"Stevenshof niet te dicht bebouwen Gastkolom Wijkvereniging Actief doet haar naam eer aan TIEN JAAR HARD WERKEN Bewoners van Rijndijk: Verpleeg kundige verliest beroepszaak STUDENT TOEGETAKELD Rijksweg 11 moet papieren weg blijven VRIJDAG 5 DECIMBER 1980 LEIDEN - De wijkvereni- ging Actief, die haar naam eer aandoet in Zuid-West, bestaat komend weekein de tien jaar. Een jubileum waarop niet veel wijk- of buurtverenigingen in Lei den zich kunnen beroe men. Voor het bestuur bo vendien de afsluiting van een periode van tien jaar "er hard tegenaan gaan als dat nodig was". "We hebben echter nooit een actie groep willen zijn die met span doeken de straat op gaat om die lui eens even af te breken", aldus secretaris Kwik en penningmees ter Brugman. "Met brieven, ver gaderingen en bijeenkomsten los je alles op". Actief ontstond tien jaar geleden uit onvrede met de woningbouw vereniging. De geisers wilden niet werken hoe ze dat behoorden te doen en klachten van de bewo ners waren als aan dovemanso ren gericht. Kwik: "Dat ging op het laatst zo vervelen dat we op een ochtend bij elkaar zijn gaan zitten en samen een brief hebben opgesteld. Als groep van zo'n veertig mensen sta je veel sterker. Ik heb toen ook meteen gezegd dat we een vereniging moesten vormen, want het blijft natuurlijk nooit bij een paar defecte gei sers". Nog dezelfde avond was de vereniging even "geregeld" Kwik: "En als initiatiefnemer wordt je dan natuurlijk meteen tot bestuur gebombardeerd" Mieren Kwik en Brugman kijken met zichtbaar plezier terug op de be gintijd. Er wordt nu zelfs gela chen om het archief dat door de mieren werd opgevreten, de zon dagmiddagen die in de huiska mer voorbij gingen met het sten- cillen van circulaires en de over- Penningmeester Brugman (links) en secretaris Kwik: "We verspreiden per maand wel zo'n 3000 stencils' telijke succesjes die de wijkver- ren bij gemeente en PTT werd stromingen die het honk a Titus Brandsmalaan heeft ten doorstaan. Er kan ook worden teruggekeken op et- iging wist te behalen. Het pronkstuk noemt Kwik de tele fooncel, die na anderhalfjaar zeu- neergezet. Ook een rolsChaats- baan, wijkmarkt, bloembakken en overwinningen op de woning bouwvereniging behoren tot de verworvenheden van Actief. Kwik: "Soms word ik 's avonds laat opgebeld of ik het een of an der niet even kan regelen. Bij voorbeeld die sloot bij de Jacob van Campenlaan, die was hele maal dichtgegroeid. Ik schreef naar de gemeente, maar er gaat natuurlijk wel een tijdje mee overheen voor er daadwerkelijk iets gebeurt. Koud twee weken later wordt ik opgebeld, dat ik er zeker nog geen werk van had ge maakt. Hetzelfde met de rol- schaatsbaan. Dan lichtje de men sen in en vraagt of ze nog bezwa ren hebben. Nee, niks geen be zwaren. Maar als een jaar later de dragliners op het grasveld tekeer gaan hangen ze al aan de telefoon: "Meneer Kwik, als je hier geen eind aan maakt zeggen we ons lidmaatschap op". Natuurlijk heb je dan ook best wel eens de balen". 550 leden Actief is inmiddels uitgegroeid lot een vereniging met 550 leden. Een bloeiende vereniging, mag je best stellen, compleet met een overbezette bejaardenclub, majo- retten, kaart- en sjoelavonden, excursies, en sinds kort een zaal voetbalclub. Voor deze activitei ten verlenen bedrijven vaak huis vesting, want een eigen clubhuis heeft Actief niet. Het honk aan de Titus Brandsmalaan is gezellig maar klein, vooral nu er dozen vol stencilpapier in liggen opgetast. ("We verspreiden per maand wel tegen de drieduizend circulai res"). Een eigen clubhuis heeft Actief kort geleden afgeslagen. De vereniging kon de beschik king krijgen over een klaslokaal, maar zag op tegen de kosten daar van. In het kader van het jubi leum werd de optie op het lokaal cadeau gegeven aan de politie. Het jubileum van Actief wordt za terdagmiddag gevierd met een receptie in het bowling-restau rant aan de Boshuizerlaan. CONNY SMITS LEIDEN - De gemeenteraad neemt op 22 december een besluit over het bestemmingsplan Stevenshof. De bewo ners van de Rijndijk, die grenst aan de polder waar in de toekomst de Stevenshof moet worden gebouwd, hebben zich tot nu toe vrij stil gehouden. Stil gezeten hebben ze echter niet. Vogeltjes "We moeten ons verplaatsen in de nieuwe wijkbewoner. Als zij pret tig wonen, hebben wij geen over last. In het omgekeerde geval: als de mensen in een onleefbare si tuatie komen, merken wij dat ook". De suggestie van de Werk groep Milieubeheer (zij heeft een bezwaarschrift tegen het bestem mingsplan ingediend) om meer woningen per hectare te bouwen, wijzen de Rijndijkbewoners van de hand. "Dat zou de leefsituatie nadelig beinvloeden. Het gevolg is dan dat je de vogeltjes meer ruimte geeft en de bewoners bij elkaar worden gepropt". De bebouwingsdichtheid kan vol gens de Werkgroep Milieubeheer makkelijk worden opgevoerd tot 60 a 65 woningen per hectare (nu 49). Zij geeft een aantal voorbeel den om haar voorstel kracht bij te zetten. Eén van die voorbeelden is de wijk Wilgendonk in Papen- "In 1971 hebben wij onze kenbaar gemaakt. Daar heeft de gemeente bij het opstellen van het plan rekening mee gehou den", vertelt de heer Heemskerk, die samen met nog een aantal mensen de Rijndijkbewoners vertegenwoordigt. De Rijndijk bewoners proberen de gemeente altijd twee stappen voor te blij ven. Heemskerk: "Als je achteraf probeert een plan te veranderen, wordt de uitvoering van datzelf de plan vertraagt en dat kost geld". LEIDEN - De sinds 1974 geschorste hoofdverpleegkundige Tine Oli vier heeft haar zoveelste beroeps- zaak verloren. Vorige week maandag ging zij in beroep tegen het ontslag dat het Academisch Ziekenhuis haar, na een slepende procedure op 1 juni 1980'verleen de'. De ambtenarenrechter Mr. J.W. de Wekker bepaalde in zijn uit spraak dat het Academisch Zie kenhuis juist heeft gehandeld. Mevrouw Olivier werd ontslagen- omdat ze als hoofdverpleegkun dige haar organisatorische taken niet scheen aan te kunnen. Tine Olivier is het hier niet mee eens. Zij meent dat ze haar werk, naar omstandigheden zo goed moge lijk heeft gedaan, maar dat zij veelvuldig 'opzettelijk' is belem merd in haar werkzaamheden. "Men wilde mij gewoon weg heb ben", verklaarde ze voor de recht bank. Wat ze nu precies gaat doen weet ze nog niet. Hoewel deze uit spraak voor haar erg teleurstel lend is. vertelde ze de moed nog niet op te geven. LEIDEN - Een beetje laat misschien, maar morgen wordt in buurthuis 't Spoortje. Bernhard- kade 40, nog een Sinterklaasfeest gehouden, 's Middags s er van twee tot vier een kinderdisco, ter wijl 's avonds festiviteiten voor voor volwassenen zijn. Zowel in de middag als in de avond is de prijsuitreiking van een in de buurt gehouden letteractie. drecht. "Die wijk zou op dezelfde manier worden gebouwd als een andere, pas gebouwde, wijk in Papendrecht. Omdat de gemeen te Papendrecht in de wijk die nu klaar is, slechte ervaringen met die dichte bebouwing heeft opge daan, is het plan Wilgendonk ge wijzigd. Er komen nu geen 75 wo ningen per hectare, maar slechts 35", legt Heemskerk uit. "De Werkgroep Milieubeheer zegt dat de mensen daar zo fijn wonen, terwijl het plan is veranderd en die wijk nog niet eens is ge bouwd. De werkgroep spiegelt de zaken verkeerd voor". "Een bebouwingsdichtheid van 75 woningen per hectare is veel te hoog. Het is algemeen bekend dat in dichtbevolkte wijken de agres siviteit het hoogst is" Positief Als het aan de Rijndijkbewoners ligt, wordt de polder niet volge bouwd. Zij beseffen echter dat de woningen nodig zijn en beoorde len het bestemmingsplan over het algemeen positief. Toch zijn er nog enkele bezwaren. Zo moet de in het plan opgenomen brug- verbinding over de Rijn met het Morskwartier er niet komen. "De brugverbindine met het Mors kwartier is een heet hangijzer voor alle Rijndijkbewoners. Die brug moet naar schatting zes mil joen gulden gaan kosten. Dat is een luxe die we ons in Leiden niet kunnen permitteren. Trouwens die brug is toch overbodig want het verkeer en het openbaar ver voer kunnen het centrum en de daar gelegen voorzieningen, zo als bijvoorbeeld de ijshal goed bereiken", verklaart woordvoer der Heemskerk het bezwaar na der. "De recreatie op de Rijn met zeilboten en surfplanken wordt sterk beperkt. Er blijft immers maar een klein stuk over waar de Rijndijkbewoners terecht kun- Overigens moet de Churchillbrug (de verbinding tussen de Chur- chilllaan en het Morskwartier) er wel komen. "De Rijndijk is nu al overbelast. Als de uitvoering van het bestemmingsplan begint, wordt de overlast nog meer ver groot door het bouwverkeer". Tegen bedrijven langs de Rijndijk hebben de bewoners ook bezwa ren. "Bedrijven mogen er wel ko men, maar ze moeten wel onder geschikt zijn aan de woonfunc tie". Het is jammer zo vinden de Rijn dijkbewoners dat rijksweg 11 niet wordt aangelegd. Heems kerk: "Het doorgaande verkeer moet in de toekomst nu de rijks weg er niet komt allemaal over de Stevenshofdreef, door de woon wijk heen. Dit oost-westverkeer moet eigenlijk buiten de stad om. Nu krijgen de Stevenshofbewo- ners er overlast van. De minister beeft niet voor niets gezegd dat we in de knoei komen als we de rijksweg niet aanleggen". LEIDEN - De Leidse 21-jarige student E. S. is afgelopen nacht opzettelijk aangereden en vervolgens toegetakeld. Volgens zijn verhaal kwam hij om ongeveer kwart over een uit de disco theek de Koetsotheek aan de Kruisstraat. Toen hij op de Narmstraat liep naderde van achterop een lichtkleurige Mercedes. De student ging hele maal links lopen maar werd toch aangereden door de auto. De student belandde op de motorkap. Twee mannen stapten uit de Mercedes en verkochten de student een opdoffer in de maag en gaven hem een slag voor zijn hoofd. Vervolgens reden de mannen weg. De student strompelde naar de discotheek LISC aan de Eerste Binnen vestgracht voor eerste hulp. Hij werd even later vervoerd naar het Aca demisch Ziekenhuis. De student had last van een pijnlijke rug en had een opgezet oog en een kapotte bril. Tegenover de politie verklaarde hij met niemand ruzie gehad te hebben. De student overweegt aangifte te doen van mishandeling. Door E. Meelis Werkgroep Milieubeheer Leiden "Niets staat de aanleg van rijks weg 11, de verbinding tussen Bodegraven en Leiden, meer in de weg", aldus de wat voor barige opening van de voor pagina op 4 november in ons eigen Leidsch Dagblad. Daags daarvoor had een Tweede Kamercommissie "de knoop definitief doorgehakt" en de weg als autosnelweg in het Struktuurschema Verkeer en Vervoer opgenomen. Al op 18 november kwam de voltal lige Kamer op dit besluit te rug rijksweg 11 - west, ten zuiden van Leiden, dwars door Voorschoten, werd tot nd het jaar 2000 uitgesteld (en daarmee volgens diverse Ka merleden na 20 jaar discussie feitelijk geschrapt), evenals het gedeelte tussen Alphen a/d Rijn en Bodegraven. Alleen het stuk Leiden - Alphen bleef gehandhaafd, maar dan als autoweg met twee rijstroken en gelijkvloerse kruisingen, waarbij motie-indiener Cor- nelissen "prioriteit gaf aan de omlegging bij Alphen", aldus de Handelingen van de Twee de Kamer. Wat betekent deze uitspraak van de Tweede Ka mer? Het allerbelangrijkste is de feitelijke erkenning dat de ze weg slechts van lokale bete kenis is: van de autosnelweg van Utrecht naar de kust ter hoogte van Katwijk is niet veel meer over! Bovendien is het Struktuurschema slechts "indicatief van aard", in die zin dat de verbindingen pas kunnen worden aangelegd "nadat een nadere belange nafweging heeft plaatsgevon den (SVV, deel D, p.50). Deze afweging zal ondermeer plaatsvinden bij de vaststel ling van de bestemmingsplan nen. Daar liggen nog heel wat conflicten: zo zijn ook wij vóór de aanleg van een rondweg om Alphen, maar Alphen zelf vindt dat het een ruime rond weg moet worden, dat kan de nieuwe wijk Kerk en Zanen flink groeien. De Provincie vindt ons inziens daarente gen terecht, ter bescherming van het Groene Hart, dat Al phen geen groeitaak heeft en dat Kerk en Zanen dus klein kan blijven en de rondweg kort. Als Alphen echt snel een rondweg wil hebben doet het er verstandig aan eieren voor zijn geld te kiezen. Hoge Rijndijk Stel nu dat het allemaal snel gaat, dan rijdt in '85 of '86 de eerste auto over de rondweg, moeten we dan nu al beslissen of de rondweg doorgetrokken moet worden tot Leiden? Nu? Juist nu de groei van het au toverkeer stopt, en het zelfs zo is dat het aantal auto's op de Ho ge Rijndijk ten opzichte van vorig jaar met drie procent daalt? (Dienst Verkeerskunde Rijkswaterstaat). Nee, die be slissing kdn en moét uitge steld worden. Dat kdn omdat de problemen veel minder groot zijn als destijds werd voorspeld. Ook omdat er so wie so een aantal maatrege len genomen moeten worden om de verkeersveiligheid te bevorderen, zoals een verbete ring van het verkeersplein bij Gouwsluis, één van de ge vaarlijkste kruispunten van Zuid-Holland, waarvan Rijkswaterstaat schaamte loos stelt dat ze daar geen geld (f2 miljoen) voor heeft om dat te verbeteren. Ja, wel 110 miljoen voor een autosnelweg, dat hadden ze wel. Die beslis sing móet worden uitgesteld, omdat anders het geld dat nu de bevorderingi openbaar vervoer jordt ge stopt, weggegooid gld dreigt te worden. Bij aaileg van rijksweg 11 daalt kt aantal treinpassagiers mar ver wachting met 25 prcent kas- Wat dat betreft dreigt r wel een vicieuze cirkel te mtstaan. Het is een ingewikkeld ver haal. maar wel de krn waar het om draait: Om teer trei nen tussen Leiden et Utrecht te kunnen laten rijdn moet er een spoor bij komen het is nu nog enkel spoor). Elbkwartier een trein heen en trug, dat zijn acht treinen oer uur. Daardoor kunnen <e boeren langs de Rijndijk in le proble men komen: ze krigen hun vee niet meer snel gaoeg over het spoor: Dat moet weemaal per dag. Zo'n 60 d !0 koeien per boer. Een oplossiig zou ge vonden kunnen woilen in de aanleg van veetunnltjes on der het spoor, zoalsdeze ook tussen Bodegravenen Woer den zijn gebouwd.Daar li- geen een stuk of viftien van deze tunnels. Ruilverkaveling Maar als direct naaslhet spoor een rijksweg word aange legd, dan heeft het leinig zin. Dan zouden de beren met hun koeien over cU autoweg moeten en dat kan ntuurlijk niet. Onder die omsandighe- den vindt de NS te aanleg van veetunnels eenonrenda- bele investering. Dd zou ech ter wél betekenen cht de boe ren hun boerderi zouden moeten verplaatse, (ook al wordt in de Rijnsreek een ruilverkaveling uigevoerd, het verplaatsen is e blijft in beginsel een vrijwilge zaak), grote investeringei zouden moeten doen, die geien de ho ge rentestand nauwelijks meer op te brenger zijn. De spoorwegen kunnenn dat ge val dus op fel verzi van de boeren rekenen. Als te boeren, die overigens door hxn eigen organisaties achter hun rug om lelijk in de stee. worden gelaten, het vertikken om een strook land aan de JS te ver kopen, dan komt er oorlopig geen spoorbaanverdibbeling. Daardoor wordt let open baar vervoer alternitief pro blematisch en zal dedruk om rijksweg 11 aan te leigen gro ter worden, waardotr er uit eindelijk weer minds' mensen van het openbaar vervoer ge bruik zullen maken Hoe ko- men we hier uit? Dan kan denk ik als tolgt. Een groot deel van rijksveg 11 is uitgesteld tot na 2001. Dat be tekent dat er mindergeld voor de aanleg van wegei behoeft te worden gereserverd in de komende twintig jaar. Een klein deel van dat (eld hoeft maar overgeheveld e worden naar het openbaai vervoer om de aanleg van veetunnels mogelijk te maken bij de spoorverdubbeling Vervol gens kan het effect ven deze en andere maatregeler. worden afgewacht. Overigens neemt het aantal treinreiziger; treinrei zigers al met vijf procmt per jaar toe (Afdeling Statistiek van de NS). Tegen het jaar 2000, wtnneer de veetunnels allang lun geld hebben opgebracht, kunnen we nog wel eens zienof een he le tweestrooksauloweg echt nog wel nodig is. Al een kleine twintig jaar is Rijksweg 11 een papieren weg en dat laat ste moet - ie als het even kan toch maar blijven! Vogelshow LEIDEN - Mevrouw Baart-Verwer. bewoonster van het bejaardenhuis Haagwijk in Zuid-West. vierde gisteren haar honderdste verjaardag. Ter gelegenheid daarvan werd het tijdelijk onderkomen aan de Schubertlaan in feestelijke stemming gebracht met slingers en de speciale Haagwijkvlag. Bovendien waren alle bewoners bij elkaar gekomen om mevrouw Baart ie feliciteren. Burgemeester Goekoop, die gisteren zelf ook jarig was, bood mevrouw Baart namens de gemeente een omslagdoek aan. Mevrouw Baart-Verwer is. zoals haar naam al verraadt, een rasechte Leidse. Al sinds de oprichting, zo'n 15 jaar geleden, woont ze in Haagwijk. De Eerste Leidse Vogelvereni ging "De Zangers" houdt dit weekeinde een grote vogel show in de school aan de Ber- lagestraat. Er zijn zowel zang- als kleurkanaries. pos tuur- en exotische vogels. De show is zaterdag geopend van 10.00 tot 19.00 uur en zondag van 10.00 tot 16.00 uur. Boven dien is er een kleurwedstrijd voor de kinderen. Jazz De jazzgroep Ladybird komt zondag op bezoek bij Jazz on Sunday. De groep speelt veel bekend uit werk uit de jaren vijftig en zestig. Leden van Ladybird zijn: Rob Tichelaar (trompet). Enno Spaander man tenorsax), Alex Philipse keyboardsFerry Meininger (bas), Arnoud Gerritse (slag werk) en Wim van der Beek (percussion). Het concert be gint om drie uur in het bow ling-restaurant Hans Meu ken. Fascisme Het Leids comité Jongeren tegen fascisme houdt dinsdag avond in het Leids Vrijetijds centrum een informatie avond. Aanvang half acht. De film Es gibt noch Nazi's wordt gedraaid en sprekers praten over (neoifascisme, over neo- fascistische groepen die nu ac tief zijn in Nederland en hoe jongeren zich daartegen kun nen verzetten. Verder is er een tentoonstelling over het verzet gedurende de Tweede Wereld oorlog. terwijl de avond wordt afgesloten met het zin gen van anti-fascistische lie deren door het koor De Een heid. Swing Feest 'Auguslinus' houdt op zaterdag 6 december een groot Swing feest. Hieraan zal de disco van Nico Bill zijn medewer king verlenen zodater de hele avond gedanst kar. worden. Aanvang: 21.00 uur, plaats van handeling: Rapenburg 24. Tekstdichter De zanger en tekstdichter Hans Dorrestijn is zondagmiddag te. beluisteren in het café de Uyl van Hoogland (Nieuw- straat 28). De dichter spot naar eigen zeggen in zijn nieuwe programma. 'In staal van ontbinding', niet langer meer met zichzelf, maar profi teert nu iian de ellende van anderen. Het optreden begint om 15.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4