Pad langs Dwarswetering krijgt na elf jaar vorm Wassenaarse kritiek op ziekenhuisnota Jacht op vuurwerk Weidse agenda Raad beslist maandag over voet/fietspad Tehuis voor gehandicapten naast Elisabethziekenhuis m VRIJDAG 5 DECEMBER 1980 "Te weinig aandacht vor maatschappelijke kant WASSENAAR/DEN HAAG - Er wordt te weinig aandacht ge schonken aan de maatschappe lijke functies van een ziekenhuis, in een onlangs gepubliceerde no ta over de ziekenhuisvoorzienin gen in de Haagse regio. Dit is de mening van verschillende ge meenten uit het gewest Den Haag en de gemeente Wassenaar. In de nota wordt voorgesteld het aantal ziekenhuisbedden in deze regio te verminderen. De gemeenten vinden dat nergens duidelijk wordt wat de hele operatie moet gaan kosten en bovendien is de nota te medisch-technisch. Alle reacties van de betrokken gemeenten op de nota zullen trouwens worden gebundeld. De raadscommissie voor maat- Omvaarweg via Zomergat voor hoge schepen WARMOND - Om een goede door vaart voor hoge schepen te garan deren, wanneer een brug over de Warmonder Leede is aangelegd, krijgt de Heidemij nu opdracht plannen te ontwikkelen voor het openstellen van het Zomergat. Op die manier <noet een omvaar weg worden gecreëerd. Met de brug over de Leede naar het eiland Koudenhoorn wordt de doorvaart voor hoge zeilboten ge blokkeerd. De verbrede Groote Sloot, die het omvaarverkeer moet opvangen zou alleen te druk worden. Het openstellen van het Zomergat moet nu een betere doorvaart garanderen. De raads- commissie voor openbare werken besloot gisteravond eens gezind tot het verlenen van een krediet voor een schetsopdracht aan de Heidemij. Slingerland (Progressief War mond) wees er de commissie nog eens op dat het belangrijk is dat er snel met een uitwerking van de plannen voor Koudenhoorn wordt begonnen. "Koudenhoorn is een worst die de Warmondse bevolking steeds is voor gehouden, nu moet er wel snel wat worden gedaan" Kostbare vernielzucht LEIDEN - In de afgelopen vier we ken zijn aan de LOK-school aan de Storm Buysingsstraat tal van rubberstrips en kitverbindingen tussen de elementen van de school vernield. Reparatie zou ongeveer 20.000 gulden kosten. De daders zijn nog onbekend. LEIDEN - Elk jaar geniet één goe derenwagon bij de loods van Van Gend en Loos de speciale belang stelling van de Haagwegjeugd: de wagon met vuurwerk. Een groepje jongelui deed gister avond rond acht uur een poging een gat te slaan in de wagon om wat knallers mee te nemen. Zij' hadden pech. De politie was er snel bij en nam vijf jongens in de leeftijd van ongeveer 15 jaar mee naar het bureau De wagon, bestemd voor de fabriek Kat, was overigens al leeggehaald maar dan door de rechtmatige ei genaar. De politie wijst erop dat de wagon niet alleen het minder gevaarlijke vuurwerk zoals de kleine rotjes bevat maar ook nogal gevaarlijk vuurwerk zoals levensgrote vuur pijlen. Man gestoord bij inladen van stenen LEIDEN - Een 41-jarige bewoner van de Leidse Sumatrastraat had vannacht om hall'een,al 120 ste nen in zijn auto geladen toen hij plotseling in zijn arbeid werd ge stoord door de politie. De stenen stonden op de stoep van de Sumatrastraat om gebruikt te worden voor de renovatie. De po litie kreeg een telefonische tip uit de buurt over diefstal. De man (ijzervlechter van beroep) en de stenen werden naar het po litiebureau gebracht. schappelijke voorzieningen in Wassenaar moet zich wel hier over nog uitspreken, maar de voorlopige reactie staat al op pa pier. Om aan een aantal ziekenhuis bedden van vier per duizend in woners te komen zou volgens de nota het Bethlehem Ziekenhuis in Den Haag (191 bedden) moeten worden gesloten. Het aantal bed den in het Diaconessenhuis en het Juliana kinderziekenhuis zou moeten worden beperkt. Alle an dere ziekenhuizen zouden het aantal kinderbedden moeten verminderen. Het Zeehospitium in Kijkduin zou een revalidatie centrum moeten worden. Volgens een commissie zou het aantal bedden teruggebracht moeten worden van 3408 tot 2992 in 1990. Meer veranderingen zijn daarvoor nodig: het Bronovo zie kenhuis moet samengaan met het Rode Kruisziekenhuis in een nieuw te bouwen ziekenhuis met 650 bedden. De Rudolf Stei- nerkliniek moet als ziekenhuis (90 bedden) worden gesloten en in Zoetermeer moet een nieuw ziekenhuis met 225 bedden wor den gebouwd. Het gebouw van het Bethlehemziekenhuis zou dienst kunnen gaan doen als ver pleeghuis, zo werd voorgesteld. De gewestgemeenten schrijven in hun reactie onder meer, dat zij de norm van vier bedden per dui zend inwoners niet zonder meer zouden willen toepassen op de Haagse regio. Zo is bijvoorbeeld de gemiddelde verpleegduur in deze regio veel langer dan in de rest van het land. De vergrijzing van de bevolking is hier de oor zaak van. Met betrekking tot de sluiting van het Bethlehemziekenhuis vinden de gemeentes dat er te weinig rekening is gehouden met de gevolgen voor het personeel. Verder zeggen zij dat het be stemmen van ziekenhuisgebou wen tot verpleeghuis in de wereld van de verpleeghuizen niet als de meest ideale oplossing wordt ge zien. De gewestgemeenten stemmen in met de noodzaak tot het bouwen van een ziekenhuis in Zoetermeer. Alleen wordt er in de reactie nog gezegd: "Wij vra gen ons daarbij af of het gezien de specifieke leeftijdsopbouw van de bevolking en de toch min of meer geïsoleerde ligging niet aanbeveling verdient (tijdelijk) een groter aantal kinderbedden aan dit ziekenhuis toe te staan." Het nieuw te bouwen ziekenhuis met 650 bedden in Den Haag wordt met twijfels ontvangen. De groenstrook tussen de sloot en de Dwarswatering) ter hoogte v deze plek om het pad te verbinden met de Persant Snoepweg zien LEIDERDORP - Een pad langs de Dwarswetering in Lei derdorp kan na elf jaar op papier te hebben gestaan bin nenkort wel eens werkelijkheid worden. De Leiderdorp- se gemeenteraad moet maandagavond beslissen over de aanleg van een zogenaamd recreatiepad dat vanaf een aansluiting op de Engelendaal langs de hele Dwarswate ring tot bij de Persant Snoepweg gaat lopen. Het gedeelte tussen de Engelendaal en de scheidingslijn van de wij ken Buitenhof en Binnenhof worden aangewezen als recrea tief fietspad. Het deel gelegen tussen deze scheidingslijn en het bestaande voetpad vanuit de Fluitekruidzoom langs Binnen hof en Voorhof dus moet volgens de plannen een recreatief voet pad worden. De plannen rond het pad zijn steeds vertraagd en nooit zo concreet op tafel gekomen als nu, omdat er nogal wat protesten uit de bevol king bestonden tegen een derge lijke verbinding langs de Dwars watering. Met hun voorstel, dat maandagavond wordt behan deld, hopen burgemeester en wethouders nu een compromis te hebben ontwikkeld waardoor de bezwaren tegen het pad zijn weg genomen. Het pad dat in totaal zo'n 445.000 gulden moet gaan kosten zal vol gens de plannen van burgemees ter en wethouders verboden zijn voor bromfietsers (dit was trou wens ook al eerder de bedoeling). B en W zijn van plan om bij de verdere ontwikkeling van Bui tenhof voor te stellen een brug- verbinding met de Bloemerd te maken, om op die wijze het fiets pad te laten aansluiten op de pro vinciale weg 6. Dit is echter af hankelijk van de financiële toe stand in de toekomst. Verder is het college van mening dat er geen brugverbinding moet komen met de Persant Snoep weg. Hiermee wordt bevestigd dat het pad duidelijk als voetpad dienst moet gaan doen en niet als gemakkelijke verkeersverbin ding voor fietsers en bromfiet sers, iets waar de bewoners de af gelopen jaren huiverig voor wa- Coachpad In 1969 werd voor het eerst gedacht aan een pad over de vrij brede groenstrook die ten oosten van de wijken Voorhof, Binnenhof en Buitenhof langs de Dwarswate ring loopt. In die tijd dacht men echter alleen nog aan een coach pad voor de roeiverenigingen. Bij plannen voor scholen voor voort gezet onderwijs in Buitenhof kwamen de eerste protesten te gen de voorgenomen aanleg van het pad. De bewoners waren bang dat het pad als aan- en afvoerroute zou dienen voor gemotoriseerde scholieren. B en W wilden toen de hele gang van zaken afwachten, vooral met de ontwikkeling van de wijken Binnenhof en Voorhof nog voor de boeg. Hierdoor ver dween het pad-plan in de ijskast. Twee jaar geleden werd de aanleg van het pad weer actueel. Toen plannen voor een recreatiepad de bevolking bereikten, kwamen meteen weer protesten. Nu wel niet van de bewoners van Bin nenhof, die eerder al hadden ge protesteerd, maar uit Voorhof- Noord. Daar zag men nu de rust binnen de wijk in gevaar komen. Om advies gevraagde raadscom missies lieten onder meer in okto ber 1978 weten dat volstaan moest worden mt de aanleg van een pad met een recreatieve func tie. Het zou wel breed genoeg moeten zijn voor invalidewagens. De meerderheid van de raads commissie voor ruimtelijke orde ning en openbare werken sprak zich in meerderheid .uit tegen de aanleg van een brugverbinding met de Persant Snoepweg, ter wijl de commissie voor verkeer en vervoer een dergelijke brug wel zag zitten, evenals trouwens r onderwijs. Leiden - Filmhuis Leids Vrijetijds centrum - Breestraat 66, 21.15 uur, 'Miracoloa Milano'-Vittorio de Sica; 23.30 uur 'Germania anno zero'-Ros- sellini. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, vanaf 21 uur gelegenheid tot swin gen op een van die beruchte LVC- swingavonden. School Berlagestraat - grote vogel show door De Eerste Vogelvereniging 'De Zangers', zat van 10 tot 19 en zond van 10 tot 16 uur. 't Spoortje - Bernardkade 40, 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club v. alleenstaanden, 20 uur. Rapenburg 48 - NVSH-trefcentrum - open soos, 22 uur, tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 122847, b.g.g. 124295. Caeciliastraat 18 - open-huis-avond L.V.L., 21 uur, tel. 764236. ZATERDAG Leiden - Bowling-restaurant Hans Menken, Jazz on sunday met de groep Ladybird, zon 15 uur. Rapenburg 24 - Augustinus houdt groot swingfeest, 21 uur. Café de UY1 van Hoogland - Nieuw- straat 28, zanger en tekstdichter Hans Dorrestijn, zon om 15.30 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, Leidse groepen: Hecht, Bizniz en de Kroonluchters, 21 uur. Grote zaal Leidse Volkshuis - zond 10.30 uur, Gouden operetteklanken. De geschiedenis van de operette in vogelvlucht door Drs. Joh. P.H.G. Kien. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30 tot 17 uur. NVSH-praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur. Behalve de le zat van de maand die is alleen toegankelijk voor ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Koffieshop Leids Volkshuis - Haar- maand van 10 tot 12 i MAANDAG Leiden - Kijkhuis Vrouwenkerk- koorstraat 17, film van Stanley Ku brick met Peter Sellers, 20 en 22.15 Middelweg 28 - Spiritisch Genoot schap Leiden, vervolg van een serie inleidingen over Reïncarnatie door F ten Veen uit Hilversum. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 uur. Koffieshop Leids Volkshuis - Haar lemmerstraat 73b, Werklozen Belan gen Vereniging, voor advies dins van 10 tot 12 uur. Kantine NEM - ingang 5 Meilaan, ruil en veilingavond van 'De Postzegel vrienden', 20 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, amateurfotografie, 20 uur. Warmond - gemeentehuis, begroting, 15 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, raad, 20 LEZERS SCHRIJVEN: Het terrein waar de stichting Philadelphia 11.500 vierkante meter wil bebouwen met een tehuis voor gehandi capten. De raad moet maandagavond beslissen over de verkoop. Op de achtergrond het Elisabethziekenhuis. LEIDERDORP - Als alles volgens plan verloopt kan in maart/april 1981 worden begonnen met de bouw van een tehuis voor meer voudig gehandicapten naast het Elisabethziekenhuis in Leider- dorp. De gemeenteraad moet komende maandagavond toestemming verlenen voor de verkoop van 11.500 vierkante meter grond tus sen de Rijksweg A4 en het zieken huis aan de. stichting "Philadel phia". Deze landelijke protestants- christelijke stichting uit Nun- speet. die officieel "Philadelphia Tehuizen" heet, moet voor de" grond 1.552.500 gulden betalen. Wanneer de raad toestemt in de verkoop, iets wat trouwens wordt verwacht en alles verloopt naar wens, dan zal het tehuis medio 1982 klaar zijn. Het bestuur van de stichting heelt de gemeente eerder telefonisch laten weten dat de minister van Volksgezondheid en Milieuhy giëne zijn goedkeuring heeft ge hecht aan de aankoop. Al eerder gaf de minister zijn goedkeuring voor de bouw van een dergelijk tehuis. De onderhandelingen met de stich ting begonnen in 1976 en gingen toen ove 13.000 vierkante meter terrein ten westen van het Elisa bethziekenhuis nabij de kruising Engelendaal/Persant Snoepweg/ Simon Smitweg. De raad ging toentertijd al akkoord met ver koop maar dat ging uiteindelijk niet door omdat het ministerie geen toestemming verleende. De stichting Philadelphia kreeg la ter wel weer toestemming om grond in de gemeente aan te ko pen tot maximaal 5000 vierkante meter. Toen werd gelijk gedacht aan de huidige lokatie. De ter reinoppervlakte is later, met in stemming van de minister opge voerd tot ongeveer 11.500 vier kante meter. Vrouwencafé(l) Naar aanleiding van het artikel af gelopen maandag in deze krant "Vrouwencafé in Leiderdorp" wilde ik als Leiderdorps caféhou der enige aanmerkingen maken. Ten eerste is een café een openba re gelegenheid waar niemand mag worden geweigerd, tenzij hij of zij zich misdraagt. Als de dames van Sjelter echter po pulair willen zijn en hun vrouwe nonderonsje café noemen vind ik prima. Doch als zij dan zonodig tegen de echte café's menen te moeten schoppen (die ze weinig of nooit bezocht hebben) wil ik wel even reageren. Twee dames aan de biljarttafel is bij ons een dagelijks verschijnsel waar nie mand van de vaste klantenkring van opkijkt. Er spelen al zeker 8 9 jaar vrouwen in onze biljartcompetitie mee. Verder worden bijvoorbeeld buurtavonden meer door vrou wen dan mannen bezocht. Kees Hoogervorst Café Doesbrug Vrouwencafé(2) Leiderdorp. Met grote verbazing las ik het arti kel "Vrouwen willen meer dan al leen een vrijblijvend koffie praatje" in deze krant van 24-11- 1980. Daar stond onder meer in dat'de café's in Leiderdorp in fei te typisch mannencafé's zijn: je moet de reacties eens horen wan neer je met twee vrouwen achter de biljarttafel gaat staan, werd door vijf dames gezegd. Daar wil ik graag op inhaken. Wij als regelmatige biljartsters heb ben nog nooit negatieve reacties gehoord. Het tegendeel is juist waar. Wij kunnen zonder meer stellen dat de reacties bijna altijd voor 100 procent positief zijn. Vrouwen zowel als mannen zijn altijd voor 1 procent negatief, al doet men het nog zo goed. Er wordt zelfs door een tweetal he ren vrijwillig biljartles gegeven aan een aantal vrouwen. Ook spelen er al drie vrouwen in de competitie van onze biljartver eniging en staan er een groot aan tal vrouwen op de wachtlijst. Hiermee wil ik alleen maar zeg gen dat vrouwen in een zoge naamd mannencafé net zo wel kom zijn en worden geaccepteerd als de mannen. Maar deze vijf da mes hebben gelijk hun vooroor deel klaar en scheren alle café's maar over één kam. Nadere informatie van deze vijf da mes was beter op hun plaats ge weest, dan zonder meer wilde kreten te slaken. Laat ik U er dan op wijzen dat café Doesbrug een café is waar zowel vrouwen als mannen een gezellig partijtje kunnen biljarten zonder de reac ties die die andere vijf dames al tijd te horen krijgen. Petra Zierikzee Hoofdstraat 225 Leiderdorp W|jk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: zat, P.J. Dersjant, Hooigracht 61, tel. 123752; zon, S. Kooijman, Noordeinds- plein 2a, tel. 122268. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Waard: zat, J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225; zon J. van Gent, Zoeterwoudesesingel 28, tel. 122538. Wyk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: zat, B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123; zon, A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Zwijnenburg en Verhage worde de weekenddienst waargenomen door: J. Verhage, Pluimzeggekreek 3, tel. 133834, Leiderdorp. Spreekuur zat en zon van 11 tot 11.30 uur in het Gezond heidscentrum-, Rosmolen 2, Leiden. Leiderdorp-za 6, H.B. van'Wijk, v.d. Valk- boumanweg 198, tel. 890529; zo 7, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139. Zat en zon spreekuur van 12.30 tot 13 uur, Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 11, tel. 2493; zon, A. Meiman, Leidseweg 128a, tel. 2493. Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalberse- laan 1, Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar - Noord, E.J.J. Op 't Landt, APOTHEKEN Leiden - De avond-, nacht-, en Zondags dienst wordt waargenomen van vr 5 tot 12 dec door: Apotheek Reijst, Steen- straat 35, tel. 120136; Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgcest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - L. Alders, Linderhofstraat 20, Noordwijk, tel. 01719-17143. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder en Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veurse- weg 36, tel. 2317. lEIDSCH Cl. DAGBLAD Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 20884 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 46.30 per post 1 66.40 Jaarabonnement f 173,70 per post r 254 10 Losse nummers 10.65 Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Teleloor. 071-144941 Abonnementsgelden b Alp. redactiechef. A. van Leeuwen Plv Alg. redactiechef: JPM van der Meer (regio) W. Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a In: Bonn, Brussel. Londen. Panjs, Washington. Cairo. Privé M Kool Cobetstraat 77 Leiden tel 071-131183. Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel. 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Warmond K Prins 01711-11266 Zoeterwoude R Stevens 071-890847 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2