Alcoholverbod in Engelse stadions Schijvengoochelaar N'Diaye blijft thuisfront binden Tennisfinale verstoord door arrestaties Ushockeyclub koopt vervalste paspoorten Voetbalbond neemt maatregelen tegen vandalisme LOTTO ZATERDAG 6 DECEMBER 1980 PRAAG (DPA. Rtr. AFP) - In de finale van hel toernooi om de Davis Cup heeft Tsjechoslowakije na twee afgewerkte partijen verrassend de lei ding. Tomas Smid won gisteren in Praag in vijf sets van de Italiaan Adriano Panatta: 3-6. 3-6. 6-3. 6-4 en 6-4. Arbiter Hardwick uit Enge land onderbrak de partij in de laatste set omdat Italiaanse supporters zich naar zijn mening te luidruchtig manifesteerden. Twee supporters werden gearresteerd. De onderbreking van veertig minu ten meegerekend duurde de par tij vier uur en 21 minuten. In de eerste twee sets leek niets op een verrassing te duiden. De dertigja rige favoriet Panatta won beide sets met 6-3. Gesteund door de ruim 10.000 toeschouwers in de hal van Fucik-park kwam zijn zes jaar jongere tegenstander in de volgende sets echter sterk terug. Bij de stand 3-3 in de vijfde set be sliste Hardwick een twijfelgeval bij een opslag van Panatta in het voordeel van Smid. Dat was voor een deel van de 1500 tempera mentvolle Italianen op de tribu nes de aanleiding tot luid protest. Hardwick staakte daarop de par tij: "Er wordt niet verder ge speeld, zolang de orde niet is her steld" zei de arbiter in het Engels door de luidspreker. De aanvoerder van de Italiaanse ploeg, Vittorio Crotta, trachtte de opgewonden supporters tot kalmte te brengen. Ook Philippe Charrier, de voorzitter van de ITF (Internationale Tennis Federatie) en David Gray, secretaris van de ITF deden een poging de rust op de tribunes te herstellen. Nadat het publiek stil was geworden, werden twee supporters door de politie afgevoerd. Penatta was geheel de kluts kwijt. Twee keer achter elkaar verloor hij zijn anders zo sterke opslag. Smid, steeds zelfverzekerder spe lend, had geen kind meer aan de gebroken Italiaan. "De onderbre king kwam op heLbeslissende moment in de partij. Ik verloor mijn concentratie volledig", al dus Panatta. Na het evenwichtige eerste enkel spel was de tweede confrontatie eenzijdig. Ivan Lendl was simpel weg veel sterker dan Corrado Ba- razzutti. De Italiaan, die door Lendl aan de achterlijn werd vastgepind haalde erg veel, maar was niet opgewassen tegen de Tsjechoslowaak. Lendl, die in de afgelopen periode vijf van de ze ven Grand-Prixtoernooien, waar hij speelde, won, was gewoon niet te stuiten. Hij vond keer op keer de weg naar het net, waar hij afmaakte wat hij via een goede service of nauwkeurige slagen had opgebouwd. Na de eerste set kreeg Barazzutti geen enkele kans meer. Setstanden: 4-6. 6-1. 6-1 en 6-2. MALI - Na vijf ronden in het toernooi om het wereldkampioenschap dammen in Mali is er enige tekening in de strijd gekomen. Dat de in blakende vorm verkerende Anatoli Gantwarg met negen punten aan kop gaat, is niet direct verrassend, maar dat de Malinese kampioen Mamina n'Diave een zelfde puntenaantal heeft vergaard, mag een kleine sensatie heten. Russisch kampioen Nicolai Misjtsjanski volgt met zeven punten, waarna een acht man sterke groep volgt, waarin wereldkampioen Harm Wiersma. In de vijfde ronde had Korenevski veel problemen met zijn Russi sche collega Alexander Mogil- janski. Beide spelers gingen in snel tempo naar een niet zo be kende theoretische stelling met een rechtervleugelopsluiting voor Korenevski. Mogiljanski bleek zich het beste te hebben voorbereid en met ijzersterk spel zette hij zijn tegenstander onder grote druk. Een diep berekend gambiet leek de winst te gaan brengen voor 'de Russische beer' (de omvang van zijn borstkas rechtvaardigt deze bijnaam). Ongelukkigerwijs voor hem vond Korenevski nog een DUISBURG (ANP) - De openbare aanklager in Duisburg heeft giste ren het resultaat van zijn eerste on derzoekingen in het schandaal om de Duits-Canadcse ijshockeyers bekend gemaakt. Volgens zijn rap port heeft de Duisburger SC twee keer de Westduitse wet overtreden bij pogingen de Westduitse natio naliteit bij een aantal van zijn spe lers aan te tonen. Volgens aankla ger Walter Otto heeft men per soonsbewijzen van inwoners van Duisburg gebruikt, de foto's, na men en data van spelers er op ge legd en zo fotomontages gemaakt, die de bond werden overlegd. Na dat de ijshockeybond verzocht het Westduitse staatsburgerschap van de spelers duidelijker aan te tonen, heeft de club via een café-eigenaar uit Essen acht vervalste paspoorten gekocht voor een bedrag van ruim 27.000 gulden. Die vervalste iden titeitspapieren werden de bond als bewijsmateriaal toegezonden. laatste ontsnapping en bereikte een benauwde remise. Gantwarg had weinig moeite zijn toppositie te consolideren tegen Waclas Krista Veel moeilijker was dat voor N'diaye, die Bas- tiaannet als tegenstander had. Opnieuw wist de kleine schijven- goochelaar echter zijn grote sup- portersschare aan zich te ver plichten. Een degelijk opgezette De stand na vijf ronden is: 1. N'Diave en Gantwarg 9 punten. 3. Misjtsjanski 7. 4. Clerc, Benoit. Korenewski. Lestjsjinski, Mogiljanski. Sjtsjo- goliev. Van der Wal, Wiersma 6. 12. Jansen, Marcos 5 14. Bastiaannet, Traore. Verpoost 18. Issalene. Veltman 3. 20. Diaw, Soumaoro 2. 22. Krista 1. flankaanval van N'diaye bracht te veel problemen met zich mee voor de Nederlander, die in een minder solide vorm verkeert dan tijdens het WK '78 in Italic, toen hij in de finale geen enkele partij verloor. Na een kleine finesse te hebben overzien werd Bastiaan- net's centrum volledig uitgehold en met zijn schijven aan de rand kon hij geen zinnig plan meer be denken. Viersma alsmede Sjtsjegoljew boekten eindelijk hun eerste LONDEN (ANP) - De Engelse voetbalbond heeft een serie maatregelen genomen om het vandalisme in deze tak van sport tegen te gaan. De maatregelen worden getroffen in overleg met de Engelse league (voetbalclubs), die de actie van de bond ondersteunt. Zo komt er een verbod op de ver koop van alcohol in de stadions. Spelers, die zich veelvuldig schuldig maken aan overtredin gen. worden uitgesloten uit het internationale voetbal. Er zullen nieuwe gedragslijnen worden op gesteld om een einde te maken aan bepaalde praktijken (bijvoor beeld de uitzonderlijke reacties van spelers die een doelpunt heb ben gemaakt, de vuist die het pu bliek wordt getoond, etc.). De managers en de trainers zullen deze gedragscodes moeton res pecteren en zij moeten hun spe lers erop wijzen en eraan houden. Een aantal reglementen, onder meer betreffende het protesteren tegen scheidsrechterlijke beslis singen, de opzettelijke overtre dingen en het systeem van gele en rode kaarten, zal worden her zien. De clubs en spelers zullen bij overtreding van de reglemen ten zwaardere straffen krijgen opgelegd, zoals bijvoorbeeld het in mindering brengen van wed- Kamervragen over weigering proflicentie DEN HAAG (ANP) - De Tweede Ka merleden Castricum, Hartmijer en Niessen (allen PvdA) hebben de weigering van de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie (KNWU) om de amateurrenner Jacques Ha- negraaf voor het komende jaar een proflicentie toe te kennen ter dis cussie gesteld. Hanegraaf, die rijdt voor de ama- teurploeg van Herman Krott wil in 1981 een verbintenis aangaan met de profformatie van Peter Post. De KNWU wi! de daarvoor vereiste li centie niet verstrekken omdat Ha negraaf op 1 januari 1981 nog geen De PvdA-kamerleden wijzen er op dat in tal van takken van sport de leeftijdsgrens van 21 jaar voor be roepsmatige beoefening niet be staat. De weigering van de profli centie voor Hanegraaf komt hen vreemd voor. De KNWU stelt zich op het standpunt dat het reglement jonge renners moet beschermen te gen c oege o r het wiclermétier. De kamerle den willen van staatssecretaris Wallis de Vries (C RM I weten or en zo ja welke gevolgen de weigering van de KNWU heeft. strijdpunten of zelfs uitsluiting uit de Engelse voetbalbond. De bond gaat ook in elk geval het ministerie van binnenlandse za ken vragen strenger op te treden bij ongeregeldheden met suppor ters. Wim Jansen heeft gistermiddag officieel toestemming gekregen om te spelen in het eerste elftal var. Ajax. Rond vier uur ontving de KNVB in Zeist een telexbe richt van de Amerikaanse voet balbond (Jansen is de afgelopen maanden uitgekomen voor de Washington Diplomats), waar door niets de confrontatie met zijn oude club Feyenoord mor gen in de weg staat. Hoewel deze week een aantal drei gementen zijn geuit aan het adres van Jansen door mensen die het niet eens zijn met zijn rentree in de Kuip. verwacht Ajax-traincr Leo Beenhakker niet dat zijn nieuwe laatste man zich van de kook zal laten brengen: "Natuur lijk is het erg triest wat er alle maal is gebeurd en wat er alle maal is gezegd. We hebben gepro beerd om hem op zijn gemak te stellen. Het voordeel is dat Jan sen een kouwe kikker is, die erg nuchter is gebleven onder deze omstandigheden". Trainer Otto Rehhagel is na een dienstverband van iets meer dan een jaar ontslagen door de West duitse bekerhouder Fortuna Düsseldorf. Hij wordt opgevolgd door Heinz Höher. Het ontslag van Rehhagel komt vijf dagen na de verkiezing van een nieuwe voorzitter (zondag nam Hans Noack de post van Kurt Schneider over) Rehhagel kwam in oktober 1979 bij Fortuna. dat toen. ook voor voltooiing van de arbeidsovereenkomst Hans- Dieter Tippenhauer de laan had uitgestuurd. In de laatste twaalf wedstrijden voor de Bundesliga heeft Fortuna vijf punten gehaald en zakte naar de zestiende plaats op de ranglijst. Wel slaagde de ploeg erin FC Köln voor het be kertoernooi uit te schakelen. Rehhagel is de derde trainer die dit seizoen bij een Bundesligaclub werd ontslagen. Karl-Heinz Hed- dergott (FC Köln) en Hans-Dieter Tippenhauer Arminia Bielefeld) gingen hem voor. De Europese voetbal unie heeft de broederliefde van de tweeling Karl-Heinz en Bernd Förster van VFB Stuttgart zwaar gestraft. In het duel in de derde ronde van het UEFA-bekertoernooi tegen de 1. FC Köln beging Karl-Heinz een forse overtreding. De scheids rechter trok daarvoor de gele kaart. In plaats van Karl-Heinz schreef hij in het strijdgewoel echter Bernd in zijn boekje. Deze 'bood zich aan' aan de scheids rechter, nadat zijn broer van de plaats des onheils was weggelo pen. Karl-Heinz had namelijk te gen Vorwarts Frankfurt (Odl) ook al een gele kaart gehad. Zijn twee de zou een schorsing hebben be tekend van minimaal één wed strijd. De tuchtcommissie van de UEFA heeft vastgesteld dat de broers "opzettelijk de scheidsrechter hebben misleid" en sloot Karl- Heinz voor vijf en Bernd voor vier wedstrijden in enig Europees be kertoernooi uit. Michel van de Korput zal het twee de duel, op eigen veld. tegen Grasshoppers uit Zurich niet kunnen meemaken. In het eerste treffen tussen beide clubs in het UEFA-bekertoernooi liep hij een tweede waarschuwing op. Nottingham Forest zal het in het be slissende duel tegen Valencia om de 'Supercup' zonder Robertson en Gray moeten doen. Verder werden de Pool Boniek van Wid- zew Lodz (deze dagen in het nieuws door de 'rebellie' binnen het Poolse elftal) en de Spanjaar den Kortabarria (Real Sociedad) en Valencia-speler Salvadori voor één wedstrijd geschorst. overwinning. Wiersma werd hier bij ietwat gesteund door zijh op ponent Bussirou Ba. die het late middenspel ineens erg zwak ging behandelen na daarvoor een goe de partij te hebben gespeeld Misjtsjanski rekende vakkundig af met de Fransman Issalene. Een gewichtig toptreffen was verder de partij Clerc-Van der Wal. De drie remisepartijen, die deze spe lers in een herkamp om de Neder landse titel aantekenden, hadden reeds veel interessants opgele verd en ook donderdag stond hun onderlinge treffen weer bol van de spanning. In razende tijdnood hield Van der Wal het hoofd koel en een gelijkwaardige remise was de juiste uitslag De Ivoriaan Benoit Gba liet tegen Weltman zijn zoveelste zeer nade lige remise aantekenen. Opmer kelijk is zijn onverstoorbaarheid en zijn hoge speeltempo. In de meeste partijen gebruikt hij hooguit anderhalf uur bedenk tijd, terwijl zijn tegenstanders vaak drie uren zitten te zwoege- Ecn week te laat arriveerde donder dagavond de Haïtiaan Robillard. inmiddels vervangen door de Ma- linees Soumaoro. Hij kan het toernooi nog slechts als toe schouwer bijwonen. JANNES V/D WAL Vriesekoop zegeviert op twee fronten EVRY (ANP) - Bettine Vriesekoop heeft op twee fronten succes ge boekt tijdens de open Franse kampioenschappen. Ten eerste drong zij gisteravond door tot de laatste zestien in het enkelspel. De Hazerswoudse versloeg de Engelse Angela Jarvis met 20-22. 21-17. 21—18 en 21-6. Ten tweede bereikte Vriesekoop met Mirjam Kloppenburg de tweede ronde van het dames dubbelspel. In vier games werd het Franse duo Thi- riet/Grillet uitgeschakeld. De cij fers: 19-21. 21-9. 21-14 en 22-20 De Nederlands kampioene kon niet verhinderen dat het nationaal da mesteam de halve eindstrijd niet bereikte. In de kwartfinale scha kelde Frankrijk 5 Oranje met 3-1 uit. Vriesekoop zorgde voor het enige tegenpunt tegen Bergeret (21-14 en 21-19). Kloppenburg leed tweemaal verlies. Eerst was Daviaud te sterk (14-21, 19-21), waarna ook Bergeret haar terug wees 21-16. 21-17 Tenslotte werd ook het Oranjekoppcl ver slagen met 2-0 (21-14 en 22-20). Nederlaag schaaksters LA VALETTA (DPA) - In La Valct ta zijn gisteren de afgebroken partijen uit ik- dertiende en voor laatste ronde van de schaakolym piade uitgespeeld. De Nederland se herenploeg hoefde niet in actie te komen. De eerste plaats wordt gedeeld door Hongarije en de Sovvjet- Unie. De Nederlandse dames- ploeg verloor met 1-2 van Bulga rije. Nederland is nu dertiende Ook bij de dames wordt het klas sement door de teams van Hon garije en de Sowjet-Unie aange voerd. De uitslagen zijn Heren, dertiende ronde Israel- Noorwegen 3-1 Wales-Finland 2- 2 Bclgie-Turkijc 1-3., Porto Rico- Far Oer 2-2. Dames, dertiende ronde Bulgarij e-Nederlanö 2-1 Italie-IJsland 2.5-VCE TOTO 4M Eerste prijs 175 winnaars, uitkering f 450.20 Tweede prijs 2t»67 winnaars. ng f 19.(j pnj winnaars, uitkering f7 TOTO-C ELI JK 48 Eerste prijs gc«-n winnaar Twct prijs 1 winnaar die bruto f4141.10 n ngt; Dn f 10 utkci prijs 101 Vierde p ing f7.40. 210

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11