Minder ontslagen bil Avebeiiigip Steeds meer "lopende- bankwerk" bij banken FNV„werkgevers blijven vaag over gesprek werkgelegenheid IH: Kort zakelijk Credit Lyonnais doet bod op helft Slavenburg Marktberichten JvRIJDAG 5 DECEMBER 1980 PAGINA 21 ECONOMIE Carrier van Koophan del )e werknemers zullen een derde van het aantal zetels in de Kamers Koophandel en Fabrieken gaan bezetten, aldus een wetsont werp tot wijziging van de wet op de Kamers van koophandel en Fabrieken dat staatssecretaris Hazekamp van economische za ken gisteren bij de tweede kamer heeft ingediend. De werknemers hebben thans recht op een vierde van het aantal zetels, bepaling van het aantal zetels an de kamers neemt de SER over van het ministerie van eco nomische zaken. Een andere wij ziging die wordt voorgesteld is, dat de leden van de kamers in be ginsel zullen worden benoemd door de landelijke centrale orga nisaties van ondernemers, regio nale of plaatselijke organisaties. )e ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf en de overige onder nemers krijgen in de toekomst ie der een derde van de zetels te be zetten. Elsevier/NDU Elsevier-NDU verwacht voor 1980 achteruitgang van de winst ten opzichte van 1979 met onge- veer hetzelfde percentage 20 tot 25) als over het eerste halfjaar werd gemeld, zo heeft de raad van bestuur uitgerekend. Over 1979 bedroeg de winst 51,5 min. De situatie op de voor het ontwerp belangrijke markten vertoonde in het tweede halfjaar een verdere achteruitgang. Hoewel de resul taten van het belangrijke vierde kwartaal nog niet bekend zijn moet volgens de raad van bestuur met name rekening worden ge houden met een voortgaande da ling van de resultaten van de divi sies dagbladen en boeken. Boerderijen WOERDEN (ANP) - Het werk in het bankbedrijf, waar ongeveer 100.000 mensen werken, wordt steeds eentoniger en be perkter. Door de toene mende automatisering van en de controle op het arbeidsproces is geleide lijk een werkklimaat aan het ontstaan dat meer lijkt op fabriekswerk dan op het traditionele bankwerk. Tot deze conclusie komt de eco noom H. Wierema in zijn boek „arbeidsverhoudingen in het bankwezen", dat gisteren door de auteur en de Dienstenbonden FNV in Woerden werd gepresen teerd. Wierema is organisatieme dewerker bij een grote bank en daarnaast actief kaderlid van de dienstenbonden. Nederland telt nog dertien zelfstan dige banken van eigen bodem. Vier daarvan zijn zeer grote bank ondernemingen. Bij al deze ban ken is men hard bezig met de voorbereiding van vergaande veranderingen op het gebied van automatisering en arbeidspro cessen. Vooral de ontwikkeling van het nationaal betalingscir cuit, de eerste stap naar automati sering van het geldverkeer waar door veel werk aan de balie en in de administratie overbodig wordt, zal ingrijpende verande ringen in het bankwerk teweeg brengen. Deze ontwikkelingen missen hun uitwerking op het bankpersoneel niet. Het werk dat mensenhan den en -hoofden doen wordt steeds beperkter en eenvormiger, aldus Wierema. Het gevolg hier van is niet alleen een toenemend ziekteverzuim, maar ook een groeiende onvrede over de veran deringen van het werk. Wierema ziet hier een belangrijke taak voor de vakbonden. Zij moeten er samen met actieve kaderleden in de ondernemingen voor zorgen dat er duidelijke informatie op ta fel komt over de toekomstige gang van zaken in het bankbe drijf. Een probleem hierbij is de van oudsher nogal magere organisa tiegraad in de banksector. Vol gens bestuurster M. Ramak van de Dienstenbonden FNV is slechts 15 tot 20 procent van het bankpersoneel lid van een bond. waarvan ongeveer de helft van de Dienstenbonden FNV. Een fors deel van het personeel - circa 40 procent - bestaat uit vrouWen on der de 25 jaar, die zich niet of nau welijks druk maken over de toe komst van hun werk, dat zij vaak toch maar voor enkele jaren doen. Wel is het volgens haar zo dat van het overige personeel steeds meer ménsen zich kritisch beginnen op te stellen tegenover de ontwikkelingen in het bank bedrijf, omdat zij er zelf mee in aanraking komen. Deze steeds groeiende groep kan er met het actieve vakbondskader, de on dernemingsraden en de vakbond voor zorgen dat de opmars van het fabrieksmatige werk in de banksector binnen de perken blijft, aldus mevrouw Ramak. ROTTERDAM (ANP) - De Franse Credit Loynnais is van plan een openbaar bod uit te brengen op de helft van het f taal Minister Braks neemt gas terug bij sanering aardappelmeeleoneern GRONINGEN (GPD/ANP) - Minister Braks van landbouw en de vakbonden zijn gisteren tot een akkoord gekomen over de sanering bij het Avebe-concern. Het aantal ge dwongen ontslagen wordt volgens de minister tot vrijwel niets teruggebracht, omdat er een regeling komt waar door 182 mensen van 57,5 jaar en ouder vervroegd kunnen afvloeien. De toekomst van het Nederlandse boerderijenbestand ziet er vol gens J. Jerssurun, hoofddirec teur van de rijksdienst voor mo numentenzorg, somber uit. De topman van monumentenzorg liet bij de presentatie van het boek "Woohboerderijen" in Weerselo weten dat steeds meer boerderijen hun oorspronkelijke karakter verliezen ze voldoen niet meer aan de eisen die de landbouw stelt, vallen in stads uitbreiding of ruilverkavelingen. In 1960 telde Nederland nog 160.000 boerderijen met oor spronkelijke opzet; anno 1980 j zijn dat er al minder dan 100.000 j en in 1990 zullen er nog maar 65.000 over zijn. Winkeldiefstal De winkeldiefstallen, voor zover die de politie ter ore komen, ne men volgens de cijfers van het C.B.S. toe. In de eerste helft van 1980 zijn 15.004 winkeldiefstallen geregistreerd ruim vijftien pro cent meer dan de bijna 13.000 winkeldiefstallen, die in de eerste helft van 1979 bij de politie wer den aangegeven. Het aantal ver dachten liep met dertien procent op van 10.034 naar 11.366. Van de aangegeven winkeldiefstallen werden er 70 procent opgehel derd. Verleden jaar was dat tach tig procent. De verdachten waren merendeels mannen (namelijk 57 procent). LEIDEN - Groentenveiling. 5/12/80. Andijvie 1.90-2.75, Boerenkool 0.68-0.90, Prei 0.65-1.20, Spruiten A 0.83-0.86, Spruiten B 1.00-1.19, Spruiten C 0.59, Spruiten D 0.40-0.82, Uien 0.25-0.51, Winterpeen 0.37. Witlof 1.60-2.80, Knolselderij 0.70-1.90, Sla 0.20-0.43, Peterselie 0.60-1.05, Selderij 0.44-0.84, Paprika st. 0.39-0.41. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling 4-11-1980. Boerekool 52-61 per kg, waspeen AI 12-15,90, All 6-13,70, BI 14,50-18,-, Bil 7,50, Cl 6,70-9,70, CII 7,00-8,40 per kist. Aanvoer 61 ton, prei A 62-68 per kg, uien 42-50, peterselie (krub De minister heeft verder aangekon digd dat in eerste instantie vijf fa brieken gesloten zullen worden en dat de sluiting van een zesde bedrijf pas volgend voorjaar defi nitief zal worden bekeken. Vier grote steden klagen over falend economisch beleid DEN HAAG (G)D) - De vier grote steden vinden dat de regering maatregelen moet nemen om de economische positie van de Randstad te verbeteren. De man co's en haperingen in de econo mische ontwikkeling van deze re gio zijn ook schadelijk voor de na tionale economie, zo schrijven de gemeentebesturen van Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht in een brief aan de Twee de Kamer. De vier steden beklagen zich erover dat in de begroting van minister Van Aardenne (economische za ken) te weinig aandacht wordt besteed aan de problemen van de Randstad. Met name op het punt van de steunverlening aan indivi duele bedrijven vinden de steden dat zij als „vergeten gebieden" worden beschouwd. De gemeentebesturen vinden dat een concrete aanpak van de werkloosheid nodig is, door de af nemende industriële bedrijvig heid en de stilstand van de groei van het aantal arbeidsplaatsen in de dienstverlenende sector in de vier grote steden. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben samen 60.000 werkloze- De steden vinden voorts dat een ge richt ,,Regio-West"-beleid ont breekt en dat het pakket aan sti- mulérings- en steunmogelijkhe- den tekortkomingen vertoont. Zij hebben ook bezwaar tegen de integrale toepassing van de Wet Investerings Rekening (WIR) en de Selectieve Investerings Rege ling (SIR). De bewindsman, die gisteren met de centrale ondernemingsraad, de bonden, de provinciale bestu ren en met de directie van Avebe heeft gepraat, wilde niet ingaan op de vakbondseis wat betreft een vijfploegendienst. Dat zou 34 arbeidsplaatsen opleveren, maar de produktiekosten van aardap pelzetmeel zouden in vergelij king met maiszetmeel zeer on gunstig uitvallen. De alternatieve plannen die de laat ste tijd zijn gepresenteerd en die Avebe zouden kunnen redden, zullen op het ministerie op korte termijn worden bekeken. Het be treft met name plannen om aard appelen als grondstof voor gas- produktie of alcoholproduktie te gebruiken. Volgens de minister zal er voor de eventuele uitvoe ring van zulke plannen geld be schikbaar zijn omdat dit valt on der de categorie milieumaatrege len. Positief Waarnemend commissaris van de koningin in Groningen, drs. R. Vos, zei gisteren dat de nieuwe toezeggingen van de minister po sitief overkwamen. In eerste in stantie, enkele weken geleden, was het provinciaal bestuur zeer ontevreden over de Haagse aanpak van de Avebe-kwestie. omdat men de indruk had dat men voor voldongen feiten werd gesteld. De vakbonden zullen nu op korte termijn met de directie van Ave be gaan praten over de herstruc turering van het bedrijf, waar, zo als gemeld, in totaal 600 arbeids plaatsen zullen moeten verdwij nen. Ze hebben nu al aangekon digd snel weer op de stoep bij de minister te zullen staan als zich bij die gesprekken problemen zullen voordoen. De industriebonden FNV en CNV zullen blijven vechten voor een gecombineer vier- /vijfploegen- systeem bij de Avebe. Nu deze eis van de bonden nog niet is geho noreerd, zal de kwestie van de ploegendienst opnieuw aan de le den worden voorgelegd, aldus Piet de Vreede, woordvoerder van Industriebond FNV. Hij stelt nadrukkelijk dat de overeen stemming die met minister Braks over een aantal punten werd be reikt niet mag worden uitgelegd als of de industriebonden nu met de sanering van de Avebe ak koord zouden zijn gegaan. Braks van landbouw en visserij midden op de foto) heeft gistermid dag bij de opening van het kantoor voor de herinrichting van Oost- Groningen en de Drents-Groningse veenkoloniën in Ter-Apel enkele angstige minuten beleefd. Lijfwachten en een kordon van po litieagenten konden niet verhinde ren dat de min ister in de hal van het gebouw Het Kruispunt door woe dende boeren heen en weer geslin gerd werd. Dit lot ondergingen ook burgemeester P. Roscam Abbing van de gemeente Vlagtwedde en de commissaris van de koningin in de provincie Drenthe, mevr. A. P Schiluiuis, die de minister vergezel den op weg naar het herinrichtings kantoor. Het gezelschap kon op het nippertje worden ontzet. Buiten werd de minister en zijn gevolg door een menigte van kwade boeren met sneeuwballen bekogeld. Aanleiding tot de woede uitbarsting van de boeren vormen de problemen bij het aardappel meeleoneern Avebe en de volgens de boeren te lage prijzen die ze voor hun produkten ontvangen. De minister haalde daarna op ver zoek van de boeren een grote kurk naar beneden, waarmee de boeren op symbolische wijze wilde aange ven hoe groot de problemen in Oost- Groningen zijn. met een balanstotaal eind 1979 van 354 miljard. Er is een kanto rennet over de hele wereld. Samenwerking zal Slavenburg in staat stellen verder te expande ren, in het bijzonder door ontwik keling van haar internationale ac tiviteiten en haar financiële mo gelijkheden. Het Nederlandse ka rakter van Slavenburg zal bij een samenwerking behouden blij ven. De samenwerking zal geen nadelige gevolgen hebben op het net van kantoren. De werkgele genheid zal door de deelneming van de Fransen niet worden aan getast. Slavenburg had eind juni 1980 een balanstotaal van bijna 10,4 mil jard. De bank heeft ruim 2.500 man personeel, waarvan 300 in het buitenland werken. De Ame rikaanse First Nationaal Bank of Chicago heeft al een belang van 11 pet. in Slavenburg De resultaten van Slavenburg heb ben dit jaar onder druk gestaan, vooral door de daling van de ren temarge en stijgende kosten, zo dat volgens de bank de bedrijfs resultaten lager zullen zijn dan die van 1979. Daarnaast zullen de voorzieningen hoger uitvallen dan in het voorafgaande jaar. Dit betekent dat met een lager divi dend rekening moet worden ge houden. Over 1979 werd ƒ21,50 uitgekeerd. UTRECHT (ANP) - De Fe deratie Nederlanse Vakbe weging FNV kan zich niet scharen achter de oproep die werkgeversvoorzitter mr. C. van Veen gisteren deed om als sociale part ners in de Stichting van de Arbeid te komen tot een snelle uitspraak om zo het werkgelegenheidsoverleg te stimuleren. Van Veen doelde daarmee niet op het werkgelegenheidsoverleg dat op centraal niveau in de Stichting van de Arbeid wordt gevoerd, maar op het overleg op het niveau van bedrijfstakken en onderne mingen. Volgens FNV-econoom drs. E. Broekema hebben de onderhan delaars in het land niets aan zo'n vage opmerking. Van Veen zou er volgens hem beter aan hebben gedaan om duidelijk aan te geven hoe hij werkgelegenheidsoverleg op lager niveau denkt te stimule ren, zodat de partijen een con creet handvat hebben". Nu heeft het zoiets weg van: ga maar vast vooruitlopend op de resultaten in de Stichting van de Arbeid over •werkgelegenheid praten en maak er het beste van", aldus Broeke ma. Hij meent dan ook dat Van Veen het werkgelegenheidsoverleg in het land vast wil starten om het parlement de wind uit de zeilen te Zoals bekend zal de Tweede Kamer binnenkort de batteren over een wetsontwerp van minister Albeda dat beoogt om sociale partners in.de be drijfstakken en ondernemingen te verplichten over werkgelegen heid te praten. Van Veen noemde dat gisteren een „onzalig wets ontwerp". Hij voelt er in tegen stelling tot de FNV weinig voor, dat het parlement zich met de werkgelegenheidsdiscussie gaat bemoeien. Sc 53.00e »e:7W. i° 140,50 191.00 r£u:,r- Calvc-D. eert. id. 6 pel. cert.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21