeer van deze tropische havenstad aan de Indische Oceaan. Het zweet gutst in stralen omlaag, terwijl we in een speciale ruimte worden op gevangen door leden van het mi nisterie van informatie. Twe r later ku trekken. Onze paspoorten zijn in middels zoekgeraakt Twee vlieg tuigen, die vrijwel tegelijkertijd aankomen, dat levert teveel pro blemen op. In een busje worden wc. gedrieën, naar ons hotel in de stad ge bracht. Achter ons volgt een bus van het ministerie met onze kof fers en drie Mozambiquaanse ambtenaren. In het donker voe len de vele kuilen in de sinds ja ren niet meer geasfalteerde we gen hard aan: je ziet ze niet Wat je wel ziet zijn de vele krotten. Half afgebouwde llats, kapotte neonverlichting, auto's waar de bodem onderuit zakt. maar die wonderlijk genoog nog steeds rij den. Eenmaal in het hotel kri jgen wij on ze passen. Inmiddels drommen acht ambtenaren van informatie om ons heen. Slechts een van hen spreekt redelijk Engels. Geen van ons Portugees. De bureaucratie werkt daardoor verslikkend. De Portugezen hebben in het verle den vrijwel geen enkele Mozam- biquaan opgeleid. Alle topposi ties waren in handen van de blan ken. Vandaar dat nu vooral jonge mensen hoge poslert bekleden. Een 39-jarige ex-soldaat, zonder enige economische vooroplei ding, is directeur van de centrale bank (die overigens verder vooral door Oosteuropeanen wordt ge leid). En een 27-jarige Mozambiquaanse fabrieksdirecteur, voor de revo lutie lasser, kon tot deze post op klimmen omdat hij de enige was met een zekere vakkennis, die overbleef toen de Portugezen in 1975 massaal vertrokken en de fa-' briek leeggeroofd achterlicle- Mozambiquc anno 1980 is nog steeds een berooid land. ruim 90 procent analfabeten, stagnerende industrie, voedsolte korten, een haperend transport systeem, rijen wachtenden vooi de winkels en een schrijnend te kort aan buitenlandse devieze Massaal kwamen politieke gevangenen in 1974 uit Portugese gevangenissen in Mozambique. Daarna begon de zware wederopbouw van het door Portugezen leeggehaalde land. olulie leken allo Cconomisch is hel land grotendeel afhankelijk van Zuid-Afrika. Ze- tig procent van de in-encxpqi t i de haven van Mapulo komt daa anda Nog Typerend nbiqua Deze ervaring is typerend voor hel huidige Mozambique. Vijf jaar na de revolutie tegen hel Portugese koloniale bewind kampt het land nog steeds met een enorm gebrek aan geschoold kaderpersoneel. 35.000 Mozan Zuidafrikaansi inkomsten betekem voor het land. vflaar het Zuidafrikaan een van de kurken i zambiquaanse econc onafhankelijkheid rtrekkende Porluge bego de r Oo ■ialisti; In de bevrijdings ch georie Scholen den opgericht, leci getrokken en opg> oL-ringscampagnes den opgezet woldenCgea' Fouten Begin dit jaar erkende ook pre dent Samora Machel van Moza bique in een opmerkelijk opc hartige rede. dat zijn land na hard van stapel w Het gevolg was een aanzienlijke produktiedali ng en „economi sche sabotage". Het privé-initiatiel'. overigens nooit geheel uit de samenleving ver bannen. diende weer te worden gestimuleerd, aldus Machel. „De staat moet zich niet bezighouden met de detailhandel, kappersza ken. boutiques en benzinepomp- stations. De overheid heeft alleen te maken met grote ontwikke lingsplannen en projecten in de voornaamste sociale gebieden als onderwijs, gezondheidszorg en rechtspraak stelde hij. Machel kondigde aan. dat er een grootscheepse reorganisatie zou komen van het bestaande distri butie-apparaat in Mozambique Dit nieuwe apparaat zou. aldus de president, worden opgebouwd met behulp van goed functione rende zogeheten consumenten coöperaties, en de sinds 1975 ach tergebleven privéhandelarcn Voor dit doel werd een voorlopige rantsoenering ingesteld. Daarbij kregen de burgers distributie kaarten uitgereikt, zodat in ieder geval, althans in theorie, bepaal de minimumhoeveelhe den aan levensmiddelen gegarandeerd konden worden. Corrupt De president haalde verder fel uit naar „corrupte elementen" in de maatschappij, die het functione ren van de economie ernstig be lemmerden en de belangrijkste i de produktiodaling voering, evenwel nog steeds niet optimaal. In de consumenten- coöperatie „Bairro da Malhanga- lene" die wij in Maputo bezoch ten. zijn lang niet alle rekken ge vuld. Maar aan dg overkant van de straat, bij de privéwinkels staan de mensen in lange rijen op de stoep. Vanaf's ochtends vier, vijf uur. tot laat in de morgen. Geen wonder Hier is veel meer te krijgen. Niet slechts éen soort li monadeglas. maar wel tien soor ten glas. variërend in dikte, kleur en vorm. Theepotten, zakjes thee. al wasmiddel, mineraalwater, scheermesjes. Allemaal goederen die in de coöperatie niet te krij gen zijn. En dat terwijl de van overheidswege vastgestelde prijs overal gelijk is „Het klinkt alle maal heel i edel ijk wat ze ovei die ertelle el af het r Tekorten „De ijand bc elopen. Er aan tot i nahs, zich in de have mingen, de ziekenhuizen slagplaatsen, maar ooi ambtenarij Daar moeter gen vechten", aldus Macl te tijd later werd een reek ters en topambtenaren kant gezet, omdat ze „inef zouden hebben gewerkt. Het nieuwe distributies functioneert, een half jaa Tekorten bestaan er nog steeds. Dat komt door de ondoelmatige plan ning in landbouw en industrie en de gebrekkige verdeling van de goederen. „Het gaat hier allemaal met horten en stoten legt een Nederlander, die als technicus verbonden is aan de universiteit van Maputo, ons uit „De ene weck kun je tien kratten bier te gelijk kopen. De andere week is er geen druppel meer te krijgen. Zo gaal het met alle goedcre- „Het huidige Mozambique heeft eén groot probleem vertelt Ruth First, een Zu.dafnkaan.se activiste, die nu in Maputo woont en werkt: „Er is een overmaat aan planning. De Mozambiquancn zijn na de revolutie le enthousiast aan de slag gegaan bij het opbou wen van een nieuwe maatschap PU Het gevolg is. dat ze zich/elf voorbu hebben gehold"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9