Europa steunt Italië met ruim honderd miljoen Burgemeesters nog in Israël Mao's weduwe wil zich verdedigen CP Polen: "Als het nodig is om hulp vragen" VS: snelle levering wapens aan Jordanië Weer onderhandelen over teruggave geld door Menten VRIJDAG 5 DECEMBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze redactie buitenland WARSCHAU - De Poolse sche partij zal om assistentie van zijn naaste vrienden" vragen wanneer anti-socialistische elementen" in Po len aan de macht dreigen te komen. Dit zei gisteravond de woordvoer der van het centrale comité van de partij, J.ozef Klasa, op een persconferentie in Warschau. Volgens Klasa heeft de partij „het recht en de plicht om assistentie van onze vrienden te vragen". De partijleiding zou dat alleen doen wanneer macht en autoriteit „van democratische handen in die van anti-socialistische elementen dreigen te raken", aldus Kla sa. Hij reageerde hiermee op de golf van uitlatingen van westerse re geringsvertegenwoordigers en speculaties in de westerse pers over een mogelijk Sowjet- ingrijpen in Polen. Volgens Klasa probeert het Westen bepaalde groepen in de Poolse samenle ving op te zetten tegen de rege ring. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat Polen de huidige crisis op eigen kracht te boven zou komen en dat het daarbij kon rekenen op de hulp van zijn socialistische vrienden. Hij was er echter van overtuigd dat „onze vrienden niet van plan zijn ons militair te hel pen bij de verdediging van het so cialisme". Klasa's uitlatingen volgen op dra matische verklaringen van partij leiding en legertop. Volgens het centraal comité staat Polen voor de „morele en economische ver nietiging" van het land en kan een dreigende ondergang alleen worden voorkomen wanneer het Poolse volk verantwoordelijk heidsgevoel toont. Daarbij werd gewezen op de „garanties voor onze nationale onafhankelijk heid en veiligheid" die zijn ver kregen door verdragen met „onze socialistische buurlanden". Gisteren werd ook een verklaring van de Poolse legerleiding uitge geven, waarin wordt gesteld dat de „de sociale en economische crisis schadelijke gevolgen kan hebben voor het vermogen van de strijdkrachten om het land te verdedigen". De verklaring volg de op eea bijeenkomst van de le gertop, waarin werd bepaald wel ke taken het leger in de huidige omstandigheden moet vervullen. Over de aard van die taken werd niets meegedeeld. Waarnemers sluiten niet uit dat er sprake is van verdeeldheid. De Poolse luchtmacht zou, zoals wij woens dag meldden, de dreiging van een invasie door Warschaupactlegers zeer ernstig nemen en zich met alle mogelijke middelen daarte gen verzetten. In de oproep van de partijleiding worden de met onder meer de on afhankelijke vakbond „Solidari teit" en andere groepen in de sa menleving gemaakte afspraken bevestigd. Ook bepleit het cen trale comité een nauwere samen werking met de invloedrijke Rooms-Katholieke Kerk in het land. „Maar er zijn in Polen ook mensen die geen geheim maken van hun contra-revolutionaire bedoelingen. De arrogantie van de leiders die we'veroordeeld hebben kan evenmin worden geaccepteerd als een nieuw soort arrogantie die de wetten en de be reikte akkoorden negeert" Die uitlatingen zijn direct gericht tegen het dissidentencomité KOR en één van zijn invloedrijk ste leden, Jacek Kuron. Het par tijdagblad Trybuna Ludu lan ceerde gisteren een hevige aanval op Kuron, die zou hebben opge roepen om radicale middelen, in clusief geweld, tegen de autoritei ten en het politieke systeem te ge bruiken. Waarschuwing Washington heeft gisteren voor de derde keer deze week de Sowjet- Unie gewaarschuwd niet in Po len te interveniëren. Een woord voeder van het ministerie van buitenlandse zaken zei gisteren „Moskou ervan overtuigd moet zijn dat Amerika eensgezind is in zijn bezorgdheid over een moge lijk ingrijpen in Polen". Hij voeg de eraan toe dat die eensgezind heid ook gold voor de nieuwe re gering onder Ronald Reagan. De toekomstige president heeft gis teren eveneens een waarschu wing aan Moskou gericht. Een woordvoerder verklaarde dat „het een ernstige misrekening zou zijn" gebruik te maken van de regeringswisseling in de VS om stappen tegen Polen te onder nemen. Carters persoonlijke adviseur voor veiligheidszaken, Zbigniew Brzezinski, zelf van geboorte Pool, zei gisteren echter ervan overtuigd te zijn dat geen direct gevaar bestaat voor een Russi sche interventie. Hij verklaarde dat de VS niet van plan zijn de gespannen situatie in Polen „uit te buiten". Zweden heeft gisteren zijn strijd krachten in verhoogde staat van paraatheid gebracht als gevolg van Russische verkennings vluchten over Polen. Deze stap mocht, aldus defensiewoord voerders, echter niet worden uit gelegd als vrees voor een spoedig WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse luchtmacht zal binnen tien dagen beginnen met de levering van munitie en reserve-onderdelen voor militair materieel aan Jorda nië. De levering is versneld in verband met het geschil tus sen Jordanië en Syrië. Een woordvoerder van het Pen tagon verklaarde gisteren dat het materieel zal worden ver voerd met vijf c-141 trans portvliegtuigen. De bestel ling is al enige tijd geleden ge daan, zei de woordvoerder1. Del Amerikaanse regering ging onlangs akkoord met versnel de leverantie van reserve-on derdelen voor vliegtuigen, tanks en ander militair mate rieel op verzoek van de Jor daanse regering. Deze zei zich bedreigd te voelen door de militaire versterkingen van Syrië aan de grens. "We hebben geen nieuwe le veranties in petto", zei de woordvoerder op een vraag over mogelijke nieuwe wa penzendingen naar Jordanië, dat al jaren militair materieel uit de Verenigde Staten be trekt. Daarover moet nog worden beslist", zo zei hij. Chadli Kleibi, (de secretaris-ge neraal van de Arabische Liga) wordt morgen in Damascus verwacht voor het vervolg van de Saoedi-Arabische be middelingspogingen tussen Syrië en Jordanië. De spanning tussen Syrië 'en Jordanië is gisteren ietwat af genomen. deld heeft in het conflict tus sen Syrië en Jordanië, heeft in Beiroet verklaard dat Syrië oeloofd heeft zijn bij de Jor daanse grens samengetrok ken troepen (ruim 30.000 man) geleidelijk terug te trek ken. "President Hafez Assad van Syrië heeft mij persoon lijk toegezegd dat hij zijn troe pen zal terugtrekken", aldus de Saoedische prins. In Damascus lieten Syrische functionarissen weten dat de grenscrisis nu voorbij is. Maar Jordaanse autoriteiten zeiden in Amman dat zij de Syriërs pas zullen geloven als zij njet eigen ogen gezien hebben dat de Syrische troepen inder daad teruggetrokken worden. Beslissing nu aan Begin (Van onze correspondentiJERU- ZALEM - Het Israëlische hoog gerechtshof heeft het hoger be roep tegen de uitwijzing van de twee Palestijnse burgemeesters van Hebron en Chalchoel van de hand gewezen. Daarnaast heeft het hooggerechtshof echter de aanbeveling gedaan niet direct Naast lening van 2,8miljard (Van onze correspondent) BRUSSEL (gpd) - De Euro pese Commissie heeft 108 miljoen gulden ter be schikking gesteld van Ita lië als noodhulp voor de slachtoffers van de aard beving in het zuiden van Italië. Van dit bedrag wor den de kosten van trans port en tijdelijke huisves ting voor daklozen be taald, alsmede de levering van 15.000 ton graan, 1000 ton vlees en 900 ton olijfo lie. De besteding van deze noodhulp wordt overgelaten aan de Ita liaanse regering. Het zelfde geldt voor de vier miljoen gulden die het „dagelijks EG-bestuur" vori ge week al ter beschikking had gesteld van de regering in Rome. De commissie besloot ook aan de Negen voor te stellen 540 miljoen gulden aan Italië te geven in de vorm van rente-subsidie. De regeringsleiders van de Negen gaven dinsdag al hun fiat voor de ze rentekwijtschelding. Die zal 3 procent bedragen voor een lening van 2,7 miljard gulden, zo stelt de EG-commissie nu voor. De le ning zal via ondermeer de Euro pese Investeringsbank (EIB) aan Rome worden verleend. De loop tijden zullen drie tot twaalf jaar bedragen tegen geldende markt- rente. De rentesubsidie van 540 miljoen gulden. Dit zal echter via de ge wone EG-begroting worden gefi- nancierd. EG-commissaris Christopher Tugendhat (budget) heeft al een herziening op de be- groting voor 1981 aan EG- ministerraad en Europees parle ment gestuurd. De begroting voor volgend jaar wordt half de cember waarschijnlijk definitief vastgesteld. De kosten van de rentesubsidie zul len over enkele jaren worden ge spreid. Voor 1981 wordt 54 mil joen op de EG-begroting opge voerd. De lening aan Italië wordt in twee delen toegekend. Het eer ste deel bedraagt tweederde van het totale bedrag en zal in 1981 ter beschikking komen van Rome. De EG zal zich niet bemoeien met de besteding van het geld, aldus voorzitter Roy Jenkins van de Europese Commissie in een toe lichting. Het Nederlandse aandeel in de Eu ropese hulp aan Italië zal niet vijf Betogingen in India vóór wrede straf NEW DELHI (UPI) - De autoritei ten van de Noordindiase deel staat Bihar hebben de federale overheid gevraagd om verster king van hun eigen politietroe- pen. Die zijn niet in staat, de mas sale betogingen in goede banen te leiden, die locale bewoners hou den ten gunste van politiemen sen, die geschorst zijn omdat ze gevangenen bij wijze van straf blind hebben gemaakt. Het bericht van enkele dagen terug in een nationale krant dat aan ze ker 33 gedetineerden met behulp van fietsspaken of bijtend zuur het gezichtsvermogen is ontno men heeft India verrast. De nota belen in Bihar vinden het echter een geschikte maatregel om de criminaliteit omlaag te krijgen, zo heeft dezelfde krant gisteren ge meld. miljoen gulden zijn, zoals pre mier Van Agt dinsdag, tijdens de Europese topconferentie in Lu xemburg veronderstelde, maar aanzienlijk meer. Dat is gisteren duidelijk geworden in Brussel, waar de voorzitter van de EG- commissie, de Brit Roy Jenkins, de hulpplannen van zijn c sie bekend maakte. PARIJS-Ledenvan het comité ter ondersteunhig van de Ierse gevange nen die in hongerstaking zijn om de status van politieke gevangene te krijgen, gaven gisteren in Parijs een persconferentie. BERLIJN (DPA) - Over de terugbetaling van een schadevergoe ding van 550.000 mark die de Bondsrepubliek in 1965 aan Pieter Menten betaalde, moet opnieuw worden onderhandeld. Dit is gisteren in West-Berlijn door een rechtbank bepaald. De zaak is nu terugverwezen naar het "Landgericht" in Berlijn. De 81-jarige Menten had de schadevergoeding ontvangen, toen hij aanvoerde dat hij tijdens de oorlog in het toenmalige Polen, joodse vervolgden had geholpen en als gevolg daarvan de inboe del van zijn huis in Lemberg had moeten afstaan. Hieronder zouden woninginrichting en kunstschatten zijn geweest. Nadat in Nederland bekend werd dat Menten waarschijnlijk joodse kunstschatten had bemachtigd, werd de overeenkomst tussen hem en de Bondsrepubliek aangevochten. In hoogste instantie wordt over deze zaak uitspraak gedaan door rechters uit de Verenigde Staten, Frankrijk, Engeland en de bondsrepubliek, onder voorzitterschap van een rechter uit Zwe den. Kaper Pools vliegtuig vraagt asiel BERLIJN (DPA/UPI) - De kaping van een Pools lijnvliegtuig is gis teren geëindigd met de terugkeer van het vliegtuig van de Westber- lijnse luchthaven Tempelhof naar Polen. De 39-jarige in Lodz geboren Andr- zej Perka had het tweemotorige propellervliegtuig op de vlucht van Zielona Gora naar Warschau met een handgranaat overmees terd. De politie onderzoekt of het hierbij ging om een op scherp ge stelde granaat of een speelgoed model. Direct na de landing vroeg de kaper om politiek asiel. Perka is nu in handen van de West- duitse autoriteiten in Berlijn en moet zich waarschijnlijk verant woorden wegens vrijheidsbero ving en een aanslag op het bur- eérluchtverkeer. tot uitwijzing over te gaan. maar de twee burgemeesters Kawasme en Milchem een soort proefperio de te geven om op deze wijze de gemoederen op de bezette weste lijke Jordaanoever tot bedaren te brengen. Het hooggerechtshof deed deze aanbeveling op grond van de nogal ongewone wijze waarop de twee Palestijnse bur gemeesters zeven maanden gele den zijn uitgewezen en later voor verhoor mochten terugkomen Zoals gemeld werden Kawasme en Milchem in mei dit jaar door de militaire autoriteiten naar Liba non uitgewezen zonder enige vorm van proces. Zij werden van ophitsenj beschuldigd en moreel verantwoordelijk gesteld voor de aanslag op joodse leerlingen in Hebron waarbij zes mensen om het leven kwamen. De burge meesters gingen in hoger beroep tegen deze procedure en het hooggerechtshof besloot dat ze het recht hadden door een mili taire commissie van beroep ge hoord te worden. Mocht deze tot uitwijzing besluiten, dan konden de twee zich alsnog tot het hoog gerechtshof wenden voor een in houdelijke uitspraak. De twee burgemeesters keerden twee maanden geleden naar Is raël terug om door de militaire commissie gehoord te worden. De militaire commissie besloot deze keer, volgens alle regels, tot uitwijzing op grond van veilig heidsoverwegingen en nu heeft ook het hooggerechtshof met meerderheid van stemmen beslo ten dat deze uitspraak geheel in overeenstemming is met het in ternationale recht en met het recht dat van toepassing is op de bezette westelijke Jordaanoever. Slechts één rechter kwam met een minderheidsrapport en wees uit dat de uitwijzing tegenstrijdig is aan het volkerenrecht. De uitwijzing kan nu alleen nog maar voorkomen worden door een besluit van premier Begin die in zijn functie van minister van defensie verantwoordelijk is voor de bezette westelijke Jordaanoe ver. Alle Palestijnse burgemees ters van de Westoever hebben gisteren in een telegram aan de premier op zo n wijziging van het vonnis aangedrongen. Ook de linkse oppositiepartijen hebben de premier gevraagd gehoor te geven aan de aanbeveling van het hooggerechtshof. President Sadat van Egypte heeft Begin in het verleden al meerdere malen om wijziging van het von nis gevraagd om een toenadering tussen Israël en de Palestijnen van de Westoever te vergemakke lijken. De Israëlische premier is gisteren al begonnen met het be studeren van de uitspraak van het hooggerechtshof. Zijn besluit kan op zeer korte termijn ver wacht worden. Motie Brits Lagerhuis tegen jacht op Lady Diana LONDEN (UPI) - Een zestigtal leden van het Britse Lager huis van alle partijen hebben gisteren hun naam gezet on der een motie van kritiek op de pers, voor het 'jagen op' Lady Diana Spencer, wier naam in romantisch verband is genoemd met die van Prins Charles, de Britse troonop volger. In de motie heeft ook de televi sie een veeg uit de pan gekre gen. De leden doen een be roep op de media meer zorg te hebben voor de individuele vrijheid. Het conservatieve parlements lid Cyril Townsend, hoofdop steller van de motie, ver klaarde dat hij walgde van de jacht op de 19-jarige kleuter leidster door een zeventig verslaggevers. De moeder van Lady Diana - nu mevrouw Shane Kydd - be schuldigde de pers er dinsdag in een brief aan de Times v haar dochter het leven zuu makem. De 'Piess Council", het orgaan dat klachten over de pers be handelt, heeft hoofdredac teuren uitgenodigd voor een bespreking van de klachten. PLAi-.S, KANSAS (UPI) - 37- jarige Ron Amerikanen uit Arizo na die woensdag in Oceanside in Californië met een ballon ver trokken voor een vlucht naar de oostkust die vandaag had moeten eindigen, zijn gisteren halverwe- De 3b-jarige John Shoecraft en de 37-jarigenRon Ripps hadden het in hun "Super Chicken II" boven Colorado erg moeilijk gehad. Bo ven Kansas maakten ze de gondel van de ballon los en heten deze wegdrijven. Shoecraft en Ripps hadden een re cord willen vestigen door dc west- en oostkust binnen drie da gen met elkaar te verbinden. PEKING (AP) - De weduwe van Mao, Tsjiang Tsjing, die is be schuldigd van vervolging van de voormalige Chinese president Lioe Tsao-Tsi, heeft voor de rechtbank verklaard dat zij nog een aantal zaken onbesproken heeft gelaten. Verder wil zij in de gelegenheid worden gesteld om zich te verdedigen. Een Chinese krant heeft dit gisteren gemeld. Het tweede verhoor van Mao's we duwe bleef ook gisteren in het centrum van dc belangstelling staan hoewel voor de tweede maal aan het verhoor werd be gonnen van een ander bendelid, Zhang Tsjungiao. Deze bleef ook dit keer op de zitting het stilzwij gen bewaren, zo werd gemeld. Bij haar eerste verschijning voor de rechtbank op 26 november werd Mugabe noemt Zuid- Afrika agressor SALISBURY (UPI) - Premier Ro bert Mugabe van Zimbabwe heeft gisteren verklaard dat Zuid Afrika in Transvaal zo n 5 000 mensen uit Zimbabwe opleidt voor sabotagedaden en ondermij ning in de aangrenzende zwarte landen. Mugabe zei dit op een banket, aan geboden aan president Julius Nyerere van Tanzania die op het ogenblik een bezoek aan Zim babwe brengt Het gaat bij deze opleiding om dissidenten uit ons land. aldus premier Mugabe die Zuid-Afrika in dit verband be stempelde als dc 'agressor' in zuidelijk Afrika. Tsjiang beschuldigd van het sme den van een complot tegen Deng Xiaoping. China's hoogste leider Ze ging op alle aanklachten in met de verklaring 'ik weet van niets'. „Miljoen Iranezen door oorlog dakloos" BEIROET (AP) In Iran zijn een miljoen.van de 36 miljoen inwo ners als gevolg van de oorlog te en Irak in de westelijke en zuidwestelijke provincies dak loos. De Rode halve maan" (het Arabische Rode Kruis) heeft in derhaast speciale kampen voor oorlogsvluchtelingen ingericht om de ontheemden onderdak te bieden, zo verklaarde donderdag de Iraanse minister van staat voor uitvoerende aangelegenheden, Behzad Nabavi Inmiddels heeft Irak de overwin ning opgeeist in de op een na he vigste zeeslag van de nu 74 dagen oude oorlog aan de Perzische golf Volgens Iraakse communi qués zijn twee Iraanse marine- bases en vier oorlogsschepen in brand gestoken. Aan de andere kant bew«»erde Iran dat zijn grondstrijdkrachten op alle be langrijke slagvelden van het 480 kilometer lange oorlogsfront nieuwe vorderingen hebben ge maakt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9