Ton Harmsen (Ajax) 'Ze krijgen me met geen tien paarden van mijn koers af" ZATERDAG 6 DECEMBER 1980 Johan Cruijff, de nieuweoverij verige "technische adviseur". AMSTERDAM - Juist nu Ajax als een feniks uit zijn as lijkt te herrijzen en Johan Cruijff op de nog smeulende puinho pen een nieuwe toe komst probeert op te bouwen, worden door de Tegenpartij afdeling Amsterdam (de F-side) pamfletten uitgedeeld waarin vooral wordt af gerekend met voorzit ter Ton Harmsen. Zijn portret prijkt boven aan een vlugschrift waarin hij wordt beschuldigd van een poging om de club definitief in rook te laten opgaan: „Een komplot, ingezet door boven staand staatsgevaarlijk indi vidu, in samenwerking met AZ'67-infiltrant m. d. v. om Ajax kapot te maken is bijna gelukt". Een maand geleden werd Harmsen ook al onder vuur genomen. Supporters verlie ten tijdens de rust van de wedstrijd Ajax-NEC hun vas te stek achter het doel, be stormden massaal vak C waarbij bejaarde suppoosten zouden zijn platgewalst als ze niet opzij waren gegaan, en richtten vandaar spreekkoren aan het adres van hun vijand op het ernaast gelegen ereter- ras: „Harmsen dood; Harm sen rot op". De aanval op die woensdagavond van de 29e oktober was zo grof, dat zelfs erevoorzitter Jaap van Praag, die toch bepaald niet bekend staat als zijn grootste kame raad, Harmsen na afloop op belde: „Hij heeft me na die schandalige vertoning sterkte toegewenst". Druiven Terugkijkend op die persoonlij ke aanvallen maakt Harmsen niet de indruk dat de druiven die hij en passant in hoog tem po in zijn mond laat verdwij nen, erg zuur zijn: „Ach, ze weten gewoon niet waar ze over praten. Er zijn vijf men sen verantwoordelijk bij Ajax, niet alleen ik. Die men sen die mij zonodig willen uit schelden en weg willen heb ben zijn gewoon slechte ver liezers. Ik kan mij voorstellen dat er mensen zijn die verder in de week hun energie niet kwijt kunnen en zich daarom op de tribune afreageren, maar laten ze dat dan wel po sitief doen. Neem nou die wedstrijd tegen NEC, er werd ook geroepen om Ling die toen niet kon lopen en daar voor was ook nog eens Keje Molenaar van het veld gedra gen. Als men dan nog zo gaat lopen schelden op een voor zitter, dan vind ik dat erg vreemd en dan vraag ik me af waar men mee bezig is". Een afdoend antwoord op die acties lijkt het aantrekken van het duo Cruijff-Jansen. Terwijl de F-siders Ajax in hun pessimisme al zagen de graderen naar de eerste divi sie, werden met Cruijff als „technisch adviseur" en ex- Feyenoorder Wim Jansen als laatste man nieuwe kennis en inspiratie binnengehaald. Harmsen had een week eer der van kennissen de tip ge kregen dat Amerika-ganger Wim Jansen beschikbaar was. Het radarwerk werd meteen op gang gebracht. Vo rige week dinsdag werd con tact met hem opgenomen, twee dagen later kon „Willem de Zwijger", die tot voor een half jaar nog met Feyenoord opstond en naar bed ging, zich Ajacied noemen. Een sensationele ontwikkeling die te maken had met het feit dat Cruijff, met wie Jansen heeft gevoetbald bij de Was hington Diplomats, kort er voor met Ajax was „rond" ge- k?men. Paar uur Harmsen: „We zijn erg blij dat we dit in een paar uur hebben kunnen regelen. We zullen moeten afwachten hoe dit in werkelijkheid uitpakt, maar voorlopig kan ik alleen maar zeggen dat dit voor Ajax erg heilzaam kan werken. Dat er iets moest gebeuren was dui delijk. Niet dat we eraan twij felden dat Ajax het volgend seizoen Europa-Cupvoetbal zou spelen, laat staan dat we zouden degraderen". Toch is de kans nog altijd groot dat Ajax voor het eerst sinds het seizoen 1965-'66 geen Eu ropees voetbal zal spelen. Harmsen: „Zoiets overkomt een club als Ajax nu niet meer. Als de Nederlandse be- tonmaatschappij geen orders meer krijgt gaat die ook fail liet. Zo is dat ook bij Ajax. Wij hebben dat willen voorko men door de trainer met Jan sen nieuw gereedschap in Beenhakker: moet oppassen niet door Cruijff monddood te worden gemaakt. handen te geven. De cyclus van geblesseerde spelers moest worden doorbroke- Hoewel ook trainer Leo Been hakker enthousiast op de ont wikkelingen reageerde („ik zie het echt niet gls-een motie van wantrouwen, eerder als een verjaardagscadeautje") kwam het vreemd over dat hij pas werd ingelicht toen alles reeds was beklonken. En dat terwijl Beenhakker toch moet oppassen dat hij door een overijverige Cruijff niet monddood wordt gemaakt, alle goede bedoelingen ten spijt. Niet voor niets stelde Beenhakker afgelopen zon dag na afloop van de wed strijd tegen FC Twente vast: „Ik mag mijn bed hier wel neerzetten. Cruijff en Jansen praten zoveel over voetbal dat ik er vanaf nu dag en nacht mee bezig ben". Informatie vooraf werd door Harmsen evenwel niet ver standig geacht, bang als hij was dat dan andere partijen wakker zouden worden ge schud. Wat dat betreft riep hij herinneringen op aan de pe riode waarin Cor Brom Ajax trainde. Vierde elftal Harmsen nam op 31 augustus 1978 het werk van Jaap van Praag over, hoewel hij daar voor geen enkele ervaring had opgedaan als clubbe stuurder. Hij was alleen vier jaar actief voetballer bij Ajax geweest, van 1944 tot 1948. Verder dan het vierde elftal had hij het echter nooit ge bracht. Toen hij een eigen zaak, een verwarmingsbe- drijf, ging runnen hield hij het voor gezien, al bleef hij nog wel lid en via werknemers als Van der Kuil, Bleyenberg en Schaaphok in contact met Ajax. Harmsen werd dan ook geintroduceerd vanwege zijn leiderscapaciteiten, niet om zijn voetbalkennis. Toch bemoeide hij zich al snel met Broms werk, dat gedeel telijk werd afgekeurd alvo rens Brom zelf werd afge keurd. Van iemand met een jaarinkomen van 185.000 gul den mag je verwachten dat hij opdrachten van hogerhand uitvoert, zo lichtte Harmsen zijn,ingreep destijds toe. „Als Brom een cao had gehad met aangepast salaris dan zou dit niet zijn gebeurd. Dan had hij zijn driejarig contract gewoon uitgediend". Anno 1980 is de inmiddels 55- jarige Harmsen, tevens eige naar van een modezaak en woonachtig in Avenhorn, nog altijd iemand die hard van zich kan afslaan en weinig oog heeft voor de verpakking. Hij geeft toe dat hij een jaar nodig heeft gehad „om overal achter te komen". „In de sta tuten is nu opgenomen dat een nieuwe bestuurder drie maanden moet worden inge werkt. Dat is dit jaar dan ook gebeurd met de penning meester. Bartels". De olifantachtige manier waar op Harmsen door de porse leinkast stapte waarin het be taald voetbal zich afspeelt, is enigszins veranderd. Zijn zienswijze is daarentegen vrijwel onveranderd geble ven. Onder het motto „ze krij gen me met geen tien paarden van mijn koers af' weigert hij nog altijd om heilige huisjes te ontzien. „In het betaalde voetbal moetje niet aan de be voegdheden van een trainer komen. Die is nu eenmaal on aantastbaar. Nou, voor mij zijn Beenhakker en al die an dere trainers niet meer dan bedrijfsleiders die af en toe een verhaaltje mogen vertel len tegen de pers en verder kunnen ze rapporten samen stellen waarin ze hun verlan gens kenbaar maken. Net zo als in mijn verwarmingsbe- drijf, daar kan iemand ook niet zomaar een machine van twee ton kopen. Het bestuur moet een vinger in de pap houden". Hele hand Harmsen wekt echter de indruk alsof hij er constant met zijn hele hand in roert. Beenhak ker heeft er dan ook erg veel spijt van dat hij niets over zijn bevoegdheden heeft laten vastleggen. „Alleen mijn sala ris, mijn vrije dagen en de duur van mijn contract staan op papier". Harmsen pareert die aanval door op te merken dat "Beenhakker niet was aangenomen als hij meer eisen had gesteld" De praktijk heeft daardoor ge leerd dat over het aantrekken van enkele spelers (Galjé, Mo lenaar, Ziegler en Hamberg) overleg is gepleegd, maar dat bijvoorbeeld bij het vertrek van Tahamata naar Standard Luik en de komst van Wigge- mansen er plotseling geen in spraakprocedure meer bleek te zijn. Over Wiggemansen, die voor 300.000 gulden werd overgenomen van FC Am sterdam, maar ondanks de ve le blessures nauwelijks heeft gêspeeld zegt Harmsen: „Ik geef toe dat het aantrekken van Wiggemansen een om streden zaak was, maar je mag je als bestuur op zijn tijd toch wel een uitstapje veroorlo ven? Stel dat wij een jongen als Ophof, die nu zoveel voor het elftal betekent, niet had den gekocht, dan had Been hakker het nog moeilijker ge had. Hij moet niet vergeten dat het bestuur verantwoor delijk is en blijft, ook toen met Simon Tahamata Iedereen wist te vertellen dat wij er ver keerd aan hadden gedaan om hem te laten gaan. Als zo ie mand bij een andere club wel goed draait wordt al gauw vergeten dat hij bij ons zoveel moeilijkheden heeft geha- d". „De laatste wedstrijden heeft Simon eigenlijk alleen maar op de bank gezeten. Hij had psychische problemen, hij zat opgescheept met twee con tracten van schoenenfabri kanten. Alles bij elkaar von den we het beter als hij een tijdje naar het buitenland zou gaan. Hij weet dat hij altijd bij ons kan terugkomen, wij heb ben een optie op hem". Een alternatief voor Tahamata werd evenwel niet aangedra gen, zoals ook de versterking voor de verdediging lange tijd uitbleef. Harmsen: „Wij hebben overal rondgekeken, maar de salari seisen van de verschillende spelers waren steeds te hoog. In de pers is de naam Pezzey van Eintracht Frankfurt ge vallen toen die met zijn eigen club onderhandelde. Wij zou den contact met hem opgeno men hebben, hem gevraagd hebben om naar ons te ko men, maar daar is niets van waar. Pezzey hebben we nooit gezien of gesproken. We laten ons niet gebruiken door der gelijke spelers om hun inko men op te schroeven". Voorzitter Ton Harmsen: "Voor mij is een trainer niet meer dan een bedrijfsleia'er. Het bestuur moet een vinger in de pap houden" Renoveren Intussen weigerde Ajax al. in navolging van Feyenoord, en kelejaren genoegen te nemen met een plaats op het tweede plan, om in die tijd de zaak te renoveren. Beenhakker, in het verleden jeugdtrainer bij Ajax en Feyenoord. had graag als opbouwwerker willen fun geren. maar kwam er al gauw achter dat zijn bestuur presta ties en Europees voetbal bleef eisen. Harmsen: „Ik ben niet voor de lijn die Feyenoord heeft gevolgd. Wij willen meer voetbalkwaliteit. Je kan er niet onderuit dat je steeds ervaren punten in je elftal moet houden. Het inbrengen van jeugd is prima, daar gaan we ook mee door. Maar die jongeren moeten wel worden geleid, zoals dat nu gaat ge beuren met Wim Jansen. Een geweldige prof die nog leeft als een monnik. Velen kun nen aan hem een voorbeeld nemen. Ik denk dat onze jeugd te weinig professioneel leeft". Met Jansen, die morgen debu teert tegen Feyenoord, rekent Ajax erop dat het zijn abonne ment op Europa-Cupvoetbal zal verlengen. Bij een club als Ajax is deelneming aan een van de drie Europese toer nooien noodzaak. Om die re den liet Harmsen voor het sei zoen weten dat Ajax in ieder geval de halve finale van het Europa-Cuptoernooi voor landskampioenen moest ha len. In werkelijkheid gingen de Amsterdammers echter al in de tweede ronde onderuit tegen Bayern Munchen. Van de verwachte recette van bij na twee miljoen gulden kwam in de thuiswedstrijd nog geen- 250.000 gulden binnen. Harmsen: „Als we door Bayern waren uitgeschakeld, maar wel een vol stadion hadden gehad, dan was het seizoen voor ons goed geweest en hadden we niet zoals nu een strop van ongeveer anderhalf miljoen gehad. Maar dat bete kent niet dat we er nu zo slecht voorstaan. Vergeet niet dat ons stadion, dat ons eigen dom is, voor een gulden op de balans staat pn voor 27 mil joen is verzekerd. Ajax is echt nog wel gezond. Om het zo te houden zullen we tussentijds moeten investeren zoals nu met Jansen". Blessures Het contracteren van Jansen stond in feite los van de vele blessures waarmee Ajax dit seizoen tobt. Ook met een complete ploeg zou Ajax in verdedigend opzicht incom pleet zijn geweest. Dal neemt overigens niet weg dat de te rugval van Ajax voor een be langrijk deel is toe te schrij ven aan de waslijst van ge blesseerden. Hoewel de pro blemen begonnen in het toer nooi in Madrid waaraan kort voor de competitie werd deel genomen en waarin Ophof en Hamberg de nodige schade opliepen, vindt Harmsen het geen beleidsfout dat Ajax naar Spanje is gereisd: „We zullen op dit moment wel voorzichtig moeten zijn met het spelen van extra wedstrij den en toernooien omdat we ons geen nieuwe blessurege vallen kunnen permitteren. Dat zal wat schelen in de in komsten. maar dat moet dan maar. Vorig jaar verdienden we zeven ton aan vriend schappelijke wedstrijden, dit jaar tot nu toe een half miljoe- Harmsen verbleekt of bloost er niet van. Hij zegt de zaken goed onder controle te heb ben en eigenlijk alleen nog moeilijkheden te hebben met journalisten. Harmsen pro beert als perschef en als re dacteur van het clubblad „de Ajacied" zelf te bepalen wat nieuws is dat naar buiten kan worden gebracht. Deson danks of juist daarom heeft hij conflicten met de pers niet kunnen vermijden. Harmsen wijdt dat aan de onwil van een aantal journalisten en heeft ze al afgeschilderd als lijkenpik kers en ratten. Randzaken „Ik heb er echt wel begrip voor dat er over randzaken wordt geschreven, maar een aantal journalisten schrijft alleen ne gatief. De argeloze toeschou wer denkt dan dat het een rot zooitje is bij Ajax. Een pro gramma als „Tussen start en finish" is niet goed voor het Nederlandse voetbal, daarin wordt alleen op de man ge speeld. Als ik het heb over lij kenpikkers dan :s dat niet voor iedereen bedoeld. Wie de schoen past trekke hem aan. Men weet toch onderhand wel wit men aan nui heeft, ik ben zelf voor alles en nog wat uitgescholden. Ik heb een plakboek dat volstaat met be ledigingen. De journalisten mogen alles schrijven, maar ik niet. Juist zij, die zo op de man schryven, hebben wei nig incasseringsvermogen, terwijl je in hun stukken tus sen de regels door de blinde haat kan lezen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21