Specialisten leveren zelf in Rechtstreekse TV uitzending TeleBingo vanuit Leiden Straffer prijsbeleid noodzakelijk Goudzwaard is tegen politiek van getuigenis Tarieven worden mogelijk lager Normen voor gratis rechtshulp desastreus" r>r> •>r> Vrijgelaten journalist terug in Nederland ZATERDAG 1 DECEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECH7 (GPD) - De me dische socialisten gaan zelf een >egin maken met maatregilen die neerko men op 'erlaging van hun inkomeis en verminde ring van kosten in de ge- zondheicszorg. Zij hebben hierbij ttveris het oog op het maken van „ruimte" voor aande markt komen de ,pas ^'gestudeerde col lega's. De maatregelen moeten op 1 januari in gaan. Een en ander olijkt uit de voorstel- len die het bestuur van de Lande- lijke Speciaisten Vereniging aan zijn leden leeft gedaan ter be spreking of 15 december. Deze Artsenactie tegen kernbom in advertentie UTRECHT ANP) - Een groep Nederlancse artsen, verenigd in de Nede-landse Vereniging voor Medsche Polemologie, zamelt onder beroepsgenoten geld in on een paginagrote advertentie tegen het gebruik van kernvapens in de Neder landse dagbladen te plaatsen. Voor zo'n actie is honderddui zend guldtn nodig. De helft is al binnen Het Nederlandse initiatief if het gevolg van een soortgelijke actie van honder den Amerikaanse artsen en hooglerarm die in maart dit jaar in eenpaginagrote adver tentie in cfe New York Times (bedoeld voor de regeringslei ders Carttr en Brezjnef) we zen op de Tiedische gevolgen van een atoomoorlog. De tekst in de Nederlandse ad vertentie zal hetzelfde zijn aan de Amerikaanse tekst. Er is één alinea aan toegevoegd met een beschrijving van wat er zou gebeuren als er boven Rotterdam een kernbom van 20 megaton tot ontploffing wordt gebracht. In de advertentie doen de artsen een beroep op regering én parlement om te werken aan ontspanning tussen de machtsblokken, om het ge bruik van'alle kernwapens uit te bannen en om het gevaar te erkennen /an het in voorraad hebben vsn kernwapens. De artsen vragen een begin te maken met het onschadelijk maken daarvan. Er zijn op dit moment bij de initiatiefne mers al 250 namen van van Nederlandse medici die geza menlijk al 50.000 gulden bij eenbrachten. De artsen s'.ellen dat de medi sche wetenschap machteloos tegenover de gevolgen van een atoomoorlog staat. plannen zijn mede in overeen stemming met het akkoord dat de specialistenvereniging onlangs bereikte met de ministers Van Aardenne (economische zaken), Albeda (sociale zaken) en staats secretaris mevrouw Veder-Smit (volksgezondheid). Als de ledenvergadering de plan nen goedkeurt, is de conflictsi tuatie die er bestond tussen kabi net en LSV van de baan. Men wil een systeem invoeren waarbij voor bepaalde (dure) specialis men gaat gelden dat hoe meer verrichtingen er worden gedaan hoe lager gemiddeld het tarief wordt (zogenaamde degressie). Ook zal een aantal veel voorko mende diagnostische handelin gen lager moeten worden geho noreerd. Dit alles moet zowel voor de zieken fonds- als de particuliere tarieven gaan gelden. Wat de laatste be treft, kunnen de spcialisten zelf al nieuwe richtlijnen invoeren. Hiermee wordt dus al inkomen afgebouwd, aldus de LSV maar ook worden de kosten in de ge zondheidszorg verlaagd. Pendel Plannen zijn er verder voor de af bouw van de zogenaamde pendel (hoger tarief voor bepaalde, lang durige, ingewikkelde dan wel herhaalde operaties); een begrip dat op den duur geheel moet ver dwijnen. Ook wordt begonnen met het verkleinen van de ver schillen in tarieven naar klasse van verzorging in de ziekenhui zen. Daardoor kunnen in de parti culiere sector de premies straks omlaag. De LSV meent dat deze maatrege len ook beter aansluiten bij de door de Tweede Kamer aangeno men mbtie-Engwirda D'66), die de wens uitspreekt voor een her structurering. De specialisten beginnen zelf met stappen die zullen leiden tot het opvangen van afgestudeerden onder het motto: werk voor alle specialisten, minder inkomen per hoofd, kortere arbeidsduur en handhaving van de kwaliteit TILBURG (ANP) - De nieuwe landelijke normen voor het verkrijgen van geheel of gedeeltelijk gratis rechtsbijstand die minister De Ruiter (justi tie) op 1 januari 1981 wil invoeren, zullen desastreuze gevolgen hebben. Ruim een miljoen potentiële kliënten zullen van gratis rechtshulp wor den uitgesloten. Dit stellen de Vereniging voor Rechtshulp en de Vereniging van medewer kers van Bureaus van Rechtshulp in een gisteren verschenen commen taar op het wetsontwerp over de nieuwe landelijke normen die de minis ter eind november bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De verenigingen hebben berekend dat de inkomensgrens voor het krijgen van gratis rechtshulp wordt verlaagd. Nu geldt de regel dat een gezin van twee personen met een inkomen van minder dan 2293 gulden per maand en een gezin van vier personen met een inkomen onder de 2600 gulden per maand gratis rechtshulp krijgt. Volgens de vereniging worden de normen per 1 januari als volgt: een gezin krijgt gratis rechtshulp tot een maandinkomen van 1760 gulden. Bij een inkomen van 1760 tot 1950 gulden per maand komt er een eigen bijdrage van honderd gulden. Bij een inkomen van meer dan 1950 gulden per maand moet de kliënt de helft van de kosten van de rechtsbijstand betalen. Koningin Beatrix ontving giste ren de directeur van Unicef - het kinderfonds van de Ver enigde Naties - James P. Grant op kasteel Drakestein. Grant was o.m. in Nederland om te praten met minister De Koning (ontwikkelingssa menwerking). Deze zegde hem deze week een bedrag van vijf tot tien miljoen gul den toe voor 1981 voor het werk van de VN-organisatie in Cambodja. Unicef bestrijdt in dat land, samen met het Ro de Kruis, de hongersnood die op het ogenblik erg nijpend is. Volgens Grant ifc Neder land het eerste land dat geld vrijmaakt voor de voortzet ting van de hulp aan Cambod ja. Op de foto staat naast de Unicef-directeur mevrouw Kortenhoff. vice-voorzitter van Unicef-Nederland Konsumenten Kontakt vreest extra prijsverhogingen Transsexuelen kunnen geboorteakte wijzigen DEN HAAG (GPD) r- Transsexue len kunnen in het vervolg de ge- slachtsaandu iding in hun ge boorteakte laten wijzigen. Hier toe heeft de ministerraad gisteren besloten. Dit geldt voortranssexuelen die de overtuiging hebben te behoren tot het andere geslacht dan wat er in hun gebDorte-akte vermeld staat. De betrokken groep moet voorts lichamelijk aan dit andere geslacht zijn aangepast, mits dit uit medisch of psychologisch oogpunt verantwoord is. Om aan de nieuwe regeling te kun nen voldoen moet de aanvrager ongehuwd zijn en geen kinderen meer kunnen verwekken of ba ren. De wijziging van de geslacht- saanduiding zal worden gelast door de rechter. Winkeliers sterkei als huurder DEN HAAG (GPD) - Winkeliers krijgen een sierkere positie te genover de veihuurders van hun bedrijfsruimte Hiertoe heeft de ministerraad gisteren besloten op advies van minister De Ri iter (justitie). Als p?volg van de rege ling is het in het vervolg uitgeslo ten dat een veihuurder de winke lier de huur cpzegt omdat deze weigert een huurverhoging te be talen. Naast winkels heeft de regeling ook betrekking oï horecabedrijven en andere parden waar midden standers hun bedrijf uitoefenen. De nieuwe regeling, die als een wijziging van iet Burgerlijk Wet boek tot stand zal komen, bete kent dat de \crhuurder naar de rechter zal mceten stappen als hij de huurder ut het pand wil krij gen. DEN HAAG (ANP) - Het Kosu- menten Kontakt, een organisatie, waarin de vakcentrales, de VA RA en de Nederlandse Huishou- draad verenigd zijn, zal minister Van Aardenne van economische zaken voorstellen doen voor een straffer prijsbeleid. De organisa tie vreest dat bij ongewijzigd be leid de prijzen in 1981 sterker zul len stijgen dan officieel wordt voorspeld. Onder de maatregelen die Konsu menten Kontakt voorstelt om de prijzen beter in de hand te hou den, is een wijziging van de prij zenwet. De doelstelling van de prijzenwet moet zodanig worden verruimd, dat zij door de over heid kan worden gebruikt in het kader van haar sociaal- economisch beleid. Een dergelijke wijziging maakt "het mogelijk om meer greep te krij gen op de prijsontwikkeiging. De wijziging kan volgens Konsu menten Kontakt zeer snel plaats vinden. Op basis van de voorge stelde wijziging kan de regering zich de mogelijkheid scheppen om in te grijpen in het absolute prijsniveau van goederen en diensten. Momenteel kan de overheid alleen maar een maximum percentage toe staan waarmee produkten in prijs mogen stijgen. Bij de intro ductie van nieuwe produkten heeft de overheid nu geen greep op de prijzen. Dit leidt volgens Kosumenten Kontakt onder meer tot te hoge prijzen van speelgoed, waarvan ieder jaar variaties worden geïntro duceerd. Verder zijn er ook te ho ge prijzen voor geneesmiddelen, waarbij de fabrikant voor het af lopen van haar octrooi een verge- lijkbaar nieuw produkt op de markt brengt, en in de levensmid delensector, bijvoorbeeld halva- produkten, waarbij de prijs in geen verhouding staat tot de ge bruikte grondstoffen. Het moet ook worden verboden om een prijs extra te verhogen, voor dat ontheffing van het prijsbeleid wordt verleend, zoals bij gemeen telijke tarieven vaak gebeurt. Verder moet de gewijzigde prij zenwet een beroepsmogelijkheid scheppen voor afnemers van pro dukten. De consument moet zich tot de rechter kunnen wenden als hij meent door een prijsmaatre gel te worden benadeeld. Controle Het Konsumenten Kontakt zal mi nister Van Aardenne voorts voor stellen de controle op de naleving van de prijzenwet te verscherpen en het vervolgingsbeleid te ver beteren. Volgens Konsumenten Kontakt schiet de contole van de Economische Controledienst schromelijk te kort. Zo heeft twee jaar achtereen een groot deel van de horecabedrij ven de prijsbeschikking overtre den. Konsumenten Kontakt meent dat men in deze bedrijfs tak kennelijk niet bang is om be boet te worden. Een onderzoek heeft aangetoond dat de tarieven van vakantiehuisjes in drie jaar tijd ruim twee keer zo veel in prijs waren gestegen als toegestaan was volgens dc prijsbeschikking. Op vrijdag I 2 december a.s. zendt de AVRO vanuit de Groenoordhallen te Leiden rechtstreeks het programma TeleBingo uit m.m.v. Johnny Logan (winnaar Songfestival '80). Presentatie: Mies Bouwman Aanvang 20.15 uur. Toegangskaarten a f. 12,50 (incl. een TeleBingo- speelkaart) kunt u op maandag 8, dinsdag 9 en woensdag 10 december a.s. afhalen aan de kassa van de Groenoordhallen, Willem de Zwijgerlaan 2 te Leiden, tussen 11.00 en 16.00 uur. Toegang alleen voor personen van 16 jaar en ouder. Bij de AVRO zit je goed. Uit Suriname SCHIPHOL (ANP) - De Neder landse journalist Rob Heukels, die gistermiddag na een gevange nisstraf van ruim twee dagen in Paramaribo werd vrijgelaten, is vanochtend op Schiphol aange komen. Hij was woensdagochtend door de militaire politie aangehouden wegens belediging van het wet tig gezag" in Suriname. Hagenaar in cel wegens doodslag DEN HAAG (ANP) - Een 39 jarige man uit Den Haag is gisteren door de rechtbank in zijn woon plaats wegens doodslag veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met af trek. De officier van justitie had drie jaar geëist. De vrouw van de verdachte had er jarenlang een vriend op nagehou den. waardoor hij zich vernederd, gefrustreerd en ook bedreigd voelde. Toen zijn vrouw met haar vriend was uitgeweest, ontstond bij thuiskomst een fikse ruzie, die eindigde in een steekpartij. De vriend kwam daarbij om het le- toestel van Surinam Airways. Te voren was hij echter voor de keus gesteld het land onmiddellijk te verlaten of het onderzoek naar zijn zaak af te wachten. Hij koos voor de eerste mogelijk heid, omdat het onderzoek ten minste veertien dagen zou duren. Abortuswet niet ingetrokken DEN HAAG - Van intrekking van het regeringswetsontwerp voor abortus is nog altijd geen sprake. De ministers Ginjaar (volksge zondheid) en De Ruiter (justitie) zullen hun ontwerp dinsdag op nieuw in de Tweede Kamer ver dedigen, zo zei minister-pres ident Van Agt gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad. DEN HAAG (GPD) - Wie we gens gewichtige redenen door zijn baas ontslagen wordt, kan straks in hoger beroep gaan wan neer de kantonrechter de werk gever gelijk heeft gegeven De ministerraad heeft gisteren inge stemd met een wetsvoorstel van deze strekking. "Geen IKV-leus maar voorkomen van plaatsing van kernwapens OEGSTGEEST(GPD)-Profes sor Bob Goudzwaard, over tuigd tegenstander van de be wapeningsspiraal, keert zich tegen de leuze van het Inter kerkelijk Vredesberaad ,,De kernwapens de wereld uit, te beginnen bij Nederland". Volgens hem ligt de politieke kern van het bewapenings probleem op dit moment bij het voorkomen van plaatsing van de gemoderniseerde mid- dellange-afstands rakette- De hoogleraar in de economie was de opsteller van het eer ste CDA-programma "Niet Bij Brood Alleen". Inmiddels is hij alweer een half jaar uit het CDA getreden. De kans dat hij terug zal komen in de actieve politiek, is kleiner ge worden nu de kritische CDA- werkgroep verdeeld blijkt te zijn over de eventuele oprich ting van een eigen partij. Een dergelijke partij kan met de geringe steun slechts één ze tel in de Tweede Kamer ver werven. Dat zou op een soort getuigenispolitiek neerko men, waar Goudzwaard wei nig voor voelt. Hij zoekt het dan liever in het opnieuw uit leggen van zijn ideeén buiten de partijkaders om. Kernwapens Goudzwaar vindt dat de poli tiek zich nu moet richten op voorkoming van plaatsing van kruisraketten. Deze kans moet niet verspeeld worden, meent hij, anders „trekken we Europa naar de onder gang"! De discussie over kernwapens moet niet gaan over het geheel afstoten van kerntaken of het behouden van een aantal, meent hij. De discussie binnen de PvdA be treurt hij dan ook en hij kiest de zijde van Den Uyl. Goudzwaard: „We moeten nu niet alle kerntaken afstoten. Ik geloof dat we daar uitein delijk wel terecht moeten ko men. Dat is ook de hoop en de droom van de politiek. Maar je moet een weg kiezen waar van je van stap tot stap kan zeggen: dit is de stap die nu verantwoord is." „Ik zou het onverantwoord vin den als we nu een eerste stap zouden doen, die betekent dat je het bijvoorbeeld België en de Scandinavische landen zelf laat uitzoeken, terwijl wij voorop stellen dat de kernwa pens Nederland uit moeten en de NAVO verlaten. Dan heb je je verantwoordelijk heid ten opzichte van de NA VO niet vervuld, want daar hoort de discussie nu plaats te vinden." „Als dat niet lukt dat kan je bij wijze van spreken toetreden tot het blok van ongebonden landen, waar ook Zweden en Joegoslavië lid van zijn. om vandaaruit je initiatieven te ontwikkelen. Maar poog dat alsjeblieft samen te doen met landen als Belgie en Scandi navië. anders wordt het te zweverig en te elitair." Gesprek Goudzwaard heeft een grote rol vervuld bij het gesprek dat gevoerd is tussen de verschil lende groepen, die een nieu we christen-radicale partij wilden oprichten als alterna tief voor het CDA. Half no vember zijn deze gesprekken vastgelopen. Aan deze bijeen- komsten namen deel de Evangelische Progressieve Volkspartij (EPV), de werk groep NBBA, de PPR. De Christendemocratis che Unie (CDU) en de groep van 80 (Voornamelijk oud AR- leden, die Goudzwaard bij zijn uittreden gevolgd zij- n). „Een lijstcombinatie, wat ik heb voorgesteld, is niet aan genomen. Ik had dat voorstel gedaan om met behoud van zelfstandigheid toch een vorm van samenwerking van de delen te bereiken. De groe pen zouden zich dan op eigen manier hebben kunnen con centreren op de politieke pro blemen. Dit voorstel heeft het dus niet gehaald", vertelt Goudzwaard met spijt in de stem. Hij had als gezamenlijk vertrek punt een minimumprogram ma opgesteld van tien pun ten, waarop de partijen zich wellicht hadden kunnen vin den. De belangrijkste punten daarvan zijn: - Het onherroepelijk afwijzen van de plaatsing van de nieu we raketten, en het zetten van Prof/Bob Goudzwaard. een stijging van de defen sieuitgaven op een nullijn, ook wanneer dit het lidmaat schap van de NAVO zou uit sluiten. - Het instellen van onze samen leving op een economie van het genoeg (geen verdere stij ging van de levensstandaard, maximum aan persoonlijk consumptie). - Kwijtschelding schulden aan de armste landen in de we reld. „Mijn vraag aan de groepen was: bent u bereid dit aan de leden voor te leggen als basis voor verdere samenwerking. Ik kreeg toen een positieve respons van PPR en CDU. De NBBA stond er niet achter, omdat het bestuur te veel de relatie miste tussen beginsel en praktijk. EPV aarzelde, maar neigde wel tot vóór", al dus Goudzwaard over zijn te rugkeer als programma- schrijver. Het was wel een eenmalige te rugkeer: ,,De gesprekken gaan in kleinere kring door. Het EPV. NBBA en CDU gaan verder bekijken of ze nog gezamenlijk door kun nen. De PPR wil alleen nog een lijstverbinding met een bestaande partij. Het wordt een gesprek tussen de betrok ken besturen. Ikzelf zal daar aan niet meer meedoen en wacht de gang van zaken af. Het kan zijn dat ze weer op het voorstel terugkomen, maar ik maak geen nieuw." Stemming In de week na de afwijzing van zijn punten kwam de NBBA bijeen om een besluit te ne men over het wel of niet op richten van een eigen partij. Deze vergadering verliep ui terst wanordelijk en het bleek nodig een schriftelijke stem ming onder de leden te hou den. De uitslag van deze stem ming werd vorige week zater dag bekendgemaakt. Er bleek geen duidelijke conclusie aan opgehangen te kunnen wor den: 46 procent vóór en 48 procent tegen, terwijl 5 pro cent het besluit in de tijd wil de verleggen. Goudzwaard zei in een eerste reactie al dat hij niet met een partij mee zou willen doen, die niet op een behoorlijke achterban kan rekenen. ..Ik had tevoren voor mezelf de grenzen al bepaald. Wanneer er een duidelijke meerder heid is, dan kan je althans pro beren met de andere groepen in gesprek voort te gaan." Breed kabinet In het verlengde van zijn wens tot brede aanpak van de pro blemen wil Goudzwaard na de verkiezingen een zo breed mogelijk samengesteld kabi net. Een kabinet met een smalle basis kan moeilijk of fers vragen van de mensen, die toch nodig zullen blijke- „Ik ben haast een solist aan het worden, geloof ik. maar ik zou zelfs wel wat voelen voor een nationaal kabinet ten over staan van de enorme proble men waarvoor we staan. Het lijkt me wel ontzaglijk moei lijk om VVD. CDA en PvdA in combinatie te brengen en dan een 'moedig' beleid te voeren en impopulaire maatregelen te nemen. De oproep van Wie gel tot een nationaal kabinet is die oproep niet. Die is te op pervlakkig".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7