Voor veel boeren melktank niet te betalen Melktank of niet ik blijf zitten99 Werkend Wassenaar is niet m tL eidse agenda Hnmmelhof en Sjaloom samen Het tijdperk van de melkbussen is voorbij Ballet trok vol LAK ZATERDAG 6 DECEMBER 1980 ALPHEN AAN DEN RIJN - Binnen afzienbare tijd is het afgelopen met het ophalen van de melkbussen. De grote melkcentrales zoals CMC-Melkunie en Nestlé zijn de aanvoer van bussenmelk fors aan het afbouwen. De laatste melkbussen worden naar alle waarschijn-' lijkhcid tegen hel eind van volgend jaar opgehaald, maar voor die tijd zullen er al vele 'onrendabele' melkroutes worden opgeheven. Het tijdperk van de melkbussen loopt dus ten einde. De plaats van melkbussen is nu al voor het grootste deel ingenomen door de melktank. Een doeltreffend op slagreservoir met één groot voor deel, het ophalen van de melk kost minder. Moesten er vroeger twee man op een melkwagen zit ten om de bussen op te halen - en dat gebeurde dan twee keer per dag - met een tank zit er één man op een zogenaamde RMÜ-wagen (Rijdende Melk Ontvangst) die slechts een slang hoeft te koppe len aan de melktank van de boer en de techniek doet de rest. Bo vendien, omdat.de melk in de tank van de boer moet worden gekoeld, kan de melk eens in de twee a drie dagen worden opge haald. Natuurlijk zijn er ook an dere voordelen aan de melktank. Zo is de kwaliteit van de tank- melk beter en de boer heeft lang niet zoveel werk aan een tank dan aan de melkbussen. Hoe groot de vlucht van de melk tank wel is in het Nederlands boe renbedrijf, mag blijken uit een enquête van het produktschap voor Zuivel over de kosten van aanvoer van boerderijmelk, ont vangen door zuivelfabrieken over het jaar 1979. Het percentage melk, betrokken bij deze enquê te, was ruim 86 procent van de totale hoevéelheid boerderij- melk, ontvangen door fabrieken in Nederland. Volgens deze en quête werd erin 197918,1 procent aangevoerd in bussen en 81,9 pro cent per RMO. Even ter vergelijking cijfers uit 1978, de percentages lagen toen respectievelijk op 26,9 en 71,9 procent. Een achteruitgang van bussen met bijna negen procent. Deze trend heeft zich doorgezet eri de totale hoe veelheid melk die nu per RMO wordt aangevoerd ligt rond de 90 procent. Om even een indruk te geven in het verschik van aan- voerkosten per bus en per RMO. In 1979 waren de gemiddelde aan voerkosten per 100 kilogram in bussen 2,67 gulden en per RMO 1,34 gulden. Afbouw De cijfers spreken voor zich, de melkbus verdwijnt. Een voor beeld over de aanvoer bij een 'melkstation' is de Nestlé Neder land BV (ex-Hollandia-red.) in Hazerswoude. De heer A. Munne- ke, bedrijfsleider van de Hazers- woudse afdeling: "Vorig jaar kre gen wij nog zo rond de 120.000 liter per dag binnen. Nu ligt dat ongeveer op 40.000 liter. Wij draaien door tot 31 december '81 en dan gaat alles over naar Nestlé in Alphen aan den Rijn. Mijn tijd kan ik hier dus nog wel uitdienen want volgend jaar ga ik met pen sioen. Ik ben dan 35 jaar in dienst geweest. De overige werknemers kunnen zeer waarschijnlijk wor den geplaatst in Alphen aan den Rijn. Er is trouwens een zeer goede over gangsregeling naar het bedrijf in Alphen want, het is namelijk zo dat ze hier ook in het weekeinde werken en in Alphen niet. Dat zou dus inleveren van loon bete kenen. Maar er is besloten om hetzelfde loon dat de mensen hier hadden in Alphen door te beta len. Wel wordt dat loon cn rond de drie jaar afgebouwd tot het peil zonder de toeslag van het weekeinde". Iedereen heeft het kunnen zien aan komen, de komst van de melk tank. Maar zoals zovele dingen heeft de komst van de melktank ook een keerzijde. Want niet ie dereen is tevreden met deze ont wikkeling in het boerenbedrijf. Keerzijde Voor de kleine boeren is de komst van de tank fataal. Het geld dat gemoeid is met de aanschaf van een melktank is voor vele boeren niet meer op te brengen. Een klei ne melktank loopt al gauw in de tienduizenden guldens. Door gaan met melkbussen is ook uit gesloten, want de bussen worden niet meer opgehaald. De bedrij ven moeten er dus mee stoppen. Bovendien moet niet worden ver geten dat we in Nederland leven, een waterrijk gebied. Veel boer derijen zijn slechts per boot be reikbaar of hebben in ieder geval niet de mogelijkheid om zo'n RMO-wagen te ontvangen. Wat danDe boeren op leeftijd maken zich zo druk niet meer. De meeste boeren op leeftijd in de gemeente Alkemade die met bo venstaande problemen zitten beëindigen hun bedrijf. Het land komt vrij voor ruilverkaveling en een boerenbedrijf met toekomst kan opgebouwd v/orden. Heel wat moeilijker ligt net bij de jon gere boeren die zien de melktank niet kunnen veroorloven. Eén van hen is Joop van Hameren, boer op het Kokeiland in de Ka- gerplassen. Joop van Hameren trots op zijn eiland KO KEI LA N D-W ARMON D - "Waar vind je dit nog tegenwoor dig in Zuid-Holland". Het is Joop van Hameren, 42 jaar, die trots de hand wijst naar de einder van zijn eiland. Samen met zijn vrouw Agnes en de honf Fokkie woont hij sinds veertien jaar op het eiland dat officieel de Kogjes- of Tuinderpolder heet en valt bin nen de grenzen van de gemeente Warmond. Elke morgen kun je Joop zien roeien als hij zijn melkbussen brengt naar de Buitenkaag. Hier wor den de bussen dan opgehaald. Binnenkort is dat afgelopen, per 21 december 1980 komt de wagen niet meer langs en moet Joop dus stoppen met zijn melk. De melk is voor Joop altijd één van de be langrijkste bronnen van inkomen geweest. "Zo'n tank kan ik niet betalen. En zelfs al zou dat gaan, dan zit het nog niet in die tank wagen. Dan moet ik bijvoorbeeld een extra groot pontveer gaan aanschaffen. Je ziet het op het Kaageiland, een pontveer is niet te betalen", aldus Joop. Veertien jaar geleden nam Joop de boerderij van zijn schoonvader, De Haas, over. Hij heeft twaalfen- half hectare van het eilandje in Het is mogelijk, aldus het raadslid, dat zij in 1982 contact zal zoeken met D'66 of eventueel de PvdA. Na het verdwijnen van Werkend Wassenaar telt de gemeente nog één eenmansfractie van plaatse lijke origine, dat is Partij Wasse naar met het raadslid Lodder. De overgrote meerderheid van de ze tels in Wassenaar wordt bezet door de vier landelijke stromin gen van VVD, PvdA. CDA en D'66. Vlak vóór de verkiezingen van 1974 nam Werkend Wassenaar voor het eerst aan de politieke strijd deel. Het toenmalig KVP- raadslid A. duyvestijn speelde in het ontstaan een grote rol. Vooral bij de katholieke arbeiders, veelal behorend tot de traditionele werkende stand in Wassenaar, heerste destijds misnoegen over de matte benadering door de christelijke partijen van het wo- ningbouwvraagstuk. Er werd vrijwel niet gebouwd voor de la gere inkomensgroepen. Werkend Wassenaar speelde op het mis noegen in: de eerste verkiezingen leverden twee zetels op. Het tussentijds vertrek van Duy vestijn deed de groepering echter geen goed. In 1978 bleef er één zetel over die werd ingenomen door het voormalig PvdA-lid me vrouw Van der Heiden. Het bleek niet eenvoudig om als ty pisch plaatselijke groepering het hoofd boven water te houden. Een deel van de kiezers schijnt te eigendom, de rest - ongeveer vijf endertig hectare is van Staats bos beheer. Meest markante punt van het eiland is de Kokmolen die er voor zorgt dat het eiland droog blijft. De molen is eigendom van het waterschap "De Oude Vee- nen" en wordt beheerd door Joop. Als molenaar verdiend Joop 125 gulden per maand. Daar kan het echtpaar dus niet van leven. Trots Het echtpaar Van Hameren is met recht trots op het eiland, ook al biedt het niet de voorzieningen die de meeste mensen gewend zijn. Er is geen telefoon, geen stroom, geen gas, geen water, hoe wel. Joop gaat voor naar een schuur op het erf. In de schuur staat een groot apparaat. "Dit apparaat heb ik een tijd geleden goedkoop kunnen overnemen van een bedrijf aan het Utrechtse Veer. Het is een aggregaat dat ge- noeg stroom levert om een half dorp te voorzien van elektriciteit. Het geeft 220 volt en loopt op die selolie. Wat teil je nog meer". De tocht over het erf wordt voortge zet. Omringd door rond de twin tig kalkoenen wordt er een andere ïggekeerd tot de moeder- 'an het CDA. Het raadslid ?lt daar overigens niets de onlangs verschenen gbouwnota van CDA- der Van Dingstee heeft i zich de sociale woning- ich weer meer aangetrok- armee kwam het startmo- Werkend Wassenaar eni- in de lucht te hangen. Op politiek actuele punten was het volgens mevrouw Van der Heiden moeilijk voor Werkend Wassenaar om een dui delijk eigen gezicht te tonen. Bo vendien leed deze partij altijd aan enige bloedarmoede. De pol'tiek actieve kern bleef klein, hetgeen onder meer kan worden ver klaard uit de sociale laag waaruit de stemmen kwamen. Teleurstelling Het heeft mevrouw van der Heiden teleurgesteld, dat een deel van haar achterban onvoldoende soli dariteit heeft gedemonstreerd. Eenmaal in het bezit van een be taalbare woning spreken deze mensen zich nu uit tegen bebou wing van de Hoge Klei. En juist op die lokatie had Werkend Was senaar haar zinnen gezet. CDA-fraktievoorzittcr Otte ver wacht bij de eerstkomende ge meenteraadsverkiezingen enig voordeel van de opheffing van Werkend Wassenaar. Zijn collega Greep van de PvdA zegt het onjuist te vinden, dat een politieke groepering zich tussen tijds opheft. Hij stelt geen pogin gen in het werk om mevrouw Van der Heiden binnen te trekken maar heeft wel enige hoop dat zij weer naar de PvdA stapt. Van de jongeren verwacht hij wel enige stemmen op het raadslid bij de verkiezingen van 1982. Mevrouw Van der Heiden is al jaren aktief in het open jongerenwerk. Nieuwhoven van D'66 vindt het deur opengetrokken. Aan de bal ken van deze schuur hangt een aantal rode kolen en op de grond staat een kistje met aardappelen. "Eigen teelt en prima te eten", al dus Joop. Het drinkwater van de Van Hamerens komt via een pomp zo uit de regenput. Het is goed te drinken maar smaakt wel bitterder dan leidingwater. "En ik heb natuurlijk gasflessen en een aantal petroleumstellen", zegt Joop. De boerderij is zeer oud. Waar schijnlijk werd de boerderij ge bouwd in dezelfde tijd dat de mo len werd neergezet, 1809. De bo venverdieping van de boerderij wordt bijna niet gebruikt. Er staan wat mooie oude spullen en de wind giert er door de kieren. Tegen het dak van de zolder plak ken nog flarden van een krantje: De Boodschapper uit 1891. Vijf broden voor een dubbeltje volgens een prijslijst van het krantje, maar die tijd is geweest. "Je begrijpt nu natuurlijk ook wel dat ik hier nooit weg ga", zegt Joop even later onder het genot van een borreltje. "Of ik zoek een baassie aan de wal of ik zet bij voorbeeld een botenkraan neer zodat ze hier d'r bootje kunnen juist dat zij als onafhankelijk raadslid blijft opereren. De tot nu toe gevolgde lijn van taakverde ling binnen de drie kleine voor uitstrevende frakties kan volgens hem worden voortgezet. Verklei ning van het aantal fracties acht hij een positieve ontwikkeling in het licht van de strijd tegen de grote twee, de VVD en het CDA. j* Enig raadslid, mevrouw C. van jder Heiden: teleurgesteld over achterban. LEIDEN - Het schier ongelofelijke gebeurde gisteravonf in het LA- K-theater. De "Extemporary Dance Compa ny" was op de allereerste avond van haar Europese toernee in Lei den geboekt, omdat dit de enige avond was, die nog open stond. Toevallig bleek dit samen te val len met de verjaardag van Sint Nicolaas. Gerekend werd op wei nig bezoek. Om kwart over acht gisteravond was echter al duidelijk, dat het LAK-theater volledig uitver kocht zou raken. Dat gebeurde ook. Mensen zaten zelfs op de grond, om naar de "Extemporary Dance Company te kunnen kij ken. Vóór de pauze werd "18 Fifty-Nine- Seconds Pieces" gedansd. Een niet zo opvallende choreografie, waarbij tevens de begeleidende muziek in maar liefst 31 secties was gecomponeert. Veel meer indruk maakte de "Dan ce Company" na de pauze met "The Doll", een prachtig ballet van Avigail Ben Ari en Robb Fle ming. Daaraanvoorafgaand had de Company "5 Part Shadow,' ge dansd een sterk uitgebalanceerd ballet, waarin synchronisatie een zeer belangrijks rol speelde Natuurlijk viel het onmiddellijk vóór de pauze ten tonele gevoer de "Ausencia" van Corrine Bou- gaard en Robb Fleming op. maar toch kon het niveau van "The Doll" cn dat van Over Curve opknappen. Ook kan ik natuur lijk nog gaan vissen als ik een vis water hier in de buurt kan pach ten. Maar hoe dan ook de koeien moeten weg want kazen is onmo- A' Colt Whispers" nooit worden ge haald. In het laatste ballet werden de eerder genoemde Avigail Ben Ari en Robb Fleming artistiek (en disciplinair terzijde gestaan door Sylvia Byrne, Steven Giles en Corrine Bougaard. Sylvia Byrne maakte gisteravond een zeer evenwichtige indruk. Dit is des te meer te waarderen, wanneer men weet dat Sylvia Byrne voor één seizoen Caroline Pope vervangt. Ze kan derhalve relatief weinig groepservanng hebben opgedaan. Over het algemeen was de muziek zeer goed gekozen. Vooral in "The Doll" en "Over Curve Colt Whispers" waren alle bewegin gen volstrekt en onverbiddelijk op de begeleidende muziek afge stemd. BERT KOEKEBAKKER gelijk omdat ik geen leidingwater heb. En dan krijg je nooit een keurstempel. Een half jaartje ge leden zijn er al negen koeien weg gegaan, de andere zullen wel van ZOETERWOUDE - De kleuter school "Hummelhof' en de lage re school "Sjaloom" in Zoeter- woude zijn gisteren officieel sa mengevoegd tot een basisschool, die in de toekomst de naam "Sja loom" zal voeren. De school aan de Veldzichtstraat maakte van het Sinterklaasfeest gebruik om het onder een noemer brengen van beide scholen te vieren. De kleuterschool is zo'n twee jaar geleden bij de ongeveei veertien jaar oude lagere school aange bouwd. Gisterochtend voerden de kinde ren van beide scholen toneelstuk jes op voor Sinterklaas. Uit elk toneelstukje kwam een letter naar voren die de nieuwe naam moest vormen van de school. Aan het eind van de ochtend waren alle letters bekend, maar de Zwarte Pieten moesten nog voor de goede volgorde zorgen. Sinterklaas werkte nog even actief mee aan het officiële gedeelte door de splinternieuwe vlag van de school in top te hijsen. De kin deren kregen van de Sint een ju- te-schooltas met daarop het em bleem van "Sjaloom". In de nieuwe basisschool werken zeven leerkrachten en zo'n 160 kinderen. "Sjaloom" is de tweede basisschool in Zoeterwoude, na de Klaverweideschool. lieverlede weggaan. Maar hier blijven op het eiland, dat staat als een paal bovenwater. Al moet ik 's winters de polder laten onderlo pen en er een ijsbaan van maken. ZATERDAG Leiden - Bowling-restaurant Hans Menken, Jazz on sunday met de groep Ladybird, zon 15 uur. Rapenburg 24 - Augustinus houdt groot swingfeest, 21 uur. Café de UY1 van Hoogland - Nieuw- straat 28, zanger en tekstdichter Hans Dorrestijn, zon om 15.30 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, Leidse groepen: Hecht, Bizniz en de Kroonluchters, 21 uur. Grote zaal Leidse Volkshuis - zond 10.30 uur. Gouden operetteklanken. De geschiedenis van de operette in vogelvlucht door Drs. Joh. P.H.G. Kien. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30 tot 17 uur. NVSH-praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur. Behalve de le zat van de maand die is alleen toegankelijk voor Voorschoten - Lindehoeve - Prima Boys en Roadrunners, 21 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint zater dag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord. Groenoord, Kooi, Merenwijk: zat, P.J. Dersjant, Hooigracht 61. tel. 123752. zon, S. Kooijman, Noordeinds- plein 2a. tel. 122268. Wijk 2 - Binnènstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Waard. zat. J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225; zon J. van Gent, Zoeterwoudesesingel 28. tel. 122538. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier. Zuid west: zat, B. Roos. Zocherstraat 1, tel. 766123; zon, A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420. Toch stroom zat", aldus Joop van Hameren die verkondigt dat hij met zijn 42 jaar nog maar net komt kijken in deze wereld. HUIB HIKKE Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Zwijnenburg en Verhage worde de weekenddienst waargenomen door: J. Verhage, Pluimzeggekreek 3, tel. 133834, Leiderdorp. Spreekuur zat en zon van 11 tot 11.30 uur in het Gezond heidscentrum Rosmolen 2, Leiden. Leiderdorp- za 6, H.B. van Wijk. v.d. Valk- boumanweg 198, tel. -890529; zo 7, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139. Zat en zon spreekuur van 12.30 tot 13 uur, Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 891000. Voorschoten - zat, C. Meijer, Roucooppark 11, tel. 2493; zon, A. Meiman, Leidseweg 128a, tel. 2493. Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalberse- laan 1, Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar - Noord, E.J.J. Op 't Landt, Middelweg 21, tel. 13056; zuid. H.S. Boogaart, St. van 's Gravesandeweg 1, tel. 11847. APOTHEKEN Leiden - De avond"-, nacht-, en Zondags dienst wordt waargenomen van vr 5 tot 12 dec door; Apotheek Reijst, Steen- straat 35, tel. 120136, Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t^m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - L. Alders, Linderhofstraat 20, Noordwijk, tel. 01719-17143. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder en Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veurse- weg 36, tel. 2317. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN T eletoon 071 -144 941 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement 146 30 per post I 66.40 Jaarabonnement t 173,70 per post i 254.10 Losse nummers 10.65 Adjund - hoofdredacteur R D Paauw Aki redactiechef: A van Leeuwen Ptv AJq redactiechef: J M J. Post JPM van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten txj de Gemeen schappe lijke Persdienst met etgen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen. Pahjs. Washington, Cairo. Privé M Kool Cobetstraat 77 Leiden lel 071-131183. Ch Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk Tel 071-155854 Voorschoten J Pete's 071-769935 Warmond K Pnns 01711-11266 Zoeterwoude R Stevens 071-890847 Leiderdorp F Snijders WASSENAAR - De politie ke groepering Werkend Wassenaar is ontbonden. Haar enige vertegenwoor digster in de gemeente raad, mevrouw C. van der Heiden, zal als onafhanke lijk raadslid tot de verkie zingen van 1982 aanblij ven. zijn teru schoot v zelf voe Blijkens Woninj wethoui het CDa bouw to ken. Dat tief van germate andere Joop van Hameren brengt hier samen met zijn vrouw Agnes de melkbussen naar de boot.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2