Ontstaan van de kalender KIJKJE IN DE NATUUR §>y<al ©ffü wOCiRfD Hulp te laat Recept Maak kerstkaarten met aardappelstempel Kaas-egel Lezen en schrijven ZATERDAG 6 DECEMBER 1980 EXTRA *>AGINA 25 Het is de laatste dagen al echt dikke truien weer. De handschoenen en petten zijn bij de meeste mensen al van stal gehaald. V/ij mensen moeten ons tegen de kou beschermen door dikke kleren aan te trekken. De tempe ratuur van ons lichaam is ongeveer 37 graden. Naarmate het buiten kouder wordt, moeten we meer kleren aan trekken om de temperatuur op peil te houden. De meeste dieren hebben een zomer- en een wintervacht. Tegen eind augus tus begint de vacht te verharen. De dunne zomervacht maakt plaats voor een lekkere dikke winterpels. Sommige dieren veranderen ook van kleur, zoals de hermelijn. De vacht van dit snelle, schuwe dier is in de zomer bruin. Zijn wintervacht is spierwit op het zwarte puntje van zijn staart na. Deze kleurwisseling is binnen een paar dagen gebeurd. De meeste kruipende dieren, zoals torren en rupsen en dieren die zowel op het land als in het water leven, zoals kikkers en ringslagen zijn koudbloe dig. Dat wil zeggen, dat hun lichaamstemperatuur zich aanpast aan de temperatuur buiten. Deze dieren krijgen het nooit koud, maar ze worden wel helemaal stijf. Redactie: Marijke Kool en Anneloes Timmerije Bijdragen van: Monique Uiterwaal en Annemiek Ruygrok. Reacties naar: Klepper doos, Witte Singel 1, 2311 BG Leiden, Er was eens, 140 jaar geleden, een Engelsman die elk jaar een kerst kaart stuurde naar zijn vrienden. Deze meneer, Sir Henry Cole, had het opeens zo druk dat hij zelf de kaarten niet meer kon schrijven. Hij vroeg toen aan een kunstenaar: "Kun jij niet een mooie kerstkaart tekenen voor mijn vrienden?". De kunstenaar zei: "Ja hoor, dat wil ik wel doen". Een de man maakte een tekening van een heel rijke familie, die aan een prachtig gedekte tafel zat met daarop heel veel lekker en duur eten. Dat was de eerste kerstkaart. Je kunt hem nog steeds zien in het postmu- seum van Londen. Nog steeds sturen veel mensen kerst- of nieuwjaarskaarten naar vrien den en bekenden. Maak JIJ zelf eens een leuke kerstkaart. Probeer dat te doen met aardappelstem- Schil een grote aardappel en snij hem in blokjes (stempels). Je kunt hier voor ook en patasnijder gebruiken. Stempel heel precies en recht naast en onderelkaar. Tussen de stempels moet niet teveel ruimte zitten. Bedenkt eest wat je wilt stempelen. Doe verschillende kleuren plak kaatverf op een schoteltje en zorg voor voldoende "stempels". Als Je een enkele kaart wilt maken, moet je minstens een kaart maken van 15 cm lang en 10 cm breed (moet van de port!). Voor een dub bele kaart moet Je minstens een kaart maken van 30 cm lang b(j 10 cm breed. Weten jullie nog van een paar weken geleden, toen we een verhaal schreven over aard bevingen? Hoe die ontstaan en waarom het bij ons in Ne derland niet kan gebeuren? Dat was toen naar aanleiding van de aardbevingsramp in Algerije. Twee weken geleden is er weer zoiets gebeurd. Ditmaal rond om Napels in Italië. Die aardbeving heeft heel veel slachtoffers geëist. En het trieste is dat een groot aantal doden helemaal niet nodig was geweest. Als er maar snel en goed hulp was gekomen daar in die Italiaanse dorpjes, hadden veel meer mensen de ramp overleefd. Maar het was een grote chaos. Hulptroepen werden naar verkeerde plaatsen gestuurd. Tenten en dekens kwamen niet op tijd aan. De fout ligt voor een groot deel bij de Italiaanse regering. Die had al lang een hulppro gram m na klaar moeten heb ben. Want het is niet de eerste keer dat Italië door zo'n ramp wordt getroffen. Het is na tuurlijk makkelijk om hier, veilig in Nederland, kritiek te hebben op wat ze in Italië fout doen. Maar als het om men senlevens gaat, moet een re gering toch zorgen dat al het mogelijke wordt gedaan. Uit de hele wereld is deze week hulp gekomen. Zelfs Bangla- desj. zelf een heel arm land, stuurt thee. Om de mensen in de kou een beetje warmte te geven. Goed gemutst en met u naar het tentenkamp dat Van alle kanten komt nu velen komt die te laat. arme kleren keren deze kinderen terug in het aardbevingsgebied is opgeslagen hulp vopr het rampgebied, maar voor Afgelopen weekeinde konden mensen hier in Nederland de kens en warme kleren inleve ren. Dat ging allemaal naar Italië toe. Er zijn lawinehonden uit Zwit serland en Frankrijk ge stuurd om in de puinhopen naar slachtoffers te zoeken. Maar eigenlijk komt die hulp te laat. Je hebt ervoor nodig 1 sinaasap pel of 1 grapefruit of 1 meloen, een stuk kaas (niet te jonge kaas) en houten of plastic prikkers. De sinaasappel wordt het "egel tje" zelf en de prikkers met kaas worden in de sinaasappel gedrukt en vormen zo de "ste kels" van de egel. Als je de egel er heel- mooi wilt laten uitzien, kun je de blokjes kaas versieren met bijvoorbeeld: stukjes komkommer plakjes augurk zilveruitjes stukjes tomaat halve walnoten plakjes banaan partjes mandarijn stukjes ananas Je moet zelf uit deze rij iets kei zen wat jij het lekkerste vindt. Hoe meer kleur de kaas-egel heeft, hoe mooier hij eruit ziet. Wat moetje nu doen: snij de korst van de kaas i leg de versiering op de kaas I prik de kaas met de versie ring vast aan de prikker maak zo nog meer "stekels", todat de egel er genoeg heeft. Het Nieuwe Boekenhuis aan de Breestraat heeft een leuk idee voor scholen in Leiden en om geving. Zij willen graag we ten hoe kinderen de boeken vinden die speciaal voor hen ge schreven zijnkinderboeken dus. Iedere school die hier aan mee wil doen kan zich opgeven. Het gaat als volgt: jouw school krijgt een aantal boekjes te lezen. Nadat je dat hebt gedaan bespreek je het boekje in groepjes met je juf of meester. Wat je ervan vindt schrijf je op en stuur je terug naar het Leids Boeken huis. Die geven het door aan de Klepperdoos. Ik hoop dal jullie allemaal meedoen Hier zijn de eerste besprekingen van leerlingen van 5e en 6e klas van de Hoeksteen: De titel van het boek: "De schooi ertjes van Napels" Geschreven door: Karl Bruck ner voor kinderen vanaf 10 jaar. Het boek is geschreven door Karl Bruckner en gelezen door Kimberley Riethoven, 10 jaar oud en zit in klas vijf. Ik vind het soms saai en dan weer leuk. Sommige woorden vind ik moeilijk. Maar ik vind het goed van Karl Bruckner dat hij de moeilijke woorden zoals "salto mortale" achter in het boekje heeft gezet. Ik vind vooral de omslag leuk. De tekeningen vind ik erg mooi. Ze passen goed bij het verhaal. De tekeningen zijn gemaakt door Joop Nieuwen- huis. Toch vind ik het boek moeilijk voor mijn leeftijd. Het gaat ook van de hak op de tak". Gelezen door Monique van der Luit, 11 jaar, klas 6. "De om-' slag vind ik erg mooi met al die donkere kleuren, en je kan echt zien dat er veel schooier tjes zijn. Het boek zelf vind ik moeilijk te begrijpen en ook staan er moeilijke woorden in zoals "scugnizzi", maar ge lukkig staan de moeilijke woorden met de betekenissen achter in het boek. De tekenin gen zijn leuk en passen goed bij het verhaal. Ik vind dat er geen touw aan vast te knopen is (het verhaal), want de ene keer schrikt Gino en dan ligt hij in een auto". Televisiekijken, buiten spelen, naar muziekles, naar de training, alle maal mogelijkheden om je tijd te besteden. Er zijn ook een paar din gen, waar iemand niet zo snel aan denkt. Wat hadden jullie gedacht n of een toneelstuk? In het LAK-theater aan het Leven daal in Leiden (boven de super markt) worden geregeld kinder voorstellingen gegeven. Meestal op zondagmiddag, maar ook op woensdagmiddag. En in Voorschoten bij 'Wellus-NIe- tus' of in Zoeterwoude, let er maar eens op. Dat ze allemaal goed of uitstekend zgn durf ik niet te zeg gen, maar het is soms zeker de moeite waard om te gaan kijken en het is eens wat anders. Op de televisie kun je soms naar een poppekast kijken of naar een film pje waarin poppen spelen. Het is natuurlijk veel spannender om di» van dichtbij te gaan bekijken en als je de poppen dan wilt waarschu wen horen ze je tenminste, want tegen de televisie schreeuwen is ei genlijk wel een beetje dom. Door al dat glas verstaan ze je toch niet. Als jullie wel eens naar het theater gaan schrjjfdaar dan eens wat over of zeg het als je een film spannend of leuk vond. Misschien hebben we er wat aan. Je kunt natuurlijk ook zeggen, wanneer je er geen hal aan vond, want dat komt ook taak ge noeg voor. Heb jij al een nieuwe agenda of kalender gekocht? De meeste mensen kopen er nu één voor 1981In veel winkels kun je kalenders in allerlei soorten en maten kragen. Maar hoe komen we aan de kalender? Wie heeft dat bedacht? Jullie weten wat een dag is. Ge woon de tijd tussen de ene en de andere zonsondergang. Vroeger wisten de mensen dat natuurlijk ook. Ze kenden toen ook al de maan. Ze zagen dat de maan soms een smalle schijf was. Dan op eens was hij weer vol en rond. Omdat ze dat heel bijzonder von den, gingen de mensen op de maan letten. Kijk maar eens naar de tekening! Eerst was de maan een smalle schijf. Dan werd hij voller en ten slotte helemaal rond. Daarna werd hij weer een schijfje en ver dween. Dan begon het weer alle maal van voren af aan. De tijd tussen twee volle manen duurde 30 dagen. Die tijd noem den de mensen naar de maan: MAAND. Twaalf volle manen. De mensen wisten ook het verschil tussen de seizoenen. Dat moest ook wel voor de oogst De boer moest weten wanneer de zaaitijd was. Dat was soms best moeilijk, want na elke lente moest de boer weer afwachten wanneer er een nieuwe lente zou komen. Door heel goed op de maan te letten kwamen ze erachter. Na twaalf volle manen kon de boer weer opnieuw zaaien. Die twaalf manen werden genoemd naar beroemde mensen en goden. De maand augustus is genoemd naar de romeinse keizer Augus tus. En de maand juli kreeg haar naam van Julius Ceasar, ook een romeinse keizer. Caesar heeft tenslotte onze kalender bedacht, de Juliaanse kalender. Nu werd die kalender niet gebruikt door de gewone mensen, maar alleen door belangrijke, hoogge plaatste mensen uit die tijd van Caesar. De priesters uit het oude Rome hielden elke maand de nieuwe maan in de gaten. Als ze die zagen dan werd dat "afgeroe pen". En zo kwamen ze dan aan de naam kalender, dat "afroep" betekent. Heeft een jaar 360 of 365 dagen? Een jaar heeft twaalf maanden en dus 360 dagen, dachten ze vroe ger. Maar nu weten wij dat dat kalender begon de lente namelijk eerder dan in de natuur. De boe ren begonnen dus te vroeg te zaaien. Soms kwam er na het zaaien nog een nachtvorst, en dan vroren die zaadjes dood. Je be grijpt wel dat dat een ramp voor de boeren was. Toen kwamen ze erachter dat de aarde er 365 dagen over deed om rond de zon te draaien. Die vijf dagen werden verdeeld over de maanden. En zo kregen sommige maanden 31 dagen. Na tijd bleek de kalender toch niet helemaal te kloppen. De len te begon op de kalender weer iets te vroeg. Er moest nog één dag bij. Dat hoefde maar een keer in de vier jaar schrikkeljaar). De ze schrikkeldag kwam bij de maand februari. Jaren hebben geen namen. Vroeger noemden de mensen de ja ren naar hun koning of keizer. Ze zeiden: "In het vijftiende jaar van de regering van koning zus-en zo. Maar ja. Elk land had een andere koning en daarom telde elk land verschillend. Je begrijpt dat toen landen met el kaar handel gingen drijven, die jaartellingen helemaal niet klop ten. Daarom spraken ze af dat ze hetzelfde zouden tellen. En dat deden ze vanaf de geboorte van Christus. t> cl'c O 'O LA ATSfe KWAATtCA Later zul je bij me wonen Later zijn we met z'n beiden Dat bedenk ik soms, wan neer je giechelt met de and're mei den. 't Is voorlopig nog maar be ter om de zaak geheim te hou den, 'k zal je nog maar niet gaan zeggen dat ik van je ben gaan hou den. t ""ir i Lee/ li* V>«'r<r' 1 L-fe ij J j: nu. i Kromiyc- i (IMU/4 Mi I; ."1'V.i^J leiactiMrte—É «"VtWSWJ J UïéJmJÜ* Later ga ik reizen maken heel alleen, naar verre lan den. en daar ga ik mensen red den, redden met mij neigen han den. ©fil ledereen zal in de kranten van mijn grote daden lezen. "Waarom zou die mensen redder zo ontzettend moedig we zen?" Niemand zal de waarheid weten, jóu alleen zal ik 't vertellen: later, als ik zó beroemd ben dat ik bg je aan durf bellen. Naar een idee van Aart Staartjes.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25