Politiek conflict over subsidie ombudsma voor Vlasvezelzak weer ter discussie mssa Hoogleraar wist van'ontvoering" Schiphol: geen vijfde baan Staatssecretaris weigert Albeda houdt vast aan korting op jeugdloon Milieuvriendelijk produkt opnieuw onder de loep VRIJDAG 5 DECEMBER 1980 DELFT (ANP) - De Delftse hoogleraar Duparc heeft te genover de politie verklaard dat hij wel wat zag in een ont voering door studenten. Hij veronderstelde dat zo'n actie zou werken in het voordeel van de invoering van een twee-fasenstructuur voor het wetenschappelijk onderwijs. De ontvoering was met zijn medewerking en voorkennis uitgevoerd. Dat maakte hoofdofficier van justitie, mr. A.W. Resingh, gisteren be kend. Voor alle zekerheid had Duparc zijn scheerapparaat meegeno men. Hij moest zelf naar zijn logeeradres fietsen, omdat de student die hem zou begelei den, een lekke band kreeg. Volgens hoofdofficier Rosingh kan in dit geval niet gespro ken worden van het misdrijf wederrechtelijke vrijheidsbe- hadden de hoogleraar bena- plaats vond, was door de voering bleefzwijgenTmj rep- wederrechtelijke vrijheidsbe roving. Hij zal nog nagaan of het strafbaar feit van bedrei ging ten laste kan worden ge legd of mogelijk het geven van tekens of signalen, waar door de rust wordt verstoord. Eventueel zal hij het college van bestuur van de Technische Hogeschool over zijn bevin dingen informeren. Dit colle ge kan eventueel disciplinaire maatregelen tegen de hoogle raar nemen. De ontvoering is uitgevoerd door drie studenten die allen tegenstander zijn mg een tv fasenstructuur in het weten schappelijk onderwijs hadden de hoogleraar bena derd met de vraag of hij mee wilde werken een paar dagen geheel vrijwillig uit de roulatie te verdwijnen uit pro test tegen die nieuwe struc tuur. De voorzitter van het college van bestuur, drs. De Hart, noemde de ontvoering op zijn minst een misplaatste grap. Ook de politiecommissaris van Delft, J.W. Bakker, vond het een vervelende en bijzon der misplaatste grap wanneer misbruik wordt gemaakt van de bescherming van perso nen op een wijze zoals nu in Delft is gebeurd. Dat de ontvoering 's nachts hoogleraar ingegeven. Hij 1 erevoorzitter van de Mijn- bouwstudievereniging en wilde als gebruikelijk woens dagavond naar de soos. Hij wilde volgens één van de stu denten het cafébezoek beslist niet missen. Al ettelijke da gen tevoren hadden de stu denten zijn instemming ge kregen voor hun plan tot ont voering. Volgens de politie zag de pro fessor er wel wat in en heeft hij daarom zijn medewerking gegeven. Hij verklaarde ook met de drie studenten naar de radio te hebben geluisterd, die evenwel lang over de ont- rep- tegenvaller dat om negen uur nog niets was omgeroepen". Toen om elf uur de reactie van minister Pais werd verno men, had hij geconcludeerd: "Het wordt te gek". Hij telefo neerde naar zijn eigen wo ning, pakte zijn spullen en fietste naar huis. aldus de po litie. De drie Delftse studenten die prof. Duparc "ontvoerden" hebben spijt van de actie, die was bedoeld als "een groeie grap". Achteraf hebben ze dit toaal verkeerd ingeschat. De drie, de wiskundestudenten Noud Hooijman (21) en Ru- dolf Meester (23) en Eric Fran ke (24). die elektrotechniek studeert, hebben dit gister avond in Delll gezegd. 'ze hadden tot actie besloten omdat ze serieuze bezwaren koesteren tegen de twee- fasenstructuur in het weten schappelijk onderwijs. Ze zochten de publiciteit en wil den vreedzaam de aandacht voor hun zaak zien te krijgen via een grap. De studenten zijn overdonderd door de uitwerking van hun actie. Niemand van de betrok kenen had verwacht dat het zo hoog zou worden opgeno men. Achteraf kunnen zij zich voorstellen dat de mensen hen de actie kwalijk nemen. Zij hebben tegenovr de poli tie hun spijt betuigd. Ze be treuren dat zovelen zich onge rust hebben gemaakt. DEN HAAG (GPD) - Door vast te houden aan zijn weigering de stichting Ombudsman ook na 1 ja nuari 1981 nog te subsidië ren is VVD- staatssecretaris Wallis de Vries van CRM in ernstig politiek conflict gekomen met PvdA en CDA. Nadat de bewindsman er gisteren tijdens overleg met de Vaste Ka mercommissie geen twijfel over had laten bestaan dat hij een eventuele motie, waarin voortzet ting van subsidiëring voor het werk van de stichting zal worden bepleit, niet zal uitvoeren, kon digde PvdA-kamerlid Wim Meij er aan dat hij dan via een amen dement alsnog geld voor de stich ting wil vrijmaken. Zo'n wijziging van de begroting is alleen mogelijk tijdens de behan deling van de (CRM)begroting. Zoals het er nu uitziet zal het par lement deze begroting pas be spreken op een tijdstip (begin volgend jaar) waarop de stopzet ting van de subsidiëring al een feit is. Omdat Meijer niet „in een fuik wil lopen", zal hij stappen ondernemen de begroting (of een deel ervan) toch nog vóór het eind van dit jaar te laten behandele- Deze harde confrontatie ontstond nadat was gebleken dat Wallis de Vries met geen man en macht was over te halen de stichting Ombudsman „uitstel van execu tie" te verlenen, hoewel PvdA, D'66 en CDA daar sterk op had den aandrongen. Zowel Meijer als De Boer (CDA) en mevrouw Bisschoff (D'66) von den dat de stichting in een hoor zitting op 25 november voldoen de duidelijk had gemaakt dat zij bezig is haar werkzaamheden naar andere welzijnsorganisaties en de omroepen toe te verbreden. De contacten om te komen tot sa menwerking met andere instel lingen zijn gelegd, hoewel er nog geen concrete resultaten zijn ge boekt. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Munchen Oslo Split Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv Tunis licht bew. geheel bew. regen 6 2 6 sneeuw 2-2 5 waar bew. 4 3 3 half bew. 18 14 0 onbewolkt 12 0 0 onbewolkt -3 -9 0.1 half bew. 7 3 2 geheel bew. 3 0 4 sneeuw 2 -4 0.3 sneeuwbui 0 -1 0.6 onbew. -7 -16 0.4 sneeuw -0 -5 18 licht bew. -1-11 0 onbew. -2 -8 1 onbew. 12 1 0 onbew. 8 -2 0.1 regen 8 3 0.3 sneeuw 1 -5 3 onbew. 9-5 0 onbew. 18 6 0 licht bew. Meer tijd nodig G31G31OA280Het realiseren van samenwerkingsvormen in het veld van de hulpverlening ver loopt nu eenmaal vrij traag. In stellingen willen hun identeit be houden en ook van de stichting Ombudsman mag niet worden verwacht dat zij zomaar met elke instantie in zee gaat. Maar de wil tot verbreding van haar werk via andere kanalen is aanwezig. Daarom moet de stichting, aldus CDA, PvdA en D'66, wat meer tijd worden gegund om bepaalde initiatieven van de grond te krij gen. De Boer meende dat de sub sidie nog zeker twee jaar moet worden verleend. WD-woordvoerder Hermans vond daarentegen dat er geen sprake is van tastbare afspraken. Er is dus niet aan de voorwaarden van staatssecretaris Wallis de Vries tegemoet gekomen. ,,Wat de stichting tot nu toe HEEFT BE REIKT op het gebied van samen werking met andere instellingen hangt allemaal maar wat in de lucht", aldus Hermans, die eraan toevoegde dat het hem gaat om volstrekt onafnankelijk ombuds- manwerk. In dit verband wees hij er nog op dat aan de eis dat de stichting zich zou „verzelfstandi gen" wèl is voldaan door de ver breking van de banden met de VARA. De socialist Meijer erkende dat de stichting weliswaar tot nu toe geen echte contracten van sa menwerking met omroeporgani saties heeft kunnen overleggen, maar dat het streven om tot die samenwerking te komen abso luut aanwezig is. Hij haalde de principiële bereidheid van NOS, IKON, Humanstisch Verbond en AVRO om het ombudsmanwerk via televisie en radio programma tisch te vertalen nog eens aan. De NOS, zo vond hij, had overigens wel wat duidelijker in haar toe zeggingen kunnen zijn. „De coör dinatie op dit gebied is daar niet geweldig geweest: er is minstens met drie monden door de NOS over het ombudsmanwerk ge sproken." Meijer sprak het harde verwijt uit dat Wallis de Vries zich in deze kwestie gedraagt als een passieve administrateur, die niets aan draagt om de verbreding van het belangrijke ombudsmanwerk te bevorderen. Hij beperkt zich tot het stellen van de eisen en ziet verder toe hoe aan die eisen wordt voldaan. Meijer vond dat met zo'n beleid niets terecht zal komen van de zo noodzakelijke herstructurering van het wel zijnswerk. Wallis de Vries was ondanks deze druk niet bereid zijn standpunt te wijzigen. De aanwijzingen voor samenwerking en verbreding van het ombudsmanwerk bleef hij te vrijblijvend vinden en te zeer op drijfzand gebouwd. Hij gaf toe dat de stichting op de goe de weg is, maar „er zijn nu een maal andere afspraken ge maakt". Hij had de indruk dat er rookgordij nen werden gelegd om dc stich ting voor 1981 te verzekeren van voldoende rijksmiddelen (drie a vier ton). Hij ontkende dat van hem een actieve bijdrage voor het realiseren van samenwerkings verbanden mag worden ver wacht: ,,De verantwoordelijk heid daarvoor ligt geheel bij de subsidievrager" Weinig meisjes aspirant-piloot op straaljager DEN HAAG (gpd) - Nog maar een handvol meisjes heeft be langstelling getoond voor de mogelijkheid straaljagerpi loot te worden bij de Konink lijke Luchtmacht. Met ingang van volgend jaar heeft het mi nisterie van defensie de oplei ding tot wat nu nog een ty pisch mannenberoep is voor vrouwen opengesteld. Alle luchtmachtpiloten zullen binnenkort hun eerste oplei ding krijgen in de Amerikaan se staat Texas. Daar komt een opleidingscentrum waar de Europese NAVO-landen hun leerling-vliegers heen sturen. De ministers van defensie zul len dinsdag in Brussel een overeenkomst ondertekene- Nederland mag volgend jaar 49 leerlingen naar het trainings centrum in Texas sturen. Bin nen driejaar wordt dat aantal opgetrokken tot tachtig. De luchtmacht kan daardoor het bestaande tekort aan piloten snel opheffen. Dat tekort is vooral ontstaan doordat de luchtvaartmaatschappijen pi loten weglokten. De kosten van opleiding in Te xas (600.000 gulden per ge slaagde leerling) zullen lager zijn dan in Canada, doordat er met een groot aantal landen wordt samengewerkt. Een an der voordeel is, dat de NAVO- piloten er met elkaar leren sa menwerken. - Minister Albeda (sociale zaken) houdt vast aan zijn voorstel om de minimumjeugdlonen te verlagen. Hij heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Op het besluit van de minister heeft het verdeelde advies van de Stichting van de Arbeid geen invloed gehad. De brief van de bewindsman is gisteren met grote haast aan de Kamer gezonden, omdat deze mogelijk nog een hoorzitting aan de zaak wil wijden. Minister Albeda wil de verlaging echter doorvoeren met ingang van I januari, zodat de Kamer slechts weinig tijd overblijft De maatregel komt erop neer dat de minimumjeugdlonen vanaf 1 januari niet langer met 7,5 procent voor elk jaar dat de ontvanger ouder wordt, zal stijgen. In plaats daarvan wil de bewindsman een jaarlijks verschil van 10 procent. Het voorstel moet leiden tot een loonmatiging van f 130 miljoen per jaar. Het plan voorziet voorts in een overgangsperiode van twee jaar. Daarmee wordt bereikt dat niemand er feitelijk op achteruit zal gaan, hoogstens minder snel zal stijgen tot het nieuwe loonniveau bereikt is. Jongeren, die voor het eerst op de arbeidsmarkt komen, zullen echter onmiddellijk het verlaagde loon ontvangen. Dat betekent dat jongeren volgend jaar minimaal de volgende bedragen zullen ontvangen: k UTRECHT (ANP) - Een politie-employé te midden van een deel van de buit bij een Utrechts "helersbe- drijf'. Het bedrijf gaf opdrachten aan drugsverslaagden om diefstallen te plegen. Zij leveren - vaak op bestel ling - kleding en dekbe dovertrekken in bepaal de maten en ook elektro nische apparatuur van bepaalde merken. Huisarts delft onderspit in strijd om pensioenpremie DEN HAAG (ANP) - De Haagse arts F.E.J. Bouricius heeft een ju ridische strijd van bijna acht jaar tegen de Stichting Pensioen fonds voor Huisartsen definitief verloren. Na procedures voor de Raad van State, de kantonrechter en de rechtbank heeft nu uitein delijk ook de Hoge Raad in cassa tie zijn bezwaren afgewezen. Bouricius neemt zijn "verlies" nog al laconiek op: "Toen ik de pen sioenpremies niet kon betalen kreeg ik dank zij de rechter een adempauze". Hij vindt het ook een goede zaak. dat er bij andere huisartsen wat in beweging komt. De wettelijk verplichte pensioenre geling voor huisartsen werd - als eerste in de sector van de vrije beroepsbeoefenaren - per 1 ja nuari 1973 ingevoerd. Verschil lende artsen, onder wie Bouri cius. hadden daar bezwaar tegen. Ze vonden dat dc besluitvorming binnen de Landelijke Huisartsen Vereniging die eraan vooraf was gegaan, onvoldoende democra tisch was. Bovendien was dc jaar- premie erg hoog: bijna 20.000 gul den (inmiddels ruim 36.000). Bouricius kon de premie niet beta len. Hij deed tevergeefs een be roep op de zg. hardheidsclausule. Volgens hem neemt het bestuur van het pensioenfonds daar zelf standig beslissingen over zonder dat er normen zijn. Dat gebeurt met weinig soepelheid: in 1977 meldde Bouricius al. dat vier huisartsen hun praktijk hadden moeter. neerleggen omdat ze de premie niet konden betalen. Na een beslaglegging dreigde voor Bouricius het onder de hamer brengen van zijn woon- en prak- tijkpand. Na diverse stappen bij de rechtbank, die het fonds uit eindelijk toestemming gaf voor een openbare verkoop, verkocht hij het pand zelf, ging in cassatie bij de Hoge Raad en kocht een kleiner huis. Volgens Bouricius levert de pen sioenpremie voor steeds meer artsen problemen op: voor jonge beginnende huisartsen die op zware lasten zitten bijvoorbeeld, maar ook voor "alternatieve" huisartsen die minder dan het gangbare inkomen willen verdie nen en die dan de volle mep aan premie niet kunnen betalen. Een actiegroep in Rotterdam is bezig om dit "van binnenuit" te veran deren waardoor de pensioenrege ling "menselijker" wordt. Leeftijd op 31 dec. bruto minimumloon per maand per week 22 jaar f 1723.20 f397,70 21 jaar f 1583,50 f365,40 20 jaar f 1443,70 f333.20 19 jaar f 1304.00 f300.90 18 jaar f 1164,30 f268.70 17 jaar f 1024,60 f236.40 16 jaar f884,90 f204,20 15 jaar f745.20 fl72!oO Het ontwerpbesluit moet door de minister nog voor advies aan de Raad van State gezonden worden. De Kamer heeft gisteren de toelichting op het besluit ontvangen, zodat zij weet waar ze aan toe is. Later deze maand zal er nog een debat over het voorstel volgen. Inmiddels hebben de dienstplichtige militairen fors stelling genomen tegen het voornemen van de minister. De Algemene Vereniging van Nederlandse Militairen (AVNM), een belangengroep met 6500 leden, wil dan ook een nieuw bezoldigingssysteem voor dienstplichtige militaire- (Van onze verkeersredacteur) SCHIPHOL (GPD) - De luchthaven Schiphol heeft voorlopig geen behoefte aan een vijfde baan of aan een zgn. gedraaide vierde. Oorzaak daarvan is zowel de huidi ge terugloop van het aantal passa giersbewegingen als de voort schrijdende technologie, die het te zijner tijd mogelijk maakt dat DEN HAAG (GPD)- Staatssecreta ris De Graaf van sociale zaken vindt, dat voor sommige beroeps groepen een lagere eis dan 130 da gen voor recht op een WW- uitkering gewenst is. De regering is eind vorige maand akkoord ge gaan met een wetsontwerp, waar in wordt bepaald dat men een WW-uitkering krijgt als men in het voorafgaande jaar 130 dagen heeft gewerkt. Tot nu toe geldt er een grens van 65 dagen. Vooral voor kunstenaars (musici en artiesten) heeft deze voorgestelde wijziging ingrijpende gevolgen. Nieuwe eis voor WVi -uitkering soms te hooe De voorzitter van de Kunsten bond FNV. Hans Boswinkel, heeft er deze week op gewezen dat de nieuwe eis voor zeker 2000 kunstenaars verlies van werkge legenheid betekent. Uitvoerende en scheppende kuster.aars werken vaak met losse contrac ten, op part-time basis of in tijde lijk dienstverband. Voor velen van hen is het vrijwel ondoenlijk aan te tonen dat er 130 dagen ge werkt is, omdat bijvoorbeeld re petities voor voorstellingen of uitvoeringen niet kunnen wor den meegeteld Staatssecretaris De Graaf heeft de vraag of verla ging van de eis van 130 dagen voor recht op WW voor deze be roepsgroep mogelijk is. voorge legd aan de Sociale Verzekerings raad. bew -2 -7 onbewolkt 10 zwaar bew. -3 -14 regen 6 1 half uew. 6 -2 half bew. 12 -4 licht bew. -4-12 zwaar bew. -1 2 licht bew: 16 5 onbew. 22 16 zonnig 31 17 regenbui 13 - DEN HAAG (GPD) - Opnieuw doet de uit vinder van de milieuvriendelijke vlasve zelzak, J. Roeloffz uit Sas van Gent. pogin gen zijn produkt aan de man te brengen Hij heeft een nieuwe zak ontwikkeld, die géén van de nadelen van het oude exem plaar bevat, nadelen die de zak milieu onvriendelijk maakten gezien het feit dat er chemische bindmiddelen nodig waren; De milieuvriendelijkheid zit hem in het feit dat de zak zichzelf afbreekt, binnen veertien dagen ongeveer. De problemen zijn nu de wereld uit, zei Roe loffz gisteren in het Haagse Nieuwspoort. Diezelfe ochtend had het CDA-Tweede- Kamerlid Mateman milieuminister Gin jaar om een nieuw onderzoek gevraagd naar de toepassingsmogelijkheden van de voor huisvuil bestemde zak. Ginjaar bleef sceptisch, al zei hij bereid te zijn om de zaak in heroverweging te nemen wanneer hem „volledige opening van zaken wordt gegeven over de gebruikte materialen en de toevoegingen". De bewindsman zag. al bood zijn antwoord openingen, niet veel in de vlasvezelzak van Roeloffz. Er zijn regelmatig contacten met de uitvinder geweest, maar „in die gesprekken en in die brieven zijn geen nieuwe feiten naar voren gekomen die mij aanleiding geven tot de veronderstelling dat er nu inderdaad sprake is van een vlas vezelzak die geen van de nadelen heeft die bij het vroegere onderzoek werden gecon stateerd". Ongunstig Ook als niet alleen de vlasvezelzak op zich, maar de mogelijkheden van vlasvezel in hun algemeenheid worden bekeken, blijft er een ongunstig beeld, vindt Ginjaar. Bij de zak is er sprake van tegenstrijdighe den. „Enerzijds wordt namelijk gestreefd naar handhaving van de biologische af breekbaarheid van de vlasvezelzak; een goede zaak. Anderzijds wil men een vol doende sterkte bereiken in het bijzonder onder de natte en vochtige condities die nu eenmaal eigen zijn aan het gebruik van huisvuil en aan het buiten zetten. Deze zak ontleedt heel snel onder invloed van vocht. Dat betekent dat sterkverbeteren- de middelen noodzakelijk zijn. Toevoe ging in de hoeveelheden waarin die mid delen nodig zijn, doet afbreuk aan de af breekbaarheid van het eindprodukt". Niettemin wil Ginjaar graag nieuwe moge lijkheden onderzoeken wanneer er nieu we feiten zijn, maar hij zegt niet voldoen dc gegevens van Roeloffz te hebben ge kregen. Roeloffz zelf stelt dat de opmer kingen van Ginjaar over dc afbreekbaar heid van de zak onjuist zijn. Er worden wel bindmiddelen toegevoegd - 15 pro cent - maar het gaat om biologisch af breekbare en dus milieuvriendelijke pro- dukten, aldus de uitvinder. Roeloffz ziet zijn produkt, lege van de gewone plastic het milieu mee wordt grote kansen stander als hij i huisvuilzak „we overspoeld". Groenvlas Hij baseert zich op groenvlas, dat zo van het land kan worden geoogst zonder dat zich eerst een rottingsproces moet voltrekken. Het verbouwen van vlas is volgens hem bovendien aantrekkelijk voor de Neder landse landbouw Daar komt bij dat plas tic huisvuilzakkcn met olie als grondstof steeds duurder worden, maar dc vlasve zelzak op hetzelfde niveau blijft „Nu de aardolie in prijs stijgt en mogelijk schaars wordt, zou men dit probleem kunnen weerleggen. Nederland heeft immers vol doende groenvlas. Groenvlas is een goed alternatief voor alle overbodige plastic produkten". jaarlijks op Schiphol 300.000 vliegtuigen starten en landen. De behoefte aan een tweede stations gebouw blijft onverkort aanwe zig en ook acht Schiphol het no dig dat de grond voor uitbreiding van het banenstelsel gereser veerd blijft. Volgens een woordvoerder van de luchthaven zal het aantal passa giers dat van Schiphol gebruikt maakt, dit jaar voor het eerst sinds de jaren '50 wezenlijk lager zijn dan in vorige jaren. Waren de resultaten van 1979 al nauwelijks hoger dan die van 1978 - hoewel in 1979 voor het eerst de tien mil joen werd overschreden - dit jaar zullen zij vrijwel zeker circa 3 pro cent lager uitvallen. Vanaf 1982 of '83, wordt, ook elders, weer reke ning gehouden met een jaarlijkse stijging van 5 a 6 procent meer passagiers per jaar. Toch is er al met al sinds 1974 zo'n breuk in de prognoses ontstaan, dat voor uitbreiding van Schip- hols banenstelsel in de eerste der tig jaar voorlopig geen basis |f. Dat geeft een uitstel van een jaar of 22. omdat met onteigenings procedures, bezwaren daartegen, verwerping van die bezwaren en ten slotte de aanleg zelf naar schatting acht jaar zal zijn ge moeid. aldus dc woordvoerder In financieel opzicht geeft het uit stel een besparing van 150 mil joen gulden. Schiphol wil dit geld nu gebruiken voor vermindering van de geluidsoverlast. De schat ting is dat rondom Schiphol ten minste 10.000 huizen van een be hoorlijke geluidsisolatie kunnen worden voorzien. Unifiller (22) geëlectrocuteerd DEN HAAG (ANP) - De 22-jarige ongehuwde korporaal eerste klas G.J. van Barneveld uit Breukvh n is gisteren tijdens het repareren van een loshangende stroomka bel bij de Unifil-commandopost van de ondersteuningscompag nie in de buurt van het dorp Sid- diqin in Libanon om het leven ge komen. Hij kwam bij de reparatie in aanra king met stroom en viel vervol gens uit een mast.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7